همه چیز درباره ی آنژیوگرافی عروق کرونر

آنژیوگرافی عروق کرونر عملی است که با استفاده از عکسبرداری، رگ های خونی را قابل دیدن می کند. معمولا از این آزمایش برای تشخیص گرفتگی های عروق که مانع عبور خون به قلب می شوند، استفاده می شود. در این مقاله با این عمل بیشتر آشنا می شوید.

آنژیوگرافی جزو دسته ای از عمل ها است که با نام کاتترگذاری قلبی شناخته می شوند. این عمل ها شامل تشخیص و درمان مشکلات قلبی می باشد.

در طول این عمل، نوع خاصی از رنگ که به وسیله ماشین های تصویربرداری قابل رؤیت است، به رگ های قلب تزریق می شود. سپس ماشین عکسبرداری یک سری عکس پشت سر هم گرفته و به پزشک این امکان را می دهد تا وضعیت شریان ها را از نزدیک ببیند و در صورت گرفتگی، آن را با آنژیوپلاستی باز کند.

چرا آنژیوگرافی انجام می شود؟

در صورتیکه یکی از موارد زیر شامل حال شما شود، پزشک درخواست آنژیوگرافی می کند:

 • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش های دیگر مشخص نشود.
 • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
 • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
 • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
 • مشکلات دیگر مربوط به رگ های خونی یا جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی به دنبال دارد، قبل از آن تست های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می شود.

آنژیوگرافی

خطرات آنژیوگرافی

این عمل هم مانند تمام عمل های قلبی دیگر خطرات احتمالی مانند قرار گیری در معرض اشعه ایکس را دارد. مشکلات جدی در این عمل نادر بوده و خطرات احتمالی به شرح زیر هستند:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • آسیب دیدن شریان کاتترگذاری شده
 • ضربان نامنظم قلب
 • واکنش های آلرژیک به رنگ یا دارو هایی که در عمل استفاده می شوند.
 • آسیب رسیدن به کلیه
 • خونریزی شدید

آمادگی قبل از عمل

گاهی عمل آنژوگرام در موقعیت های اورژانسی انجام می شود، اما معمولا با برنامه ریزی قبلی و داشتن زمان کافی همراه است.

آنژیوگرام در آزمایشگاه کاتترگذاری بیمارستان انجام می شود. تیم پزشکی و مراقبت توصیه های لازم را به شما داده و در مورد مصرف دارو ها با شما صحبت می کنند. توصیه های عمومی عبارتند از:

✅ از نیمه شب قبل از عمل به بعد دیگر چیزی نخورید و ننوشید.

✅ تمام دارو هایی که مصرف می کنید را در بسته بندی های اولیه خودشان به آزمایشگاه ببرید و در مورد مصرف کردن آن ها از پزشک سؤال کنید.

✅ در صورتیکه دیابت دارید، از پزشک بخواهید در مورد مصرف انسولین یا دارو های خوراکی دیگر شما را راهتمایی کند.

چه چیزی انتظار داشته باشیم؟

#قبل از عمل

قبل از عمل، تیم پزشکی معاینات لازم را انجام داده و سابقه بیماری، مصرف دارو یا آلرژی های شما را بررسی می کنند. هم چنین لازم است مثانه شما خالی باشد و لباس بیمارستان به تن داشته باشید. وسایلی مانند عینک، جواهرات، گیره مو و لنز چشم را هم باید کنار بگذارید.

#در طول عمل

برای انجام عمل شما روی یک میز عکسبرداری به پشت می خوابید. اقدامات لازم جهت محکم کردن پایه های میز برای پیشگیری از تکان خوردن انجام می شود. دوربین های اشعه ایکس بالای سر یا بالای قفسه سینه قرار داده شده و از محل مورد نظر عکسبرداری می کنند.

یک لوله آی وی از رگ دستتان وارد می شود. قبل از آن داروی آرامبخش برای آرامش داشتن به شما داده می شود. احساس خواب آلودگی سریعا به سراغتان آمده و احتمالا در حین عمل به خواب می روید. البته دوز دارو پایین بوده و شما قادرید بعد از اتمام عمل سریعا هوشیار شده و توصیه های لازم را گوش کنید.

در طول عمل الکترود هایی روی قفسه سینه تان گذاشته می شود که وظیفه نظارت بر قلب را دارند. دستنبد کنترل فشار خون و اوکسی میتر نبض هم میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می کنند.

محلی که کاتتر وارد می شود قستی از ران پا یا بازو است. قبل از عمل کمی از موهای آن ناحیه تراشیده شده و سپس شست و شو و بیحس موضعی می شود.

برش کوچکی در محل ورود کاتتر ایجاد شده و لوله پلاستیکی کوتاهی از راه آن وارد شریان می شود. کاتتر به وسیله روکشی وارد رگ شده و با دقت به سمت قلب یا عروق کرونر هدایت می شود.

داخل کردن و پیچاندن کاتتر نباید موجب درد شود. بنابراین در صورتیکه دردی حس کردید به پزشک سریعا اطلاع دهید.

رنگی که موجب کونتراست شده داخل کاتتر ریخته می شود. در این لحظه حس جریان یا گرمی به شما دست می دهد. البته اگر دردی احساس کردید، به پزشک بگویید.

رنگ به راحتی در عکس های اشعه ایکس دیده می شود. با حرکت آن در طول رگ ها، پزشک می تواند هر گونه گرفتگی را مشاهده کند. طبق تشخیص پزشک اگر نیاز همزمان به انجام آنژیوپلاستی بالون یا استنت گذاری باشد، آن موقع انجام می شود. آنژیوگرام معمولا حدود یک ساعت زمان می برد. البته اگر نیاز به عمل دیگری باشید، شاید بیش تر طول بکشد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

#بعد از عمل

با اتمام عمل، کاتتر خارج شده و برش بسته می شود. سپس در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهید بود تا اینکه وضعیت شما ثابت شود و به بخش منتقل شوید.

چنانچه کاتتر وارد ران شما شده باشد، باید چند ساعت بعد از عمل روی سطحی صاف دراز بکشید تا خونریزی ایجاد نشود. در این فاصله برای پیشگیری از خونریزی می توان روی برش فشار وارد کرد.

شما می توانید همان روز به خانه برگردید. البته گاهی لازم است یک شب در بیمارستان بستری باشید. برای خارج کردن رنگ از بدنتان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. اگر میل به غذا دارید، می توانید کمی غذا بخورید.

از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید و نظر تیم پزشکی را راجع به از سر گرفتن مصرف دارو هایتان، کار کردن و انجام فعالیت های روزانه جویا شوید. جای برش شبیه کوفتگی یا برآمدگی کوچکی است که احتمالا تا مدتی روی بدنتان بماند.

 

در این شرایط با مطب دکتر تماس بگیرید:

 • اگر خونریزی، کوفتگی یا التهاب جدیدی روی بدنتان مشاهده کردید.
 • اگر محل ورود کاتتر دچار درد شدید شد.
 • در صورتیکه علائم عفونت مثل تب، قرمزی یا ترشح دارید.
 • اگر دما یا رنگ قسمتی که کاتتر وارد شده است، تغییر کرد.
 • چنانچه دچار درد قفسه سینه یا نفس تنگی شدید.

در صورتیکه محل ورود کاتتر دچار خونریزی شدید شد و با فشار هم متوقف نشد، یا التهابی در این ناحیه دیدید، با اورژانس تماس بگیرید.

نتایج حاصله از آنژیوگرافی

آنژیوگرافی مشکلات رگ های قلبی را نشان می دهد:

 • تعداد شریان هایی که توسط پلاک های چربی مسدود شده را نشان می دهد.
 • محل انسداد را نشان می دهد.
 • میزان خونی که از رگ ها عبور می کند را نشان می دهد.
 • نتیجه عمل بای پس قبلی را نشان می دهد.
 • جریان خون داخل قلب را بررسی می کند.

دانستن این اطللاعات به پزشک کمک می کند درمان مناسب برای شما را انتخاب کند. برای مثال پزشک تصمیم می گیرد که استنت گذاری بهتر است یا آنژیوپلاستی. هم چنین ممکن است در صورت نیاز به آنژیوپلاستی یا استنت گذاری، همزمان این عمل ها انجام شوند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید

 سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
کبودی و توده سفت محل ورود برای آنژیو

سلام من 97/7/8 آنژیو قلب گرفتگی در ناحیه رگ LAD که استنت گذاری شد و گرفتگی باز شد
سوالم این بود که در ناحیه ورودی در کشاله ران مقداری کبودی و یک نقطه توده سفت که با انگشت قابل لمس است دیده می شود آیا مشکل خاصی و باید درمان شود؟
لطفا راهنمایی فرمایید.
با تشکر (امروز 17 مهر است )
مشاهده پاسخ دکتر
2
تنگی دریچه میترال

سلام وخسته نباشید مادرمن 49ساله است تنگی دریچه میترال دارد وگشادی آئورت خیلی خفیف .علت تنگی دریچه میترال هم تب رماتیسمی یعنی رماتیسم قلبی تشخیص داده شده است.میخواستم بپرسم آیا میشود تنگی دریچه میترال رابابالون بازتر کرد وچندسال بعد عمل کرد البته علائم هم نداردواین اکو مری هم جدیداازقلب مادرگرفته شده است البته مادرم بیماری فشارخون بالا هم دارد.باتشکرازشما مشاهده پاسخ دکتر
3
نا منظم بودن ضربان قلب

با سلام
من وقتی صبحانه میخورم اگر بلافاصه شروع به راه رفتن یا کار کردن کنم ضربان قلبم بالا میره و شروع میکنم به خمیازه کشیدن و با کوچیکترین چیز میترسم و قلبم طوری میزنه که دستم رو روی نبض گلوم میذارم یک الی دو ثانیه نمیزنه و بعد شدید میزنه، خیلی نگرانم متخصص قلب رفتم متخصص گوارش رفتم ولی نتیجه نگرفتم
لطفا منو راهنمایی کتید
مشاهده پاسخ دکتر
4
دردقفسه سینه

سلام جناب اقای دکتر یزدان خواه.***من 19سالم است و الان چند ماهی است ک قفسه سینه من بیشتر به هنگام خواب دچار درد میشود و گاهی اوقات قلب هم به همین شکل درد میکند بطوری که انگارحالت مرگ دست میدهد اما درنوارقلب مشکلی دیده نشد و دکترعلت رو اختلال اظطرابی تشخیص داده ولی هنوزاین مشکلم برطرف نشده یا چندوقت بعد دوباره سراغم میاد...میخواستم بدونم مشکلم چی میتونه باشه؟باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
درد قفسه سینه و پشت

سلام و عرض ارادت خدمت آقای دکتر
من 34 سال سن دارم و حدود 4 سال هست دچار درد فقسه سینه شدم. 20 روز پیش احساس درد شدید ناحیه پشت کمر و سنگینی شدید قفسه سینه شدم. با مراجعه به متخصص و نصب هولتر و تست ورزش و اکو گفتند که نارسایی دریچه میترال دارید و کاری که باید انجام داد کنترل درد هست. و البته نوار قلب بعد از این درد یک ایسکمی خفیف رو نشان میداد. یک متخصص دیگه گفتند که ربطی به دریچه نداره و احتمال ماسل بریج هست. به نظر شما با توجه به اینکه درد قفسه سینه و کمر که فقط در حین استراحت در 24 ساعت اتفاق می افته چی هست. البته گفتند چون 15 ساله ورزشکاری احتمال گرفتگی عروق نداری. و آیا اینکه این یک حمله قلبی بوده و آیا خطرناکه یا خیر و میتونه بیماری اسپاسم کرونری باشه؟
خیلی متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
6
آنژیوگرافی

سلام اقای دکتر من ۴۱ ساله هستم عمل بای پس تعویض ۲ رگ در کشور بلژیک انجام دادم که ۲ ماه بعد از عمل درد داشتم مجدد ۲ تا استنت برام گذاشتن هنوز هم پس از پیاده روی قلب درد دارم البته در فقسه سینه و دست ندارم فقط درد ماهیجه ای قلبی دارم ار عملم ۶ ماه و از انژیو ۴ ماه میگذرد داروها را کامل میخورم میشه راهنمایی کنید ترس از عمل مجدد دارم ممنون = دارویی خاص به نام coruno یا مولسیدومین میخورم میگن به باز شدن عروقم کمک میکنه چون هنوز ۲ رگ مشکوک به گرفتگی دارم ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
گرفتگی عروق

با عرض سلام و احترام. مردی 65 ساله هستم. بیماری دیابت نوع دو هم دارم. دو سال پیش (1395) در درون یکی از رگ های قلبم استنت گذاشتم. داروهای قند و یک سری داروهای مرتبط با قلب رو هم تا به الان مصرف میکنم. پلاویکس هم تا الان مصرف میکنم. مدتی احساس خفیف سوزش سینه داشتم و به دکتر مراجعه کردم. تست ورزش دادم و جواب مشکلی نشان نداد اما گاه گاه سوزش خفیف داشتم. همچنین دکترم گفتند که آنزیم های قلبم بالاست. دکتر گفته بود برای جواب دقیق تر آنژیوگرافی انجام بدم. من هم با کمی بهتر شدن و احساس رد کردن این سوزش چکاب رو پشت گوش انداختم. امروز عرق سرد در حد خیس شدن شدید بدن کردم و سوزش سینه داشتم که توسط اورژانس به بیمارستان انتقال پیدا کردم. اونجا متوجه شدند یکی دیگر از رگ های قلبم هم دچار گرفتگی شده و یک استنت دیگه گذاشتند. میخواستم از خدمتتون سوال کنم که این گرفتگی رگ ها به فاصله یک سال چه دلیلی میتونه داشته باشه؟ آیا این مشکل هر سال تکرار خواهد شد؟ با اینکه قرص هم مصرف میکنم و طبیعتا نباید به این زودی رگهای دیگر مشکل پیدا کنند. اگر محبت کنید علت اصلی این مشکل رو بفرمایید ممنون میشم. سپاس فراوان مشاهده پاسخ دکتر
8
تپش قلب

باسلام. برادر من 19 سالشه تپش قلب داره و به دکتر مراجعه کرده وگفتن که یه رگ اضافه تو قبش داره و با دارو برطرف نمیشه وباید بسوزونه .میخواستم بدونم که خطری براش نداره مشاهده پاسخ دکتر
9
لكه هاي قرمز روي دست بعد از آنژيوگرافي

سلام جناب دكتر يزدان خواه
مادرم ٦٢ سال دارن و حدود پنج روز پيش آنژيوگرافي شدن بدليل انسداد يكي از رگ ها امروز لكه هاي قرمز رنگ زير پوست دستشون مشاهده كرده و ميخواستم بدونم مشكلي نداره و يا اينكه علت خاصي داره كه بايد درمان بشود يا خير
با تشكر از حضرتعالي
مشاهده پاسخ دکتر
10
درد

با سلام خدمت دکتر گرامی حدود 10 روز است که در ناحیه سینه احساس درد و سنگینی می کنم تا جناق و بالای شکم درد پخش میشود با تشکر مشاهده پاسخ دکتر