علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر فشار دیاستولیک من همیشه بین ۹و۱۰ایت
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به انجام آزمایش های اولیه فشارخون و مصرف دارو دارید
 • تصویر کاربر فر جمعه ۱۹ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  با سلام.
  خانمی ۳۷ ساله هستم. فشار من ۱۲ روی ۹ است و فشارخون مینیمم در بعضی اوقات به ۱۰ هم می رسد و دردی در قفسه سینه بویژه ناحیه سمت راستم احساس می کنم بطوریکه با نفس کشیدن شدت درد بیشتر می شود. قرص بیزاپراپرانول هم مصرف می کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۹ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدوی دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  من فشار خون دیاستولیکم بین ۸۰ تا ۹۰ متغیره و دوهفته اس ک دچارش شدم
  پشت سرم درد میگیره و تهوع میگیرم
  وقتی در این حالت فشارمو میگیرم ۱۱۳ روی ۸۷ یا ۸۲ یا ۹۰ هست
  آیا نیاز به پزشک و دارو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشارخون ۲۴ انجام دهید
 • تصویر کاربر سعادت جمعه ۱۲ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 398 مشاهده پرسش
  باسلام. فشارم نوسان دارد. بعدازبالارفتن سروبدنم مور مور میکند. آنژیو هم انجام دادم. ولی بازدیروز مورموربدنم تکرارشد. لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۲ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض مورد اشاره شده ارتباطی با نوسانات فشارخون ندارد. توصیه می‌کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر سمیرا پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام بنده پارسال فشارم با یک شک کوچیکه رفت بالا که حتی با قرص زیر زبانی هم یاسین نمی آمد تا اینکه دکتر تشخیص داد فشار عصبی است الان هم درست مثل پارسال فشارم می‌ره بالا به من قرص آرامبخش دادن اما وقتی قرص ها را میخورم سرم حالت سبکی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که در حال حاضر میانگین فشارخون و ضربان قلب شما چه میزان است؟
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   و نام داروهای تجویز شده را بفرمایید
  3. تصویر کاربر سمیرا پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   صبح که از خواب بیدار میشم فشار 10یا11روی7هست اما اگر در طول روز کار انجام بدهم یا اینکه یکم عصبانی بشم فشار می‌ره بالای 15روی 10یا 11داروهای که الان مصرف میکنم برای فشارهیدروکلروتیازید است ویک قرص آرامبخش هم تریفلوپرازین1میلی گرم هست ومن آهن خون بدنم زیر 10هست ویتامین( د)هم خیلی پایین است که الان هفته ای یک قرص ویتامین د مصرف میکنم با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و آزمایش های اولیه فشارخون را انجام دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رامتین چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام
  من ریتم بالا بود و دیاستول بالا البته سیستولیک هم کمی بالا بود که اینها در عرض ۶ ماه یهو شروع شد قبلا فشارم پایین بود همیشه
  دکتر آنژیوپل تجویز کرد خوب ریتم کنترل شد اما فشار خونم اکثرا ۱۳ روی ۹ هست و دیاستولم پایین نمیاد سنم ۴۵ سال و سابقه بیماری خاصی ندارم
  فقط خیلی عصبی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً آنژیپول را با بیزوپرولول ۵ میلی گرم در روز جایگزین بفرمایید و در صورت عدم کنترل فشار خون لوزارتان روزانه ۲۵ میلی گرم را به آن اضافه بفرمایید. همچنین نیاز به انجام آزمایش های اولیه فشار خون نیز دارید
  2. تصویر کاربر رامتین چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام
   من هولتر ۲۴ ساعته گذاشتم اکو انجام دادم آزمایش خون انجام دادم
   اکو موردی نداشت
   هولتر فشار فقط مشکل همون دیاستول ۹ بود
   آزمایش خون فقط کلسترول از مرز یکم بالا تر بود
   وزن من حدود ۷۷ کیلو قد هم ۱۷۸ هست
   فقط یک مورد اینکه این اتفاق تقریبا دو سال پیش شروع شد بعد خوردن ۱۰ روز عصاره جنسینگ شد
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   توصیه میکنم که موارد توضیح داده شده در در قسمت قبل را را انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  خانمی هستم 42 ساله اکثر اوقات فشار خون دیاستولیک من بالا هست معمولا 14 رو 10 یا 15 رو 10 و اگر هم پایین بیاد 13 رو 10 هستش قرص لوازمیکس روزی نصف صبح ها میخورم و آب هم بشدت میخورم لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و آزمایش های اولیه فشارخون را انجام دهید
 • تصویر کاربر ماندانا چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام
  من سابقه ی بالا بودن فشار دیاستولیک دارم، همینطور بخاطر آدنوم هیپوفیز ،پرولاکتینم هم بالاس، امروز موضوعی باعث شد عصبی بشم و در ادامه دچار درد و سوزش قفسه سینه همراه با حالت تهوع شدم ک البته خیلی طولانی نبود، من ایران زندگی نمیکنم، خواستم بدونم میتونه فقط یه حمله ی عصبی بوده باشه یا نیاز داره پیگیری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد سن، وجود ریسک فاکتورهای قلبی و ارتباط درد با فعالیت، غذا خوردن، استرس، و تشدید درد با نفس کشیدن عمیق و انتشار به سایر نقاط توضیح بیشتری دهید.
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من قبلا فشارم بین ۹ تا ۱۱ بوده الان چند ماهی میشه که فشارم بالا میره در حد ۱۴ تا ۱۶ دوبار به بیمارستان مراجعه کردم قرص زیر زبانی برام گذاشتن ودکتر برام متورال ۵۰ تجویز کرد روزی دوتا نصفه بعد مینیموم فشارم هم بین ۸تا ۹ هست .آیا من باید آزمایش بدم یا پیگیری کنم یا پیش متخصص برم یا همین دارو را ادامه بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و آزمایش های اولیه فشارخون را انجام دهید
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۴ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام ملیوم فشار خون من همیشه رو 10 میباشد چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۴ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به مصرف دارو دارید
درحال دریافت اطلاعات