علت درد دست چپ چیست و چگونه درمان می شود؟

با این که درد و سوزش های کوچک بخشی نرمال از بالا رفتن سن و سال هستند، درد ناگهانی و غیر طبیعی در دست چپ می تواند مرتبط با مشکلات جدی و خطرناکی باشد.

درد دست چپ می تواند نشانه یک آسیب دیدگی یا مشکل باشد که نیاز به توجه و درمان دارد و یا در بدترین حالت نیز نشانه یک حمله قلبی باشد.

علت درد دست چپ

آشنا بودن با علل احتمالی بروز درد در دست چپ و ویژگی های آن می تواند به افراد کمک کند تا بفهمند بدن نسبت به چه چیزی واکنش نشان می دهد و چه زمانی باید به سراغ درمان و پزشک بروند.

حمله قلبی

به آسیب دیدگی یا مرگ بخشی از عضله قلب در اثر کمبود اکسیژن، حمله قلبی می گویند. بیشتر حمله های قلبی زمانی رخ می دهند که شریان های عروقی تنگ شوند و دلیل این موضوع نیز انباشته شدن کلسترول و رسوبات چرب در آن هاست. اگر بخشی از این رسوب ها از دیواره شریان جدا شود، می تواند جریان خون حاوی اکسیژن به قلب را مسدود کرده و در نتیجه حمله قلبی رخ دهد.

❗ توجه: درد در دست چپ یکی از رایج ترین علائم حمله قلبی در افراد به شمار می آید.

از آنجایی که عضله های ناحیه دست با آسیبی مواجه نمی شوند، این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد. رشته های عصبی که از قلب خارج می شوند و رشته های عصبی دست، سیگنال های خود را به سلول های مشابه مغزی ارسال می کنند. این بدان معناست که مغز نمی تواند به خوبی تشخیص دهد منبع اصلی درد و مشکل کجاست.

متخصصان قلب و عروق پیشنهاد می کنند که در صورت شدید شدن درد ناگهانی دست چپ در عرض چند دقیقه حتما با اورژانس تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده علائم زیر باید هر چه زودتر به اورژانس مراجعه کنید:

🚑 ناراحتی در مرکز قفسه سینه که برای بیش از چند دقیقه به طول می انجامد و یا به صورت مکرر ظاهر شده و از بین می رود.

🚑 درد، بی حسی و یا هرگونه ناراحتی دیگر در پشت، گردن، فک و یا پایین شکم

🚑 تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه یا بدون آن

🚑 مشکل سو هاضمه

🚑 حالت تهوع و استفراغ

🚑 حس سبکی سر

در این بین حس ناراحتی در قفسه سینه از جمله رایج ترین علل حمله قلبی در آقایان و بانوان به شمار می رود. این مشکل در حالت فشار، تنگی، حس پر بودن، سوزش و یا افزایش درد ظاهر می شود.

با این حال، احتمال تجربه کردن علائم بدون داشتن درد قفسه سینه یا عضله دست در بانوان بیشتر از آقایان است. این علائم معمولا در اثر یک ویروس، مشکل سو هاضمه یا استرس خود را نشان می دهند.

اگر فردی به شکل ناگهانی و بی دلیل ترکیبی از علائم نظیر حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس و یا درد در پایین شکم، پشت یا فک را تجربه کند، باید حتما سریعا به اورژانس رفته و چک آپ شود.

آنژین قلبی

مشکل آنژین، درد یا ناراحتی است که زمانی حس می شود که قلب اکسیژن کمتری نسبت به آنچه نیاز دارد دریافت می کند. به همراه درد در دست چپ، علائم دیگر ممکن است در ناحیه شانه، گلو، پشت و فک خود را نشان دهند. آنژین ممکن است شبیه به مشکل سو هاضمه خود را نشان دهد.

آنژین در واقع حمله قلبی نیست، بلکه نشانه ای از بروز مشکل در قلب است. دلیل اصلی بروز آنژین نیز تنگی و مسدود شدن شریان های کرونری هستند.

👈 مطلب مرتبط: علت اصلی تنگی شریان های کرونری چیست و چگونه تشخیص و درمان می شود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

دو نوع اصلی از آنژین وجود دارد:

۱️⃣ آنژین پایدار: این نوع قابل پیش بینی و مدیریت پذیر است. نوع پایدار از آنژین در حین انجام کارهای فیزیکی و یا استرس های احساسی رخ می دهد. در این زمان ها قلب در حال فعالیت بیشتر بوده و به اکسیژن بیشتری نیاز دارد اما شریان های تنگ شده در بدن اجازه این موضوع را نمی دهند. این مشکل را می توان با استراحت کردن و در صورت نیاز داروهای مربوط به آرام کردن شریان های قلبی به نام نیتروگلیسرین رفع کرد.

۲️⃣ آنژین ناپایدار: این نوع از آنژین غیر قابل پیشبینی و خطرناک است و حتی ممکن است در حین استراحت نیز رخ دهد و بدان معنا است که قلب در حالت عادی نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خودش را دریافت کند. آنژین ناپایدار نشانه این است که احتمال بروز حمله قلبی وجود دارد و باید حتما در اورژانس ارزیابی شود.

صدمات اسکلتی عضلانی

در صورت وجود شرایط و حالات زیر برای درد دست چپ، احتمالا مشکل قلبی شما را تهدید نمی کند:

 • درد تیرکش که هر بار برای چند ثانیه باقی می ماند.
 • دردی که در اثر جابجایی و یا تماس بدنی به وجود می آید.
 • دردی که تنها در یک نقطه کوچک بر روی دست وجود دارد.
 • دردی که بدون علائم و مشکلات دیگر برای ساعت ها و روزها باقی می ماند.

به جای آن، ناراحتی و درد شما می تواند علامت یک مصدومیت استخوانی و یا بافتی در دست، شانه و یا آرنج باشد. برخی از شرایط و مشکلات اسکلتی عضلانی که می توانند در دست افراد درد به وجود آورند عبارتند از موارد زیر:

بورسیت (اماس کیسه های مفصلی)

بورسا یک کیسه پر از مایعات است که همچون یک کوسن بین استخوان و بافت های نرم کنار آن عمل می کند. مشکل بورسیت زمانی رخ می دهد که این کیسه دچار التهاب شود.

درد شانه و بازو سمت چپ می تواند علامت بورسیت باشد، که معمولا در اثر استفاده بیش از حد مفاصل رخ می دهد. همچنین احتمال بروز این مشکل در اثر داشتن برخورد و تصادف یا عفونت نیز وجود دارد.

تاندونیت

تاندونیت همان التهاب بافت متصل کننده عضلات و استخوان است. همچون مشکل بورسیت، تاندونیت نیز در اثر استفاده بیش از حد از عضلات رخ می دهد. به همین دلیل بیشتر شاهد رخ دادن آن در بازیکنان تنیس، شناگران و موسیقی دان ها هستیم.

تاندونیت در شانه و یا آرنج می تواند منبع درد دست چپ باشد.

پاره شدن عضله سرشانه

گروهی از عضلات و تاندون ها در سرشانه شما قرار دارند که آن را در محلی که باید ثابت نگه می دارند و به شما در بلند شدن و چرخاندن دست کمک می کنند.

بروز پارگی در عضلات و بافت های این ناحیه می تواند بسیار دردناک باشد. این اتفاق نیز در اثر استفاده بیش از حد از شانه و یا حوادث مختلف رخ می دهد. بالا رفتن سن و سال نیز یک فاکتور ریسکی است چرا که در اثر آن شاهد فرسودگی بافت های شانی هستیم.

دیسک کمر

زمانی که یکی از دیسک ها ستون فقرات بشکند، از نوار اصلی خارج شده و به رشته های عصبی اطراف خود فشار وارد می کند. اگر اعصاب تحت تاثیر مرتبط با ناحیه دست باشند، احتمال بروز درد، بی حسی و ضعفی که معمولا با مشکل حمله قلبی اشتباه گرفته می شود، وجود دارد.

شکستگی

درد در ناحیه دست می تواند علامت یک شکستگی تشخیص داده نشده استخوان باشد.

حتی با داشتن یک فهم درست از تمامی این شرایط اسکلتی عضلانی، سخت است بخواهیم فرق آسیب دیدگی و حمله قلبی را تشخیص دهیم.
برخی فاکتور های ریسکی برای صدمات نظیر سن و سال و فعالیت های بدنی می توانند همزمان با هم رخ دهند و به شکل مشترک دخیل باشند. به همین دلایل، بهتر است سعی به تشخیص دادن یک صدمه به تنهایی و یا رد کردن احتمال مشکلات قلبی بر اساس علائم غیر واضح نباشیم.

درمان درد دست چپ

با این که صدمات شانه و دست نمی توانند جان کسی را به خطر بیاندازند، باز هم مهم است که حتما به سراغ پزشک برویم و هر چه سریعتر به درمان بافت یا استخوان آسیب دیده بپردازیم.

اگر پزشکان اورژانس تشخیص دهند که درد ناحیه دست، مرتبط با حمله قلبی است و یا علامتی از مسدود شدن عروق قلبی میباشد، بلافاصله اقدام به حل مشکل خواهند کرد.  آنها معمولا در ابتدا، یک آزمایش الکتروکاردیوگرام، آزمایش خون، ایکس ری قفسه سینه و احتمالا سی تی اسکن را انجام خواهند داد.

بسته به وضعیت بیمار، یک پروسه تصویربرداری با نام کاتتریزاسیون قلبی عروقی ( آنژیوگرافی ) نیز انجام می شود. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا میزان گستردگی مسدود بودن رگ ها را با استفاده از رنگ های خاصی که به شریان ها تزریق می شوند تشخیص دهند.

👈 مطلب مرتبط: آزمایش آنژیوگرافی چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
آنژیوگرافی

بر اساس نتایج این آزمایش، پزشکان به سراغ یک روش درمانی غیر تهاجمی می روند. این روش از مواد دارویی خاصی استفاده می کند که این مواد توانایی باز کردن لخته های خونی در رگ ها را دارند.

مسدودیت های شدیدتر در عروق قلبی به عمل جراحی نیاز خواهند داشت. پروسه های قلبی عروقی متعددی وجود دارند و فاکتور هایی که به پزشکان در انتخاب یکی از آن ها کمک می کنند بسیار پیچیده هستند. برخی از گزینه های احتمالی برای بازگرداندن جریان خون قلب به حالت عادی عبارتند از:

استنت گذاری

در این پروسه درمانی از یک لوله شبیه به سیم به نام استنت استفاده می شود. استنت وارد شریان های قلبی باریک شده می شود تا بتواند جریان خون در آنها را به حالت عادی برگرداند.

آنژیوپلاستی

عمل آنژیوپلاستی ( بالون زدن ) جهت باز کردن عروق گرفته شده قلب استفاده می شود. در آنژیوپلاستی پزشک با وارد و باد کردن بالون کوچکی در رگ مسدود شده، به باز کردن آن شریان می پردازد.

معمولا در عمل آنژیوپلاستی یک لوله تور مانند بسیار کوچک به نام استنت به صورت دائمی در رگ مسدود شده، قرار داده می شود تا از تنگ شدن مجدد رگ جلوگیری کند.

جراحی بای پس قلب

جراحی بای پس عروق کرونر ( بای پس قلب ) نوعی روش جراحی است که در آن، جریان خون یک سرخرگ مسدود یا نیمه مسدود به وسیله ی یک مسیر جدید به قلب می‌رسد. با ایجاد این مسیر جدید، جریان خون به سمت عضله ‌ی قلب بهبود می یابد.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با جراحی بای پس قلب و مراقبت های لازم بعد از انجام آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
عمل بای پس قلب

هر کسی که مشکل حمله قلبی و آنژین در وی شناسایی شده است باید تغییراتی را در سبک زندگی خود اعمال کند. این شاید به معنای ترک سیگار، کاهش دادن وزن، شروع یک برنامه ورزشی و تمرینی منظم و یا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و مصرف غذای سالم تر باشد.

پزشکان معالج ممکن است جهت کمک بیشتر، داروهای کاهنده کلسترول، رقیق کننده خون و یا فشار خون را به بیماران تجویز کنند.

برای افرادی که دیابت نوع دو دارند و سطح گلوکوز آن ها بر خلاف تغییرات مناسب در سبک زندگی کماکان بالا باقی می ماند و از متفورمین استفاده می کنند، پزشک معالج داروهای خاصی را تجویز خواهد کرد.

این داروها با هدف کاهش گلوکوز خون و همچنین از بین بردن ریسک بروز بیماری های آترواسکلروز و قلب و عروق تجویز می شوند. این دارو می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • محدود کننده کنتراسپورتر سدیم-گلوکوز ۲ (با نام SGLT-2) مثل کانالگلیفوزین (اینووکانا)
 • رسپتور پپتاید ۱ شبیه به گلوکاگون نظیر آلبیگلوتید (تانزیوم)

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و متخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ar یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  افتادگی دریچه یعنی چه اکو انجام دادم گفت کمی افتادگی دریچه داری که اونم برا اثر فشار خونه چون من قرص فشار مصرف می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   افتادگی همون پرولاپس دریچه میترال هست و مادرزادی است و ارتباطی با فشار خون ندارد

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند روزی هست بازوی دست چپم خیلی درد میکنه انگشت سبابه هم بی حس میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب سوال ناقص است.

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر همسرم دست چپش درد میکرد و بعد از چند روز خوب شد و زد به سمت چپ صورتش ممکنه راهنمایی کنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب سوال ناقص است.

 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  جناب اقای دکتر بیمار ما خانم 73 ساله دارای پیس میکر دایم در حدود یکسال با دوبار چک پروگرام وانالیز با سابقه بیماری کم کاری تیروئید در پی ید درمانی در سال 1367 ومصرف روزانه یک قرص لووتیروکسین -دیابت نوع 2 با مصرف 2 قرص متفورمین از 3 سال قبل وکنترل قند ناشتا در محدوده نرمال -پرفشاری خون با مصرف 3 قرص 2 لوزارتان صبح وشب وامیلو دیپین ظهر 1 عدد-ودر حال حاضر بعداز نصب پیس نیتروگلیسیرین 1عدد واترواستاتین 401 عدد شبانه مصرف دارو دارد لازم به ذکر است مراد ماه گذشته 2بار سنکوپ کرده وبعداز بستری ونصب پیس موقت تقریبا به حالت عادی برگشته دارای اکو وانژیوی نرمال بدون گرفتگی عروق بوده ..مشکل وی در حال حاضر تاری دید وسیاهی رفتن موقت وچند ثانیه ای بعد از برداشتن اجسام ویا خم شدن به طرف پایین میباشد ایا موردی برای مراجعه درمان ویا تعویض وکاهش ویا افزایش دارو به صورت اورژانسی است یا خیر خواهشمند است راهنمایی بفرماییدوبسیار سپاسگزاریم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمالا داروهای پایین آورنده فشار خون باید کمی کاهش پیدا کنه توصیه میکنم که یک هولتر فشارخون ۲۴ساعته و هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام بدید و نیاز به اقدام ارژانسی نیست

 • تصویر کاربر P,b شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من 27سالمه من درسینه ودردست چپم درددارم وتنگی نفس وقتی پیاده روی میکنم یافعالیتی داشته باشم دردوتنگی نفسم بیشترمیشه ولی وقتی استراخت میکنم کم میشه بعضی وقتاهم تپش قلبم خیلی بالاست وقتی بوی دودی هم بمشعامم میخوری حالت تهوع پیادمیکنم دردسینم ودستم بیشترمیشه درددستم بعضی وقتاطوری میشه که انگارتمام رگهای دستم رامیکشن این دردروهم درپای راستم دارم مشکل من جدیه یانه وقتی که نوزادبودم قلب سوراخ بوده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۹ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   نباید مشکل جدی باشه لطفا یک اکو انجام بدید

 • تصویر کاربر رضوي چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشيدخدمت اقاي دكتربنده خانوم ٣٢ساله هستم ك حدود٣روز بازوي سمت چپم دردميكنيدوكاهي هم كل دست چپم دردميكنه وازطرفي هم سمت راست كردنم هم دردميكنداكه راهنماييم كنيدممنون ميشم مرسي.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتیکه عوامل خطر قلبی نظیر استعمال دخانیات یا چربی خون و سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی یا فشار خون بالا یا دیابت ندارید جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه و یهو بازو دست چپم شروع کرد ب گرفتی و درد در سرشانه ام دارم به طوری نمیتونم دست چپمو تکون بدم،علتش چیه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سوال ناقص است. لطفا سوال خود را کامل بپرسید

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه و یهو بازو دست چپم شروع کرد ب گرفتی و درد در سرشانه ام دارم به طوری نمیتونم دست چپمو تکون بدم،علتش چیه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سوال ناقص است لطفا سوال خود را کامل بپرسید

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه هفته ای بود رک کردنم درد می گرد الان که یکم فشار میارم دست چپ تا ارنج درد می گیرد ولی استراحت که می کنم یا در حالت خواب مشکلی ندارد شغل من هم تاسیسات هست می خواستم ببینم با قلب ربطی دارد یا نه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر رمضان چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مدتی شده دستم درد میکنه دستمو نمیتونم بیارم بالا از بس درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا به یکی از همکاران ارتوپد ما مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر