مواردی که باید در ارتباط با سندرم حاد کرونری بدانید

سندرم حاد کرونری ، طیفی از شرایطی است که با کاهش ناگهانی جریان خون به قلب ارتباط دارند. این انسداد می تواند ناگهانی و به یکباره یا به صورت گذرا و در طی یک بازه زمانی رخ دهد.

این وضعیت در اثر تشکیل رسوبات چربی بر روی دیواره شریان های کرونری رخ می دهد. این شریان ها وظیفه رساندن اکسیژن و مواد غذایی را به عضلات قلب دارند. عضلات قلب برای عملکرد خود نیازمند جریان خونی مداوم، پایدار و غنی از اکسیژن هستند. شایع ترین عامل انسداد یک شریان کرونری، لخته خون می باشد.

انواع سندرم حاد کرونری

آنژین و حملات قلبی از انواع سندرم کرونری حاد هستند. سندرم کرونری حاد برای توصیف سه نوع بیماری شریان های کرونری استفاده می شود:

 • آنژین ناپایدار
 • انفاركتوس ميوكارد بدون صعود بخش NSTEMI
 • انفاركتوس ميوكارد به همراه صعود بخش  STEMI

اگر میزان اکسیژنی که به سلول های قلب می رسد بیش از حد کم باشد، احتمال دارد این سلول ها بمیرند. کمبود جریان خون به هر بافتی، ایسکمی نامیده می شود. مرگ سلول های قلبی به آسیب بافت عضلانی قلب منجر شده که به آن حمله قلبی یا آنفارکتوس میوکارد می گویند.

در برخی موارد، این سلول ها نمی میرند اما آسیب ناشی از کمبود اکسیژن منجر به اختلال در عملکرد درست و کافی عضلات قلب می شود. این مشکل می تواند موقتی یا دائمی باشد. آنژین ناپایدار، یک اصطلاح برای توصیف زمانی است که سندرم کرونری حاد منجر به مرگ سلول ها نمی شود.

محل انسداد، مدت زمان مسدود شدن جریان خون و میزان آسیب تعیین کننده نوع سندرم کرونری حاد هستند. پزشکان سندرم کرونری را بر اساس موارد زیر طبقه بندی می کنند:

 • حضور موادی خاص در جریان خون که از سلول های آسیب دیده قلب رها می شوند.
 • علائم
 • نتایج آزمایش الکترو کاردیوگرافی (ECG)

هنگام تصمیم گیری برای روش درمانی مناسب، طبقه بندی مناسب به طور خاصی اهمیت دارد.

 

سیگار

⚠ توجه: عوامل خطر مرتبط با سندرم کرونری حاد شامل مصرف سیگار و چاقی می شوند.

علائم سندرم حاد کرونری

علائم و نشانه های سندرم کرونری حاد به طور معمول به سرعت و گاهی بدون هشدار شروع می شوند و می توانند شخص را از وجود یک مشکل آگاه کنند. علائم شایع شامل موارد زیر می شوند:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو، کمر، فک، گردن یا شکم
 • تنگی نفس
 • گیجی یا احساس سبکی در سر
 • سو هاضمه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تعریق

این علائم بسیار جدی بوده و فرد باید فورا به دنبال مراقبت اورژانسی باشد. درد قفسه سینه که توسط علائم سندرم کرونری حاد ایجاد می شود می تواند به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ دهد. این درد معمولا در حین حمله قلبی اتفاق می افتد.

در موارد دیگر، درد می تواند غیر قابل پیش بینی بوده و حتی پس از استراحت به طور قابل توجهی بدتر شود. این درد نشانه ای از آنژین ناپایدار است.

معمولا، شایع ترین علامت سندرم کرونری حاد درد یا ناراحتی در قفسه سینه است اما با این حال، علائم و نشانه ها بسته به سن، جنس و ابتلا به دیگر بیماری ها متغیر هستند.

عوامل خطر

عوامل خطری در ارتباط با سندرم کرونری حاد وجود دارند که افراد باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشند. این عوامل خطر شامل موارد زیر می شوند:

 • مردان با سن 45 سال یا بیش تر، زنان با سن 55 سال یا بیش تر بیشتر در معرض سندرم کرونری حاد قرار دارند.
 • کلسترول یا فشار خون بالا
 • مصرف سیگار
 • نداشتن فعالیت های فیزیکی
 • رژیم غذایی نامناسب، چاقی یا اضافه وزن
 • دیابت
 • سابقه خانوادگی

تشخیص سندرم حاد کرونری

جهت انجام تشخیصی سریع و دقیق، پزشک انجام آزمایش هایی را درخواست داده و از فرد در ارتباط با هرگونه علائم و سابقه پزشکی او سوال می پرسد. آزمایش های رایج شامل موارد زیر می شوند:

#الکترو کاردیوگرام (ECG)

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را به وسیله الکترود هایی که به پوست وصل می شوند، اندازه می گیرد. ضربانات غیر عادی یا نامنظم می توانند بیانگر عملکرد ضعیف قلب در اثر کمبود اکسیژن باشند. برخی الگوهای سیگنال های الکتریکی می توانند به تعیین محل انسداد کمک کنند.

#آزمایش های خون

در صورتی که مرگ سلولی منجر به آسیب بافت قلبی شود، می توان برخی آنزیم ها را در خون تشخیص داد.

مقاله مرتبط: بالا بودن آنزیم های قلبی نشانه ی چیست؟

#اسکن پرفیوژن قلب

این آزمایش قادر است رسیدن مقدار کافی جریان خون به قلب را بیان کند. همچنین می تواند نواحی آسیب دیده پس از حمله قلبی را نیز بررسی کند. اطلاعات بدست آمده از این آزمایش ها همانند علائم و نشانه ها برای کمک به تشخیص سندرم کرونری حاد استفاده می شوند. همچنین، این موارد تعیین کننده قرارگیری این وضعیت در دسته حمله قلبی یا آنژین ناپایدار می باشند.

پزشکان می توانند از دیگر آزمایش ها نیز جهت تعیین مورد نیاز بودن درمان یا وجود مشکلات قلبی دیگر استفاده کنند. برخی پزشکان ممکن است از بیمار بخواهند تا یک پایشگر هولتر به خود وصل کند. این پایشگر فعالیت الکتریکی قلب را به مدت 24 ساعت ثبت کرده و به تشخیص وجود ضربان های غیر عادی یا دوره های نارسایی جریان خون کافی که بدون علامت نیز می باشند کمک می کند. احتمال دارد انجام آزمایش هایی دیگر برای درمان بهتر بیمار و مطمئن شدن از عدم وجود عوامل دیگر تجویز شود.

 

اورژانسی

⚠توجه : سندرم کرونری حاد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

درمان سندرم حاد کرونری

این وضعیت یک اورژانس پزشکی بوده و برای سندرم حاد کرونری درمان و مراقبت فوری درخواست می شود. اهداف کوتاه مدت شامل تسکین درد و بهبود جریان خون جهت احیای هر چه سریع تر عملکرد قلب می باشند.

اهداف بلند مدت شامل بهبود عملکرد کلی قلب، مدیریت عوامل خطر و کاهش خطر حمله قلبی می شوند. درمان معمول شامل ترکیبی از داروها و فرایند های جراحی است. دارو ها شامل موارد زیر می شوند:

 • نیتروگلیسرین
 • دارو های ضد پلاکت
 • بتا بلاکر ها
 • مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE inhibitors)
 • بلاک کننده های گیرنده آنژیوتانسین
 • استاتین ها

به افرادی که با سرویس های اورژانس تماس می گیرند توصیه می شود که در آمبولانس یک آسپرین مصرف کرده یا به آن ها داده شود. در صورتی که صرف دارو ها قادر به رفع مشکل و احیای عملکرد مناسب خون نباشد، ممکن است آنژیوپلاستی، استنت گذاری یا عمل جراحی بای پس شریان های کرونری مورد نیاز باشد.

#تغییرات سبک زندگی

در برخی افراد می توان از بروز سندرم حاد کرونری پیشگیری کرد. بیماری قلبی می تواند مستقیما به سندرم کرونری حاد منجر شود اما افرادی که به بیماری قلبی مبتلا نیستند می توانند با داشتن یک سبک زندگی سالم خود را در برابر این خطر محافظت کنند.

پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب

این رژیم غذایی شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین حاصل از گوشت کم یا بدون چربی می باشد.

عدم مصرف سیگار

افرادی که سیگار مصرف می کنند می توانند جهت ترک آن از مصرف دارو و گرفتن مشاوره کمک گیرند.

داشتن فعالیت

این مورد به معنای انجام ورزش به صورت معمول جهت متناسب بودن از نظر فیزیکی است. افراد باید هدف خود را انجام ورزش متعادل حداقل 2 یا 3 بار در هفته قرار دهند.

توجه به اعداد و ارقام

افراد باید میزان فشار خون خود، کلسترول خود، تفسیر و محدوده طبیعی اعداد این دو مورد را بدانند.

مصرف مدیریت شده الکل

مصرف بیش از یک یا دو نوشیدنی الکلی در روز می تواند فشار خون را افزایش دهد.

حفظ وزنی متناسب

داشتن وزنی مناسب می تواند به پیشگیری از سندرم حاد کرونری کمک کند.

ممکن است به افرادی که سابقه ابتلا به مشکلاتی مانند یک حمله قلبی را دارند توصیه شود که علاوه بر دارو های خود یک قرص آسپرین کودکان (آسپرین بچه) نیز مصرف کنند.

آسپرین به جلوگیری از تشکیل لخته های خون به وسیله پلاکت ها کمک کرده و احتمال بروز حمله قلبی ثانویه را در حدود 22 درصد کاهش می دهد.

با انجام تغییراتی در سبک زندگی و مصرف داروهای صحیح جلوگیری یا درمان سندرم کرونری حاد امکان پذیر است و این کار به داشتن یک زندگی عادی منجر می شود.

منبع

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر