علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۵
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید فشار خون پایین اینجانب بالاست تقریبا 9 هست خواستم لطف کنین داروی مناسب را اعلام بفرمایین باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد میکنم که قبل از شروع دارو ابتدا یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۳۰ سال سن دارم‌.هروقت که به شدت عصبانی میشم فشارم ۸ میشود .لازم به ذکر است فشار خون ارثی در خانواده ی مارایج است ..
  ایا به دکتر فشار خون مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
  2. تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   متشکر.چه راهکاری پیشنهاد میکنید
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عیدی یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  علت تب بالا و قرمز شدن صورت و بالا ودن فشار خون کوچک چیست و چه کارهایی باید بکنیم تا فشار کوچک را متعادل کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ارتباطی بین تب و بالا بودن دایمی فشار خون وجود ندارد و در صورت ابتلا به فشارخون بالا از جمله فشارخون دیاستولی نیاز به انجام آزمایشات اولیه فشارخون خون و مصرف دارو دارید
 • تصویر کاربر فاروغی دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،مادرم فشار خونش در بعضی شب ها بالا میره و ساعت ۲:۳۰ شب از خواب با سرگیجه شدید بیدار میشن ،در شب اول فشارشون ۱۸/۱۱ بود که باعث استفراغ شد،و بعد از اون و مصرف کاپتوپریل وضعیت نرمال شد تقریبا یک‌ ماه بعد، باز ساعت ۲ شب با سرگیجه بیدار شدن و فشارشون ۱۵/۱۰ بود ، بعد بهتر شدن ،منتها صبحش فشارشون ۱۱.۵/۹ بود و می گفتن که سردرد دارن، باید این رو هم بگم که مادرم به دلیل جراحی ادنوم هیپوفیز،قرص های لووتروکسین، ۱/۴ کروتون، و ۱/۴ هم لوزار صبح و ۱/۴ لوزار شب می خورن، میشه راهنماییمون کنید که چیکار کنیم؟ ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب ضمن مشورت با جراح اعصاب معالج نیاز به انجام یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته دارند
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر خانمی هستم 39ساله که از حدود پنج سال پیش بعد اززایمان فشاردیاستولیکم اغلب روی ۹است ولی جندروز پیش ۱۳روی ۱۰ بود که چندروز سرگیجه وسردرد داشتم حالا باکم خوردن نمک وغدا فشارم ۱۲روی۹است وشبها بیشتر داخل دوتا گوشم داغ میشه احساس میکنم فشارم بالاست.میخواستم لطف کنید که من چکارکنم که بین فشار بالا وپایینم تعادل برقراربشه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد نیاز به مصرف داروهای پایین آورنده فشارخون دارید ولی بهتر است که قبل از شروع به مصرف دارو ابتدا یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر. من ۴۰ ساله هستم. فشار خون سیستولیکم ۱۲ هست ولی فشار دیاستولیکم مدت زیادیه که ۹ هست. نگران کننده س؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که پس از انجام هولتر فشار خون ۲۴ ساعته مشخص شود که مبتلا قطعی به فشار خون هستید نیاز به بررسی‌های اولیه فشار خون ،استفاده از رژیم غذایی کم نمک ،تغییر سبک زندگی به صورت ورزش روزانه و رسیدن به وزن ایده آل و در صورت عدم پاسخ به موارد فوق مصرف دارو دارید
 • تصویر کاربر خلیل شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  مادر اینجانب قرص وراپامیل 40 استفاده می کند متاسفانه عرضه این قرص کم شده و پیدا نمی شود. آیا برای آن قرص جایگزنی وجود دارد. لطفا" راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب وراپامیل داروی مناسبی برای کنترل فشار خون نیست و در خط اولیه درمان فشار خون قرار ندارد توصیه می کنم که از داروهای همان خانواده آملودیپین ۵ میلی گرم روزانه استفاده کنند و یا به طور کلی ترکیب داروهای ضد فشار خون ایشان پس از انجام هولتر فشار خون ۲۴ ساعته تغییر یابد
 • تصویر کاربر ملک چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مردی 46هستم ، اکثر اوقات فشارم14 یا15 روی 9 تا 10.4 هست، اخیرا دکتر عمومی رفتم و لوزار 25دادن که نصف صبح و نصف شب بخورم، امروز بعد از چهار روز رفتم فشار گرفتم، 14/۱۰ ، البته امروز صبح قرص نخوردم چون وقتی این قرص رو خوردم و برای پیاده روی رفتماحساس کم توانی در ساق پا کردم و حس خوبی به این دارو ندارم، چندین سال پیش از تریامترن اچ استفاده میکردم که دیگه ادامه ندادم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، وزنم بالاست البته، بسیار استرسی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد میکنم که برای تعیین نوع و دوز و زمان مصرف مناسب دارو قبل از تصمیم به تغییر دارو یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته بگیرید
 • تصویر کاربر فلاح جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مردی 48ساله ام حدود 7سال است سابقه فشار دارم به طور متوسط 15و9 آنژیو گرافی انجام دادم و2سال است دوتا فنر گذاشته ام فشار مینیمم معمولا بالاست روزانه یک دانه آسپریت ویک پلاویکس و لوزار25 وکاودیلول6.25 نصف صبح ونصف شب مصرف می کنم . شدید ترین مشکلم نوسان فشار است که در طول روز تغییر می کند . جناب دکتر عزیز لطفآ راهنمایی بفرمایید.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که تعداد ضربان قلب شما کمتر از ۶۰ در دقیق نمی باشد می توانید کارودیلول را به صورت کامل روزانه دو بار استفاده کنید و در صورت عدم کنترل فشار خون میزان لوزارتان را نیز به ۲۵ میلی گرم روزانه دو بار افزایش دهید و در صورت عدم کنترل یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعت انجام دهید در ضمن در صورتی که از زمان استنت گذاری بیش از یک سال می گذرد دیگر نیازی به مصرف پلاویکس ندارید
 • تصویر کاربر نازنین پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.خانم 59ساله هستم.بیش از سی ساله ورزشکار هستم..چند سالیه تیروئید دارم.وفشار خونم وقتی 10رو6/8باشه ،حالم خوبه ودر ظاهر مشکلی ندارم.ولی به علت میگرن که گاهی میاد سراغم فشار میره بالا. نهایتارو13ومینیموم 8در این حالت چشم چپم دردناک میشه.وحال استفراغ شدید پیدا میکنم.همراه سر دردمیگرنی.سوال من اینه که باید دارو استفاده کنم یا نه؟اگر لطف کنید بهم راهنمایی کنید.ممنون میشم..
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب شما نیاز به استفاده از داروهای ضد فشار خون ندارید و درمان میگرن کافیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر