خطرات فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

هنگام فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز)، بی نظم و بدون همانگی با دو حفره تحتانی قلب (بطن) می تپند. علائم فیبریلاسیون دریچه دهلیز قلب اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

حمله های فیبریلاسیون دهلیزی می توانند شروع شده و به پایان برسند یا ممکن است شما به فیبریلاسیون دهیلزی دچار شوید که به پایان نرسد و نیازمند درمان باشد. گرچه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود معمولا تهدید کننده حیات نیست، اما یک مشکل سلامتی جدی است که بعضی اوقات نیازمند درمان اورژانسی می باشد.

این مشکل ممکن است باعث عوارضی شود. این مشکل می تواند منجر به تشکیل لخته خون در قلب شود که این لخته ممکن است به دیگر اندام ها برود و منجر به انسداد جریان خون شود (ایسکمی). درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی شامل داروها و دیگر مداخلات برای تغییر سیسیتم الکتریکی قلب می باشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

بعضی از افرادی که دچار این بیماری می شوند، علائمی ندارند و از مشکلشان آگاه نیستند تا زمانی که این مشکل طی یک معاینه جسمانی کشف شود. آن افرادی که علائم فیبریلاسیون دهلیزی را بروز می دهند، علائمشان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

❇ تپش قلب

❇ ضعف

❇ کاهش توانایی در ورزش کردن

❇ خستگی

❇ سبکی سر

❇ سرگیجه

❇ گیجی

❇ تنگی نفس

درد قفسه ی سینه

انواع فیبریلاسیون دهلیزی

#گاه به گاه

این مورد به نام فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسمال شناخته می شود. در این نوع فیبریلاسیون دهلیزی شما ممکن است علائمی داشته باشید. علائمی که چند دقیقه تا چند ساعت ممکن است پایدار بمانند  و بعد از آن خود به خود پایان می آبند.

#پایدار

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، تپش قلب شما خود به خود به حالت طبیعی باز نخواهد گشت. اگر شما فیبریلاسیون دهلیزی پایدار داشته باشید، به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی برای بازگرداندن تپش قلب طبیعیتان نیاز دارید.

#پایدار طولانی مدت

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی مداوم بوده و به مدت بیشتر از ۱۲ ماه ماندگار است.

#دائمی

در این نوع فیبریلاسیون دهلیزی، تپش طبیعی قلب نمی تواند بازگردانده شود. شما همیشه فیبریلاسیون دهلیزی خواهید داشت و غالبا به داروهایی برای کنترل تپش قلبتان نیاز خواهید داشت.

زمان مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

اگر هر یک از علائم فیبریلاسیون دهلیزی را داشتید، با پزشکتان یک قرار ملاقات تنظیم کنید. ممکن است پزشکتان از شما نوار قلب بگیرد تا مشخص کند آیا علائم شما با فیبریلاسیون دهلیزی یا دیگر مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) مرتبط است یا خیر.

اگر درد قفسه ی سینه دارید، فورا به اورژانس مراجعه کنید. درد قفسه ی سینه می تواند نشان دهنده ی این باشد که شما به حمله ی قلبی دچار شده اید.

علل فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که زمانی ایجاد می شود که دو حفره ی فوقانی قلب شما (دهلیز) پیام هایی الکتریکی بی نظمی را تجربه کنند. قلب شما دارای چهار حفره است، دو حفره فوقانی (دهلیز) و دو حفره تحتانی (بطن).

درون حفره ی فوقانی راست قلب شما (دهلیز راست) گروهی از سلول ها به اسم گره سینوسی وجود دارند. این ها ضربان ساز های طبیعی قلب شما هستند. گره سینوسی ایمپالس هایی (تحریکات الکتریکی) را تولید می کند که به طور طبیعی هر تپش طبیعی قلب را شروع می کنند.

به طور طبیعی، ابتدا ایمپالس در دهلیز طی مسیر کرده و بعد از آن از طریق یک راه ارتباطی بین حفره های فوقانی و تحتانی قلب به اسم گره دهلیزی بطنی (AV) طی مسیر می کند. با حرکت پیام از گره سینوسی به دهلیز، آن ها منقبض شده و خون را از دهلیز به سمت پایین و بطن پمپ میکنند. با حرکت پیام از گره AV به بطن ها، این پیام ها بطن را منقبض کرده و خون را به بیرون از قلب و تمام بدن پمپ می کند.

در این بیماری قلبی، حفرات فوقانی قلب، دارای پیام های الکتریکی هرج و مرجی می شوند. درنتیجه، آن ها دچار لرزش میشوند. گره AV –ارتباط الکتریکی بین دهلیزها و بطن ها- با این ایمپالس هایی که سعی میکنند به بطن برسند بمب باران می شود.

همچنین بطن ها سریع تر می تپند، اما نه به سرعت دهلیزها، زیرا تمام ایمپالس ها نمی توانند منتقل شوند. دلیل آن است که گره AV مانند یک بزرگراه با ظرفیت مشخص است- فقط تعداد مشخصی از وسایل میتوانند در یک زمان از آن رد شوند.

نتیجه یک تپش سریع و بی نظم است. تپش قلب در فیبریلاسیون دهلیزی ۱۰۰ تا ۱۷۵ تپش در دقیقه است. مقدار طبیعی تپش قلب در دقیقه ۶۰ تا ۱۰۰ تپش است.

علل احتمالی

اختلالات یا آسیب به ساختار قلب شایعترین علت فیبریلاسیون دهلیزی است. علل احتمالی فیبریلاسیون دهلیزی شامل موارد زیر هستند:

 • فشار خون بالا
 • حمله ی قلبی
 • بیماری شریان کروناری
 • اختلال دریچه ی قلبی
 • اختلالات مادرزادی قلبی
 • پرکاری غده تیروئید یا عدم تعادل متابولیک
 • قرار گرفتن در معرض محرک ها، مانند داروها، کافئین، تنباکو یا الکل
 • سندرم سینوس بیمار –عدم عملکرد صحیح ضربان ساز طبیعی قلب
 • بیماری ریوی
 • پیشینه جراحی قلب
 • عفونت ویروسی
 • تنش به دلیل پنومونی، جراحی یا دیگر بیماری ها
 • آپنه ی خواب

با این حال بعضی از افراد که دچار فیبریلاسیون دریچه دهلیز قلب هستند اختلال یا آسیب قلبی ندارند، به این مشکل فیبریلاسیون دهلیزی منفرد می گویند. در این بیماری علت اصلی اغلب شفاف نیست و عوارض جانبی شدید نادر است.

فلوتر دهلیزی

فلوتر دهلیزی مانند فیبریلاسیون دهلیزی است، اما ریتم در دهلیز شما در مقایسه با فیبریلاسیون دهلیزی سازمان یافته تر و کمی منظم تر است. بعضی اوقات ممکن است فولتر دهلیزی داشته باشید که منتهی به فیبریلاسیون دهلیزی شود و برعکس.

عوامل خطرزا، علائم و علت های فلوتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی هستند. برای مثال، سکته ی مغزی یکی از نگرانی ها در افراد دچار فلوتر دهلیزی است. همانند فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی هنگامی که به درستی درمان شود معمولا تهدید کننده حیات نیست.

عوامل خطرزا

◀ سن

هرچه پیرتر شوید، خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارید.

◀ بیماری های قلبی

هر کسی که به بیماری های قلبی مبتلا است مانند مشکلات دریچه ای قلب، بیماری های مادرزادی قلب، نارسایی احتقانی قلب، بیماری شریان کرونری، یا پیشینه حمله قلبی یا جراحی قلب بیشتر در معرض خطر فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارد.

◀ فشار خون بالا

 داشتن فشار خون بالا، به خصوص اگر به خوبی با تغییرات روش زندگی و داروها کنترل نشده باشد، می تواند خطر شما برای فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

◀ دیگر بیماری های مزمن

 افرادی که بیماری های خاص مزمنی مانند مشکلات تیروئیدی، آپنه خواب، سندرم متابولیک، دیابت، بیماری مزمن کلیوی یا بیماری ریوی دارند خطر بیشتری برای ابتلا به فیبریلاسیون دریچه دهلیز قلب خواهند داشت.

◀ نوشیدن الکل

برای بعضی از افراد، نوشیدن الکل می تواند باعث حملات فیبریلاسیون دهلیزی شود. نوشیدن زیاد ممکن است شما را حتی در خطر بیشتری قرار دهد.

◀ چاقی

افرادی که چاق هستند خطر بیشتری برای ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی دارند.

◀ پیشینه خانوادگی

در بعضی از خانواده ها خطر بیشتری برای ابتلا به این مشکل قلبی مشاهده شده است.

فیبریلاسیون دهلیزی

عوارض فیبریلاسیون دهلیزی

بعضی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به عوارض زیر شود:

◀ سکته ی مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم بی نظم ممکن است باعث انباشت خون در حفره فوقانی قلب شما (دهلیز) شده و در نهایت لخته خون ایجاد شود. لخته خون ایجاد شده می تواند از قلبتان کنده شده و به مغزتان برود. این لخته خون ممکن است جریان خون را مسدود کند و باعث سکته ی مغزی شود.

خطر سکته ی مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به سن شما (با پیری خطر بیشتری خواهید داشت) و این که آیا به فشار خون بالا، دیابت، پیشینه نارسایی قلب یا سکته ی مغزی قبلی دچارید و عوامل دیگر دارد.

علائم سکته قلبی و اقدامات هنگام سکته چه هستند؟ سکته قلبی

◀ نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشده باشد، ممکن است قلب را ضعیف کرده و منجربه نارسایی قلبی شود، مشکلی که در آن قلب شما نمی تواند خون را به مقدار کافی به گردش در آورد تا نیازهای بدن را برآورده کند.

پیشگیری

برای پیشگیری از این بیماری، مهم است که شیوه زندگی سالم برای قلب داشته باشید تا خطر بیماری های قلبی در خودتان را کاهش دهید. شیوه زندگی سالم می تواند شامل موارد زیر باشد:

✳ داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب

✳ افزایش فعالیت جسمانی

✳ خودداری از سیگار کشیدن

✳ حفظ وزن سالم

✳ محدود کردن یا عدم استفاده از الکل و کافئین

✳ کاهش تنش ها، زیرا تنش و عصبانیت می توانند باعث مشکلات ریتم قلبی شوند.

✳ استفاده با احتیاط از داروهای بدون نسخه، زیرا بعضی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه دارای محرک هایی هستند که ممکن است باعث ایجاد تپش قلب سریع شوند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۰
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیشتر اوقات بی دلیل برای چند لحظه تپش قلب شدید میگیرم نه استرسی ونه تنشی ولی اگر استرس داشته باشم بیشتر هم میشود .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر Sasan پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر شما دکتر.
  واقعا ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
  من پسری۱۷ ساله هستم
  شب ها که میخوابم؛ توی خواب ضربان قلبم خیلی بالا میره و بدنم کاملا بی حس میشه (دقیقا انگار کل بدنم رو برق گرفته و یا شبیه حالتی که وقتی ادم خون به دست یا پاش نمیرسه و اون قسمت از بدنش مور مور میشه.من کل بدنم اینطوری میشه حتی وقتی به پوست سرم دست میزنم انگار اصلا پوستی وجود نداره).
  و خواب های خیلی وحشتناکی میبینم و با شدت زیادی از خواب میپرم.
  واقعا حالت ناخوشایندی بهم دست میده.
  وقتی که از خواب میپرم اگه پشتم رو واسه حدودا یک دقیقه از زمین جدا کنم یا از حالت دراز کشیده بلند شم کم کم ضربان قلبم پایین میاد و اون حالت بی حسی از بین میره.
  راستش موقع بیداری یه احساس دیگه ای هم دارم و اون اینه که وقتی یه خبری بهم میرسه که انتظارشو نداشتم یا یه صحنه ی عجیب رو میبینم یک دفعه ضربان قلبم به طور نامنظم و کوبنده شروع به تپش میکنه و انگار آب خیلی سردی رو روی سر و پشتم میریزن.وکل بدنم رو انگار برق میگیره و پوست سرم هم باز هم کامل بی حس میشه.
  (در ضمن سابقه مشکل قلب در طایفه مادرم نیز هست )
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد میکنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید و همچنین با یکی از همکاران محترم روانپزشک جهت بررسی اختلالات خواب و اظطراب نیز مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  حدود چند ماهی است دچار آریتمی شدم یعنی یک ضربان تکی بین ضربان قلبم میفته که هم احساس میکنم و این موقع یهو دلم خالی میشه رفتم دکتر قرص سوتالول داده که نصف قرص شب بخورم ،اکو و نوار سالم بود .از شما راهنمایی میخواستم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ابتدا یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید و تا زمان انجام آن از دارویی استفاده نکنید
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است سمت راست بدنم تیر می کشد می تواند مشکل قلبی باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب اگر منظور از سمت راست دست و پا هر دو باشد خیر مشکل قلبی نیست
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من تپش قلب دارم و ضربان قلبم بين 84BPM هست يا گاهي وقتًا ٩0BPM
  يك ماه پيش هم نوار قلب انجام دادن گفتن نرماله
  الان خوبه تپش قلبم يانه؟آيا لازم دوباره نوار قلب انجام بدم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب تعداد ضربان قلب شما در هر دو مورد طبیعی بوده است و نیاز به تکرار آن نیست
 • تصویر کاربر مهدوی سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب من خانمی۲۱سالمه یکسالی میشه که دچار تپش قلب شدیدی شدم و قلبم به قفسه سینم میکوبه جوری که میتونم بدون نبض گرفتم بفهمم که الان قلبم چندتا میزنه و درد در شانه و پشت کتف و سینه و دست چپم دارم (البته این دردها چند وقتیه شروع شدن)به متخصص قلب مراجعه کردم ازم اکو و نوار قلب گرفتن گفتن مشکلی نیست و فقط افتادگی دریچه داری که یکم خون برمیگرده(که من متوجه منظورشون نشدم)برای من قرص متورال۵۰ نصف صبح و نصف شب تجویز کردن که یکم بهتر شدم ولی که بهم گفتم یکماه دیگه برای چکاپ بیا که بخاطر کرونا مطبشون بسته بود و من خیلی نگرانم و شنیدم نباید یک دفعه قرص متورال رو قطع کنی پس من سه ماهی میشه که قرص رو ادامه دادم البته بهتر نشدم و تپش قلبم بر گشته و من خیلی ازاین بابت ناراحتم جوری که درحالت استراحتم که هستم تپش قلب دارم و مدام به سینم میکوبه و از فعالیت داشتنم نگین که نمیتونم پاشم و فعالیت کنم (قرص دایمتیکون۱۲۵ برا معده میخورم)لطفا راهنمایی کنید که من چکار کنم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب شما نیاز به انجام یک هولتر نوار قلب به ۴۸ تا ۷۲ ساعته دارید
 • تصویر کاربر کبیری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم اقای دکتر خداقوت
  ۱۷سالمه دخترم،دوساله تپش قلب دارم و جدیدا با هر حرکتی تپش قلبم خیلی میره بالا و یه موقعایی در حین این تپش بالا انگار دو تا نمیزنه سومیو خیلی قوی میزنه و دائما دست چپم درد میکنه همچنین شونه بعضی اوقات انگار قلبم هری میریزه
  اقای دکتر با نفس کشیدنم بعضی اوقات قلبم میسوزه همچنین تیر هم میکشه مشکل قلبی در ارثم هم هست
  میشه لطفا راهنماییم کنین چون به خانوادم هم نگفتم متشکرم خداقوت
  1. تصویر کاربر کبیری چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   نفس تنگی هم میگیرم اونموقع
  2. تصویر کاربر کبیری چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   قفسه سینمم سنگینی میگنه همراه کمی درد
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   پیشنهاد می کنم که یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته و اکو انجام دهید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر ، آیا سوتالول برای کنترل فیبریلاسیون دهلیزی مناسب است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر سام جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسریم 28ساله چند ماهه پیش به دلیل استرس قرص ارام بخش مصرف میکردم چند ماهه دیگه نمیخورمشون یه یک ماهی میشه تمام پمپ ماژی که تو رگ دستام یا سرم یا جای مهم رو احساس میکنم گاهی اوقاتم سرم داغ میکنم پمپ پاژ حس میکنم گاهی م تپش قلب دارم جوری که تمام جای ههای که نبض دارم رو احساس میکنم البته بیشتر تو صورت و سرم میخاستم ازمایش خون دادم خوب بوده ولی ازمایش تروئید ندادم تاحالا نمیدونم دلیلش چیه به نظرتون واسهدچیه البته من به دلایلی قرص متادون با دوز پایین مصرف میکنم سیگارم میکشم هروقتی سیگار م تشیدید میشه نمیدونم چیکار کنم بخدا از سیگاره یا مریضم واقعا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که ضمن مشورت با یکی از همکاران محترم روانپزشک از پروپرانولول ۱۰ میلی گرمی روزانه دو تا سه بار استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام. ببخشید دکتر بنده 27 سالمه و وقتی دراز میکشم ضربانم عمدتا 50 به بالا هست ولی گاهی کمترم میشه. مثلا 40. 45.اما مثلا فرض کنید همین مقدار که هست یه نفس عمیق بکشم داخل ضربانم میشه 60 70.بعد دوباره کم میشه. یا تکون بخورم باز ضربانم از 40. 45 میشه 70 .80یا اگر برم ورزش بزنم ضربانم خیلی خوب بالا میاد. این نوع برادی به نظرتون ربطی به اختلال تشکیل ضربان یا مشکل هدایت قلب داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   همه اعدادی که گفتید در محدوده طبیعی و نشان دهنده ورزشکار بودن شما هستند، به نظر نمی رسد مشکلی داشته باشید. 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر