هزینه آنژیوگرافی قلب در سال 98 چقدر است؟

یکی از متداول ترین سوالات بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی درباره ی هزینه آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی است. در این مقاله قصد داریم مفصلا به بررسی این موضوع بپردازیم.

پیش از پرداختن به مبحث هزینه آنژیوگرافی قلب در سال جدید، ابتدا کمی با این پروسه تشخیصی، درمانی آشنا شویم.

تفاوت آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی چیست؟

آنژیوگرافی قلب که تحت عنوان کاتتریزاسیون قلبی نیز شناخته می شود، عملی است که برای تشخیص شریان های کرونری تنگ شده یا مسدود شده به کار برده می شود.

ولی آنژیوپلاستی عروق کرونریکه تحت عنوان بالون زدن قلب نیز از ان یاد می شود، یک روش درمانی است که برای درمان شریان های مسدود شده یا تنگ شده به کار گرفته می شود.

در 80% موارد آنژیوپلاستی به همراه استنت گذاری (فنر قلب) انجام می شود.

انواع آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب به دو روش اصلی انجام می گیرد، از طریق شریان دست و از طریق شریان کشاله ران. برای آشنایی با این روش ها و مقایسه ریسک ها و مزایای آنها می توانید مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

آنژیوگرافی از طریق پا

آنژیوگرافی از طریق دست

هزینه آنژیوگرافی قلب در سال 98 

خوشبختانه در کشور ما نرخ خدمات درمانی برای بیماری های قلبی عروقی در مقایسه با بسیاری از کشورها، بسیار ارزانتر و مناسب تر است. البته این جمله بدین معنا نیست که بیماران هزینه زیادی برای درمان بیماری های قلبی و عروقی خود متحمل نمی شوند بلکه تنها بدین معناست که در مقایسه با سایر کشورها، هزینه ها در کشور ما کمتر است.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

یکی از متداول ترین سوالات بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی درباره ی هزینه ی آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی است. در این مقاله قصد داریم مفصلا به بررسی این موضوع بپردازیم.

با توجه به اینکه بیمار تحت پوشش کدام بیمه (سلامت، تامین اجتماعی و یا نیروهای مسلح) است، آیا بیمه تکمیلی دارد یا خیر؟ آنژیوگرافی به تنهایی انجام می شود یا همراه با آنژیوپلاستی؟ از استنت دارویی استفاده می شود یا استنت غیردارویی و نیز بیمار در کدام بیمارستان تحت درمان قرار گرفته است، هزینه آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی متفاوت است

تعرفه ی آنژیوگرافی عروق کرونر در سال 98 در یک بیمارستان خصوصی برای فردی که هیچکدام از بیمه های پایه را ندارد در حدود 6 میلیون تومان است.

هزینه ی آنژیوپلاستی برای فرد مذکور، اگر فقط برروی یک رگ با استنت دارویی انجام شود در حدود 13 میلیون تومان و اگر برروی دو رگ با استنت دارویی انجام شود، در حدود 18 میلیون تومان است.

قیمت آنژیوگرافی با بیمه سلامت

اگر بیمه سلامت فعلی ادامه یابد، هزینه آنژیوگرافی قلب در بیمارستان های دولتی در حدود 500 هزار تومان و هزینه آنژیوپلاستی به طور متوسط بین 1 تا 3 میلیون تومان است.

افرادی که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند، به دو گونه هزینه هایشان پرداخت می شود. گونه اول بدین صورت است که فرد به طور نقدی با بیمارستان حساب کرده و با مدارک، جهت دریافت هزینه های خود به بیمه مراجعه می کند.

گونه دوم بدین صورت است که یک معرفی نامه برای انجام آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و یا هر دو از بیمه خود دریافت کرده و به بیمارستان تحویل دهد. اغلب بیمه های تکمیلی هزینه آنژیوگرافی را به طور کامل پرداخت می کنند و بخشی یا تمام هزینه های آنژیوپلاستی را نیز متقبل می شوند.

قیمت استنت قلب

قیمت استنت های دارویی در کشور تا قبل از اجرای طرح سلامت، در حدود 6 میلیون تومان بود که به این قیمت هزینه های  تعبیه فنر نیز اضافه می شد. ولی خوشبختانه طی سال های اخیر قیمت استنت در سیستم خصوصی و دولتی در حدود یک میلیون ششصد هزار تومان تعریف شده است.

هزینه اسنت قلبان باید هزینه های دستمزد پزشک و وسایل مصرفی را نیز در نظر گرفت. در مجموع می توان گفت برای تعبیه یک استنت در رگ حدود هشت تا نه میلیون تومان پول نیاز است.

عوارض آنژیوگرافی

بعد از این که شما این آزمایش را انجام دادید، ممکن است در محل عمل به دلیل حساسیت به لمس و سوزش، احساس ناراحتی داشته باشید. سوزش ممکن است در اثر مقدار کم خونریزی در هنگام خروج لوله باشد.

با این وجود این حالت خطری ندارد و طبیعی است. همچنین احساس سردرد خفیف بعد از آنژیوگرافی شایع است. برای آشنایی با تمامی عوارض آنژیوگرافی مقاله زیر را بخوانید.

عوارض آنژیوگرافی

مراقبت های پس از آنژیوگرافی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی برای بهبودی سریع تر بیمار و جلوگیری از عوارض آنژیوگرافی بسیار مهم هستند.
با رعایت نکات مراقبت بعد از آنژیوگرافی به راحتی می توان دوران بهبودی و نقاهت را بدون مشکل پشت سر گذاشت و از عوارضی چون مثل لخته، تپش قلب، کبودی و ورم محل ورود کاتتر جلوگیری کرد.

برای آشنایی با مراقبت های بعد از آنژیوگرافی مقاله زیر را بخوانید

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1 (20%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ملوک سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام -اکو و اسکن قلب پیوست تقدیم میگردد لطفا راهنمایی بفرمائید نیازی به آنژوگرای دارم یا با دارو مشکل رفع میشود در ضمن زنی 64 ساله هستم علائم خاصی ندارم فقط بعضی وقتها تنگ نفسی خفیفی دارم و کمی ناحیه پشتم درد خفیف دارم انهم مقطعی است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اسکن هسته ای را نیز بفرستید

 • تصویر کاربر ملوک سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، زنی 64 ساله هستم آزمایش اکو قلب انجام دادم که پیوست تقدیم کرده ام اکنون می گویند باید آنژو گرافی انجام دهم درحالی که علائم قلب درد ندارم لطفا راهنمایی بفرمائید انژو گرافی انجام بدهم یا خیر. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اسکن هسته ای را نیز بفرستید

 • تصویر کاربر زيبا سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.دكتر من چندسال تپش قلب دارم به خصوص در مواقع استرس و عصبانيت.وهمچنين افتادگي دريچه ميترال.ضربان قلبم بالاس و تنفس برام سخت ميشه طوريكه اگر خواب باشم بيدارم ميكنه.چه كاري انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که قبل از هر اقدامی یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعت انجام بدید و در صورت عدم دسترسی به مراکز انجام دهنده هولتر ۱۰ میلی گرم پروپرانولول ۲ بار در روز و نیم میلی‌گرم آلپرازولام شب قبل از خواب مصرف بفرمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر