واریس چیست؟ با انواع واریس و درمان های آن آشنا شوید.

واریس از بیماری هایی است که عروق خونی بدن و بیشتر نیمه پایینی را درگیر کرده و می تواند از واریس سطحی عنکبوتی تا واریس عمقی طنابی را شامل شود.

درمان رگهای واریسی متناسب با عمق و پراکندگی آنها توسط پزشک انتخاب می شود.

واریس چیست؟

ورید ها عروقی هستند که خون بدون اکسیژن را از قسمت‌ های بیرونی ‌تر بدن به سمت قلب و شش ‌ها بر می‌ گردانند. وقتی ورید ها به صورت غیرطبیعی ضخیم، پر پیچ و خم یا بزرگ شوند، به آنها واریس می گویند که اغلب در پاها و ران‌ ها ایجاد می ‌شود.

این حالت وقتی رخ می ‌دهد که دریچه ‌های معیوب درون ورید ها به خون اجازه می‌ دهند که در جهت اشتباه جریان یافته یا ساکن بماند.

قسمت ‌های ضخیم‌  شده، پیچ ‌خورده و گشاد شده در ورید های واریسی واریکوزیت نام دارند.

واریس می  ‌تواند در هر جای بدن شکل گیرد ولی اغلب در پاها ایجاد می ‌شود. واریس ارثی است و با افزایش سن بیشتر می ‌شود.

واریس دست

ورید در پاها سطحی یا عمقی است. ورید های سطحی و انشعابات آنها نزدیک به پوست هستند. در این گروه ورید ها، ورید های ارتباط‌‌دهنده یا سوراخ‌  کننده هم جای می ‌گیرند که ورید های سطحی را به ورید های عمقی متصل می ‌کنند.

ورید های عمقی توسط عضله و بافت همبند احاطه شده‌ اند که به پمپ‌ کردن خون به سمت قلب کمک می‌ کند. ورید ها دریچه ‌های یک طرفه ‌ای دارند تا از ایجاد واریس پیشگیری شود. معمولا خون از ورید های سطحی به ورید های عمقی می ‌رود و سپس به شبکه ‌ای از ورید های بزرگتر رفته به قلب باز می ‌گردد.

واریس نباید با ترومبوفلبیت ورید عمقی (DVT) که در آن خون در ورید های عمقی لخته می‌ شود، اشتباه گرفته شود. DVT به دلیل احتمال حرکت لخته به سمت قلب و گیر کردن در ریه (آمبولی ریوی) حالت جدی‌ تری است و نیازمند بستری شدن اورژانسی در بیمارستان و درمان با داروهای رقیق‌ کننده خون است.

رگ واریسی چگونه ایجاد می شود؟

ورید ها دریچه ‌های یکطرفه ای دارند تا خون در یک سمت جریان یابد. اگر دریچه ها کشیده شده یا انعطاف پذیری خود را از دست دهند، ضعیف‌ شده و در این صورت خون به سمت مخالف جریان میابد. در این حالت خون می ‌تواند در ورید جمع شده و ورید بزرگ و متورم گردد.

علت ایجاد ورید واریسی

ورید هایی که به قلب دور هستند، مانند ورید پاها، بیشتر واریسی می ‌شوند و علت این است که جاذبه سبب سخت شدن جریان خون به سمت قلب می ‌شود.

هر حالتی که سبب ایجاد فشار در شکم شود می ‌تواند سبب واریس شود، مثلا بارداری، یبوست و در موارد نادر تومورها.

علائم واریس

در اغلب موارد درد وجود ندارد. علائم واریس شامل موارد زیر است:

 • پیچ ‌خوردگی و ورم ورید
 • آبی یا بنفش تیره شدن ورید

علائم واریس پا

 • درد در پاها
 • احساس سنگینی در پاها به خصوص پس از ورزش یا هنگام شب
 • جراحت شدید در ناحیه درگیر می‌ تواند به خونریزی طولانی ‌تر از حالت طبیعی بینجامد
 • لیپودرماتواسکلروز (چربی زیر پوست مچ پا سخت شده و منجر به چروک پوست این ناحیه می‌ شود)
 • تورم مچ پا
 • تلانژکتازی (ورید های عنکبوتی)
 • درخشان شدن پوست اطراف واریس که معمولا قهوه ‌ای یا آبی است
 • اگزمای وریدی (درماتیت استازی) (پوست ناحیه واریسی قرمز و خشک شده و خارش دارد)
 • بعضا با برخاستن ناگهانی دچار گرفتگی پا می ‌شوند
 • درصد بالایی از افراد مبتلا به واریس سندروم پای بی‌ قرار دارند
 • آتروفی بلانش (پچ‌ های سفید نامنظمی در مچ پاها که شبیه جای زخم هستند)

عکس واریس پا و انواع آن

رگ های واریسی ۴ مرحله دارند که در ادامه به تشریح آن ها به همراه تصویرشان می پردازیم.

۱) رگ واریسی طنابی

رگ واریسی طنابی به انگلیسی trunk varicose veins رگهای ضخیم و گره داری هستند که معمولا زیر پوست به خوبی قابل مشاهده بوده و جلوه ناپسندی دارند.

این واریس ورید صافن بزرگ و کوچک را درگیر کرده که به ترتیب وظیفه بازگشت خون از ران و از ساق را به سمت قلب دارند.

واریس طنابی - رگهای واریسی طنابی
واریس طنابی – رگهای واریسی طنابی

۲) واریس شاخه ای

واریس توده ای یا reticular varicose veins معمولا حالتی است که رگ ها متورم و قرمز دیده می شوند و به صورت شبکه ای کنار هم هستند.

این رگ ها که معمولا انشعابات ورید صافنی هستند کوچکتر بوده و تورم آنها زیر پوست مشهود است.

رگهای واریسی شاخه ای

۳) رگ های واریسی عنکبوتی

واریس عنکبوتی یا واریکوزیت سطحی مویرگی telangiectasia varicose veins V رگهای واریسی نازکی هستند که ضخامتی از تار مو تا ۳ میلیمتر دارند و به سطح پوست نزدیک هستند.

رگهای واریسی عنکبوتی

۴) واریکوز حاد و زخم های عشایی

در این مرحله از واریس حاد و درمان نشده، زخم های گسترده ای در سطح پوست ایجاد شده که در اثر خون مردگی و فشار بیش از حد رگ های زیرین شکل می گیرند.

حتی در این مرحله نیز واریس تا حد خوبی قابل درمان است.

عامل واریس چیست ؟

کارشناسان مطمئن نیستند که علت کش ‌آمدن ورید ها و یا معیوب شدن دریچه ‌ها چیست. در بسیاری از موارد علت مشخصی ندارند. با این حال برخی از عوامل خطر بالقوه شامل موارد زیر است:

 • یائسگی
 • بارداری
 • سن بالای ۵۰ سال
 • ایستادن طولانی مدت
 • تاریخچه خانوادگی واریس
 • چاقی

علت واریس در جوانی

معمولا کسانی در جوانی دچار واریس می شوند که هم زمان ۲ یا چند عامل از عوامل زیر را هم زمان به مدت طولانی داشته باشند.

 • جنس: واریس در زنان بیش از مردان ایجاد می ‌شود. ممکن است علت آن باشد که هورمون ‌های زنانه ورید ها را شل می‌ کند. مصرف داروهای ضدبارداری یا هورمون درمانی هم می ‌تواند دخیل باشد.
 • چاقی: افزایش وزن و چاقی خطر واریس را افزایش می ‌دهد.
 • بارداری: بارداری به علت افزایش وزن ناگهانی و فشار بیشار بر عروق پا می تواند عامل واریس باشد.
 • بعضی شغل ‌ها: افرادی که به مدت طولانی در سر کار میایستند در معرض خطر ابتلا به واریس هستند. مثل آرایشگری، معلمی و …

واریس در بارداری

بارداری به علت افزایش وزن ناگهانی و فشار بیشار بر عروق پا می تواند عامل واریس باشد. در این حالت به علت تولید خون بیشتر برای تغذیه جنین، عروق بیشتری از مادر در معرض واریسی شدن هستند.

در هنگام بارداری ممکن است فرد در ناحیه شکم، لگن، ران، ساق، مچ و واژن دچار واریکوزیت شود.

واریس در بارداری

عوامل تشدید کننده واریس پا

بارداری با افزایش حجم خون در ارتباط است. به دلیل رشد رحم و تأثیر شل ‌شکنندگی هورمون‌ استروژن و پروژسترون روی دیواره ورید ها در طول بارداری، فشار روی ورید های پاها افزایش میابد و خطر ایجاد واریس بالا می ‌رود.

 • ایستادن طولانی مدت
 • چاقی و شکم بزرگ
 • جراحی یا آسیب به پاها: این حالات جریان خون طبیعی پاها را مختل می‌ کند.
 • سن: معمولا اغلب افراد مسن واریس دارند.
افزایش فشار: یبوست مزمن، احتباس ادرار به دلیل پروستات بزرگ ‌شده، سرفه مزمن یا هر مشکل دیگری که سبب می ‌شود به مدت طولانی نیرو به سمت پاها منتقل شود می‌ تواند منجر به ایجاد واریس شود. این مکانیسم ‌ها با ایجاد هموروئید که همان واریس در راست روده و مقعد است در ارتباطند.

چه موقع به متخصص واریس مراجعه کنیم؟

وقتی فردی مبتلا به واریس است و هر یک از علائم زیر را دارد باید به پزشک مراجعه کند.

التهاب، تغییر رنگ یا زخم‌ شدن پوست یا تورم پاها مشکلات شایع مرتبط با ورید های عمقی به خصوص در صورت وجود لخته خون هستند. درد یا تورم بی‌ دلیل در پاها اغلب معرف وجود لخته خون است. واریس به خودی‌ خود سبب تورم پا نمی ‌شود.

واریس به تنهایی بی ‌ضرر است اما می‌ تواند مشکلاتی ایجاد کند. اگر پوست روی ورید واریسی نازک و ملتهب باشد، یک ضربه کوچک یا حتی شیو کردن می ‌تواند سبب پارگی ورید و خونریزی شود.

در این حالت، بالا بردن پاها و فشار آوردن برای چند دقیقه برای متوقف کردن خونریزی کافیست. اگر خونریزی قطع نشد، باید به اورژانس مراجعه کرد. اگر بیمار احساس درد در قفسه ‌سینه یا تنفس سخت کرد، معرف وجود لخته خون در عروق قلب یا شش ‌هاست و بیمار باید فورا به اورژانس منتقل شود.

خونریزی ورید واریسی

داشتن واریس به معنای این نیست که بیمار حتما لخته خون داشته یا لخته خون باعث واریس شده‌ است. در موارد نادری ممکن است لخته با مسدود کردن جریان خون سبب افزایش فشار شود.

این افزایش فشار می ‌تواند جریان خون را برعکس کرده و به سمت دریچه ‌های ضعیف ببرد و ایجاد واریس کند. اگر پاها ورم کرده، احساس درد در پاها وجود دارد یا بدون هیچ عامل خطری مانند بارداری، به طور ناگهانی واریس ایجاد می ‌شود باید به پزشک مراجعه کرد.

معاینات، آزمون ‌ها و روش‌ های تشخیص واریس

تشخیص واریس به دلیل ویژگی‌ های ظاهری آسان است. پزشک باید تاریخچه پزشکی گرفته و معایناتی انجام داده و نه تنها به دنبال شدت واریس باشد، بلکه عوامل خطر بالقوه را بیابد.

آزمایش خون در تشخیص واریس کمک‌ کننده نیست.

پیگیری پس از تشخیص در صورتیکه بیمار قرار است تحت جراحی یا اسکلروتراپی قرار گیرد نیاز است. در غیر این صورت تنها در حالت تشدید علائم بیمار باید پیگیری انجام دهد.

تشخیص واریس

معاینه فیزیکی به خصوص مشاهده کردن در تشخیص واریس مؤثر است. در حین معاینه پزشک برای یافتن ورم، از بیمار خواسته می ‌شود که بایستد. گاهی از آزمون ‌های تشخیصی زیر استفاده می ‌شود:

 • آزمون داپلر: اسکن فرا صوت برای بررسی جریان خون وریدی، لخته و انسداد های وریدی.
 • اسکن اولتراسوند کالر داپلکس: عکس رنگی از ساختار ورید که برای تشخیص موارد غیرطبیعی کمک ‌کننده است. این اسکن همچنین سرعت جریان خون را می ‌سنجد.

از علائم هم از بیمار می ‌توان سوال کرد. در بعضی موارد پزشک بیمار را به متخصص عروق ارجاع می‌ دهد.

درمان خانگی واریس پا

درمان ‌های زیادی برای واریس وجود دارد. برخی از آنها بسیار آسان هستند و بلافاصله می ‌توانید انجام دهید.

۱) روانسازی گردش خون

مصرف مواد غذایی که موجب کاهش غلظت خون شده و به گردش بهتر خون کمک می کنند، می تواند در بهبود رگ های واریسی سطحی موثر باشند. از این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سرکه سیب
 • روغن زیتون
 • فلفل سیان
 • جعفری و سیر

درمان غذایی واریس

۲) بالا بردن پاها

اگر ممکن است نیم‌ ساعت در طول روز استراحت کنید. پاها را بالاتر از سطح قلب ببرید تا بیشترین تأثیر را ببینید و هر بار این کار را به مدت نیم ‌ساعت انجام دهید.

۳) جوراب واریس پا

از جوراب واریس استفاده کنید. نکته کلیدی این است که جوراب واریس را در صبح و قبل از فعالیت کردن و تورم وریدی بپوشید. اگر با وجود پوشیدن جوراب واریس احساس کردید که درد پاها بخصوص پس از راه رفتن بدتر می ‌شود، آنها را در آورده و با پزشک مشورت کنید. شاید مشکلی در خونرسانی به پاها دارید (خونرسانی شریانی که اکسیژن رسانی می کند).

۴) کاهش وزن

اگر چاق هستید سعی کنید وزن خود را کم کنید. رژیم سالمی انتخاب کنید که فیبر زیاد، چربی و نمک کم داشته باشد.

۵) کاهش مصرف الکل

از مصرف الکل خودداری کنید، زیرا سبب گشاده شدن ورید های پاها می ‌شود.

۶) درمان عوامل فشار

اگر بیماری مانند یبوست مزمن، احتباس ادراری یا سرفه مزمن دارید، به پزشک مراجعه کنید. برطرف کردن این عوامل که فشار را افزایش می ‌دهد سبب بهبود واریس می ‌شود.

۷) اصلاح نشستن و ایستادن

از پوشیدن لباس تنگ مانند کرست و کمربند خودداری کنید.

در هنگام نشستن پاها یتان را روی هم قرار ندهید.

انداختن پا روی هم

راه رفتن ورزش خوبی است که منجر می ‌شود که عضلات خون را از سیستم وریدی عمقی خارج کند.

اگر رانندگی می ‌کنید، پروازهای طولانی‌ مدت دارید یا در تمام طول روز پشت میز می ‌نشینید، هر ساعت بر خیزید و راه بروید تا عضلات خون را از ورید ها خارج کنند.

بیشتر بخوانید : درمان واریس پا با ورزش

درمان قطعی واریس پا

درمان واریس نسبت به گستردگی و ابعاد ورید های درگیر متفاوت است و به دسته ورید های کوچک سطحی و ورید های بزرگ عمقی تقسیم می شود. البته در مواردی بیمار هر دو دسته ورید را دارد که پزشک متناسب با شرایط بیمار از درمان های ترکیبی بهره می برد.

برای رگ های واریکوزی سطحی درمان های اسکلروتراپی، لیزر سطحی و روش جراحی اوالژن استفاده می شود ولی این روش ها برای ورید های عمیق تر و بزرگ تر جوابگو نیستند.

برای ورید های بزرگتر و ورید های واریسی طنابی از درمان های لیزر اندووسکولار، ابلیشن رادیوفرکانسی، و روش جراحی لیگاسیون و استریپینگ استفاده می شود.

۱) اسکلروتراپی

اسکلروتراپی تزریق یک ماده شیمیایی درون ورید است که آن را پاکسازی کرده و سبب ایجاد زخم درون آن می ‌شود. این روش در بهبود علائم و پیشگیری از ایجاد ورید های واریسی بزرگ آنقدرها هم موفقیت ‌آمیز نیست.

عوارض مربوط به اسکلروتراپی شامل واکنش آلرژیک به ماده شیمیایی، سوزش در ناحیه تزریق، التهاب، زخم پوستی و تغییر رنگ دائمی پوست است.

بانداژ معمولا تا سه هفته باقی می‌ ماند. پس از اسکلروتراپی پوشیدن جوراب واریس توصیه می‌ شود. پزشکانی که این روش را انجام می ‌دهند بایستی جهت پیشگیری از عوارض، آموزش‌ دیده و تجربه داشته باشند.

اسکلروتراپی درمان واریس پا

۲) لیزر

لیزر برای درمان واریس استفاده می ‌شود ولی بیشتر برای درمان تلانژکتازی یا درمان رگهای واریسی عنکبوتی سطحی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این ورید ها تا ۱ میلیمتر قطر دارند و معرف مویرگ ‌های گشاد شده هستند.

استفاده از لیزر برای درمان این عروق کوچک می‌‌تواند سبب تغییر رنگ و بافت پوست شود و درمان ‌های مختلف دیگری نیاز است. این روش در درمان واریس ‌های بزرگتر موفق نیست.

لیزر درمانی رگهای عنکبوتی

اگر کسی ترومبوفلبیت سطحی دارد، پزشک معمولا کمپرس گرم و داروی مسکن توصیه می‌ کند. درمان‌ های دیگر به وجود عفونت بستگی دارد.

۳) جراحی واریس

روش ‌های جراحی زیادی برای بهبود واریس وجود دارد. ولی هر کسی کاندید جراحی واریس نیست.

✅ اگر بیمار باردار است توصیه می ‌شود تا ۶ هفته پس از زایمان صبر کند. زیرا بسیاری از واریس‌ هایی که در طی بارداری پدید می ‌آیند، از بین خواهند رفت.

✅ اگر واریس فقط به دلیل زیبایی برای بیمار آزاردهنده است و بیمار درد یا التهابی ندارد، جراحی بهترین روش نخواهد بود.

✅ جراحی برای افرادی مناسب است که از درمان ‌های خانگی و تغییر سبک زندگی جواب نگرفته ‌اند یا به دنبال درمانی برای واریس به منظور زیبایی هستند و نمی‌ خواهند اسکلروتراپی و لیزر درمانی کنند.

بسیاری از روش‌ های جراحی سرپایی است و شامل لیگاسیون وریدی، استریپینگ یا اوالژن شاخه ‌های کوچکتر وریدی است. هر جراحی مزایا و معایبی دارد که باید در مورد آن را پزشک صحبت کرد.

پس از جراحی معمولا واریس عود نمی ‌کند و اگر عود کند ممکن است به دلیل سوراخ کردن ناقص یا لیگاسیون (برش) ناموفق ورید های نزدیک به ران باشد.

۴) لیگاسیون

این روش قدیمی تر از روش‌ های نوین فعلی و از اولین جراحی های درمانی واریس بوده است. در این روش برشی در ران داده شده و ورید صافنی در مدخل محلی که به ورید رانی وارد می‌ شود، بسته می ‌شود. این روش تحت بی ‌حسی موضعی انجام می ‌گیرد.

۵) اوالژن

ایجاد برش ‌های ریز متعدد و برداشتن ورید واریسی است که روی پوست نمایان است. این درمان نیز برای رگهای واریسی عنکبوتی سطحی استفاده می شود.

۶) استریپینگ

ایجاد حداقل دو برش، یکی در ناحیه ران و یکی در زانو. سپس یک دستگاه برای تونل ‌زدن زیر پوست و بین این دو ناحیه قرار می‌ گیرد و ورید سافنا درون این تونل کشیده می‌ شود. این روش فقط دو جای زخم برجای می‌ گذارد ولی احتمال کبودی و خونریزی زیادی دارد.

خونریزی به راحتی و با اعمال فشار قابل کنترل است. اما کبودی تا چند هفته قابل توجه است. دوره نقاهتی بین ۵ تا ۱۰ روز لازم است. این دوره برای لیگاسیون وریدی به تنهایی کمتر طول می ‌کشد.

امکان بی ‌حسی دائم  به ‌دلیل آسیب عصب پوست وجود دارد (به همین دلیل معمولا وریدی که به سمت زانو می ‌رود استریپه میشود و با ورید زیر زانو کاری ندارند). بی‌ حسی معمولا خفیف است و ایجاد مشکل نمی‌ کند.

۷) لیزر درمانی اندوواسکولار

درمان واریس به روش لیزر درمانی درونرگی یا EVLT، شیوه نوینی از درمان است که در سال های اخیر رواج بیشتری یافته و توسط متخصصین واریس ایرانی نیز انجام می شود. البته این درمان را نباید با لیزر درمانی سطحی اشتباه گرفت.

لیزر درمانی اندوواسکولار روشی است که از لیزر برای تخریب ورید استفاده می کند. این روش در مطب پزشک انجام می‌ گیرد و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد. لیزر باریک با هدایت ماشین اولتراسوند به ورید رسیده و ورید را در نواحی متعددی می ‌سوزاند.

درمان ورید های واریسی به روش EVLT

این روش با اعمال بی ‌حسی موضعی انجام می‌ گیرد. دوره نقاهت این روش سریع است و درد کمی دارد. این روش نسبتا جدید است و به جز کمی کبودی و بی‌ حسی هیچ عارضه دیگری دیده نشده است.

۸) ابلیشن با فرکانس رادیویی

ابلاسیون یک روش شبیه به لیزر درمانی اندوواسکولار است ولی از گرما برای تخریب ورید استفاده می کند. پروبی تحت هدایت اولتراسوند درون ورید قرار گرفته و وقتی در جای مناسب قرار می‌ گیرد تمام طول ورید گرم می ‌شود. این روش تحت بی‌ حسی موضعی انجام می‌ گیرد و ۳۰ دقیقه طول می‌ کشد و نتایج کوتاه مدت عالی دارد.

پیشگیری از واریس

هیچکس نمی ‌تواند ژن خود را تغییر دهد، اما می‌ تواند وزنش را کنترل کند، ورزش کند، رژیم سالم و پر فیبر داشته باشد و لباس های گشاد و راحت بپوشد.

جوراب واریس

البته اگر فردی ژن واریس داشته باشد، با تمام تلاشهای فوق، ممکن است باز هم مبتلا به واریس شود.  جوراب های واریس بهترین روش غیر جراحی برای واریس است که از تخریب پوست و بدتر شدن واریس پیشگیری می کند.

ورم و احساس خستگی در بسیاری از افراد که از جوراب واریس استفاده میکنند کمتر است.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Hajar شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام دختری ۲۷ ساله، با قد ۱۷۳ و وزن ۵۴،
  مشکوک به داشتن یک یا چند مسیر الکتریکی اضافی، بخاطر تپش قلب حدود ۱۴۰تا۱۶۰ هستم. همچنین اخیرا مشکوک به pvc هم شدم. بیشتر شب ها رخ میده و در طول روز خیلی بنظرم نمیاد و گاها ۸تا پشت هم میزنه. اما تعداد کلش خودم حس میکنم زیاد نیست. اما پشت هم میزنه گاها و تا ۱۰ تا یا ۸ تا پشت هم، هم میرسه.
  توی اینترنت خوندم اگه بیماری ساختاری قلب نداشته باشیم مساله ای نیست.
  نکته ای که وجود داره من از حدود سن ۱۶ سالگی برایم تشخیص پرولاپس خفیف میترال دادند. مادر و مادر بزرگم هم دارند. همین چند ماه پیش هم (یعنی در ۲۷سالگی) وقتی دوباره پیش دکتر رفتیم با اکو و نوار قلب گفتن پرولاپس میترالم هنوز خفیف هست.
  حالا خواستم از شما بپرسم که اونکه خوندم که بیماری ساختاری قلب اگر باشد با pvc خطرناک است…آیا پرولاپس میترال خفیف هم حساب هست؟(جزو آن دسته از بیماری های‌ ساختاری قلب که pvc را خطرناک میکند؟ و آیا وضعیت منم خطرناک هست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر Hajar شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   بیماری قلبی دیگری (جز موارد توضیح داده شده در پیام قبلی) ندارم طبق آخرین بررسی های انجام شده(که حدود سه ماه پیش هست)
   ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب آریتمی انواع متنوعی دارد و بسته به نوع با یا بدون اشکالات ساختاری می تواند خطرناک باشد یا نباشد. پرولاپس دریچه میترال نیز یک اشکال ساختاری محسوب می‌شود ولی در مورد شخص شما مسئله این است که آیا نوع آریتمی اثبات شده است یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ لطفاً بفرمائید که چه نوعی بوده است. لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را نیز بفرستید
  3. تصویر کاربر Hajar شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   دکتر گفتن باید هولتر ببندم،هنوز نبستم
   ولی با یک الکتروفیزیولوژیست که تلفنی جرف زدم تشخیص قطعی pvc و مسیر اضافی دادند.
   حالا چطور؟ اوضاعم خطرناک است؟
  4. تصویر کاربر Hajar شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   اکو ضمیمه شده است
   ولی تا جایی که یادم هست در این اکو صحبت آریتمی نشده است، اما باز نمیدانم خودتان ببینید بیزحمت
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   آریتمی در اکوکاردیوگرافی مشخص نمی‌شود و بدون دیدن نوار قلب یا هولتر ریتم تشخیص آریتمی قطعی نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر زم پنجشنبه ۴ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  باسلام من ۴۵ساله هستم بدون هیچ سابقه قبلی وخانوادگی یک شب دچار عرق سرد وگرگرفتگی شدم پس از مراجعه به بیمارستان نوار قلب واکو من مشکلی نشان نداد ولی ازمایش خون که دادم انزیم های قلبم۴۴۰۰۰بود وگفتن حمله قلبی بوده ووقتی انژیو انجام دادند گرفتگی عروق وجود نداشت پس از اکو سه بعدی به من گفتن کمی عضله قلب ضعیف الان دارم قرص انترستو راروزی ۱/۵قرص مصرف میکنم به نظر شما این قرص میتونه باعث بهبودی در من شود لازم به ذکر از نظر روماتیسم قلبی هم چک شدم ومشکلی نداشتم
  واینکه احتمال دادند این حمله یه حمله ویروسی بوده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب این دارو به بهبود علائم شما کمک خواهد کرد ولی باعث بهبود کامل نخواهد شد مگر اینکه علت مشکل شما یک بیماری خود محدود شونده و یا یک بیماری قابل برگشت با درمان مناسب باشد. لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر زم چهارشنبه ۳ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   الان هیچ علایمی که حس شود ندارم
  3. تصویر کاربر زم چهارشنبه ۳ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۴ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   فعلا دارو را ادامه دهید احتمال برگشت بخشی از عملکرد قلب کاملاً منتفی نیست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بوستانی شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  عذرمیخوام آقای دکتر میخواستم بپرسم بغیر از بیمارستان نیکان و پیامبران بیمارستان دیگه ای هم آنژیو رو انجام میدین؟
  این دو بیمارستان با بیمه ما قراردارد ندارن

  بااحترام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض بله بیمارستان محب مهر روزهای یکشنبه
  2. تصویر کاربر بوستانی سه شنبه ۲ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   با سلام مجدد
   ممنون میشم آقای دکتر دستورش را برای پدر و مادر بنویسد که من بتونم برای هفته بعد یک شنبه در بیمارستان محب مهر نوبت بگیرم.

   غلامعلی شکرپز 1860978193
   سیما بوستانیان ۱۸۶۰۲۶۴۸۵۹
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   لطفاً شماره واتس آپ بفرستید
  4. تصویر کاربر بوستانی سه شنبه ۲ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   09163714563
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   ارسال خواهد شد
  6. تصویر کاربر بوستانی پنجشنبه ۴ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   با سلام و خسته نباشید

   عذرمیخوام آقای دکتر من از بیمارستان محب مهر برای یکشنبه نوبت گرفتم اما تماس گرفتن گفتن یک شنبه آینده باشد. با توجه به اینکه بنده یک شنبه ۱۴ ام تهران نیستم... میخواستم بپرسم امکانش نیست آنژیوگرافی همین هفته انجام بشه؟

   بااحترام
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۴ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب ظاهراً هفته آینده پذیرش تکمیل شده است
  8. تصویر کاربر بوستانی پنجشنبه ۴ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   خیلی ببخشید آقای دکتر من با بخش پذیرش آنژیو محب مهر صحبت کردم، گفتن برای سه شنبه ۹ آذر یا چهارشنبه ۱۰ آذر میتونن وقت بدن. اگر در این روز امکانش هست من وقت رو بگیرم.

   با تشکر
  9. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۵ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   خیر متاسفانه بجز روزهای یکشنبه در بیمارستان های غیر از نیکان نمی توانم حضور یابم
  10. تصویر کاربر بوستانی شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   با سلام
   ببخشید آقای دکتر الان از بیمارستان محب مهر زنگ زدن گفتن فردا بیاین برای آنژیو.
   خواستم بپرسم چیکار کنیم؟
   شما فردا تشریف دارید؟
   باتشکر
  11. تصویر کاربر بوستانی شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   ممنون میشم دکتر اگر زودتر پاسخ بدین چون شهرستان هستن و باید راه بیفتن. و یه سوال دیگه اینکه شما قبل فرمودید پدر به دلیل کم کاری کلیه از ۱۲ ساعت قبل مایعات مصرف کنند. لازمه که ۱۲ ساعت قبل بستری باشند؟

   چون بیمارستان به ما گفتند که ۷ صبح صبحونه بخورند و ۱۲ ظهر بیمارستان باشند.
  12. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ آذر ۰( 10 ماه پیش)
   خیر فردا به علت مشغله شخصی نیستم و کلینیک هم تعطیل است. بله بهتر است که از ۱۲ ساعت قبل برای دریافت سرم بستری شوند
  13. نمایش سایر 11 پاسخ
 • تصویر کاربر Nasi یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر، دکتر راه ما دوره، خواستم ببینم محتوای سیدی آنژیو رو روی فلش ریختم چون سیدیشون شهرستان، خواستم ببینم اشکالی که نداره از روی فلش که بیام مطب .‌ممنون. و اینکه از این سایت نمیشه فیلم رو براتون بارگذاری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با فلش هم قابل استفاده است. خیر سایت قابلیت بارگذاری فیلم ندارد
 • تصویر کاربر نسرین دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر عزیز ..
  دیروز براتون جواب ازمایش رو ارسال کردم ک گفتین کامل نیست مجددا با ازمایش تماس گرفتم و نسخه کامل شده اش رو ارسال کردن برام که براتون دوباره ارسال کردم الان ..
  چشم آزمایش تیروئید هم انجام میدم و براتون ارسال میکنم.
  فقط یسوال داشتم اینکه برای کمخونیم چه قرصی مصرف کنم بهتر هست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  بیش از5سال است که خس خس سینه وگلودارم اول صبح تابلندمیشم دوقدم برمیدارم انگارکوهی راجابه جاکردم تامینشینم به مدت 5 دقیقه داعم هس هس هس میکنم بعداز5/6دقیقه یواشکی اروم میشم بیرون ازخانه اگه خواسته باشم یهواتفاقی بیوفته بدووم 10قدم بیشترنمتونم بدوم نفسم میگیره وبیش ازاندازه عرق میکنم جوانم خواهشن به خاطر امام رضا که بچه محلش هستم دعاتون میکنم چون من پول ندارم اگه به خاطرپول جواب نمیدین یاندادین بازم دعاگوهستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 10 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال مشکلات قلبی و ریوی هر دو مطرح است توصیه می‌کنم که جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای داخلی مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر سیمین جمعه ۲۳ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .‌کلسترول من ۲۳۴ . تری گلبسرید ۱۰۸
  .HDL 54/ LDL 170 /ratio 3/1
  قرص دیلتیازم روزی یک عدد میخورم‌.‌اس سیتالوپرام‌روزی یک عدد. ممکنه عروق من گرفته باشه؟ تقریبا سه ماهه قرص فشار نمیخورم‌چون فشارم استرسی بود .‌ولی گاهیبرای چند لحظه احساس سرگیجه‌دارم‌.‌مخصوصا در حالت چرخیدن سر در حالت دراز کش.‌فشارم موقع استرس بالا میره مثل الان فشارم‌۱۴/۶ روی ۸/۶ ضربانم ۸۶و گاهی که ترس و استرسم زیاده بالاتر میره .
  دوساله به تشخیص دکتر برای اریتمی دارو میخورم‌ .‌برای چربی و فشار چه دارویی بخورم ممنون از لطف و راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۳ مهر ۰( 11 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با اطلاعات ارائه شده نمی توان در مورد گرفتگی و یا عدم گرفتگی عروق اظهار نظر کرد. در صورتی که نتیجه آزمایش های فوق با رعایت رژیم غذایی بعد از مدت سه ماه است از روزاواستاتین روز ۱۰ میلی گرم استفاده بفرمایید و برای فشارخون ابتدا یک هولتر فشارخون انجام دهید
 • تصویر کاربر ایوبی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و ارادت.ببخشید آقای دکتر بنده از شهرستان مزاحمتون میشم و دختری ۲۱ ساله هستم.آقای دکتر عزیز بنده هفته پیش بری زدن دوز دوم واکسن استرازنکا رفتم هنگام زدن واکسن فردی که تزریق رو انجام داد بار اول سوزن داخل بازوم موند و محتویات واکسن به بیرون پاشید.و ایشون گفتن کل واکسن بیرون ریخته و مجدد یک دوز کامل دیگر کشید حالا نمیدونم دوز قبلی هم واقعا چیزی ازش وارد بدنم شده بود یا نه.قبل زدن واکسن یک قرص آسپرین مصرف کردم و بعد واکسن هم فورا خوردن استامینوفن رو شروع کردم چون در دوز اول خیلی به خاطر تب شدید و درد اذیت شدم.بعد واکسن سرگیجه نسبتا زیادی اون روز تجربه کردم البته قبلا هم سابقه سرگیجه به دلیل حرکت و جابه جایی کریستالهای گوش داشتم.بعد اون روز هم تا دوسه روز اون حالت سرگیجه رو داشتم حالا بعضی وقتا کم بعضی وقتا زیاد و بعدش خوب شدم.اما الان با وجود گذشت حدودا یک هفته و دو سه روز باز هم الان دچار سرگیجه شدید حتی در حالت نشستن شدم حتی یه چندباری کنار قفسه سینه م از دو طرف تیر میکشید ولی بهتر شد و همچنین حس سنگینی در گردن و دستم داشتم و کمی حس کردم تپش قلبم زیاد شد. سرگیجه م خوب نمیشه و همچنان گه گاهی حس درد در دستم دارم خواستم بدونم ربطی به واکسن داره و امکان داره لخته خون و مشکلاتی از این قبیل وجود داشته باشه؟یا همون مشکل مربوط به گوشمه؟ ویا مربوط به قلبه؟امر میفرمایید که درحال حاضر چیکار کنم؟(نا گفته نماند بعد از اون روز دو بار دیگه هم اسپرین مصرف کردم ولی با فاصله ۳ یا ۴ روزه)
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 11 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب نگران لخته خون نباشید و دستورات همکاران گوش و حلق و بینی را پیگیری بفرمائید. نیازی به مصرف آسپرین ندارید
 • تصویر کاربر وحیده دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر گرامی
  بنده میخواستم جواب آنژیوی مادرم رو بیارم خدمتتون فقط مسیر مطب خیلی برام دوره اگه جای دیگه ای هم تشریف دارید بفرمائید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 11 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بنده فقط در بیمارستان های نیکان غرب و نیکان اقدسیه مشغول هستم
  2. تصویر کاربر وحیده دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 11 ماه پیش)
   بسیار ممنون از پاسخگویی شما جناب آقای دکتر انشاللا همیشه سلامت باشید
   غرب به من نزدیکتره میشه بفرمائید چه روزایی نیکان غرب تشریف دارید خدمتتون برسم
   ما همیشه دعاگوی شما هستیم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 11 ماه پیش)
   یکشنبه ها
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  رزرو قلبی پایین هست در تستهای قلب یعنی قلب ضعیف هست وکارکرد خوبی ندارد؟
  لطفا راهنمایی فرمایید
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر به این معنی نیست لطفاً تصاویر گزارش اکوکاردیوگرافی و تست ورزش خود را بفرستید
درحال دریافت اطلاعات