خطرات نارسایی دریچه میترال

نارسایی دریچه میترال حالتی است که دریچه میترال به خوبی بسته نمی شود و به جریان خون اجازه می دهد به داخل قلب برگردد. اگر نارسایی دریچه میترال شدید باشد جریان خون نمی تواند به خوبی از قلب در سراسر بدن به گردش درآید و باعث ایجاد علائمی همچون خستگی و تنگی نفس می شود.

علائم

بعضی از افراد که نارسایی میترال دارند، ممکن است تا سال ها علائمی را از خود نشان ندهند. نشانه ها و علائم نارسایی میترال بسته به شدت نارسایی دریچه و شدت پیشرفت علائم، شامل موارد زیر می باشد:

 • صداهای غیرطبیعی قلب (سوفل های قلبی) که به وسیله گوشی پزشکی (استتوسکوپ) شنیده می شوند.
 • تنگی نفس  مخصوصا هنگام فعالیت یا هنگام دراز کشیدن
 • خستگی
 • تپش قلب، یا احساس ضربان قلب سریع و ضعیف
 • تورم در ناحیه پاها و یا مچ پا

نارسایی دریچه میترال معمولا خفیف است و به آهستگی پیشرفت می کند. ممکن است شما مدت زمان زیادی به این عارضه دچار باشید ولی از آن مطلع نباشید. این بیماری حتی ممکن است پیشترفت نکند.

پزشک شما ممکن است در معاینات اولیه با شنیدن سوفل تشخیص نارسایی میترال را برای شما دهد با این حال گاهی اوقات نارسایی میترال ممکن است به صورت ناگهانی و حاد ایجاد شود و در این حالت شما علائم و نشانه های حاد و شدیدی را از خود بروز می دهید.

معاینه

زمان مراجعه به پزشک متخصص

اگر پزشک شما در معاینه قلب شما به وسیله گوشی پزشکی یک سوفل قلبی را شنید برای معاینات بیشتر و گرفتن نوار قلب (اکوکاردیوگرام) شما را به یک پزشک متخصص قلب ارجاع می دهد. اگر در خود شاهد علائمی هستید که ممکن است دال بر مشکل قلبی شما باشد بهتر است که هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

گاهی اوقات اولین علائم در نارسایی میترال شامل علائم نارسایی قلب می شوند. نارسایی قلب شرایطی است که در آن قلب نمی تواند گردش خون کافی در تمام بدن ایجاد کند.

دلایل

قلب شما ۴ دریچه برای ایجاد گردش خون در جهت مناسب دارد. این دریچه ها شامل دریچه میترال، تریکوسپید (سه لتی)، دریچه آئورت و دریچه پولمونری (ریوی) می شوند.

هر کدام از این دریچه ها از تعدادی لت یا کاسپ تشکیل شده اند که در هر بار ضربان قلب یک بار باز و بسته می شوند. گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که بعضی از دریچه ها به خوبی باز و بسته نمی شوند و اجازه نمی دهند جریان خون از قلب به سمت بدن به خوبی برقرار شود.

در نارسایی دریچه میترال دریچه بین دهلیز چپ و بطن چپ به خوبی بسته نمی شود و باعث نشت خون به صورت برگشتی به دهلیز چپ می شود.

دریچه میترال

علل نارسایی دریچه میترال

دریچه میترال می تواند با علل مربوط به خود دریچه، نارسا شود که به آن نارسایی اولیه دریچه میترال می گویند. بیماری های مربوط به بطن چپ نیز می توانند باعث نارسایی میترال شوند که به آن نارسایی ثانویه یا نارسایی کارکردی دریچه میترال می گویند.

علل شایع نارسایی دریچه میترال عبارتند از:

 • افتادگی دریچه میترال

در افتادگی دریچه میترال، لت های دریچه میترال در هنگام انقباض بطن به درون حفره دهلیز برجسته می شوند. این نارسایی لت های دریچه می تواند باعث این شود که دریچه در هنگام انقباض به خوبی بسته نشود و در نهایت منجر به نارسایی دریچه میترال  شود.

دریچه میترال

 • آسیب به طناب های بافتی

گاهی اوقات ممکن است طناب های بافتی که لت های دریچه را به دیواره قلب وصل می کنند در طول زمان دچار پارگی یا کشیدگی شوند این اتفاق در افراد دارای افتادگی دریچه میترال شایع است.

پارگی طناب ها باعث ایجاد نارسایی شدید و حاد دریچه میترال می شود و ممکن است بیمار به جراحی اورژانسی احتیاج داشته باشد. هم چنین ضربه به قفسه سینه نیز می تواند باعث پارگی طناب های بافتی شود.

 • تب روماتیسمی

تب روماتیسمی می تواند منجر به آسیب به دریچه میترال و متعاقبا نارسایی دریچه شود این اتفاق ممکن است زودرس و یا دیر رس باشد و سال ها بعد از ایجاد عفونت نارسایی دریچه اتفاق بیافتند. تب روماتیسمی امروزه در کشورهای پیشترفته به ندرت دیده می شود اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه شایع است.

 • اندوکاردیت

دریچه میترال ممکن است به وسیله عفونتی که تمام قلب را در بر گرفته است (اندوکاردیت) آسیب ببیند و دچار نارسایی شود.

 • حمله قلبی

سکته قلبی می تواند به منطقه ای از عضلات قلب که دریچه  میترال را پشتیبانی می کنند آسیب زده و ایجاد نارسایی در دریچه میترال کند. اگر آسیب به قلب جدی باشد سکته قلبی می تواند منجر به نارسایی شدید و حاد دریچه میترال شود.

 • ناهنجاری های عضلات قلب (کاردیومیوپاتی)

در طول زمان شرایط خاصی مانند افزایش فشار خون باعث می شوند که عضلات قلب شما با شدت بیشتری کار کنند و به تدریج باعث بزرگ شدن بطن چپ می شوند. این امر می تواند باعث کشیدگی بافت اطراف دریچه شده و دریچه را نارسا کند.

 • ضربه

ضربه به قفسه سینه مانند آن چه در تصادف با ماشین اتفاق می افتد می تواند باعث نارسایی دریچه میترال شود.

 • بیماری های مادرزادی قلب

استفاده طولانی مدت از برخی از داروها میتواند باعث نارسایی دریچه میترال شود. مخصوصا داروهایی که حاوی ارگوتامین هستند (cafergot ، migergot) که در درمان میگرن استفاده می شوند.

 درد قفسه سینه

عوارض نارسایی دریچه میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولا عوارض خاصی ایجاد نمی کند اما به طور کلی نارسایی میترال ممکن است عوارض ذیل را باعث شود:

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب شما نمی تواند مقدار مورد نیاز خون بدن شما را به سرتاسر بدن پمپ کند. در نارسایی دریچه میترال همین اتفاق می افتد مضاف بر اینکه به عقب گرد خون هم در قلب داریم.

در نارسایی میترال به مرور زمان بطن چپ بزرگ تر می شود و اگر درمانی انجام نشود منجر به ضعف و نارسایی قلبی می شود. هم چنین این فشار خون اضافی به ریه های شما برمی گردد که باعث فشار بر سمت راست قلب نیز می شود.

فیبریلاسیون دهلیزی

کشیدگی و بزرگ شدگی دهلیز چپ ممکن است منجر به بی نظمی در ریتم انقباض حفره فوقانی سمت چپ قلب شود که در این حالت دهلیز چپ دچار انقباض های سریع و بی نظم می شود.

فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است منجر به ایجاد لخته در دهلیز چپ شود که این لخته ممکن است از دیواره دهلیز جدا شده و وارد گردش خون سیستمیک شود و مشکلات زیادی را ایجاد کند. لخته خون اگر در یکی از شریان های مغز گیر بیفتند می تواند باعث سکته مغزی شود.

افزایش فشار شریان ریوی

اگر شما مبتلا به نارسایی میترال درمان نشده باشید یا نارسایی میترال در شما به خوبی درمان نشده باشد می تواند باعث نوعی از پرفشاری خون شود که بر رگ های موجود در ریه اثر بگذارد. دریچه میترالی که نشت خون دارد میتواند باعث افزایش فشار درون دهلیز چپ شود که این هم متعاقبا باعث پرفشاری شریان های ریوی می شود. این پدیده می تواند منجر به نارسایی قلب شود.

تشخیص

پزشک شما درباره سابقه بیماری قلبی در شما یا خانواده شما سوال خواهد پرسید. پزشک شما همچنین معایناتی مانند گوش دادن به صداهای قلب با گوشی پزشکی انجام خواهد داد. در نارسایی دریچه میترال بازگشت خون به داخل دهلیز باعث ایجاد صدایی میشود که با گوشی پزشکی قابل سمع است (سوفل قلبی)

پزشک شما سپس در مورد شما تصمیم می گیرد که چه آزمایشاتی را برای تشخیص بیماری انجام دهد و یا ممکن است شماره به یک پزشک متخصص قلب ارجاع دهد.

اکوکاردیوگرام

آزمایشات معمول برای تشخیص نارسایی دریچه میترال

 • اکو قلب

این تست معمولا برای تشخیص نارسایی دریچه میترال استفاده می شود. در این تست امواج و صداهای تولید شده توسط قلب شما به یک مبدل که بر روی قفسه سینه تعبیه شده فرستاده شده و سپس ازین صداها، تصاویر متحرکی از قلب به دست می آید.

این تست ساختار قلب حرکت دریچه میترال و جریان خون موجود در قلب را تعیین می کند. اکوکاردیوگرام به پزشک شما کمک می کند که نگاه نزدیکی به قلب شما داشته باشد و بفهمد که قلب و دریچه میترال با چه کیفیتی کار می کنند. هم چنین پزشک ممکن است که به یک اکوی سه بعدی برای بررسی های بیشتر نیاز داشته باشد.

 • Xray از قفسه سینه

این تست به پزشک شما کمک می کند که بفهمد آیا دهلیز یا بطن چپ شما دچار بزرگ شدی شده است یا نه و همچنین پزشک شما به کمک این تست می تواند وضعیت ریه های شما را بررسی کند.

 • MRI قلبی

MRI قلبی از یک زمینه مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می کند تا تصاویری با جزئیات زیاد از قلب شما تهیه کند. این تست برای اندازه گیری شدت نارسایی دریچه و ارزیابی عملکرد بطن چپ قلب استفاده می شود.

 • CT قلبی

CT آنژیوگرافی معمولا از قفسه سینه، شکم و لگن تهیه می شود تا پزشک متوجه شود که آیا شما کاندید تعویض دریچه میترال و جایگزینی آن با یک دریچه مصنوعی هستید یا نه.

 • تست ورزش یا تست استرس

انواع مختلف تست های ورزش کمک می کنند تا تحمل قلب شما نسبت به فعالیت و عملکرد قلب در هنگام ورزش ارزیابی شود. اگر بیمار توانایی انجام تست ورزش را نداشته باشد از داروهایی استفاده می شود که اثر ورزش را بر قلب تقلید می کنند.

 • کاتتر زدن قلب

این تست برای تشخیص نارسایی دریچه میترال معمولا استفاده نمی شود. در این روش یک لوله باریک را وارد شریان بازوی شما می کنند و تا حفره دهلیز پیش می روند، سپس در آن منطقه ماده حاجب تزریق می شود تا حفره قلبی به طور واضح در تصویربرداری مشخص شود. این روش، تصویری واضح از قلب و شریان های قلب شما و هم چنین عملکرد قلبی می دهد. در این روش هم چنین می توان فشار داخل حفره دهلیز چپ را اندازه گرفت.

درمان نارسایی دریچه میترال

درمان نارسایی دریچه میترال بستگی به شدت نارسایی دریچه دارد. اگر شما علائم و نشانه های نارسایی دریچه را تجربه می کنید و شرایط شما روز به روز بدتر می شود شما کاندید درمان نارسایی میترال هستید. در نارسایی میترال هدف درمان بهبود عملکرد قلبی، کاهش علائم و جلوگیری از ایجاد عوارض بعدی است.

درمان نارسایی قلبی توسط پزشک قلب انجام می شود. اگر شما نارسایی دریچه میترال دارید درمان شما در یک مرکز قلب عروق و تحت نظر یک پزشک قلب و عروق و پرسنل حرفه ای بیمارستان که در زمینه قلبی آموزش دیده اند انجام خواهد شد.

مراقبت درمانی

بعضی از بیماران مخصوصا آن هایی که نارسایی خفیف دریچه میترال دارند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. با این حال این افراد بهتر است توسط پزشک تحت نظر باشند. ممکن است شما نیاز داشته باشید که با دوره تناوب خاصی بسته به شدت بیماری شما تحت نظر قرار بگیرید. هم چنین پزشک شما ممکن است به شما تغییر سبک زندگی را پیشنهاد  دهد.

آنتی بیوتیک

دارو درمانی

پزشک شما ممکن است داروهایی برای شما تجویز کند تا نشانه های شما بهبود یابد، با این وجود دارویی برای درمان نارسایی میترال وجود ندارد.

داروهای مورد استفاده در نارسایی میترال:

 • دیورتیک ها

این دسته از داروها باعث کمبود تجمع مایع در ریه ها و پاهای شما می شود، که در اثر نارسایی میترال به وجود آمده اند.

 • رقیق کننده های خون

این دسته از داروها از تشکیل لخته جلوگیری می کنند و در صورتی که شما فیبریلاسیون دهلیزی داشته باشید استفاده می شوند.

 • داروهای ضد فشار خون

پرفشاری خون باعث بدتر شدن نارسایی دریچه میترال می شود پس اگر شما فشار خون بالا دارید ممکن است پزشک شما برای شما این دسته از داروها را تجویز کند.

بای پس عروق کرونر

جراحی

دریچه میترال ممکن است نیاز به ترمیم یا تعویض داشته باشد. ممکن است پزشک شما تعویض یا ترمیم دریچه میترال را به شما پیشنهاد کند حتی اگر نشانه یا علامتی در شما پدیدار نشود این کار باعث بهبود عوارض و نتیجه بهتر می شود. اگر شما به علت بیماری قلبی دیگری کاندید جراحی قلب باشید پزشک شما ممکن است در همین حین عمل تعویض یا ترمیم دریچه را برای شما انجام دهد.

جراحی دریچه میترال معمولا به وسیله یک برش در قفسه سینه انجام می شود. در بعضی موارد پزشک ممکن است جراحی را محافظه کارانه تر انجام دهد و برشی که استفاده می کند کوچک تر از برشی باشد که در عمل جراحی قلب باز استفاده می شود.

پزشک شما ممکن است در مورد اینکه تعویض یا ترمیم دریچه میترال بهترین انتخاب درمانی برای شماست با شما صحبت کند. پزشک شما هم چنین ممکن است شما را مورد ارزیابی قرار دهد تا بفهمد که آیا شما کاندید عمل قلب باز هستید یا باید با یک روش محافظه کارانه تر جراحی شما صورت بگیرد.

پزشک ممکن است گاهی اوقات پیشنهاد ترمیم دریچه میترال را بدهد تا عملکرد دریچه و عملکرد قلبی هر دو حفظ شوند. با این حال اگر ترمیم دریچه میترال امکان پذیر نباشد، پزشک مجبور است تعویض دریچه را برای شما تجویز کند.

اعمال جراحی ممکن برای بیمار:

 • ترمیم دریچه میترال

جراحی ترمیم دریچه میترال به وسیله وصل کردن دوباره لت های دریچه، جایگزینی طناب های بافتی و جدا کردن قسمت های اضافی دریچه انجام میشود تا دریچه بتواند به درستی بسته شود. جراح ممکن است گاهی اوقات با جایگذاری یک حلقه مصنوعی در اطراف دریچه، حلقه دور دریچه را سفت و تقویت کند.

در بعضی موراد پزشک ممکن است از یک کاتتر برای ترمیم دریچه استفاده کند. در این روش یک کلیپس یا گیره نگه دارنده به وسیله یک کاتتر به درون قلب فرستاده شده و به لت های دریچه وصل می شوند. از این کلیپس برای شکل دهی دوباره دریچه استفاده می شود. این نوع از ترمیم دریچه در افرادی انجام می شود که انجام جراحی در آن ها خطر بالایی دارد.

در بعضی موارد ممکن است پزشک همین روند درمانی را برای بیماری انجام دهد که به خاطر نارسایی دریچه تعویض دریچه انجام داده است اما دریچه مصنوعی هم دچار نشت خون و نارسایی شده است.

تعویض دریچه میترال

 • تعویض دریچه میترال

اگر دریچه میترال شما قابل ترمیم نیست تعویض دریچه میترال باید برای شما انجام شود. در این روش دریچه اصلی شما از قلب جدا شده و یک دریچه مصنوعی فلزی یا بافتی جایگزین آن میشود. دریچه های بافتی معمولا از گاو، خوک یا بافت های انسانی تهیه می شوند.

دریچه های بیولوژیکی (بافتی) در طول زمان تخریب می شوند و به تدریج نیاز پیدا می کنند که تعویض دوباره انجام شود. افرادی که از دریچه های مکانیکی (فلزی) استفاده می کنند نیاز است برای باقی عمر خود به صوررت پیشگیری از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنند.

پزشک شما باید درباره فواید و عوارض هر کدام از این دریچه ها با شما صحبت کند و به شما اطلاع دهد که کدام نوع از دریچه برای شما مناسب است.

در مورد کارهایی که بعد از عمل جراحی باید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید هم چنین اگر بعد از عمل جراحی علامت یا نشانه جدیدی در شما ظاهر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

سبک زندگی و توصیه های خانگی

پزشک شما ممکن است تغییر سبک زندگی و رعایت یک سبک زندگی سالم برای قلب شما را به شما پیشنهاد دهد.

 • فشار خون خود را کنترل کنید. کنترل فشار خون در بیماران دارای نارسایی دریچه میترال ضروری است.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. رژیم غذایی به طور مستقیم بر نارسایی میترال تاثیر نمی گذارد. اما رژیم غذایی سالم میتواند از ایجا سایر بیماری های قلبی که باعث ضغیف شدن قلب شما می شود، جلوگیری کند. از غذاهایی استفاده کنید که کمتر چربی های اشباع شده، شکر، نمک و غلات فراوری شده دارند. سعی کنید از غذاهایی مانند سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و پروتئین دار استفاده کنید.
 • وزن خود را متناسب نگه دارید، سعی کنید وزن خود را در محدوده ای که پزشک به شما توصیه کرده نگه دارید.
 • جلوگیری از ابتلا به اندوکاردیت عفونی. اگر شما تعویض دریچه انجام داده اید پزشک شما به شما توصیه میکند که قبل از انجام مداخلات دندان پزشکی به صورت پیشگیرانه از آننتی بیوتیک استفاده کنید.
 • قطع مصرف الکل. استفاده زیاد از الکل می تواند باعث ایجاد آریتمی (ایجاد ریتم های نابجای قلبی) شود و علائم شما را بدتر کند. نوشیدن بیش از حد الکل می تواند باعث ضعیف شدن عضلات قلبی و کاردیومیوپاتی شود که باعث بدتر شدن نارسایی قلبی میشود.
 • از کشیدن سیگار پرهیز کنید.
 • فعالیت بدنی را جزو برنامه روزانه خود قرار دهید. اینکه شما چقدر می توانید فعالیت بدنی کنید بسته به شدت بیماری شما دارد. قبل از شروع فعالیت بدنی در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
 • پزشک خود را مرتب ملاقات کنید. برای ملاقات با پزشک خود یک برنامه منظم داشته باشید.

اگر شما یک زن با نارسایی دریچه میترال هستید، بهتر از قبل از اقدام به باردار شدن با پزشک خود مشورت کنید. بارداری باعث پرکاری قلب می شود. اینکه چه مقداری که قلب شما می تواند این کار اضافی را تحمل کند بستگی به درجه نارسایی دریچه شما دارد. در طول مدت بارداری و بعد از زایمان نیاز است که شما توسط یک پزشک قلب و یک پزشک زنان و زایمان تحت نظر قرار بگیرید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من نارسایی خفیف دریچه ی میترال دارم لازمه که دارویی مصرف کنم یا ممکنه در آینده این مشکل شدید بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در حال حاضر اگر علامتی ندارید نیازی به مصرف دارو نیست و تنها کاری که لازم است پیگیری سالیانه یا دوسالانه اکو است

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامو خسته نباشید من یکی از دریچه های قلبم نارسایی معمولی داره.دردی رو هیچ وقت نداشتم و ندارم ولی بعضی اوقات کمی،تپش قلب دارم.تنگی نفسم خیییلی کم.میخواستم بدونم ایا این درد خیلی بدیه.عوارضش چیه؟؟؟.ایا باعث مرگ میشه.من پانزده سالمه و از این بابت خیلی ناراحتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توضیحاتی که ارائه فرمودید به احتمال خیلی زیاد مشکل جدی وجود ندارد به جز یک اضطراب خفیف
   ولی برای اطمینان بیشتر لطفاً تصویر گزارش اکوی خودتون رو بفرستید

 • تصویر کاربر مهشید دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ،پسرم ده ماهگی گلن شانت شدن متاسفانه تک بطن هستن الان که چهارسالشه قراره عمل فونتان بشه نگرانیم بیشترازاینه که الان نارسایی دریچش شدت پیداکرده ودکترامیگن عملشوخیلی سخت کرده الان واقعانمیدونم چقدرامیدوارباشم کاملا روحیموازدست دادم ایاراهی وجودداره تاقبل ازعمل شدت نارسایی روپایین بیارم درحال حاضر کاپتوپریل آسپرین مصرف داره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   نه متاسفانه راهی برای این منظور وجود نداره

 • تصویر کاربر Nazanin دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.اقای دکتر من ۱سال پیش اکو کردم گفتن نارسایی خفیف میترال و سه لتی دارم.خیلی درد دارم بالای شکم سمت چپ.بالای سینه و پشت کتفم چکار کنم؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   موارد فوق توجیه کننده علائم شما نیست و برای علت درد بررسی جداگانه ای لازم هست که شامل شرح حال و معاینه دقیق و تست هایی نظیر تست ورزش، اسکن هسته ای، سی تی آنژیوگرافی و.. بسته به اطلاعات بدست آمده از شرح حال و معاینه می باشد

 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من دخترم ۵سالشه که نارسایی شدید دریچه میترال داره که فعلا دکترش بهش قرص پراپرانولول ۱۰تجویض کرد میخواستم بپرسم راه درمان قطعیش چیه میشه راهنمایی کنید لطفا”
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   راه حل اصلی درمان جراحی است ولی با توجه به سن کم و عدم رشد کافی بهتر هست که تا جای ممکن جراحی به تعویق بیافته

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما, سه سال قبل مشکلاتی برایم پیش آمده که ناچارا به دکتر, قلب مراجعه و اکو انجام شد که شل شدگی تشخیص داده شد, دارو هم تجویز نشد. یکسال بعد دوباره اکو شدم که گفتن نارسایی دریچه هم داری و باز داروی خاصی تجویز نشد. بعد از مدتی مشکلاتم زیادتر شد دکتر رفتم و اکو کردم, تشخیص دادن که دوتا دریچه سمت چپ نارسایی متوسط داره و باید فشار خون کنترل بشه. خواستم راهنمایی بفرمایید که درمانی هم داره و آیا برایم خطرناک هست. و اگر تعویض و یا ترمیم دریچه لازم شد خطر داره یا نه. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   فعلا نیازی به جراحی نیست و فقط دارو کافی است
   طبیعتا هر اقدام تهاجمی نظیر جراحی قلب هم عوارض خودش رو داره

 • تصویر کاربر آرزو چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چهار سال پیش دریچه میترال عمل کرده،مجدد باید عمل کنه، الان تو کماست و دکتر گفته هفته دیگه بهوش میاد،
  چطور دکتر تشخیص داده هفته دیگه بهوش میاد؟
  3_من میخوام با این آقا ازدواج کنم برای آیندم هر خطری داره؟عمرش چقدر کوتاه میشه؟صادقانه بگین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   اطلاعات ارائه شده برای اظهارنظر قطعی کافی نیست

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده چند وقت بود فشار خون بالا داشتم و درد در قسمت چپ و کتف ، تنگی نفس و تپش قلب ، به دکتر مراجعه کردم ضربان قلبم در نوار قلب منظم بود ولی در اکو مشخص شد که یه بی نظمی در دریچه میترال وجود داره و به اصلاح دریچه میترال و عضله قلبم به علت فشار خون بالا سفت و ضخیم شده و نارسایی خفیف قلبی دارم و پزشک قرص بیسوتا ۵(بیزوپرولول) روزی یک عدد تجویز کرد ، سوال من اینه ایا با خورد این قرص بیماریم درمان میشه یا تا اخر عمرم باید مصرف کنم ؟ و این که ایا میشه خون اهدا کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   مصرف دارو بصورت مادام العمر است ( این دارو یا سایر داروهایی که ممکن است در آینده توسط پزشک تجویز شود) و از اهدا خون اجتناب کنید

 • تصویر کاربر الی سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید منظور دکتر از برگشت خون چیه؟ توی اکو دکتر اینو فهمید و برا تشخیص بهتر آزمایش خون نوشتن. میخواستم بپرسم آزمایش واسه چیه؟ و برگشت خون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   منظور از برگشت خون نارسائی دریچه است یعنی حرکت خون در جهت عکس مسیر درست
   انجام آزمایش ها برای بررسی سایر موارد بوده و نه نارسائی دریچه

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من یک دفعه بیمارستان برای تپش شدید قلب بستری شدم اکو کردن گفتن چیزی نیس
  دوباره چند وقتی هس قفسه سینه م سمت چپ (قسمت بالا مخصوصا) و پایین تر از زیر بغلم احساس سنگینی میکنم
  راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب. اطلاعات ارائه شده ناقص می باشد. لطفا کاملتر سوال خودتان را بپرسید تا بهتر بتوانم راهنمایی تان کنم.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر