قرص کونکور برای چیست؟ [ + عوارض ]

داروی کونکور برای درمان مشکل فشار خون بالا یا هایپرتنشن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی موارد مصرف و منع مصرف قرص کونکور ، عوارض جانبی این دارو و نکاتی که باید در حین مصرف آن در نظر داشت، می پردازیم.

داروی کونکور چیست؟

تا به حال نام دارویی به نام کونکور یا همان concor را شنیده اید؟ این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است که بر روی قلب و گردش خون تاثیر می گذارد (گردش خون در شریان های قلب و رگ های بدن).

ممکن است از داروی کونکور جهت اهداف دیگری که در این راهنمای درمانی آمده است نیز استفاده شود، بنابراین نمی توان آن را داروی انحصاری برای درمان فشار خون بالای افراد در نظر گرفت.

داروی کونکور با نام های زبتا و بیزوپرولول نیز شناخته می شود.

اطلاعات مهم

بدون هماهنگی با پزشک معالج خود مصرف دوزهای کونکور را به تعویق نیاندازید و خوردن این دارو را به طور کلی متوقف نکنید. توقف ناگهانی قرص کونکور می تواند منجر به بدتر شدن شرایط شما شود و مشکلات جدی قلبی برایتان ایجاد کند.

اگر نیاز به هر نوع جراحی در بدن خود دارید، حتما قبل از انجام عمل به پزشک معالج خود اطلاع دهید که در حال استفاده از داروی بیزوپرولول هستید.

در صورت داشتن یک مشکل جدی قلبی، نباید از بیزوپرولول استفاده کنید. مخصوصا کسانی که با بیماری AV Block، یک نارسایی قلبی شدید، یا کسانی که با مشکل ضربان قلب ضعیف دست و پنجه نرم می کنند.

حتی اگر حال شما رو به بهبود است، استفاده از بیزوپرولول را منظم ادامه دهید. فشار خون بالا معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. ممکن است به خاطر شرایط خود مجبور به استفاده از داروهای فشار خون تا پایان عمر شوید.

قبل از مصرف قرص کونکور

در صورت داشتن مشکلات قلبی جدی و یا داشتن آلرژی، نباید از داروی بیزوپرولول جهت درمان خود استفاده کنید. همچنین داشتن شرایط زیر نیز استفاده از بیزوپرولول را منتفی می کند:

✳ بیماری AV Block

✳ نارسایی قلبی شدید

✳ ضربان قلب ضعیف که معمولا منجر به بیهوشی و بی حالی شما می شود.

برای اینکه از امن بودن داروی بیزوپرولول برای سلامتی خود مطمئن شوید، پزشک معالج خود را از موارد زیر مطلع کنید:

✳ نارسایی احتقانی قلب یا سایر مشکلات قلبی

✳ بیماری عروق کرونر (شریان های سخت)

✳ مشکلات گردش خون (مانند سندرم ریودو)

✳ آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه یا سایر اختلالات تنفسی

✳ دیابت (مصرف بیسوپرولول می تواند برای شما سخت تر از زمانی باشد که شما قند خون پایین دارید)

✳ بیماری کبد یا کلیه

✳ اختلال تیروئید

✳ تاریخچه آلرژی

هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف داروی کونکور برای جنین خطرناک است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

هنوز مشخص نیست که ماده بیزوپرولول می تواند به شیر مادر وارد شود یا نه، یا اینکه بچه ای که شیرخوار است را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. حتما پزشک معالج خود را از شیر دادن به کودک مطلع کنید.

مصرف بیزوپرولول برای هیچ فرد کمتر از 18 سال توصیه نمی شود و مورد تایید نیست.

چگونه باید داروی بیزوپرولول را مصرف کنم؟

بیزوپرولول را دقیقا همانگونه که به شما تجویز شده است، مصرف کنید. تمامی دستورالعمل های موجود بر روی برچسب دارو و نسخه خود را به طور دقیق دنبال کنید.

ممکن است پزشک متخصص پس از هر دوره مصرف، میزان دوز مصرفی را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را از مصرف بیزوپرولول دریافت کرده اید. هرگز این دارو را با میزان بیشتر یا کمتر از حد تجویز شده و طولانی تر از زمان مورد نیاز مصرف نکنید.

مصرف دوزهای مختلف بیسوپرول را جا نیاندازید یا مصرف آن را به طور کلی متوقف نکنید و قبل از این کار حتما با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید. قطع ناگهانی مصرف بیزوپرولول ممکن است وضعیت شما را بدتر کرده و یا مشکلات جدی قلبی برایتان به وجود آورد.

اگر به جراحی نیاز دارید، قبل از انجام عمل جراحی حتما پزشک متخصص را از مصرف بیزوپرولول در روز ها و هفته های قبل مطلع کنید.

نیاز است در حین مصرف این دارو، فشار خون شما به صورت مرتب اندازه گیری شود.

حتی اگر با گذشت کمی زمان حس و حال بهتری پیدا کرده اید، مصرف بیزوپرولول را به صورت منظم ادامه دهید و هیچ دوز آن را رد نکنید. فشار خون بالا معمولا هیچ نشانه و علائم خاصی ندارد. ممکن است نیاز باشد این داروهای فشار خون را تا آخر عمر مصرف کنید.

بیزوپرولول را حتما در دمای اتاق نگه داری کنید و آن را از رطوبت و گرما دور نگه دارید. درب بطری را نیز در مواقعی که به آن نیاز ندارید، به صورت محکم ببندید.

اگر یک وعده مصرف دارو کنکور را فراموش کردم، چه کنم؟

حتما دوز از دست رفته را هرچه سریعتر مصرف کنید تا وارد سیستم گردش خون بدن شود. البته اگر به زمان مصرف دوز بعدی دارو نزدیک شده اید، نباید این کار را انجام دهید. هرگز جهت جبران دوزهای از دست رفته قبلی، میزان بیشتری را از دارو کنکور را مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد قرص کونکور چه کنم؟

حتما هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کرده و یا با اورژانس جهت آمدن به منزل شما تماس بگیرید.

دارو

در حین مصرف داروی کونکور از مصرف چه موادی اجتناب کنم؟

این دارو می تواند قوه تعقل و واکنش های شما را تحت تاثیر بگذارد. حتما در صورتی که قرار است کاری انجام دهید که به هوشیاری شما نیاز دارد نظیر رانندگی، این دارو را با دقت مصرف کنید.

از بلند شدن ناگهانی در حین نشستن و یا دراز کشیدن اجتناب کنید یا  زمانی که حس گیجی دارید از بلند شدن پرهیز کنید. آرام از جای خود بلند شوید و کم کم راه بروید تا از افتادن ناگهانی جلوگیری شود.

از مصرف الکل دوری کنید. الکل می تواند برخی از عوارض جانبی قرص کونکور را افزایش دهد.

عوارض جانبی قرص کونکور

اگر هرگونه آلرژی و واکنش خاصی پس از مصرف این ماده دارویی داشتید، حتما با پزشکان متخصص در این زمینه صحبت کنید. از جمله این واکنش ها می توان به تنگی نفس، کهیر، ورم صورت، لب، زبان و گلو اشاره کرد.

در صورت مشاهده علائم زیر خیلی زود به پزشک خود مراجعه کنید:

❇ تنگی نفس (حتی اگر میزان آن کم است)، ورم، اضافه وزن ناگهانی و سریع

❇ ضربان قلب آرام

❇ ضربان قلب محکم یا احساس لرزش در قفسه سینه

❇ بی حسی، مور مور شدن و یا حس سردی در دست و پاها

❇ حس سبکی سر، نظیر حس اینکه قرار است از هوش بروید.

❇ درد چشم و مشکلات دید

❇ برونش اسپاسم (تنگی قفسه سینه، مشکل در تنفس و خستگی)

از جمله عوارض جانبی قرص کونکور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ سردرد

❇ حس خستگی

❇ مشکلات خواب

❇ درد مفاصل

❇ ورم

❇ علائم سرماخوردگی نظیر آب ریزش بینی، قرمزی بینی، سرفه یا درد گلو

چه مواد دارویی دیگری بر بیزوپرولول تاثیر می گذارند؟

دکتر معالج خود را از تمام مواد دارویی که در حال مصرف آن هستید، مطلع کنید و همچنین اگر اخیرا مصرف داروی خاصی را آغاز یا متوقف کرده اید، این موضوع را نیز به اطلاع وی برسانید. به خصوص:

 • انسولین یا داروهای خوراکی دیابت
 • ریفامپین
 • داروهای قلبی یا فشار خون نظیر: کلونیدین، دیجیتالیس، دیگوزین، دیلتیازم، رزرپین یا وراپامیل

⚠توجه: این لیست کامل نیست. دیگر داروها نیز می توانند با بیزوپرولول تداخل دارویی داشته باشند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب 

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.3 (66.67%) 3 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوب هستین من ۱۲ سالمه یه اتفاقی افتاد که دوست نداشتم زنده بمونم برای همین قرص مصرف کردم نه قرص خطرناک چون نداشتم و نمیدونستم چطوری تهیه میشه البته کمی هم میترسیدم مثلا از قرصایی مثل ژلوفن و ایبوپروفن مصرف میکردم بین ۱۰ تا ۲۰ تا یا قرصای دیگه بعدش یه حالی میشدم یه حالت بیهوشی اما بیهوش نبودم از محیط اطرافم با خبر بودم اما چشام باز نمیشد و خوابم میبرد یکمم دل درد و حالت تهوه داشتم تا قبل این کار هیچ مشکل قلبی نداشتم هیچی اما الان احساس میکنم نمیتونم خیلی از مناطق شیب دار به راحتی بالا برم و درجا ضربان قلبم بالا میره یا بعضی اوقات به مدت۳ تا ۴ ثانیه تیری میزنه که نمیتونم نفس بکشم با گوشی ضربان قلبمو گوش کردم و ضربان خالمم گوش کردم اما ضربان من خیلی بالا تر بود و اینکه در موقعیت استرس زا به شدت قلبم میزنه طوری که احساس میکنم الان از حال میرم و همچی از یادم میره و موقعیت و تار میبینم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   بسته یه میزان و نوع داروهایی که مصرف کرده اید ممکن است نیاز به زمان داشته باشید تا آثار آنها از بدن شما خارج شود، یا نیاز به شستشوی روده داشته باشید.
   هنگام ناراحتی های روحی، حتما مشکل خود را با پدر و مادر در میان بگذارید. اگر نمیتوانید یا خجالت می کشید با پدر و مادر خود راحت صحبت کنید، از ایشان بخواهید تا شما را نزد متخصص مشاور روانشناس ببرند.
   امیدوارم سالم و سلامت باشید.

 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ميشه به اکو مری ما نگاه کنید ونظر خودتون بگيد مشکل ماچیه وروش درمان چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   تصویری به دست بنده نرسیده

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .....آیا مصرف داروی فلودروکورتیزون باعث بزرگی قلب می شود؟ تا چه مدت زمانی می توان استفاده کرد؟ مصرف محدود دارد یا می توان همیشه استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   این دارو باعث تجمع مایعات و سدیم می‌شود و موجب بزرگ شدن قلب نخواهد شد و در صورت کمبود این هورمون در صورت عدم بروز عوارض می توان به مدت طولانی از آن استفاده کرد

 • تصویر کاربر hamid سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتردختری ۱۱ساله دارم که حدود۸روزپیش صبح موقعی که خواب بود یک دفعه دچارسخت نفس کشیدن شدوبی هوش شددربیمارستان Icu کودکان بستری هست دکترمیگه قلبش بزرگ شده ولی تاقبل ازاین هیچ علائمی نداشته یک دفعه اینجوری شد.دکترگفته بایدپیوندشودآیابادارواین مشکل برطرف نمی شود؟بدنش به داروها جواب داده لطفا راهنمایی فرماییدآیا درمان دیگری هست ؟سپاس ازشما.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توضیحات ارائه شده فوق نمی توان اظهار نظر قطعی کرد ولی احتمالاً ایشان از مدت ها قبل دچار مشکل بوده و حمله فوق هم یک آریتمی بطنی بوده است در مورد نیاز به پیوند و یا کافی بودن داروها نیاز به توضیحات و مدارک بیشتری هست

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر قلب من برای من قرص کنکور۲/۵تجویز کردن برای میترال mr60%
  متاسفانه دچار سنگ کلیه شدم
  دکتر ارولوژ هیدروکلروتیازید تجویز کردن
  تداخل ندارن؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر می توانید هر دو دارو را به طور همزمان مصرف فرمایید

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  قبل از استفاده از کنکور2.5 فشارم روی 13/8 بود و علی رغم خوردن قرص با اینکه قبلا فشار خون نرمالم روی 12 بود باز هم فشار خونم در طول روز 13/8 باقی ماند. میخواستم برای نرمال شدن فشار خونم مشورت بگیرم
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً کانکور رو قطع بفرمایید و بعد از یک هفته یک هولتر فشار خون ۴۸ ساعته انجام دهید

 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جناب اقای دکتر مادر من ef ده تا پانزده درصد دارن
  چون بعد از گذاشتن icd دوسال پیش عفونت کرد و خارجش کردن امکان گذاشتن crt به گفته پزشکشون نیست و ریسکه و به داروهای قبلیش از وقتی قرص اپلرن اضافه شد بهتر شدن
  یکماه پیش دراثر استرس دچار شوک شدن و اریتمی و پتاسیم 7 که میخاستن دیالیز کنن که خداروشکر برگشت به 5 و حتتی3.5
  الان مشکلی که دارن کراتنین 2.1 که بالا رفته و اوره س وپتاسیم هم لبه مرزه همون 5
  اثرات داروهای اپلرن 50وکنکوره ایا؟
  چکار کنن امکان حذف اپلرن هست؟یا نصفش کنن ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید باتوجه به مشکلات ایجاد شده که درست تنظیم کنیم داروای قلب رو مشکلی ایجاد نشه برای کلیه شون
  دیابت هم دارن انسولین کنترل شده دریافت میکنن و خوبه و درضمن افت فشارم پیدا میکنن.
  گلی کلازید
  لیزینوپریل
  کونکور
  فروزماید 40 سه بار و الپرنون

  لی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که دوز مصرفی اپلرنون رو به ۲۵ میلی گرم روزانه کاهش دهید و در در صورتیکه کراتینین به بیش از دو و نیم میلی گرم در صد برسد اپلرنون را قطع کنید
   و در صورت افت فشار خون میزان مصرف لیزینوپریل را هم کاهش دهید

 • تصویر کاربر راضیه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خانوم28ساله ام. چند ساله زمان استرس و ناراحتی قلب زیر بغل و دست و شانه چپم احساس سوزش و سنگینی داره. چند روز پیش رفتم دکتر بعد از نوار قلب و اکو تشخیص شلی خفیف دریچه قلب دادن. برام 4دارو نوشتن. کنکور کور دوز دو ونیم شبی1عدد وکلردیازپوکساید دوز5 شبی1عدد و گاباپنتین100 شبی1عدد و لگزاتال10 هفته اول شبی نصف و از هفته دوم شبی1عدد.
  من بعد از خوردن اینها احساس مرگ و تپش قلب شدید اول خوابم دارم. البته این حس رو قبلا4 الی 5بار تجربه کردم ک بعد از توجه به خوراکم متوجه شدم این اتفاق با خوردن سردی در شام ب سراغم میاد البته مطمین نیستم. میترسم بخورم دارومو. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   داروهای نامبرده فوق را می توانید با پروپرانولول ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم دو بار در روز و پنتوپرازول جایگزین کنید و حتماً با یکی از همکاران محترم روانپزشک هم مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من مدت یک سال هست قرص کونکور 2.5 میخورم
  متاسفانه پزشکی که برای تجویز کردن ایران نیستن
  استفاده طولانی مدت این قرص مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  تو این یکسال فشارم نرمال شده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر دارو را همچنان ادامه بدهید

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . 53 سال سن دارم سه سال پیش بالن کار گذاشتم ولی هنوز در ناحیه قفسه سینه درد دارم. به دکتر مراجعه کردم پس از اکو و تست ورزش واسکن لیزری گفتند قلب شما مشکلی ندارد.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا نتیجه اکو و تست ورزش خود را ارسال نمایید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر