۱۰ علت تپش قلب در بیماران را بشناسید

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود. در این مقاله به بررسی ۱۰ علت تپش قلب می پردازیم.

تمامی روزها، هر روز و هر لحظه قلب ما در حال پمپاژ کردن خون به نواحی مختلف بدن است تا اکسیژن و مواد ضروری را برای آنها تامین کند. اکثر اوقات ما حتی متوجه فعالیت دائم و تپش قلب خود نیستیم، ولی گاهی اوقات که در حال انجام ورزش و فعالیت بدنی هستیم یا بر اثر چیزی به شدت می ترسیم، تپش قلب ما بالا رفته و ما را متوجه خود می کند.

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود.

اما گاهی اوقات می تواند نشانه این باشد که ما در خطر هستیم و باید مشکل خود را هر چه سریع تر درمان کنیم. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به رایج ترین علائم و دلایل بروز تپش قلب در بیماران.

ترس

۱️⃣ حمله وحشت زدگی علت تپش قلب

ترس و وحشت یک واکنش طبیعی در انسان ها است که همه ما آن را در برخی شرایط و اوقات تجربه می کنیم. در واقع یک غریزه نجات و زنده ماندن در ما وجود دارد که باعث می شود نسبت به موقعیت های خطرناک و آسیب رسان واکنش نشان دهیم. اگر به خوبی در این شرایط واکنش نشان ندهیم، خطر پیش رو می تواند به ما آسیب برساند و یا حتی منجر به مرگ شود. اما گاهی اوقات این ترس می تواند خطرناک و نگران کننده شود و همیشه توجیه پذیر نیست.

همانطور که از نام آن مشخص است، حمله وحشت زدگی زمانی است که فردی حس بسیار نگران کننده اضطرار یا ترس را در خود داشته باشد. این می تواند یک تجربه بسیار ترسناک برای کسی باشد که این حمله را تحمل می کند و به وسیله تعدادی از علائم نظیر تپش قلب قابل شناسایی است.

آب

۲️⃣ کاهش سطح آب بدن علت تپش قلب

اکثر ما در طی روز آن چنان توجهی به میزان سطح آب بدن خود نداریم و این که آیا میزان آب کافی و مورد نیاز وارد بدن ما می شود یا خیر. با این حال گاهی اوقات میزان آب ورودی به بدن ما بسیار کم است و در نتیجه با مشکل کم آبی بدن مواجه می شویم. این شرایط می تواند منجر به بروز تعدادی از علائم نظیر تپش قلب شود. با این حال مقابله و حل این وضعیت معمولا آسان است.

معمولا کاهش آب بدن می تواند منجر به کاهش فشار خون در افراد شود چرا که مایعات کمی در بدن وجود دارند. کم آبی بدن همچنین می تواند در تعادل موجود بین الکترولیت ها یا مواد غذایی که از مایعات دریافت می کنیم اختلال به وجود آورد. در چنین شرایطی بدن جهت جبران این وضعیت و کمبود آب ضربان قلب و سرعت آن را بالا تر می برد و مشکل تپش قلب به وجود خواهد آمد.

استرساسترس

۳️⃣ استرس علت تپش قلب

زندگی ما همیشه همانطور آرام و بدون مشکل و گرفتاری دنبال نمی شود و به عبارتی همیشه ایده آل نیست. اتفاقات و مشکلات اطراف ما منجر به افزایش استرس ما می شوند و بدن ما با مشکلات و اتفاقات درگیر خواهد شد تا آن ها را حل کند. آدرنالین کم کم و به شکل مخفیانه وارد جریان خون ما می شود و امکان آرام بودن و ریلکس کردن را از ما می گیرد. در نتیجه قلب سعی می کند سخت تر کار کند و خون را به نواحی مختلف از بدن پمپاژ می کند.

این پمپاژ سنگین و قوی خون منجر به بروز مشکل تپش قلب می شود که یکی از علائم بسیار رایج و شناخته شده از استرس و اضطراب به شمار می رود. معمولا ما با گذشتن چند لحظه آرام می شویم و همراه با آن ضربان قلب ما نیز به حالت طبیعی بر می گردد. اگر تپش قلب حتی پس از کم شدن میزان استرس ما پا برجا باقی بماند باید حتما به سراغ درمان رفته و با پزشکان عمومی و متخصص مشورت کنیم.

رژیم غذایی

۴️⃣ تغییرات رژیم غذایی علت تپش قلب

انسان ها معمولا رژیم غذایی متنوعی دارند و گذشته از درد شکم و مشکلات مربوط به آن، این تنوع غذایی مشکلی به وجود نمی آورد. در حقیقت متخصصین داشتن یک رژیم غذایی متنوع را پیشنهاد می کنند چرا که می تواند تنوع مواد غذایی ورودی به بدن ما را افزایش دهد تا بدنی سالم و خوش فرم داشته باشیم. با این حال گاهی اوقات تغییرات جدید و ناگهانی در رژیم غذایی می تواند تاثیرات ناخواسته و بدی داشته باشد که یکی از این موارد تپش قلب است.

ایجاد یک تغییر جدید در رژیم غذایی ممکن است موادی را وارد بدن فرد کند که به آن آلرژی دارند و در نتیجه این اتفاق تپش قلب به وجود خواهد آمد. این تغییرات رژیم غذایی می توانند بر موارد دیگری نظیر سطح قند خون تاثیر بگذارد که خود عامل دیگری برای افزایش ضربان قلب افراد به شمار می رود. اگر یک تغییر خاص در رژیم غذایی منجر به بروز تپش قلب در شما شد پیشنهاد می کنیم یک تاریخچه از موادی که معمولا مصرف می کنید نگه دارید تا بتوانید خیلی زود غذایی که منجر به بروز این اثرات ناخواسته می شود را شناسایی نمایید.

کافئین

۵️⃣ تحریک کننده ها علت تپش قلب

مواد مختلفی وجود دارند که به عنوان محرک برای بدن فعالیت می کنند. این مواد معمولا میزان هوشیاری ما را بالا می برند و در نتیجه آن ضربان قلب نیز شدت بیشتری پیدا می کند. تعداد زیادی از محرک های هوشیاری و بدن در بالا رفتن سرعت تپش قلب تاثیر دارند که حالتی غیر نرمال به حساب می آید.

یک مثال از این مواد محرک که مصرف زیادی نیز در بین افراد دارد کافئین است که بیشتر در چای و قهوه پیدا می شود. با این که چنین نوشیدنی هایی برای اول صبح ایده آل هستند تا هوشیاری ما را در شروع ساعت کاری بالا ببرند اما بسیاری از افراد باید کافئین را با تعادل و دقت مصرف کنند تا از تپش قلب بالا جلوگیری به عمل آید. دارو هایی نظیر آمفتامین ها (amphetamines) و کوکائین (cocaine) نیز می توانند منجر به ایجاد تپش قلب در افراد شوند. همچنین نوشیدنی های انرژی زا نظیر رد بول نیز می توانند مسئول به وجود آمدن تپش قلب در افراد باشند.

دارو

۶️⃣ مواد دارویی و داروها علت تپش قلب

برای درمان بیماری ها و مشکلات حوزه سلامتی انسان تنوع بسیار زیادی از مواد دارویی و دارو های مختلف وجود دارد. این دارو ها علاوه بر تاثیر مثبت خود بر روی بیماری های خاص، عوارض جانبی متعددی نیز دارند که برخی از آن ها ناخواسته هستند. یکی از عوارض جانبی احتمالی برای بعضی از دارو ها افزایش تپش قلب است.

اگر احتمال بروز تپش قلب در شما وجود دارد و یا هرگونه عکس العمل دیگری نسبت به دارو ها دارید حتما باید قبل از مصرف هر داروی جدید و یا حتی داروهای قدیمی با پزشک معالج خود مشورت کنید. ممکن است در این شرایط پزشکان داروهای دیگری را جایگزین کنند. ترکیب های متفاوت از دارو ها نیز می توانند منجر به بروز تپش قلب شوند و اگر این علائم و مشکلات از بین نرفت حتما باید در این باره با پزشک معالج خود صحبت کنید.

معاینه قلب

۷️⃣ تغییرات هورمونی علت تپش قلب

بدن های ما به شدت تحت تاثیر هورمون ها هستند و همین هورمون ها جنبه های مختلف از بدن ما و کارکردهایمان را کنترل می کنند. هورمون ها می توانند بر روی حالت و مود، سطح قند خون، دمای بدن و دیگر بخش های بدن ما تاثیر بگذارند. یک کارکرد خاص بدن ما در این زمینه ضربان قلب است. تغییرات مختلف در سطح هورمون های بدن می توانند منجر به ایجاد تپش قلب شوند. با رسیدن دوباره سطح هورمون ها به حالت تعادل، مشکل تپش قلب نیز حل می شود.

در خانم ها، این گونه تغییرات هورمونی ممکن است به دلایلی نظیر حاملگی، دوران قاعدگی و یائسگی رخ دهند. دارو های پیشگیری از بارداری نیز می توانند دلیل اصلی تغییرات هورمونی باشند که منجر به تپش قلب می شود. اگر مشکل تپش قلب ادامه دار باشد و زود از بین نرود پیشنهاد می شود به دنبال درمان پزشکی مشکل باشیم به خصوص اگر فرد مربوطه باردار باشد.

ضربان قلب هدف

۸️⃣ ورزش و نرمش علت تپش قلب

متخصصین سلامت پیشنهاد می کنند در برنامه زندگی خود به اندازه کافی وقت برای تحرک و ورزش بگذاریم و این یک پیشنهاد بسیار خوب است. ورزش و تحرک به افراد کمک می کند سیستم قلبی و عروقی خود را در حالت مناسب و سالمی نگه دارند و منجر به سالم ماندن قلب و شش های افراد می شود. همچنین به کمک ورزش و نرمش می توان چربی اضافه را آب کرد، حس و حال کلی خود را بهبود بخشید و کیفیت زندگی را در مجموع بالا برد.

اگر به تمرین و ورزش عادت ندارید، بالا رفتن ضربان قلب و مشکل تپش قلب می تواند تا حد زیادی نگران کننده باشد. این افزایش ضربان قلب عموما موقت است و حتی برای شما مفید خواهد بود. اگر در مورد تپش قلب خود در حین ورزش کردن و یا پس از آن مطمئن نیستید و نگرانی دارید حتما با یک پزشک مشورت کنید. علاوه بر این یک مربی فیتنس و تناسب اندام می تواند تمرینات مناسبی را برای شما برنامه ریزی کند تا مشکل به وجود آمدن تپش قلب برطرف گردد.

کم خونی

۹️⃣ کم خونی (Anemia) علت تپش قلب

ماده خاصی به نام هموگولوبین باعث قرمز بودن خون های موجود در بدن ما می شود. هموگولوبین یک نوع پروتئینی است که در سلول های قرمز خون پیدا می شود. این پروتئین حامل آهن است که وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. آهن به اکسیژن این امکان را می دهد تا خود را به هموگولوبین متصل کند و سپس سلول های قرمز اکسیژن را به نواحی مختلف بدن حمل می کنند.

هنگامی که تعداد سلول های خونی قرمز کم می شود و یا به عبارتی هموگولوبین فرد کاهش می یابد، بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند. نام این شرایط خاص را کم خونی می گویند و یکی از راه هایی که بدن سعی در جبران این مشکل دارد بالا بردن ضربان قلب است تا به کمک آن بتواند اکسیژن موجود در گردش خون بدن را بالا ببرد. در نتیجه این کم خونی مشکل تپش قلب برای فرد به وجود می آید. مشکل کم خونی قابل درمان است و در نتیجه این نوع از تپش قلب پس از حل مشکل مربوطه و بالا آمدن سطح اکسیژن موجود در جریان خون به حالت عادی بر خواهد گشت.

قلب درد

🔟مشکلات قلبی علت تپش قلب

قلب های ما روزانه و بدون هیچ توجهی به کار خود ادامه می دهند و ما نیز معمولا توجه خاصی به این عضو مهم نداریم و فکر می کنیم مشکلی آن را تهدید نمی کند. وابستگی ما به سلامت قلب در بدن بسیار بالا است چرا که اگر جریان خود پمپاژی آن به اندام های بدن متوقف شود از بین می رویم. هنگامی که مشکلات قلبی خاصی که منجر به محدود کردن خون در گردش بدن می شوند اتفاق می افتند، نتایج و اثرات این مشکلات زیان بار خواهند بود.

اگر بنا به هیچ دلیل مشخص و دقیقی مشکل تپش قلب دارید، این موضوع می تواند نشانه این باشد که مشکلی برای قلب شما به وجود آمده است. با این که تمامی مشکلات قلبی به صورت فوری خطرناک و زیان بار نیستند اما بعضی از این موارد نظیر حمله های قلبی می توانند کشنده باشند. اگر مشکل تپش قلب افراطی و غیر طبیعی دارید و یا حس می کنید که حمله قلبی برایتان پیش آمده است حتما خیلی زود بدون هیچ گونه اتلاف وقت به ملاقات پزشکان متخصص قلب و عروق بروید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایران دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر مادرمن عمل باز قلب وفنر انجام داده.فشارخون بالا دارد.بعداز فنر زدن واستراحت ضربان قلب تا ۴۹هم امد.الان قرص کونکور مصرف میکند مشکلی هست یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   لازم هست که مقدار دوز کانکور مصرفی کاهش پیدا کند

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ریتم قلبم هر چند سال نا منظم میشود و بعد از مدتی خوب میشود ایا خطری دارد سن ۵۱ قد۱۸۷ وزن ۸۷ برنامه غذای رو سخت رعایت میکنم ورزش منظم کوهنوردی انجام می دهم نبظم در حال استراحت ۵۲ فعالیت عادی ۷۰ تا۸۰ و در حال ورزش تا ۱۷۰ درست است ۱۷۰ پیشتر از این سعی میکنم نری . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر یکی از نوارهایی رو که در زمان تپش قلب گرفته شده برای من بفرستید

 • تصویر کاربر Pezhman چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  نمی‌دونم چم شده سرگیجه دارم سردرد نمیتونم تو گرما برم
  تبش قلب بعضی موقع خیلی بد میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه اطلاعات ارائه شده بسیار کلی و غیر قابل پاسخگویی است

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من مدت 20سال کم کاری تیرویید دارم والان هر روز صبح ناشتا یک قر ص لووتیروکسین مصرف می کنم وtsh همیشه در رنج نرمال هست ودکتر میگه مشکلی نیست ولی من همیشه درگیر عوارضی مثل احساس سرما بی حالی عصبی بودن ریزش شدید مو وابرو افزایش وزن خونریزی شدید قاعدگی درد عضلات هستم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به توضیحاتی که دادید در صورت طبیعی بودن TSHعلائم شما با کم کاری تیروئید قابل توجیه نیست و لذا باید به دنبال علت دیگری برای این علائم گشت و توصیه می کنم که مجدداً با یک پزشک متخصص داخلی یا غدد مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر سخاوت دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر
  فشارخون بالا دارم قرص مصرف میکنم وتپش قلب بعضی مواقع هنگام دارم راهنمایی نمایید . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اطلاعات ناکافی است.

 • تصویر کاربر اعظم شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  خانمی ۳۲ ساله هستم. متاهل و دارای دو دختر ۴ و ۲ ساله
  خیلی اضطراب دارم و فکر و خیال میکنم. چند ماهی هست که ضربان قلبم خیلی تند تند میزنه گاهی صدا و ضربه ی آن را کاملا متوجه میشم. این ضربان تند و قوی بعد از خوردن غذا شدیدتر میشه اما هنگام خواب و حتی صبح موقع بیدار شدن از خواب هم احساس میکنم.
  بازوی چپ و کتف چپم خیلی درد میکنه درد ممتد و خفیف
  گاهی به پشتم میزنه
  با مراجعه به دکتر و انجام اکو گفتند افتادگی دریچه ی میترال خفیف دارم و مشکلی ایجاد نمیکنه
  قرص پرانول ۱۰ تجویز کردم و کلرودیاسپوکساید
  الان چند روزه داروها رو مصرف میکنم
  آیا علت درد بازو و کتف چپ و تپش قلبم، همان پرولاپس میترال هست؟
  آیا آنژیو یا سی تی آنژیو نیاز هست؟
  کبدم گرید ۲ چرب هست و چند تا سنگ کیسه ی صفرا هم دارم کلسترول ۱۷۰ و قند ناشتا ۹۸ تری گلیسریدم نرمال هست.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله منشا درد میتونه پرولاپس دریچه میترال و یا عصبی(اضطراب ) باشه و نیازی به سی تی آنژیوگرافی یا آنژیوگرافی نیست

 • تصویر کاربر ناظمی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در تکمیل سوال قبلیم که گفتم ماردم 6 ماه پیش عمل قلب باز کردن و یک ماهه تپش قلب گرفتن،خدممتتون بگم که مادرم 68 سالشونه و مشکل فشارخون ندارن قبلا پرکاری تیروئید داشتن که حدود یکساله چون تیروئیدشون نرمال شده متی مازول رو دکتر براشون قطع کرده، وارفارین رو قراربود تا 6 ماه مصرف کنن ولی با این تپش دکتر گفته فعلا باید مصرف کنن
  ممنون میشم هم در مورد درمان راهنمایی فرمایید و هم اینکه آیا مصرف طولانی مدت وارفارین بر روی دریچه های گاوی اثر مخرب داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   خیر ایشون باید ترجیحا وارفارین و به میزان بسیار کمتر توصیه شده داروهای ضد انعقاد جدید رو بصورت مادام العمر استفاده کنند
   وارفارین اثر تخریبی روی دریجه های بافتی نداره

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  دکتر من ۳۴سال دارم و مدت ۴سال هست که دچار اریتمی یا همون نامنظمی قلب هستم.وقتی در شرایط استرس زا و هیجانی قرار میگیرم و یا عصبی میشم همون لحظه دچار ۲یا ۳ثانیه اریتمی قلبی میشم...
  نزد پزشک متخصص قلب رفتم و با انجام اکو و نوار قلب گفتن که مشکلی نیست اما فقط در مواقع قرار گرفتن در مکان های پر هیجان و استرس قرص پرانول ۲۰ را مصرف کن.
  خواستم ببینم مشکلی نیست از نظر شما؟؟؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  میخواستم ببینم عوارض قرص MetoHEXALچیه
  قبلا قرص کونکور مصرف میکردم تا اینکه هر جا سر زدم به داروخانه ها گیرم نیومد الان دکترم این قرص MetoHEXALرو تجویز کرده
  مدتی هست اقای دکتر کف پاهام و بدنم مور مور میکنه و سردرد و خستگی شدید دارم میخواستم ببینم از عوارض مصرف همین قرص هست یا کونکور که قبلا مصرف میکردم یا هردو این عوارض رو نداره
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   عوارض هر دو دارو کم و بیش یکسان هست

 • تصویر کاربر بردیا دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید چه نوع آریتمی خطرناک است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   آریتمی های بطنی و فوق بطنی هر کدام عوارض خود رو دارند منظور شما کدام نوع آریتمی است.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر