همه چیز درباره ی طریقه نصب هولتر قلب

هولتر قلب یک دستگاه کوچک و قابل پوشیدن است که ریتم قلب شما را پیگیری می کند. ممکن است پزشک شما بخواهد که شما یک یا دو روز هولتر مانیتورینگ را بپوشید. در طی این مدت، این دستگاه تمام تپش های قلب شما را ثبت می کند.

معمولا هولتر قلب بعد از بررسی ابتدایی قلب شما (نوار قلب) برای بررسی ریتم قلبی شما استفاده میشود، به خصوص اگر نوار قلب اطلاعاتی کافی درمورد مشکلات قلبی شما به پزشکتان نداده باشد.

پزشکتان از اطلاعاتی که هولتر مانیتورینگ ثبت کرده است، استفاده می کند تا اگر به مشکلات ریتم قلبی مبتلا هستید آن را تشخیص دهد.

اگر هولتر مانیتورینگ استاندارد، بی نظمی تپش قلب شما را ثبت نکند، ممکن است پزشکتان توصیه به استفاده از هولتر مانیتورینگ بی سیم کند، چیزی که میتواند هفته ها عملکرد داشته باشد.

علت استفاده از هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته

اگر شما علامت یا نشانه ای از مشکلات قلبی مانند بی نظمی در ضربان قلب (آریتمی) یا خستگی بدون علت دارید، ممکن است پزشکتان گرفتن نوار قلب را توصیه کند.

نوار قلب یک آزمایش کوتاه و بدون تهاجم است که از الکترود هایی که به قفسه سینه شما متصل می شوند استفاده می کند تا ریتم قلبی شما را بررسی کند.

در هر حال، بعضی اوقات نوار قلب هیچ گونه بی نظمی در ضربان قلب را نشان نمی دهد، زیرا شما فقط برای مدتی کوتاه تحت آزمایش هستید.

اگر علائم و نشانه های شما بر این دلالت داشته باشند که بی نظمی ضربان قلب غیرپایدار ممکن است باعث ایجاد مشکل شما شده باشد، ممکن است پزشک شما توصیه کند که برای یک روز یا بیشتر از هولتر قلب استفاده کنید.

در طی این مدت، ممکن است هولتر قلب بتواند بی نظمی های ضربان قلب شما را نشان دهد که نوار قلب آن را مشخص نکرده بود.

چرا دچار تپش قلب می شویم؟ درمان آن چیست؟ این مقاله را بخوانید : آریتمی قلبی

همچنین در صورتیکه به یک بیماری قلبی مبتلا باشید که خطر ایجاد بی نظمی در ضربان قلب را افزایش داده باشد، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند که از هولتر نوار قلب استفاده کنید.

پزشکتان ممکن است توصیه کند که یک یا دو روز  هولتر مانیتورینگ را بپوشید، حتی اگر علامتی از بی نظمی ضربان قلب را نداشته باشید.

نحوه ی استفاده از هولتر قلب

آیا استفاده از هولتر قلب خطری دارد؟

هیچ خطری در پوشیدن هولتر قلب ۲۴ ساعته بجز احتمال ناراحتی یا تحریک پوست در محلی که الکترود ها قرار داده می شوند، وجود ندارد.

چه مواردی را ضمن استفاده از هولتر قلب رعایت کنم؟

هولتر نوار قلب نمی تواند خیس شود و آسیب خواهد دید. در تمام مدتی که هولتر قلب پوشیده اید حمام نکنید و دوش نگیرید.

اگر شما هولتر قلب بی سیم دارید، به شما نشان داده خواهد شد که چگونه سنسورها و مانیتور را قطع و وصل کنید و از این رو می توانید حمام کنید یا دوش بگیرید.

معمولا هولتر مانیتورینگ توسط دیگر وسایل الکتریکی تاثیر نمی گیرد، اما در مدتی که از هولتر نوار قلب استفاده می کنید از آشکارسازهای فلزی (دیتکتورها)، آهنربا، ماکروویو، پتوهای الکتریکی و ریش تراش ها و مسواک های الکتریکی دوری کنید زیرا این وسایل میتوانند با سیگنالی که توسط الکترودهای مانیتور هولتر گرفته می شود، تداخل کنند. همچنین به همین دلیل تلفن همراه و پخش کننده موسیقی همراهتان را حداقل شش اینچ دورتر از مانیتور هولتر بگذارید.

چگونگی آماده شدن برای استفاده از هولتر قلب

اگر پزشک شما استفاده از مانیتور هولتر را توصیه کرد، برای شما در زمان برنامه ریزی شده دستگاه را وصل خواهند کرد. در صورتی که پزشک چیز دیگری به شما نگفته باشد، سعی کنید قبل از آن زمان، حمام کنید. بیشتر مانیتورها قابل برداشتن نیستند و از زمانی که پایش آغاز می شود باید خشک نگه داشته شوند.

یک کارشناس الکترودهایی که تپش های قلب شما را احساس می کنند را روی قفسه سینه شما قرار خواهد داد. این الکترودها تقریبا به اندازه یک سکه هستند. برای آقایان، ممکن است مقدار کمی از موها تراشیده شوند تا از چسبیدن الکترودها اطمینان حاصل شود.

بعد از آن کارشناسان الکترودها را به وسیله سیم به دستگاه ضبط کننده وصل می کنند و طریقه صحیح پوشیدن دستگاه را به شما می گویند تا دستگاه بتواند اطلاعات منتقل شده توسط الکترودها را ضبط کند. اندازه دستگاه ضبط کننده تقریبا به اندازه دسته کارت های بازی است.

به شما دستورالعمی داده خواهد شد تا تمام فعالیت هایی که در هنگام پوشیدن مانیتور انجام می دهید را ثبت کنید.

به خصوص مهم است تا در دفترچه تمام علائم تپش قلب؛ پرش ضربان، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سبکی سر را یادداشت کنید. به شما معمولا فرمی داده خواهد شد تا به شما در ثبت فعالیت ها و علائمتان کمک کند.

وقتی مانیتور شما جایگذاری شد و دستوراتی برای پوشیدن آن به شما داده شد، شما می توانید مطب پزشک را ترک کرده و به فعالیت هایتان بپردازید.

طریقه نصب هولتر قلب

هولتر مانیتورینگ قلب چگونه انجام می شود؟

هولتر نوار قلب بدون درد و بدون تهاجم است. شما می توانید الکترودها و سیم ها را زیر لباس هایتان پنهان کنید و شما میتوانید دستگاه ضبط کننده را روی کمربند ببنید یا آن را به بند لباس بچسبانید.

وقتی پایش شما آغاز شود، هولتر مانیتورینگ را از خود جدا نکنید –شما باید در تمام مدت آن را پوشیده باشید، حتی هنگام خواب.

زمانی که شما هولتر قلب پوشیده اید، می توانید فعالیت های روزانه تان را انجام دهید. پزشکتان به شما خواهد گفت که چه مدتی نیاز است آن را بپوشید.

این زمان ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت ساعت باشد، بستگی به آن دارد که پزشکتان به چه مشکلی شک کرده است یا علائم بیماری قلبتان با چه تکرری ایجاد می شوند. هولتر مانیتورینگ بی سیم می تواند برای هفته ها عملکرد داشته باشد.

از شما خواسته خواهد شد که فعالیت هایتان هنگام پوشیدن هولتر قلب را یادداشت کنید. نوع فعالیتی که انجام می دهید و زمان دقیق آن را یادداشت کنید. همچنین هرگونه علائم هنگامی که هولتر قلب را پوشیده اید را یادداشت کنید، مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس یا پرش ضربان.

پزشکتان می تواند اطلاعاتی که در هولتر مانیتورینگ وجود دارند را با فعالیت ها و علائم یادداشت شده شما مقایسه کند، چیزی که می تواند به تشخیص بیماری شما کمک کند.

بعد از فرآیند چه انتظاری داشته باشیم

وقتی زمان پایش شما پایان یافت، به مطب پزشک باز می گردید، به همراه یادداشت هایی که هنگام استفاده از هولتر قلب نوشته اید. پزشکتان اطلاعاتی که در ضبط کننده وجود دارند را با فعالیت ها و علائم یادداشت شده شما مقایسه می کند.

تفسیر نتیجه هولتر قلب

بعد از آن که پزشکتان نتایج و فعالیت ها و علائم یادداشت شده شما را مشاهده کرد، با شما در مورد نتایجتان صحبت خواهد کرد. ممکن است اطلاعات مانیتور هولتر نشان دهد که بیماری قلبی دارید، یا ممکن است پزشک شما نیاز به آزمایش های دیگری داشته باشد تا تشخیص دهد ممکن است چه چیزی علائم شما را ایجاد کرده اند.

در بعضی موارد، ممکن است پزشکتان نتواند بر پایه اطلاعات آزمایش هولتر تشخیص دهد که بیماری شما چه چیزی است، به خصوص اگر در هنگام استفاده از هولتر نوار قلب، دچار بی نظمی در ریتم قلبی نشده باشید.

ممکن است بعد از این پزشکتان توصیه به استفاده از هولتر مانیتورینگ بی سیم یا رویدادنگار (event recorder) کند. هر دو آن ها چیزی هستند که می توانند مدت بیشتری از هولتر مانیتورینگ استاندارد، استفاده شوند.

رویدادنگار شبیه به هولتر قلب است و در کل زمانی که علائمتان را احساس می کنید باید دکمه را فشار دهید.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  با سلام . دیروز برای همسر من دستگاه هولتر قلب وصل کردن و امروز قرار بود برن جدا کنن. ما لحظه ی آخر که دستگاه رو نگاه کردیم ، دیدیم صفحه دستگاه خاموشه . چرا این اتفاق افتاده ؟ این اتفاق عادی هست ؟
  چون دیروز در حال رکوردینگ بود و دیگه چک نکردیم و امروز دیدیم صفحه ی دستگاه خاموشه .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب این اتفاق گاهی می‌افتد.ممکن است باتری دستگاه تمام شده باشد یا اشکالات دیگر ی که منجر به خاموش شدن دستگاه می‌شوند
 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 357 مشاهده پرسش
  سلام، ببخشید ضربان قلب من گاهی دچار بی نظمی میشه به نحوی که گاهی انگار در یک ریتم منظم یکی نمیزنه و خانواده با گوش دادن، کاملا این رو متوجه شدن، گاهی این نزدن چند بار پشت هم مثلا یک دقیقه شاید ده بار تکرار میشه، و احساس ضعف میکنم و عرق سرد بهم میشینه، الان ۲۴ سالمه و گفتن باید از هولتر استفاده کنم ولی بیشترین نگرانی اینه که تو اون ۲۴ یا۴۸ ساعت این اتفاق نیافته، الان۵ ساله گاها اذیتم می‌کنه و بخاطر همین نگرانی اقدامی برا درمان نکردم، اگه میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله این یکی از اشکالات هولتر است ولی ترسی ندارد و میتوان انجام هولتر را تا یک و در موارد نادر و ضروری تا دو هفته هم ادامه داد در هر صورت انجام ندادن هولتر کمکی نخواهد کرد و مانع تشخیص درست خواهد شد و چ
 • تصویر کاربر رقیه دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر مدتی است که در قفسه سینه ام احساس سنگینی می کنم یعنی هر چیزی که می خورم هضم نمی شود همین دیشب هم درد گرفته بود و نمی توانستم نفس بکشم پتینه وقتی دراز می کشنم درد دارم ولی وقتی سر پا هستم احساس سنگینی می کنم ولی درد وعذاب ندارم مشکل از چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که سن بالایی دارید و یا هر یک از فاکتورهای خطر گرفتگی عروق را دارای نیاز به بررسی از نظر احتمال گرفتگی عروق دارید
   در صورت منفی بودن پاسخ سوالات فوق این احتمال که علائم فوق منشاء گوارشی داشته باشند وجود دارد

 • تصویر کاربر رحیم دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 456 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام. در نتایج هولتر چه چیزهایی طبیعی در نظر گرفته می‌شود؟ مثلا من هولتر شدم در هولتر در طول ضبط چند pvc pac بالا و پایین شدن ضربان و چیزای دیگه دیده شده که متخصص قلب میگه اینا بی اهمیت و طبیعیه. یعنی چی مگه اینا آریتمی نیستن یعنی تو همه اینا اتفاق میفته؟ تو طول ضبط نوار قلب طولانی مثل هولتر چه چیزهایی طبیعی تلقی میشه. لطف میکنید توضیح بدید. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   انواع آریتمی های دهلیزی و بطنی نظیر فیبریلاسیون دهلیزی، فلاتر دهلیزی، PSVT ,PAC و تاکیکاردی بطنی و PVC در هولتر تشخیص داده می‌شوند مقادیر اندک PACو PVC در افراد سالم نیز دیده می‌شود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام . حدودا بین هر ۱۰ ضربان مکث کوتاهی در ضربان قلبم ایجاد میشه قبل از این اتفاق نزد فوق تخصص قلب رفتم و اکو و تست ورزش و آزمایش کامل خون انجام دادم و دکتر گفت قلبت مشکلی نداره اما چند هفته ای هست که این مکث کوتاه در ضربان را دارم .با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   تصویر آزمایش ها و گزارش اکو، نوار قلب و تست ورزش خود را ارسال نمایید تا بررسی کنم.

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من شنبه برا هولتر مانیتورینگ نوبت دارم. ایا میتونم سرکار برم اون روز را. حسابدار یه فروشگاهم.
  میتونم لباس زیرم رو استفاده کنم یا باید در بیارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله حتما هولتر را در شرایط معمول زندگی روزمره انجام دهید.

 • تصویر کاربر Zm یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام ۳۹سالمه دردقفسه سینه داشتم توخانوادمون هم سکته قلبی داشتیم وانژیوشده منم رفتم دکترگفت هولتربایدداشته باشم اگه هولترداشته باشم میتونم ورزش کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله، هولتر مانیتورینگ، دستگاهی است که به مدت 24 یا 48 ساعت به بدن شما وصل می شود تا هنگام فعالیت روزمره، ضربان قلب و یا فشار خون شما را بررسی کند.

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 364 مشاهده پرسش
  من 24دسالنه گاهی دچار تپش کوبنده میشم یکی محکم میزنه و چند دیقه بعد دوباره من دوسال این مشکلو دارم پارسال نوار و اکو و است ورزش و ازمایش تیروعید دادن و گفتن کاملا سالمه و روزی نصف متورال دادن و گفتن تا پتج یال نرو اما گاهی باز میشه من از این حالت خیلی میترسم دکتر نگعتن اریتمی من میترسم اریتمی باشه ممکنه نباشه با این علایم و اگه هست چرا دکتر به من گفت پیگیری نکن کوبنده زدن خطری نداره؟ اریتمی نیس؟تو نت خوندم شش تا خطر داره هنش میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد شما نیز دچار آریتمی هستید و برای ثبت آن نیاز به انجام هولتر نوار قلب به ۴۸ ساعت است

 • تصویر کاربر Bahar چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشيد.بنده هنگام ورزش و فعاليت،مانند بالا رفتن از پله؛تپش قلب شديد و تنگي نفس و گاهي اوقات سرگيجه به سراغم مياد!اين موضوع رو پيگيري كردم پزشكي تشخيص تنگي خفيف دريچه ميتران رو از اكو داد ولي براي نامنظمي و تپش قلبم هولتر رو پيشنهاد داد!الان به من هولتر وصله و دكتر تأكيد داشت كه كلاس ورزش(رزمي)ام رو حتما بروم امروز در باشگاه چسب هايش كنده شد،و من در جاي خودشان دوباره زدم ولي مطمئن نيستم كه ترتيب رنگ ها رو درست زدم يانه!آيا ترتيب رنگ ها در محل قرار گيري مهم است؟يا حتما بايد برچسب ها در جاي أوليه قرار بگيرند؟
  لطفا راهنمايي كنيد🙏🏼
  اگر جاي برچسب ها بايد جاي أوليه باشد چگونه انها را بچسبانم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   محل چسب ها خیلی مهم نیست ولی کنده شدن چسب ها و پارازیت‌هایی که موقع انجام ورزش ایجاد میشه ممکنه در تفسیر ایجاد اشکال بکنه

درحال دریافت اطلاعات