سی تی آنژیو قلب چگونه انجام می شود؟

سی تی آنژیو گرافی چیست؟

سی تی آنژیو عروق کرونر از اسکن توموگرافی کامپیوتری، جهت تصویر برداری از شریان های کرونری قلب در حال تپیدن، استفاده می کند.
این شریان ها، خون مورد نیاز عضله قلب را به آن می رسانند و بیماری این عروق (آترواسکلروز یا تصلب شرایین) عامل بسیاری از حملات قلبی می باشد.

مواد حاجب به درون ورید (معمولا بازو) تزریق می شوند. مواد حاجب غلظت خون در عروق را افزایش می دهند و ساختارهای درونی و بیرونی عروق خونی را در عکس برداری آنژیوگرام قابل مشاهده می کنند.

ممکن است داروهایی نیز جهت کاهش جریان خون و ضربان قلب به بیمار داده شود تا تصاویر واضح تر بوده و آسان تر تفسیر شوند. این دارو ها می توانند هم به صورت قرص داده شده و هم از طریق یک کانولای وریدی (یک لوله پلاستیکی باریک) به درون بازو تزریق شوند.

کی سی تی آنژیوگرافی انجام دهیم؟

چرا پزشک از بیمار می خواهد تا سی تی آنژیو عروق کرونر یا CTCA را انجام دهد؟

هنگامی که بیمار با علائم گرفتگی عروق به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا بیمار به تنگی عروق کرونری که می تواند عامل ایجاد علائم او باشد، انجام این آزمایش را از او درخواست کند.

علائم رایج گرفتگی عروق کرونر :

 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب
 • استفراغ

آمادگی برای سی تی آنژیوگرافی

در این بخش به پاسخ این سوال می پردازیم که چگونه باید برای انجام آزمایش سی تی آنژیو آماده شد؟

تصویر های توموگرافی کامپیوتری (CT) در صورتی که ضربان قلب بیمار آرام باشد وضوح بهتری خواهند داشت. از این رو ممکن است قبل از انجام آزمایش جهت کاهش ضربان قلب بیمار به او دارو داده شود.

توصیه می شود که بیمار قبل از انجام این آزمایش از مصرف هرگونه چای (از جمله چای گیاهان دارویی)، قهوه، نوشابه، شکلات یا دیگر مواد محرک خودداری کند، زیرا این مواد حاوی کافئین هستند و می توانند ضربان قلب را افزایش دهند.

✅ ناشتا بودن قبل از آزمایش ضروری نیست اما پر بودن شکم بیمار توصیه نمی شود، زیرا پر بودن شکم و دادن ماده حاجب به بیمار می تواند سبب ایجاد حالت تهوع در بیمار شود.

✅ در صورتی که فرد به آسم، دیابت، هر گونه مشکل کلیوی و ضربان غیر عادی قلب ابتلا دارد یا سابقه حساسیت به مواد حاجب استفاده شده در فرایند رادیولوژی را دارد، ضروری است که کارکنان مرکز رادیولوژی را از این موضوع با خبر کند.

✅ در صورتی که فرد به هر کدام از وضعیت های گفته شده مبتلا باشد، احتمال دارد که انجام این آزمایش برای او ممکن نباشد. ممکن است پس از اینکه بیمار به مرکز درمانی رسید نیاز به ساعت ها آماده سازی قبل از انجام این آزمایش داشته باشد.

در صورتی که فرد برای بیماری دیابت خود داروی متفورمین مصرف می کند، بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیه خود ممکن است نیاز باشد تا جهت انجام این آزمایش، مصرف دارو را قطع کند. فرد باید نتیجه آزمایش اخیر عملکرد کلیوی را با خود به همراه آورد تا این مورد بتواند بررسی شود.

✅ بسیاری از بیماران در هنگام آزمایش فردی دیگر را با خود به همراه می آورند تا بتواند آنها را به خانه برساند. با این وجود، ممکن است بیمار مجبور شود تا هنگام رفع شدن اثرات داروی کاهنده ضربان قلب در مرکز درمانی بماند. پس از آن نیز ممکن است فرد بیمار هنگام رانندگی یا راه رفتن مقداری احساس سبکی در سر داشته باشد.

در حین آزمایش سی تی آنژیو چه اتفاقی می افتد؟

مراحل سی تی آنژیو : آماده سازی، تصویربرداری و بهبودی (ریکاوری) نام دارند.

آماده سازی برای سی تی آنژیو

قبل از سی تی آنژیوگرافی ، از بیمار درباره سابقه پزشکی او (مشکلات یا علائمی که سبب شده اند پزشک عمومی یا متخصص، بیمار را برای انجام این تست ارجاع دهند) سوال پرسیده خواهد شد.

✅ ضربان قلب بیمار به وسیله یک دستگاه نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) بررسی خواهد شد. حدودا ۴ قطعه الکترود بر روی پوست قفسه سینه فرد قرار داده می شود تا سیم ها بتوانند به این قطعات وصل شوند.

✅ پزشک متخصصی (رادیولوژیست یا متخصص قلب) که بر انجام فرایند آزمایش نظارت دارد نوار قلب بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتی که ضربان قلب بیمار عادی باشد، یک کانولای داخل رگی به یکی از ورید ها که معمولا جلوی چین آرنج است وارد خواهد شد.

✅ بسته به نوع دستگاه تصویربرداری CT که استفاده می شود، در صورتی که ضربان فرد بالای ۶۰ بار در دقیقه باشد ممکن است دارویی خوراکی یا درون رگی به نام بتا بلاکر جهت کاهش ضربان قلب به بیمار بدهند. کاهش ضربان قلب سبب واضح تر شدن تصاویر و آسان تر شدن تفسیر آنها می شود.

✅ فشار خون و ضربان بیمار بررسی خواهند شد و هنگامی که ضربان قلب او به حد لازم (ریتم عادی) رسید، بیمار به محل آماده سازی در اتاق تصویر برداری CT برده خواهد شد.

✅ چندین دقیقه قبل از انجام آزمایش، به وسیله یک اسپری مشابه با اسپری هایی که افراد مبتلا به آسم استفاده می کنند مقداری نیتروگلیسرین به پشت حلق فرد اسپری می شود. این کار جهت متسع کردن عروق کرونری جهت کمک به آزمایش استفاده خواهد شد.

در صورتی که فرد جهت درمان یا جلوگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه که به عضله قلب مربوط است) به طور معمول قرص یا برچسب نیتروگلیسرین استفاده نمی کند، این کار می تواند سبب سردرد یا احساس خفیف سبکی سر در او شود.

سی تی آنژیوگرافی

تصویر برداری سی تی آنژیوگرافی

پس از گذراندن گام های آمادگی، بیمار وارد مراحل سی تی آنژیو گرافی می شود.

✅ بیمار بر روی یک تخت دراز می کشد تا تصاویر به وسیله دستگاه تصویر برداری گرفته شوند. دستگاه سی تی اسکن، دستگاهی بزرگ و مربعی شکل است که یک سوراخ دایره وار را در خود جای داده است. گاهی اوقات این دستگاه به شکل یک دونات (یک نوع شیرینی) است.

تخت در هنگام تصویر برداری از قلب به داخل و بیرون سوراخ حرکت می کند. ضروری است که بیمار در حین عکس برداری حرکت نکند زیرا این کار بر روی کیفیت تصاویر تاثیر خواهد گذاشت.

✅ در برخی مراکز رادیولوژی، یک دوز آزمایشی از ماده حاجب به بیمار داده می شود تا زمان جا به جایی این ماده از بازو (جایی که تزریق شده است) تا به قلب اندازه گیری شود. این کار زمان دقیق شروع آزمایش را معین می کند. این کار می تواند توسط برخی دستگاه های سی تی اسکن درست قبل از شروع آزمایش اصلی انجام شود.

✅ درحالی که مریض بر روی تخت دراز کشیده است، ماده حاجب ید دار به وسیله یک دستگاه تزریق فشاری از طریق کانولا به ورید او تزریق می شود. این ماده گاهی به عنوان رنگ دهنده اشعه ایکس تصور می شود اما مایعی بی رنگ و شفاف است.

✅ هنگامی که ماده حاجب از طریق ورید ها به قلب می رسد تصویر برداری آغاز می شود. بیمار چرخش دستگاه سی تی اسکن را به دور خود احساس خواهد کرد. در هنگام تصویری برداری تخت به داخل و بیرون دستگاه حرکت می کند. در برخی دستگاه ها ممکن است تخت ثابت بوده یا مقدار کمی حرکت نماید.

✅ هر باری که تصویر برداری صورت می گیرد از بیمار خواسته می شود تا برای ۱۰ تا ۱۲ ثانیه نفس خود را حبس کند و حرکتی نکند، علت حبس نفس، تار شدن عکس ها در صورت حرکت کردن قفسه سینه است.

✅ دستگاه های اسکن یک سری عکس (برش مقطعی) از بالا تا پایین قلب می گیرند. همزمان با گرفته شدن این عکس ها نوار قلب بیمار نیز ثبت می شود.

دستگاه تصویر برداری از ثبت شدن پالس های الکتریکی توسط دستگاه نوار قلب بهره می برد و هر بار که قلب تپش می کند عکسی از قلب می گیرد.

✅ دستگاه سی تی اسکن با نوار قلب هماهنگ است و در بازه یا بازه هایی که قلب کمترین حرکت را دارد عکس هایی بدون حرکت از عروق کرونری قلب می گیرد و به همین ترتیب عکس ها به جای اینکه تار شوند شفاف به نظر می آیند.

سی تی آنژیوگرافی چه اطلاعاتی میدهد؟

✅ علائم و تنگی یا انسداد عروق کرونری که می توانند عامل حمله های قلبی باشند می توانند در این آزمایش تایید شوند. اطلاعات دیگری نیز در ارتباط با:

 • تغییرات عضله قلب
 • فضای داخلی چهار حفره قلب
 • دریچه ها
 • لایه های احاطه کننده قلب (پری کاردیوم)
 • شرایط قفسه سینه که خارج از محدوده قلب است

می تواند بدست آید.

ترخیص از سی تی آنژیو

هنگامی که تمامی عکس ها گرفته شدند (حدودا ۲۰ دقیقه بعد) قبل از اینکه فرد مرخص شود، جهت تحت نظر بودن و برداشتن کانولای وریدی از دست او به محل ریکاوری برده می شود.

در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، ممکن است از او خواسته شود تا رفع شدن اثرات این دارو منتظر بماند.

عوارض سی تی آنژیو چیست؟

✅ در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، معمولا او تا هنگام برطرف شدن هر گونه احساس سبکی در سر که معمولا تا نیم ساعت طول می کشد تحت نظر قرار می گیرد. البته این زمان می تواند بیش از نیم ساعت نیز به طول انجامد.

✅ اگر فرد در اثر مصرف نیتروگلیسرین دچار سردرد شود، این درد نسبتا سریع و ظرف مدت ۲۰ دقیقه و حتی کمتر از آن تسکین می یابد. همچنین ممکن است فرد نسبت به ماده حاجب حساسیت نشان دهد.

✅ این حساسیت می تواند از اثرات خفیف مانند عطسه، خارش، راش و کهیر تا واکنش های شدید را در بر گیرد. واکنش های شدید به ندرت اتفاق می افتند اما می توانند به سختی در تنفس، افت فشار خون و تورم بافت نرم صورت و گلو منجر شوند.

آیا سی تی آنژیو عواقبی در پی دارد؟

هنگامی که این وضعیت در راه های هوایی اتفاق می افتد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. چنین واکنش هایی بسیار نادر هستند اما این واکنش ها باید به سرعت توسط کادر پزشکی که برای چنین شرایط اورژانسی آموزش دیده اند درمان شوند.

در صورتی که فرد سابقه واکنش حساسیتی به ماده حاجب را داشته یا یک زمینه ای قوی در ارتباط با حساسیت به موارد دیگر داشته باشد باید قبل از انجام آزمایش، کادر پزشکی مرکز رادیولوژی را از آن مطلع سازد.

دوز تشعشعات در این فرایند حدودا ۲ تا ۲۱.۵ میلی سیورت (یک معیار اندازه گیری دوز تشعشعات) است.

تصویر برداری سی تی آنژیو چقدر طول می کشد؟

تمام فرایند از جمله آماده سازی، تصویر برداری و بهبود مخصوصا اگر به فرد بتا بلاکر داده شود، می تواند حداکثر ۳ تا ۴ ساعت به طول انجامد. تصویر برداری به تنهایی حدودا ۲۰ دقیقه طول می کشد.آنژیوگرافی قلب

خطرات سی تی آنژیو

خطرات اصلی آزمایش سی تی آنژیو عبارتند از:

ماده حاجب ید دار

✅ پارگی رگ ناشی از کانولا که به ندرت اتفاق می افتد.

✅ تزریق سریع ماده حاجب متوسط به بافت های اطراف می تواند سبب پارگی دیواره ورید های کوچک شود.

✅ تزریق شدن هوا به درون ورید که امروزه با تدابیر ایمنی دستگاه های تزریق کننده پیشرفته این اتفاق رخ نمی دهد.

✅ واکنش حساسیتی به ماده حاجب که می تواند شامل عطسه، خارش، راش و کهیر شود. این مورد نیز در درصد کمی از بیماران اتفاق می افتد.

این موارد معمولا در عرض چند دقیقه پس از تزریق اتفاق می افتند. واکنش های شدید تر به ندرت اتفاق افتاده و شامل افت فشار خون و تورم بافت های نرم می شوند که می توانند زندگی فرد را تهدید کنند. این واکنش ها نیازمند درمان فوری هستند. در صورت رخ دادن واکنش های شدید، کادر پزشکی در مرکز رادیولوژی (جایی که از بیمار آزمایش گرفته می شود) برای درمان آنها آموزش دیده اند.

بیماران مبتلا به نقص کلیوی ممکن است پس از مصرف ماده حاجب ید دار، بدتر شدن عملکرد کلیه را تجربه کنند. این وضعیت معمولا پس از گذشت چند روز بهبود می یابد. در صورتی که نقص کلیوی شدید باشد، تا زمانی که اطلاعاتی که از تصویر برداری که به این روش بدست می آیند مهم تر از خطر افزایش زوال عملکرد کلیوی نباشند این آزمایش انجام نخواهد شد.

✅ دارو های بتا بلاکر می توانند در افراد مبتلا به آسم سبب برونکو اسپاسم (تنگ شدن راه های هوایی بزرگ) شوند. این دارو ها به افرادی که باید جهت حفظ کارکرد طبیعی قلب، ضربان قلبشان بالا باشد داده نخواهند شد.

نیتروگلیسرین می تواند سبب ایجاد سر درد و افت فشار خون شود.

✅ بیماران مبتلا به دیابت که داروی مت فورمین مصرف می کنند بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیوی شان ممکن است مجبور به قطع مصرف آن باشند. در صورتی که بیمار مت فورمین مصرف می کند باید نتایج تست اخیر عملکرد کلیوی خود را جهت بررسی با خود به همراه آورد.

سی تی آنژیوگرافی در بارداری

✅ این آزمایش به دلیل قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات برای خانم های باردار انجام نمی شود.

✅ در بیمارانی که به فرزندان خود شیر می دهند، ماده حاجب می تواند وارد شیر شود اما به اندازه ای نیست که کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای سی تی آنژیو

این روش برای بیمارانی که مشکل بهبودی در محل زخم دارند توصیه می شود، اما به هر صورت به عنوان روشی نسبتا نوپا هنوز به تکامل روش معمول آنژیوگرافی نرسیده است.

مزیت آزمایش این است که حتی در صورتی که آترواسکلروز (یک بیماری که سبب انسداد جریان خون در عروق می شود) سبب انسداد جریان خون نشود، این تست قادر به نشان دادن وسعت و محل آن در شریان های کرونری می باشد.

برای آشنایی با آنژیوگرافی عروق قلب از طریق دست کلیک کنید : آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

اطلاعات منتشر شده بیان دارند که اگر آزمایش صورت گرفت و هیچگونه بیماری عروق کرونری تشخیص داده نشد، پزشک می تواند از این اطلاعات استفاده کرده و علائم بیمار را درمان کند.

هنگامی که عروق کرونری ناهنجاری هایی را نشان می دهند، پزشک درمان بیمار را بر اساس اطلاعات نشان داده شده از ناهنجاری ها تغییر می دهد.

سی تی آنژیو آزمایشی نسبتا جدید است و روش های انجام آن به دلیل توسعه سریع تجهیزات جدید در حال تکامل هستند. هنوز هم در ارتباط با مزایای این آزمایش بین پزشکان متخصص (متخصصان قلب و رادیولوژیست ها) اختلاف نظر وجود دارد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۶ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام.
  بعدازکوچکترین استرس به دردقلب و قفسه سینه مبتلا میشدم، اکنون این درد اطراف قلب بیشتر شده به همراه سوزش نقطه ای دراطراف ان. اکو.نوارقلب.تست ورزش انجام دادم که موردی نبود. ایا اسکن آنژیو لازم است؟ همش نگران گرفتگی عروق هستم. چکنم این درد کم شود؟ دکتر دوقرص بهم داد ولی همچنان در صورت کوچکترین استرس درد به سراغم میاد.
  سابقه بیماری قلب در اقوام پدری هست. ۳۶ساله هستم.
  ممنون‌ اگه راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۶ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که درد سینه شما با فعالیت نیز تشدید می شود نیاز به بررسی‌های بیشتری دارید و در غیر این صورت بررسی بیشتری لازم نیست لطفاً بفرمایید که میزان LDL خون شما چه اندازه است؟
  2. تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۶ مهر ۰( 1 سال پیش)
   باسلام.
   به تازگی ازمایش نرفتم، حدود ۱سال پیش که چکاپ رفتم موردی نداشتم، فقط درمورد غلظت خون بالا بود و لب مرز.
   ۲قرص که عکسش را قبلا فرستادم را مصرف کنم؟
   خیلی ممنون که پیگیر جواب سوالات هستید.خداخیرتون بده
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۶ مهر ۰( 1 سال پیش)
   نیاز به بررسی بیشتری نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حق دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  علت اینکه اغلب متخصصین قلب رغبتی به سیتی آنژیو ندارند اینست که آنژیو گرافی توسط خودشان انجام می شود ولی سیتی توسط رادیو لوژیست در نتیجه درآمد کمی برای پزشک عاید خواهد شد.مگه نه ؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب هم آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیوگرافی موارد کاربرد خود را دارند و بسته به اطلاعات بالینی بیماران در برخی بیماران آنژیوگرافی و در برخی دیگر سی تی آنژیوگرافی در اولویت روش تشخیصی مناسب قرار دارد
 • تصویر کاربر قوانلو شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 424 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.خسته نباشید دکتر.میتونم از مدارک بعد از عمل قلب که بهمون دادن گروه خونی مادرم رو بفهمم.فراموش کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بدون رویت مدارک مورد اشاره نمیتوان اظهار نظر کرد لطفاً تصویر این مدارک را بفرستید
  2. تصویر کاربر قوانلو شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   خیلی زیادن دکتر.مدارک عمل قلب باز و آزمایشهای هرمروز.تو برگه ی جواب آزمایش ها مشخص نشده؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   دوست عزیز چگونه بدون رویت آنها می توانم بگویم که مشخص شده است یا خیر؟
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هدیه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.بعد از کرونا اکوی مامان رو دکتر دیدن دارو دادن بعد سه هفته گفتن دارو کنترل کرده اما بهتره آنژیو شن تصلب شرائین بعد یه ماه و نیم دوباره اکو دادیم دکتر دیگه.کاملا راضی بودن گفتن برون ده قلب دقیقا مثل بعد از عمل قلب مامانم هست که سال ۹۶ انجام شده.یعنی پنجاه.آیا بازم سیتی لازمه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً اگر سوال شما در ادامه سوالات قبلی است بعلت عدم دسترسی به اطلاعات سوال قبلی لطفاً سوال خود را مجددا بطور کامل بفرستید و در غیر اینصورت اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت قلبی ایشان قبل از ابتلاء به کرونا بفرمایید
  2. تصویر کاربر هدیه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   ممنونم از پاسخدهی سریع شما.سوال اول منه این سوال.اینکه اگر وضعیت اکو خوب هست سیتی آنژیو لازمه؟ چون قبل از کرونا به مدت دوسال ویزیت نشده بودن اطلاعات خاصی نیست.برای سیتی آنژیو باید قبلش آزمایش داد؟ سطح کرانیتین؟ چه چیزهایی رو باید بررسی کرد.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   اطلاعات بدست آمده از اکوکاردیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی متفاوت بوده و جایگزین یکدیگر نمی باشند. اطلاع از میزان کراتینین قبل از سی تی آنژیوگرافی لازم است
  4. تصویر کاربر هدیه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   خیلی ممنونم.یعنی حتی با اکوی خوب ممکنه گرفتگی عروق وجود داشته باشه؟یه دکتر آنژیورو لازم دونستن گفتن سیتی لازم نیست.دکتر دیگه سیتی رو هم لازم نمیدونستن.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   بله طبیعی بودن اکوکاردیوگرافی رد کننده گرفتگی عروق قلبی نیست ولی در مورد نیاز و یا عدم نیاز به انجام آنژیوگرافی و اولویت آنژیوگرافی یا سی تی آنژیوگرافی بر اساس اطلاعات بالینی و یافته های پاراکلینیکی شامل نوار قلب، اکوکاردیوگرافی و تست ورزش یا اسکن هسته ای تصمیم گیری می شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر خاطره یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید فرزند من که مبتلا به tgaبود در بدو تولد سیتی آنژیو شد الان ۴ سالشه وپز شکش میگه ۵ سالگی باید دوباره سیتی آنژیو بشه میخواستم ببینم این همه سیتی آنژیو لازمه ؟ وعوارضی برای فرزندم نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت صلاحدید پزشک محترم معالج جای نگرانی نیست
 • تصویر کاربر A.F جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر.پدربزرگ من حدودا 80 سال دارند.دوبار آنژیو شدند و الان هم یک رگشون بسته است .الان ایشون میتونن عمل پروستات رو انجان بدن ؟مشکلی براشون نمیاد؟چون گفتند که عمل به صورت باز انجام میشه یعنی لیزری نیست و اینکه خونریزی اش زیاده.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در صورت دسترسی تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و آنژیوگرافی ایشان را بفرستید و همچنین بفرمایید که با چه میزان فعالیت دچار درد سینه و یا تنگی نفس می شوند
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  حدود ده روز پیش عمل آنژیوگرافی کردم که یکی ازرگهام وفنر گذاشتند، گاها سرگیجه دارم آیا طبیعیست داروهام اسکوبکس، لوزان، ااس ا80روزواستاتین،اسپیرونولاکتن،بیزوفار ومتفورمین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً ناشی از داروهای مصرفی است لطفاً بفرمائید که فشارخون شما د حالت خوابیده و ایستاده چه میزان است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام
  برای سیتی آنژیو رفتم. دستگاه عمل نکرد. نامه ای دادند به من که نوشته به علت رسوب کلسیم در رگها انجام سی تی آنژیو امکان پذیر نیست.
  دیگه هیچی به من نگفتن و من برگشتم خونه. الان چکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به آنژیوگرافی دارید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آیا کراتین 2/1 دراین صورت نیاز به دیالیز است یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب صرف این میزان کراتینین خیر نیازی به دیالیز نیست
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 438 مشاهده پرسش
  ارسال عکس تست ورزش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   با توجه به نتیجه تست ورزش در صورتی که درد سینه ای که با فعالیت تشدید می شود داشته باشید توصیه می‌کنم که آنژیوگرافی شوید و در غیر اینصورت سی تی آنژیوگرافی
درحال دریافت اطلاعات