۱۰ علت تپش قلب در بیماران را بشناسید

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود. در این مقاله به بررسی ۱۰ علت تپش قلب می پردازیم.

تمامی روزها، هر روز و هر لحظه قلب ما در حال پمپاژ کردن خون به نواحی مختلف بدن است تا اکسیژن و مواد ضروری را برای آنها تامین کند. علت تپش قلب در فرد می تواند ریشه در مسائل مختلف داشته باشد.

اکثر اوقات ما حتی متوجه فعالیت دائم و تپش قلب خود نیستیم، ولی گاهی اوقات که در حال انجام ورزش و فعالیت بدنی هستیم یا بر اثر چیزی به شدت می ترسیم، تپش قلب ما بالا رفته و ما را متوجه خود می کند.

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود.

اما گاهی اوقات می تواند نشانه این باشد که ما در خطر هستیم و باید مشکل خود را هر چه سریع تر درمان کنیم. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به رایج ترین علائم و دلایل بروز تپش قلب در بیماران.

ترس

۱️⃣ حمله وحشت زدگی علت تپش قلب

ترس و وحشت یک واکنش طبیعی در انسان ها است که همه ما آن را در برخی شرایط و اوقات تجربه می کنیم. در واقع یک غریزه نجات و زنده ماندن در ما وجود دارد که باعث می شود نسبت به موقعیت های خطرناک و آسیب رسان واکنش نشان دهیم. اگر به خوبی در این شرایط واکنش نشان ندهیم، خطر پیش رو می تواند به ما آسیب برساند و یا حتی منجر به مرگ شود. اما گاهی اوقات این ترس می تواند خطرناک و نگران کننده شود و همیشه توجیه پذیر نیست.

همانطور که از نام آن مشخص است، حمله وحشت زدگی زمانی است که فردی حس بسیار نگران کننده اضطرار یا ترس را در خود داشته باشد. این می تواند یک تجربه بسیار ترسناک برای کسی باشد که این حمله را تحمل می کند و به وسیله تعدادی از علائم نظیر تپش قلب قابل شناسایی است.

آب

۲️⃣ تپش قلب به علت کاهش سطح آب بدن

اکثر ما در طی روز آن چنان توجهی به میزان سطح آب بدن خود نداریم و این که آیا میزان آب کافی و مورد نیاز وارد بدن ما می شود یا خیر. با این حال گاهی اوقات میزان آب ورودی به بدن ما بسیار کم است و در نتیجه با مشکل کم آبی بدن مواجه می شویم. این شرایط می تواند منجر به بروز تعدادی از علائم نظیر تپش قلب شود. با این حال مقابله و حل این وضعیت معمولا آسان است.

معمولا کاهش آب بدن می تواند منجر به کاهش فشار خون در افراد شود چرا که مایعات کمی در بدن وجود دارند. کم آبی بدن همچنین می تواند در تعادل موجود بین الکترولیت ها یا مواد غذایی که از مایعات دریافت می کنیم اختلال به وجود آورد. در چنین شرایطی بدن جهت جبران این وضعیت و کمبود آب ضربان قلب و سرعت آن را بالا تر می برد و مشکل تپش قلب به وجود خواهد آمد.

استرساسترس

۳️⃣ استرس علت تپش قلب

زندگی ما همیشه همانطور آرام و بدون مشکل و گرفتاری دنبال نمی شود و به عبارتی همیشه ایده آل نیست. اتفاقات و مشکلات اطراف ما منجر به افزایش استرس ما می شوند و بدن ما با مشکلات و اتفاقات درگیر خواهد شد تا آن ها را حل کند. آدرنالین کم کم و به شکل مخفیانه وارد جریان خون ما می شود و امکان آرام بودن و ریلکس کردن را از ما می گیرد. در نتیجه قلب سعی می کند سخت تر کار کند و خون را به نواحی مختلف از بدن پمپاژ می کند.

این پمپاژ سنگین و قوی خون منجر به بروز مشکل تپش قلب می شود که یکی از علائم بسیار رایج و شناخته شده از استرس و اضطراب به شمار می رود. معمولا ما با گذشتن چند لحظه آرام می شویم و همراه با آن ضربان قلب ما نیز به حالت طبیعی بر می گردد. اگر تپش قلب حتی پس از کم شدن میزان استرس ما پا برجا باقی بماند باید حتما به سراغ درمان رفته و با پزشکان عمومی و متخصص مشورت کنیم.

رژیم غذایی

۴️⃣ تغییرات رژیم غذایی علت تپش قلب

انسان ها معمولا رژیم غذایی متنوعی دارند و گذشته از درد شکم و مشکلات مربوط به آن، این تنوع غذایی مشکلی به وجود نمی آورد. در حقیقت متخصصین داشتن یک رژیم غذایی متنوع را پیشنهاد می کنند چرا که می تواند تنوع مواد غذایی ورودی به بدن ما را افزایش دهد تا بدنی سالم و خوش فرم داشته باشیم. با این حال گاهی اوقات تغییرات جدید و ناگهانی در رژیم غذایی می تواند تاثیرات ناخواسته و بدی داشته باشد که یکی از این موارد تپش قلب است.

ایجاد یک تغییر جدید در رژیم غذایی ممکن است موادی را وارد بدن فرد کند که به آن آلرژی دارند و در نتیجه این اتفاق تپش قلب به وجود خواهد آمد. این تغییرات رژیم غذایی می توانند بر موارد دیگری نظیر سطح قند خون تاثیر بگذارد که خود عامل دیگری برای افزایش ضربان قلب افراد به شمار می رود. اگر یک تغییر خاص در رژیم غذایی منجر به بروز تپش قلب در شما شد پیشنهاد می کنیم یک تاریخچه از موادی که معمولا مصرف می کنید نگه دارید تا بتوانید خیلی زود غذایی که منجر به بروز این اثرات ناخواسته می شود را شناسایی نمایید.

کافئین

۵️⃣ تحریک کننده ها علت تپش قلب

مواد مختلفی وجود دارند که به عنوان محرک برای بدن فعالیت می کنند. این مواد معمولا میزان هوشیاری ما را بالا می برند و در نتیجه آن ضربان قلب نیز شدت بیشتری پیدا می کند. تعداد زیادی از محرک های هوشیاری و بدن در بالا رفتن سرعت تپش قلب تاثیر دارند که حالتی غیر نرمال به حساب می آید.

یک مثال از این مواد محرک که مصرف زیادی نیز در بین افراد دارد کافئین است که بیشتر در چای و قهوه پیدا می شود. با این که چنین نوشیدنی هایی برای اول صبح ایده آل هستند تا هوشیاری ما را در شروع ساعت کاری بالا ببرند اما بسیاری از افراد باید کافئین را با تعادل و دقت مصرف کنند تا از تپش قلب بالا جلوگیری به عمل آید. دارو هایی نظیر آمفتامین ها (amphetamines) و کوکائین (cocaine) نیز می توانند منجر به ایجاد تپش قلب در افراد شوند. همچنین نوشیدنی های انرژی زا نظیر رد بول نیز می توانند مسئول به وجود آمدن تپش قلب در افراد باشند.

دارو

۶️⃣ تپش قلب به علت مواد دارویی و داروها

برای درمان بیماری ها و مشکلات حوزه سلامتی انسان تنوع بسیار زیادی از مواد دارویی و دارو های مختلف وجود دارد. این دارو ها علاوه بر تاثیر مثبت خود بر روی بیماری های خاص، عوارض جانبی متعددی نیز دارند که برخی از آن ها ناخواسته هستند. یکی از عوارض جانبی احتمالی برای بعضی از دارو ها افزایش تپش قلب است.

اگر احتمال بروز تپش قلب در شما وجود دارد و یا هرگونه عکس العمل دیگری نسبت به دارو ها دارید حتما باید قبل از مصرف هر داروی جدید و یا حتی داروهای قدیمی با پزشک معالج خود مشورت کنید. ممکن است در این شرایط پزشکان داروهای دیگری را جایگزین کنند. ترکیب های متفاوت از دارو ها نیز می توانند منجر به بروز تپش قلب شوند و اگر این علائم و مشکلات از بین نرفت حتما باید در این باره با پزشک معالج خود صحبت کنید.

معاینه قلب

۷️⃣ تغییرات هورمونی علت تپش قلب

بدن های ما به شدت تحت تاثیر هورمون ها هستند و همین هورمون ها جنبه های مختلف از بدن ما و کارکردهایمان را کنترل می کنند. هورمون ها می توانند بر روی حالت و مود، سطح قند خون، دمای بدن و دیگر بخش های بدن ما تاثیر بگذارند. یک کارکرد خاص بدن ما در این زمینه ضربان قلب است. تغییرات مختلف در سطح هورمون های بدن می توانند منجر به ایجاد تپش قلب شوند. با رسیدن دوباره سطح هورمون ها به حالت تعادل، مشکل تپش قلب نیز حل می شود.

در خانم ها، این گونه تغییرات هورمونی ممکن است به دلایلی نظیر حاملگی، دوران قاعدگی و یائسگی رخ دهند. دارو های پیشگیری از بارداری نیز می توانند دلیل اصلی تغییرات هورمونی باشند که منجر به تپش قلب می شود. اگر مشکل تپش قلب ادامه دار باشد و زود از بین نرود پیشنهاد می شود به دنبال درمان پزشکی مشکل باشیم به خصوص اگر فرد مربوطه باردار باشد.

ضربان قلب هدف

۸️⃣ ورزش و نرمش علت تپش قلب

متخصصین سلامت پیشنهاد می کنند در برنامه زندگی خود به اندازه کافی وقت برای تحرک و ورزش بگذاریم و این یک پیشنهاد بسیار خوب است.

ورزش و تحرک به افراد کمک می کند سیستم قلبی و عروقی خود را در حالت مناسب و سالمی نگه دارند و منجر به سالم ماندن قلب و شش های افراد می شود. همچنین به کمک ورزش و نرمش می توان چربی اضافه را آب کرد، حس و حال کلی خود را بهبود بخشید و کیفیت زندگی را در مجموع بالا برد.

اگر به تمرین و ورزش عادت ندارید، بالا رفتن ضربان قلب و مشکل تپش قلب می تواند تا حد زیادی نگران کننده باشد. این افزایش ضربان قلب عموما موقت است و حتی برای شما مفید خواهد بود.

اگر در مورد تپش قلب خود در حین ورزش کردن و یا پس از آن مطمئن نیستید و نگرانی دارید حتما با یک پزشک مشورت کنید. علاوه بر این یک مربی فیتنس و تناسب اندام می تواند تمرینات مناسبی را برای شما برنامه ریزی کند تا مشکل به وجود آمدن تپش قلب برطرف گردد.

ضربان قلب نرمال در حین ورزش چقدر باید باشد؟ : ضربان قلب هدف

کم خونی

۹️⃣ کم خونی (Anemia) و تپش قلب

ماده خاصی به نام هموگولوبین باعث قرمز بودن خون های موجود در بدن ما می شود. هموگولوبین یک نوع پروتئینی است که در سلول های قرمز خون پیدا می شود. این پروتئین حامل آهن است که وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. آهن به اکسیژن این امکان را می دهد تا خود را به هموگولوبین متصل کند و سپس سلول های قرمز اکسیژن را به نواحی مختلف بدن حمل می کنند.

هنگامی که تعداد سلول های خونی قرمز کم می شود و یا به عبارتی هموگولوبین فرد کاهش می یابد، بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند. نام این شرایط خاص را کم خونی می گویند و یکی از راه هایی که بدن سعی در جبران این مشکل دارد بالا بردن ضربان قلب است تا به کمک آن بتواند اکسیژن موجود در گردش خون بدن را بالا ببرد. در نتیجه این کم خونی مشکل تپش قلب برای فرد به وجود می آید. مشکل کم خونی قابل درمان است و در نتیجه این نوع از تپش قلب پس از حل مشکل مربوطه و بالا آمدن سطح اکسیژن موجود در جریان خون به حالت عادی بر خواهد گشت.

قلب درد

🔟مشکلات قلبی علت تپش قلب

قلب های ما روزانه و بدون هیچ توجهی به کار خود ادامه می دهند و ما نیز معمولا توجه خاصی به این عضو مهم نداریم و فکر می کنیم مشکلی آن را تهدید نمی کند. وابستگی ما به سلامت قلب در بدن بسیار بالا است چرا که اگر جریان خود پمپاژی آن به اندام های بدن متوقف شود از بین می رویم. هنگامی که مشکلات قلبی خاصی که منجر به محدود کردن خون در گردش بدن می شوند اتفاق می افتند، نتایج و اثرات این مشکلات زیان بار خواهند بود.

اگر بنا به هیچ دلیل مشخص و دقیقی مشکل تپش قلب دارید، این موضوع می تواند نشانه این باشد که مشکلی برای قلب شما به وجود آمده است. با این که تمامی مشکلات قلبی به صورت فوری خطرناک و زیان بار نیستند اما بعضی از این موارد نظیر حمله های قلبی می توانند کشنده باشند. اگر مشکل تپش قلب افراطی و غیر طبیعی دارید و یا حس می کنید که حمله قلبی برایتان پیش آمده است حتما خیلی زود بدون هیچ گونه اتلاف وقت به ملاقات پزشکان متخصص قلب و عروق بروید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسنی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  ببخشید آقای دکتر به دکتر قلب رفتن اشاره ای نکردید لازم الان برم دکتر یا قرص های اسمم مصرف کنم بعد برم و وقتی تپش قلب میگیرم به جز متورال قرص دیگ ای وجود نداره ممنون اخه وقتی فشارم میگیرم ضربان قلبم از رنج ۸۰ تا۱۲۰ متغییر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   فعلا نیازی به مراجعه به پزشک نیست. بجای متورال میتوانید از دیلتیازم با اثر کمتر استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین پدر من نارسایی قلبی با ef:25% و دیابت دارند و داروهایشان به شرح زیر است:
  کنکور ۱۰ میلی گرم صبح ۱ عدد و عصر نصف
  لوزار ۲۵ صبح و ظهر و شب ۱ عدد
  متفورمین ۱۰۰۰ دوعدد
  اتورواستاتین ۱ عدد
  انسولین
  چند هفته ای است که در سینه ی چپش ضربان مشخص میشه و سینه اش میلرزه، مشخص میشه.نبضشم ۶۸ الی ۷۷ میشه خواستم بپرسم خطرناکه؟
  ممنون میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   پشت کتفشم درد میکنه(این اواخر روی صندلی زیاد میشینن اونم بد میشینن ممکنه از اون باشه؟)
  2. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   ممنون میشم جوابمو بدین
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  من 39 ساله اضطراب زیاد دارم قرص کلونازپام و سیتالوپرام هم مصرف میکنم میخاستم ببینم نوار قلب گرفتم خوبه یا نه اگه نه مشکل چیه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در نوار قلب ارسالی حالتی شبیه سکته قلبی ناقص رویت می شود ولی تفسیر نوار قلب بدون شرح حال ممکن است که دقیق نباشد
 • تصویر کاربر ما یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  با سلام من۳۰سالمه تقریبا چن مدتی تپش قلب دارم در هر دقیقه حدود ۱۰۰بار فشار خونم ۱۰روی ۷هستش دکتر برام قرص پرانول ۱۰تجویز کرده ولی تاثیری نداره من مشکل ریفلاکس معده هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب خود را بفرستید
 • تصویر کاربر ژیلا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 371 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز من از آبان ماه بدون هیچ سابقه قلبی دچار حملات afوsvtشدم که دردیماه 99 عمل rfaانجام دادم ظاهرا پزشکم کانون‌ها دهلیز چپ رو ابلیت نک دند وفقط سیب مادرزادی رو rfaانجام دادند از وماه بعداز عمل تابحال مکرر دچار حملات afمیشم وهرباربستری میشم الان از2افته قبل سوتالول 40 میلی دوبار ر روز میخورم من طی روز هم علیرغم مصرف سوتالول دچار حملات تاکی کاردی تا100 دردقیقه میشم وحالمو بد میکنه باتوجه به عارضه ی سوتالول کهvtمیده من گاهی که تاکی کارد میشم میتونم 30 میلی اضافه بخو م یانه الان هم فاصلهqtحدود400 یا دوخانه ی بزرگ ecgهست وآیا بااین دوزی که میخورم ممکنهvtرخ بده؟ سوال دیگه اینه که باتوجه به حملات مکررafریوراکسابان رو ادامه بدم? سن من 49سالمهممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که گرفتگی عروق قلبی ندارید سوتالول را با فلکایناید جایگزین بفرمایید. در صورتی که سابقه حملات لخته پرانی, دیابت، فشارخون خون، نارسایی قلبی و بیماری عروق محیطی ندارید نیازی به مصرف آسپرین دارید و در صورت وجود هر یک از موارد فوق نیاز به مصرف داروهای ضد انعقاد دارید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   با توجه به عود آریتمی بهتر است که با پزشک محترم معالج خود نیز مشورت بفرمایید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Hkk جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 569 مشاهده پرسش
  باسلام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما، خانمی 25ساله با مشکل رگ اضاف قلب و داروهای مصرفی بیزو پرولول 2ونیم میلی و سیتالو پرام، آگر روزه بگیرم مشکلی ایجاد نمیشه برام؟ ضمنا 2سال قبل هروقت روزه میگرفتم دچار درد کلیه میشدم و قندخون هم لب مرض هست 115.سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب روزه گرفتن بلامانع است
 • تصویر کاربر Sareh چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام.وقتتون بخیر.
  من 17 سال دارم و مدت هاست که تپش قلب دارم و دست هایم درد میگیرن و بیشتر مواقعی که استرس میگیرم یا اینکه همان تپش قلب دارم احساس گیجی بهم دست میده میخواستم بدونم مشکل از قلبم هست یا اینکه به خاطر استرس؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال بسیار زیاد ناشی از اظطراب است ولی هنوز آریتمی را نمی توان کنار گذاشت توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 497 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خدا قوت
  من پسر ۲۴ ساله ای هستم مبتلا به نارسایی خفیف دریچه میترال قلب
  من تو موقعیت مثلا مهمانی یا افراد ناشناس یا کلا درجمع و بخاهم صحبت کنم و وارد منزل به عنوان مهمانی بروم تپش قلب و استرس و اضطراب شدیدی میگیرم طوری که کاملا ضربان قلبما احساس میکنم و گاهی قلبم درد میگیرد و صورتم از استرس و اضطراب قرمز میشود خاستم راهنماییم کنید چکار کنم ایا همه این اضطراب ها و استرس ها از بیماری پرولاپس دریچه میترال قلب هست و من چکار کنم خدا خیرتون بده راهنماییم کنید دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر ناشی از اظطراب است ضمن استفاده از پروپرانولول با یکی از همکاران محترم روانپزشک و یا روانشناس نیز مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر بنده هفته قبل در رابطه با پدرم ازتون سوال پرسیدم .ایشون ۵۹ساله هستن ،با سابقه ده ساله فشارخون ،ایشون قرص آسپرین و به مدت بکسال هست قرص متوهگزال ۴۷.۵ نصف قرص روزانه و آملوپرس ۵ رو نصف روزانه که توسط دکتر حی بر براشون تجویز شد ،استفاده میکردن الان به مدت بک ماه هست که ایشون فقط نصف قرص متوهگزال استفاده میکنن /و با توجه به اینکه تو یکسال اخیر از شرکت های خارجی این قرص رو استفاده میکردن الان از شرکت های ایرانی با نام متازیرو به مدت دو هفته هست دارن استفاده میکنن تو این مدت و البته قبلش هرازگاهی ضربان قلبشون رو هم بصورت دستی هم با دستگاه فشارسنج چک میکنن تا حدود ۵۴ رسیده و بقیه اوقات درواقع اکثرزمان ها ۶۳هست و فشارشون در سطح ۱۱۰/۶۰هست .ممنون میشم درخصوص ارزیابی میزان ضربان قلبشون و استفاده و تغییر داروهاشون توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به توضیحات شما نیاز به تغییری در داروها و یا دوز مصرفی نیست
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام من دخترم و 16 سالمه حدود یکماه بیشتره ک تپش قلب دارم و کمی حالت تیر کشیدن در قلبم حس میکنم وشانه و گردنم هم درد دارن ب دکتر مراجعه کردم واز من سوالاتی پرسید ک ب او گفتم استرس زیادی در درس خواندن و نوشتن دارم به من قرص للوکساید داد 0و چون خاب اور بود مصرف نکردم دلیلش جی میتونه باشه لطف کنید بگید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد مسئله همان استرس است فعلاً از قرص پروپرانولول ۱۰ میلی گرم دو بار در روز استفاده بفرمائید
درحال دریافت اطلاعات