علت درد دست چپ چیست و چگونه درمان می شود؟

علت درد دست چپ می تواند حمله قلبی، مشکلات استخوانی، اسپاسم ریوی و حتی دیسک کمر باشد. به خاطر همین، علت اصلی درد دست چپ می بایست توسط متخصص قلب بررسی شود.

با این که درد و سوزش های کوچک بخشی نرمال از بالا رفتن سن و سال هستند، درد ناگهانی و غیر طبیعی در دست چپ می تواند مرتبط با مشکلات جدی و خطرناکی باشد.

درد دست چپ می تواند نشانه یک آسیب دیدگی یا مشکل باشد که نیاز به توجه و درمان دارد و یا در بدترین حالت نیز نشانه یک حمله قلبی باشد.

علت درد دست چپ

آشنا بودن با علل احتمالی بروز درد در دست چپ و ویژگی های آن می تواند به افراد کمک کند تا بفهمند بدن نسبت به چه چیزی واکنش نشان می دهد و چه زمانی باید به سراغ درمان و پزشک بروند.

حمله قلبی

به آسیب دیدگی یا مرگ بخشی از عضله قلب در اثر کمبود اکسیژن، حمله قلبی می گویند. بیشتر حمله های قلبی زمانی رخ می دهند که شریان های عروقی تنگ شوند و دلیل این موضوع نیز انباشته شدن کلسترول و رسوبات چرب در آن هاست. اگر بخشی از این رسوب ها از دیواره شریان جدا شود، می تواند جریان خون حاوی اکسیژن به قلب را مسدود کرده و در نتیجه حمله قلبی رخ دهد.

❗ توجه: درد در دست چپ یکی از رایج ترین علائم حمله قلبی در افراد به شمار می آید.

از آنجایی که عضله های ناحیه دست با آسیبی مواجه نمی شوند، این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد. رشته های عصبی که از قلب خارج می شوند و رشته های عصبی دست، سیگنال های خود را به سلول های مشابه مغزی ارسال می کنند. این بدان معناست که مغز نمی تواند به خوبی تشخیص دهد منبع اصلی درد و مشکل کجاست.

نشانه های حمله قلبی

متخصصان قلب و عروق پیشنهاد می کنند که در صورت شدید شدن درد ناگهانی دست چپ در عرض چند دقیقه حتما با اورژانس تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده علائم زیر باید هر چه زودتر به اورژانس مراجعه کنید:

سکته قلبی

 • ناراحتی در مرکز قفسه سینه که برای بیش از چند دقیقه به طول می انجامد و یا به صورت مکرر ظاهر شده و از بین می رود.
 •  درد، بی حسی و یا هرگونه ناراحتی دیگر در پشت، گردن، فک و یا پایین شکم؛
 • تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه یا بدون آن؛
 •  مشکل سو هاضمه؛
 •  حالت تهوع و استفراغ؛
 •  حس سبکی سر؛

در این بین حس ناراحتی در قفسه سینه از جمله رایج ترین علائم حمله قلبی در زنان و مردان به شمار می رود. این مشکل در حالت فشار، تنگی، حس پر بودن، سوزش و یا افزایش درد ظاهر می شود.

با این حال، احتمال تجربه کردن علائم بدون داشتن درد قفسه سینه یا عضله دست در بانوان بیشتر از آقایان است. این علائم معمولا در اثر یک ویروس، مشکل سو هاضمه یا استرس خود را نشان می دهند.

اگر فردی به شکل ناگهانی و بی دلیل ترکیبی از علائم نظیر حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس و یا درد در پایین شکم، پشت یا فک را تجربه کند، باید حتما سریعا به اورژانس رفته و چک آپ شود.

آنژین قلبی

مشکل آنژین صدری (درد قفسه سینه) ، درد یا ناراحتی است که زمانی حس می شود که قلب اکسیژن کمتری نسبت به آنچه نیاز دارد دریافت می کند. به همراه درد در دست چپ، علائم دیگر ممکن است در ناحیه شانه، گلو، پشت و فک خود را نشان دهند. آنژین ممکن است شبیه به مشکل سو هاضمه خود را نشان دهد.

آنژین در واقع حمله قلبی نیست، بلکه نشانه ای از بروز مشکل در قلب است. دلیل اصلی بروز آنژين نیز تنگی و مسدود شدن شریان های کرونری هستند.

👈 مطلب مرتبط: علت اصلی تنگی شریان های کرونری چیست و چگونه تشخیص و درمان می شود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

دو نوع اصلی از آنژين وجود دارد:

1- آنژین پایدار

این نوع قابل پیش بینی و مدیریت پذیر است. نوع پایدار از آنژین در حین انجام کارهای فیزیکی و یا استرس های احساسی رخ می دهد. در این زمان ها قلب در حال فعالیت بیشتر بوده و به اکسیژن بیشتری نیاز دارد اما شریان های تنگ شده در بدن اجازه این موضوع را نمی دهند.

این مشکل را می توان با استراحت کردن و در صورت نیاز داروهای مربوط به آرام کردن شریان های قلبی به نام نیتروگلیسرین رفع کرد.

2- آنژین ناپایدار

 این نوع از آنژین غیر قابل پیشبینی و خطرناک است و حتی ممکن است در حین استراحت نیز رخ دهد و بدان معنا است که قلب در حالت عادی نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خودش را دریافت کند.

آنژين ناپایدار نشانه این است که احتمال بروز حمله قلبی وجود دارد و باید حتما در اورژانس ارزیابی شود.

صدمات اسکلتی عضلانی

در صورت وجود شرایط و حالات زیر برای درد دست چپ، احتمالا مشکل قلبی شما را تهدید نمی کند:

 • درد تیرکش که هر بار برای چند ثانیه باقی می ماند.
 • دردی که در اثر جابجایی و یا تماس بدنی به وجود می آید.
 • دردی که تنها در یک نقطه کوچک بر روی دست وجود دارد.
 • دردی که بدون علائم و مشکلات دیگر برای ساعت ها و روزها باقی می ماند.

به جای آن، ناراحتی و درد شما می تواند علامت یک مصدومیت استخوانی و یا بافتی در دست، شانه و یا آرنج باشد. برخی از شرایط و مشکلات اسکلتی عضلانی که می توانند در دست افراد درد به وجود آورند عبارتند از موارد زیر:

– بورسیت (اماس کیسه های مفصلی)

بورسا یک کیسه پر از مایعات است که همچون یک کوسن بین استخوان و بافت های نرم کنار آن عمل می کند. مشکل بورسیت زمانی رخ می دهد که این کیسه دچار التهاب شود.

درد شانه و بازو سمت چپ می تواند علامت بورسیت باشد، که معمولا در اثر استفاده بیش از حد مفاصل رخ می دهد. همچنین احتمال بروز این مشکل در اثر داشتن برخورد و تصادف یا عفونت نیز وجود دارد.

بورسیت شانه

– تاندونیت

تاندونیت همان التهاب بافت متصل کننده عضلات و استخوان است. همچون مشکل بورسیت، تاندونیت نیز در اثر استفاده بیش از حد از عضلات رخ می دهد. به همین دلیل بیشتر شاهد رخ دادن آن در بازیکنان تنیس، شناگران و موسیقی دان ها هستیم.

تاندونیت در شانه و یا آرنج می تواند منبع درد دست چپ باشد.

– پاره شدن عضله سرشانه

گروهی از عضلات و تاندون ها در سرشانه شما قرار دارند که آن را در محلی که باید ثابت نگه می دارند و به شما در بلند شدن و چرخاندن دست کمک می کنند.

بروز پارگی در عضلات و بافت های این ناحیه می تواند بسیار دردناک باشد. این اتفاق نیز در اثر استفاده بیش از حد از شانه و یا حوادث مختلف رخ می دهد. بالا رفتن سن و سال نیز یک فاکتور ریسکی است چرا که در اثر آن شاهد فرسودگی بافت های شانی هستیم.

– دیسک کمر

زمانی که یکی از دیسک ها ستون فقرات بشکند، از نوار اصلی خارج شده و به رشته های عصبی اطراف خود فشار وارد می کند. اگر اعصاب تحت تاثیر مرتبط با ناحیه دست باشند، احتمال بروز درد، بی حسی و ضعفی که معمولا با مشکل حمله قلبی اشتباه گرفته می شود، وجود دارد.

– شکستگی

درد در ناحیه دست می تواند علامت یک شکستگی تشخیص داده نشده استخوان باشد.

حتی با داشتن یک فهم درست از تمامی این شرایط اسکلتی عضلانی، سخت است بخواهیم فرق آسیب دیدگی و حمله قلبی را تشخیص دهیم.
برخی فاکتور های ریسکی برای صدمات نظیر سن و سال و فعالیت های بدنی می توانند همزمان با هم رخ دهند و به شکل مشترک دخیل باشند.
به همین دلایل، بهتر است سعی به تشخیص دادن یک صدمه به تنهایی و یا رد کردن احتمال مشکلات قلبی بر اساس علائم غیر واضح نباشیم.

درمان درد دست چپ

با این که صدمات شانه و دست نمی توانند جان کسی را به خطر بیاندازند، باز هم مهم است که حتما به سراغ پزشک برویم و هر چه سریعتر به درمان بافت یا استخوان آسیب دیده بپردازیم.

اگر پزشکان اورژانس تشخیص دهند که درد ناحیه دست، مرتبط با حمله قلبی بوده و یا علامتی از مسدود شدن عروق قلبی باشد، بلافاصله اقدام به حل مشکل خواهند کرد.  آنها معمولا در ابتدا، یک آزمایش الکتروکاردیوگرافی، آزمایش خون، ایکس ری قفسه سینه و احتمالا سی تی اسکن را انجام خواهند داد.

بسته به وضعیت بیمار، یک پروسه تصویربرداری با نام کاتتریزاسیون قلبی عروقی ( آنژیوگرافی ) نیز انجام می شود. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا میزان گستردگی مسدود بودن رگ ها را با استفاده از رنگ های خاصی که به شریان ها تزریق می شوند تشخیص دهند.

👈 مطلب مرتبط: آزمایش آنژیوگرافی چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
آنژیوگرافی

بر اساس نتایج این آزمایش، پزشکان به سراغ یک روش درمانی غیر تهاجمی می روند. این روش از مواد دارویی خاصی استفاده می کند که این مواد توانایی باز کردن لخته های خونی در رگ ها را دارند.

مسدودیت های شدیدتر در عروق قلبی به عمل جراحی نیاز خواهند داشت. پروسه های قلبی عروقی متعددی وجود دارند و فاکتور هایی که به پزشکان در انتخاب یکی از آن ها کمک می کنند بسیار پیچیده هستند. برخی از گزینه های احتمالی برای بازگرداندن جریان خون قلب به حالت عادی عبارتند از:

استنت گذاری

در این پروسه درمانی از یک لوله شبیه به سیم به نام استنت استفاده می شود. استنت وارد شریان های قلبی باریک شده می شود تا بتواند جریان خون در آنها را به حالت عادی برگرداند.

استنت گذاری

آنژیوپلاستی

عمل آنژیوپلاستی ( بالون زدن ) جهت باز کردن عروق گرفته شده قلب استفاده می شود. در آنژیوپلاستی پزشک با وارد و باد کردن بالون کوچکی در رگ مسدود شده، به باز کردن آن شریان می پردازد.

معمولا در عمل آنژیوپلاستی یک لوله تور مانند بسیار کوچک به نام استنت به صورت دائمی در رگ مسدود شده، قرار داده می شود تا از تنگ شدن مجدد رگ جلوگیری کند.

جراحی بای پس قلب

جراحی بای پس عروق کرونر ( بای پس قلب ) نوعی روش جراحی است که در آن، جریان خون یک سرخرگ مسدود یا نیمه مسدود به وسیله ی یک مسیر جدید به قلب می‌رسد. با ایجاد این مسیر جدید، جریان خون به سمت عضله ‌ی قلب بهبود می یابد.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با جراحی بای پس قلب و مراقبت های لازم بعد از انجام آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
عمل بای پس قلب

هر کسی که مشکل حمله قلبی و آنژین در وی شناسایی شده است باید تغییراتی را در سبک زندگی خود اعمال کند. این شاید به معنای ترک سیگار، کاهش دادن وزن، شروع یک برنامه ورزشی و تمرینی منظم و یا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و مصرف غذای سالم تر باشد.

پزشکان معالج ممکن است جهت کمک بیشتر، داروهای کاهنده کلسترول، رقیق کننده خون و یا فشار خون را به بیماران تجویز کنند.

برای افرادی که دیابت نوع دو دارند و سطح گلوکوز آن ها بر خلاف تغییرات مناسب در سبک زندگی کماکان بالا باقی می ماند و از متفورمین استفاده می کنند، پزشک معالج داروهای خاصی را تجویز خواهد کرد.

داروی درد دست چپ

این داروها با هدف کاهش گلوکوز خون و همچنین از بین بردن ریسک بروز بیماری های آترواسکلروز و قلب و عروق تجویز می شوند. این دارو می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • محدود کننده کنتراسپورتر سدیم-گلوکوز 2 (با نام SGLT-2) مثل کانالگلیفوزین (اینووکانا)
 • رسپتور پپتاید 1 شبیه به گلوکاگون نظیر آلبیگلوتید (تانزیوم)

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و متخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راسل یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، ۳۲ ساله هستم و یک سالی هست که دچار تپش قلب گاها سنگینی سر میشم و گاها احساس خارش و گزگز روی قفسه سینه رو داشتم، نوارهای زیاد، اکو، تست ورزش، هولتر فشار خون همه نرمال بود، اما کماکان اون حالت هارو دارم و جدیدا تیر کشیدن روی دست چپ به خصوص ساعد و همچنین روی جناق قفسه سینه به صورت سوزشی با حس تیر کشیدن رو حس میکنم، احساس تنگی نفس رو هم دارم جدیدا، این حالت ها قبلا فاصله بینشون کم بود یعنی هر روز اتفاق می افتادن اما الان کمی بیشتر شده اما تهاجمی تر شدن و در کل زمان زیادی میبره تا خوب بشن، بین ۱۰ تا ۱۵ دونه سیگار هم میکشم در روز، آیا این دردها و حالت ها منشا قلبی داره؟ لطفا راهنمایی بفرمایید مرحله ی بعدی پیگیری چی باشه، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمال منشا قلبی درد ها کم است ولی توصیه می کنم که در صورت ادامه درد ها سی تی آنژیوگرافی انجام دهید تا اشکالات مادرزادی نادری که منجر به درد قفسه سینه می شوند رد شود

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر من حدود یک سال از قرص های اعصاب استفاده میکرد برای درمان وسواس حدود ۴ هفته دکترش و عوض کرد و قرص های جدید داد امروز یک دفعه بازوی دست چپش خیلی درد گرفت نمیتونه تکونش بده ، الان مشکل از قلب یا اعصاب ؟
  چون قرص فشار مصرف میکنه و چربی اش هم بالاس اما تست ورزش و نوار قلبش چیز خیلی جدی نشون نمیداد مشکل از کجاست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که درد دست و سینه ندارند لطفاً با یکی از همکاران محترم نورولوژیست مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یه ماهه دست چپم درد میکنه ونمیتونم زیادازش کاربکشم درد تو جون دستمه اما بادست زدن درد رو پیدانمیکنم و هرچی مسکن وپمادمصرف میکنم بی فایدست میشه منو راهنمایی کنید ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما باید از لحاظ بیماری های مربوط قلب و عروق بررسی شوید. به یک متخصص قلب مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر A.a دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر دکتر عزیز
  خانومی هستم ۳۴ ساله که یک فرزند ۳/۵ ساله دارم .حدود یک ساله تو سینه ام سمت چپم میسوزه و اکو کردم دکتر گفتن چیزی نیست
  دو روزه تو بازوی چپم تیر میکشه و باز تو سینه ام میسوزه
  والبته تنگی نفس موقع عصبانیت و ناراحتی پیدا میکنم و تپش قلب شدید موقع حرکات سنگین دارم و آزمایش دادم برای تیروییدم نبود و مادرم بر اثر آمبولی ریه فوت شدن
  بنده مشکل قلبی دارم‌؟!
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای تشخیص کافی نیست. با مدارک خود به مطب مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دارو برای استرس مصرف میکنم قبلا اکو کردم نوارهم گرفتم هیچ چیزی ویامشگل قلبی نداشتم ولی الان دست چپ وناحیه قفسه سمت چپ درد میکن باید چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو را ارسال کنید. احتمالا باید از لحاظ بیماری های ریوی بررسی شوید.

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما . پدر بنده قردی سالم و قوی و حتی اضافه وزن هم نداره . با ۶۵ سال سن . الان چند روزی است که از درد شدید دست چپ خواب نداره . حتی بعضی وقتها نمیتونه حتی چیزی رو از زمین بر داره . درد شدید داره از این ناحیه . یکی میگه ببرید مغز و اعصاب یکی میگه ببرید ارتوپد . من موندم بزرگوار چکار کنم . خیلی درد داره . دکتر داخلی هم که هیچ چیز نمیگه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   معمولا درد دست چپ نشانه گمراه کننده ای است. دلیل راهنمایی شما به متخصصین مختلف، حذف گزینه های اشتباه و رسیدن به منشا درد و درمان آن است. به علت گران بودن آزمایش های قلب توصیه می شود ابتدا از لحاظ مشکلات ارتوپدی بررسی شوند، در صورت نبود مشکل، به دنبال منشا درد در بیماری های قلبی و اعصاب باشیم. امیدوارم پاسخ خود را گرفته باشید.

 • تصویر کاربر نیلو چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۰ سالمه...زمانی ک عصبی میشم قلبم تیر میکشه،سوزن سوزن میشه میزنه ب دست چپم تا حداقل تا سه روز اینجوری ام....مشکل قلبی هم ارثی داریم و
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای تشخیص کافی نیست، لطفا یک نوار قلبی و یک اکوی قلب انجام دهید

 • تصویر کاربر عارفه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من ۲۰ سالمه نزدیک دوماه هست که بازوی دست چپم تیر و سوزش داره و سطح پوست هم میسوزه و همچنین بعد دو هفته که بازوم درد گرفت درد درد قفسه سینه ی من شروع شد درد شدید نیست ولی درد رو حس میکنم و در یک مکان نیست مکان های مختلف قفسه سینه درد میکنه دو هفته ای هم هست که درد به سمت راست قفسه سینم هم رسیده ولی اغلب سمت چپه. مشگلش جدیه ؟ به نظرتون چی میتونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   توضیحات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست، به پزشک مراجعه کرده و یک اکوکاردیوگرافی انجام دهید.

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.اقای دکتر پدر من ضایعه ای در ریه شون مشاهده شده و الان تحت درمان هستند ولی دست چپشون به شدت درد میکنه به صورتی که خیال مکنی با دریل دارن سوراخ مکنن و پشت کتفچه شون هم به شدت درد داره .لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم.در ضمن ایشون ناراحتی قلبی هم ندارن .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً اسکن استخوان انجام دهید

 • تصویر کاربر Negin شنبه ۲۱ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید ـ من مادرم حدود ۴۶ ساله هستن الان چهار روز است که دست چپ و کتفش بسیار درد میکند و هروز بدترم میشه توی کفتش انگاری سوزن سوزن میزنن آیا خطر جدیدی هست ؟؟؟؟ خواهشا سری جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست، لطفا به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر