از دکتر بپرسید

آنژیوگرافی و نتیجه Troponin-I - پرسش 225

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) آنژیوگرافی
  سلام آقای دکتر یزدان خواه
  من چند روز پیش سؤالی درباره آنژیوگرافی 4 سال پیش مادرم پرسیدم و شما فرمودید بعد از رویت سی دی آنژیوگرافی میتوانید نظر دهید.
  با اجازه شما من سؤال رو مجدداً مطرح میکنم و اینبار ویدئو مربوط به سی دی آنژیوگرافی را قرار میدهم.

  مادر من 15 روز پیش دچار عفونت و نشانه‌هایی شبیه سرماخوردگی شد که در نتیجه آن دچار درد قفسه سینه و پشت قلب و دست چپ شد و 2 بار استفراغ کرد که در بار دوم 30 ثانیه هم بیهوش شد.
  18 تا 20 ساعت پس از استفراغ و بیهوشی کوتاه مدت پزشک قلب CCU درخواست آزمایشات جدید برای مادرم کرد که نتایج آن به شرح زیر است.
  FBS 124 (High) mg/dl
  Uric Acid 4.2 mg/dl
  Triglycerides 68 mg/dl
  Cholestro 112 mg/dl
  HDL 32 (Low) mg/dl
  LDL 65 mg/dl
  aPTT Patient 58 (High) Sec Normal Range : 27-38
  CPK MB = 34 (High) U/L The liklihood of myocardial damage is high when following 3 factors are present: ck-total > 200 U/L CK-MB > 25 U/L
  Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L negative < 19 , Borderline: 19-100 , Positive > 100

  شما در پاسخ پرسش اول من فرمودید با توجه به نتایج آزمایشات مادر من در CCU و بالا بودن مقادیر Troponin-I-Chemo = 3004 (High) ng/L و CPK MB = 34 (High) U/L که حدود 18 ساعت پس از دردهای قفسه سینه و استفراغ همراه با بیهوشی، به دست آمده، حمله سکته قلبی اتفاق افتاده است.

  پزشک CCU هم با توجه به شرایط مادرم توصیه به آنژیوگرافی مجدد کرد.

  اما 4 سال قبل (اسفند-1393) روی قلب مادرم در بیمارستان میلاد مادرم آنژیوگرافی شد و دکتر قلب بیمارستان میلاد گفت با اینکه عروق قلبی مادرم گرفتگی کامل دارد ولی به دلیل محل گرفتگی عروق و درگیری عروق ریز به خاطر دیابت امکان استنت و حتی جراحی بای‌پس نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد. وباید درمان دارویی شود.
  در خلاصه آنژیوگرافی حدود 4 سال قبل شریانهای LAD و OM1 کاملاً بسته بودند و جراحان قلب بیمارستان میلاد توصیه به درمان دارویی کردند
  Left Anterior Descending was total cut off at mid portion with poor run off
  OM1 was total cut off at proximal portion with good run off
  Positive D.S.E *
  DM *

  حالا سؤال من از شما پزشک محترم اینست که:
  با توجه به نتایج آنژیوگرافی 4 سال قبل و توصیه و گفته دکتر قلب پیشین مادرم که عروق کرونر قلبی مادرم گرفتگی کامل دارد ولی به دلیل محل گرفتگی عروق و درگیری عروق ریز به خاطر دیابت امکان استنت و حتی جراحی بای‌پس نه اکنون و نه در آینده وجود ندارد و باید همیشه درمان دارویی شود و از طرفی با توجه به دستور پزشک جدید قلب مادرم در CCU بیمارستان آیا آنژیوگرافی دوباره بعد 4 سال مفید است و میتوان برای گرفتگی و انسداد در این حد و شدت کار جدیدی علاوه بر آن درمان دارویی همیشگی انجام داد؟

  آدرس پایین لینک ویدئو یک دقیقه‌ای آنژیوگرافی مادرم مربوط به 4 سال قبل - اسفند 1393 - شامل 6 پوزیشن و وضعیت مختلف از عروق

  yon.ir/angio1393
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب توصیه میکنم که آنژیوگرافی رو تکرار کنید و در صورت امکان آنژیوپلاستی انجام بشه و با این فیلم احتمال موفقیت زیاد هست البته اگر تا الان یعنی بعد از گذشت ۴ سال همین طور باقی مانده باشد

 

به سیستم پرسش از دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق در تهران خوش آمدید. شما بیمار عزیز می توانید پرسش خود را از طریق پرسش و پاسخ دکتر مطرح و یا حتی فایل مدارک پزشکی خود را پیوست قرار دهید. همچنین برای مشاهده پرسش های شایع دیگر بیماران بر روی سوالات شایع را کلیک کنید.