احتمال مرگ در آنژیوگرافی پا بیشتر است یا آنژیو دست؟

آنژیوگرافی قلب از طریق پا، فرایندی است که در آن با استفاده از اشعه ایکس میزان گرفتگی شریان های قلب بررسی می شوند. شریان های کرونری عروق خونی هستند که خون را به عضله قلب می رسانند. در این نوشتار مفصلا به بررسی آنژیوگرافی پا می پردازیم.

در حین فرایند آنژیوگرافی پا، یک تصویر به نام آنژیوگرام بر روی نمایشگر نشان داده می شود و چگونگی ظاهر شریان های کرونری برای پزشک نمایان می شود. با اینکه ((آنژیوگرام)) نام تصویر و ((آنژیوگرافی)) نام فرایند است، بسیاری از افراد با عنوان آنژیوگرام از این آزمایش یاد می کنند.

چرا آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

دلیل عمده انجام آنژیوگرافی کرونری بررسی سلامت شریان های کرونری و وجود هر گونه انسداد یا تنگی می باشد. این فرایند می تواند اختلالات دیگری را از جمله مشکلات عملکردی دریچه ها و دیواره های عضلانی قلب، آنوریسم قلبی (برآمدگی قسمتی از دیواره قلب) و نقص های قلبی مادرزادی را نشان دهد.

آنژیو قلب از پا علاوه بر تشخیص مشکلات شریان های کرونری، در صورت به کار گیری در تکنیک کاتتر گذاری قلبی می تواند برای درمان برخی بیماری ها نیز استفاده شود. برای مثال، با انجام آنژیوگرافی کرونری می توان فرایندی به نام آنژیوپلاستی را انجام داد. در این فرایند شریان کرونری مسدود یا تنگ شده به وسیله یک بالون کوچک باز می شود.

این بالون در نوک یک کاتتر قرار می گیرد. اغلب پس از انجام آنژیوپلاستی، استنت گذاری نیز انجام می شود. استنت یک لوله فلزی و تور مانند است که به باز ماندن شریان کمک می کند. این نوع فرایند ها را نمی توان در حین یک CT آنژیوگرافی کرونری انجام داد زیرا در این فرایند از کاتتر استفاده نمی شود.

فیلم آنژیوگرافی قلب

نکات لازم قبل از آنژیو قلب از پا

افراد با انجام مراحل زیر برای انجام آنژیوگرافی از پا آماده می شوند:

 • انجام آزمایش خون

این مورد ۴ هفته قبل از انجام فرایند انجام می شود.

 • سوال از پزشک درباره داروهای مصرفی متداول

فرد باید در ارتباط با دارو های مصرفی خود مخصوصا داروهای رقیق کننده خون یا دیابت از پزشک خود سوال کند. در صورت مصرف داروی SGLT2 جهت کنترل دیابت، باید مصرف آن را حداقل ۳ روز قبل از جراحی متوقف کرد.

 • ناشتا بودن

فرد باید حداقل ۶ ساعت قبل از عمل ناشتا باشد.

 • عدم نوشیدن هر گونه مایعات شفاف از ۲ ساعت قبل از عمل

نوشیدنی ها و مایعات شفاف، مواردی هستند که نور را از خود عبور داده و می توان اجسام پشت آن ها را دید. از جمله این مایعات می توان به آب و چای اشاره کرد.

 • خارج کردن هر گونه جواهرات و پوشیدن گان (لباس) بیمارستان

آنژیوگرافی از راه پا

آنژیوگرافی از پا چگونه انجام می شود؟

برای انجام آنژیو پا فرد به اتاق عمل بیمارستان برده شده و از او خواسته می شود تا بر روی یک تخت باریک دراز بکشد. با اینکه امکان دارد قبل از عمل جهت راحتی فرد به او یک داروی آرامبخش داده شود اما او در حین فرایند هوشیار خواهد بود. در حین انجام فرایند پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • یک داروی بی حسی موضعی جهت بی حس کردن کشاله ران به بیمار می دهد.
 • به آرامی یک کاتتر را به شریان موجود در کشاله ران وارد کرده و تا به درون قلب هدایت می کند.
 • یک رنگ مخصوص را به درون شریان ها تزریق می کند. در این مرحله فرد یک احساس گرمی را تجربه خواهد کرد.
 • پزشک همزمان با حرکت رنگ به درون شریان های خون جهت مشاهده واضح محل های تنگی یا انسداد تصویر برداری اشعه ایکس انجام می دهد.
 • پس از آن، پزشک کاتتر را خارج کرده و بر روی محل ورود آن فشار اعمال می کند.

در حین انجام آنژیوگرافی کرونری فرد به یک پایشگر قلبی متصل خواهد بود.

عوارض آنژیوگرافی قلب از طریق پا

در حالی که احتمال بروز خطرات جدی پایین است، اما امکان بروز خطراتی مرتبط با فرایند آنژیوگرافی از پا نیز وجود دارد. رایج ترین خطرات این فرایند کبودی یا تورم در محل ورود کاتتر  می باشد. خطرات غیر رایج شامل موارد زیر می شوند:

 • واکنش حساسیتی به رنگ مخصوص اشعه ایکس و داروهایی که در حین فرایند داده می شوند.
 • حمله قلبی یا سکته مغزی
 • خونریزی
 • عفونت
 • ضربان های غیر عادی قلب که آریتمی قلبی نامیده می شوند.
 • آسیب دیدن شریان
 • کاهش عملکرد کلیوی
 • مرگ در اثر انجام این فرایند نادر است.

احتمال مرگ در آنژیوگرافی

آنژیوگرافی از طریق دست راحت تر از پا صورت می گیرد بنابراین نوع روش انجامی ارتباطی با مرگ و میر بیماران ندارد. در بیمارانی که سن بالاتری دارند و نیز دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت هستند، انجام آنژیوگرافی با ریسک های بالاتری همراه است. با این حال تجربه و مهارت متخصص آنژیوگرافی در این زمینه بی تاثیر نیست.

قبل از گرفتن رضایت عمل جراحی از بیمار، پزشک تمامی خطرات را به همراه جزئیات برای بیمار شرح می دهد. به بیمار توصیه می شود تا هر گونه سوال یا نگرانی خود را با تیم پزشکی مطرح کند. پزشک از بیمار درخواست می کند تا جهت اعلام رضایت خود از انجام فرایند، برگه ای را امضا کند.

آنژیوگرافی از راه پا

مدت بستری آنژیوگرافی از پا

فرایند آنژیوگرافی پا کمتر از ۱ ساعت به طول خواهد انجامید. پس از اتمام آنژیوگرافی کرونری، پرستار بر روی ناحیه ورود کاتتر، فشار اعمال کرده و آن را پانسمان می کند. سپس فرد به بخش ریکاوری (بهبودی) برده می شود. امکان دارد در محل ورود کاتتر مقداری درد، حساسیت به لمس یا کبودی وجود داشته باشد که پس از ۲ هفته برطرف می شود.

طبق مواردی که آنژیوگرافی عروق کرونری نشان خواهد داد، پزشک در ارتباط با بستری شدن در بیمارستان و بهترین روش درمانی برای بیمار تصمیم گیری می کند.

فرد باید با یکی از آشنایان هماهنگ کند تا پس از انجام فرایند او را از بیمارستان به خانه برساند. پس از بازگشت به خانه، پیروی از توصیه های پزشک درباره ایجاد تغییراتی در سبک زندگی ضروری است. در صورت بروز هر گونه علائم جدی باید با اورژانس تماس گرفته و یا به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت های پس از آنژیوگرافی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی برای بهبودی سریع تر بیمار و جلوگیری از عوارض آنژیوگرافی بسیار مهم هستند.
با رعایت نکات مراقبت بعد از آنژیوگرافی به راحتی می توان دوران بهبودی و نقاهت را بدون مشکل پشت سر گذاشت و از عوارضی چون مثل لخته، تپش قلب، کبودی و ورم محل ورود کاتتر جلوگیری کرد.

در مقاله مراقبت های بعد از آنژیوگرافی، روش زندگی و تغذیه سالم بعد از این عمل را گردآوری کرده ایم.

چه کسانی باید آنژیوگرافی پا را انجام دهند؟

در صورت بروز موارد زیر انجام یک آنژیوگرافی پا به افراد توصیه می شود:

 • پزشک قصد ارزیابی شرایط شریان های کرونری را داشته باشد.
 •  پزشک تصور کند که بیمار در معرض خطر ابتلا به بیماری شریان های کرونری قرار دارد.
 •  بیمار به علائم درد قفسه سینه (آنژین) ابتلا یابد.

دیگر دلایل نیاز احتمالی فرد به انجام آنژیوگرافی پا شامل موارد زیر می شود:

 • ارزیابی بیماری قلبی مادرزادی
 • ارزیابی دریچه های قلب
 • مشاهده ضعف یا برآمدگی دیواره های قلب
 • بررسی سلامت شریان های کرونری قبل از انجام جراحی عمومی
 • بدست آوردن نقشه شریان های کرونری جهت آمادگی برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس قلبی
 • بررسی های دوره ای پس از انجام آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس قلبی جهت مشاهده باز بودن عروق درمان شده

آنژیوگرافی پا برای افرادی استفاده میشود که در معرض خطر بالای بیماری شریان های کرونری بوده و یا به آن ابتلا دارند. روش جدید تر CT آنژیوگرافی کرونری برای افرادی مناسب است که در معرض خطری با شدت کم تا متوسط قرار دارند.

CT آنژیوگرافی کرونری برای رد احتمال وجود تصلب شرایین در شریان های کرونری نیز مفید است. تصلب شرایین به سخت شدن دیواره شریان در اثر تشکیل پلاک گفته می شود.

👈 مطلب مرتبط: علت تصلب شرایین چیست؟ انواع روش های درمان اترواسکلروز کدامند؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 4479 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر با عرض خسته نباشید خدمت شما
  مادرم ۴روز پیش آنژیو گرافی شدن ولی آنژیو پلاست نشدن اما ۶۰ درصد گرفتی دارن.روز اول که مرخص شدن خوب بودن اما از روز دوم دچار ضعف و بیحالی شدید شدن و درد تو قفسه سینه و پشت کتف و دست چپ و کشیدگی رگ گردن.بردیم کلینیک اکو و نوار و آزمایش آنزیم انجام دادن گفتن مشکلی نیست.دارو نیتروکانتین رو فعلا حذف کردن و یک آمپول دگزا زدن.و نصف قرص فشار.چون فشارش ۱۴ رو ۸ بود.الان باز هم دچار ضعف و بیحالی هستن.آیا این از عوارض داروی آنژیو گرافیه یا باید پیگیری کنیم.
  ممنون میشم راهنماییم کنین🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر از عوارض آنژیوگرافی نیست ولی متاسفانه بدون ویزیت بالینی بیمار نمی توانم در مورد علت علایم ایشان اظهار نظر کنم
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  پیرو سوال قبلی. مادرم ده روز هست آنزیو وبالون زده از امروز پشت کتف چپش درد میکنه علتش چیست چیکار کنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که هنوز رگ مسدود دیگری نداشته باشند بیشتر احتمال مشکلات گوارشی مطرح است که می‌تواند ناشی از مصرف داروها باشد و احتمال منشاء قلبی درد کم است.
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر وشادی
  مادرم ۱۰روز هست آنژیو وبالون زده .امروزه معده ش وپشت کتف چپش درد گرفته مشکل چیست چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد این درد ناشی از مشکلات قلبی نیست و ممکن است ناشی از عوارض مصرف داروها و یا بیماری گوارشی صرف نظر از عارضه دارویی باشد، ولی در صورت ادامه این دردها توصیه می کنم که نوار قلب گرفته و با پزشک محترم معالج خود مشورت نمایند.
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید .مادرم ۵روز پیش آنژیو و بالون زد امروز دو بار وقتی بلندشد سرگیجه گرفت. مشکل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً ناشی از افت فشار خون در حالت ایستادن است که معمولاً بعلت مصرف دارو است با تغییر داروها میتوان این وضعیت را بهتر کرد.
 • تصویر کاربر محسنی جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام. بیمار ۴۵ ساله قلبی تو زمستان ۹۷ سکته قلبی کردم. به علت گرفتگی رگ اصلی استنت گذاشتم. پلاویکس رو یکسال اول مصرف کردم همراه با آ اس آ و استاترواتین ۲۰ الانم اسویکس با آ اس آ استفاده میکنم. تو روزای اول بیمارستان پی وی سی زیاد داشتم با قرص کونکور۵ کنترلش کردم بعد از یکسال دوباره پیش اومد. طی گرسنگی حالتی مثل فشار پایین دستم میده. با توجه به اینکه فشارم ۱۰ و بقیه موارد نرماله. آریتمی رو چیکار کنم.؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به ادامه اسویکس ندارید. استاتین را ادامه دهید و برای بررسی آریتمی و نیاز به مصرف دارو برای آن یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید.
 • تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  با تشکر از توجهتون
  می خپاستم بدونم اگر میزان لیپو پروتئین آ برای یک بیمار ۴۷ ساله بالا باشد خیلی خطرناک هست و این نشاندهنده آترواسکلروز قطعی است یا نیاز به سی تی آنژیو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لیپوپروتئین a جزو ریسک فاکتورهای جدید آترواسکلروز است و در بین ریسک فاکتورهای کلاسیک و سنتی آترواسکلروز نیست ولی به هر صورت احتمال ابتلا به انزوا را افزایش می‌دهد ولی این به معنای وقوع حتمی آترواسکلروز نیست. تصمیم‌گیری برای انجام سی تی آنژیوگرافی بر اساس یافته های بالینی و احتمال وجود آترواسکلروز است و نه صرفاً یک پارامتر و میتوان برای بررسی این موضوع از روشهای دیگر نظیر سونوگرافی داپلر عروق کارووتید استفاده کرد، هر چند که سی تی آنژیوگرافی اطلاعات خیلی خوب و دقیقی را از وضعیت عروق قلبی بدست میدهد و بعلت غیر تهاجمی بودن انجام آن هم میتواند مفید باشد ولی الزامی نیست.
  2. تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با تشکر از لطف و توجه‌تان
   میزان لیپو پروتئین آ ۴۱۲ در دسی لیتر بوده است و من دیدم رنج نرمال خیلی پایین تر است. علائم بالینی خاصی ندارند به جز سابقه بالا بودن حدود ده سال کلسترول و اخیرا خر و پف و تنفس صدادار. ممنون می شم اگه نظر شما را در این رابطه و این مقدار از لیپوپروتئین آ بدونم.
   از وقتی که به من دادید بسیار ممنونم.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   در حال حاضر بهترین اقدام استفاده از استاتین ها و رساندن میزان کلسترول و LDL به حد مطلوب بر اساس وجود و یا عدم وجود ریسک فاکتورهای دیگر است.
  4. تصویر کاربر مژگان سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   بسیار سپاسگزارم از توجه و پاسخ‌تان.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم مفید واقع شده باشد.
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  باسلام .پس از انجام آنژیوگرافی ازراه مچ دست این ناحیه از درون وبیرون دچار آبسه شده که طبق نظر پزشک سفالکسین 500 روزی 3تا مصرف میکنم .آبسه ها حود 70درصد خشک شده ولیکن دچار سوزش زیاد وتیرکشیدن های ناگهانی گردیده به طوری که خواب را مختل کرده لطفا راهنمایی فرمایید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر محل را با وضوح مناسب بفرستید.
 • تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید از بابت گرفتگی رگ قلب پدرم سوال داشتم اینکه محل زندگی پدرم کرج هست و پدرم نزدیک به 2ماه هست در منزل بستری هستن و تا الان تحت نظر دکتر بودن و دکتر تشخیص دادن قلب پدرم با 20%داره کار میکنه و خیلی ضعیف هست و تا الان با دارو مشکلات دیابت و فشار وچربی رو تنظیم کردن و فرمودن هر چه سریعتر باید ایشون عمل بشن خدمت شما عرض کنم بخاطر وضعیت مالی پدرم چون با دفترچه سلامت و بار هزینه عمل جراحی نمیتونن عمل کنن از شما عاجزانه تقاضا دارم نسبت به وضعیتی که پیش آمده بنده را راهنمایی بفرمایید ////////اَلا گر طلبکار اهل دلی

  ز خدمت مکن یک زمان غافلی

  به حال دل خستگان درنگر

  که روزی تو دلخسته باشی مگر

  درون فروماندگان شاد کن

  از روز فروماندگی یاد کن........‌.‌التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب با عرض پوزش من متوجه سوال شما نشدم
  2. تصویر کاربر یاسر یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مجدد عرض کنم آیا شما در مجموع همکاران بزرگوار شما دکتری هست با وضعیتی که پدر بنده دارن با دفترچه سلامت ایشون رو با کمترین هزینه عمل کنن لطفا پاسخ بنده را بدید با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   برای این عمل جراحی میتوانید برای جراحی در مراکز دولتی معتبر نظیر بیمارستان شهید رجایی تهران اقدام کنید که مرکزی معتبر و دانشگاهی با پزشکان حاذق است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مروارید سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون بابت پاسخ های ارزشمندتون
  من در مورد بیمارمون ازتون سوال پرسیده بودم قبلا و بابت پاسختون ممنونم واقعا، کمک خیلی بزرگی کردین. اطلاعات ایشون رو براتون ارسال میکنم ممنون میشم اگه نیاز به توضیحی هس بفرمایین. ایشون پنجشنبه آنژیو شدن و دیروز مرخص شدن. این رو هم بگم ایشون بعد از مرخص شدن یکم گرمشون میشه. دکترشون هم گفتن مث اینکه شریان پاشون ضعیفه و باید به دکتر غدد مراجعه کنن.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه اطلاعات سوال قبلی شما را ندارم . با این مدارک مشخص است که ایشان بعلت سکته قلبی حاد بصورت اورژانسی آنژیوگرافی و با موفقیت آنژیوپلاستی شده‌اند و مار مناسب و صحیح برای ایشان انجام شده است ولی بعلت وقوع سکته قلبی پمپاژ و عملکرد سیستولی قلب کاهش یافته است و نیاز به درمان دارویی مناسب بصورت مادام العمر علاوه بر رژیم غذایی مناسب و کم نمک و همچنین واکسیناسیون سالیانه علیه ویروس آنفلوانزا و پرهیز از هیجانات و هوای آلوده دارند. در صورت ابتلا به دیابت با توجه به ضعیف بودن نبض پا پیشنهاد میکنم که یک سی تی آنژیوگرافی از شریان های هر دو پا انجام شود
 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام من سال ٩٣ آنژیو پلاستی یکی رگ در بیمارستان مرکز قلب انجام دادم الان مدتی در قفسه سینه احساس درد دارم و وقتی تند وراه می روم احساس سوزش هم دارم رفتم اسکن قلب دادم مشخص شده دیواره رگ تحتانی گر فتگی داره . دکتر گفته که باید دو باره آنژیو کنم و قرص پلاویکس تجویز کردند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   با این توضیحات نیاز به انجام آنژیوگرافی دارید
درحال دریافت اطلاعات