دستورالعمل بیماران قلبی برای مواجهه با کرونا ویروس

پیامدهای قلبی عروقی ویروس کرونای جدید (کوید -۱۹)

در این مقاله به پیامدهای قلبی عروقی ویروس کرونا جدید (کوید -۱۹) و دستورالعمل های لازم برای پیشگیری ویروس کورونا برای بیماران قلبی می پردازیم.

تاریخچه ای از همه گیری ویروس کرونا

 • کوید-۱۹ اولین بار در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ گزارش شد، که مبدا آن شهر ووهان در چین بود.
 • کوید-۱۹ یک ویروس از نوع بتاکرونا است که همچون سارس و مرس، به صورت ذات الریه همه گیر با طیف گسترده بروز میکند. 
 • از ۲۸ فوریه ، ۸۳۸۶۳ مورد مبتلا و ۲۸۶۷ مورد فوتی در ۶۱ کشور تایید شده است. به نظر می آید کوید-۱۹ در مقایسه با سارس و مرس نرخ سرایت بالاتر و نرخ مرگ و میر پایین تری دارد. 
 • با وجود آنکه نرخ کلی مرگ و میر همچنان پایین است، گزارشات منتشر شده از چین ممکن است نشان دهنده ریسک بالاتر مرگ و میر در میان بیماران دچار دیابت، افراد با فشار خون بالا، بیماران با سابقه بیماری قلبی و عروقی  ، و کهنسالان باشد.    
 • در حالیکه اکثریت موارد کوید-۱۹ در چین باقی مانده است، انتقال بی وقفه در کشورهای متعدد احتمال یک همه گیری جهانی را افزایش میدهد. 
 • مرکز کنترل بیماری در ایالات متحده (CDC) واگیر عمومی برای این کشور پیش بینی میکند. 
برای کسب راهنمایی های به روز شده ، لطفا از این آدرس دیدن فرمایید:‌ https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov 

پیامدهای قلبی ابتدایی از موارد گزارش شده کوید-۱۹

 • گزارشات ابتدایی حاکی از آن است که بیماران با سابقه بیماری در معرض ریسک بالاتری برای پیچیدگی های پزشکی یا مرگ در مواجه با کوید-۱۹ هستند. تا ۵۰٪ از بیماران بستری مشکلات پزشکی مزمن دارند، از این تعداد، ۸۰٪ بیمارهای قلبی عروقی یا  عروق مغزی هستند. 
 • درآخرین گزارش مقیاس بالای رسیده از مرکز کنترل بیماری های چین، ۲۵٪ بیماران با سوابق کامل همزمان دچار دو بیماری مزمن هستند که اکثر آنها مرتبط به قلب و عروق و یا دیابت هستند. ۵۳٪ از کل بیماران تایید شده مبتلا به کوید-۱۹، مدرکی مبتنی بر سابقه بیماری نداشتند، با اینکه این عدد از گزارشات اولیه رسیده پایین تر است. 
 • در کل، نرخ مرگ و میر همچنان پایین است و مقدار آن ۲.۳٪ هستند. با این وجود، همین نرخ در بیماران با فشار خون بالا به ۶٪، در بیماران دیابتی به ۷.۳٪، در بیماران قلبی عروقی به ۱۰.۵٪، و در بیماران ۸۰ سال به بالا به ۱۴.۸٪ میرسد. 
 •  قابل توجه است که نرخ مرگ و میر بیماران قلبی عروقی (٪۱۰.۵)  بالاتر از بیماران با بیماری های تنفسی مزمن (۶.۳٪) است. 
 • در یک گزارش جزیی تر از ۱۳۸ بیمار بستری شده مبتلا به کوید-۱۹: 
 • ۱۹.۶٪ از بیماران دچار سندرم تنگی نفس حاد شدند. 
 • ۱۶.۷٪ از بیماران دچار آریتمی (ضربان قلب نا منظم) شدند. 
 • ۷.۲٪ دچار آسیب های حاد قلبی شدند. 
 • ۸.۷٪ دچار شوک شدند.
 • ۳.۶٪ دچار آسیب های کلیوی حاد شدند. 
 • نرخ پیچیدگی های پزشکی برای بیماران مراقبت های ویژه عموما بالاتر بود.
 • اولین مرگ گزارش شده یک مرد ۶۱ ساله  با سابقه سیگار کشیدن طولانی بود، که به علت تنگی نفس حاد، نارسایی قلبی و ایست قلبی درگذشت. 
 • گزارشات منتشر نشده اولیه شاهدین حاکی از آن است که حداقل برخی از بیماران دچار گرفتگی ماهیچه قلب شدند. 

پیامدهای قلبی احتمالی از همه گیری های تنفسی ویروسی

قیاس آنفولانزا: در تمامی همه گیری های آنفولانزا، به جز سال ۱۹۱۸، مشکلات قلبی عروقی بالاترین آمار بین علل مرگ  از جمله ذات الریه را داشت.

قیاس ویروسی کلی:‌ بیماری ویروسی یک عامل بی ثبات کننده شناخته شده در بیماری های قلبی عروقی مزمن است، که نتیجه شایع عدم تعادل بین افزایش تقاضای متابولیک ناشی از عفونت و کاهش ذخیره قلب است. عفونت ویروسی در کنار ذات الریه پنومونی به طور مستقیم و غیرمستقیم روی سیستم قلبی عروقی تاثیر خواهد گذاشت. 

هر دو گروه بیماران دچار انسداد عروق و نارسایی قلبی در معرض خطر اتفاقات حاد یا وخامت شرایط هستند. بیماری عفونی میتواند از طریق مکانیزم های متعدد از جمله پاسخ التهابی سیستماتیک، باعث بی ثباتی پلاک های شریانی گردد که اخیرا در بیماران مبتلا به کوید-۱۹ گزارش و ثبت شده است. 

خطر کرونا برای بیماران قلبی

بیماری های چندگانه همزمان (دیابت قندی، چاقی مفرط، فشار خون بالا، انسداد ریوی مزمن، بیماری کلیوی مزمن) باعث افزایش خطر می گردند. 

قیاس سارس / مرس : با وجود آنکه اسناد منتشر شده از پیامد های قلبی عروقی سارس / مرس محدود هستند، در غیاب گزارشات جزیی و دقیق کرونا ویروس جدید ، میتوانند مفید باشند. 

۶۰٪ از موارد مبتلا به مرس دچار یک یا بیشتر از یک سابقه بیماری های همزمان بودند، که نتیجه آن تشخیص ضعیف تر بود. کارشناسان پیشنهاد میدهند بیماران دچار دیابت ، بیماری های قلبی عروقی و بیماران کلیوی باید برای درمان در اولویت قرار گیرند.  

سارس و مرس هر دو با گرفتگی ماهیچه قلبی حاد ، سکته ماهیچه ای حاد و حمله سریع نارسایی قلبی مرتبط هستند. 
 • در یک گزارش منتشر شده ابتدایی، ۲ مورد از ۵ مورد فوت شده به سکته عضلانی نسبت داده شدند. 
 • این اطلاعات باید با احتیاط تفسیر شوند ، که نشان دهنده ریسک بالاتر قلبی عروقی در بیماران مبتلا به ویروس کرونا است، ولی قابل بسط به نتایج گسترده تر نیستند. 
 • در سارس حاد حتی در بین کسانیکه سابقه بیماری های قلبی ندارند، اختلال برگشت پذیر بطن چپ دیاستولیک زیر بالینی متداول است. این مساله احتمالا نتیجه پاسخ ایمنی التهابی سیستمیک است و تنها منحصر به سارس نیست. با این حال، کسر تخلیه پایین در هنگام پذیرش پیش بینی کننده تهویه مکانیکی در آینده بود. 
 • در یک تحقیق راجع به پیچیدگی های قلبی عروقی سارس در ۱۲۱ بیمار:‌
 • ۷۱.۹٪ بیماران دچار تپش قلب مداوم شدند، که از آن میان ۴۰٪ در پیگیری های بعدی همچنان دچار تپش قلب شدید بودند. 
 • ۵۰.۴٪ از بیماران در حین بستری بودن دچار افت فشار خون بدون علامت پایدار شدند. یک بیماربه پشتیبانی اینوتروپیک نیاز پیدا کرد. 
 • ۱۴.۹٪ از بیماران دچار برادیکاردی (کارکرد قلبی آرام غیرمعمول) موقت شدند. 
 • ۱۰.۷٪ از بیماران دچار افزایش سایز قلبی موقت شدند، بدون آنکه علایم نارسایی قلبی نشان دهند. 
 • یک بیمارانقباض بی نظم عضلانی پاروکسیسمال  موقت تجربه کرد، که خود به خود برطرف شد.
 • پیچیدگی های قلبی عروقی از لحاظ آماری بی ارتباط با کمبود اکسیژن یا پذیرش مراقبت های ویژه به نظر رسیدند. 

راهنمای بالینی مقابله با ویروس کرونا برای بیماران قلبی

کوید-۱۹ از طریق قطرات پخش میگردد و میتواند تا بازه های طولانی خارج از بدن زنده بماند. برای جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیر ، مهار و پیشگیری با استفاده از راهکارهای استاندارد بهداشت عمومی و شخصی در اولویت هستند. 

در مناطقی که کوید-۱۹ در حال سرایت فعال است، باید به بیماران با سابقه مشکلات قلبی عروقی هشدار داده شود که در معرض ریسک بالاتری هستند و آن ها را تشویق کرد که مراقبت های اضافی را با احتیاط معقول اجرا کنند. 

بالغین مسن تر به احتمال پایین تری دچار تب میشوند، در نتیجه تست های دقیق تر جهت بررسی سایر علایم بیماری از جمله سرفه و تنگی نفس ضرورت دارد. 

برخی کارشناسان پیشنهاد کرده اند که استفاده دقیق از عوامل تثبیت کننده پلاک بر اساس راهنمایی های ارایه شده، ‌میتواند حمایت مضاف برای بیماران قلبی عروقی در حین واگیرهای گسترده فراهم آورد (استاتین، مسدود کننده های بتا، مهارکننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین، آسپرین ). با این حال، این گونه درمان ها باید برای هر بیمار به طور شخصی تهیه و تنظیم گردند.  

بیماران با مشکلات قلبی عروقی باید همواره برنامه واکسن های خود را دنبال کنند. از جمله واکسن پنوموکوک، که با توجه به افزایش ریسک عفونت باکتریایی ضروری است. همچنین دریافت واکسن آنفلوانزا محتاطانه است تا از منشا دیگری از تب جلوگیری شود که میتواند در ابتدا با عفونت ویروس کرونا اشتباه گرفته شود. 

معقولانه است که بیماران با سابقه ابتلا به بیماری قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی و سایر بیماری های مزمن با توجه به درجه بیماریشان برای درمان اولویت بندی شوند. 

تیم های مراقبت دقت داشته باشند که علایم معمول و نشانه های سکته عضلانی حاد ممکن است در زیر وضعیت مربوط با ویروس کرونا مخفی بمانند که میتواند باعث عدم تشخیص صحیح و به موقع آنها گردد. 

خطر کرونا برای بیماران قلبی

برای بیماران قلبی عروقی در مناطق جغرافیایی که کوید-۱۹ همه گیر نشده است، تاکید باید روی تهدید حاصل از آنفولانزا باشد. اهمیت روی واکسن ، شست و شوی مداوم دست ها و پیروی پیوسته ازدرمان های ارایه شده برای وضعیت های مزمن سابقه دار است. 

کرونا ویروس جدید، یک همه گیر سریع با مشخصات بالینی غیر قطعی است. تیم های مراقبتی باید آماده باشند تا به محض دریافت اطلاعات به روز رسانی شده خود را با آنها وفق دهند. 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۲ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من آقای ۳۴ ساله هستم. وزنم ۱۰۰ کیلو و قدم ۱۸۰.
  از دیشب حالم زیاد مناسب نیست. احساس سرماخوردگی دارم. تمام شب بیدار بودم. احساس گرما دارم. تعریق زیاد در نیم تنه بالا دارم.الان در محل کار چک کردم ضربان قلبم ۱۱۳ و اکسیژن خونم ۹۶ و دمای بدنم ۳۵/۵ بود.ضمنا چندین ساله سفیدی چشمام همیشه قرمزه و رگهاش مشخصه.
  من به پزشک قلب باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد می کنم که تست های اولیه از نظر ابتلا به کرونا را انجام دهید
 • تصویر کاربر سعیده پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . متخصص قلب به من آسپرین بچه 100 میلیگرمی داده روزی یک عدد می خواستم ببینم این دارو با پروپرانول 10 روزی دو عدد اگر خورده بشه تداخل دارویی دارد یا نه؟ من ضربان قلب تند و اضظراب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام و عرض ادب خیر تداخل دارویی وجود ندارد
 • تصویر کاربر سید شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان هنگام خواب ساعت 230 یا 330 با تپش قلب از خواب بلند میشم خوابم نمی‌بره صبح سر کار کلا کلافه هستم....... آزمایش دادم کلی.. اکو دادم.. الان هلتر بهم وصله.... فقط آزمایش تروئید ندادم........ این داشتن 6 روز قبل این 6 روز یه استرس وارد کردم که کرونا گرفتم لرز کردم زد به معدم آزمایش کلی اونجا دادم چیزیم نبود. الان همه چیم خوب شوده جز این تپش قلب و هنگام راه رفتن و ورزش کردن احساس گیجی میکنم و ضعف.... زیاد تو فکر میرم همه اینا بعد اون استرس و ترس سوراغم اومد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بهتر هست که تا کامل شدن نتیجه هولتر صبر کنید و بر اساس اطلاعات به دست آمده از آن در مورد نحوه درمان و داروی مناسب برای شما تصمیم گیری شود
   در صورتی که در زمان انجام هولتر حالت مورد اشاره تکرار شود و هولتر چیزی نشان ندهد مشکل شما حمله پانیک است و نیاز به مشورت با یکی از همکاران محترم روانپزشک دارید و در غیر اینصورت بر اساس نوع آریتمی اتفاق افتاده درمان لازم انجام خواهد شد

 • تصویر کاربر محمدحسین چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما من ی جوان 24هستم دوساله نیم هست بخاطر استرس قرص پروپرانول میخورم البته با تجویز پزشک میخواستم بدونم باعث نارسایی و افت کارکرد قلب میشه اکو دوماه پیش کارکرد قلب 60درصد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر الی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من از اسفند یه مقدار نفسم سنگین بود چند روز پیش دست چپ و کتفم درد گرفت نوار قلب گرفتم گفتن ضربانت منظمه ولی تپش قلبت بالاست الانم یه کم سوزش دارم تو سینم میخواستم ببینم مشکل جدی میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که هر یک از فاکتورهای گرفتگی عروق قلبی را دارید نیاز به بررسی از این نظر دارید

 • تصویر کاربر فرشید دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من چند وقتیه مدفوعم سیاهه و ادارمم تغییر رنگ داده وزیر قفسه سینه سمت چپ درد می‌کنه ویهو تپش قلب میگیرم .وهی غلنج میکنم ویه وقتهایی قلبم سوزنی میشه دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   امکان خونریزی گوارشی وجود دارد لذا توصیه می کنم که حتماً با یکی از همکاران محترم بیماری های گوارشی مشورت بفرمایید همچنین بهتر است که از نظر بیماری قلبی عروقی نیز بررسی شوید

 • تصویر کاربر راحله یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دوهفته است که تنگی نفس دارم و تک سرفه هم میزنم قرص کارآفرین هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   در صورت ادامه به مراکز درمانی مراجعه نمایید. احتمالا دچار بیماری های دستگاه تنفسی هستید.

 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،65 سالمه اصلا مشکل قلبی نداشتم،چند هفته پیش یک میز نسبتا سنگین رو جابجا کردم بعد از آن دچار تپش قلب در حد حد اکثر 90 تا 95 شدم به دکتر مراجعه کردم نوار قلبی گرفت گفت خوبه اما کونکور 2/5 روزی یکبار داد،بهتر شدم اما چند شب پیش تپش قلبم زیر 50 رفت که برای دو روز قرص را قطع کردم که که دوباره امروز تپش حدود 90 داشتم که دوباره امروز کونکور خوردم گاهی هم درد قلب درد خفیف دارم نمیدانم کونکور را روزانه ادامه بدم یا میشه یک روز در میان مصرف کنم،ضمنا تماس با دکترم ندارم ،راستش این روزها ترجیح میدم از خونه بیرون نیام تا انشاالله بعد از تعطیلات بیام خدمت شما برای چک آپ کامل،ضمنا فشار خونم طبیعی حتی گاهی پایینه،میتونم برای تپش قلب از داروی دیگری بجای کونکور استفاده کنم،لطفا راهنمایی بفرمائید ،با تشکر بسیار فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً کانکور رو با متورال ۲۵ میلی گرم دو بار در روز جایگزین بفرمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر