قرص کونکور برای چیست؟ [ + عوارض ]

داروی کونکور برای درمان مشکل فشار خون بالا یا هایپرتنشن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی موارد مصرف و منع مصرف قرص کونکور ، عوارض جانبی این دارو و نکاتی که باید در حین مصرف آن در نظر داشت، می پردازیم.

داروی کونکور چیست؟

تا به حال نام دارویی به نام کونکور یا همان concor را شنیده اید؟ این دارو متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده با عنوان مسدود کننده های بتا است که بر روی قلب و گردش خون تاثیر می گذارد (گردش خون در شریان های قلب و رگ های بدن).

ممکن است از داروی کونکور جهت اهداف دیگری که در این راهنمای درمانی آمده است نیز استفاده شود، بنابراین نمی توان آن را داروی انحصاری برای درمان فشار خون بالای افراد در نظر گرفت.

داروی کونکور با نام های زبتا و بیزوپرولول نیز شناخته می شود.

اطلاعات مهم

بدون هماهنگی با پزشک معالج خود مصرف دوزهای کونکور را به تعویق نیاندازید و خوردن این دارو را به طور کلی متوقف نکنید. توقف ناگهانی قرص کونکور می تواند منجر به بدتر شدن شرایط شما شود و مشکلات جدی قلبی برایتان ایجاد کند.

اگر نیاز به هر نوع جراحی در بدن خود دارید، حتما قبل از انجام عمل به پزشک معالج خود اطلاع دهید که در حال استفاده از داروی بیزوپرولول هستید.

در صورت داشتن یک مشکل جدی قلبی، نباید از بیزوپرولول استفاده کنید. مخصوصا کسانی که با بیماری AV Block، یک نارسایی قلبی شدید، یا کسانی که با مشکل ضربان قلب ضعیف دست و پنجه نرم می کنند.

حتی اگر حال شما رو به بهبود است، استفاده از بیزوپرولول را منظم ادامه دهید. فشار خون بالا معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. ممکن است به خاطر شرایط خود مجبور به استفاده از داروهای فشار خون تا پایان عمر شوید.

قبل از مصرف قرص کونکور

در صورت داشتن مشکلات قلبی جدی و یا داشتن آلرژی، نباید از داروی بیزوپرولول جهت درمان خود استفاده کنید. همچنین داشتن شرایط زیر نیز استفاده از بیزوپرولول را منتفی می کند:

✳ بیماری AV Block

✳ نارسایی قلبی شدید

✳ ضربان قلب ضعیف که معمولا منجر به بیهوشی و بی حالی شما می شود.

برای اینکه از امن بودن داروی بیزوپرولول برای سلامتی خود مطمئن شوید، پزشک معالج خود را از موارد زیر مطلع کنید:

✳ نارسایی احتقانی قلب یا سایر مشکلات قلبی

✳ بیماری عروق کرونر (شریان های سخت)

✳ مشکلات گردش خون (مانند سندرم ریودو)

✳ آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه یا سایر اختلالات تنفسی

✳ دیابت (مصرف بیسوپرولول می تواند برای شما سخت تر از زمانی باشد که شما قند خون پایین دارید)

✳ بیماری کبد یا کلیه

✳ اختلال تیروئید

✳ تاریخچه آلرژی

هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف داروی کونکور برای جنین خطرناک است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

هنوز مشخص نیست که ماده بیزوپرولول می تواند به شیر مادر وارد شود یا نه، یا اینکه بچه ای که شیرخوار است را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر. حتما پزشک معالج خود را از شیر دادن به کودک مطلع کنید.

مصرف بیزوپرولول برای هیچ فرد کمتر از 18 سال توصیه نمی شود و مورد تایید نیست.

چگونه باید داروی بیزوپرولول را مصرف کنم؟

بیزوپرولول را دقیقا همانگونه که به شما تجویز شده است، مصرف کنید. تمامی دستورالعمل های موجود بر روی برچسب دارو و نسخه خود را به طور دقیق دنبال کنید.

ممکن است پزشک متخصص پس از هر دوره مصرف، میزان دوز مصرفی را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را از مصرف بیزوپرولول دریافت کرده اید. هرگز این دارو را با میزان بیشتر یا کمتر از حد تجویز شده و طولانی تر از زمان مورد نیاز مصرف نکنید.

مصرف دوزهای مختلف بیسوپرول را جا نیاندازید یا مصرف آن را به طور کلی متوقف نکنید و قبل از این کار حتما با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید. قطع ناگهانی مصرف بیزوپرولول ممکن است وضعیت شما را بدتر کرده و یا مشکلات جدی قلبی برایتان به وجود آورد.

اگر به جراحی نیاز دارید، قبل از انجام عمل جراحی حتما پزشک متخصص را از مصرف بیزوپرولول در روز ها و هفته های قبل مطلع کنید.

نیاز است در حین مصرف این دارو، فشار خون شما به صورت مرتب اندازه گیری شود.

حتی اگر با گذشت کمی زمان حس و حال بهتری پیدا کرده اید، مصرف بیزوپرولول را به صورت منظم ادامه دهید و هیچ دوز آن را رد نکنید. فشار خون بالا معمولا هیچ نشانه و علائم خاصی ندارد. ممکن است نیاز باشد این داروهای فشار خون را تا آخر عمر مصرف کنید.

بیزوپرولول را حتما در دمای اتاق نگه داری کنید و آن را از رطوبت و گرما دور نگه دارید. درب بطری را نیز در مواقعی که به آن نیاز ندارید، به صورت محکم ببندید.

اگر یک وعده مصرف دارو کنکور را فراموش کردم، چه کنم؟

حتما دوز از دست رفته را هرچه سریعتر مصرف کنید تا وارد سیستم گردش خون بدن شود. البته اگر به زمان مصرف دوز بعدی دارو نزدیک شده اید، نباید این کار را انجام دهید. هرگز جهت جبران دوزهای از دست رفته قبلی، میزان بیشتری را از دارو کنکور را مصرف نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد قرص کونکور چه کنم؟

حتما هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه کرده و یا با اورژانس جهت آمدن به منزل شما تماس بگیرید.

دارو

در حین مصرف داروی کونکور از مصرف چه موادی اجتناب کنم؟

این دارو می تواند قوه تعقل و واکنش های شما را تحت تاثیر بگذارد. حتما در صورتی که قرار است کاری انجام دهید که به هوشیاری شما نیاز دارد نظیر رانندگی، این دارو را با دقت مصرف کنید.

از بلند شدن ناگهانی در حین نشستن و یا دراز کشیدن اجتناب کنید یا  زمانی که حس گیجی دارید از بلند شدن پرهیز کنید. آرام از جای خود بلند شوید و کم کم راه بروید تا از افتادن ناگهانی جلوگیری شود.

از مصرف الکل دوری کنید. الکل می تواند برخی از عوارض جانبی قرص کونکور را افزایش دهد.

عوارض جانبی قرص کونکور

اگر هرگونه آلرژی و واکنش خاصی پس از مصرف این ماده دارویی داشتید، حتما با پزشکان متخصص در این زمینه صحبت کنید. از جمله این واکنش ها می توان به تنگی نفس، کهیر، ورم صورت، لب، زبان و گلو اشاره کرد.

در صورت مشاهده علائم زیر خیلی زود به پزشک خود مراجعه کنید:

❇ تنگی نفس (حتی اگر میزان آن کم است)، ورم، اضافه وزن ناگهانی و سریع

❇ ضربان قلب آرام

❇ ضربان قلب محکم یا احساس لرزش در قفسه سینه

❇ بی حسی، مور مور شدن و یا حس سردی در دست و پاها

❇ حس سبکی سر، نظیر حس اینکه قرار است از هوش بروید.

❇ درد چشم و مشکلات دید

❇ برونش اسپاسم (تنگی قفسه سینه، مشکل در تنفس و خستگی)

از جمله عوارض جانبی قرص کونکور می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ سردرد

❇ حس خستگی

❇ مشکلات خواب

❇ درد مفاصل

❇ ورم

❇ علائم سرماخوردگی نظیر آب ریزش بینی، قرمزی بینی، سرفه یا درد گلو

چه مواد دارویی دیگری بر بیزوپرولول تاثیر می گذارند؟

دکتر معالج خود را از تمام مواد دارویی که در حال مصرف آن هستید، مطلع کنید و همچنین اگر اخیرا مصرف داروی خاصی را آغاز یا متوقف کرده اید، این موضوع را نیز به اطلاع وی برسانید. به خصوص:

 • انسولین یا داروهای خوراکی دیابت
 • ریفامپین
 • داروهای قلبی یا فشار خون نظیر: کلونیدین، دیجیتالیس، دیگوزین، دیلتیازم، رزرپین یا وراپامیل

⚠توجه: این لیست کامل نیست. دیگر داروها نیز می توانند با بیزوپرولول تداخل دارویی داشته باشند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب 

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

10+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پرشان شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر ، من ۳۷ سالمه چهار روزه که ضربان اضافه در قلب حس میکنم دو بار نوار قلبی گرفتم و ضربان آصافه رو نشون میده ولی کمه ، فشار نرمال من ۹ روی ۷ هست ولی این چهار روز ۱۱ روی ۸ رو نشون میده ،دکتر قلب مراجعه کردم به من کنکور کور ۲/۵ دادن ، به نظر شما این دارو رو مصرف کنم در ضمن من کم کاری تیرویید هم دارم ممنون میشم پاسخ بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ دی ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به میزان فشار خون نمی توانید از کانکور استفاده بفرمایید در صورتی که این تپش قلب ها خیلی آزاردهنده نیستند بهترین توصیه حفظ آرامش و عدم مصرف داروست

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر مادر من فشار خون دارن براشون قرص لوزارتان و کنکور تجویز کردین سوالم اینه که مصرف قرص کنکور در بلند مدت براشون مشکلی ایجاد نمیکنه لازم هست که مجدد ویزیت بشن این را هم بگم که ایشون فشار خون نرمال و تقریبا ثابتی پیدا کردن .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر مشکلی ایجاد نخواهد کرد و ثابت بودن فشارخون نشان دهنده تاثیر مطلوب دارو و نیاز به ادامه مصرف آن است
   ایشان در صورت کنترل بودن فشار خون نیاز به ویزیت هر شش ماه تا یکسال دارند

 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدت یکسالی است صبح ۱عدد کنکور ۲.۵ و شبها نصف قرص املودپیین ۲.۵ مصرف میکنم .الان حدود ۶ماه اطراف کشاله ران کهیر زده وبا داروبرطرف نشد ایا این بدلیل مصرف داوهای فوق است؟ .تصویرارسال میشود.ممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً در این زمینه با همکاران محترم متخصص پوست مشورت بفرمایید و در صورت صلاحدید ایشان داروها را عوض کنید.

 • تصویر کاربر عظيم یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من 53 ساله و داراي قد 187 سانتي متر دچار فشار خون هستم كه بنظرم بيشتر ريشه اعصاب دارد جون داروهاي بتابلوكر روي اون خوب جواب ميده . و در ضمن بزرگي خوش خيم پروستات هم دارم. هر سه سال اكو انجام دادم . دچار پرولاپس خفيف ميترال هستم يك پزشك قلب به من متورال 50هر 12 ساعت داد. و فشارم كاملا كنترل نبود. پزشك داخلي قرص لوزارتان 25 به آن اضافه كرد كه شب ها نه تنها فشارم را كنترل نمي كنه بنظرم فشارم با مصرف لوزارتان شبها بالاتر مي ره. براي بزرگي پروستات شبي نصف قرص ترازوسين 5 مصرف ميكنم.هم اكنون با مصرف ترازوسين 2/5 و كونكور 2/5 فشارم كنترل است و لوزارتان را مصرف نميكنم. ولي بعضي از پزشگان قلب مي گويند كه اين دو دارو ( ترازوسين و كونكور) ، درمان خط اول فشار خون نيست. حتي آملوديپين هم مدتي مصرف كردم موثر نبود. مي خواستم نظرتان را مرقوم فرماييد كه حتما بايد داروهاي درمان خط اول فشارخون استفاده بشه.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   چیزی که اهمیت دارد کنترل بودن فشارخون است لذا در صورتی که با این داروها فشارخون شما به خوبی کنترل شده است ادامه آنها را توصیه می کنم

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده از سن ۲۰سالگی دچار فشار خون بودم قرص پوزارکس مصرف میکردم بعضی اوقات فشارم بالا میرفت اما خیلی اهمیت نمیدادم
  الان ۳۶سال سن دارم حدود ۶ماه فشارم بالا است پیش دکتر قلب رفتم گفت مشکل قلبی نداری یه مدتی قرص آمپوپرس داد اما یه مدت خوب بودم دوباره بالا رفت پیش یه دکتر کلیه و فشار خون رفتم ازمایش خون وسونگرافی رفتم اسید اریک بالاست کبد چرب ابتدا قرص منو پرولول داد ۱صبح ۱شب ظهر والزارتان ۸۰
  بعد ۲ماه رفتم فشارم ۱۳رو۹بود
  قرص کنکور نصف صبح نصف شب وظهر قرص والزارتان ۸۰داد البته یکم نا پرهیزی غذایی دا شتم فشارم ۱۴رو ۹
  دکتر میگه بدنت به دارو واکنش نشون میده میخاستم نظرتون بدونم و راهنمایم کنین که چه کنم سن۳۶سال وزنم ۱۱۰در ضمن خیلی زود میترسم و استرس دارن ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که از نظر علل ثانویه ایجاد کننده فشار خون بررسی شده باشید و مشکلی وجود نداشته باشد توصیه می کنم که علاوه بر کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی کم نمک و ورزش روزانه، داروهای نامبرده فوق را استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر خانم چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر آیا این قرص فقط برای جلوگیری از سکته قلبی هست
  یا کاربرد های دیگری هم دارد
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   کونکور یا همان بیزوپرولول برای کنترل فشار خون بالا نیز استفاده می شود.

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر محترم خواستم بدانم آیا مصرف آسپرین۸۰ باعث کم شدن گلبول سفید وزیاد شدن گلبول قرمز خون می شود ؟وآیا اگر میشود قرص دیگری جایگزین دارد چون من به دلیل تنگی عروق ریز قلبم طبق تجویز دکتر آسپرین مصرف میکنم باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد عوارض مورد اشاره به علت مصرف آسپرین نیست و توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم هماتولوژیست مشورت بفرمایید

  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد عوارض مورد اشاره به علت مصرف آسپرین نیست و توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم هماتولوژیست مشورت بفرمایید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من درلب پایین سمت راست احساس بی حسی میکنم درضمن درضمن لوزاتان 50 و کنکور 25 مصرف میکنم و تاری دید و بیخوابی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   مواردی که اشاره کردید به علت مصرف داروهای ذکر شده نیست.

 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.استادیزدان خواه عزیز.درمورد مادرم که اندیکاسیون بیماریشCHB/AFLهست.درحال حاضر پیس میکر داره وداروهای لوزامیکس وزالربان ۱۵میخوره.چه ملاحضاتی درمورد عوارض داروها وروش درمان بیماری هست که بایسی توجه کنیم.ممنون ازلطفتون‌.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تنها موردی که نیاز به مراقبت دارد آگاهی از احتمال خونریزی از قسمت های مختلف مثل کبودی پوست، سیاه شدن رنگ مدفوع، خونریزی از بینی، دفع خون روشن از مدفوع یا ادرار باشد

  2. تصویر کاربر سامان یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   ضمن عرض خسته نباشید.واینکه گاها مثلن حدود دوهفته یکبار یا دوبار میگه که ازسمت چپ پشت گردن و شانه وسینه یه درد وحالت گرفتگی وبعدش چند دقیقه استفراغ به سراغش میاد.وحالت رنگ پریدگی وزردی وخستگی که با دراز کشیدن کم کم بهتر میشه.دراین حالت هم نبض وفشارخون را اندازه میگیرم بادستگاه خانگی یه کمی فشارخون بالا مثلن ۱۳تا۱۴ ولی نبض عادی ۶۰تا۶۶.ممنونم بفرمایید.علت چه هست.درنتایج ازمایش قلب وریه هاش هم یه مقدار بزرگ شدگی دهلیزهای قلب که قبلن خدمتتون عرض کردم.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳ دی ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   ایشان نیاز به ویژه توسط یکی از همکاران محترم بیماری های گوارشی و همچنین یکی از همکاران قلبی دارند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۴۷ ساله هستم فشار خونم ۱۴ روی ۱۱ هست چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما دچار فشار خون هستید و نیاز به مصرف دارو دارید، اگر مقدور است جهت معاینه بیشتر به متخصص قلب و عروق یا متخصص نفرورلوژی مراجعه کرده تا منشا فشار خون شما تشخیص داده شود و راه درمان آن انتخاب شود. مصرف خودسرانه داروهای فشارخون مثل لوزارتان موجب مخفی ماندن علت فشار خون می گردد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر