قرص کونکور برای چیست؟ [ + عوارض ]

داروی کونکور برای درمان مشکل فشار خون بالا یا هایپرتنشن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی موارد مصرف و منع مصرف قرص کونکور ، عوارض جانبی این دارو و نکاتی که باید در حین مصرف آن در نظر داشت، می پردازیم.

داروی کونکور چیست؟

تا به حال نام دارویی به نام کونکور یا همان concor را شنیده اید؟ این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است که بر روی قلب و گردش خون تاثیر می گذارد (گردش خون در شریان های قلب و رگ های بدن).

ممکن است از داروی کونکور جهت اهداف دیگری که در این راهنمای درمانی آمده است نیز استفاده شود، بنابراین نمی توان آن را داروی انحصاری برای درمان فشار خون بالای افراد در نظر گرفت.

داروی کونکور با نام های زبتا و بیزوپرولول نیز شناخته می شود.

اطلاعات مهم

بدون هماهنگی با پزشک معالج خود مصرف دوزهای کونکور را به تعویق نیاندازید و خوردن این دارو را به طور کلی متوقف نکنید. توقف ناگهانی قرص کونکور می تواند منجر به بدتر شدن شرایط شما شود و مشکلات جدی قلبی برایتان ایجاد کند.

اگر نیاز به هر نوع جراحی در بدن خود دارید، حتما قبل از انجام عمل به پزشک معالج خود اطلاع دهید که در حال استفاده از داروی بیزوپرولول هستید.

در صورت داشتن یک مشکل جدی قلبی، نباید از بیزوپرولول استفاده کنید. مخصوصا کسانی که با بیماری AV Block، یک نارسایی قلبی شدید، یا کسانی که با مشکل ضربان قلب ضعیف دست و پنجه نرم می کنند.

حتی اگر حال شما رو به بهبود است، استفاده از بیزوپرولول را منظم ادامه دهید. فشار خون بالا معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. ممکن است به خاطر شرایط خود مجبور به استفاده از داروهای فشار خون تا پایان عمر شوید.

قبل از مصرف قرص کونکور

در صورت داشتن مشکلات قلبی جدی و یا داشتن آلرژی، نباید از داروی بیزوپرولول جهت درمان خود استفاده کنید. همچنین داشتن شرایط زیر نیز استفاده از بیزوپرولول را منتفی می کند:

✳ بیماری AV Block

✳ نارسایی قلبی شدید

✳ ضربان قلب ضعیف که معمولا منجر به بیهوشی و بی حالی شما می شود.

برای اینکه از امن بودن داروی بیزوپرولول برای سلامتی خود مطمئن شوید، پزشک معالج خود را از موارد زیر مطلع کنید:

✳ نارسایی احتقانی قلب یا سایر مشکلات قلبی

✳ بیماری عروق کرونر (شریان های سخت)

✳ مشکلات گردش خون (مانند سندرم ریودو)

✳ آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه یا سایر اختلالات تنفسی

✳ دیابت (مصرف بیسوپرولول می تواند برای شما سخت تر از زمانی باشد که شما قند خون پایین دارید)

✳ بیماری کبد یا کلیه

✳ اختلال تیروئید

✳ تاریخچه آلرژی

هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف داروی کونکور برای جنین خطرناک است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

هنوز مشخص نیست که ماده بیزوپرولول می تواند به شیر مادر وارد شود یا نه، یا اینکه بچه ای که شیرخوار است را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. حتما پزشک معالج خود را از شیر دادن به کودک مطلع کنید.

مصرف بیزوپرولول برای هیچ فرد کمتر از 18 سال توصیه نمی شود و مورد تایید نیست.

چگونه باید داروی بیزوپرولول را مصرف کنم؟

بیزوپرولول را دقیقا همانگونه که به شما تجویز شده است، مصرف کنید. تمامی دستورالعمل های موجود بر روی برچسب دارو و نسخه خود را به طور دقیق دنبال کنید.

ممکن است پزشک متخصص پس از هر دوره مصرف، میزان دوز مصرفی را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را از مصرف بیزوپرولول دریافت کرده اید. هرگز این دارو را با میزان بیشتر یا کمتر از حد تجویز شده و طولانی تر از زمان مورد نیاز مصرف نکنید.

مصرف دوزهای مختلف بیسوپرول را جا نیاندازید یا مصرف آن را به طور کلی متوقف نکنید و قبل از این کار حتما با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید. قطع ناگهانی مصرف بیزوپرولول ممکن است وضعیت شما را بدتر کرده و یا مشکلات جدی قلبی برایتان به وجود آورد.

اگر به جراحی نیاز دارید، قبل از انجام عمل جراحی حتما پزشک متخصص را از مصرف بیزوپرولول در روز ها و هفته های قبل مطلع کنید.

نیاز است در حین مصرف این دارو، فشار خون شما به صورت مرتب اندازه گیری شود.

حتی اگر با گذشت کمی زمان حس و حال بهتری پیدا کرده اید، مصرف بیزوپرولول را به صورت منظم ادامه دهید و هیچ دوز آن را رد نکنید. فشار خون بالا معمولا هیچ نشانه و علائم خاصی ندارد. ممکن است نیاز باشد این داروهای فشار خون را تا آخر عمر مصرف کنید.

بیزوپرولول را حتما در دمای اتاق نگه داری کنید و آن را از رطوبت و گرما دور نگه دارید. درب بطری را نیز در مواقعی که به آن نیاز ندارید، به صورت محکم ببندید.

اگر یک وعده مصرف دارو کنکور را فراموش کردم، چه کنم؟

حتما دوز از دست رفته را هرچه سریعتر مصرف کنید تا وارد سیستم گردش خون بدن شود. البته اگر به زمان مصرف دوز بعدی دارو نزدیک شده اید، نباید این کار را انجام دهید. هرگز جهت جبران دوزهای از دست رفته قبلی، میزان بیشتری را از دارو کنکور را مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد قرص کونکور چه کنم؟

حتما هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کرده و یا با اورژانس جهت آمدن به منزل شما تماس بگیرید.

دارو

در حین مصرف داروی کونکور از مصرف چه موادی اجتناب کنم؟

این دارو می تواند قوه تعقل و واکنش های شما را تحت تاثیر بگذارد. حتما در صورتی که قرار است کاری انجام دهید که به هوشیاری شما نیاز دارد نظیر رانندگی، این دارو را با دقت مصرف کنید.

از بلند شدن ناگهانی در حین نشستن و یا دراز کشیدن اجتناب کنید یا  زمانی که حس گیجی دارید از بلند شدن پرهیز کنید. آرام از جای خود بلند شوید و کم کم راه بروید تا از افتادن ناگهانی جلوگیری شود.

از مصرف الکل دوری کنید. الکل می تواند برخی از عوارض جانبی قرص کونکور را افزایش دهد.

عوارض جانبی قرص کونکور

اگر هرگونه آلرژی و واکنش خاصی پس از مصرف این ماده دارویی داشتید، حتما با پزشکان متخصص در این زمینه صحبت کنید. از جمله این واکنش ها می توان به تنگی نفس، کهیر، ورم صورت، لب، زبان و گلو اشاره کرد.

در صورت مشاهده علائم زیر خیلی زود به پزشک خود مراجعه کنید:

❇ تنگی نفس (حتی اگر میزان آن کم است)، ورم، اضافه وزن ناگهانی و سریع

❇ ضربان قلب آرام

❇ ضربان قلب محکم یا احساس لرزش در قفسه سینه

❇ بی حسی، مور مور شدن و یا حس سردی در دست و پاها

❇ حس سبکی سر، نظیر حس اینکه قرار است از هوش بروید.

❇ درد چشم و مشکلات دید

❇ برونش اسپاسم (تنگی قفسه سینه، مشکل در تنفس و خستگی)

از جمله عوارض جانبی قرص کونکور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ سردرد

❇ حس خستگی

❇ مشکلات خواب

❇ درد مفاصل

❇ ورم

❇ علائم سرماخوردگی نظیر آب ریزش بینی، قرمزی بینی، سرفه یا درد گلو

چه مواد دارویی دیگری بر بیزوپرولول تاثیر می گذارند؟

دکتر معالج خود را از تمام مواد دارویی که در حال مصرف آن هستید، مطلع کنید و همچنین اگر اخیرا مصرف داروی خاصی را آغاز یا متوقف کرده اید، این موضوع را نیز به اطلاع وی برسانید. به خصوص:

 • انسولین یا داروهای خوراکی دیابت
 • ریفامپین
 • داروهای قلبی یا فشار خون نظیر: کلونیدین، دیجیتالیس، دیگوزین، دیلتیازم، رزرپین یا وراپامیل

⚠توجه: این لیست کامل نیست. دیگر داروها نیز می توانند با بیزوپرولول تداخل دارویی داشته باشند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب 

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من پاهش از مچ ورم کرده ودکتر این دارورو تجویز کرده نطر شما رو میخواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   کونکور در نارسائی قلبی کنترل نشده میتونه منجر به ورم پا میشه بنابراین ورم مچ دو طرفه میتونه بعلت این دارو باشه ولی از نظر سایر علل هم باید بررسی شوند

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من پاهش از مچ ورم کرده ودکتر این دارورو تجویز کرده نطر شما رو میخواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم وجود نارسائی قلبی کنترل نشده مصرف کونکور بلامانع است ورم پا میتونه به هر علتی از جمله مصرف داروهای پایین آورنده فشار خون نظیر املودیپین و یا دیلتیازم باشه.

 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷ سال دارم بدلیل ضربان قلب بالا ( تاکی کاردیا) قرص کونکور ۲/۵ یک بار در رچز مصرف میکنم ولی چند روزی هست احساس میکنم نوک انگشت دستم و پاهام مور مور میکنن و ماهیچه رانم هم مثل ضربان دو سه بار میزنه و قطع میشه میخواستم ببینم ک میشه بخاطر این دارو باشه ؟
  1. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   البته غلظت خون هم دارم
   در آزمایش cbc
   میزان hb : 18.1
   میزان Hct:51.4
   هست
   بنظر شما نیاز به مراجعه به پزشک مغزو اعصاب هست؟
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر علائمی که ذکر فرمودید از عوارض این دارو نیست.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم 64 سالشه بردیم پزشک معاینه کرده گفته 20 درصد ماهیچه قلبش کار میکنع و قرصهای والساکور پلرون و کنکور تجویز کرده برای دوره 3 ماهه و اگه خوب نشد باتری بزاربم البته ببمار تمام ازمایشش ترمال هست و هبچ بیماری نداره و قرصی مصرف نکرده تا قبل این بیماری قلبی ایا منتظر موندن تا 3 ماه جایز هست یا همیت حالا اقدام به باتری کنیم لطفا کمکم کنبد در ضمن سابقه سکته هم نداشته و رگهاا سالم هست و پزشکشون دکتر سعید اورعی هستند لطفاا کمکم کنید زودتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله توصیه ایشون کاملا منطقی است و در ضمن نیاز به بررسی از نظر احتمال گرفتگی عروق دارند.

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت دکتر
  آقای دکتر بنده آقا و 30 ساله هسته بنا به مشکل ضعف و بی حالی که داشتم به دکتر داخلی مراجعه کردم که ایشون آزمایش کامل نوشتند و فشارم رو گرفتند بخاطر استرسی که داشتم 15 بود و یه برگه بهم دادن و گفتند صبح و ظهر و عصر شب بمدت یک هفته فشارت رو بگیر و یاداشت کن برام بیار امروز برای چک کردن جواب آزمایش خدمت دکتر رفتم و برگه فشار رو بهشون دادم تو مدت یک هفته بالاترین فشارم عدد بالا روی 12 بود و عدد پایین
  روی 6؛ گفتند ویتامین d پایین هستش دوباره فشارم رو گرفت استرس داشتم فشارم رو 16 بود قرص concor 5 mg تجویز کردند که استفاده نکردم میخواستم نظرتون رو راجع به شرح حالم بدونم اگه لطف کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به توضیحات بالا، شما مبتلا به فشارخون نیستید. ولی داروی کانکور در تثبیت فشارخون و ضربان قلب شما در هنگام استرس مفید است.

 • تصویر کاربر امید شنبه ۸ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده 30 ساله هستم به دلیل ضعف و بی حالی که داشتم به دکتر داخلی مراجعه کردم که آز مایش خون واسم نوشت و فشارم رو گرفتند بخاطر استرسی که داشتم 15 بود بعد یه چارت فشار خون بهم دادند و گفتند بمدت یک هفته صبح ظهر عصر شب فشارت رو بگیر و یاداشت کن امروز جواب آزمایش رو گرفتم گفتند ویتامین d پایین هست دوباره فشارم رو گرفتند بخاطر استرسی که داشتم فشارم رو 16 بود و در چارت فشار خون یک هفته ام بالاترین فشارم عدد بالا روی 12 بود و عدد پایین روی 6 بود بعد قرص concor تجویز کردن واسم که استفاده نکردم میخواستم نظرتون رو راجع به شرح حالم لطف کنید ممنون میشم با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۸ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما مبتلا به فشارخون نیستید ولی داروی کانکور در تثبیت فشارخون و ضربان قلب شما در هنگام استرس مفید هست

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خانم بنده از چند ماه پیش به دلیل فشار خون بالا به پزشک مراجعه کرد بعد از دو ماه و کنترل فشار خون ،درد در طرف چپ همراه با گرفتگی تنفس ،که چند مرحله هم تکرار شد برایش پیش اومده ،قبلا فعالیت ورزشی داشت الان حتی نمی تونه پیاده روی ساده هم بکنه ،نوار قلب ،اگو ،اسکن هسته ای و الان هم سی تی انژو گرفتیم که همه هم خوب بوده ،
  لطفا راهنمایی بفومایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۵ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به توضیحات شما توصیه میکنم که برای بررسی دقیقتر با همکاران متخصص ریه و گوارش مشورت بفرمائید.

 • تصویر کاربر طاهره دوشنبه ۳ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. اگردرصورت فشاربالا اشتباها از این دارو با دوز ۵ ،دوبار درروز استفاده شودصبح وشب، آیا خطرناک است؟ مادرم کمی تنگی نفس و تورم لب داشته.
  والسارتان ۱۶۰ یک نوبت و کونکور ۵ یک نوبت برای مادرم دربیمارستان تجویزو فشار کنترل شد. بعداز ترخیص و درمنزل با این دوزها ،فشارشون کنترل نمیشه و حدود ۱۶ است. من دلیل این عدم کنترل رو متوجه نمیشم. آیا برای دوز شب هم باید داروی فشار تجویز بشود تا فشار خون خوب کنترل شود یا خیر؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه میکنم که هولتر فشارخون ۲۴ساعته انجام بشه و بر اساس نتیجه در مورد داروها تصمیم گیری بشه

 • تصویر کاربر افسانه پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام واحترام درد قفسه سینه و پشت دارم دو ماه پیش سی سی یو بستری بودم و سیتی آنژیو شدم و قرص کنکور مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۴ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   باید بر اساس سی تی آنژیوگرافی اقدام کرد

 • تصویر کاربر بیژن دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضخامت دیواره قلب چه عوارضی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تنگی نفس و نارسایی قلبی از عوارض افزایش ضخامت قلب هستند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر