علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۵
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 37سالمه چند ماه به فشار خون بالا مبتلام قرص والزومیکس استفاده میکنم با قرص فروزماید 40 نصف صبح بااین حال مینیمم فشارم بالای دهه ضربان قلبم هم بین نودتا صده با اوضاع حالا پزشکم نیست لطفا راهنمایی کنیدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که از والزومیکس5/160 هر صبح یک عدد و قرص کانکور ۵ میلی گرمی اصلی هر شب یک عدد استفاده کنید و فروزماید را فعلاً قطع کنید

 • تصویر کاربر حسين سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب خدمت شما
  بنده چند روزي است كه فشار خونم در هنگام خواب بالا ميره البته فشار خون كوچك روي ١٠ تا ١٠/٥ ميره
  البته دكتر رفتم ولي فشار خون منو گرفت و نرمال بود
  الان بنظر شما علت بالا بودن فشار خون من در شب چي ميتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید

 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من36ساله هستم و با علایم بیماری تنفسی که احتمال کرونا میرفت درخانه قرنطینه شدم هیچوقت سابقه فشارخون نداشتم الان فشار ماکزیمم کاملا اوکی هست بین 11تا12.5 ولی فشار مینیمم از 8.5تا 9.2متغیره آیا علت میتونه بیماریم باشه یا مشکل فشارخون پیدا کردم...ممنون ازکمکتون چون شرایط مراجعه ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   فشار دیاستولیک شما کمی از محدوده نرمال بالاتر است و جای نگرانی نیست، ممکن است در اثر بیماری هایی مثل سرماخوردگی هم به وجود بیاید. توصیه بنده کاهش مصرف نمک و غذاهای شور و گوشت های فرآوری شده است. با کنترل غذایی می توانید به شرایط نرمال باز گردید.

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 42 سالمه و حدود 125 کیلو وزنمه فشار خونم بدون مصرف دارو حدود پانزده رو ده و تپش قلبم سیگار میکشم اکثرا بالای صده رفتم پیش پزشک بعد از اکو و اسکن که مشکلی نداشت بهم قرص والسارتان 80 و کنکور 5 و آملو دیپلین داد فشار وتپش قلبم تنظیم شده ولی چشم درد گرفتم چند نوبت چشم پزشکی رفتم که گفتن چشام مشکل نداره و فکر میکنم به خاطر عوارض این داروها باشه به خاطر کرونا هم پزشکم تعطیل کرده و هر جا هم که مراجعه کردم دکتر قلب نبود راهنماییم کنید دعا گویتان میشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   درد چشم شما ناشی از داروهای مصرفی نیست و با توجه به کنترل بودن فشار خون نیازی به تغییر داروها هم نیست

 • تصویر کاربر پورحسین دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 12/9/96عمل لیزری سنگ کلیه انجام دادم البته دو. سه تا سنگ که داخل بافت کلیه بود نتونستن خارج کنن باقی رو خارج کردن وقرص الوپرینول 100روزی یک عددوپتاسیم سیترات روزی دوتا برام تجویز کردن وهنوز هم. درحال مصرف هستم چند وقتی است که یهو دلم ضعف میره سرگیجه شدید و درد قفسه سینه میگیرم فشارم 13-14ومینیموم نه تانه ونیم است گاهی وقتا چیزی میذارم دهنم (حتی آب)سرگیجه اینا میگیرم اروم که میشینم بعد چند دقیقه خوب میشم ممنونم میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا روزانه ۲۵ میلی گرم هیدروکلروتیازید هر صبح رو به داروهای مصرفی اضافه کنید و قبل از آن میزان سدیم و پتاسیم خون را اندازه گیری کنید

 • تصویر کاربر پورحسین دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 12/9/96عمل لیزری سنگ کلیه انجام دادم البته دو. سه تا سنگ که داخل بافت کلیه بود نتونستن خارج کنن باقی رو خارج کردن وقرص الوپرینول 100روزی یک عددوپتاسیم سیترات روزی دوتا برام تجویز کردن وهنوز هم. درحال مصرف هستم چند وقتی است که یهو دلم ضعف میره سرگیجه شدید و درد قفسه سینه میگیرم فشارم 13-14ومینیموم نه تانه ونیم است گاهی وقتا چیزی میذارم دهنم (حتی آب)سرگیجه اینا میگیرم اروم که میشینم بعد چند دقیقه خوب میشم ممنونم میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا روزانه ۲۵ میلی گرم هیدروکلروتیازید هر صبح رو به داروهای مصرفی اضافه کنید و قبل از آن میزان سدیم و پتاسیم خون را اندازه گیری کنید

 • تصویر کاربر بابوریان دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من یک کمک جدی لازم دارم مادر من دو روزه فشار خون بالا داره البته هی بالا و پایین میشه مثلا الان ۱۴روی ۹ هست به دلیل کرونا بیرون هم نمیریم لطفا من را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نگران نباشید این فشار خون بالا است ولی نه به میزانی که نگران کننده باشد
   در صورتی که از قبل فشارخون بالا دارند و تحت درمان دارویی هستند کافی است که داروهای مصرفی کمی اضافه شوند و در صورتی که سابقه فشارخون بالا ندارند فعلا نیاز به شروع دارو نیست و کاهش وزن و شروع ورزش و استفاده از غذاهای کم نمک در مرحله اول کافی است

 • تصویر کاربر هستي سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بإسلام خدمت دكتر من دوهفته پيش عمل جراحي بيني انجام دادم العمل به اين ور فشارم بالا ميرفت تا ١٦ ولي الان كه نمك استفاده نميكنم فشارم ١٢ و١٣ هست ولي مينيمم ٩ هستش ومينيممم پايين نمي آيد چه بايد مصرف كنم بعضي وقت ها تپش قلب هم ميگيرم لطفا راهنمايي كنيد فعلا براي مينيمم فشارم چه كنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که سابقه فشارخون قبلی ندارید قبل از شروع دارو ابتدا رژیم غذایی کم نمک، ورزش مرتب روزانه, بیشتر استفاده کردن از سبزیجات و لبنیات کم چرب را امتحان کنید و همچنین یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته هم انجام دهید

 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر فشار ۱۳ روی ۱۰ نیاز به مصرف دارو دارد؟ علائم خاصی ندارد ، گاهی سردرد . آقای ۳۶ ساله با قند لب مرز .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله نیاز به کنترل و درمان دارویی دارد. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید: درمان فشار خون بالا 

   توصیه می شود توسط پزشک متخصص قلب و عروق معاینه شوید. گاهی اوقات فشار خون بالا به علت بیماری های کلیوی نیز اتفاق می افتد و راهکار درمانی خاص خود را می طلبد.

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من فشار سنج دیجیتالی omron دارم هنگامی که فشارمو در حالت نشسته روی زمین میگیرم فشارم 13.5 روی 9.5 هست ولی هنگامی که دراز میکشم 12رو 8.4 معمولا نشون میده. خواستم بدونم کدوم حالت فشار دقیق رو نشون میده؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در حالت استاندارد فشار خون را در حالت نشسته اندازه گیری می کنیم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر