رژیم بعد از آنژیوپلاستی

رژیم بعد از آنژیوگرافی

مصرف مواد غذایی مناسب در درمان بیماری قلبی پس از آنژیوپلاستی بسیار اهمیت دارد. در این مطلب بهترین مواد غذایی مناسب برای سلامت قلب بیان می شوند.

انجام فرایند آنژیوپلاستی برای بسیاری از افراد یک هشدار جهت بهبود سلامت قلب خود به شمار می رود. در این موارد فرد باید سبک زندگی خود را تغییر داده و با انتخاب صحیح رژیم بعد از آنژیوپلاستی ریسک مشکلات قلبی آتی را کاهش دهند.

تغییر و بهبود رژیم غذایی تنها برای سلامت کلی بدن مفید نبوده و می تواند احتمال ابتلا به مشکلات قلبی آتی را تا ۷۳ درصد کاهش دهد. از جمله این مشکلات قلبی می توان به حملات قلبی اشاره کرد.

در زندگی بعد از آنژیوپلاستی رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی اهمیت به سزایی دارد. مصرف مواد غذایی مناسب برای سلامت قلب می توانند به کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و حفظ وزن در محدوده سالم کمک کنند.

رژیم دش برای بیمار قلبی Dash diet

رژیم غذایی مناسب برای سلامت قلب به طور کلی بر روی کاهش مصرف نمک و چربی های ناسالم و افزایش مقدار مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز دارد.

تحقیقاتی که بر رژیم غذایی DASH و دیگر رژیم های مشابه انجام شد بیان داشت که چنین رژیم هایی مزایای قلبی عروقی بسیاری برای مصرف کنندگان دارند.

رژیم غذایی DASH نوعی از رژیم غذایی است که دارای راهبرد های تغذیه ای جهت کاهش فشار خون بالا می باشد. گزارشی از مرور ۶ تحقیق بیان داشت که پیروی از رژیم غذایی DASH خطر کلی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، اسپاسم عروق کرونری قلب، سکته مغزی و نارسایی قلبی را به ترتیب ۲۰، ۲۱، ۱۹ و ۲۹ درصد کاهش می دهد.

مواد غذایی رژیم بعد از آنژیوپلاستی

بسیاری از بیماران می پرسند، بعد از آنژیوگرافی چی بخوریم؟ بعد از آنژیوپلاستی چی بخوریم؟ یا برنامه غذایی بیمار قلبی چیست؟

افراد باید همزمان با بهبودی از فرایند آنژیوپلاستی یا فنرگذاری، اضافه کردن مواد غذایی زیر را به برنامه غذایی روزانه خود در نظر گیرند:

۱- غلات کامل

رژیم غذایی بعد از استنت گذاری را بهتر است با مصرف غلات کامل ادامه داد.مصرف تمامی غلات کامل مخصوصا دانه جو و جوی دو سر  برای بیماران قلبی مفید هستند. این دو مورد حاوی یک فیبر خاص به نام بتا گلوکان هستند.

بتا گلوکان کلسترول را در مجرای گوارشی به خود جذب کرده و مانع رسیدن آن به جریان خون می شود. از جمله دیگر مواد غذایی مناسب می توان به گندم سیاه، بلغور، آرد کامل و ارزن اشاره کرد.

۲- میوه های مفید بعد از عمل قلب

میوه ها و سبزیجات از مهم ترین مواد تشکیل دهنده تغذیه مناسب بعد از آنژیوگرافی هستند.

متخصص قلب و عروق ما می گوید که میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از پتاسیم هستند. پتاسیم می تواند اثرات سدیم را کمتر کرده و به کاهش فشار خون کمک کند. توت ها نیز برای سلامت قلب مفید هستند.

رژیم بعد از آنژیو پلاستی

مصرف سیب و گلابی به کاهش خطر سکته مغزی کمک خواهد کرد. فلفل دلمه ای، گوجه، هویج و سبزیجات دارای برگ سبز همگی منابع فوق العاده ای از ویتامین ها و کاروتنوئید ها بوده و برای سلامت کلی بدن بسیار مفید هستند. کاروتنوئید نوعی آنتی اکسیدان است.

مصرف انواع بری ها مثل شاه توت، تمشک و  کرنبری به کاهش التهاب و افزایش اتساع عروق خونی کمک می کند و در رژیم بیمار قلبی عالی است.

 ((سعی کنید در هر وعده غذایی یا میان وعده میوه و سبزیجات میل کنید)).

۳- چربی های سالم

همه چربی ها بد نیستند. تنها باید چربی های سالم اشباع نشده را مصرف کرده و مقدار کلی مصرف چربی ها را محدود کرد زیرا تمام چربی ها حاوی مقادیر زیادی کالری هستند.

این چربی ها می توانند خطر ابتلا به ضربان های غیر طبیعی قلب و احتمال تشکیل لخته های خونی را کاهش دهند. روغن زیتون بکر و روغن کانولا نیز منابع خوبی از چربی های سالم بوده و جایگزینی عالی برای کره هستند.

هنگامی که چربی های اشباع در رژیم غذایی جای خود را به چربی های غیر اشباع می دهند، سطح کلسترول موجود در بدن بهبود می یابد. از جمله چربی های اشباع می توان به کره، چربی حیوانی و… اشاره کرد.

۴- گوشت سفید

مصرف مرغ و دیگر ماکیان در صورت طبخ بدون روغن و گریل شده می تواند جایگزین پروتئینی مناسبی به جای گوشت های فرآوری شده باشد.

همچنین ماهی های سرشار از اسید های چرب امگا ۳ گزینه هایی عالی برای گنجاندن در رژیم غذایی هستند. از جمله این ماهی ها می توان به قزل آلا، سالمون، ساردین، تن باله دراز، شاه ماهی و ماکرل اشاره کرد.

۵- دانه ها، حبوبات و آجیل ها

رژیم بعد از آنژیوپلاستی را نمی توان بدون انواع مغز ها کامل کرد. مصرف حبوبات با کاهش فشار خون و خطر ابتلا به حمله قلبی ارتباط دارد. متخصصین قلب و عروق مصرف حداقل ۴ وعده حبوبات را در هفته توصیه می کنند.

گردو، بادام، آجیل ها و دیگر دانه ها برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. با مصرف این مواد غذایی می توان کسترول بد یا LDL خون را کاهش داد.

۶- شکلات تلخ

در مواقع میل به خوردن شیرینی می توان مقداری شکلات تلخ مصرف کرد. شکلات تلخ سرشار از فلاوونوئید (نوعی آنتی اکسیدان) بوده و می تواند فشار خون و التهاب را کاهش دهد.

۷- چای تازه دم

در صورت تمایل به مصرف یک نوشیدنی آرامش بخش می توان چای را امتحان کرد. چای که سرشار از فلاوونوئید است می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا را کاهش دهد. چای های آماده و بطری شده چندان مناسب نبوده و بهتر است که چای تازه دم مصرف شود.

آنژیوپلاستی

بیشتر بخوانید : مراقبت های بعد از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی چه هستند؟

مراقبت بعد از آنژیو

مواد غذایی نامناسب برای سلامت قلب

افراد نباید تمامی زحمات خود را با مصرف مواد غذایی نامناسب از بین ببرند. در اینجا مضرترین مواد غذایی برای رژیم بعد از آنژیوپلاستی و دلایل مضر بودن آن ها برای سلامت قلب بیان شده اند:

گوشت های فرآوری شده

این موارد شامل هات داگ ها و گوشت های به کار رفته در اغذیه فروشی ها می شوند. این گوشت ها سرشار از سدیم، نیترات و دیگر مواد نگهدارنده ای هستند که می توانند به سلامت قلب آسیب برسانند و گزینه مضری در رژیم غذایی بعد از استنت گذاری محسوب می شوند.

چربی های ترانس و اشباع شده

افراد باید به مقدار چربی های اشباع شده موجود در کره، خامه، پنیر، گوشت قرمز دارای چربی و پوست ماکیان توجه کنند. چربی های ترانس را می توان در مواد غذایی سرخ یا بسته بندی شده یافت کرد. این مواد حاوی مقادیر بسیار زیادی از کلسترول اشباع نشده هستند.

دانه های فرآوری یا تصفیه شده

از نمونه های این موارد می توان به آرد سفید و برنج سفید اشاره کرد. دانه ها در فرایند فرآوری مقدار زیادی از اجزای مفید خود را از دست می دهند.

نوشیدنی ها و مواد خوراکی حاوی شکر های افزوده

افراد باید علاوه بر عدم مصرف نوشابه ها، به برچسب ارزش غذایی نوشیدنی های دیگر نیز توجه کنند. همچنین، باید از مصرف مواد غذایی همچون شکلات، ژله و دسر ها اجتناب کرد. این موارد سرشار از شکر بوده و می توانند به افزایش وزن منجر می شوند.

در نهایت، دکتر یزدان خواه فوق تخصص بیماری های قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی توصیه می کند:

یک رژیم بعد از آنژیوپلاستی سالم، مجموعه ای از تمام خوراکی های مصرفی فرد بوده و نباید چند مورد از هر گروه غذایی به صورت پراکنده در آن جای گیرند. با گنجاندن مواد خوراکی سالم در هر وعده و میان وعده می توان از پیشروی در مسیر رسیدن به سلامت قلب اطمینان کسب کرد.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر متین چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید رمضان مبارک
  شرمنده همسر من ۳ هفته پیش عمل انژیوپلاستی انجام و الان دارو مصرف میکنن و فشارشون معمولیه ایا میتونن روزه بگیرن؟پیاده روی میتونن بکنن چاق هستن؟میشه یه رژیم یا برنا مه غذایی برای رمضان ایشان نسخه کنین ممنون و التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   انجام فعالیت های ورزشی و پیاده روی هم نه تنها اشکالی ندارد بلکه مفید و ضروری است

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر
  من پدرم قلبش حدود ٢٥٪؜ كار ميكنه و يك بار در حين آنژيوپلاستى دچار ايست قلبى شد و ضربان قلبش نا ميزون
  ميخوام ببينم راه حلى داره يا درمانى؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً مدارک کامل ایشان را بفرستید

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 702 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر من 28 فروردین انژیو کرده و استنت گذاشته رگ lad و بعد از اون اسوویکس واسپرین میخوره و چند داروی دیگه
  73 سالشه
  هفته پیش کلونوسکپی کرده و تو رودش چندتا پلیپه
  به دلیل خوردن اسپرین و پلاوکس پلیپارو ورنداشتن
  دکتر قلب خودش میگه تا 1 سال نشده پلاویکس قطع نکن
  چون برای برداشتن پلیپا گفتن حداقل 3روز نباید پلاویکس و اسپرین بخوره
  برداشتن پلیپا هم مهمه و دکتر گوارشش گفته چون پلیپا 2 سانت و 3 سانت و چندتا هستن برای 26 بهمن باید با کلونسکپی ورشون دارم
  26 بهمن تقریبا نزدیک به 9 ماه و 23روز میشه که پدرم اسویکس مصرف میکنه
  پیش دکتر دیگری رفتم 3 راه پبشنهاد داد
  1-گفت پدر 3 روز پلاویکس قطع کنه و اسپرینو ادامه بده که احتمال خونریزی داره
  2-پدر سه روز قبل در بیمارستان بستری بشه امپول ضد انعقاد(cele) تزریق بشه هر روز .روز کلونسکپی تزریق نشه و بعد از برداشتن پلیپها محددا تزریق بشه
  به نظر شما چیکار کنیم؟مادر من بعد از 15 سال سرطان فوت کرده ،خیلی سختی کشیدم، پدرم تنها دارایی من و خواهرکوچکم است تو غریبی تهران
  ممنون از لطف و راه ارتباطی
  براتون بهترینهارو از خدا میخواهم
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به گذشت بیش از ۶ ماه از آنژیوپلاستی میتوان آسپرین و پلاویکس را به طور موقت قطع کرد و پس از درمان مجدد شروع کرد و نیازی به جایگزین کردن با سایر داروها نیست

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  پدرم یک سال پیش فنر گذاشتن الان دکتر میگه ۲۵ درصد قلبشون کار میکنه دریچه قلبشون باز شده قلب خیلی ارام کار می کنه راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکو ایشان را بفرستید
   به احتمال بسیار زیاد در صورتی که علامتی (شامل درد قفسه سینه و تنگی نفس) نداشته باشند نیاز به اقدام خاصی نیست و درمان دارویی مناسب بهترین گزینه ادامه درمان است

 • تصویر کاربر mahroo یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشد شوهرم 36 سالشه، سال 92 آنژیوپلاستی کرده رگ شریانی و دو رگ دیگه لخته خون داشت. تازگیا دکتر گفته که نارسایی قلبی داره ایا نارسایی قلبی درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله، با درمان دارویی مناسب و مطلوب قابل کنترل است. می توانید برای پیگیری درمان به مطب مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر اصغر چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من اصغر شریفی هستم از اميديه بیمارتان هستم. ۴ بار آنژیوپلاستی کردم و دو بار سکته قلبی کردم . میخواستم بدونم شما هنوز در اهواز مطب دارید ؟ ممنون میشوم پاسخ مرا بدهید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر متاسفانه دیگر در اهواز فعالیتی ندارم
   می توانید آدرس مطب و اطلاعات تماس زا از سایت من دریافت کنید.

 • تصویر کاربر Mel شنبه ۶ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، خسته نباشید.
  می خواستم بدونم واقعا رژیم غذایی تاثیر داره؟ چون پدر من آنژیو کردن، دکتر خیلی تاکید داشت رو رژیم غذایی.
  اگر رژیم خوبه پس این همه قرص برای چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   رژیم غذایی بعد از آنژیوپلاستی یک راه حل کوتاه مدت نیست. بلکه قرار است به کمک رژیم از تکرار مشکلات پیشین قلبی جلوگیری کرده و از بروز مشکلات جدید پیش گیری کنیم.

   یقین داشته باشید که رژیم غذایی مناسب باعث بهبود بسیاری از جنبه های سلامتی شما خواهد شد. در این زمینه تحقیقات بسیاری صورت گرفته و مقالات معتبر علمی بسیاری موجود هست. به پدرتون هم بفرمایید تا جای ممکن مراقبت های بعد از آنژیوپلاستی و رژیم بعد از آنژیوپلاستی که پزشکشون توصیه کردند رعایت بفرمایند تا هر چه سریع تر به روال زندگی عادی خود برگردند.

   https://dryazdankhah.com/1384/

درحال دریافت اطلاعات