۱۰ علت تپش قلب در بیماران را بشناسید

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود. در این مقاله به بررسی ۱۰ علت تپش قلب می پردازیم.

تمامی روزها، هر روز و هر لحظه قلب ما در حال پمپاژ کردن خون به نواحی مختلف بدن است تا اکسیژن و مواد ضروری را برای آنها تامین کند. علت تپش قلب در فرد می تواند ریشه در مسائل مختلف داشته باشد.

اکثر اوقات ما حتی متوجه فعالیت دائم و تپش قلب خود نیستیم، ولی گاهی اوقات که در حال انجام ورزش و فعالیت بدنی هستیم یا بر اثر چیزی به شدت می ترسیم، تپش قلب ما بالا رفته و ما را متوجه خود می کند.

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود.

اما گاهی اوقات می تواند نشانه این باشد که ما در خطر هستیم و باید مشکل خود را هر چه سریع تر درمان کنیم. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به رایج ترین علائم و دلایل بروز تپش قلب در بیماران.

ترس

۱️⃣ حمله وحشت زدگی علت تپش قلب

ترس و وحشت یک واکنش طبیعی در انسان ها است که همه ما آن را در برخی شرایط و اوقات تجربه می کنیم. در واقع یک غریزه نجات و زنده ماندن در ما وجود دارد که باعث می شود نسبت به موقعیت های خطرناک و آسیب رسان واکنش نشان دهیم. اگر به خوبی در این شرایط واکنش نشان ندهیم، خطر پیش رو می تواند به ما آسیب برساند و یا حتی منجر به مرگ شود. اما گاهی اوقات این ترس می تواند خطرناک و نگران کننده شود و همیشه توجیه پذیر نیست.

همانطور که از نام آن مشخص است، حمله وحشت زدگی زمانی است که فردی حس بسیار نگران کننده اضطرار یا ترس را در خود داشته باشد. این می تواند یک تجربه بسیار ترسناک برای کسی باشد که این حمله را تحمل می کند و به وسیله تعدادی از علائم نظیر تپش قلب قابل شناسایی است.

آب

۲️⃣ تپش قلب به علت کاهش سطح آب بدن

اکثر ما در طی روز آن چنان توجهی به میزان سطح آب بدن خود نداریم و این که آیا میزان آب کافی و مورد نیاز وارد بدن ما می شود یا خیر. با این حال گاهی اوقات میزان آب ورودی به بدن ما بسیار کم است و در نتیجه با مشکل کم آبی بدن مواجه می شویم. این شرایط می تواند منجر به بروز تعدادی از علائم نظیر تپش قلب شود. با این حال مقابله و حل این وضعیت معمولا آسان است.

معمولا کاهش آب بدن می تواند منجر به کاهش فشار خون در افراد شود چرا که مایعات کمی در بدن وجود دارند. کم آبی بدن همچنین می تواند در تعادل موجود بین الکترولیت ها یا مواد غذایی که از مایعات دریافت می کنیم اختلال به وجود آورد. در چنین شرایطی بدن جهت جبران این وضعیت و کمبود آب ضربان قلب و سرعت آن را بالا تر می برد و مشکل تپش قلب به وجود خواهد آمد.

استرساسترس

۳️⃣ استرس علت تپش قلب

زندگی ما همیشه همانطور آرام و بدون مشکل و گرفتاری دنبال نمی شود و به عبارتی همیشه ایده آل نیست. اتفاقات و مشکلات اطراف ما منجر به افزایش استرس ما می شوند و بدن ما با مشکلات و اتفاقات درگیر خواهد شد تا آن ها را حل کند. آدرنالین کم کم و به شکل مخفیانه وارد جریان خون ما می شود و امکان آرام بودن و ریلکس کردن را از ما می گیرد. در نتیجه قلب سعی می کند سخت تر کار کند و خون را به نواحی مختلف از بدن پمپاژ می کند.

این پمپاژ سنگین و قوی خون منجر به بروز مشکل تپش قلب می شود که یکی از علائم بسیار رایج و شناخته شده از استرس و اضطراب به شمار می رود. معمولا ما با گذشتن چند لحظه آرام می شویم و همراه با آن ضربان قلب ما نیز به حالت طبیعی بر می گردد. اگر تپش قلب حتی پس از کم شدن میزان استرس ما پا برجا باقی بماند باید حتما به سراغ درمان رفته و با پزشکان عمومی و متخصص مشورت کنیم.

رژیم غذایی

۴️⃣ تغییرات رژیم غذایی علت تپش قلب

انسان ها معمولا رژیم غذایی متنوعی دارند و گذشته از درد شکم و مشکلات مربوط به آن، این تنوع غذایی مشکلی به وجود نمی آورد. در حقیقت متخصصین داشتن یک رژیم غذایی متنوع را پیشنهاد می کنند چرا که می تواند تنوع مواد غذایی ورودی به بدن ما را افزایش دهد تا بدنی سالم و خوش فرم داشته باشیم. با این حال گاهی اوقات تغییرات جدید و ناگهانی در رژیم غذایی می تواند تاثیرات ناخواسته و بدی داشته باشد که یکی از این موارد تپش قلب است.

ایجاد یک تغییر جدید در رژیم غذایی ممکن است موادی را وارد بدن فرد کند که به آن آلرژی دارند و در نتیجه این اتفاق تپش قلب به وجود خواهد آمد. این تغییرات رژیم غذایی می توانند بر موارد دیگری نظیر سطح قند خون تاثیر بگذارد که خود عامل دیگری برای افزایش ضربان قلب افراد به شمار می رود. اگر یک تغییر خاص در رژیم غذایی منجر به بروز تپش قلب در شما شد پیشنهاد می کنیم یک تاریخچه از موادی که معمولا مصرف می کنید نگه دارید تا بتوانید خیلی زود غذایی که منجر به بروز این اثرات ناخواسته می شود را شناسایی نمایید.

کافئین

۵️⃣ تحریک کننده ها علت تپش قلب

مواد مختلفی وجود دارند که به عنوان محرک برای بدن فعالیت می کنند. این مواد معمولا میزان هوشیاری ما را بالا می برند و در نتیجه آن ضربان قلب نیز شدت بیشتری پیدا می کند. تعداد زیادی از محرک های هوشیاری و بدن در بالا رفتن سرعت تپش قلب تاثیر دارند که حالتی غیر نرمال به حساب می آید.

یک مثال از این مواد محرک که مصرف زیادی نیز در بین افراد دارد کافئین است که بیشتر در چای و قهوه پیدا می شود. با این که چنین نوشیدنی هایی برای اول صبح ایده آل هستند تا هوشیاری ما را در شروع ساعت کاری بالا ببرند اما بسیاری از افراد باید کافئین را با تعادل و دقت مصرف کنند تا از تپش قلب بالا جلوگیری به عمل آید. دارو هایی نظیر آمفتامین ها (amphetamines) و کوکائین (cocaine) نیز می توانند منجر به ایجاد تپش قلب در افراد شوند. همچنین نوشیدنی های انرژی زا نظیر رد بول نیز می توانند مسئول به وجود آمدن تپش قلب در افراد باشند.

دارو

۶️⃣ تپش قلب به علت مواد دارویی و داروها

برای درمان بیماری ها و مشکلات حوزه سلامتی انسان تنوع بسیار زیادی از مواد دارویی و دارو های مختلف وجود دارد. این دارو ها علاوه بر تاثیر مثبت خود بر روی بیماری های خاص، عوارض جانبی متعددی نیز دارند که برخی از آن ها ناخواسته هستند. یکی از عوارض جانبی احتمالی برای بعضی از دارو ها افزایش تپش قلب است.

اگر احتمال بروز تپش قلب در شما وجود دارد و یا هرگونه عکس العمل دیگری نسبت به دارو ها دارید حتما باید قبل از مصرف هر داروی جدید و یا حتی داروهای قدیمی با پزشک معالج خود مشورت کنید. ممکن است در این شرایط پزشکان داروهای دیگری را جایگزین کنند. ترکیب های متفاوت از دارو ها نیز می توانند منجر به بروز تپش قلب شوند و اگر این علائم و مشکلات از بین نرفت حتما باید در این باره با پزشک معالج خود صحبت کنید.

معاینه قلب

۷️⃣ تغییرات هورمونی علت تپش قلب

بدن های ما به شدت تحت تاثیر هورمون ها هستند و همین هورمون ها جنبه های مختلف از بدن ما و کارکردهایمان را کنترل می کنند. هورمون ها می توانند بر روی حالت و مود، سطح قند خون، دمای بدن و دیگر بخش های بدن ما تاثیر بگذارند. یک کارکرد خاص بدن ما در این زمینه ضربان قلب است. تغییرات مختلف در سطح هورمون های بدن می توانند منجر به ایجاد تپش قلب شوند. با رسیدن دوباره سطح هورمون ها به حالت تعادل، مشکل تپش قلب نیز حل می شود.

در خانم ها، این گونه تغییرات هورمونی ممکن است به دلایلی نظیر حاملگی، دوران قاعدگی و یائسگی رخ دهند. دارو های پیشگیری از بارداری نیز می توانند دلیل اصلی تغییرات هورمونی باشند که منجر به تپش قلب می شود. اگر مشکل تپش قلب ادامه دار باشد و زود از بین نرود پیشنهاد می شود به دنبال درمان پزشکی مشکل باشیم به خصوص اگر فرد مربوطه باردار باشد.

ضربان قلب هدف

۸️⃣ ورزش و نرمش علت تپش قلب

متخصصین سلامت پیشنهاد می کنند در برنامه زندگی خود به اندازه کافی وقت برای تحرک و ورزش بگذاریم و این یک پیشنهاد بسیار خوب است.

ورزش و تحرک به افراد کمک می کند سیستم قلبی و عروقی خود را در حالت مناسب و سالمی نگه دارند و منجر به سالم ماندن قلب و شش های افراد می شود. همچنین به کمک ورزش و نرمش می توان چربی اضافه را آب کرد، حس و حال کلی خود را بهبود بخشید و کیفیت زندگی را در مجموع بالا برد.

اگر به تمرین و ورزش عادت ندارید، بالا رفتن ضربان قلب و مشکل تپش قلب می تواند تا حد زیادی نگران کننده باشد. این افزایش ضربان قلب عموما موقت است و حتی برای شما مفید خواهد بود.

اگر در مورد تپش قلب خود در حین ورزش کردن و یا پس از آن مطمئن نیستید و نگرانی دارید حتما با یک پزشک مشورت کنید. علاوه بر این یک مربی فیتنس و تناسب اندام می تواند تمرینات مناسبی را برای شما برنامه ریزی کند تا مشکل به وجود آمدن تپش قلب برطرف گردد.

ضربان قلب نرمال در حین ورزش چقدر باید باشد؟ : ضربان قلب هدف

کم خونی

۹️⃣ کم خونی (Anemia) و تپش قلب

ماده خاصی به نام هموگولوبین باعث قرمز بودن خون های موجود در بدن ما می شود. هموگولوبین یک نوع پروتئینی است که در سلول های قرمز خون پیدا می شود. این پروتئین حامل آهن است که وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. آهن به اکسیژن این امکان را می دهد تا خود را به هموگولوبین متصل کند و سپس سلول های قرمز اکسیژن را به نواحی مختلف بدن حمل می کنند.

هنگامی که تعداد سلول های خونی قرمز کم می شود و یا به عبارتی هموگولوبین فرد کاهش می یابد، بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند. نام این شرایط خاص را کم خونی می گویند و یکی از راه هایی که بدن سعی در جبران این مشکل دارد بالا بردن ضربان قلب است تا به کمک آن بتواند اکسیژن موجود در گردش خون بدن را بالا ببرد. در نتیجه این کم خونی مشکل تپش قلب برای فرد به وجود می آید. مشکل کم خونی قابل درمان است و در نتیجه این نوع از تپش قلب پس از حل مشکل مربوطه و بالا آمدن سطح اکسیژن موجود در جریان خون به حالت عادی بر خواهد گشت.

قلب درد

🔟مشکلات قلبی علت تپش قلب

قلب های ما روزانه و بدون هیچ توجهی به کار خود ادامه می دهند و ما نیز معمولا توجه خاصی به این عضو مهم نداریم و فکر می کنیم مشکلی آن را تهدید نمی کند. وابستگی ما به سلامت قلب در بدن بسیار بالا است چرا که اگر جریان خود پمپاژی آن به اندام های بدن متوقف شود از بین می رویم. هنگامی که مشکلات قلبی خاصی که منجر به محدود کردن خون در گردش بدن می شوند اتفاق می افتند، نتایج و اثرات این مشکلات زیان بار خواهند بود.

اگر بنا به هیچ دلیل مشخص و دقیقی مشکل تپش قلب دارید، این موضوع می تواند نشانه این باشد که مشکلی برای قلب شما به وجود آمده است. با این که تمامی مشکلات قلبی به صورت فوری خطرناک و زیان بار نیستند اما بعضی از این موارد نظیر حمله های قلبی می توانند کشنده باشند. اگر مشکل تپش قلب افراطی و غیر طبیعی دارید و یا حس می کنید که حمله قلبی برایتان پیش آمده است حتما خیلی زود بدون هیچ گونه اتلاف وقت به ملاقات پزشکان متخصص قلب و عروق بروید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من ۱۸سالمه دوسال پیش بخاطر تپش قلب های شدید به دکتر مراجعه کردم مدتی هم تحت نظر بودم و دارو مصرف میکردم ولی بعدش قطع کردم،ولی چند وقته بازم دچار آریتمی و تپش قلب میشم و خیلی اذیت کنندست،عکس نوار قلب و اکو رو براتون ارسال میکنم،ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   نوار
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شده است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 41سال دارم ضربان قلبم در حالت عادی بین85تا95میباشد آیا غیرمعمول است یا عادی درظمن قد و وزن بنده 70و170میباشد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب ضربان قلب شما در محدوده بالای طبیعی است
 • تصویر کاربر روح پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نمی تونم پاسخ سوالمو پیدا کنم کد رهگیر رو وارد میکنم پیغام میده یافت نشد چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   مجدداً سوال و در صورت وجود مدارک تصاویر رو وارد کنید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من تپش قلبم بالاست و34سال سن دارم استرس دارم وبه محض اعصبی شودن یا شوک احساس میکنم صدای قلبمو میشنوم وفکر میکنم هزار بار در سانیه میزنه میفتم لرزش اکو هم دادم دکتر گفت هیچ مشکلی نداری فقط ظربان قلبت بالاست. باید چکار کنم که مشکل برطرف بشه ومثل سابق بشم راهنمایتون چیه میشه داروگیاهی استفاد کرد اگر میشه چه داروی مچکرم خداعمرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً به یکی از همکاران محترم روانپزشک جهت ویزیت مراجعه بفرمایید و تا آن زمان از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم دو بار در روز و آلپرازولام یک میلی گرم هر شب استفاده کنید
  2. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام عرض ادب خدمت شما دکتربزرگوارعزیزم ممنون که جواب این مریض هاتون رو میدین واز کار خیرخانتون ممنون خداوند عوضشو بهتون بده درپناه خداوند باشید تشکر فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام تپش قلب و اضطراب دارم دکتر برام پروپرانولول 20 روزی دو عدد نوشته که وقتی میخورم تنگی نفس و دلشوره میگیرم دیشب دارو رو نخوردم تپش قلب گرفتم اما تنگی نفسم درست شد ضمننا شبها نورتپیلین25 کلردیوپوکساید 10 میخورم الان چه دارویی رو جایگزین پروپرانول کنم تا عورض داشته نباشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب متورال 25 میلی گرم دو بار در روز را امتحان کنید
  2. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون از شما
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که مفید باشد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نگین شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر همسر من ۴۲ سالشونه و حدود ۱۰ ساله طپشقلب در اثر استرس دارن توی یکسال گذشته درد قفسه سینه هم به طپش اضافه شده پیش ۲ تا دکتر رفتن که هر دو دکتر با انجام آزمایشهای مختلف عمل ابلیشن رو توصیه کردن،میخواستم بپرسم آیا این روش برای این نوع از مشکل قلب جواب میده و آیا ابلیشن عوارض داره؟ و اینکه چقدر امکان موفقیت در این عمل هست و اینکه آیا غیر از ابلیشن درمان کم تهاجمی تر دیگه ای هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً نام نوع آریتمی را بفرمایید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک مدتی هست بعدازظهرها احساس تپش قلب میکنم مخصوصا زمانی که میخوام بخوابم و در خواب با احساس تپش قلب از خواب میپرم چه کار باید بکنم،سپاس بنده ۳۴ سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   پیشنهاد می کنم که هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید

 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر با عرض تبریک سال نو. من‌عمل ویندوز قلب که ۱۰۰۰سی سی اب از قلبم کشیدن و از ریه چپم ۵۰۰ سی سی .دکتر قلبم قرصهای وراپامیل ۴۰ صبح و شب ها میخوردم و همچنین آمیودارون صبح حا یک عدد این قرصها در عرض دوماه چنان‌رعشه و بی اشتهایی و لرزش شدید کل بدنم‌میداد که قادر به نشستن نبودم .بعداز دوماه دکتر رفتن دکتر ریه مرا به دکتر قلب دیگری معرفی کرد که دیروز رفتم پیش خانم دکتری بعداز معاینه و اکو و نوار قلب به من‌سوتالول ۸۰ دادن .من‌ نمیدانم ایا سوتالول مصرف کنم‌ درست است من‌ نمیدانم چرا زیاد حس خوبی ندارم به تجویزقرصها . خواستم‌بدانم ایا از نظر شما ایندقرص برایم خوب است یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه توضیحات شما در مورد بی نظمی قلبی که نیاز به مصرف آمیودارون و یا سوتالول کافی نیست لطفاً در صورتی که نوار قلبی که در ان آریتمی قلبی شما ثبت شده است، دارید بفرستید همچنین توصیه می کنم با توجه به مصرف آمیودارون آزمایشهای تست های تیروئیدی را انجام دهید

 • تصویر کاربر بهناز یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۶ اسفند ابیلیشن کردم گاهی تپش قلب دارم و احساس بدی بهم دست میده زود خسته میشم و اینکه آیا میتونم مثل قبل تمام کارهایی رو که انجام‌ میدادم دوباره انجام بدم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما نیاز به انجام یک اکوکاردیوگرافی و هولتر ریتم ۴۸ ساعته دارید

  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما نیاز به انجام یک اکوکاردیوگرافی و هولتر ریتم ۴۸ ساعته دارید. پس از انجام موارد فوق الذکر می توان سوال شما را پاسخ داد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من قلبم احساس میکنم هنگام تپش داخل سینه ام به چپ و راست میرود یعنی احساس میکنم به ازای هرتپش یه ضربه اضافی میزنه قبلا هم که ورزش میکردم بعد از ورزش دست چپم خیلی شدید درد میکردن الان هم پشت قلبم هر از گاهی میگیره و درد میکنه ایا با دارو درمان میشه؟
  کلا بیماری های اریتمی تا چه حدی کامل درمان میشوند
  برای اطلاعات بیشتر من ۱۹ سالمه مشکل گشادی دریچه میترال خفیف و تنگی تریکوسپبد و ریوی خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر