خطرات فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

هنگام فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره فوقانی قلب (دهلیز)، بی نظم و بدون همانگی با دو حفره تحتانی قلب (بطن) می تپند. علائم فیبریلاسیون دریچه دهلیز قلب اغلب شامل تپش قلب، تنگی نفس و ضعف است.

حمله های فیبریلاسیون دهلیزی می توانند شروع شده و به پایان برسند یا ممکن است شما به فیبریلاسیون دهیلزی دچار شوید که به پایان نرسد و نیازمند درمان باشد. گرچه فیبریلاسیون دهلیزی به خودی خود معمولا تهدید کننده حیات نیست، اما یک مشکل سلامتی جدی است که بعضی اوقات نیازمند درمان اورژانسی می باشد.

این مشکل ممکن است باعث عوارضی شود. این مشکل می تواند منجر به تشکیل لخته خون در قلب شود که این لخته ممکن است به دیگر اندام ها برود و منجر به انسداد جریان خون شود (ایسکمی). درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی شامل داروها و دیگر مداخلات برای تغییر سیسیتم الکتریکی قلب می باشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی

بعضی از افرادی که دچار این بیماری می شوند، علائمی ندارند و از مشکلشان آگاه نیستند تا زمانی که این مشکل طی یک معاینه جسمانی کشف شود. آن افرادی که علائم فیبریلاسیون دهلیزی را بروز می دهند، علائمشان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

❇ تپش قلب

❇ ضعف

❇ کاهش توانایی در ورزش کردن

❇ خستگی

❇ سبکی سر

❇ سرگیجه

❇ گیجی

❇ تنگی نفس

درد قفسه ی سینه

انواع فیبریلاسیون دهلیزی

#گاه به گاه

این مورد به نام فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسمال شناخته می شود. در این نوع فیبریلاسیون دهلیزی شما ممکن است علائمی داشته باشید. علائمی که چند دقیقه تا چند ساعت ممکن است پایدار بمانند  و بعد از آن خود به خود پایان می آبند.

#پایدار

در این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی، تپش قلب شما خود به خود به حالت طبیعی باز نخواهد گشت. اگر شما فیبریلاسیون دهلیزی پایدار داشته باشید، به درمان هایی مانند شوک الکتریکی یا داروهایی برای بازگرداندن تپش قلب طبیعیتان نیاز دارید.

#پایدار طولانی مدت

این نوع از فیبریلاسیون دهلیزی مداوم بوده و به مدت بیشتر از ۱۲ ماه ماندگار است.

#دائمی

در این نوع فیبریلاسیون دهلیزی، تپش طبیعی قلب نمی تواند بازگردانده شود. شما همیشه فیبریلاسیون دهلیزی خواهید داشت و غالبا به داروهایی برای کنترل تپش قلبتان نیاز خواهید داشت.

زمان مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

اگر هر یک از علائم فیبریلاسیون دهلیزی را داشتید، با پزشکتان یک قرار ملاقات تنظیم کنید. ممکن است پزشکتان از شما نوار قلب بگیرد تا مشخص کند آیا علائم شما با فیبریلاسیون دهلیزی یا دیگر مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) مرتبط است یا خیر.

اگر درد قفسه ی سینه دارید، فورا به اورژانس مراجعه کنید. درد قفسه ی سینه می تواند نشان دهنده ی این باشد که شما به حمله ی قلبی دچار شده اید.

علل فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که زمانی ایجاد می شود که دو حفره ی فوقانی قلب شما (دهلیز) پیام هایی الکتریکی بی نظمی را تجربه کنند. قلب شما دارای چهار حفره است، دو حفره فوقانی (دهلیز) و دو حفره تحتانی (بطن).

درون حفره ی فوقانی راست قلب شما (دهلیز راست) گروهی از سلول ها به اسم گره سینوسی وجود دارند. این ها ضربان ساز های طبیعی قلب شما هستند. گره سینوسی ایمپالس هایی (تحریکات الکتریکی) را تولید می کند که به طور طبیعی هر تپش طبیعی قلب را شروع می کنند.

به طور طبیعی، ابتدا ایمپالس در دهلیز طی مسیر کرده و بعد از آن از طریق یک راه ارتباطی بین حفره های فوقانی و تحتانی قلب به اسم گره دهلیزی بطنی (AV) طی مسیر می کند. با حرکت پیام از گره سینوسی به دهلیز، آن ها منقبض شده و خون را از دهلیز به سمت پایین و بطن پمپ میکنند. با حرکت پیام از گره AV به بطن ها، این پیام ها بطن را منقبض کرده و خون را به بیرون از قلب و تمام بدن پمپ می کند.

در این بیماری قلبی، حفرات فوقانی قلب، دارای پیام های الکتریکی هرج و مرجی می شوند. درنتیجه، آن ها دچار لرزش میشوند. گره AV –ارتباط الکتریکی بین دهلیزها و بطن ها- با این ایمپالس هایی که سعی میکنند به بطن برسند بمب باران می شود.

همچنین بطن ها سریع تر می تپند، اما نه به سرعت دهلیزها، زیرا تمام ایمپالس ها نمی توانند منتقل شوند. دلیل آن است که گره AV مانند یک بزرگراه با ظرفیت مشخص است- فقط تعداد مشخصی از وسایل میتوانند در یک زمان از آن رد شوند.

نتیجه یک تپش سریع و بی نظم است. تپش قلب در فیبریلاسیون دهلیزی ۱۰۰ تا ۱۷۵ تپش در دقیقه است. مقدار طبیعی تپش قلب در دقیقه ۶۰ تا ۱۰۰ تپش است.

علل احتمالی

اختلالات یا آسیب به ساختار قلب شایعترین علت فیبریلاسیون دهلیزی است. علل احتمالی فیبریلاسیون دهلیزی شامل موارد زیر هستند:

 • فشار خون بالا
 • حمله ی قلبی
 • بیماری شریان کروناری
 • اختلال دریچه ی قلبی
 • اختلالات مادرزادی قلبی
 • پرکاری غده تیروئید یا عدم تعادل متابولیک
 • قرار گرفتن در معرض محرک ها، مانند داروها، کافئین، تنباکو یا الکل
 • سندرم سینوس بیمار –عدم عملکرد صحیح ضربان ساز طبیعی قلب
 • بیماری ریوی
 • پیشینه جراحی قلب
 • عفونت ویروسی
 • تنش به دلیل پنومونی، جراحی یا دیگر بیماری ها
 • آپنه ی خواب

با این حال بعضی از افراد که دچار فیبریلاسیون دریچه دهلیز قلب هستند اختلال یا آسیب قلبی ندارند، به این مشکل فیبریلاسیون دهلیزی منفرد می گویند. در این بیماری علت اصلی اغلب شفاف نیست و عوارض جانبی شدید نادر است.

فلوتر دهلیزی

فلوتر دهلیزی مانند فیبریلاسیون دهلیزی است، اما ریتم در دهلیز شما در مقایسه با فیبریلاسیون دهلیزی سازمان یافته تر و کمی منظم تر است. بعضی اوقات ممکن است فولتر دهلیزی داشته باشید که منتهی به فیبریلاسیون دهلیزی شود و برعکس.

عوامل خطرزا، علائم و علت های فلوتر دهلیزی شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی هستند. برای مثال، سکته ی مغزی یکی از نگرانی ها در افراد دچار فلوتر دهلیزی است. همانند فیبریلاسیون دهلیزی، فلوتر دهلیزی هنگامی که به درستی درمان شود معمولا تهدید کننده حیات نیست.

عوامل خطرزا

◀ سن

هرچه پیرتر شوید، خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارید.

◀ بیماری های قلبی

هر کسی که به بیماری های قلبی مبتلا است مانند مشکلات دریچه ای قلب، بیماری های مادرزادی قلب، نارسایی احتقانی قلب، بیماری شریان کرونری، یا پیشینه حمله قلبی یا جراحی قلب بیشتر در معرض خطر فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارد.

◀ فشار خون بالا

 داشتن فشار خون بالا، به خصوص اگر به خوبی با تغییرات روش زندگی و داروها کنترل نشده باشد، می تواند خطر شما برای فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

◀ دیگر بیماری های مزمن

 افرادی که بیماری های خاص مزمنی مانند مشکلات تیروئیدی، آپنه خواب، سندرم متابولیک، دیابت، بیماری مزمن کلیوی یا بیماری ریوی دارند خطر بیشتری برای ابتلا به فیبریلاسیون دریچه دهلیز قلب خواهند داشت.

◀ نوشیدن الکل

برای بعضی از افراد، نوشیدن الکل می تواند باعث حملات فیبریلاسیون دهلیزی شود. نوشیدن زیاد ممکن است شما را حتی در خطر بیشتری قرار دهد.

◀ چاقی

افرادی که چاق هستند خطر بیشتری برای ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی دارند.

◀ پیشینه خانوادگی

در بعضی از خانواده ها خطر بیشتری برای ابتلا به این مشکل قلبی مشاهده شده است.

فیبریلاسیون دهلیزی

عوارض فیبریلاسیون دهلیزی

بعضی اوقات فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به عوارض زیر شود:

◀ سکته ی مغزی

در فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم بی نظم ممکن است باعث انباشت خون در حفره فوقانی قلب شما (دهلیز) شده و در نهایت لخته خون ایجاد شود. لخته خون ایجاد شده می تواند از قلبتان کنده شده و به مغزتان برود. این لخته خون ممکن است جریان خون را مسدود کند و باعث سکته ی مغزی شود.

خطر سکته ی مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به سن شما (با پیری خطر بیشتری خواهید داشت) و این که آیا به فشار خون بالا، دیابت، پیشینه نارسایی قلب یا سکته ی مغزی قبلی دچارید و عوامل دیگر دارد.

علائم سکته قلبی و اقدامات هنگام سکته چه هستند؟ سکته قلبی

◀ نارسایی قلبی

فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص اگر کنترل نشده باشد، ممکن است قلب را ضعیف کرده و منجربه نارسایی قلبی شود، مشکلی که در آن قلب شما نمی تواند خون را به مقدار کافی به گردش در آورد تا نیازهای بدن را برآورده کند.

پیشگیری

برای پیشگیری از این بیماری، مهم است که شیوه زندگی سالم برای قلب داشته باشید تا خطر بیماری های قلبی در خودتان را کاهش دهید. شیوه زندگی سالم می تواند شامل موارد زیر باشد:

✳ داشتن رژیم غذایی سالم برای قلب

✳ افزایش فعالیت جسمانی

✳ خودداری از سیگار کشیدن

✳ حفظ وزن سالم

✳ محدود کردن یا عدم استفاده از الکل و کافئین

✳ کاهش تنش ها، زیرا تنش و عصبانیت می توانند باعث مشکلات ریتم قلبی شوند.

✳ استفاده با احتیاط از داروهای بدون نسخه، زیرا بعضی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه دارای محرک هایی هستند که ممکن است باعث ایجاد تپش قلب سریع شوند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حیدری شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر ، آیا سوتالول برای کنترل فیبریلاسیون دهلیزی مناسب است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر سام جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسریم 28ساله چند ماهه پیش به دلیل استرس قرص ارام بخش مصرف میکردم چند ماهه دیگه نمیخورمشون یه یک ماهی میشه تمام پمپ ماژی که تو رگ دستام یا سرم یا جای مهم رو احساس میکنم گاهی اوقاتم سرم داغ میکنم پمپ پاژ حس میکنم گاهی م تپش قلب دارم جوری که تمام جای ههای که نبض دارم رو احساس میکنم البته بیشتر تو صورت و سرم میخاستم ازمایش خون دادم خوب بوده ولی ازمایش تروئید ندادم تاحالا نمیدونم دلیلش چیه به نظرتون واسهدچیه البته من به دلایلی قرص متادون با دوز پایین مصرف میکنم سیگارم میکشم هروقتی سیگار م تشیدید میشه نمیدونم چیکار کنم بخدا از سیگاره یا مریضم واقعا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که ضمن مشورت با یکی از همکاران محترم روانپزشک از پروپرانولول ۱۰ میلی گرمی روزانه دو تا سه بار استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام. ببخشید دکتر بنده 27 سالمه و وقتی دراز میکشم ضربانم عمدتا 50 به بالا هست ولی گاهی کمترم میشه. مثلا 40. 45.اما مثلا فرض کنید همین مقدار که هست یه نفس عمیق بکشم داخل ضربانم میشه 60 70.بعد دوباره کم میشه. یا تکون بخورم باز ضربانم از 40. 45 میشه 70 .80یا اگر برم ورزش بزنم ضربانم خیلی خوب بالا میاد. این نوع برادی به نظرتون ربطی به اختلال تشکیل ضربان یا مشکل هدایت قلب داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   همه اعدادی که گفتید در محدوده طبیعی و نشان دهنده ورزشکار بودن شما هستند، به نظر نمی رسد مشکلی داشته باشید. 

 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  مادرم چند روزه درد قفسه سینه همراه معده درد دارد و سنگینی دست و بیخالی و گیر نداشتن پاها برای بلند شدن
  آیا علائم قلب درد است یا خیر
  البته چند روز عصبی شدن و دیابتی هم هستن
  ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   نشانه هایی که فرمودید می توانند به علت بیماری های مختلفی پیش بیایند، لطفا ابتدا در مورد بیماری های گوارشی بررسی شوند.

 • تصویر کاربر S شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر ضربان قلب من حدود200رسید وگفتن pvstداری وباید ابلیشن کنی یکبارم 5سال قبل ابلیشن کردم هفته آینده قراره ابلیشن کنم وعروسیمم نزدیکه خطرناک نباشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   نگران نباشید ابلیشن پروسیجری با عوارض بسیار کم می باشد ولی نکته مهم آن است که علت عدم موفقیت اپلیکیشن بار اول چه بوده است آیا مسیر فرعی غیر معمول و در محل نا مناسبی برای ابلیشن بوده است یا خیر که در این صورت باید در مورد شانس موفقیت ابلیشن و یا نیاز به انواع خاصی از وسایل قبل از انجام ابلیشن فکر کرد

 • تصویر کاربر M دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز
  درمان تاکیکاردی سینوسی چیه ؟
  ایا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   می توانید از داروهای مهار کننده گیرنده بتا نظیر پروپرانول و یا متو رال و یا متوهگزال استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر Adel یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۲۱ سال سن دارم و تپش قلب دارم که بعد از نوار قلب دکتر گفتن که تپش قلب داری و آریتمی دهلیزی که بی خطر داری و قرص متورال ۵۰ نصف صبح و نصف شب برای دو ماه تجویز کردن (قبلا دو بار اکو انجام داده بودم که فقط افتادگی دریچه میترال نشان داد)
  الآن با توجه به نوار قلب که پیوست کردم
  آیا تشخیص ایشان درست بوده و قابل درمان هست یا خیر
  سوال دیگر من اینه که میتوانم ورزش کنم یا خیر
  البته من هم استرس زیاد دارم
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در نوار ارسالی آثاری از آریتمی های دهلیزی وجود ندارد ولی این به معنی نفی قطعی این آریتمی نیست در صورت امکان یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعت انجام دهید

 • تصویر کاربر طاهره شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر لطفا بفرمایید که ضربان قلب نرمال برای سن چهل وسه سال در خانمها چند است ؟ و ضربان قلب روی چه عددی باعث ایست قلبی می شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   ضربان قلب بین ۶۰ تا ۱۰۰ طبیعی است و عدد ثابتی برای ایجاد ایست قلبی وجود ندارد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده مدتی است گهگاهی وقفه در ضربان قلب دارم زیر یک ثانیه و بعد قلب به کار میوفته با یه ضربه محکم
  ساعت هوشمند ضربان نابه جا رو PVC تشخیص دادند
  البته در طول روز شاید بین 300 تا 500 بار این اتفاق میوفته
  با این تعداد آیا نیاز به پیگیری دارم؟ به نظرتون مسئله خطرناکی است؟میترسم دچار نارسایی قلب و یا ایست قلبی بشم بنده ورزش های سنگین هوازی هم انجام میدم تو اون حالت این مورد را ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعت انجام دهید اطلاعات به دست آمده از ساعت هوشمند قابل اعتماد نمی باشند

 • تصویر کاربر حجت چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 447 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر خوب وعزیز من جوانی37ساله هستم به علت بینظمئ EF بیمارستان رجای نوبت گرفتم خانم امکان جو منو ابلیشن گرمایشئ(نوکس)انجام دهند حال عده ای مردم میگویند به ازانجام ابلیشن امکان داره نیاز به باتری پیداکنی یا اینکه اشتباهی رگ تنفس سوزانده بشه بعد ابلیشن تنگی نفس پیدا کنی میخاستم بدونم ایا این حرفها صحت داره یا نه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در ابلیشن ای که برای این بیماری استفاده خواهد شد امکان نیاز به باتری وجود ندارد و ایجاد تنگی نفس هم از عوارض بسیار نادر این عمل است. به طور کلی جای نگرانی نیست. سلامت باشید.

درحال دریافت اطلاعات