دستورالعمل بیماران قلبی برای مواجهه با کرونا ویروس

پیامدهای قلبی عروقی ویروس کرونای جدید (کوید -۱۹)

در این مقاله به پیامدهای قلبی عروقی ویروس کرونا جدید (کوید -۱۹) و دستورالعمل های لازم برای پیشگیری ویروس کورونا برای بیماران قلبی می پردازیم.

تاریخچه ای از همه گیری ویروس کرونا

 • کوید-۱۹ اولین بار در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ گزارش شد، که مبدا آن شهر ووهان در چین بود.
 • کوید-۱۹ یک ویروس از نوع بتاکرونا است که همچون سارس و مرس، به صورت ذات الریه همه گیر با طیف گسترده بروز میکند. 
 • از ۲۸ فوریه ، ۸۳۸۶۳ مورد مبتلا و ۲۸۶۷ مورد فوتی در ۶۱ کشور تایید شده است. به نظر می آید کوید-۱۹ در مقایسه با سارس و مرس نرخ سرایت بالاتر و نرخ مرگ و میر پایین تری دارد. 
 • با وجود آنکه نرخ کلی مرگ و میر همچنان پایین است، گزارشات منتشر شده از چین ممکن است نشان دهنده ریسک بالاتر مرگ و میر در میان بیماران دچار دیابت، افراد با فشار خون بالا، بیماران با سابقه بیماری قلبی و عروقی  ، و کهنسالان باشد.    
 • در حالیکه اکثریت موارد کوید-۱۹ در چین باقی مانده است، انتقال بی وقفه در کشورهای متعدد احتمال یک همه گیری جهانی را افزایش میدهد. 
 • مرکز کنترل بیماری در ایالات متحده (CDC) واگیر عمومی برای این کشور پیش بینی میکند. 
برای کسب راهنمایی های به روز شده ، لطفا از این آدرس دیدن فرمایید:‌ https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov 

پیامدهای قلبی ابتدایی از موارد گزارش شده کوید-۱۹

 • گزارشات ابتدایی حاکی از آن است که بیماران با سابقه بیماری در معرض ریسک بالاتری برای پیچیدگی های پزشکی یا مرگ در مواجه با کوید-۱۹ هستند. تا ۵۰٪ از بیماران بستری مشکلات پزشکی مزمن دارند، از این تعداد، ۸۰٪ بیمارهای قلبی عروقی یا  عروق مغزی هستند. 
 • درآخرین گزارش مقیاس بالای رسیده از مرکز کنترل بیماری های چین، ۲۵٪ بیماران با سوابق کامل همزمان دچار دو بیماری مزمن هستند که اکثر آنها مرتبط به قلب و عروق و یا دیابت هستند. ۵۳٪ از کل بیماران تایید شده مبتلا به کوید-۱۹، مدرکی مبتنی بر سابقه بیماری نداشتند، با اینکه این عدد از گزارشات اولیه رسیده پایین تر است. 
 • در کل، نرخ مرگ و میر همچنان پایین است و مقدار آن ۲.۳٪ هستند. با این وجود، همین نرخ در بیماران با فشار خون بالا به ۶٪، در بیماران دیابتی به ۷.۳٪، در بیماران قلبی عروقی به ۱۰.۵٪، و در بیماران ۸۰ سال به بالا به ۱۴.۸٪ میرسد. 
 •  قابل توجه است که نرخ مرگ و میر بیماران قلبی عروقی (٪۱۰.۵)  بالاتر از بیماران با بیماری های تنفسی مزمن (۶.۳٪) است. 
 • در یک گزارش جزیی تر از ۱۳۸ بیمار بستری شده مبتلا به کوید-۱۹: 
 • ۱۹.۶٪ از بیماران دچار سندرم تنگی نفس حاد شدند. 
 • ۱۶.۷٪ از بیماران دچار آریتمی (ضربان قلب نا منظم) شدند. 
 • ۷.۲٪ دچار آسیب های حاد قلبی شدند. 
 • ۸.۷٪ دچار شوک شدند.
 • ۳.۶٪ دچار آسیب های کلیوی حاد شدند. 
 • نرخ پیچیدگی های پزشکی برای بیماران مراقبت های ویژه عموما بالاتر بود.
 • اولین مرگ گزارش شده یک مرد ۶۱ ساله  با سابقه سیگار کشیدن طولانی بود، که به علت تنگی نفس حاد، نارسایی قلبی و ایست قلبی درگذشت. 
 • گزارشات منتشر نشده اولیه شاهدین حاکی از آن است که حداقل برخی از بیماران دچار گرفتگی ماهیچه قلب شدند. 

پیامدهای قلبی احتمالی از همه گیری های تنفسی ویروسی

قیاس آنفولانزا: در تمامی همه گیری های آنفولانزا، به جز سال ۱۹۱۸، مشکلات قلبی عروقی بالاترین آمار بین علل مرگ  از جمله ذات الریه را داشت.

قیاس ویروسی کلی:‌ بیماری ویروسی یک عامل بی ثبات کننده شناخته شده در بیماری های قلبی عروقی مزمن است، که نتیجه شایع عدم تعادل بین افزایش تقاضای متابولیک ناشی از عفونت و کاهش ذخیره قلب است. عفونت ویروسی در کنار ذات الریه پنومونی به طور مستقیم و غیرمستقیم روی سیستم قلبی عروقی تاثیر خواهد گذاشت. 

هر دو گروه بیماران دچار انسداد عروق و نارسایی قلبی در معرض خطر اتفاقات حاد یا وخامت شرایط هستند. بیماری عفونی میتواند از طریق مکانیزم های متعدد از جمله پاسخ التهابی سیستماتیک، باعث بی ثباتی پلاک های شریانی گردد که اخیرا در بیماران مبتلا به کوید-۱۹ گزارش و ثبت شده است. 

خطر کرونا برای بیماران قلبی

بیماری های چندگانه همزمان (دیابت قندی، چاقی مفرط، فشار خون بالا، انسداد ریوی مزمن، بیماری کلیوی مزمن) باعث افزایش خطر می گردند. 

قیاس سارس / مرس : با وجود آنکه اسناد منتشر شده از پیامد های قلبی عروقی سارس / مرس محدود هستند، در غیاب گزارشات جزیی و دقیق کرونا ویروس جدید ، میتوانند مفید باشند. 

۶۰٪ از موارد مبتلا به مرس دچار یک یا بیشتر از یک سابقه بیماری های همزمان بودند، که نتیجه آن تشخیص ضعیف تر بود. کارشناسان پیشنهاد میدهند بیماران دچار دیابت ، بیماری های قلبی عروقی و بیماران کلیوی باید برای درمان در اولویت قرار گیرند.  

سارس و مرس هر دو با گرفتگی ماهیچه قلبی حاد ، سکته قلبی شدید و حمله سریع نارسایی قلبی مرتبط هستند. 
 • در یک گزارش منتشر شده ابتدایی، ۲ مورد از ۵ مورد فوت شده به سکته عضلانی نسبت داده شدند. 
 • این اطلاعات باید با احتیاط تفسیر شوند ، که نشان دهنده ریسک بالاتر قلبی عروقی در بیماران مبتلا به ویروس کرونا است، ولی قابل بسط به نتایج گسترده تر نیستند. 
 • در سارس حاد حتی در بین کسانیکه سابقه بیماری های قلبی ندارند، اختلال برگشت پذیر بطن چپ دیاستولیک زیر بالینی متداول است. این مساله احتمالا نتیجه پاسخ ایمنی التهابی سیستمیک است و تنها منحصر به سارس نیست. با این حال، کسر تخلیه پایین در هنگام پذیرش پیش بینی کننده تهویه مکانیکی در آینده بود. 
 • در یک تحقیق راجع به پیچیدگی های قلبی عروقی سارس در ۱۲۱ بیمار:‌
 • ۷۱.۹٪ بیماران دچار تپش قلب مداوم شدند، که از آن میان ۴۰٪ در پیگیری های بعدی همچنان دچار تپش قلب شدید بودند. 
 • ۵۰.۴٪ از بیماران در حین بستری بودن دچار افت فشار خون بدون علامت پایدار شدند. یک بیماربه پشتیبانی اینوتروپیک نیاز پیدا کرد. 
 • ۱۴.۹٪ از بیماران دچار برادیکاردی (کارکرد قلبی آرام غیرمعمول) موقت شدند. 
 • ۱۰.۷٪ از بیماران دچار افزایش سایز قلبی موقت شدند، بدون آنکه علایم نارسایی قلبی نشان دهند. 
 • یک بیمارانقباض بی نظم عضلانی پاروکسیسمال  موقت تجربه کرد، که خود به خود برطرف شد.
 • پیچیدگی های قلبی عروقی از لحاظ آماری بی ارتباط با کمبود اکسیژن یا پذیرش مراقبت های ویژه به نظر رسیدند. 

راهنمای بالینی مقابله با ویروس کرونا برای بیماران قلبی

کوید-۱۹ از طریق قطرات پخش میگردد و میتواند تا بازه های طولانی خارج از بدن زنده بماند. برای جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیر ، مهار و پیشگیری با استفاده از راهکارهای استاندارد بهداشت عمومی و شخصی در اولویت هستند. 

در مناطقی که کوید-۱۹ در حال سرایت فعال است، باید به بیماران با سابقه مشکلات قلبی عروقی هشدار داده شود که در معرض ریسک بالاتری هستند و آن ها را تشویق کرد که مراقبت های اضافی را با احتیاط معقول اجرا کنند. 

بالغین مسن تر به احتمال پایین تری دچار تب میشوند، در نتیجه تست های دقیق تر جهت بررسی سایر علایم بیماری از جمله سرفه و تنگی نفس ضرورت دارد. 

برخی کارشناسان پیشنهاد کرده اند که استفاده دقیق از عوامل تثبیت کننده پلاک بر اساس راهنمایی های ارایه شده، ‌میتواند حمایت مضاف برای بیماران قلبی عروقی در حین واگیرهای گسترده فراهم آورد (استاتین، مسدود کننده های بتا، مهارکننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین، آسپرین ). با این حال، این گونه درمان ها باید برای هر بیمار به طور شخصی تهیه و تنظیم گردند.  

بیماران با مشکلات قلبی عروقی باید همواره برنامه واکسن های خود را دنبال کنند. از جمله واکسن پنوموکوک، که با توجه به افزایش ریسک عفونت باکتریایی ضروری است. همچنین دریافت واکسن آنفلوانزا محتاطانه است تا از منشا دیگری از تب جلوگیری شود که میتواند در ابتدا با عفونت ویروس کرونا اشتباه گرفته شود. 

معقولانه است که بیماران با سابقه ابتلا به بیماری قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی و سایر بیماری های مزمن با توجه به درجه بیماریشان برای درمان اولویت بندی شوند. 

تیم های مراقبت دقت داشته باشند که علایم معمول و نشانه های سکته عضلانی حاد ممکن است در زیر وضعیت مربوط با ویروس کرونا مخفی بمانند که میتواند باعث عدم تشخیص صحیح و به موقع آنها گردد. 

خطر کرونا برای بیماران قلبی

برای بیماران قلبی عروقی در مناطق جغرافیایی که کوید-۱۹ همه گیر نشده است، تاکید باید روی تهدید حاصل از آنفولانزا باشد. اهمیت روی واکسن ، شست و شوی مداوم دست ها و پیروی پیوسته ازدرمان های ارایه شده برای وضعیت های مزمن سابقه دار است. 

کرونا ویروس جدید، یک همه گیر سریع با مشخصات بالینی غیر قطعی است. تیم های مراقبتی باید آماده باشند تا به محض دریافت اطلاعات به روز رسانی شده خود را با آنها وفق دهند. 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ژیلا دوشنبه ۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام استاد پیرو سوال قبلی که 3روز قبل از Eps ابلیشن باید امیودارون رو قطع کنم آیا ایند رال رو هم قطع کنم؟ یه وقت تو این چند روز قطع دارو دچار حمله patنمیشوم. تشکراز شما استاد محترم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله حتماً پروپرانولول را نیز از سه روز قبل و آمیودارون را از یک هفته قبل از EPS قطع کنید. احتمال بروز آریتمی در فاصله زمانی کم است و در صورتی چ بروز به همان شیوه قبلی و ترجیحا ابتدا با استفاده از ماساژ کاروتید درمان شود.
 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر، من بیماری vsd دارم و چکاپ سالیانه میشم،الان حدود یک ماهه که بعد از بیدار شدن و بعد از خوردن غذا دچار تپش قلب شدید میشم، ممنون میشم اگر راهنمایی کنید،بی نهایت سپاس از محبت شما🙏🏽🌹
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب توصیه میکنم که یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر خسرو جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای. دکتر من شوهرم ۳ شبه تنگی نفس داره البته بیماری قلبی هم داره و قبلا بالون گذاشته و الان چند شبی هست تنگی نفس داره و اسپره سیمی کارت ۳۲۰ استفاده می کنه میشه را هنماییم کنید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در صورت رد شدن ابتلاء به کرونا یک اکوکاردیوگرافی انجام دهند.
  2. تصویر کاربر خسرو جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر برای اکو را دیو گرافی باید به دکتر قلب مراجعه کنم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  آقای دکتر من تپش قلب و درد قفسه سینه داشتم امروز رفتم دکتر نوار و اکو گرفتن لطف میکنید نظرتون و بگید
  خیلی ممنون از زحمات شما
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصاویر آنها را بفرستید
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  من ضربان قلبم رو ۱۰۷ هست باید چیکار کنم؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً آزمایشات عملکرد تیروئید را انجام دهید
  2. تصویر کاربر نازنین شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   دکتر قبلا من ازمایش تیرویید دادم سالم بودم کم خون بودم فقط
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   پس کم خونی را درمان کنید و در صورت پایین نیامدن ضربان قلب از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر AYSAN پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  می خواهم پرانول ۱۰ را بطور تدریجی قطع کنم لطفاا راهنمایی کنید روش قطع کردنش را توضیح بدید مچکرم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در فواصل یک تا دو هفته ای هر بار دوز مصرفی را کم کرده و پس از رسیدن به دوز پنج میلی گرم در روز دارو را قطع کنید
 • تصویر کاربر ارزو چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من الان چند ساعت هست احساس ميكنم به راحتي نفس نميكشم البته معلم دچار مشكل هست و گاهي تپش قلب دارم ٢٤ ساله هستم ميخواستم ببينم امكانش هست بيماريه كرونا باشه يا از اضطراب هستش؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت عدم وجود سایر علایم نظیر تب و لرز، بدن درد، سرفه و ... احتمال وجود کرونا بسیار کم است
 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مدتیه صبح از خواب بیدار میشم نفس کم میارم قلبم تندمیزنه مشکلم چیه
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   پاسخ سوال شما در سوال قبلی داده شد.
  2. تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   جوابم نیومده
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  کاربر40PNY4245 هستم میخواسم بگم شما چقدر انسان شریفی هستید از خداوند طول عمر باعزت میخوام برای شما مرد خدایی
  آقای دکتر عزیز گفتین برم‌پیش دکتر ملکی بنظر شما مشکل ریوی ندارم چون فشار ریه بالاست و ادم پا دارم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیر علت بالا بودن فشار شریان ریوی دیر اقدام کردن برای بست سوراخ قلبی است. و بعلت مسائل ریوی نیست. در پایان از محبت و لطف شما سپاسگزارم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقادکترمن محمدم که باکدرهگیریIYxkf4129جوابم دادین خیلی خیلی ازتون ممنونم که دراین ایام کرونایی به دادمردم میرسین.شمافرمودین که اگه بادارو کنترل نشدابلیشن پاانجام شود.قبلاتایک ماه پیش قرص لوزارتان25ودیلتیازم60یکی صبح ویکی شب می خوردن.که دیربه دیرضربان بالامیرفت ولی بازفشاربالا میرفت که دکتربه جای لوزارتان25.لوزارتان50وفورزماید40ودیلتیازم60شب وصبح تجویزکردن.که بازفشا رشون پایین میآمد.وازیک ماه قبل متورال50 بادیلتیازم60صبح وشب نصف قرص میدیم که بازم ضربانشون بالامیره.لطفاآقادکترکمکمون کنید که باوجوداینکه مادرم ریه اش هم خرابه واکسیژن استفا ده میکنندچه قرصی بخورندکه فشار وضربانشون کنترل باشه چون الان که هر هفته ضربان بالا میره که قبلا اینطوری نبوده.همین امروز هم تا130ضربان بالا رفت.وسوال دیگه این که استفاده از دمنوش گیاهی که یک وقت مشکل نداره چون استفاده میکنند.ممنون پیروز وسربلنذباشید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   در صورتی که فشار ایشان پایین تر از ده باشد دوز لوزارتان را کمتر کرده و در صورتی که ضربان قلب بیش از نود باشد دوز متورال را کمتر کنید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   استفاده از دمنوش های گیاهی کمکی نخواهد کرد ولی مشروط به عدم زیاده‌روی ضرری هم ندارند
  3. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام صح تون بخیرببخشید آقادکتر فکر کنم من درست منطورم رانرساندم چون فعلامادرم فقط دیلتیازم60ومتورال50نصفی صبح ونصفی شب ازهرکدام می خورند. (ولوزارتان نمی خورند آیالوزارتان هم باید بخورند)؟ وگفتین اگه ضربان از90بالارفت متورال کم کنیم.حالااگه ضربان بالارفت متورال کمکنیم یازیاد؟خیلی خیلی ممنون وببخشید آقادکتر
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   نیاز به مصرف لوزارتان در صورت طبیعی بودن یا پایین بودن فشار خون تابع مشکلات قلبی همراه است. در صورتی که فشار خون کمتر از ده باشد مصرف لوزارتان ممنوعیت دارد و در صورتی که فشارخون بالاتر از ده باشد و مشکلات دیگر قلبی همراه که نیاز به مصرف داروهای خانواده لوزارتان دارند، وجود نداشته باشد باز هم نیازی به مصرف لوزارتان نیست. در صورتی که فشارخون بالاتر از ده باشد و مشکلات قلبی نظیر نارسایی قلبی هم داشته باشند نیاز به مصرف لوزارتان هم دارند. در مورد متورال در صورتی که تعداد ضربان قلب از نود بالاتر باشد دوز مصرفی متورال را افزایش دهید
  5. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام آقادکترفکرکنم مشکل دریچه قلب میگن گشادشده یامیگن قلب بزرگ شده دارن.می خواستم بدانم بااین مشکل بایدلوزارتان بخورن یانه.واگه بخورن چقدر بخورن که فشارپایین نیاد.ممنون آقادکتر آخرین اکوقلب تصویرش فرستادم.بازم ممنون
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)
   مدارک ارسال نشده است لطفاً به شماره واتس آپ 09056080635 بفرستید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر