احتمال مرگ در آنژیوگرافی پا بیشتر است یا آنژیو دست؟

آنژیوگرافی قلب از طریق پا، فرایندی است که در آن با استفاده از اشعه ایکس میزان گرفتگی شریان های قلب بررسی می شوند. شریان های کرونری عروق خونی هستند که خون را به عضله قلب می رسانند. در این نوشتار مفصلا به بررسی آنژیوگرافی پا می پردازیم.

در حین فرایند آنژیوگرافی پا، یک تصویر به نام آنژیوگرام بر روی نمایشگر نشان داده می شود و چگونگی ظاهر شریان های کرونری برای پزشک نمایان می شود. با اینکه ((آنژیوگرام)) نام تصویر و ((آنژیوگرافی)) نام فرایند است، بسیاری از افراد با عنوان آنژیوگرام از این آزمایش یاد می کنند.

چرا آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

دلیل عمده انجام آنژیوگرافی کرونری بررسی سلامت شریان های کرونری و وجود هر گونه انسداد یا تنگی می باشد. این فرایند می تواند اختلالات دیگری را از جمله مشکلات عملکردی دریچه ها و دیواره های عضلانی قلب، آنوریسم قلبی (برآمدگی قسمتی از دیواره قلب) و نقص های قلبی مادرزادی را نشان دهد.

آنژیو قلب از پا علاوه بر تشخیص مشکلات شریان های کرونری، در صورت به کار گیری در تکنیک کاتتر گذاری قلبی می تواند برای درمان برخی بیماری ها نیز استفاده شود. برای مثال، با انجام آنژیوگرافی کرونری می توان فرایندی به نام آنژیوپلاستی را انجام داد. در این فرایند شریان کرونری مسدود یا تنگ شده به وسیله یک بالون کوچک باز می شود.

این بالون در نوک یک کاتتر قرار می گیرد. اغلب پس از انجام آنژیوپلاستی، استنت گذاری نیز انجام می شود. استنت یک لوله فلزی و تور مانند است که به باز ماندن شریان کمک می کند. این نوع فرایند ها را نمی توان در حین یک CT آنژیوگرافی کرونری انجام داد زیرا در این فرایند از کاتتر استفاده نمی شود.

فیلم آنژیوگرافی قلب

نکات لازم قبل از آنژیو قلب از پا

افراد با انجام مراحل زیر برای انجام آنژیوگرافی از پا آماده می شوند:

 • انجام آزمایش خون

این مورد ۴ هفته قبل از انجام فرایند انجام می شود.

 • سوال از پزشک درباره داروهای مصرفی متداول

فرد باید در ارتباط با دارو های مصرفی خود مخصوصا داروهای رقیق کننده خون یا دیابت از پزشک خود سوال کند. در صورت مصرف داروی SGLT2 جهت کنترل دیابت، باید مصرف آن را حداقل ۳ روز قبل از جراحی متوقف کرد.

 • ناشتا بودن

فرد باید حداقل ۶ ساعت قبل از عمل ناشتا باشد.

 • عدم نوشیدن هر گونه مایعات شفاف از ۲ ساعت قبل از عمل

نوشیدنی ها و مایعات شفاف، مواردی هستند که نور را از خود عبور داده و می توان اجسام پشت آن ها را دید. از جمله این مایعات می توان به آب و چای اشاره کرد.

 • خارج کردن هر گونه جواهرات و پوشیدن گان (لباس) بیمارستان

آنژیوگرافی از راه پا

آنژیوگرافی از پا چگونه انجام می شود؟

برای انجام آنژیو پا فرد به اتاق عمل بیمارستان برده شده و از او خواسته می شود تا بر روی یک تخت باریک دراز بکشد. با اینکه امکان دارد قبل از عمل جهت راحتی فرد به او یک داروی آرامبخش داده شود اما او در حین فرایند هوشیار خواهد بود. در حین انجام فرایند پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • یک داروی بی حسی موضعی جهت بی حس کردن کشاله ران به بیمار می دهد.
 • به آرامی یک کاتتر را به شریان موجود در کشاله ران وارد کرده و تا به درون قلب هدایت می کند.
 • یک رنگ مخصوص را به درون شریان ها تزریق می کند. در این مرحله فرد یک احساس گرمی را تجربه خواهد کرد.
 • پزشک همزمان با حرکت رنگ به درون شریان های خون جهت مشاهده واضح محل های تنگی یا انسداد تصویر برداری اشعه ایکس انجام می دهد.
 • پس از آن، پزشک کاتتر را خارج کرده و بر روی محل ورود آن فشار اعمال می کند.

در حین انجام آنژیوگرافی کرونری فرد به یک پایشگر قلبی متصل خواهد بود.

عوارض آنژیوگرافی قلب از طریق پا

در حالی که احتمال بروز خطرات جدی پایین است، اما امکان بروز خطراتی مرتبط با فرایند آنژیوگرافی از پا نیز وجود دارد. رایج ترین خطرات این فرایند کبودی یا تورم در محل ورود کاتتر  می باشد. خطرات غیر رایج شامل موارد زیر می شوند:

 • واکنش حساسیتی به رنگ مخصوص اشعه ایکس و داروهایی که در حین فرایند داده می شوند.
 • حمله قلبی یا سکته مغزی
 • خونریزی
 • عفونت
 • ضربان های غیر عادی قلب که آریتمی قلبی نامیده می شوند.
 • آسیب دیدن شریان
 • کاهش عملکرد کلیوی
 • مرگ در اثر انجام این فرایند نادر است.

احتمال مرگ در آنژیوگرافی

آنژیوگرافی از طریق دست راحت تر از پا صورت می گیرد بنابراین نوع روش انجامی ارتباطی با مرگ و میر بیماران ندارد. در بیمارانی که سن بالاتری دارند و نیز دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت هستند، انجام آنژیوگرافی با ریسک های بالاتری همراه است. با این حال تجربه و مهارت متخصص آنژیوگرافی در این زمینه بی تاثیر نیست.

قبل از گرفتن رضایت عمل جراحی از بیمار، پزشک تمامی خطرات را به همراه جزئیات برای بیمار شرح می دهد. به بیمار توصیه می شود تا هر گونه سوال یا نگرانی خود را با تیم پزشکی مطرح کند. پزشک از بیمار درخواست می کند تا جهت اعلام رضایت خود از انجام فرایند، برگه ای را امضا کند.

آنژیوگرافی از راه پا

مدت بستری آنژیوگرافی از پا

فرایند آنژیوگرافی پا کمتر از ۱ ساعت به طول خواهد انجامید. پس از اتمام آنژیوگرافی کرونری، پرستار بر روی ناحیه ورود کاتتر، فشار اعمال کرده و آن را پانسمان می کند. سپس فرد به بخش ریکاوری (بهبودی) برده می شود. امکان دارد در محل ورود کاتتر مقداری درد، حساسیت به لمس یا کبودی وجود داشته باشد که پس از ۲ هفته برطرف می شود.

طبق مواردی که آنژیوگرافی عروق کرونری نشان خواهد داد، پزشک در ارتباط با بستری شدن در بیمارستان و بهترین روش درمانی برای بیمار تصمیم گیری می کند.

فرد باید با یکی از آشنایان هماهنگ کند تا پس از انجام فرایند او را از بیمارستان به خانه برساند. پس از بازگشت به خانه، پیروی از توصیه های پزشک درباره ایجاد تغییراتی در سبک زندگی ضروری است. در صورت بروز هر گونه علائم جدی باید با اورژانس تماس گرفته و یا به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت های پس از آنژیوگرافی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی برای بهبودی سریع تر بیمار و جلوگیری از عوارض آنژیوگرافی بسیار مهم هستند.
با رعایت نکات مراقبت بعد از آنژیوگرافی به راحتی می توان دوران بهبودی و نقاهت را بدون مشکل پشت سر گذاشت و از عوارضی چون مثل لخته، تپش قلب، کبودی و ورم محل ورود کاتتر جلوگیری کرد.

در مقاله مراقبت های بعد از آنژیوگرافی، روش زندگی و تغذیه سالم بعد از این عمل را گردآوری کرده ایم.

چه کسانی باید آنژیوگرافی پا را انجام دهند؟

در صورت بروز موارد زیر انجام یک آنژیوگرافی پا به افراد توصیه می شود:

 • پزشک قصد ارزیابی شرایط شریان های کرونری را داشته باشد.
 •  پزشک تصور کند که بیمار در معرض خطر ابتلا به بیماری شریان های کرونری قرار دارد.
 •  بیمار به علائم درد قفسه سینه (آنژین) ابتلا یابد.

دیگر دلایل نیاز احتمالی فرد به انجام آنژیوگرافی پا شامل موارد زیر می شود:

 • ارزیابی بیماری قلبی مادرزادی
 • ارزیابی دریچه های قلب
 • مشاهده ضعف یا برآمدگی دیواره های قلب
 • بررسی سلامت شریان های کرونری قبل از انجام جراحی عمومی
 • بدست آوردن نقشه شریان های کرونری جهت آمادگی برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس قلبی
 • بررسی های دوره ای پس از انجام آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس قلبی جهت مشاهده باز بودن عروق درمان شده

آنژیوگرافی پا برای افرادی استفاده میشود که در معرض خطر بالای بیماری شریان های کرونری بوده و یا به آن ابتلا دارند. روش جدید تر CT آنژیوگرافی کرونری برای افرادی مناسب است که در معرض خطری با شدت کم تا متوسط قرار دارند.

CT آنژیوگرافی کرونری برای رد احتمال وجود تصلب شرایین در شریان های کرونری نیز مفید است. تصلب شرایین به سخت شدن دیواره شریان در اثر تشکیل پلاک گفته می شود.

👈 مطلب مرتبط: علت تصلب شرایین چیست؟ انواع روش های درمان اترواسکلروز کدامند؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید از بابت گرفتگی رگ قلب پدرم سوال داشتم اینکه محل زندگی پدرم کرج هست و پدرم نزدیک به 2ماه هست در منزل بستری هستن و تا الان تحت نظر دکتر بودن و دکتر تشخیص دادن قلب پدرم با 20%داره کار میکنه و خیلی ضعیف هست و تا الان با دارو مشکلات دیابت و فشار وچربی رو تنظیم کردن و فرمودن هر چه سریعتر باید ایشون عمل بشن خدمت شما عرض کنم بخاطر وضعیت مالی پدرم چون با دفترچه سلامت و بار هزینه عمل جراحی نمیتونن عمل کنن از شما عاجزانه تقاضا دارم نسبت به وضعیتی که پیش آمده بنده را راهنمایی بفرمایید ////////اَلا گر طلبکار اهل دلی

  ز خدمت مکن یک زمان غافلی

  به حال دل خستگان درنگر

  که روزی تو دلخسته باشی مگر

  درون فروماندگان شاد کن

  از روز فروماندگی یاد کن........‌.‌التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با عرض پوزش من متوجه سوال شما نشدم
  2. تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام مجدد عرض کنم آیا شما در مجموع همکاران بزرگوار شما دکتری هست با وضعیتی که پدر بنده دارن با دفترچه سلامت ایشون رو با کمترین هزینه عمل کنن لطفا پاسخ بنده را بدید با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   برای این عمل جراحی میتوانید برای جراحی در مراکز دولتی معتبر نظیر بیمارستان شهید رجایی تهران اقدام کنید که مرکزی معتبر و دانشگاهی با پزشکان حاذق است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مروارید سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون بابت پاسخ های ارزشمندتون
  من در مورد بیمارمون ازتون سوال پرسیده بودم قبلا و بابت پاسختون ممنونم واقعا، کمک خیلی بزرگی کردین. اطلاعات ایشون رو براتون ارسال میکنم ممنون میشم اگه نیاز به توضیحی هس بفرمایین. ایشون پنجشنبه آنژیو شدن و دیروز مرخص شدن. این رو هم بگم ایشون بعد از مرخص شدن یکم گرمشون میشه. دکترشون هم گفتن مث اینکه شریان پاشون ضعیفه و باید به دکتر غدد مراجعه کنن.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه اطلاعات سوال قبلی شما را ندارم . با این مدارک مشخص است که ایشان بعلت سکته قلبی حاد بصورت اورژانسی آنژیوگرافی و با موفقیت آنژیوپلاستی شده‌اند و مار مناسب و صحیح برای ایشان انجام شده است ولی بعلت وقوع سکته قلبی پمپاژ و عملکرد سیستولی قلب کاهش یافته است و نیاز به درمان دارویی مناسب بصورت مادام العمر علاوه بر رژیم غذایی مناسب و کم نمک و همچنین واکسیناسیون سالیانه علیه ویروس آنفلوانزا و پرهیز از هیجانات و هوای آلوده دارند. در صورت ابتلا به دیابت با توجه به ضعیف بودن نبض پا پیشنهاد میکنم که یک سی تی آنژیوگرافی از شریان های هر دو پا انجام شود
 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سال ٩٣ آنژیو پلاستی یکی رگ در بیمارستان مرکز قلب انجام دادم الان مدتی در قفسه سینه احساس درد دارم و وقتی تند وراه می روم احساس سوزش هم دارم رفتم اسکن قلب دادم مشخص شده دیواره رگ تحتانی گر فتگی داره . دکتر گفته که باید دو باره آنژیو کنم و قرص پلاویکس تجویز کردند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   با این توضیحات نیاز به انجام آنژیوگرافی دارید
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من پسرم 4سالشه تا حالا پنج بار انژیو شد واسه همانژیوم صورتش .میخواستم ببینم این اشعه ها سرطان زا نبوده دراینده خطری نداره واسش؟وچه اشعه ایی استفاده میشه واسش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   حداکثر میزان اشعه دریافتی برای هر فرد در سال مشخص می باشد و بیشتر از آن آسیب زاست
   اشعه ای که در آنژیوگرافی استفاده میشود اشعه ایکس است

 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دانشمند فرزانه
  بنده آقایی 77 ساله هستم که در سال 92 جراحی قلب باز انجام داده و از 20 سال پیش فشارخون دارم.اخیرا داروهای قلبی و فشار را منظم مصرف نکردم و فشارم به بالای 20 هم رسید طوری که مشکل تکلم پیدا کرده و با تشخیص TiA در بیمارستان چند روزی بستری و عا حال نسبتا خوب مرخص شدم.الان مشکل چندانی ندارم و فقط گاهی سردرد دارم.برای بررسی بیشتر اسکن هسته ایی قلب گرفتم و خدمت شما ارسال می کنم.
  لذا سوال من این است که آیا نیاز به آنژیو گرافی دارم یا نه؟
  در ضمن در راه رفتن تنگی نفس آنچنانی هم ندارم بطوری که بدون توقف تا طبقه چهارم از پله بالا می روم.با تشکر از لطف جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی‌که علامت چندانی نداشته باشید نیاز به آنژیوگرافی ندارید و ادامه درمان دارویی کافی است

 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دانشمند فرزانه
  بنده آقایی 77 ساله هستم که در سال 92 جراحی قلب باز انجام داده و از 20 سال پیش فشارخون دارم.اخیرا داروهای قلبی و فشار را منظم مصرف نکردم و فشارم به بالای 20 هم رسید طوری که مشکل تکلم پیدا کرده و با تشخیص TiA در بیمارستان چند روزی بستری و عا حال نسبتا خوب مرخص شدم.الان مشکل چندانی ندارم و فقط گاهی سردرد دارم.برای بررسی بیشتر اسکن هسته ایی قلب گرفتم و خدمت شما ارسال می کنم.
  لذا سوال من این است که آیا نیاز به آنژیو گرافی دارم یا نه؟
  در ضمن در راه رفتن تنگی نفس آنچنانی هم ندارم بطوری که بدون توقف تا طبقه چهارم از پله بالا می روم.با تشکر از لطف جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی‌که علامت چندانی نداشته باشید نیاز به آنژیوگرافی ندارید و ادامه درمان دارویی کافی است

 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم میگه عمل نمیکنم نمیدونم برای چی دکتر ش تشخیص داده عمل بشه لطفا راهنمایی کنید و الانم در بخش سی سی یو هستش مراقبت ویژه هستش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات پرونده بیمارستانی و کلی بودن سوال متاسفانه قادر به پاسخگویی نیستم

 • تصویر کاربر ذاکري چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 2باراانژوشدم تنگي نفس دارم زود خسته ميشم نمي توانم راه برم عکس گرفتن ميگن قلبت بزرگ شده دارو تجويزکردن 4ماه است داروها رامصرف ميکنم ولي هيچ فرقي نکرده فشارخون من بالاي17ميباشدداروي فشارهم دادن خواهشا راهنمايي فرماييد از تبريز هستم اگه صلاح ميدانيد بامدارک به نزد شما بياييم بيشتر برسي کنيد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکو را بفرستید. اگر امکان مراجعه حضوری و اقامت چند روزه را دارید، می توانید با مدارک پزشکی خود به مطب مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر فرامرز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مانده یک گردو صفت هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا سوال خود را واضح تر بیان فرمایید.

 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  داروهایی که ۳ماه بعد از استنت گذاری باید ادامه داد چه هستند؟
  ضمنا من نه فشار خون بالا دارم و نه چربی خون.
  داروهایی که تجویز کرده بودند و یکسری از اونها تمام شده عبارتند ار پلاویکس،نیتروکاردین،آ س آ،آتورواستاتین،کونکور
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   فعلاً ادامه تمام دارو های فوق الذکر همراه با کاپتوپریل و پنتوپرازول در شما توصیه می کنم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر