۱۰ علت تپش قلب در بیماران را بشناسید

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود. در این مقاله به بررسی ۱۰ علت تپش قلب می پردازیم.

تمامی روزها، هر روز و هر لحظه قلب ما در حال پمپاژ کردن خون به نواحی مختلف بدن است تا اکسیژن و مواد ضروری را برای آنها تامین کند. علت تپش قلب در فرد می تواند ریشه در مسائل مختلف داشته باشد.

اکثر اوقات ما حتی متوجه فعالیت دائم و تپش قلب خود نیستیم، ولی گاهی اوقات که در حال انجام ورزش و فعالیت بدنی هستیم یا بر اثر چیزی به شدت می ترسیم، تپش قلب ما بالا رفته و ما را متوجه خود می کند.

اگر ضربان قلب ما به بالاتر از حد نرمال و قابل قبول برسد، به این وضعیت تپش قلب (heart palpitations) می گویند. این وضعیت می تواند بسیار هشدار دهنده باشد با این حال معمولا آسیبی به ما نمی رساند و پس از کمی استراحت، آرام می شود.

اما گاهی اوقات می تواند نشانه این باشد که ما در خطر هستیم و باید مشکل خود را هر چه سریع تر درمان کنیم. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به رایج ترین علائم و دلایل بروز تپش قلب در بیماران.

ترس

۱️⃣ حمله وحشت زدگی علت تپش قلب

ترس و وحشت یک واکنش طبیعی در انسان ها است که همه ما آن را در برخی شرایط و اوقات تجربه می کنیم. در واقع یک غریزه نجات و زنده ماندن در ما وجود دارد که باعث می شود نسبت به موقعیت های خطرناک و آسیب رسان واکنش نشان دهیم. اگر به خوبی در این شرایط واکنش نشان ندهیم، خطر پیش رو می تواند به ما آسیب برساند و یا حتی منجر به مرگ شود. اما گاهی اوقات این ترس می تواند خطرناک و نگران کننده شود و همیشه توجیه پذیر نیست.

همانطور که از نام آن مشخص است، حمله وحشت زدگی زمانی است که فردی حس بسیار نگران کننده اضطرار یا ترس را در خود داشته باشد. این می تواند یک تجربه بسیار ترسناک برای کسی باشد که این حمله را تحمل می کند و به وسیله تعدادی از علائم نظیر تپش قلب قابل شناسایی است.

آب

۲️⃣ تپش قلب به علت کاهش سطح آب بدن

اکثر ما در طی روز آن چنان توجهی به میزان سطح آب بدن خود نداریم و این که آیا میزان آب کافی و مورد نیاز وارد بدن ما می شود یا خیر. با این حال گاهی اوقات میزان آب ورودی به بدن ما بسیار کم است و در نتیجه با مشکل کم آبی بدن مواجه می شویم. این شرایط می تواند منجر به بروز تعدادی از علائم نظیر تپش قلب شود. با این حال مقابله و حل این وضعیت معمولا آسان است.

معمولا کاهش آب بدن می تواند منجر به کاهش فشار خون در افراد شود چرا که مایعات کمی در بدن وجود دارند. کم آبی بدن همچنین می تواند در تعادل موجود بین الکترولیت ها یا مواد غذایی که از مایعات دریافت می کنیم اختلال به وجود آورد. در چنین شرایطی بدن جهت جبران این وضعیت و کمبود آب ضربان قلب و سرعت آن را بالا تر می برد و مشکل تپش قلب به وجود خواهد آمد.

استرساسترس

۳️⃣ استرس علت تپش قلب

زندگی ما همیشه همانطور آرام و بدون مشکل و گرفتاری دنبال نمی شود و به عبارتی همیشه ایده آل نیست. اتفاقات و مشکلات اطراف ما منجر به افزایش استرس ما می شوند و بدن ما با مشکلات و اتفاقات درگیر خواهد شد تا آن ها را حل کند. آدرنالین کم کم و به شکل مخفیانه وارد جریان خون ما می شود و امکان آرام بودن و ریلکس کردن را از ما می گیرد. در نتیجه قلب سعی می کند سخت تر کار کند و خون را به نواحی مختلف از بدن پمپاژ می کند.

این پمپاژ سنگین و قوی خون منجر به بروز مشکل تپش قلب می شود که یکی از علائم بسیار رایج و شناخته شده از استرس و اضطراب به شمار می رود. معمولا ما با گذشتن چند لحظه آرام می شویم و همراه با آن ضربان قلب ما نیز به حالت طبیعی بر می گردد. اگر تپش قلب حتی پس از کم شدن میزان استرس ما پا برجا باقی بماند باید حتما به سراغ درمان رفته و با پزشکان عمومی و متخصص مشورت کنیم.

رژیم غذایی

۴️⃣ تغییرات رژیم غذایی علت تپش قلب

انسان ها معمولا رژیم غذایی متنوعی دارند و گذشته از درد شکم و مشکلات مربوط به آن، این تنوع غذایی مشکلی به وجود نمی آورد. در حقیقت متخصصین داشتن یک رژیم غذایی متنوع را پیشنهاد می کنند چرا که می تواند تنوع مواد غذایی ورودی به بدن ما را افزایش دهد تا بدنی سالم و خوش فرم داشته باشیم. با این حال گاهی اوقات تغییرات جدید و ناگهانی در رژیم غذایی می تواند تاثیرات ناخواسته و بدی داشته باشد که یکی از این موارد تپش قلب است.

ایجاد یک تغییر جدید در رژیم غذایی ممکن است موادی را وارد بدن فرد کند که به آن آلرژی دارند و در نتیجه این اتفاق تپش قلب به وجود خواهد آمد. این تغییرات رژیم غذایی می توانند بر موارد دیگری نظیر سطح قند خون تاثیر بگذارد که خود عامل دیگری برای افزایش ضربان قلب افراد به شمار می رود. اگر یک تغییر خاص در رژیم غذایی منجر به بروز تپش قلب در شما شد پیشنهاد می کنیم یک تاریخچه از موادی که معمولا مصرف می کنید نگه دارید تا بتوانید خیلی زود غذایی که منجر به بروز این اثرات ناخواسته می شود را شناسایی نمایید.

کافئین

۵️⃣ تحریک کننده ها علت تپش قلب

مواد مختلفی وجود دارند که به عنوان محرک برای بدن فعالیت می کنند. این مواد معمولا میزان هوشیاری ما را بالا می برند و در نتیجه آن ضربان قلب نیز شدت بیشتری پیدا می کند. تعداد زیادی از محرک های هوشیاری و بدن در بالا رفتن سرعت تپش قلب تاثیر دارند که حالتی غیر نرمال به حساب می آید.

یک مثال از این مواد محرک که مصرف زیادی نیز در بین افراد دارد کافئین است که بیشتر در چای و قهوه پیدا می شود. با این که چنین نوشیدنی هایی برای اول صبح ایده آل هستند تا هوشیاری ما را در شروع ساعت کاری بالا ببرند اما بسیاری از افراد باید کافئین را با تعادل و دقت مصرف کنند تا از تپش قلب بالا جلوگیری به عمل آید. دارو هایی نظیر آمفتامین ها (amphetamines) و کوکائین (cocaine) نیز می توانند منجر به ایجاد تپش قلب در افراد شوند. همچنین نوشیدنی های انرژی زا نظیر رد بول نیز می توانند مسئول به وجود آمدن تپش قلب در افراد باشند.

دارو

۶️⃣ تپش قلب به علت مواد دارویی و داروها

برای درمان بیماری ها و مشکلات حوزه سلامتی انسان تنوع بسیار زیادی از مواد دارویی و دارو های مختلف وجود دارد. این دارو ها علاوه بر تاثیر مثبت خود بر روی بیماری های خاص، عوارض جانبی متعددی نیز دارند که برخی از آن ها ناخواسته هستند. یکی از عوارض جانبی احتمالی برای بعضی از دارو ها افزایش تپش قلب است.

اگر احتمال بروز تپش قلب در شما وجود دارد و یا هرگونه عکس العمل دیگری نسبت به دارو ها دارید حتما باید قبل از مصرف هر داروی جدید و یا حتی داروهای قدیمی با پزشک معالج خود مشورت کنید. ممکن است در این شرایط پزشکان داروهای دیگری را جایگزین کنند. ترکیب های متفاوت از دارو ها نیز می توانند منجر به بروز تپش قلب شوند و اگر این علائم و مشکلات از بین نرفت حتما باید در این باره با پزشک معالج خود صحبت کنید.

معاینه قلب

۷️⃣ تغییرات هورمونی علت تپش قلب

بدن های ما به شدت تحت تاثیر هورمون ها هستند و همین هورمون ها جنبه های مختلف از بدن ما و کارکردهایمان را کنترل می کنند. هورمون ها می توانند بر روی حالت و مود، سطح قند خون، دمای بدن و دیگر بخش های بدن ما تاثیر بگذارند. یک کارکرد خاص بدن ما در این زمینه ضربان قلب است. تغییرات مختلف در سطح هورمون های بدن می توانند منجر به ایجاد تپش قلب شوند. با رسیدن دوباره سطح هورمون ها به حالت تعادل، مشکل تپش قلب نیز حل می شود.

در خانم ها، این گونه تغییرات هورمونی ممکن است به دلایلی نظیر حاملگی، دوران قاعدگی و یائسگی رخ دهند. دارو های پیشگیری از بارداری نیز می توانند دلیل اصلی تغییرات هورمونی باشند که منجر به تپش قلب می شود. اگر مشکل تپش قلب ادامه دار باشد و زود از بین نرود پیشنهاد می شود به دنبال درمان پزشکی مشکل باشیم به خصوص اگر فرد مربوطه باردار باشد.

ضربان قلب هدف

۸️⃣ ورزش و نرمش علت تپش قلب

متخصصین سلامت پیشنهاد می کنند در برنامه زندگی خود به اندازه کافی وقت برای تحرک و ورزش بگذاریم و این یک پیشنهاد بسیار خوب است.

ورزش و تحرک به افراد کمک می کند سیستم قلبی و عروقی خود را در حالت مناسب و سالمی نگه دارند و منجر به سالم ماندن قلب و شش های افراد می شود. همچنین به کمک ورزش و نرمش می توان چربی اضافه را آب کرد، حس و حال کلی خود را بهبود بخشید و کیفیت زندگی را در مجموع بالا برد.

اگر به تمرین و ورزش عادت ندارید، بالا رفتن ضربان قلب و مشکل تپش قلب می تواند تا حد زیادی نگران کننده باشد. این افزایش ضربان قلب عموما موقت است و حتی برای شما مفید خواهد بود.

اگر در مورد تپش قلب خود در حین ورزش کردن و یا پس از آن مطمئن نیستید و نگرانی دارید حتما با یک پزشک مشورت کنید. علاوه بر این یک مربی فیتنس و تناسب اندام می تواند تمرینات مناسبی را برای شما برنامه ریزی کند تا مشکل به وجود آمدن تپش قلب برطرف گردد.

ضربان قلب نرمال در حین ورزش چقدر باید باشد؟ : ضربان قلب هدف

کم خونی

۹️⃣ کم خونی (Anemia) و تپش قلب

ماده خاصی به نام هموگولوبین باعث قرمز بودن خون های موجود در بدن ما می شود. هموگولوبین یک نوع پروتئینی است که در سلول های قرمز خون پیدا می شود. این پروتئین حامل آهن است که وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. آهن به اکسیژن این امکان را می دهد تا خود را به هموگولوبین متصل کند و سپس سلول های قرمز اکسیژن را به نواحی مختلف بدن حمل می کنند.

هنگامی که تعداد سلول های خونی قرمز کم می شود و یا به عبارتی هموگولوبین فرد کاهش می یابد، بدن نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خود را تامین کند. نام این شرایط خاص را کم خونی می گویند و یکی از راه هایی که بدن سعی در جبران این مشکل دارد بالا بردن ضربان قلب است تا به کمک آن بتواند اکسیژن موجود در گردش خون بدن را بالا ببرد. در نتیجه این کم خونی مشکل تپش قلب برای فرد به وجود می آید. مشکل کم خونی قابل درمان است و در نتیجه این نوع از تپش قلب پس از حل مشکل مربوطه و بالا آمدن سطح اکسیژن موجود در جریان خون به حالت عادی بر خواهد گشت.

قلب درد

🔟مشکلات قلبی علت تپش قلب

قلب های ما روزانه و بدون هیچ توجهی به کار خود ادامه می دهند و ما نیز معمولا توجه خاصی به این عضو مهم نداریم و فکر می کنیم مشکلی آن را تهدید نمی کند. وابستگی ما به سلامت قلب در بدن بسیار بالا است چرا که اگر جریان خود پمپاژی آن به اندام های بدن متوقف شود از بین می رویم. هنگامی که مشکلات قلبی خاصی که منجر به محدود کردن خون در گردش بدن می شوند اتفاق می افتند، نتایج و اثرات این مشکلات زیان بار خواهند بود.

اگر بنا به هیچ دلیل مشخص و دقیقی مشکل تپش قلب دارید، این موضوع می تواند نشانه این باشد که مشکلی برای قلب شما به وجود آمده است. با این که تمامی مشکلات قلبی به صورت فوری خطرناک و زیان بار نیستند اما بعضی از این موارد نظیر حمله های قلبی می توانند کشنده باشند. اگر مشکل تپش قلب افراطی و غیر طبیعی دارید و یا حس می کنید که حمله قلبی برایتان پیش آمده است حتما خیلی زود بدون هیچ گونه اتلاف وقت به ملاقات پزشکان متخصص قلب و عروق بروید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

۲
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعضی مواقع ضربان قلبم حس میکنم شدید و ناگهانی میزنه. بعد رفع میشه. از اونجایی که خیلی میترسم که مبادا طوری بشه گاهی وقتها توی روز چند بار تکرار میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   توضیحات شما برای پاسخگویی کافی نیست، برای آزمایش های اولیه لطفا به پزشک عمومی مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر ساحل چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ۳۷ سالمه دو ساله که دچار استرس و حملات پنیک شدم ،با مراجعه به پزشک متخصص قلب تو شهرمون ،گفتن که پرولاپس دریچه میترال هم داری.
  حالا من برای درمان مشکل تپش قلب و حمله پنیک ،چکار باید بکنم ؟
  آیا پرولاپس دریچه میترال باعث حمله ترس و تپش قلب من میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای درمان حمله پانیک نیاز به مشورت با یکی از همکاران متخصص محترم بیماری های اعصاب و روان دارید پرولاپس میترال عامل حملات اضطرابی شما نیست ولی شیوع این بیماری در مبتلایان به حمله پانیک بیشتر هست و نوعی همراهی وجود دارد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر، خواستم ببینم ضربان قلب 85واغلب اوقات 105طبیعیه یانه ؟ ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر در زمان استراحت این اعداد ثبت شده اند، شما مشکوک به فشار خون بالا هستید. لطفا به همکاران محترم متخصص فشار خون ( متخصص نفرولوژی یا متخصص قلب و عروق) مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی هست که احساس تپش قلب و آریتمی دارم
  هولتر و تست ورزش و EKGمن به گفته متخصص قلب نرمال بود و کانکور دوز 2.5 رو نصف روزانه میخورم و هیچ سابقه بیماری زمینه ای هم ندارم اما بازم آرتیمی دارم گاهی چنان دفعات آریتمی زیاد میشه که احساس سردرد و سبکی سر دارم لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که در زمان طپش قلب نوار قلب شما طبیعی باشه مشکلی ندارید و مبتلا به اضطراب هستید که در اینصورت باید به همکاران محترم روانپزشک مراجعه کنید و در غیر این صورت نیاز دارید که یک هولتر نوار قلب طولانی مدت تر انجام دهید

 • تصویر کاربر Mary شنبه ۶ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید پسر من 4.5سالشه دو سه بار توی یک روز موقع راه رفتن دستشو روی سمت جپ سینش گذاشت و گفت درد میکنه خودم که دستمو گذاشتم احساس کردم قلبش خیلی تند میزنه آیا مشکلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   مشکلی نیست، اگر بعد از بازی و فعالیت بوده اقتضای سن ایشان است.

 • تصویر کاربر هاشم دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر امیدوارم سلامت باشید
  بنده 25 سال سن دارم تقریبا 7 ساله pvc دارم
  تا قبل از این 7 سال من هیچ مشکلی نداشتم اما از وقتی با این تپش توجه کردم و نگران شدم تو این چند سال هی زیاد و زیادتر مشید
  چندین بار اکو و نوار قلب گرفتم گفتن مشکلی نداری
  تا این 6 ماه پیش تو باشگاه من حمله پانیک تجربه کردم(اون موقع فک میکردم حمله قلبی هست)
  چند بار بردنم اورژانس نوار گرفتن مشکلی نداشت
  حتی دو بار بستری شدم
  اخر رفتم پیش روان پزشک دارو داد هم پانیکم خوب شد هم pvc
  الان 2 ماه میشه من دارو ها رو قطع کردم و دوباره به ورزش روی اوردم اما هنگام ورزش من دوباره حمله حفیف پانیک تجربه کردم ولی چیزی که عجیبه همراه با اون pvc ها هم شروع شد
  واقعا کلافه شدم الان پرانول 10 ظهر و شب مصرف میکنم اما هیچ تاثیری نداره
  وقتی هم پا میشم یا میشم حس میکنم قلبم یه جور دیگه میزنه حالت خفگی هم دارم در حد خفیف
  تو ورزش pvc خیلی کم رخ میده اما بعدش زیاد میشه
  ضربانم تو ورزش تا 145 میرسه
  از نظر استرس فردی پر استرسی هستم و زود ضربانم هنگام استرس بالا میره
  نظر شما چیه دوباره قرص های روان پزشک بخورم؟
  دکتر هرچی لازم بود گفتم که خوب ارزیابی کنید
  واقعا نمیدونم حال بده الانم از پانیک یا pvc یا هردو
  ضربانم هم تازه چک کردم 85 بود
  عکس نسخه دارو ها رو هم فرستادم ببینید
  خواهشا کمکم کنید
  ممنون که وقت گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً داروهای اعصاب شامل پروپرانول رو ادامه بدید و در صورتی که بعد از بین رفتن حملات پانیک باز هم پی وی سی داشتید هولتر ۴۸ ساعته نوار قلب انجام بدید

 • تصویر کاربر ماحمت دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنون از زحمات شما
  ۳۹ سالمه سه ماهی هست که متوجه تپش شدید قلب شدم وبعدا تنگی نفس گرفتم البته بمدت دوسال قرص ب۲ مصرف میکنم که تو بروشورشون نوشته احتمال ابتلا به بیماری تنفسی هست اکو و نوار قلب چیزی نشان نداد موقعی که نفسم تنگ میشه کتف سمت چپم درد میکنه که بیشتر مواقع با ماساژ خوب میشه ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما مشکل قلبی ندارید، به متخصص نورولوژیست مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر M یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به نام خدا.سلام اقای دکتر.من نامزدم حدودا 1ماه میشه که دچارتپش قلب شده دکترقلب رفته نوارقلب واکو گرفتن گفتن نرماله.قرص پرپرانول 10میلی روزی 1عدد بهش داده.که البته نمیخوره.و وقتی تپش قلب میگیره اوایل لحظه ای بود اما الان 5دقیقه تا10دقیقه طول میکشه.سرگیجه وسیاه رفتن چشم هم کمی داره.درحال عادی فشارش13 وضربانش 75هست اماوقتی تپش قلب داره فشارهمونه اما تپشش 85میشه.تپش قلبش طوری هست که رفت وامدش رودرگیرکره یعنی حتما باید درازبکشه خوب بشه.به گفته خودش 1ماه هست زیاد فکروخیال هم میکنه وفیلم اکشن هم تماشا میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که قرص پروپرانول را روزانه دو بار برای حداقل یک ماه استفاده کنند و سپس به تدریج کم کنند در ضمن در صورتی که تنش های عصبی و اضطراب دارند با یکی از همکاران محترم روانپزشکی نیز مشورت فرمایند

 • تصویر کاربر ايمان سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.

  بنده 23 سالمه و سمت چپ سرم خصوصا گیجگاه هر چند وقت یک بار درد میگیره خصوصا زمان هایی که دچار فشار عصبی و استرس هستم یا کم بخوابم و بد خوابي داشته باشم صبح آن روز با سر درد بيدار میشم

  پیشنهاد شما چی هست دکتر؟
  مصرف چه قرصی و دارویی برای درد مناسب هست؟
  قرص های آسپرین و پروپنالول مؤثر هستند؟  لطفا پاسخ دهید با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد شما مبتلا به سردردهای میگرنی هستید و توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم نورولوژیست مشورت بفرمایید
   مصرف آسپرین در شما هیچ کاربردی ندارد ولی پروپرانولول به کاهش حملات سردرد کمک خواهد کرد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسرم برای دومین بار با فاصله ی دو سال دچار ضربان نامنظم قلب شده بطوریکه درهر دقیقه ضربانشون به ۱۱۰ میرسه بعد با ی سری دارو میاد ۸۵ بعد میشه ۹۵ یا میشه ۷۵
  این تعداد ضربانها رو تو بیمارستان ازش میگیرن نوار قلب های مکرر ازشم میگیرن و...و.....

  لطفا راهنمایی کنید دکتر جان
  قرص واسه منظم شدن ضربانش هم میخوره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا نتیجه نوار قلب و دیگر آزمایش های ایشان را برای بنده ارسال کنید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر