ایمپلنت دریچه قلب به روش کاتتر

TAVI یا همان ایمپلنت دریچه قلب به روش کاتتر فرایندی است که برای ترمیم دریچه آئورت آسیب دیده که کمترین تغییر ممکن را در ساختار بدن ایجاد می‌کند.

TAVI چیست؟

TAVI یا (Transcatheter Aortic Valve Implantation) مخفف  ایمپلنت دریچه قلب به روش کاتتر است. این فرایند برای ترمیم دریچه آئورت انجام می‌شود. طی فرایند TAVI یک دریچه مصنوعی ساخته شده از بافت قلب حیوانات (که معمولاً از خوک یا گاو گرفته می‌شود) داخل قلب بیمار جایگذاری می‌شود.

چرا باید ایمپلنت دریچه قلب انجام دهید؟

اگر دریچه قلب شخص مشکل داشته باشد و عمل قلب باز برایش خطرناک باشد، پزشک معمولاً فرایند TAVI را به بیمار توصیه می‌کند. دریچه قلب یکی از چهار دریچه اصلی قلب است. هر بار که قلب انسان می‌تپد، این دریچه باز و بسته می‌شود و فشار خون را از قلب به سایر نقاط بدن می‌فرستد.
تصویر زیر جریان خون داخل دریچه‌های قلب را نشان می‌دهد:

جراحی ایمپلنت دریچه قلب - جریان خون در قلب

وقتی پا به سن می‌گذارید، ممکن است کلسیم روی دریچه قلبتان انباشته شود و آن را سفت و ضخیم کند. در نتیجه این اتفاق، دریچه آئورت قلب به سختی باز می‌شود و از آنجایی که مسیر باریکی برای عبور خون وجود دارد، قلب مجبور می‌شود برای پمپاژ خون به نقاط بدن بیشتر تلاش کند. به این عارضه «تنگی دریچه آئورت» گفته می‌شود.

تنگی آئورت ممکن است در فرد باعث نفس‌تنگی، درد قفسه سینه، خستگی و سرگیجه شود. خوشبختانه فرایند TAVI می‌تواند این شرایط را درمان کند.

افتادگی دریچه میترال

برای آشنایی با روش های قطعی درمان دریچه میترال قلب، مقاله زیر را مطالعه کنید.

درمان پرولاپس دریچه میترال

خطرات عمل TAVI چیست؟

در فرایند TAVI تغییرات زیادی روی ساختار بدن بیمار نمی‌دهند، به این معنا که بریدگی‌های جراحی بسیار کوچک هستند و این مسئله باعث می‌شود فرایند ریکاوری و بهبود بیمار هم سریع‌تر اتفاق بیفتد. با این حال، این عمل هم مانند جراحی‌های دیگر چند مورد خطر احتمالی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • خونریزی یا جراحت رگ‌ها
 • بی نظمی در ضربان قلب (arrhythmias) که بعد از آن بیمار گاهی به ضربان‌ساز احتیاج پیدا می‌کند
 • گرفتگی سرخرگ کرونری
 • آسیب به کلیه
 • حمله قلبی
 • مرگ

قبل از اینکه بیمار با انجام جراحی موافقت کند، پزشک درمورد ریسک‌های موجود با او صحبت می‌کند و به هرگونه سؤال یا نگرانی بیمار پاسخ می‌دهد. بعد از آن، تیم پزشکی فرم رضایتی به شما می‌دهند تا به صورت کتبی برای انجام جراحی رضایت دهید.

آماده‌سازی برای عمل ایمپلنت دریچه قلب

برای آماده‌سازی قبل از عمل ایمپلنت دریچه آئورت قلب باید:

 • از پزشک بپرسید که آیا می‌توانید داروهای روزانه‌تان را مصرف کنید یا خیر: به‌‌خصوص اگر داروی دیابت یا غلظت خون مصرف می‌کنید، باید حتماً مسئله را با پزشک در میان بگذارید. در صورت استفاده از قرص SGLT2 برای قند خون، باید حداقل از سه روز قبل جراحی مصرف آن را متوقف کنید.
 • غذا نخورید: حداقل از شش ساعت قبل از جراحی بیمار نباید غذا بخورد.
 • از دو ساعت قبل جراحی هیچ مایع شفافی میل نکنید: نوشیدنی‌هایی مانند آب یا چای (بدون شیر) که می‌توانید از داخل آن‌ها آن طرف لیوان را ببینید، جزو دسته مایعات شفاف قرار می‌گیرند. از دوساعت قبل جراحی باید از خوردن این نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

همچنین هنگام جراحی نباید هیچ طلا یا جواهری به همراه داشته باشید.

عمل تعویض دریچه آئورت

مراحل عمل تعویض دریچه آئورت با کاتتر

فرایند TAVI در یکی از اتاق‌های بیمارستان که شبیه به اتاق عمل است اتفاق می‌افتد. ابتدا بیمار  را با برانکار یا ویلچر به اتاق می‌برند و او را روی تخت جراحی باریکی می‌خوابانند. بیمار در سراسر عمل هوشیار است و به تجویز پزشک داروهای آرامش‌بخشی می‌خورد تا از درد در امان باشد. در حین جراحی:

 • ناحیه موردنظر با استفاده از بیحسی موضعی، بیحسی عمومی یا داروی بیهوشی ملایم بیحس می‌شود. البته پزشک قبل از عمل درمورد نوع بیحسی با شما صحبت خواهد کرد.
 • سپس از قمست کشاله ران یا زیر استخوان ترقوه یک لوله کتتر (بالون) وارد سرخرگ بیمار می‌کنند.
 • بالون از داخل رگ‌ها عبور می‌کند و در محل دریچه آئورت قرار می‌گیرد.
 • سپس دکتر به آرامی بالون را باد می‌کند تا دریچه قلب باز شود.
 • در این مرحله با استفاده از یک توری فلزی (فنر)، که دریچه را محکم نگه می‌دارد، دریچه جدیدی داخل سرخرگ جایگذاری می‌کنند. این دریچه جدید (بسته به نوع دریچه‌ای که استفاده شده) یا به صورت خودکار و یا با کمک بالون بزرگ می‌شود و در سرخرگ قرار می‌گیرد.
 • دریچه جدید طوری طراحی شده که دریچه آسیب‌دیده قلب را کنار بزند و خودش جایگزین آن شود.
 • بعد از نصب دریچه جدید، پزشک باد بالون را خالی می‌کند و آن را از رگ بیمار بیرون می‌آورد.

ایمپلنت دریچه قلب

بعد از TAVI چه اتفاقی می افتد؟

بعد از فرایند پزشک از نزدیک بیمار را معاینه می‌کند و به او می‌گوید که چه مدت باید در بیمارستان بستری باشد. به یاد داشته باشید تیم پزشکی به این خاطر در خدمت شما هستند که مراحل ریکاوری‌تان به خوبی پیش برود و بهترین نتیجه ممکن را از جراحی بگیرید.

قبل از اینکه از بیمارستان مرخص شوید، پرستاران نکاتی که باید درمورد فرایند ریکاوری و مراحل بهبود بدانید را برایتان توضیح می‌دهند. توجه داشته باشید که عمل کردن به این توصیه‌ها اهمیت خیلی زیادی دارد. اگر در این مدت علائم یا نشانه‌های خطرناکی مشاهده کردید که باعث نگرانی‌تان شد، حتماً آن را با پزشک در میان بگذارید.

سوالات رایج عمل تعویض دریچه قلب

در ادامه سوالاتی که معمولا پیرامون عمل ایمپلنت دریچه قلب به روش کاتتر می پرسند را پاسخ می دهیم.

عمل ایمپلنت دریچه آئورت چقدر طول می کشد؟

مدت زمان عمل TAVI معمولا  ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

بیمار بعد از جراحی چه مدت در بیمارستان بستری می‌شود؟

دریچه جدید به محض جایگذاری وظیفه دریچه اصلی را بر عهده می‌گیرد و شروع به جریان دادن خون می‌کند. بیمارانی که عمل TAVI  انجام می‌دهند، در عرض سه تا پنج روز از بیمارستان مرخص می‌شوند.

نسبت به بیماران عمل قلب باز، زمان خیلی کمتری را در بیمارستان می‌مانند. از آنجایی که در عمل قلب باز بریدگی‌های عمیقی روی بدن بیمار ایجاد می‌شود، فرد باید حدود ۱۰ روز در بیمارستان بماند تا جای تیغ جراحی التیام پیدا کند.

ریکاوری TAVI  چقدر زمان می‌برد؟

بیشتر افرادی که TAVI  انجام داده‌اند می گویند بین یک تا سه ماه طول می‌کشد تا به‌طور کامل بهبود یابند. اگر تنها زندگی می‌کنید، توصیه می‌کنیم حداقل به مدت یک هفته از دوستی بخواهید به خانه‌تان بیاید و در فرایند ریکاوری به شما کمک کند.

پزشک این فرایند را در بیمارستان انجام می‌دهد. نوع داروی بیحسی که برای بیمار استفاده می‌شود، به سلامت او بستگی دارد. دکتر برای بعضی از افراد بیهوشی کامل تجویز می‌کند اما معمولاً این فرایند با استفاده از داروی بیحسی و آرام‌بخش انجام می‌شود.

میزان موفقیت این فرایند چند درصد است؟

حدود ۹۸.۷ درصد از فرایندهای TAVI با موفقیت انجام می‌شوند.

آیا TAVI بی‌خطر است؟

ایمپلنت دریچه آئورت به روش کاتتر (TAVI) تبدیل به فرایندی مؤثر و بی‌خطر شده که با موفقیت بیماران مبتلا به تنگی آئورت (AS) را با موفقیت درمان می‌کند. به علاوه، بیشتر مواقع نتیجه این عمل کاملاً قابل پیش‌بینی و قابل تکرار است.

درست مانند همه جراحی‌های قلب، این عمل هم ممکن است خطرات جانی به همراه داشته باشد. بنابراین شاید برایتان مهم باشد بدانید چند درصد این عمل را با موفقیت پشت سر می‌گذارند. این فرایند حدود ۹۸ درصد از مواقع موفقیت‌آمیز بوده است. از عوارض احتمالی TAVR  می‌توان به خونریزی، آسیب به کلیه، حمله قلبی و سکته اشاره کرد.

بعد از عمل تعویض دریچه قلب، معمولا بیمار از ۳ تا ۶ ماه به صورت کامل بهبود پیدا می‌کند اما ممکن است بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از عمل درصورت بعضی حرکات یا جابه‌جای خاص در قسمت قفسه سینه کمی درد احساس کند.

تعویض دریچه آئورت

ایمپلنت دریچه آئورت چقدر عمر می‌کند؟

دریچه‌های مکانیکی معمولاً تا آخر عمر بیمار دوام می‌آورند اما دریچه‌هایی که از بافت بدن حیوانات ساخته می‌شوند حدود ۱۰ تا ۱۵ سال (و درصورتی که بیمار ۸۰ سال به بالا داشته باشد، حتی بیشتر از آن) عمر می‌کنند. در حال حاضر داده‌ها نشان می‌دهند که این دریچه‌ها حداقل تا پنج سال دوام می‌آورند و در این مدت هیچ آسیبی نمی‌بینند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. مادر من 65 ساله و 7 روز پیش آنژیو کردن. الان تب و لرز و سرگیجه و بی حسی و بدن درد دارن چند روزه علتش چی میتونه باشه مربوط به آنژیو گرافی هست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال بسیار زیاد خیر مربوط به آنژیوگرافی نیست و باید بررسی شوند
 • تصویر کاربر ناصریان شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرببخشید همسر من۵۹ سال دارند ۳۰سال پیش به علت رماتیسم قلبی دچار تنگی دریچه میترال شدند و سکته قلب و مغزی کردند که منجر به فلجی سمت راست بدنشون شد و بعد از سکته عمل باز تعویض دریچه میترال انجام دادن و دریچه فلزی گذاشتند الان دوباره دریچه آئورتشون دچار تنگی شده و بعد از اکومری دکتر تشخیص دادند که عمل باز براشون خطر ناکه و باید عمل تاوی انجام بشه میخواستم ببینم با توجه به شرایطشون عمل تاوی براشون خطرناک نیست ؟و از طرف دیگه چون گفتن عمل تاوی تحت پوشش بیمه نیست و حدود۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون هزینه داره میخواستم ببینم اگه عمل نشن خیلی خطرناکه؟
  چون واقعا تامین این هزینه امکان پذیر نیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله نیاز به مداخله (ترجیحا TAVI) دارند
 • تصویر کاربر فرجی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر نارسایی خفیف دریچه میترال و دریچه تریکو سپید مهمه نگرانم
  EF55
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر محمدحسین جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پس با خیال راحت میتونم پیوند کلیه انجام بدم گزارش اکو که خدمتتون گفتم
  دریچه میترال mild mr
  دریچه ائورت trivial
  دریچه تریکوسپیدmild tr
  EF55
  ونوارقلب نرمال بود
  پس خیالم دیگه راحت باشه آقای دکتر
  ممنون و تشکر ازپاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)
   در صورت ابتلا به دیابت نیاز به انجام آنژیوگرافی قبل از پیوند دارید و در غیر اینصورت انجام اسکن هسته ای نیز لازم است
 • تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  گذاشتن دو عدد فنر با دفتر چه نیروهای مسلح هزینه چقدر مباشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از مرکزی که در آنجا انجام می‌شود استعلام بفرمایید. در بیمارستان های نظامی این هزینه بسیار کم خواهد بود
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  با ارسال اکو وتست ورزش واجبه آنژیو بشم یا خیر چون پزشک معالجم بنده رو به آنژیو نوشتن با این وضعیت کرونا میتریم برم بیمارستان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   تنها یک صفحه از تست ورزش ارسال شده است که بر مبنای آن به تنهایی نمی توان قضاوتی کرد
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  میخاستم بدونم هزینه انژیو گرافی همراه با بیمه تامین اجتماعی در یک بیمارستان دولتی در مشهد چقدر میشه؟
  ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از بیمارستان مورد نظر استعلام بفرمایید
 • تصویر کاربر م.ح یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پدر من ۶۴ سالشونه اکومری قلب انجام دادن و گفتن دریچه آئورتش دولتی هست سالهای گذشته هم تنگی خفیف داشتن.میخوام بدونم با توجه به اینکه عمل باز رو گفتن براشون انجام نمیدن با کاتتر مشکلش حل میشه؟؟خطری نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله امکان انجام این کار وجود دارد ولی جراحی قلب باز ارجح است
 • تصویر کاربر شمیم پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۲۶ سالمه در نوجوانی احساس در مواقع استرس تپش قلب بالا داشتم از اوایل سال ۹۹ احساس تنگی نفس داشتم ک ب متخصص ریه و قلب مراجعه کردم گفتن مشکلی نیست و فقط افتادگی دارید ک در نیمی از خانوم ها شایع هست مشکلم برطرف شد تا آذر ۹۹ دوبار بر اثر فشار عصبی فشارم ۱۵ و یکبار هم ۱۷ بود
  الان چند روزی هست احساس تنگی نفس دارم و احساس سنگینی بر روی قفسه سینه احساس میکنم قلبم میخواد بایستد وکتد میشود و یهو از ترس ایت قلب ضربانم بالا میرود مانند زمانی ک فشارم بالا بودولی ب متخصص قلب مراجعه کردم گفتند و اکو انجام دادم گفتند همه چیز نرمال است و فقط همان افتادگی را داری و قرص تپش قلب ب من دادن روزانه ی عدد مصرف کنم خواستم مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت عدم بهبود با داروی تجویز شده یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید افزایش کراتین بعد از آنژیوگرافی در افراد دیابتی بعد از چند روز برمی گرده و کاهش پیدا میکنه و اینکه این کاهش خود بخود انجام میشه یا حتما باید دیالیز انجام بشه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در کمتر از پنج درصد از بیماران بهبود نخواهد یافت و در اکثر موارد بطور خودبخود و بدون دیالیز کراتینین به میزان قبل از آنژیوگرافی و یا کمی بالاتر از آن کاهش خواهد یافت. معمولا این بهبودی در بین روزهای پنجم تا چهاردهم بعد از آنژیوگرافی اتفاق خواهد افتاد.
درحال دریافت اطلاعات