علت درد دست چپ چیست و چگونه درمان می شود؟

علت درد دست چپ می تواند حمله قلبی، مشکلات استخوانی، اسپاسم ریوی و حتی دیسک کمر باشد. به خاطر همین، علت اصلی درد دست چپ می بایست توسط متخصص قلب بررسی شود.

با این که درد و سوزش های کوچک بخشی نرمال از بالا رفتن سن و سال هستند، درد ناگهانی و غیر طبیعی در دست چپ می تواند مرتبط با مشکلات جدی و خطرناکی باشد.

درد دست چپ می تواند نشانه یک آسیب دیدگی یا مشکل باشد که نیاز به توجه و درمان دارد و یا در بدترین حالت نیز نشانه یک حمله قلبی باشد.

علت درد دست چپ

آشنا بودن با علل احتمالی بروز درد در دست چپ و ویژگی های آن می تواند به افراد کمک کند تا بفهمند بدن نسبت به چه چیزی واکنش نشان می دهد و چه زمانی باید به سراغ درمان و پزشک بروند.

حمله قلبی

به آسیب دیدگی یا مرگ بخشی از عضله قلب در اثر کمبود اکسیژن، حمله قلبی می گویند. بیشتر حمله های قلبی زمانی رخ می دهند که شریان های عروقی تنگ شوند و دلیل این موضوع نیز انباشته شدن کلسترول و رسوبات چرب در آن هاست. اگر بخشی از این رسوب ها از دیواره شریان جدا شود، می تواند جریان خون حاوی اکسیژن به قلب را مسدود کرده و در نتیجه حمله قلبی رخ دهد.

❗ توجه: درد در دست چپ یکی از رایج ترین علائم حمله قلبی در افراد به شمار می آید.

از آنجایی که عضله های ناحیه دست با آسیبی مواجه نمی شوند، این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد. رشته های عصبی که از قلب خارج می شوند و رشته های عصبی دست، سیگنال های خود را به سلول های مشابه مغزی ارسال می کنند. این بدان معناست که مغز نمی تواند به خوبی تشخیص دهد منبع اصلی درد و مشکل کجاست.

نشانه های حمله قلبی

متخصصان قلب و عروق پیشنهاد می کنند که در صورت شدید شدن درد ناگهانی دست چپ در عرض چند دقیقه حتما با اورژانس تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده علائم زیر باید هر چه زودتر به اورژانس مراجعه کنید:

سکته قلبی

 • ناراحتی در مرکز قفسه سینه که برای بیش از چند دقیقه به طول می انجامد و یا به صورت مکرر ظاهر شده و از بین می رود.
 •  درد، بی حسی و یا هرگونه ناراحتی دیگر در پشت، گردن، فک و یا پایین شکم؛
 • تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه یا بدون آن؛
 •  مشکل سو هاضمه؛
 •  حالت تهوع و استفراغ؛
 •  حس سبکی سر؛

در این بین حس ناراحتی در قفسه سینه از جمله رایج ترین علائم حمله قلبی در زنان و مردان به شمار می رود. این مشکل در حالت فشار، تنگی، حس پر بودن، سوزش و یا افزایش درد ظاهر می شود.

با این حال، احتمال تجربه کردن علائم بدون داشتن درد قفسه سینه یا عضله دست در بانوان بیشتر از آقایان است. این علائم معمولا در اثر یک ویروس، مشکل سو هاضمه یا استرس خود را نشان می دهند.

اگر فردی به شکل ناگهانی و بی دلیل ترکیبی از علائم نظیر حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس و یا درد در پایین شکم، پشت یا فک را تجربه کند، باید حتما سریعا به اورژانس رفته و چک آپ شود.

آنژین قلبی

مشکل آنژین صدری (درد قفسه سینه) ، درد یا ناراحتی است که زمانی حس می شود که قلب اکسیژن کمتری نسبت به آنچه نیاز دارد دریافت می کند. به همراه درد در دست چپ، علائم دیگر ممکن است در ناحیه شانه، گلو، پشت و فک خود را نشان دهند. آنژین ممکن است شبیه به مشکل سو هاضمه خود را نشان دهد.

آنژین در واقع حمله قلبی نیست، بلکه نشانه ای از بروز مشکل در قلب است. دلیل اصلی بروز آنژين نیز تنگی و مسدود شدن شریان های کرونری هستند.

👈 مطلب مرتبط: علت اصلی تنگی شریان های کرونری چیست و چگونه تشخیص و درمان می شود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

دو نوع اصلی از آنژين وجود دارد:

1- آنژین پایدار

این نوع قابل پیش بینی و مدیریت پذیر است. نوع پایدار از آنژین در حین انجام کارهای فیزیکی و یا استرس های احساسی رخ می دهد. در این زمان ها قلب در حال فعالیت بیشتر بوده و به اکسیژن بیشتری نیاز دارد اما شریان های تنگ شده در بدن اجازه این موضوع را نمی دهند.

این مشکل را می توان با استراحت کردن و در صورت نیاز داروهای مربوط به آرام کردن شریان های قلبی به نام نیتروگلیسرین رفع کرد.

2- آنژین ناپایدار

 این نوع از آنژین غیر قابل پیشبینی و خطرناک است و حتی ممکن است در حین استراحت نیز رخ دهد و بدان معنا است که قلب در حالت عادی نمی تواند اکسیژن مورد نیاز خودش را دریافت کند.

آنژين ناپایدار نشانه این است که احتمال بروز حمله قلبی وجود دارد و باید حتما در اورژانس ارزیابی شود.

صدمات اسکلتی عضلانی

در صورت وجود شرایط و حالات زیر برای درد دست چپ، احتمالا مشکل قلبی شما را تهدید نمی کند:

 • درد تیرکش که هر بار برای چند ثانیه باقی می ماند.
 • دردی که در اثر جابجایی و یا تماس بدنی به وجود می آید.
 • دردی که تنها در یک نقطه کوچک بر روی دست وجود دارد.
 • دردی که بدون علائم و مشکلات دیگر برای ساعت ها و روزها باقی می ماند.

به جای آن، ناراحتی و درد شما می تواند علامت یک مصدومیت استخوانی و یا بافتی در دست، شانه و یا آرنج باشد. برخی از شرایط و مشکلات اسکلتی عضلانی که می توانند در دست افراد درد به وجود آورند عبارتند از موارد زیر:

– بورسیت (اماس کیسه های مفصلی)

بورسا یک کیسه پر از مایعات است که همچون یک کوسن بین استخوان و بافت های نرم کنار آن عمل می کند. مشکل بورسیت زمانی رخ می دهد که این کیسه دچار التهاب شود.

درد شانه و بازو سمت چپ می تواند علامت بورسیت باشد، که معمولا در اثر استفاده بیش از حد مفاصل رخ می دهد. همچنین احتمال بروز این مشکل در اثر داشتن برخورد و تصادف یا عفونت نیز وجود دارد.

بورسیت شانه

– تاندونیت

تاندونیت همان التهاب بافت متصل کننده عضلات و استخوان است. همچون مشکل بورسیت، تاندونیت نیز در اثر استفاده بیش از حد از عضلات رخ می دهد. به همین دلیل بیشتر شاهد رخ دادن آن در بازیکنان تنیس، شناگران و موسیقی دان ها هستیم.

تاندونیت در شانه و یا آرنج می تواند منبع درد دست چپ باشد.

– پاره شدن عضله سرشانه

گروهی از عضلات و تاندون ها در سرشانه شما قرار دارند که آن را در محلی که باید ثابت نگه می دارند و به شما در بلند شدن و چرخاندن دست کمک می کنند.

بروز پارگی در عضلات و بافت های این ناحیه می تواند بسیار دردناک باشد. این اتفاق نیز در اثر استفاده بیش از حد از شانه و یا حوادث مختلف رخ می دهد. بالا رفتن سن و سال نیز یک فاکتور ریسکی است چرا که در اثر آن شاهد فرسودگی بافت های شانی هستیم.

– دیسک کمر

زمانی که یکی از دیسک ها ستون فقرات بشکند، از نوار اصلی خارج شده و به رشته های عصبی اطراف خود فشار وارد می کند. اگر اعصاب تحت تاثیر مرتبط با ناحیه دست باشند، احتمال بروز درد، بی حسی و ضعفی که معمولا با مشکل حمله قلبی اشتباه گرفته می شود، وجود دارد.

– شکستگی

درد در ناحیه دست می تواند علامت یک شکستگی تشخیص داده نشده استخوان باشد.

حتی با داشتن یک فهم درست از تمامی این شرایط اسکلتی عضلانی، سخت است بخواهیم فرق آسیب دیدگی و حمله قلبی را تشخیص دهیم.
برخی فاکتور های ریسکی برای صدمات نظیر سن و سال و فعالیت های بدنی می توانند همزمان با هم رخ دهند و به شکل مشترک دخیل باشند.
به همین دلایل، بهتر است سعی به تشخیص دادن یک صدمه به تنهایی و یا رد کردن احتمال مشکلات قلبی بر اساس علائم غیر واضح نباشیم.

درمان درد دست چپ

با این که صدمات شانه و دست نمی توانند جان کسی را به خطر بیاندازند، باز هم مهم است که حتما به سراغ پزشک برویم و هر چه سریعتر به درمان بافت یا استخوان آسیب دیده بپردازیم.

اگر پزشکان اورژانس تشخیص دهند که درد ناحیه دست، مرتبط با حمله قلبی بوده و یا علامتی از مسدود شدن عروق قلبی باشد، بلافاصله اقدام به حل مشکل خواهند کرد.  آنها معمولا در ابتدا، یک آزمایش الکتروکاردیوگرافی، آزمایش خون، ایکس ری قفسه سینه و احتمالا سی تی اسکن را انجام خواهند داد.

بسته به وضعیت بیمار، یک پروسه تصویربرداری با نام کاتتریزاسیون قلبی عروقی ( آنژیوگرافی ) نیز انجام می شود. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا میزان گستردگی مسدود بودن رگ ها را با استفاده از رنگ های خاصی که به شریان ها تزریق می شوند تشخیص دهند.

👈 مطلب مرتبط: آزمایش آنژیوگرافی چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
آنژیوگرافی

بر اساس نتایج این آزمایش، پزشکان به سراغ یک روش درمانی غیر تهاجمی می روند. این روش از مواد دارویی خاصی استفاده می کند که این مواد توانایی باز کردن لخته های خونی در رگ ها را دارند.

مسدودیت های شدیدتر در عروق قلبی به عمل جراحی نیاز خواهند داشت. پروسه های قلبی عروقی متعددی وجود دارند و فاکتور هایی که به پزشکان در انتخاب یکی از آن ها کمک می کنند بسیار پیچیده هستند. برخی از گزینه های احتمالی برای بازگرداندن جریان خون قلب به حالت عادی عبارتند از:

استنت گذاری

در این پروسه درمانی از یک لوله شبیه به سیم به نام استنت استفاده می شود. استنت وارد شریان های قلبی باریک شده می شود تا بتواند جریان خون در آنها را به حالت عادی برگرداند.

استنت گذاری

آنژیوپلاستی

عمل آنژیوپلاستی ( بالون زدن ) جهت باز کردن عروق گرفته شده قلب استفاده می شود. در آنژیوپلاستی پزشک با وارد و باد کردن بالون کوچکی در رگ مسدود شده، به باز کردن آن شریان می پردازد.

معمولا در عمل آنژیوپلاستی یک لوله تور مانند بسیار کوچک به نام استنت به صورت دائمی در رگ مسدود شده، قرار داده می شود تا از تنگ شدن مجدد رگ جلوگیری کند.

جراحی بای پس قلب

جراحی بای پس عروق کرونر ( بای پس قلب ) نوعی روش جراحی است که در آن، جریان خون یک سرخرگ مسدود یا نیمه مسدود به وسیله ی یک مسیر جدید به قلب می‌رسد. با ایجاد این مسیر جدید، جریان خون به سمت عضله ‌ی قلب بهبود می یابد.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با جراحی بای پس قلب و مراقبت های لازم بعد از انجام آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
عمل بای پس قلب

هر کسی که مشکل حمله قلبی و آنژین در وی شناسایی شده است باید تغییراتی را در سبک زندگی خود اعمال کند. این شاید به معنای ترک سیگار، کاهش دادن وزن، شروع یک برنامه ورزشی و تمرینی منظم و یا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و مصرف غذای سالم تر باشد.

پزشکان معالج ممکن است جهت کمک بیشتر، داروهای کاهنده کلسترول، رقیق کننده خون و یا فشار خون را به بیماران تجویز کنند.

برای افرادی که دیابت نوع دو دارند و سطح گلوکوز آن ها بر خلاف تغییرات مناسب در سبک زندگی کماکان بالا باقی می ماند و از متفورمین استفاده می کنند، پزشک معالج داروهای خاصی را تجویز خواهد کرد.

داروی درد دست چپ

این داروها با هدف کاهش گلوکوز خون و همچنین از بین بردن ریسک بروز بیماری های آترواسکلروز و قلب و عروق تجویز می شوند. این دارو می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • محدود کننده کنتراسپورتر سدیم-گلوکوز 2 (با نام SGLT-2) مثل کانالگلیفوزین (اینووکانا)
 • رسپتور پپتاید 1 شبیه به گلوکاگون نظیر آلبیگلوتید (تانزیوم)

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و متخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمداله چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی .آقای دکتر سن من۴۲ است شغل بنده راننده است حدود یک ماه دست چپم بعلت کارنامتاوزون رگ ماهیچه دستم از بالا گرفت وشروع به درد میکنه وحال خوشی ندارم وبعد رگ گردن وکمرم خم وراست نمیشدم ایا مربوط به قلب میشه ..؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که درد دست با حرکت مفصل شانه تغییر کند این درد ناشی از بیماری‌های قلبی نیست و در غیر این صورت اطلاعات ارائه شده در مورد علت درد کافی نیست

 • تصویر کاربر Leily شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  مدتیه دست چپم درد میکنه چندسال پیش این مشکلو داشتم از سینه م سونو گرفتن نوار قلبم دادم هر دو سالم بود اما هنوز دست وقفسه ی سینه م درد میکنه گاهی دردش به پشتم میزنه دلیلش چی میتونه باشه آیا ممکنه مشگل قلبی داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بعید است مشکل شما قلبی باشد. لطفا عکس مدارک پزشکی و آزمایش های خود را ارسال کنید.

 • تصویر کاربر اعظم چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من چند روزه دست چپم درد میکنه رفتم داروی گیاهی گرفتم خوردم برای اعصاب آروم شد ولی دوباره باز درد میکنه دستم سنگین شده وحالت گز گز داره بیشتر ارنج به پایین درد میکنه ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست.

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام هر از گاهی قلب من تیر میکشه شدید به پزشک مراجع کردم و نوار قلب گرفتم اما گفتن مشکلی نداره
  مدتی هست که بازوی چپ خیلی درد میکنه و العان مطالب شما خوندم که مربوط به قلب میشه سن من 35 سال شغل فنی سردخانه ای امونیاکی و فریونی
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمالا مشکل شما ریوی است. به متخصص ریه مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر حدیث شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  بنده ۱۸ سال سن دارم و دکتر تشخیص مشکل افتادگی دریچه میترال دادن.زمان هایی که عصبی یا ناراحت میشم و یا استرس دارم دست چپم درد میگیره یا ضعف میره احساس میکنم دستم سنگین شده میخواستم بدونم علتش چیه؟و ایا درمانی داره؟ممنون از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به توضیحات شما به نظر می رسد که مشکل شما عصبی است و منشا جسمی ندارد
   برای درمان می توانید از کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم قبل از خواب و پروپرانول ۱۰ میلی گرم روزانه دوبار استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر شیرین چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مدتی هست پاشنه پا و انگشتانم تیر می‌کشه و گزگز می‌کنه اصلا درد استخوانی نیست فقط مثل بی حسی وسوزن سورن شدن.. با مصرف ویتامین مقداری از درد کم شد اما به تازگی ساق پای چپ و بازو و کتف چپم بی حس و سورن سوزن میشه من استرس زیادی هم دارم احتمال داره بیماری قلبی باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست،احتمالا منشا درد شما روانشناختی است، به یک متخصص روانشناس بالینی مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر هانیه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دست سمت چپم درد میکنه میخوره تا قلبم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست، لطفا برای معاینات و آزمایش های اولیه به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر ایلیا شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام از گردن وکتف وبازو چپ احساس درد شدیدی دارم دکتر چکاب کامل نوشتن گرفتم گفتن ویتامینت کمه اصلا خوب نشدم موقع درد دستمو بالا میگیرم خوبه .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست، لطفا نتایج آزمایش ها و همین طور نوار قلبی و اکو خود را ارسال نمایید.

 • تصویر کاربر یزدان شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من ناراحتی اعصاب دارم و موقعی که عصبانی میشم قلبم سوز وتیر میکشه دست چپم درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   توصیفات شما برای اظهار نظر پزشکی کافی نیست، برای معاینات اولیه به یک پزشک عمومی مراجعه نمایید و با نظر ایشان به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر چند روز ک دست سمت چپم از بازو حالت کوفتگی درد داره تا سر شانه علتش چیه ورزش هم نرفتم و چیز سنگینی هم بلند نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی کافی نیست.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر