قرص کونکور برای چیست؟ [ + عوارض ]

داروی کونکور برای درمان مشکل فشار خون بالا یا هایپرتنشن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی موارد مصرف و منع مصرف قرص کونکور ، عوارض جانبی این دارو و نکاتی که باید در حین مصرف آن در نظر داشت، می پردازیم.

داروی کونکور چیست؟

تا به حال نام دارویی به نام کونکور یا همان concor را شنیده اید؟ این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است که بر روی قلب و گردش خون تاثیر می گذارد (گردش خون در شریان های قلب و رگ های بدن).

ممکن است از داروی کونکور جهت اهداف دیگری که در این راهنمای درمانی آمده است نیز استفاده شود، بنابراین نمی توان آن را داروی انحصاری برای درمان فشار خون بالای افراد در نظر گرفت.

داروی کونکور با نام های زبتا و بیزوپرولول نیز شناخته می شود.

اطلاعات مهم

بدون هماهنگی با پزشک معالج خود مصرف دوزهای کونکور را به تعویق نیاندازید و خوردن این دارو را به طور کلی متوقف نکنید. توقف ناگهانی قرص کونکور می تواند منجر به بدتر شدن شرایط شما شود و مشکلات جدی قلبی برایتان ایجاد کند.

اگر نیاز به هر نوع جراحی در بدن خود دارید، حتما قبل از انجام عمل به پزشک معالج خود اطلاع دهید که در حال استفاده از داروی بیزوپرولول هستید.

در صورت داشتن یک مشکل جدی قلبی، نباید از بیزوپرولول استفاده کنید. مخصوصا کسانی که با بیماری AV Block، یک نارسایی قلبی شدید، یا کسانی که با مشکل ضربان قلب ضعیف دست و پنجه نرم می کنند.

حتی اگر حال شما رو به بهبود است، استفاده از بیزوپرولول را منظم ادامه دهید. فشار خون بالا معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. ممکن است به خاطر شرایط خود مجبور به استفاده از داروهای فشار خون تا پایان عمر شوید.

قبل از مصرف قرص کونکور

در صورت داشتن مشکلات قلبی جدی و یا داشتن آلرژی، نباید از داروی بیزوپرولول جهت درمان خود استفاده کنید. همچنین داشتن شرایط زیر نیز استفاده از بیزوپرولول را منتفی می کند:

✳ بیماری AV Block

✳ نارسایی قلبی شدید

✳ ضربان قلب ضعیف که معمولا منجر به بیهوشی و بی حالی شما می شود.

برای اینکه از امن بودن داروی بیزوپرولول برای سلامتی خود مطمئن شوید، پزشک معالج خود را از موارد زیر مطلع کنید:

✳ نارسایی احتقانی قلب یا سایر مشکلات قلبی

✳ بیماری عروق کرونر (شریان های سخت)

✳ مشکلات گردش خون (مانند سندرم ریودو)

✳ آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه یا سایر اختلالات تنفسی

✳ دیابت (مصرف بیسوپرولول می تواند برای شما سخت تر از زمانی باشد که شما قند خون پایین دارید)

✳ بیماری کبد یا کلیه

✳ اختلال تیروئید

✳ تاریخچه آلرژی

هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف داروی کونکور برای جنین خطرناک است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

هنوز مشخص نیست که ماده بیزوپرولول می تواند به شیر مادر وارد شود یا نه، یا اینکه بچه ای که شیرخوار است را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. حتما پزشک معالج خود را از شیر دادن به کودک مطلع کنید.

مصرف بیزوپرولول برای هیچ فرد کمتر از 18 سال توصیه نمی شود و مورد تایید نیست.

چگونه باید داروی بیزوپرولول را مصرف کنم؟

بیزوپرولول را دقیقا همانگونه که به شما تجویز شده است، مصرف کنید. تمامی دستورالعمل های موجود بر روی برچسب دارو و نسخه خود را به طور دقیق دنبال کنید.

ممکن است پزشک متخصص پس از هر دوره مصرف، میزان دوز مصرفی را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را از مصرف بیزوپرولول دریافت کرده اید. هرگز این دارو را با میزان بیشتر یا کمتر از حد تجویز شده و طولانی تر از زمان مورد نیاز مصرف نکنید.

مصرف دوزهای مختلف بیسوپرول را جا نیاندازید یا مصرف آن را به طور کلی متوقف نکنید و قبل از این کار حتما با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید. قطع ناگهانی مصرف بیزوپرولول ممکن است وضعیت شما را بدتر کرده و یا مشکلات جدی قلبی برایتان به وجود آورد.

اگر به جراحی نیاز دارید، قبل از انجام عمل جراحی حتما پزشک متخصص را از مصرف بیزوپرولول در روز ها و هفته های قبل مطلع کنید.

نیاز است در حین مصرف این دارو، فشار خون شما به صورت مرتب اندازه گیری شود.

حتی اگر با گذشت کمی زمان حس و حال بهتری پیدا کرده اید، مصرف بیزوپرولول را به صورت منظم ادامه دهید و هیچ دوز آن را رد نکنید. فشار خون بالا معمولا هیچ نشانه و علائم خاصی ندارد. ممکن است نیاز باشد این داروهای فشار خون را تا آخر عمر مصرف کنید.

بیزوپرولول را حتما در دمای اتاق نگه داری کنید و آن را از رطوبت و گرما دور نگه دارید. درب بطری را نیز در مواقعی که به آن نیاز ندارید، به صورت محکم ببندید.

اگر یک وعده مصرف دارو کنکور را فراموش کردم، چه کنم؟

حتما دوز از دست رفته را هرچه سریعتر مصرف کنید تا وارد سیستم گردش خون بدن شود. البته اگر به زمان مصرف دوز بعدی دارو نزدیک شده اید، نباید این کار را انجام دهید. هرگز جهت جبران دوزهای از دست رفته قبلی، میزان بیشتری را از دارو کنکور را مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد قرص کونکور چه کنم؟

حتما هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کرده و یا با اورژانس جهت آمدن به منزل شما تماس بگیرید.

دارو

در حین مصرف داروی کونکور از مصرف چه موادی اجتناب کنم؟

این دارو می تواند قوه تعقل و واکنش های شما را تحت تاثیر بگذارد. حتما در صورتی که قرار است کاری انجام دهید که به هوشیاری شما نیاز دارد نظیر رانندگی، این دارو را با دقت مصرف کنید.

از بلند شدن ناگهانی در حین نشستن و یا دراز کشیدن اجتناب کنید یا  زمانی که حس گیجی دارید از بلند شدن پرهیز کنید. آرام از جای خود بلند شوید و کم کم راه بروید تا از افتادن ناگهانی جلوگیری شود.

از مصرف الکل دوری کنید. الکل می تواند برخی از عوارض جانبی قرص کونکور را افزایش دهد.

عوارض جانبی قرص کونکور

اگر هرگونه آلرژی و واکنش خاصی پس از مصرف این ماده دارویی داشتید، حتما با پزشکان متخصص در این زمینه صحبت کنید. از جمله این واکنش ها می توان به تنگی نفس، کهیر، ورم صورت، لب، زبان و گلو اشاره کرد.

در صورت مشاهده علائم زیر خیلی زود به پزشک خود مراجعه کنید:

❇ تنگی نفس (حتی اگر میزان آن کم است)، ورم، اضافه وزن ناگهانی و سریع

❇ ضربان قلب آرام

❇ ضربان قلب محکم یا احساس لرزش در قفسه سینه

❇ بی حسی، مور مور شدن و یا حس سردی در دست و پاها

❇ حس سبکی سر، نظیر حس اینکه قرار است از هوش بروید.

❇ درد چشم و مشکلات دید

❇ برونش اسپاسم (تنگی قفسه سینه، مشکل در تنفس و خستگی)

از جمله عوارض جانبی قرص کونکور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ سردرد

❇ حس خستگی

❇ مشکلات خواب

❇ درد مفاصل

❇ ورم

❇ علائم سرماخوردگی نظیر آب ریزش بینی، قرمزی بینی، سرفه یا درد گلو

چه مواد دارویی دیگری بر بیزوپرولول تاثیر می گذارند؟

دکتر معالج خود را از تمام مواد دارویی که در حال مصرف آن هستید، مطلع کنید و همچنین اگر اخیرا مصرف داروی خاصی را آغاز یا متوقف کرده اید، این موضوع را نیز به اطلاع وی برسانید. به خصوص:

 • انسولین یا داروهای خوراکی دیابت
 • ریفامپین
 • داروهای قلبی یا فشار خون نظیر: کلونیدین، دیجیتالیس، دیگوزین، دیلتیازم، رزرپین یا وراپامیل

⚠توجه: این لیست کامل نیست. دیگر داروها نیز می توانند با بیزوپرولول تداخل دارویی داشته باشند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب 

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

13+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر. خواستم بپرسم چند ماهه مادرم قرص کنکور 5میلی گرم خارجی واسه فشار خون استفاده میکنه، قرصش تموم شد تو بازار فقط 10 میلی گرمش پیدا شد و دکتر داروخانه گفت میشه این قرص رو نصف کرد خط وسط داره، نصفشو استفاده کنه، ایا ایرادی نداره؟ ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله میتوانید قرص را نصف کنید

 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر، من از کودکی دچار تپش قلب های غیر طبیعی بودم، ریتم قلبم به یکباره تغییر میکرد و ضربان قلبم جوری بالا میرفت که بدنم رو تکون میداد نفسم سنگین میشد و با حبس کردن نفس یا سرفه کردن ( گاهی با مراجعه به بیمارستان و سرم) به یکباره ریتم قلبم به حالت نرمال برمیگشت، پزشکم برام پروپرانول رو تجویز کردن، چندین سال مشکلی نداشتم ولی هر زمان که اضطراب بالا یا حرکات ناگهانی یا ورزش سنگین انجام میدادم این حالت تکرار میشد،ولی توی سن 28 سالگی و یک ماه قبل ضربان های اضافی رو حس کردم همراه با سرگیجه و تنگی نفس و بی حالی و به همراه همون تپش قلب های قبلی ولی اینبار توی بازه های کوتاه تری رخ میداد (با کوچکترین استرسی این حالتا تکرار میشد حتی با شنیدن یه صدای بلند) یه هفته این حالت ادامه داشت و به پزشک مراجعه کردم، هولتر 72 ساعته تجویز شد، متاسفانه توی اون سه روز تپشی برام رخ نداد، ولی نتیجه هولتر نشون داد که ضربانم تا 150 بالا رفته، دکتر به مدت یک ماه کنکور 2/5 روزی یک عدد تجویز کردن و گفتن هر زمان اون حالت تپش قلب بهت دست داد برو نوار قلب بگیر (ولی هربار رخ داد قبل رسیدن به درمانگاه قلبم اوکی شد و موفق به ثبتش نشدم) ، منتها مراجعه بعدی من خورد توی کرونا و نتونستم مراجعه کنم، در حال نمونه مشابه قرص رو مصرف میکنم ولی تنگی نفس دارم ، کوچکترین فعالیتی مثل خم و راست شدن یا از پله بالا رفتن حالم رو بد میکنه، جناب دکتر ممنون میشم نظرتون رو بگید، ممنون از وقتی که میذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمالاً شما مبتلا به نوعی از آریتمی هستید که نیاز به ابلیشن دارد لذا توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم الکتروفیزیولوژیست مشورت بفرمایید

  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   نوار های قبلی شما در مراجعات قبلی به بیمارستان ها می تواند در مورد تصمیم گیری برای برنامه درمانی شما بسیار موثر باشند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پروپلاس دریچه میترال دارم قرص پروپرانول 20هر8ساعت میخورم ولی تپش قلب واضطراب دارم رفتم دکتر قرص کنکور2.5بهم داد هر12ساعت باید بخورم میخواستم ببینم بخورم یا همان قرص پرانول را بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   مصرف این دو دارو در شما تفاوت زیادی ندارد و هریک از آنها را می توانید مصرف کنید همچنین توصیه می کنم که از آلپرازولام نیم میلی گرم هر شب قبل از خواب استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آیا مصرف قرص کنکور همزمان با فلکاینید توصیه میشود و تداخل دارویی ایجاد نمیکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   می‌توانند همزمان استفاده شوند

 • تصویر کاربر نسیم یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من به خاطر تنگی نفس به متخصص ریه مراجعه کردم که بعد از بررسی گفتند مشکلی ندارم و به من گفتند استرس دارم و من از نظر قلبی هم به دکتر مراجعه کردم گفتند مشکلی ندارم و متخصص ریه به من کنکور ۲/۵ میلی دادن گفتند از پروپرانول ضعیفتره و فقط به خاطر اینکه از تنشت کم بشه بهت میدم نصف صبح و نصف شب و من کم کاری تیرویید دارم البته ۲۰ سالی هست قرص مصرف میکنم ،میخواستم ببینم این قرصو مصرف کنم مشکلی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکلی ندارد

 • تصویر کاربر طاهر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من دوشبه تقریبا فشار مینیمم تا 9 میره و تپش تا 88 تا 90 و در پشت سمت چپ درد مختصری دارم قبلا کنکور مصرف میکردم 2ماهه مصرف نمیکردم ایا دوباره مصرف را شروع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب، نتایج آزمایش های پیشین خود مثل هولتر فشارخون، اکو یا نوار قلبی خود ار ارسال نمایید.

 • تصویر کاربر ناهید دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام، من دوسال پیش دچار استرس شدم و ضربان قلبم بالا رفت دکتر قرص کونکور را تجویز کردند در تهران بشرطی که بعد یکماه بروم سرشون ولی من دوساله قرص کونکور 5میخورم .میخواستم بدونم میتونم کم کم این قرص را قطع کنم .با خوردن کونکور ضربانم همیشه بین 72تا 88است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما می‌توانید کانکور را به تدریج در طی ۲ تا ۳ هفته کم کرده و سپس قطع کنید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  مادر من قرص کنکور 10 روز یک عدد. قرص دیووان 80 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد. قرص اسپیداکتون25 میلی گرم روزی یک عدد.آسپرین 80 روزی یک عدد.
  قبلا قرصاش فرق داشت الان که دکترقلبش این قرصاشو براش نوشته فشارش همیشه پایینه مثلا 10 روی 5 رو نشون میده. میشه رهنمایی کنین کدوم قرصش فشارشو پایین میکنه. بعدم میتونه این قرصا عوارض بده برای صدرتش جوش دربیاره چون صورتش جوش زده .
  بعدم دیابت هم داره قرصای دیابتی رو هم میخوره.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   فشار مورد اشاره شده کاملاً ایده‌آل است و نیازی به تغییر داروها نیست مگر اینکه میزان ضربان قلب خیلی کاهش یافته باشد و به کمتر از ۵۰ رسیده باشد
   در صورتی که فشار خون به کمتر از ۱۰ رسیده باشد آنگاه باید میزان دوز داروهای مصرفی مثل کنکوریا دیوان را کاهش داد در ضمن نیازی به مصرف اسپیداکتون نیست

 • تصویر کاربر فرزانه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشی من ۴۴ساله هستم حدود۱۸ساله قرص پروپرنوال۱۰مصرف میکنم اماالان ۳هفته ست ریتم قلبم ضعیفه بجاش کنکورباسرتراالین۵۰باکپسول گابالین۵۰تجویزکرده باکنکور۵میلی گفتنم افتادگیه دریچه میترال داریدایابایدقرص پروپرنوال واس سیتراالپرام ۱۰راقط کنم لطفاراهنماییم کنیدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما نباید پروپرانولول را همزمان با کانکور مصرف کنید
   همچنین توصیه می کنم که از مصرف همزمان سرترالین و سیتالوپرام نیز اجتناب کنید

 • تصویر کاربر محسن6229 دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. من با علائم بی حسی دست و پا و احساس سنگینی سر و تکرر ادرار خصوصا نصف شب وسط خواب، احساس فشار روی چشم ها و حالت تهوع به متخصص قلب مراحعه کردم. نوار قلب نرمال بود. اکو انجام دادن نرمال بود. قرص لوزارتان 25. کنکور کور. نورتریپتیلین 10. دادن. و گفتن مشکل فشار خون داری. یه هفته هست مصرف میکنم. مشکلم حل نشده که هیچ. دست و پاهام سرد شده و شبا موقع خواب بدنم میلرزه خصوصا قلبم. چیکار کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   علائم مورد اشاره مربوط به فشار خون نیست و طبیعی است که با مصرف داروهای ضد فشارخون و کنترل فشارخون هم این علائم از بین نخواهد رفت. درصورتی که آزمایشات روتین طبیعی باشند توصیه می‌کنم که با یکی از همکاران محترم روانپزشک نیز مشورت بفرمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر