چرا تیروئید کم کار میشود؟ (+ درمان کم کاری تیروئید)

کم کاری تیروئید یا همان هیپوتیروئیدی مشکلی است که در آن غده تیروئید شما هورمون های مهم مشخصی را به اندازه کافی تولید نکند. در این مقاله به طور کامل به بررسی این موضوع می پردازیم.

خانم ها به خصوص خانم های بالای ۶۰ سال، احتمال بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید دارند. کم کاری تیروئید تعادل طبیعی واکنش های شیمایی بدن را به هم می زند.

این مشکل به ندرت در مراحل نخستین علائمی ایجاد می کند، اما با گذر زمان، کم کاری تیروئید درمان نشده، می تواند مشکلات سلامتی مختلفی را ایجاد کند، از جمله چاقی، درد مفصل، نازایی و بیماری های قلبی.

خبر خوب این است که آزمایش عملکرد دقیق تیروئید برای تشخیص کم کاری تیروئید در دسترس است و درمان کم کاری تیروئید معمولا با هورمون مصنوعی به آسانی انجام می شود و بی خطر است و تا زمانی که شما و پزشکتان مقدار مناسب مصرف دارو را بیابید موثر خواهد بود.

علائم تیروئید کم کار

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید مختلف هستند و بستگی به شدت کمبود هورمون دارند. اما در کل علائم به آهستگی و اغلب در طول سال های متوالی ایجاد می شوند.

در ابتدا، ممکن است شما به سختی علائم کم کاری تیروئید را متوجه شوید، این علائم شامل خستگی و افزایش وزن هستند یا ممکن است تا بیشتر شدن سنتان متوجه این علائم نشوید.

علائم کم کاری تیروئید

ممکن است علائم و نشانه های کم کاری تیروئید شامل موارد زیر باشند:

 • خستگی
 • افزایش حساسیت به سرما
 • یبوست
 • خشکی پوست
 • افزایش وزن
 • پف کردن صورت
 • خشونت صدا
 • ضعف عضلات
 • افزایش مقدار کلسترول خون
 • درد عضلات، حساسیت به لمس (تندرنس) و خشکی آن ها
 • درد، خشکی یا تورم در مفصل ها
 • افزایش پریود ها یا پریود های غیرطبیعی
 • ریزش موها
 • آهسته شدن تپش های قلب
 • افسردگی
 • کاهش حافظه

وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود، علائم و نشانه ها می توانند به تدریج بدتر شوند.

تحریک مداوم غده تیروئید برای افزایش ترشح هورمون ها ممکن است باعث افزایش اندازه غده تیروئید (گواتر) شود. به علاوه، ممکن است شما فراموش کار تر شوید، یادگیری شما آهسته شود یا ممکن است احساس افسردگی کنید.

کم کاری تیروئید پیشرفته، که به عنوان میکسدما شناخته میشود، نادر است، اما زمانی که رخ دهد می تواند تهدید کننده حیات باشد. علائم و نشانه های آن شامل فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ به محرک ها یا حتی کما می باشد. در موارد شدید، میکسدما می تواند کشنده باشد.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوزادان

درکل، کودک و نوزادی که به کم کاری تیروئید مبتلا شده است علائم و نشانه هایی همانند بزرگسالان خواهد داشت، اما همچنین ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • رشد ضعیف، که باعث کوتاهی قد میشود
 • تاخیر در رشد دندان های دائمی
 • بلوغ دیررس
 • رشد ضعیف ذهنی

مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

اگر بدون دلیل احساس خستگی می کنید یا هر کدام از علائم و نشانه های دیگر کم کاری تیروئید مانند خشکی پوست، صورت رنگ پریده و پف کرده، یبوست یا خشونت صدا را دارید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین در صورتی که پیشینه جراحی تیروئید دارید، درمان با ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید را داشته اید، یا به سر، گردن یا قسمت بالایی قفسه سینه شما پرتوتابی شده است  برای بررسی های دوره ای عملکرد تیروئیدتان به پزشکتان مراجعه کنید. در هر حال، ممکن است چند سال یا چند دهه زمان ببرد که هر کدام از این فرآیند ها منجر به کم کاری تیروئید شوند.

اگر شما کلسترول بالایی دارید، با پزشکتان صحبت کنید که آیا ممکن است کم کاری تیروئید باعث ایجاد آن شده باشد یا خیر. اگر شما به دلیل کم کاری تیروئید درمان هورمونی دریافت می کنید، بنابر برنامه ای که پزشکتان توصیه کرده است، برای پیگیری درمان به او مراجعه کنید.

علل هیپوتیروئیدی

وقتی غده تیروئید شما هورمون های کافی تولید نکند، می تواند منجر به عدم تعادل واکنش های شیمیایی درون بدن شما شود. علت های مختلفی می توانند وجود داشته باشند، این ها شامل بیماری های خودایمن، درمان های پرکاری تیروئید، پرتودرمانی، جراحی تیروئید و داروهای خاصی هستند.

تیروئید شما یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در پایین قدام گردن شما قرار دارد، درست زیر سیب آدم. هورمون هایی که توسط غده تیروئید تولید می شوند –هورمون های T3 و T4- تاثیر زیادی روی سلامت شما خواهند داشت و روی تمام جوانب سوخت و ساز شما اثر می گذارند.

این هورمون ها میزان استفاده بدن شما از چربی ها و کربوهیدرات را حفظ می کنند، به کنترل دمای بدن شما کمک می کنند، روی ضربان قلب تاثیر می گذارند و به تنظیم تولید پروتئین ها کمک می کنند. ممکن است کم کاری تیروئید به دلیل عوامل متعددی ایجاد شود، شامل:

✅ بیماری های خودایمنی

 افرادی که به نوعی بیماری خاص التهابی که به اسم تیروئیدیت هاشیموتو شناخته می شود مبتلا هستند، متداول ترین علت ایجاد کم کاری تیروئید را دارند. اختلالات خودایمنی زمانی ایجاد می شوند که دستگاه ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی را تولید کند که به بافت های خودی شما حمله می کنند. بعضی اوقات این فرآیند غده تیروئید را درگیر می کند.

دانشمندان هنوز به این موضوع پی نبرده اند که چرا بدن علیه سلول های خودی، آنتی بادی می سازد. بعضی از آنها معتقدند که ویروس ها یا باکتری ها ممکن است این پاسخ را سبب شوند، درحالی که بعضی دیگر  بر این باور هستند که ممکن است نقص ژنتیکی در این مسئله نقش داشته باشد. به احتمال فراوان، اختلالات خودایمنی به دلیل بیش از یک عامل ایجاد می شوند. اما در هر حال این ها رخ می دهند و این آنتی بیوتیک ها روی توانایی غده تیروئید برای تولید هورمون اثر می گذارند.

✅ درمان برای پر کاری تیروئید

 افرادی که هورمون های تیروئیدی بیش از حدی تولید می کنند (پر کاری تیروئید) اغلب با داروی ید رادیواکتیو برای کاهش و طبیعی شدن عملکرد تیروئید درمان می شوند. در هر حال، در بعضی موارد، درمان پر کاری تیروئید می تواند باعث کم کاری دائمی تیروئید شود.

بای پس عروق کرونر

✅ جراحی تیروئید

 برداشتن تمام، یا قسمت بزرگی از غده تیروئید می تواند تولید هورمون را کاهش داده یا متوقف کند. در این موارد، شما نیاز دارید که در تمام زندگیتان هورمون های تیروئیدی را مصرف کنید.

✅ پرتودرمانی

پرتوهایی که برای درمان سرطان های سر و گردن استفاده می شوند می توانند روی غده تیروئید شما اثر بگذارند و ممکن است باعث کم کاری تیروئید شوند.

✅ داروها

 تعدادی از داروها میتوانند باعث ایجاد کم کاری تیروئید شوند. یکی از این داروها لیتیوم است، دارویی که برای درمان انواع خاصی از اختلالات روانی استفاده می شود. اگر شما دارویی مصرف می کنید، در مورد اثر آن دارو روی غده تیروئیدتان از پزشک خود بپرسید.

به ندرت، کم کاری تیروئید می تواند نتیجه یکی از موارد زیر باشد:

✅ بیماری های مادرزادی

بعضی از نوزادان با غده تیروئید معیوب متولد میشوند یا هنگام تولد غده تیروئید ندارند. در بیشتر موارد، غده تیروئید بدون علت شناخته شده ای به صورت طبیعی رشد نمی کند، اما بعضی از نوزادان نوعی اختلال ارثی دارند.

اغلب، نوزادانی که به کم کاری تیروئید مادرزادی مبتلا هستند در ابتدای تولد طبیعی به نظر می رسند. این موضوع همان دلیلی است که چرا نیاز است نوزادان در ابتدای تولد غربالگری شوند.

✅ اختلالات هیپوفیزی

یک علت نسبتا نادر برای کم کاری تیروئید، نارسایی و اختلال در غده هیپوفیز است که نمی تواند به اندازه کافی هورمون تحریک کننده غده تیروئید (TSH) را تولید کند. اختلالات هیپوفیزی معمولا به دلیل یک تومور خوش خیم در غده هیپوفیز ایجاد می شوند.

کم کاری تیروئید در بارداری

✅ بارداری

بعضی از خانم ها در بارداری یا بعد از زایمان دچار کم کاری تیروئید می شوند. این کم کاری اغلب به این دلیل است که علیه غده تیروئید خودشان آنتی بادی می سازند. در صورت باقی ماندن بدون درمان، کم کاری تیروئید خطر سقط، زایمان نارس و پره اکلامپسی (مشکلی که باعث افزایش چشمگیر فشار خون در خانم ها در سه ماهه پایانی بارداری می شود) را افزایش می دهد. همچنین این موضوع می تواند به صورت جدی روی رشد جنین تاثیر بگذارد.

✅ کمبود ید

 مقدار ناچیز ماده معدنی ید که در درجه نخست در غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهانی که در زمین های غنی از ید رشد کرده اند و نمک های ید دار یافت می شود، برای تولید هورمون های تیروئیدی ضروری است. در بعضی قسمت های جهان، کمبود ید شایع است، اما اضافه کردن ید به نمک خوراکی این مشکل را عملا حل کرده است. برعکس، مصرف زیاد ید هم می تواند باعث باعث کم کاری تیروئید شود.

عوامل خطرزا در ایجاد تیروئید کم کار

گرچه تمام افراد میتوانند به کم کاری تیروئید مبتلا شوند، در موارد زیر خطر بیشتری برای ابتلا به این مشکل وجود دارد:

 • خانم های بالاتر از ۶۰ سال
 • مبتلا بودن به بیماری های خودایمنی
 • پیشینه خانوادگی از بیماری های تیروئیدی
 • داشتن دیگر بیماری های خودایمنی، مانند آتریت روماتوئید یا لوپوس، بیماری التهابی مزمن
 • درمان شدن با ید رادیواکتیو در گذشته یا استفاده از داروهای ضد تیروئید
 • پرتودرمانی به گردن و بالای قفسه سینه
 • داشتن پیشینه ای از جراحی تیروئید
 • باردار بودن یا زایمان در شش ماه گذشته

عوارض تیروئید کم کار

کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند به مشکلات سلامتی زیر منجر شود:

☑ گواتر

 تحریک مداوم غده تیروئید شما برای ترشح هورمون بیشتر، ممکن است باعث شود که غده بزرگتر گردد، مشکلی که به آن گواتر گفته می شود. تیروئیدیت هاشیموتو یکی از متداول ترین علت های گواتر است. گرچه معمولا ناراحت کننده نیست، گواتر بزرگ میتواند روی ظاهر شما اثر بگذارد یا با تنفس یا بلع شما تداخل داشته باشد.

بررسی تیروئید

☑ مشکلات قلبی

 همچنین ممکن است کم کاری تیروئید با افزایش خطر بیماری های قلبی در ارتباط باشد، در درجه اول به این دلیل که مقدار بالای LDL (کلسترول بد) می تواند در افرادی که کم کاری تیروئید دارند ایجاد شود.

ساب کلینیکال هیپوتیروئیدی، نوع خفیف یا ابتدایی که علائمی در آن ها ایجاد نمی شود، می توانند افزایشی در مقدار کل کلسترول ایجاد کنند و توانایی پمپ کردن قلب شما را مختل سازند. کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث بزرگ شدن قلب و نارسایی قلب شود.

☑ مشکلات سلامت ذهنی

ممکن است افسردگی در ابتدای کم کاری تیروئید رخ دهد و ممکن است با گذر زمان شدیدتر شود. همچنین کم کاری تیروئید می تواند عملکرد ذهنی را آهسته کند.

☑ نوروپاتی محیطی

 کم کاری تیروئیدی که طولانی مدت کنترل نشده باشد می تواند باعث آسیب به اعصاب محیطی شما شود، اعصابی که اطلاعات را از مغز و طناب نخاعی شما به کل بدن حمل می کنند. علائم و نشانه های نوروپاتی محیطی ممکن است شامل درد، بیحسی و احساس قلقلک در نواحی باشد که عصب آن با آسیب مواجه شده است. همچنین ممکن است باعث ضعف عضلانی یا از دست دادن کنترل عضلات شود.

☑ میکسدما

 این مورد نادر، یک مشکل تهدید کننده حیات است که نتیجه کم کاری تیروئیدی است که در طولانی مدت تشخیص داده نشده است. علائم و نشانه های آن شامل عدم تحمل سرمای شدید و خواب آلودگی در پی آن رخوت شدید و ناهوشیاری است. اگر شما علائم و نشانه های میکسدما را داشتید، نیاز به درمان فوری پزشکی خواهید داشت.

☑ ناباروری

میزان پایین هورمون های تیروئیدی می تواند با تخمک گذاری تداخل داشته باشد، چیزی که باعث نازایی خواهد شد. به علاوه، بعضی از علت های کم کاری تیروئید –مانند اختلالات خودایمنی- می توانند با قدرت باروری تداخل داشته باشند.

☑ اختلالات مادرزادی

نوزادان متولد شده از مادرانی که بیماری تیروئیدی درمان نشده دارند ممکن است خطر بیشتری به نسبت دیگر نوزادان برای ابتلا به اختلالات مادرزادی داشته باشند. همچنین این کودکان بیشتر مستعد اختلالات ذهنی شدید و مشکلات رشد هستند.

نوزادانی که به کم کاری تیروئید هنگام تولد دچار هستند در خطر بیشتری برای مشکلات جدی ذهنی و جسمی قرار دارند. اما اگر این مشکل در ماه های ابتدایی زندگی تشخیص داده شود، شانس رشد طبیعی بسیار بالا است.

پرکاری تیروئید

کم کاری تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما علائم کم کاری تیروئید را داشته باشید، پزشکتان برای شما آزمایش خون درخواست خواهد کرد تا مقدار هورمون های شما را بررسی کند. این هورمون ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

❇ TSH

❇ T4 (تیروکسین)

پایین تر بودن مقدار T4 از میزان طبیعی، معمولا به معنی کم کاری تیروئید شما است. در هر حال، بعضی از افراد ممکن است مقدار بالای TSH داشته باشند، در حالی که میزان T4 آن ها طبیعی است. به این حالت کم کاری تیروئید تحت بالینی (خفیف) می گویند. این مرحله نخست کم کاری تیروئید شناخته می شود.

اگر نتایج آزمایش ها یا معاینه بالینی شما غیرطبیعی باشند، ممکن است پزشک شما یک سونوگرافی تیروئید یا اسکن تیروئید درخواست کند، تا ندول ها یا التهاب را بررسی کند.

کم کاری تیروئید چگونه درمان می شود؟

اگر شما دچار کم کاری تیروئید باشید، پزشکتان برای شما هورمون تیروئیدی T4 مصنوعی را تجویز می کند. شما این قرص را روازنه مصرف خواهید کرد. بعضی از داروهای خاص روی چگونگی جذب این دارو در بدن تاثیر خواهند گذاشت. اطمینان حاصل کنید که پزشکتان از داروها، داروهای گیاهی و مکمل هایی که مصرف می کنید آگاه است.

شما نیاز به انجام آزمایش خون منظم دارید تا مقدار هورمون های تیروئید شما بررسی شوند. ممکن است پزشک شما نیاز به تغییر مقدار داروی مصرفی شما در طول زمان داشته باشد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب 

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین تیرویید هاشیموتو دارم سونو وآزمایش دادم تیروییدم بالاس
  چند تا دکتر رفتم
  میگن سرطان لنفوم B دارم چه جور میتونم تشخیص بدم که ایا دارم یا نه
  چه جوریه چه میشه
  اگه درمان نشه چیه
  علایمش چیه
  میشه راهنماییم کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   با نمونه برداری

 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من تیرویید هاشیموتو دارم
  دکترای رفتم میگن احتمال لنفوم بی گرفته باشی چیه
  ازمایش خون دادم تیرویید هاشیموتو دارم سونوگرافی هم کردم حالا بایدچه جور باید بفهمم لنفوم دارم ممنون میشم سریع پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با نمونه برداری

 • تصویر کاربر Memarian دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من لوپوس دارم وامروز جواب ازمايشم نشون داد كم كاري تيرويد دارم درسايت علت رو پيگيري ميكردم كه فهميدم دليلش لوپوس با قرص كه دادن درمان ميشم يا خير من لوپوسم پوستي بوده اما احساس ميكنم مفاصلم درگير شده ٥سال پيش دكتر خلوت گفتن هر Ana بالا نشانه لوپوس نيست كورتون وقطع كردم وخوب بودم تا دوساله دوباره ضايع پوستي ودرد دارم لطفاً كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله با دارو بخوبی و براحتی درمان خواهد شد.

 • تصویر کاربر Arti دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مرسی بابت وقتی که میزارید
  اقای دکتر من دو ساله که به تشخیص متخصص کم کاری تیرویید دارم و قرص لووتیروکسین یک درصد مصرف میکنم یک ماه پیش آزمایش هورمونی دادم نشون داد که تیروییدم روی رنج ۲و نیم هست آیا بنظرتون نیازه که روزانه نصف قرص همیشگیمو ادامه بدم؟و وند مدته که احساس میکنم راه گلوم تنگ تر شده و احساس هفگی میکنم دلیلش وی میتونه باشه نظر به اهرین ازمایشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله نیاز به مصرف دارو بصورت مادام العمر هست
   در صورت بزرگ بودن تیروئید تنگی نفس میتونه به اون علت باشه و در غیر اینصورت توصیه میکنم که با یک متخصص بیماریهای داخلی یا گوش و حلق و بینی مشورت بفرمائید.

 • تصویر کاربر فرزانه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای یزدان خواه خواهش میکنم به سوال من جواب بدین من۲۳سالمه وقصدبارداری دارم تی ۳وتی۴من نرمال اماتی اس اچ من روی ۶ ایامن تیروییددارم وبایدقرص مصرف کنم؟؟ اگه شروع کنم به قرص خوردن دیگه بایدمادام العمر ادامه بدم به خوردن قرص ؟؟؟اگه الان باردارباشم روی جنین تاثیرداره؟؟؟توروخداجواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بارداری بلامانع هست و در صورت تکرار آزمایش و تایید کم کاری تیروئید نیاز به مصرف دائمی دارو دارید و مشکلی برای جنین ایجاد نخواهد کرد

 • تصویر کاربر دنیز دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۹ماه اقدام به بارداری داشتم ۲ماه با آزمایش متوجه شدم که کم کاری تیروئید دارم و دچاره اضافه وزن هستم و هرچی تلاش میکنم لاغر نمی شم میخواستم بدونم چه مدت زمان طول میکشه تا نرمال بشه؟و با خوردن لووتیروکسین دمنوش تخم گشنیز تداخل ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   پس از نرمال شدن میزان TSH به فاصله کوتاهی به وزن معمول خود خواهید رسید و اگر اضافه وزن شما بعلت کم کاری تیروئید و نه چاقی باشد به وزن طبیعی می رسید استفاده از دمنوش ها رو به این منظور توصیه نمیکنم

 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.جناب استادیزدان خواه.درمورد داروی سدیم لووتیروکسین برای بیماری تیروییدی دارای tshبالا چه میفرمایید.واینکه بیمار دارای بیماری قلبی فیبریلاسیون دهلیزی وپیس میکر هست.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بالا بودن TSH به معنی ناکافی بودن دوز مصرفی لوتیروکسین و نیاز به افزایش دوز دارو است وجود پیس میکر و فیبریلاسیون دهلیزی هم تاثیری در این مورد نداره

 • تصویر کاربر هستی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشید ،من دو هفته است صبح ناشتاقرص استفاده میکنم.چند ماهی است دچار اختلال در حافظه کوتاه مدت شدم مطالب رو نمیتونم به خاطر بیارم ،و بعضی وقتها مخصوصا شبها احساس میکنم ضربان قلبم آهسته میزنه. راهکار چیه و چه کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا با یکی از همکاران روانپزشک مشورت بفرمائید

 • تصویر کاربر غفاري دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سلام مامانم رفته دكتر گفتن انزيم قلبش بالا رفته
  ايا خطرناكه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بالا بودن آنزیم های قلبی معمولا و نه همیشه ناشی از آسیب سلولهای قلبی است و نیاز به بررسی بیشتری از طریق پیگیری نوار قلب و اکو و در صورت نیاز تست ورزش یا اسکن هسته ای داره

 • تصویر کاربر غفاري دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سلام مامانم رفته دكتر گفتن انزيم قلبش بالا رفته
  ايا خطرناكه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بالا بودن آنزیم های قلبی معمولا و نه همیشه ناشی از آسیب سلولهای قلبی است و نیاز به بررسی بیشتری از طریق پیگیری نوار قلب و اکو و در صورت نیاز تست ورزش یا اسکن هسته ای داره

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر