رژیم بعد از آنژیوپلاستی

رژیم بعد از آنژیوگرافی

مصرف مواد غذایی مناسب در درمان بیماری قلبی پس از آنژیوپلاستی بسیار اهمیت دارد. در این مطلب بهترین مواد غذایی مناسب برای سلامت قلب بیان می شوند.

انجام فرایند آنژیوپلاستی برای بسیاری از افراد یک هشدار جهت بهبود سلامت قلب خود به شمار می رود. در این موارد فرد باید سبک زندگی خود را تغییر داده و با انتخاب صحیح رژیم بعد از آنژیوپلاستی ریسک مشکلات قلبی آتی را کاهش دهند.

تغییر و بهبود رژیم غذایی تنها برای سلامت کلی بدن مفید نبوده و می تواند احتمال ابتلا به مشکلات قلبی آتی را تا ۷۳ درصد کاهش دهد. از جمله این مشکلات قلبی می توان به حملات قلبی اشاره کرد.

در زندگی بعد از آنژیوپلاستی رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی اهمیت به سزایی دارد. مصرف مواد غذایی مناسب برای سلامت قلب می توانند به کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و حفظ وزن در محدوده سالم کمک کنند.

رژیم دش برای بیمار قلبی Dash diet

رژیم غذایی مناسب برای سلامت قلب به طور کلی بر روی کاهش مصرف نمک و چربی های ناسالم و افزایش مقدار مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز دارد.

تحقیقاتی که بر رژیم غذایی DASH و دیگر رژیم های مشابه انجام شد بیان داشت که چنین رژیم هایی مزایای قلبی عروقی بسیاری برای مصرف کنندگان دارند.

رژیم غذایی DASH نوعی از رژیم غذایی است که دارای راهبرد های تغذیه ای جهت کاهش فشار خون بالا می باشد. گزارشی از مرور ۶ تحقیق بیان داشت که پیروی از رژیم غذایی DASH خطر کلی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، اسپاسم عروق کرونری قلب، سکته مغزی و نارسایی قلبی را به ترتیب ۲۰، ۲۱، ۱۹ و ۲۹ درصد کاهش می دهد.

مواد غذایی رژیم بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران می پرسند، بعد از آنژیوگرافی چی بخوریم؟ بعد از آنژیوپلاستی چی بخوریم؟ یا برنامه غذایی بیمار قلبی چیست؟

افراد باید همزمان با بهبودی از فرایند آنژیوپلاستی یا فنرگذاری، اضافه کردن مواد غذایی زیر را به برنامه غذایی روزانه خود در نظر گیرند:

۱- غلات کامل

رژیم غذایی بعد از استنت گذاری را بهتر است با مصرف غلات کامل ادامه داد.مصرف تمامی غلات کامل مخصوصا دانه جو و جوی دو سر  برای بیماران قلبی مفید هستند. این دو مورد حاوی یک فیبر خاص به نام بتا گلوکان هستند.

بتا گلوکان کلسترول را در مجرای گوارشی به خود جذب کرده و مانع رسیدن آن به جریان خون می شود. از جمله دیگر مواد غذایی مناسب می توان به گندم سیاه، بلغور، آرد کامل و ارزن اشاره کرد.

۲- میوه های مفید بعد از عمل قلب

میوه ها و سبزیجات از مهم ترین مواد تشکیل دهنده تغذیه مناسب بعد از آنژیوگرافی هستند.

متخصص قلب و عروق ما می گوید که میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از پتاسیم هستند. پتاسیم می تواند اثرات سدیم را کمتر کرده و به کاهش فشار خون کمک کند. توت ها نیز برای سلامت قلب مفید هستند.

رژیم بعد از آنژیو پلاستی

مصرف سیب و گلابی به کاهش خطر سکته مغزی کمک خواهد کرد. فلفل دلمه ای، گوجه، هویج و سبزیجات دارای برگ سبز همگی منابع فوق العاده ای از ویتامین ها و کاروتنوئید ها بوده و برای سلامت کلی بدن بسیار مفید هستند. کاروتنوئید نوعی آنتی اکسیدان است.

مصرف انواع بری ها مثل شاه توت، تمشک و  کرنبری به کاهش التهاب و افزایش اتساع عروق خونی کمک می کند و در رژیم بیمار قلبی عالی است.

 ((سعی کنید در هر وعده غذایی یا میان وعده میوه و سبزیجات میل کنید)).

۳- چربی های سالم

همه چربی ها بد نیستند. تنها باید چربی های سالم اشباع نشده را مصرف کرده و مقدار کلی مصرف چربی ها را محدود کرد زیرا تمام چربی ها حاوی مقادیر زیادی کالری هستند.

این چربی ها می توانند خطر ابتلا به ضربان های غیر طبیعی قلب و احتمال تشکیل لخته های خونی را کاهش دهند. روغن زیتون بکر و روغن کانولا نیز منابع خوبی از چربی های سالم بوده و جایگزینی عالی برای کره هستند.

هنگامی که چربی های اشباع در رژیم غذایی جای خود را به چربی های غیر اشباع می دهند، سطح کلسترول موجود در بدن بهبود می یابد. از جمله چربی های اشباع می توان به کره، چربی حیوانی و… اشاره کرد.

۴- گوشت سفید

مصرف مرغ و دیگر ماکیان در صورت طبخ بدون روغن و گریل شده می تواند جایگزین پروتئینی مناسبی به جای گوشت های فرآوری شده باشد.

همچنین ماهی های سرشار از اسید های چرب امگا ۳ گزینه هایی عالی برای گنجاندن در رژیم غذایی هستند. از جمله این ماهی ها می توان به قزل آلا، سالمون، ساردین، تن باله دراز، شاه ماهی و ماکرل اشاره کرد.

۵- دانه ها، حبوبات و آجیل ها

رژیم بعد از آنژیوپلاستی را نمی توان بدون انواع مغز ها کامل کرد. مصرف حبوبات با کاهش فشار خون و خطر ابتلا به حمله قلبی ارتباط دارد. متخصصین قلب و عروق مصرف حداقل ۴ وعده حبوبات را در هفته توصیه می کنند.

گردو، بادام، آجیل ها و دیگر دانه ها برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. با مصرف این مواد غذایی می توان کسترول بد یا LDL خون را کاهش داد.

۶- شکلات تلخ

در مواقع میل به خوردن شیرینی می توان مقداری شکلات تلخ مصرف کرد. شکلات تلخ سرشار از فلاوونوئید (نوعی آنتی اکسیدان) بوده و می تواند فشار خون و التهاب را کاهش دهد.

۷- چای تازه دم

در صورت تمایل به مصرف یک نوشیدنی آرامش بخش می توان چای را امتحان کرد. چای که سرشار از فلاوونوئید است می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا را کاهش دهد. چای های آماده و بطری شده چندان مناسب نبوده و بهتر است که چای تازه دم مصرف شود.

آنژیوپلاستی

بیشتر بخوانید : مراقبت های بعد از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی چه هستند؟

مراقبت بعد از آنژیو

مواد غذایی نامناسب برای سلامت قلب

افراد نباید تمامی زحمات خود را با مصرف مواد غذایی نامناسب از بین ببرند. در اینجا مضرترین مواد غذایی برای رژیم بعد از آنژیوپلاستی و دلایل مضر بودن آن ها برای سلامت قلب بیان شده اند:

گوشت های فرآوری شده

این موارد شامل هات داگ ها و گوشت های به کار رفته در اغذیه فروشی ها می شوند. این گوشت ها سرشار از سدیم، نیترات و دیگر مواد نگهدارنده ای هستند که می توانند به سلامت قلب آسیب برسانند و گزینه مضری در رژیم غذایی بعد از استنت گذاری محسوب می شوند.

چربی های ترانس و اشباع شده

افراد باید به مقدار چربی های اشباع شده موجود در کره، خامه، پنیر، گوشت قرمز دارای چربی و پوست ماکیان توجه کنند. چربی های ترانس را می توان در مواد غذایی سرخ یا بسته بندی شده یافت کرد. این مواد حاوی مقادیر بسیار زیادی از کلسترول اشباع نشده هستند.

دانه های فرآوری یا تصفیه شده

از نمونه های این موارد می توان به آرد سفید و برنج سفید اشاره کرد. دانه ها در فرایند فرآوری مقدار زیادی از اجزای مفید خود را از دست می دهند.

نوشیدنی ها و مواد خوراکی حاوی شکر های افزوده

افراد باید علاوه بر عدم مصرف نوشابه ها، به برچسب ارزش غذایی نوشیدنی های دیگر نیز توجه کنند. همچنین، باید از مصرف مواد غذایی همچون شکلات، ژله و دسر ها اجتناب کرد. این موارد سرشار از شکر بوده و می توانند به افزایش وزن منجر می شوند.

در نهایت، دکتر یزدان خواه فوق تخصص بیماری های قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی توصیه می کند:

یک رژیم بعد از آنژیوپلاستی سالم، مجموعه ای از تمام خوراکی های مصرفی فرد بوده و نباید چند مورد از هر گروه غذایی به صورت پراکنده در آن جای گیرند. با گنجاندن مواد خوراکی سالم در هر وعده و میان وعده می توان از پیشروی در مسیر رسیدن به سلامت قلب اطمینان کسب کرد.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد من پدر تازه در روز هستش كه آنژيو را انجام داده شير و عسل بخوره ايرادي نداده؟و اين كه چه چيز هايي بخوره كه ضعيف نشه ؟
  ممنونم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر غزل یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به خوردن چیزی برای تقویت نیست در صورتی که دیابت دارند از عسل استفاده نکنند در غیر اینصورت مصرف شیر و عسل بلامانع است.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سنچولی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشیداقای دکترمادرم دچارگرفتگی عروق شدن وسه رگ اصلی قلب ایشون بسته است برایه معالعجه چون محدویت های کروناهم هست قادرنیستیم تهران بیایم به نظرشمادراین زمینه درشهرمشهدبه کدام پزشک مراجعه کنیم لطفاراهنمایی کنیدممنون وسپاسگزارم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خانم دکتر افسانه محمدی
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  آیا بعد از آنژیوپلاست در رگ LAD روی سینه‌ و پهلوی چپ خوابیدن مشکلی بوجود می‌آورد؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر F.E جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۷۵ سال دارد وحدود یک هفته استنت گذاشت الان کمی درد گاهی بصورت تیر کشنده دارد تو این کرونا نمیخواهیم خودش هم اذیت بشه طبیعی هست یا باید مراجعه به پزشک داشته باشیم؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب معمولا تا یکی دو هفته بعد از استنت گذاری دردهای مبهمی که با فعالیت ارتباطی ندارند ممکن است وجود داشته باشند ولی در صورتی که درد توام با تنگی نفس و یا ضعف و بی‌حالی باشد نیاز به بررسی دارد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  ده روز پیش همسرم سکته قلبی کرد وپس از دو ساعت درد امپول مورد نظر تزریق شد بعد انژو وگذاشتن فنر باز از درد پشت ودنده ها وسردرد شکایت داره وفشار ده روی هشت یا یازده روی هشته خواهش می کنم راهنمایی کنید اینها از عوارض سکته است درست میشه وچه کار بکنم ممنون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب فشارخون در محدوده طبیعی است. سر درد ممکن احتمالاً از عوارض دارویی ( ایزوسورباید یا نیتروکانتین) است. درد پشت تا یکی دو هفته بعد از آنژیوپلاستی طبیعی است
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم ۱۱مرداد آنژیو پلاستی شدن
  سابقه بیماری ریوی هم دارن آیا دارو های ریوی که اکثرا اسپری هستن با دارو های قلبشون تداخل ندارند ؟ مونته لوکاست اسپری های گشادکننده مجاری ریه استفاده میکنند
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مصرف داروهای مورد اشاره بلامانع است
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما دکتر بزرگوار
  من نه ماه پیش آنژیوپلاستی کردم و تحت نظر میباشم وخدا روشکر مشکلی ندارم برای تخلیه کیست ریشه دندان به جراح فک و صورت مراجعه کردم و ایشان فرمودند که اینکار در مطب امکانپذیر است. حال می خواستم از خدمت شما بپرسم که مانعی از جهت قلب وجود ندارد و آیا امکانات خاصی برای قلب در مطب نیاز است؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که در هنگام فعالیت مشکلی نداشته باشید این جراحی از نظر قلبی منعی ندارد و امکانات خاصی نیز بحز مواردی که در همه مطب ها ضروری است لازم نیست
 • تصویر کاربر بهناز یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام أيا كسي كه سكته قلبي و انژيوپلاستي داشته ميتواند سوار هواپيما شود
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله
 • تصویر کاربر صمد جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام بابای من ۴روزی عمل انژیو پلاسی با باطری قلب کرده هیچ تغیری نکرده قرص تجویز کردن روزی ۶قرص میخورده خیلی اذیت میشه
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد علایم ایشان، داروهای مصرفی، وضعیت آنژیوگرافی و تعداد عروق آنژیوپلاستی شده و عروق باقیمانده، و اطلاعات اکو ایشان ارایه نکرده اید
 • تصویر کاربر متین چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید رمضان مبارک
  شرمنده همسر من ۳ هفته پیش عمل انژیوپلاستی انجام و الان دارو مصرف میکنن و فشارشون معمولیه ایا میتونن روزه بگیرن؟پیاده روی میتونن بکنن چاق هستن؟میشه یه رژیم یا برنا مه غذایی برای رمضان ایشان نسخه کنین ممنون و التماس دعا
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 8 ماه پیش)

   انجام فعالیت های ورزشی و پیاده روی هم نه تنها اشکالی ندارد بلکه مفید و ضروری است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر