از دکتر بپرسید

 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقایی دکتر پدر من 67سالشه.الان یکسالی میشه مشکل اریتمی قلب پیدا کرده دکتر گفت دارو جواب نداده بیا بستری شو فریز کنیم.ولی وقتی متنی که شما نوشتین در موردشو خوندم ترسیدم خیلی عوارض داره این کار؟عوارضاشو خوندم خیلی خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   نگران نباشید این عوارض خیلی شایع نیستند

 • تصویر کاربر سيامك سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دو ماه پيش ابليشن vt در مركز بلب شهيد رجايي انجام دادم و باطري آي سي دي هم گذاشتم.عمل من موفقيت اميز نبود و دكتر داروي مگزليتين ٢٠٠ و كنكور ٢،٥ را هر كدام روزي ٢ بار با ارتروواستاتين ٢٠ و والسارتان ٤٠ و اسپرين ٨٠ و نصف قرص اسپيرنولاكتون ٢٥ و اسيد فوليك و ويتامين b1 300 داد.عوارض داروهاي مگزليتين و كنكور بسيار تاثير بدي داشته. سرفه هاي مزمن تنگي نفس ،بيخوابي،خستگي زياد وعفونت گلو باعث شده كه من الان ٣ روز هست كه انها را نميخورم ،و شبها راحتر ميخوابم اين قرص ها بعد آز دو ماه اثري روي اريتمي من نداشته و ضربان استراحت من ١٠٦ ميباشد
  امروز اكو كردم برون دهي قلبم ٢٠ درصد و Sever mr هم دارم.بجاي اين دو قرص شما چه جايگزيني پيشنهاد ميكنيد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   بسیاری از عوارضی که نامبردید میتونه ناشی از خود نارسائی قلبی هم باشه و الزاما از داروها نیست به پزشک خودتون اعتماد داشته باشید و دستورات رو پیگیری بفرمائید کانکور رو ادامه بدید و در صورت نیاز میتونید آمیودارون رو جایگزین مگزیلیتین کنید.

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یزدان خواه
  من چند روز پیش سؤالی درباره آنژیوگرافی 4 سال پیش مادرم پرسیدم و شما فرمودید بعد از رویت سی دی آنژیوگرافی میتوانید نظر دهید.
  با اجازه شما من سؤال رو مجدداً مطرح میکنم و اینبار ویدئو مربوط به سی دی آنژیوگرافی را قرار میدهم.

  مادر من 15 روز پیش دچار عفونت و نشانه‌هایی شبیه سرماخوردگی شد که در نتیجه آن دچار درد قفسه سینه و پشت قلب و دست چپ شد و 2 بار استفراغ کرد که در بار دوم 30 ثانیه هم بیهوش شد.
  18 تا 20 ساعت پس از استفراغ و بیهوشی کوتاه مدت پزشک قلب CCU درخواست آزمایشات جدید برای مادرم کرد که نتایج آن به شرح زیر است.
  FBS 124 (High) mg/dl
  Uric Acid 4.2 mg/dl
  Triglycerides 68 mg/dl
  Cholestro 112 mg/dl
  HDL 32 (Low) mg/dl
  LDL 65 mg/dl
  aPTT Patient 58 (High) Sec Normal Range : 27-38
  CPK MB = 34 (High) U/L The liklihood of myocardial damage is high when following 3 factors are present: ck-total > 200 U/L CK-MB > 25 U/L
  Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L negative < 19 , Borderline: 19-100 , Positive > 100

  شما در پاسخ پرسش اول من فرمودید با توجه به نتایج آزمایشات مادر من در CCU و بالا بودن مقادیر Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L و CPK MB = 34 (High) U/L که حدود 18 ساعت پس از دردهای قفسه سینه و استفراغ همراه با بیهوشی، به دست آمده، حمله سکته قلبی اتفاق افتاده است.

  پزشک CCU هم با توجه به شرایط مادرم توصیه به آنژیوگرافی مجدد کرد.

  اما 4 سال قبل (اسفند-1393) روی قلب مادرم در بیمارستان میلاد مادرم آنژیوگرافی شد و دکتر قلب بیمارستان میلاد گفت با اینکه عروق قلبی مادرم گرفتگی کامل دارد ولی به دلیل محل گرفتگی عروق و درگیری عروق ریز به خاطر دیابت امکان استنت و حتی جراحی بای‌پس نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد. وباید درمان دارویی شود.
  در خلاصه آنژیوگرافی حدود 4 سال قبل شریانهای LAD و OM1 کاملاً بسته بودند و جراحان قلب بیمارستان میلاد توصیه به درمان دارویی کردند
  Left Anterior Descending was total cut off at mid portion with poor run off
  OM1 was total cut off at proximal portion with good run off
  Positive D.S.E *
  DM *

  حالا سؤال من از شما پزشک محترم اینست که:
  با توجه به نتایج آنژیوگرافی 4 سال قبل و توصیه و گفته دکتر قلب پیشین مادرم که عروق کرونر قلبی مادرم گرفتگی کامل دارد ولی به دلیل محل گرفتگی عروق و درگیری عروق ریز به خاطر دیابت امکان استنت و حتی جراحی بای‌پس نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد و باید همیشه درمان دارویی شود و از طرفی با توجه به دستور پزشک جدید قلب مادرم در CCU بیمارستان آیا آنژیوگرافی دوباره بعد 4 سال مفید است و میتوان برای گرفتگی و انسداد در این حد و شدت کار جدیدی علاوه بر آن درمان دارویی همیشگی انجام داد؟

  آدرس پایین لینک ویدئو یک دقیقه‌ای آنژیوگرافی مادرم مربوط به 4 سال قبل - اسفند 1393 - شامل 6 پوزیشن و وضعیت مختلف از عروق

  yon.ir/angio1393
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب توصیه میکنم که آنژیوگرافی رو تکرار کنید و در صورت امکان آنژیوپلاستی انجام بشه و با این فیلم احتمال موفقیت زیاد هست البته اگر تا الان یعنی بعد از گذشت ۴ سال همین طور باقی مانده باشد

 • تصویر کاربر محمودی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، دلیل استفراغ، تهوع و سرگیجه دو روز پس از آنژیو گرافی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   علائمی که فرمودید ناشی از آنژیوگرافی نیست و باید بدنبال علل دیگری بود
   توصیه میکنم که آزمایش کارکرد کلیه رو انجام بدید بویژه اگر از قرص متفورمین استفاده میکنید

 • تصویر کاربر محمودی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، دلیل استفراغ، تهوع و سرگیجه دو روز پس از آنژیو گرافی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   علائمی که فرمودید ناشی از آنژیوگرافی نیست و باید بدنبال علل دیگری بود
   توصیه میکنم که آزمایش کارکرد کلیه رو انجام بدید بویژه اگر از قرص متفورمین استفاده میکنید

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سن مادر من 60 سال و 9 ماه است و مبتلا به دیابت (31 سال دیابت) و گرفتگی عروق کرونر قلبی
  4 سال قبل (اسفند-1393) روی مادرم آنژیوگرافی شد و دکتر قلب بیمارستان میلاد گفت با اینکه عروق قلبی مادرم گرفتگی کامل دارد ولی به دلیل محل گرفتگی عروق و درگیری عروق ریز به خاطر دیابت امکان استنت و حتی جراحی بای‌پس نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد. وباید درمان دارویی شود.
  در خلاصه آنژیوگرافی حدود 4 سال قبل شریانهای LAD و OM1 کاملاً بسته بودند و جراحان قلب بیمارستان میلاد توصیه به درمان دارویی کردند
  Left Anterior Descending was total cut off at mid portion with poor run off
  OM1 was total cut off at proximal portion with good run off
  Positive D.S.E *
  DM *

  همچنین مادرم یک سال و 4 ماه پیش به خاطر حملات آنژین صدری و عفونت ناشی از تب مالت (بروسلوز) به مدت 10 روز در همان بیمارستان میلاد بستری شد و اسکن هسته‌ای قلب دو مرحله‌ای(در حالت استراحت و و در حالت استرس) برایش انجام دادند که در خلاصه‌اش نوشته شده است:
  ٰThe scan shows reversible perfusion defect in the distal portion of lateral & anterolateral walls
  Stress induced ischemia in the distal portion of lateral & anterolateral walls
  Mild abnormal uptake is in breast tissue as well
  RV is not prominent
  LHR is in normal limit
  TID = negative

  از یک سال و نیم قبل هر وقت مادرم دچار عفونت میشود مثلاً عفونت مثانه یا سرماخوردگی شدید درد قفسه سینه و دست چپ سراغش می‌آید.
  که پس از چند روز درمان عفونت با آنتی بیوتیک تزریقی (سفتریاکسون) و خوراکی با رفع شدن عفونت، درد قفسه سینه و حملات آنژین صدری متوقف میشود.

  2 هفته قبل، پیش از خواب شبانه مادرم دچار گرفتگی صدا و سرفه و تب و لرز خفیف شد نشانه‌هایی شبیه سرماخوردگی که احتمالاً از بقیه اعضای خانواده که دچار سرماخوردگی بودند گرفته بود. 4 ساعت بعد از این نشانه‌های سرماخوردگی، مادرم دچار درد قفسه سینه و پشت قلب و دست چپ شد. و در منزل قبل از رفتن به اورژانس بیمارستان، استفراغ کرد .
  به اورژانس بیمارستان میلاد مراجعه کردیم.
  در اورژانس دکتر داخلی برای نشانه‌های عفونت و سرما خوردگی سرم تزریقی (سفتریاکسون) تجویز کرد. و نوار قلب از مادرم گرفته شد که پزشک متخصص قلب کشیک اورژانس گفت نوار قلب خوب است و مشکلی نیست و آزمایش Troponin-I-Chemo نوشت که مقدار آن 5.8 ng/L بود.
  Troponin-I-Chemo = 5.8 ng/L negative <19 , Borderline: 19-100 , Positive > 100

  قبل آنکه جواب آزمایش بالایی Troponin-I-Chemo آماده شود ، مادرم که کاملاً سست و بیحال بود دوباره استفراغ کرد و هنگام استفراغ به مدت 30 ثانیه کاملاً بیهوش شد. البته مادرم از 4 سال قبل مبتلا به تشنج است که دلیل آن به تشخیص نورولوژیست، سابقه قدیمی سکته مغزی است (12 سال قبل سکته مغزی ترومبوز داشته است) و از آخرین تشنج و بیهوشی‌اش 3 سال و نیم میگذشت. به خاطر این برای ما معلوم نبود این بیهوشی 30 ثانیه‌ای حین استفراغ در اورژانس به دلیل مشکل قلبی بوده یا بر اثر عفونت و خستگی دچار تشنج و بیهوشی کوتاه مدت شده است.

  به یک پزشک دیگر متخصص قلب اورژانس (پزشک قلب قبلی رفته بود) وضعیت درد قفسه سینه و استفراغ و بیهوشی کوتاه مدت را گفتیم دوباره نوار قلبی گرفت و دوباره گفت نوار قلبی خوب است و مشکلی را نشان نمی‌دهد و دوباره آزمایش آنزیمها و پروتئین قلبی گرفت
  نتیجه آزمایش آنزیمها و پروتئین قلبی 3.5 ساعت پس از استفراغ همراه با بیهوشی کوتاه مدت:
  CPK MB = 10 U/L The liklihood of myocardial damage is high when following 3 factors are present: ck-total>200 U/L CK-MB>25 U/L
  Troponin-I-Chemo = 22.7 ng/L negative <19 , Borderline: 19-100 , Positive > 100

  در این حین چون درد قفسه سینه و پشت و دست چپ مادرم قطع نمیشد هر 15 دقیقه یکبار به او یک قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین میدادم تا 4 بار به او قرص دادم ولی دردش کمتر نشد پزشک متخصص قلب اورژانس با دیدن نتایج آزمایش آنزیمها و پروتئین قلبی 3.5 ساعت پس از استفراغ همراه با بیهوشی کوتاه مدت دوباره گفت آزمایش خوب است و گفت نوار قلبی دوم هم که بعد از استفراغ همراه با بیهوشی بوده، خوب است ولی به اصرار ما مبنی بر اینکه درد قلب مادرم حتی با 4 بار قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین قطع نمیشود او را در اورژانس بستری کرد تا اینکه نیمه شب او را به سی سی یو منتقل کردند.

  دکتر یزدان خواه عزیز سؤال من اینجاست . فردا صبح در سی سی یو یعنی ساعت 8:30 صبح حدود 18 ساعت پس از استفراغ و بیهوشی کوتاه مدت در اورژانس پزشک قلب CCU درخواست آزمایشات جدید برای مادرم کرد که نتایج آن به شرح زیر است.
  FBS 124 (High) mg/dl
  Uric Acid 4.2 mg/dl
  Triglycerides 68 mg/dl
  Cholestro 112 mg/dl
  HDL 32 (Low) mg/dl
  LDL 65 mg/dl

  aPTT Patient 58 (High) Sec Normal Range : 27-38

  CPK MB = 34 (High) U/L The liklihood of myocardial damage is high when following 3 factors are present: ck-total>200 U/L CK-MB>25 U/L
  Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L negative <19 , Borderline: 19-100 , Positive > 100

  با توجه به نتایج آزمایشات بالا در CCU و بالا بودن مقادیر Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L و CPK MB = 34 (High) U/L که حدود 18 ساعت پس از دردهای قفسه سینه و استفراغ دوم همراه با بیهوشی، به دست آمده، آیا نشانه قطعی سکته قلبی است؟

  نکته اینجاست که درمان عفونت مادرم توسط دکتر عفونی در CCU و بخش POST-CCU با سرم تزریقی سفتریاکسون و سرم تزریقی کلیندامایسین و سفکسیم خوراکی طی 6 روز انجام شد مادر من پس از 2 روز که در CCU بود تمام دردهای خفیف قفسه سینه و پشت و دست چپش کامل قطع شد و برطرف گردید. 3 روز نیم در CCU بود و بعد آن 4 روز در بخش POST-CCU که هیچگونه شکایتی از دردهای آنژین صدری نداشت.
  قرار بود با پیشنهاد و دستور پزشک قلب CCU و بخش POST-CCU مادر من آنژیوگرافی شود اما ما رضایت ندادیم چون از باقیمانده عفونت موجود در بدن و گرفتگی صدا و سرفه‌های گاه و بیگاهش می‌ترسیدیم و مادر را به خانه آوردیم و طی هفته اخیر ادامه درمان خوراکی با سفکسیم را ادامه دادیم.
  طی هفته اخیر که مادر را به خانه آوردیم هیچگونه درد آنژین و قفسه سینه و دست چپ نداشته فقط در طول شبانه روز خیلی می‌خوابد حدود 14 تا 16 ساعت
  امروز دوباره او را نزد پزشک عفونی بیمارستان بردیم و برایش آزمایش نوشت و با خواندن نتایج آزمایشات عفونی هفته قبل در بخش POST-CCU نظر مثبت داد و گفت می‌توانید بعد از آزمایش دوباره و جدید کشت ادرار و خون که یک هفته بعد آماده میشود او را با خیال راحت مبنی بر نداشتن عفونت برای پیگیری درمان قلبی نزد پزشک قلب ببریم.

  آقای دکتر یزدان خواه این 2 پرسش را از شما پزشک محترم داشتم ممنون میشوم راهنمایی کنید:

  1- با توجه به نتایج آزمایشات در CCU و بالا بودن مقادیر Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L و CPK MB = 34 (High) U/L که حدود 18 ساعت پس از دردهای قفسه سینه و استفراغ دوم همراه با بیهوشی، به دست آمده، آیا نشانه قطعی سکته قلبی است؟

  2- با توجه به نتایج آنژیوگرافی 4 سال قبل و توصیه و گفته دکتر قلب پیشین مادرم که عروق کرونر قلبی مادرم گرفتگی کامل دارد ولی به دلیل محل گرفتگی عروق و درگیری عروق ریز به خاطر دیابت امکان استنت و حتی جراحی بای‌پس نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد. وباید همیشه درمان دارویی شود. و از طرفی با توجه به دستور پزشک جدید قلب مادرم در CCU بیمارستان آیا آنژیوگرافی دوباره بعد 4 سال مفید است و میتوان برای گرفتگی و انسداد در این حد و شدت کار جدیدی علاوه بر آن درمان دارویی همیشگی انجام داد؟

  پیشاپیش به خاطر راهنمایی‌تان کمال تشکر را دارم و خیلی خیلی ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله حمله سکته قلبی اتفاق افتاده است. 
   در مورد سوال دوم هم بعد از رویت سی دی آنژیوگرافی میتونم نظر بدم و بدون سی دی نمیتونم اظهار نظری کنم.

 • تصویر کاربر کورش چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من گاهی اوقات بعد خوردن غذا تپش قلب میگیرم نوار و اکو دادم فقط اینکه ضربان قلب بالا ۹۵ تا ۱۱۰ تا برام ثبت شد که ریتم نرمال بود
  برام یک چهارم متورال ۵۰ موقع تپش تجویز شد
  این دارو رو میخورم تپش خوب میشه اما قفسه سینم حس سینگینی میکنه با پروپرانول هم قفسه سینم سنگین میشه اما تپش خوب میشه دلیل این سنگینی بعد قرص چیه؟ اصلا قرص رو نمیخورم بهترم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت وجود فاکتورهای خطر برای بیماریهای قلب و عروق مثل دیابت یا چربی خون و فشار خون بالا یا سابقه مصرف دخانیات و سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی بهتره که از نظر احتمال گرفتگی عروق بررسی بشید

 • تصویر کاربر عارف چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن 44ساله هستم اززمانی یادم میادقلبمچندضربان میزنه ویکیش رانمیزنه دکتربرام کنکور دوونیم نصفش روروزانه تجویز کرده که توشهرما 5میای پیداشد وداروخانه دار گفت یک چهارم بخور.من غیرنا منظم قلبم هیچ مشکلی ندارم درضمن تریاک میکشم.ایا این قرص رو مصرف کنم.ایا ضربان قلبم مهمه.ممنون ازلطف شما.منتظر جوابتونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بهتر هست که قبل از مصرف دارو یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام بدید.

 • تصویر کاربر طاهره چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ببخشید آقای دکتر خانمی34ساله هستم یک ماه هست هر روز احساس اینکه نبض خالی میشه دارم هلتر شدم 1000تا پی وی سی نشون دادالان بدتر شدم ببخشید با این تعداد پی وی سی میتونم ابلیت انجام بدم کنکو مصرف کردم فایده نداشت ممنونم ازشما پزشک گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر با این تعداد PVC نیازی به ابلیشن نیست

 • تصویر کاربر مهدیار چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید فرزندی دارم یازده ساله که الان چندروز میگه با نفس کشیدن قلبم یک دفعه درد میگیره و امروز بیشتر شده چون مدرسه بودن و زنگهای مدرسه رو با دویدن گذرونده والان میگه قلبم درد می کنه و نفسش رو نمی تونه بالا بده میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   مشکل به احتمال زیاد قلبی نیست و بهتره که با یک متخصص اطفال یا ریه مشورت بفرمائید

درحال دریافت اطلاعات

 

به سیستم پرسش از دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق در تهران خوش آمدید. شما بیمار عزیز می توانید پرسش خود را از طریق پرسش و پاسخ دکتر مطرح و یا حتی فایل مدارک پزشکی خود را پیوست قرار دهید. همچنین برای مشاهده پرسش های شایع دیگر بیماران بر روی سوالات شایع را کلیک کنید.