همه چیز درباره ی آنژیوگرافی عروق کرونر

آنژیوگرافی عروق کرونر عملی است که با استفاده از عکسبرداری، رگ های خونی را قابل دیدن می کند. معمولا از این آزمایش برای تشخیص گرفتگی های عروق که مانع عبور خون به قلب می شوند، استفاده می شود. در این مقاله با این عمل بیشتر آشنا می شوید.

آنژیوگرافی جزو دسته ای از عمل ها است که با نام کاتترگذاری قلبی شناخته می شوند. این عمل ها شامل تشخیص و درمان مشکلات قلبی می باشد.

در طول این عمل، نوع خاصی از رنگ که به وسیله ماشین های تصویربرداری قابل رؤیت است، به رگ های قلب تزریق می شود. سپس ماشین عکسبرداری یک سری عکس پشت سر هم گرفته و به پزشک این امکان را می دهد تا وضعیت شریان ها را از نزدیک ببیند و در صورت گرفتگی، آن را با آنژیوپلاستی باز کند.

چرا آنژیوگرافی انجام می شود؟

در صورتیکه یکی از موارد زیر شامل حال شما شود، پزشک درخواست آنژیوگرافی می کند:

 • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش های دیگر مشخص نشود.
 • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
 • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
 • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
 • مشکلات دیگر مربوط به رگ های خونی یا جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی به دنبال دارد، قبل از آن تست های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می شود.

آنژیوگرافی

خطرات آنژیوگرافی

این عمل هم مانند تمام عمل های قلبی دیگر خطرات احتمالی مانند قرار گیری در معرض اشعه ایکس را دارد. مشکلات جدی در این عمل نادر بوده و خطرات احتمالی به شرح زیر هستند:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • آسیب دیدن شریان کاتترگذاری شده
 • ضربان نامنظم قلب
 • واکنش های آلرژیک به رنگ یا دارو هایی که در عمل استفاده می شوند.
 • آسیب رسیدن به کلیه
 • خونریزی شدید

آمادگی قبل از عمل

گاهی عمل آنژوگرام در موقعیت های اورژانسی انجام می شود، اما معمولا با برنامه ریزی قبلی و داشتن زمان کافی همراه است.

آنژیوگرام در آزمایشگاه کاتترگذاری بیمارستان انجام می شود. تیم پزشکی و مراقبت توصیه های لازم را به شما داده و در مورد مصرف دارو ها با شما صحبت می کنند. توصیه های عمومی عبارتند از:

✅ از نیمه شب قبل از عمل به بعد دیگر چیزی نخورید و ننوشید.

✅ تمام دارو هایی که مصرف می کنید را در بسته بندی های اولیه خودشان به آزمایشگاه ببرید و در مورد مصرف کردن آن ها از پزشک سؤال کنید.

✅ در صورتیکه دیابت دارید، از پزشک بخواهید در مورد مصرف انسولین یا دارو های خوراکی دیگر شما را راهتمایی کند.

چه چیزی انتظار داشته باشیم؟

#قبل از عمل

قبل از عمل، تیم پزشکی معاینات لازم را انجام داده و سابقه بیماری، مصرف دارو یا آلرژی های شما را بررسی می کنند. هم چنین لازم است مثانه شما خالی باشد و لباس بیمارستان به تن داشته باشید. وسایلی مانند عینک، جواهرات، گیره مو و لنز چشم را هم باید کنار بگذارید.

#در طول عمل

برای انجام عمل شما روی یک میز عکسبرداری به پشت می خوابید. اقدامات لازم جهت محکم کردن پایه های میز برای پیشگیری از تکان خوردن انجام می شود. دوربین های اشعه ایکس بالای سر یا بالای قفسه سینه قرار داده شده و از محل مورد نظر عکسبرداری می کنند.

یک لوله آی وی از رگ دستتان وارد می شود. قبل از آن داروی آرامبخش برای آرامش داشتن به شما داده می شود. احساس خواب آلودگی سریعا به سراغتان آمده و احتمالا در حین عمل به خواب می روید. البته دوز دارو پایین بوده و شما قادرید بعد از اتمام عمل سریعا هوشیار شده و توصیه های لازم را گوش کنید.

در طول عمل الکترود هایی روی قفسه سینه تان گذاشته می شود که وظیفه نظارت بر قلب را دارند. دستنبد کنترل فشار خون و اوکسی میتر نبض هم میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می کنند.

محلی که کاتتر وارد می شود قستی از ران پا یا بازو است. قبل از عمل کمی از موهای آن ناحیه تراشیده شده و سپس شست و شو و بیحس موضعی می شود.

برش کوچکی در محل ورود کاتتر ایجاد شده و لوله پلاستیکی کوتاهی از راه آن وارد شریان می شود. کاتتر به وسیله روکشی وارد رگ شده و با دقت به سمت قلب یا عروق کرونر هدایت می شود.

داخل کردن و پیچاندن کاتتر نباید موجب درد شود. بنابراین در صورتیکه دردی حس کردید به پزشک سریعا اطلاع دهید.

رنگی که موجب کونتراست شده داخل کاتتر ریخته می شود. در این لحظه حس جریان یا گرمی به شما دست می دهد. البته اگر دردی احساس کردید، به پزشک بگویید.

رنگ به راحتی در عکس های اشعه ایکس دیده می شود. با حرکت آن در طول رگ ها، پزشک می تواند هر گونه گرفتگی را مشاهده کند. طبق تشخیص پزشک اگر نیاز همزمان به انجام آنژیوپلاستی بالون یا استنت گذاری باشد، آن موقع انجام می شود. آنژیوگرام معمولا حدود یک ساعت زمان می برد. البته اگر نیاز به عمل دیگری باشید، شاید بیش تر طول بکشد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

#بعد از عمل

با اتمام عمل، کاتتر خارج شده و برش بسته می شود. سپس در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهید بود تا اینکه وضعیت شما ثابت شود و به بخش منتقل شوید.

چنانچه کاتتر وارد ران شما شده باشد، باید چند ساعت بعد از عمل روی سطحی صاف دراز بکشید تا خونریزی ایجاد نشود. در این فاصله برای پیشگیری از خونریزی می توان روی برش فشار وارد کرد.

شما می توانید همان روز به خانه برگردید. البته گاهی لازم است یک شب در بیمارستان بستری باشید. برای خارج کردن رنگ از بدنتان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. اگر میل به غذا دارید، می توانید کمی غذا بخورید.

از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید و نظر تیم پزشکی را راجع به از سر گرفتن مصرف دارو هایتان، کار کردن و انجام فعالیت های روزانه جویا شوید. جای برش شبیه کوفتگی یا برآمدگی کوچکی است که احتمالا تا مدتی روی بدنتان بماند.

 

در این شرایط با مطب دکتر تماس بگیرید:

 • اگر خونریزی، کوفتگی یا التهاب جدیدی روی بدنتان مشاهده کردید.
 • اگر محل ورود کاتتر دچار درد شدید شد.
 • در صورتیکه علائم عفونت مثل تب، قرمزی یا ترشح دارید.
 • اگر دما یا رنگ قسمتی که کاتتر وارد شده است، تغییر کرد.
 • چنانچه دچار درد قفسه سینه یا نفس تنگی شدید.

در صورتیکه محل ورود کاتتر دچار خونریزی شدید شد و با فشار هم متوقف نشد، یا التهابی در این ناحیه دیدید، با اورژانس تماس بگیرید.

نتایج حاصله از آنژیوگرافی

آنژیوگرافی مشکلات رگ های قلبی را نشان می دهد:

 • تعداد شریان هایی که توسط پلاک های چربی مسدود شده را نشان می دهد.
 • محل انسداد را نشان می دهد.
 • میزان خونی که از رگ ها عبور می کند را نشان می دهد.
 • نتیجه عمل بای پس قبلی را نشان می دهد.
 • جریان خون داخل قلب را بررسی می کند.

دانستن این اطللاعات به پزشک کمک می کند درمان مناسب برای شما را انتخاب کند. برای مثال پزشک تصمیم می گیرد که استنت گذاری بهتر است یا آنژیوپلاستی. هم چنین ممکن است در صورت نیاز به آنژیوپلاستی یا استنت گذاری، همزمان این عمل ها انجام شوند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر مادر من 2ماه گذشته انژیو گرافی انجام دادن و دوباره درد در قفسه سینه گردن وپشت دارن و دکتر میگوید عصبی است وتپش قلب هم دارد موقعی که راه میرود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   با عرض پوزش من متوجه سوال شما نشدم لطفا سوال خودتون رو واضح تر مطرح بفرمائید.

 • تصویر کاربر افشين یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر يزدان خواه
  مادرم ٦٢ سال دارن و حدود پنج روز پيش آنژيوگرافي شدن بدليل انسداد يكي از رگ ها امروز لكه هاي قرمز رنگ زير پوست دستشون مشاهده كرده و ميخواستم بدونم مشكلي نداره و يا اينكه علت خاصي داره كه بايد درمان بشود يا خير
  با تشكر از حضرتعالي
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   معمولا این لکه ها بعلت ماده حاجبی است که حین آنژیوگرافی مصرف میشه و جای نگرانی نداره و خودبخود خوب شونده است.
 • تصویر کاربر hldv شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم 56 سال دارد 20 روز پیش آنژیو شده است جواب آنژیو خوب بوده اما حالا پوست کف دستاش کنده شده و قرمزی پوستش پیدا شده بشدت احساس خستگی دارد بطوریکه اصلا توان راه رفتن هم ندارد کلافه است وتحمل گرما را ندارد خیلی بی حوصله شده و زود عصبی میشود و خوابش بشدت زیاد شده و در این بیست روز 8 کیلو وزن کم کرده است
  قرص دیلتازم و ایندرال و آ اس آ و پنتو پرازول و آتورستاتین و پوکساکیم مصرف میکند
  لطفا راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   ریزش پوست دست بعلت داروهای مصرفی در آنژیوگرافی است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد و خوب خواهد شد. توصیه می کنم که آزمایش تیروئید انجام بشه.
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید... من آنژیوگرافی انجام دادم و بعد از آن قسمت زیر قلب و قفسه سینه چپم درد زیادی داره و نفس تنگی دارم.. و همچنین کشاله ران راست نیز درد شدیدی داره ... خواستم بپرسم علتش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   لطفا بفرمائید که نتیجه آنژیوگرافی چه بوده و آیا در اکو هم مشکلی بوده یا نه
   برای درد محل آنژیوگرافی نیاز به ویزیت دارید لطفا به پزشک خودتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر t.Alaei دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر .مامان من 72ساله. دو سال پیش اسکن قلب شدند و بر اثر تزریق برای اسکن ننیدونم بر اثر حساسیت بود یا نه. دچار لرزش بدن وپرت شدن شدند و روی عصب شون تاثیر گذاشته بود و با کوچک ترین استرس ارژانس میشوند و همون حالت بدست میداد تا اینک بهتر شدند . نتیجه اسکن .انژ و بود و دکترشون تشخیص دادند که دریچه قلب شل هست .. و دو سال هست که مرتب دارو نصرف میکنن و داروهای خارجی . و خوب بوده . بر اثر اکو شدن. تا اینک مدتی پیش درد سینه شدند براثر ناراحتی که براشون میش اومده بود . دوتر بیمارستان گفتند چرا انژو نشدند و ستی انژو دستور دادند . دیشب که نتیجه سی دی توسط دکتر دیگه ای بررسی شد و اکو و نوار گرفتند . دکتر گفتند که دریجه قلب شل هست و یک رگ تنگی شدید داره و نیاز به فنر . البته رگ اصلی نبود . به مدت یک ناه دارو تجویز کردند . و داروها نسبت به قبل چند تای عوض شده . و در بیمارستان که بستری بودند دکتر و بعد هم دکترخودشون هم داروی پلاریسم تجویز کرده بودند با توجه به گرفتگی . اما حالا تجویز نشده. لطفا راهنمایی کنید که وضعیتشون را. چنددتا عکس فرستادم جز سی دی . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   برای اظهارنظر دقیق باید کلیه مدارک و سی دی آنژیوگرافی و گزارش سی تی آنژیوگرافی رو ببینم.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر