عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟

آنژیوگرافی برای تشخیص و بررسی گرفتگی عروق قلب به کار می رود. در این روش، یک کاتتر از درون رگ، عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. در صورتی که به تشخیص متخصص قلب نیاز به بالن گذاری باشد، از آنژیوپلاستی برای باز کردن عروق قلب بهره می برند.

مزایای استفاده از آنژیوگرافی

✅ آنژیوگرافی ممکن است نیاز به جراحی را از بین ببرد. و اگر عمل جراحی همچنان ضروری باشد، می توان آن را دقیق تر انجام داد.

✅ کاتتر آنژیوگرافی یک تصویر بسیار دقیق از عروق خونی را به ما نشان می دهد. این کار زمانى مفید است که یک روش جراحی یا مداخله ى زیر پوستی نیاز باشد.

✅ با انتخاب شریان هایی که کاتتر از آن ها عبور می کنند، مى توان عروق نواحى مختلفى از بدن را ارزیابی کرد. در حقیقت، ممکن است یک کاتتر کوچک تر از طریق یک کاتتر بزرگتر به شاخه ای ازشریان منتقل شود که خون یک ناحیه ى کوچک از بافت یا تومور را فراهم می کند؛ این آنژیوگرافی ، سوپرسلکتیو نامیده می شود.

✅ برخلاف توموگرافی کامپیوتری ( سى تى اسکن ) یا رزونانس مغناطیسی (ام آر)، استفاده از کاتتر باعث می شود که تشخیص و درمان در یک روش واحد ترکیب شوند. به عنوان مثال، ابتدا یک ناحیه از تنگی شدید شریان ها را پیدا کرده و سپس با آنژیوپلاستی در آن نواحى استنت قرار داده مى شود.

✅ جزئیاتى که توسط کاتتر آنژیوگرافی نمایش داده می شود ممکن است با هیچ روش غیر غیر تهاجمى دیگرى در دسترس نباشد.

✅ پس از تست اشعه ایکس، هیچ اشعه اى در بدن بیمار باقی نمی ماند.

✅ معمولا اشعه ى ایکس عوارض جانبی در این آزمایش ندارد.

عوارض بعد از آنژیوگرافی

بعد از این که شما این آزمایش را انجام دادید، ممکن است در محل عمل به دلیل حساسیت به لمس و سوزش، احساس ناراحتی داشته باشید. سوزش ممکن است در اثر مقدار کم خونریزی در هنگام خروج لوله باشد. با این وجود این حالت خطری ندارد و طبیعی است. همچنین احساس سردرد خفیف بعد از آنژیوگرافی شایع است.

برای مدیریت درد، ممکن است از مسکن استفاده کنید. همچنین نوشیدن مقدار زیادی مایعات در روزهای ابتدایی، به دفع رنگ کنتراست از بدن، کمک خواهد کرد.

همیشه احتمال ابتلا به سرطان از قرار گرفتن در معرض تابش زیاد وجود دارد. با این حال، مزیت تشخیص دقیق آنژیوگرافی به مراتب بیشتر از خطرش است.

یکی از شایع ترین عوارض بعد از آنژیوگرافی می تواند واکنش حساسیتی (آلرژیک) به رنگ کنتراست باشد. این واکنش ممکن است در صورت خفیف بودن خودش را با خارش و لکه های قرمز و در صورتی که شدید باشد با مشکلات تنفسی نشان دهد.

یکی از خطرات آنژیوگرافی که خیلی شایع نیست، آسیب به عروق خونی می باشد. این عارضه در صورتی که شریان از پیش دچار بیماری بوده باشد با احتمال بیشتری رخ می دهد. وقتی کاتتر وارد عروق می شود ممکن است روزنه ای در آن ایجاد کند یا قسمتی از پلاکی که آستر عروق را تشکیل می دهد را از جای بکند. بنابراین ممکن است این پلاک کنده شده راهی به مغز پیدا کند و جریان خون را مسدود کند، چیزی که ممکن است در نهایت به سکته مغزی ختم شود.

یکی از اثرات بعد از آزمایش می تواند احساس گرمی (عطش) و طعم فلزی مختصری در دهان باشد. جدای از این، ممکن است واکنش هایی از قبیل راش پوستی، استفراغ، آسم، افت فشار خون و اختلال ضربان قلب به وجود بیایند.

در کسانی که عملکرد کلیویشان از قبل مختل بوده است یا در افراد دیابتی و کسانی که آب بدنشان از دست رفته است، ممکن است یکی از عوارض بعد از آنژیوگرافی آسیب کلیه ای باشد. این آسیب ممکن است به دلیل رنگی که در آنژیوگرافی استفاده می شود به وجود بیاید.

همچنین کهیرهای شدید و مشکل در تنفس می توانند به عنوان عارضه ی جانبی ایجاد شوند، اما نادر هستند.

همچنین ممکن است جلوی ران و پاها بی حسی احساس شود. گرچه بعد از یک ساعت یا بیشتر بهتر شده و از بین می رود.

لخته خون، چیزی که ممکن است درون شریان اتفاق بیافتد و به عنوان یکی از جدی ترین خطرات آنژیوگرافی قلب در نظر گرفته می شود.

همینطور ممکن است کاتتر دچار شکستگی شود و تکه ای کوچک از آن درون بدن باقی بماند. با این حال این اتفاق بسیار نادر است، زیرا پزشک بیشترین دقت را در هنگام انجام این فرآیند به کار می گیرد.

⚠ توجه
۱️⃣ اگر زنان احتمال باردار بودن در آن ها وجود دارد، باید پزشک را در جریان بگذارند.
۲️⃣ تولیدکنندگان مواد کنتراست داخل وریدی تاکید دارند که مادران تا ۲۴ الى ۴۸ ساعت بعد از تزریق کنتراست نباید به فرزند خود شیر دهند. با این حال، کالج رادیولوژی آمریکا و انجمن رادیولوژی اورژانسى اروپا اظهار مى کنند که داده های موجود نشان می دهد که ادامه دادن شیر مادر پس از دریافت کنتراست داخل وریدی ایمن است.

محدودیت های انجام آنژیوگرافی

❌ بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه، به ویژه کسانی که دیابت دارند، نامزد خوبی برای این روش نیستند.

❌ بیماران که قبلا دارای واکنش های آلرژیک به مواد کنتراست اشعه ایکس بودند، در معرض خطر واکنش به مواد کنتراست حاوی ید هستند. اگر آنژیوگرافی ضروری باشد، برای کاهش خطر ابتلا به آلرژی از روش های مختلف استفاده می شود:

 • ممکن است یک یا چند دوز از داروهای استروئیدى قبل از آنژیوگرافى به شما داده شود.
 • ماده کنتراست بدون ید می تواند به جای کنتراست اشعه ایکس استاندارد استفاده شود.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از انژیو پلاستی تو دفع ادرار مشکل پیدا کرده بهش سوند وصل کردن ، البته عارضه ای بعد از انژیو پلاستی نداشته فقط تو دفع ادرار مشکل پیدا کرده لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمالا ناشی از عوارض تعبیه سونو ادراری( در صورت سونداژ کردن) است توصیه میکنم که آزمایش ادرار همراه با کشت ادرار انجام بشه

 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از انژیو پلاستی تو دفع ادرار مشکل پیدا کرده بهش سوند وصل کردن ، البته عارضه ای بعد از انژیو پلاستی نداشته فقط تو دفع ادرار مشکل پیدا کرده لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمالا ناشی از عوارض تعبیه سونو ادراری( در صورت سونداژ کردن) است توصیه میکنم که آزمایش ادرار همراه با کشت ادرار انجام بشه

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب خدمت دکتر عزیز. مادر من دیابت دارد و انسولین تزریق می کند اخیرا به جهت گرفتگی عروق قلب به انجام انژیوگرافی توصیه شده است ایا مشکلی برایش پیش نمی اید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   دیابت و مصرف انسولین منعی برای انجام آنژیوگرافی نیست

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادر من 73 سالشه گفتن یک رگش گرفتگی داره قلبش هم ب باطری احتیاج داره سوال اول اینکه آنژیو براش خطرناکه و دو اینکه باطری رو حتما باید بعد از آنژیو گذاشت؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام 

   سوال ناقص است لطفا شرح بیشتری از بیماری خود دهید

 • تصویر کاربر فائزه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، مامان من «حدود یکسال پیش» به خاطر گرفتگی آنژیو از طریق دست راست انجام دادن، الان چند روزی هست که دستشون احساس ضعف داره البته نه همیشه و دیروز که برای ماساژ رفته بودن روی بازو مقداری کبود شده، میخواستم ببینم مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   این مسائل با آنژیوگرافی سال قبل ارتباطی نداره

 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدر من هفته پیش دچار سکته قلبی شده و انژویو کردن ایشون را و هموز بیمارستان بستریه
  ضربان قلبشون ۱۱۰ هست وبعضی وقتها تا۱۳۰ میره
  پزشکشون گفته ۲۰ درصد از قلبشون کار میکنه و احتمالا تا ۳۰ درصد بهبود پیدا کنه
  از پزشک دوم مشورت گرفتیم ایشون گفتن باید به یه ثباتی برسه تا اگه بشه باتری بذاریم درصمن ایشون بار دوم هست که انژیو کردن دفعه قبل ۴ سا پیش بود
  ایا احتمال بهبود قلب ایشون وجود داره
  پ این که ایا باطری جواب میده ؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   باید مدتی بین یک تا حداکثر ۴ هفته از سکته بگذره تا بشه دقیق قضاوت کرد ولی معمولا حدود ۵ و حداکثر ۱۰درصد بهبود پیدا میکنه
   در این موارد در صورت دارا بودن ویژگیهای مناسب تعبیه باتری معمولا باز هم پاسخ مناسبی به تعبیه پیس میکر برای افزایش کارکرد قلب نخواهد داد

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.ببخشید من پدرم 85سال سن دارن رفتن ام ار آی میگن رگ سر مشکوک به وجود لخته هست انزیو گرافی هم برا پدرم ریسک داره راه دیگه ای هست که بفهمیم لخته هست یا نه؟راهی برا ارسال جواب ام ار ای هست بفرستم خدمتتون.مثلا شماره واتساپ؟با تشکر و سپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   تصویر گزارش ( ایکن یا عکس گرفته شده با موبایل ) رو از همین طریق میتونید بفرستی.

 • تصویر کاربر مهدیخانی دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ارادت
  برادرم ۵۱ سال دارد وانسولین مصرف میکند پزشک تشخیص گرفتگی رگ اصلی قلب راداده ‌پیشنهاد آنژیو کرده آیا آنژیو خطری برایش بوجود میآورد؟ممنون از لطف جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   طبیعتا هر اقدام تهاجمی عوارض خاص خودش رو داره ولی در صورتیکه پیشنهاد پزشک آنژیوگرافی است قطعا سود و زیان اینکار رو سنجیده اند و این پیشنهاد رو داده اند.

 • تصویر کاربر مایا دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر، میخواستم بپرسم آیا بعد از آنژیوگرافی و در صورتی که با این عمل رگ بسته باز شده و نیازی به بالن نبوده آیا لازم است به طور مرتب سه ماه یکبار چک آپ صورت پذیرد و داروهایی مصرف شود که دکتر معالج تجویز کرده؟ مادرم حدود چهار سال به طور مرتب این کارها را انجام داده ولی الان باید به سفر بروند که مدتی طول میکشد ( یک سال) در این مدت داروهایش تمام خواهد شد. آیا باید داروها بدون اینکه چک آپ شود ادانه دهد؟ ایشان مبتلا به فشار خون هم هستند که به طور مرتب دارو مصرف می کنند. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای اظهار نظر قطعی نیاز به رویت مستندات و مدارک هست ولی در صورت ابتلا به گرفتگی عروق ولو به میزان کم که نیاز به بالن نداشته و فشار خون داروهای مربوطه باید بصورت دائمی مصرف شوند.

 • تصویر کاربر مارال دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  پدر من 56سال دارد سه روز پیش فشارشون رفت روی 19 وقتی رفتیم بیمارستان بستری شون کردن داخلccuو گفتن رگ قلبشون گرفته و بایدآنژیو انجام بدهند و پدر من دارای بیماری فشار خون و دیابت و دارای غلظت خون میباشند حال به نظر شما رضایت به آنژیو گرافی بدهیم یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   صرف وجود فشارخون دلیلی دال بر انجام آنژیوگرافی نیست ولی در صورت وجود علائم یا یافته های آزمایشگاهی که نیاز به آنژیوگرافی رو تایید کنه ( مثل درد یا تنگی نفس در زمان بستری یا بالا بودن آنزیم های قلبی ) توصیه میکنم که آنژیوگرافی انجام بشه.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر