رژیم بعد از آنژیوپلاستی

رژیم بعد از آنژیوگرافی

مصرف مواد غذایی مناسب در درمان بیماری قلبی پس از آنژیوپلاستی بسیار اهمیت دارد. در این مطلب بهترین مواد غذایی مناسب برای سلامت قلب بیان می شوند.

انجام فرایند آنژیوپلاستی برای بسیاری از افراد یک هشدار جهت بهبود سلامت قلب خود به شمار می رود. در این موارد فرد باید سبک زندگی خود را تغییر داده و با انتخاب صحیح رژیم بعد از آنژیوپلاستی ریسک مشکلات قلبی آتی را کاهش دهند.

تغییر و بهبود رژیم غذایی تنها برای سلامت کلی بدن مفید نبوده و می تواند احتمال ابتلا به مشکلات قلبی آتی را تا ۷۳ درصد کاهش دهد. از جمله این مشکلات قلبی می توان به حملات قلبی اشاره کرد.

در زندگی بعد از آنژیوپلاستی رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی اهمیت به سزایی دارد. مصرف مواد غذایی مناسب برای سلامت قلب می توانند به کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و حفظ وزن در محدوده سالم کمک کنند.

رژیم دش برای بیمار قلبی Dash diet

رژیم غذایی مناسب برای سلامت قلب به طور کلی بر روی کاهش مصرف نمک و چربی های ناسالم و افزایش مقدار مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز دارد.

تحقیقاتی که بر رژیم غذایی DASH و دیگر رژیم های مشابه انجام شد بیان داشت که چنین رژیم هایی مزایای قلبی عروقی بسیاری برای مصرف کنندگان دارند.

رژیم غذایی DASH نوعی از رژیم غذایی است که دارای راهبرد های تغذیه ای جهت کاهش فشار خون بالا می باشد. گزارشی از مرور ۶ تحقیق بیان داشت که پیروی از رژیم غذایی DASH خطر کلی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، اسپاسم عروق کرونری قلب، سکته مغزی و نارسایی قلبی را به ترتیب ۲۰، ۲۱، ۱۹ و ۲۹ درصد کاهش می دهد.

مواد غذایی رژیم بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران می پرسند، بعد از آنژیوگرافی چی بخوریم؟ بعد از آنژیوپلاستی چی بخوریم؟ یا برنامه غذایی بیمار قلبی چیست؟

افراد باید همزمان با بهبودی از فرایند آنژیوپلاستی یا فنرگذاری، اضافه کردن مواد غذایی زیر را به برنامه غذایی روزانه خود در نظر گیرند:

۱- غلات کامل

رژیم غذایی بعد از استنت گذاری را بهتر است با مصرف غلات کامل ادامه داد.مصرف تمامی غلات کامل مخصوصا دانه جو و جوی دو سر  برای بیماران قلبی مفید هستند. این دو مورد حاوی یک فیبر خاص به نام بتا گلوکان هستند.

بتا گلوکان کلسترول را در مجرای گوارشی به خود جذب کرده و مانع رسیدن آن به جریان خون می شود. از جمله دیگر مواد غذایی مناسب می توان به گندم سیاه، بلغور، آرد کامل و ارزن اشاره کرد.

۲- میوه های مفید بعد از عمل قلب

میوه ها و سبزیجات از مهم ترین مواد تشکیل دهنده تغذیه مناسب بعد از آنژیوگرافی هستند.

متخصص قلب و عروق ما می گوید که میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از پتاسیم هستند. پتاسیم می تواند اثرات سدیم را کمتر کرده و به کاهش فشار خون کمک کند. توت ها نیز برای سلامت قلب مفید هستند.

رژیم بعد از آنژیو پلاستی

مصرف سیب و گلابی به کاهش خطر سکته مغزی کمک خواهد کرد. فلفل دلمه ای، گوجه، هویج و سبزیجات دارای برگ سبز همگی منابع فوق العاده ای از ویتامین ها و کاروتنوئید ها بوده و برای سلامت کلی بدن بسیار مفید هستند. کاروتنوئید نوعی آنتی اکسیدان است.

مصرف انواع بری ها مثل شاه توت، تمشک و  کرنبری به کاهش التهاب و افزایش اتساع عروق خونی کمک می کند و در رژیم بیمار قلبی عالی است.

 ((سعی کنید در هر وعده غذایی یا میان وعده میوه و سبزیجات میل کنید)).

۳- چربی های سالم

همه چربی ها بد نیستند. تنها باید چربی های سالم اشباع نشده را مصرف کرده و مقدار کلی مصرف چربی ها را محدود کرد زیرا تمام چربی ها حاوی مقادیر زیادی کالری هستند.

این چربی ها می توانند خطر ابتلا به ضربان های غیر طبیعی قلب و احتمال تشکیل لخته های خونی را کاهش دهند. روغن زیتون بکر و روغن کانولا نیز منابع خوبی از چربی های سالم بوده و جایگزینی عالی برای کره هستند.

هنگامی که چربی های اشباع در رژیم غذایی جای خود را به چربی های غیر اشباع می دهند، سطح کلسترول موجود در بدن بهبود می یابد. از جمله چربی های اشباع می توان به کره، چربی حیوانی و… اشاره کرد.

۴- گوشت سفید

مصرف مرغ و دیگر ماکیان در صورت طبخ بدون روغن و گریل شده می تواند جایگزین پروتئینی مناسبی به جای گوشت های فرآوری شده باشد.

همچنین ماهی های سرشار از اسید های چرب امگا ۳ گزینه هایی عالی برای گنجاندن در رژیم غذایی هستند. از جمله این ماهی ها می توان به قزل آلا، سالمون، ساردین، تن باله دراز، شاه ماهی و ماکرل اشاره کرد.

۵- دانه ها، حبوبات و آجیل ها

رژیم بعد از آنژیوپلاستی را نمی توان بدون انواع مغز ها کامل کرد. مصرف حبوبات با کاهش فشار خون و خطر ابتلا به حمله قلبی ارتباط دارد. متخصصین قلب و عروق مصرف حداقل ۴ وعده حبوبات را در هفته توصیه می کنند.

گردو، بادام، آجیل ها و دیگر دانه ها برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. با مصرف این مواد غذایی می توان کسترول بد یا LDL خون را کاهش داد.

۶- شکلات تلخ

در مواقع میل به خوردن شیرینی می توان مقداری شکلات تلخ مصرف کرد. شکلات تلخ سرشار از فلاوونوئید (نوعی آنتی اکسیدان) بوده و می تواند فشار خون و التهاب را کاهش دهد.

۷- چای تازه دم

در صورت تمایل به مصرف یک نوشیدنی آرامش بخش می توان چای را امتحان کرد. چای که سرشار از فلاوونوئید است می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا را کاهش دهد. چای های آماده و بطری شده چندان مناسب نبوده و بهتر است که چای تازه دم مصرف شود.

آنژیوپلاستی

بیشتر بخوانید : مراقبت های بعد از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی چه هستند؟

مراقبت بعد از آنژیو

مواد غذایی نامناسب برای سلامت قلب

افراد نباید تمامی زحمات خود را با مصرف مواد غذایی نامناسب از بین ببرند. در اینجا مضرترین مواد غذایی برای رژیم بعد از آنژیوپلاستی و دلایل مضر بودن آن ها برای سلامت قلب بیان شده اند:

گوشت های فرآوری شده

این موارد شامل هات داگ ها و گوشت های به کار رفته در اغذیه فروشی ها می شوند. این گوشت ها سرشار از سدیم، نیترات و دیگر مواد نگهدارنده ای هستند که می توانند به سلامت قلب آسیب برسانند و گزینه مضری در رژیم غذایی بعد از استنت گذاری محسوب می شوند.

چربی های ترانس و اشباع شده

افراد باید به مقدار چربی های اشباع شده موجود در کره، خامه، پنیر، گوشت قرمز دارای چربی و پوست ماکیان توجه کنند. چربی های ترانس را می توان در مواد غذایی سرخ یا بسته بندی شده یافت کرد. این مواد حاوی مقادیر بسیار زیادی از کلسترول اشباع نشده هستند.

دانه های فرآوری یا تصفیه شده

از نمونه های این موارد می توان به آرد سفید و برنج سفید اشاره کرد. دانه ها در فرایند فرآوری مقدار زیادی از اجزای مفید خود را از دست می دهند.

نوشیدنی ها و مواد خوراکی حاوی شکر های افزوده

افراد باید علاوه بر عدم مصرف نوشابه ها، به برچسب ارزش غذایی نوشیدنی های دیگر نیز توجه کنند. همچنین، باید از مصرف مواد غذایی همچون شکلات، ژله و دسر ها اجتناب کرد. این موارد سرشار از شکر بوده و می توانند به افزایش وزن منجر می شوند.

در نهایت، دکتر یزدان خواه فوق تخصص بیماری های قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی توصیه می کند:

یک رژیم بعد از آنژیوپلاستی سالم، مجموعه ای از تمام خوراکی های مصرفی فرد بوده و نباید چند مورد از هر گروه غذایی به صورت پراکنده در آن جای گیرند. با گنجاندن مواد خوراکی سالم در هر وعده و میان وعده می توان از پیشروی در مسیر رسیدن به سلامت قلب اطمینان کسب کرد.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  باسلام خدمتزم
  1. تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   باسلام خدمت جناب اقای دکتر وپوزش بسیار به دلیل پرسش های متعدد بنده میخواهم اخرین سوالم را مطرح کنم واز جنابعالی خواهش میکنم برای بار اخر یک پاسخ کاملی به حقیر بدهید جناب اقای دکتر باکدام یک از روش های سی تی اسکن یا سی تی انژیو ام ار ای یا ام ار انژیو میتوان تمامی عروق رااعم از ریز ودرشت ومتوسط سروگردن را به خوبی بررسی کرد؟ایا میشود با این روش ها ریز ترین عروقی که در انژیو بررسی می شود را بررسی کرد؟حتی اگر درچند پروتکل جداگانه انجا شود؟باتشکر فراوان
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب دقت تشخیصی سی تی آنژیوگرافی و ام آر آنژیو گرافی تقریباً یکسان است
  3. تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   ایابااین روش ها عروق ریزنیزمشخص میشوند؟منضورم کوچک ترین عروقی است که در انژیو مشخص میشود
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   با این روش ها عروق تا یک میلی متر قابل مشاهده هستند
  5. تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   باعرض پوزش درانژیو کوچکترین عروقی که دیده میشود در حد چند میلی متر یاچند...است؟
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   در حدود 0/2 میلی متر
  7. تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   ایاگرفتگی عروق دراین حدا علاعمی ایجاد میکند؟
  8. تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   عروق دراین سایز فقط باانژیومشخص میشوند؟
  9. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   چه علائمی؟ بله
  10. تصویر کاربر م جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   به طورکلی علاعمی مانند فشار درجمجمه احساس ضربان درسر واحساس ناتوانی درتنفس
  11. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   این علایم نیازی به انجام آنژیوگرافی، سی تی آنژیوگرافی و یا ام آر آنژیو گرافی ندارند
  12. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   لطفاً با یکی از همکاران محترم روانپزشک مشورت بفرمایید
  13. نمایش سایر 11 پاسخ
 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد من پدر تازه در روز هستش كه آنژيو را انجام داده شير و عسل بخوره ايرادي نداده؟و اين كه چه چيز هايي بخوره كه ضعيف نشه ؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر غزل یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به خوردن چیزی برای تقویت نیست در صورتی که دیابت دارند از عسل استفاده نکنند در غیر اینصورت مصرف شیر و عسل بلامانع است.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سنچولی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشیداقای دکترمادرم دچارگرفتگی عروق شدن وسه رگ اصلی قلب ایشون بسته است برایه معالعجه چون محدویت های کروناهم هست قادرنیستیم تهران بیایم به نظرشمادراین زمینه درشهرمشهدبه کدام پزشک مراجعه کنیم لطفاراهنمایی کنیدممنون وسپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خانم دکتر افسانه محمدی
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  آیا بعد از آنژیوپلاست در رگ LAD روی سینه‌ و پهلوی چپ خوابیدن مشکلی بوجود می‌آورد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر F.E جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۷۵ سال دارد وحدود یک هفته استنت گذاشت الان کمی درد گاهی بصورت تیر کشنده دارد تو این کرونا نمیخواهیم خودش هم اذیت بشه طبیعی هست یا باید مراجعه به پزشک داشته باشیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب معمولا تا یکی دو هفته بعد از استنت گذاری دردهای مبهمی که با فعالیت ارتباطی ندارند ممکن است وجود داشته باشند ولی در صورتی که درد توام با تنگی نفس و یا ضعف و بی‌حالی باشد نیاز به بررسی دارد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 517 مشاهده پرسش
  ده روز پیش همسرم سکته قلبی کرد وپس از دو ساعت درد امپول مورد نظر تزریق شد بعد انژو وگذاشتن فنر باز از درد پشت ودنده ها وسردرد شکایت داره وفشار ده روی هشت یا یازده روی هشته خواهش می کنم راهنمایی کنید اینها از عوارض سکته است درست میشه وچه کار بکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب فشارخون در محدوده طبیعی است. سر درد ممکن احتمالاً از عوارض دارویی ( ایزوسورباید یا نیتروکانتین) است. درد پشت تا یکی دو هفته بعد از آنژیوپلاستی طبیعی است
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم ۱۱مرداد آنژیو پلاستی شدن
  سابقه بیماری ریوی هم دارن آیا دارو های ریوی که اکثرا اسپری هستن با دارو های قلبشون تداخل ندارند ؟ مونته لوکاست اسپری های گشادکننده مجاری ریه استفاده میکنند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مصرف داروهای مورد اشاره بلامانع است
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما دکتر بزرگوار
  من نه ماه پیش آنژیوپلاستی کردم و تحت نظر میباشم وخدا روشکر مشکلی ندارم برای تخلیه کیست ریشه دندان به جراح فک و صورت مراجعه کردم و ایشان فرمودند که اینکار در مطب امکانپذیر است. حال می خواستم از خدمت شما بپرسم که مانعی از جهت قلب وجود ندارد و آیا امکانات خاصی برای قلب در مطب نیاز است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که در هنگام فعالیت مشکلی نداشته باشید این جراحی از نظر قلبی منعی ندارد و امکانات خاصی نیز بحز مواردی که در همه مطب ها ضروری است لازم نیست
 • تصویر کاربر بهناز یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  با سلام أيا كسي كه سكته قلبي و انژيوپلاستي داشته ميتواند سوار هواپيما شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله
 • تصویر کاربر صمد جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام بابای من ۴روزی عمل انژیو پلاسی با باطری قلب کرده هیچ تغیری نکرده قرص تجویز کردن روزی ۶قرص میخورده خیلی اذیت میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد علایم ایشان، داروهای مصرفی، وضعیت آنژیوگرافی و تعداد عروق آنژیوپلاستی شده و عروق باقیمانده، و اطلاعات اکو ایشان ارایه نکرده اید
درحال دریافت اطلاعات