درمان خانگی درد قفسه سینه ناشی از معده

بسیاری از افراد دردهای قفسه سینه را در نتیجه حملات قلبی می دانند، اما درد در ناحیه قفسه سینه به دلایل متعددی می تواند اتفاق افتد. در این مقاله ۹ راهکار خانگی جهت درمان درد قفسه سینه و قلب درد به شما پیشنهاد می شود.

علت درد قفسه سینه

درست است که درد قفسه سینه می‌تواند از علائم بیماری قلبی باشد، اما بسیاری از دردهای قفسه سینه که بر حسب تصور افراد،  به دلیل مشکلات قلبی اتفاق می افتند، درنتیجه مشکلات گوارشی از قبیل گاز و گرفتگی عضلات معده و همچنین اضطراب است.

شناخت تفاوت میان دردهای خوش خیم و مشکلات جدی جهت درمان درد قفسه سینه کار چندان آسانی نیست. البته نشانه های قلب درد در کودکان متفاوت است که در مقاله‌ای جدا به آن پرداخته ایم.

در صورت مشاهده موارد زیر، فرد باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد:

 • درد در ناحیه قفسه سینه و قلب، همراه با احساس سنگینی، فشار و تنگی در این ناحیه
 • نفس تنگی همراه با درد در ناحیه قفسه سینه
 • در صورت بروز علائم حملات قلبی

درمان خانگی درد قفسه سینه

در هنگام بروز دردهای قلبی، کارهای مختلفی را می توان برای تسکین آن در منزل انجام داد و باعث پیشگیری از بروز مجدد آن شد.

‼ توجه!! درمان های خانگی که در ادامه معرفی می‌شوند را تنها در صورتی می‌توان به کاربرد که، درد قفسه سینه توسط پزشک بررسی شده باشد و مشخص شده باشد که درد در نتیجه عوامل جدی مانند حملات قلبی نیست. علاوه بر این راه های درمانی ذیل برای افراد مبتلا به آنژین قلبی توصیه نمی‌شود و این افراد باید طبق دستورات پزشک عمل نمایند.

✅ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با بادام

بادام

خوردن چند دانه بادام یا نوشیدن یک لیوان شیر بادام در صورتی که ریفلاکس اسید معده عامل دردهای سینه باشد، بسیار مؤثر است. در مورد این امر هیچ دلیل علمی وجود ندارد، ولی شواهد تجربی بسیاری برای نشان دادن تأثیر آن در تخفیف دردهای سینه وجود دارد.

نکته ای که همواره باید به خاطر داشت میزان چربی بالا در بادام است، که خود می‌تواند موجب ریفلاکس اسید معده شود. از این رو در واقعیت ممکن است بادام باعث تشدید درد هم شود.

علی رقم این موارد نیز برخی تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که مصرف بادام می‌تواند باعث پیشگیری از بیماری های قلبی شود. اگرچه مصرف بادام باعث توقف سریع درد نمی‌شود، اما می‌توان گفت که مصرف آن تأثیر بسزایی بر سلامت کلی قلب دارد.

✅ درمان گرفتگی عضلات سینه با کیسه یخ

یکی از دلایل اصلی دردهای قفسه سینه، گرفتگی عضلات این ناحیه است. که با کیسه یخ می توان تا حدودی آن را درمان کرد.

علت گرفتگی عضلات سینه

دردهای قفسه سینه ناشی از گرفتگی عضلات، می‌تواند به دلیل ورزش، فعالیت و آسیب به این ناحیه باشد. سرد کردن این ناحیه توسط کیسه یخ در مورد هرکدام از موارد بالا، روشی بسیار مؤثر برای کاهش ورم و درد است.

✅ درمان درد قفسه سینه با نوشیدنی های داغ

نوشیدنی داغ

نوشیدنی های داغ علاوه بر کمک به هضم غذا، می‌توانند باعث تخفیف دردهای ناشی از نفخ و ورم معده شوند.

✅ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با جوش شیرین

افزودن جوش شیرین به آب گرم یا سرد یکی دیگر از راه های تخفیف درد قفسه سینه است. محلول قلیایی جوش شیرین باعث کاهش اسید معده می‌شود. از این رو در صورتی که درد ناشی از اسیدی بودن معده باشد، این محلول قلیایی بسیار مؤثر است.

توجه: بر اساس مطالعات انجام شده، علی رقم تأثیر مثبت جوش شیرین بر سوزش معده، این ماده برای سلامت کلی قلب بسیار مضر است.

✅ درمان گرفتگی قفسه سینه با سیر

سیر علاج دردهای قفسه سینه است. شما می‌توانید میخک و دو حبه سیر خرد شده را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کرده و مصرف نمایید. تحقیقات نشان می دهند سیر در درمان بیماری های قلبی و کاهش رسوب در داخل عروق نقش موثری دارد.

✅ درمان درد قفسه سینه با آسپیرین

برخی افراد ممکن است برای تسکین دردهای قفسه سینه، آسپرین مصرف می‌کنند. اما باید توجه داشت مصرف آسپرین تنها در مورد دردهای بسیار خفیف می‌تواند مؤثر باشد. همچنین بر اساس تحقیقات، مصرف مداوم آسپرین در دوز پایین می‌تواند مانع حملات قلبی شود.

✅ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با زنجبیلزنجبیل

زنجبیل به دلیل داشتن خواص ضد التهابی بسیار مفید است. علاوه بر این بر اساس تحقیقات، زنجبیل باعث تسکین ناراحتی های معده و جلوگیری از استفراغ می‌شود. بنابراین می‌توان درمان درد قفسه سینه ناشی از معده را با زنجبیل تسکین کرد.

✅ درمان درد قفسه سینه با زردچوبه

زردچوبه نیز همانند زنجبیل به دلیل داشتن خواص ضد التهابی باعث تسکین دردهای قفسه سینه می‌شود. نوشیدن یک فنجان شیر گرم به همراه یک قاشق چای‌خوری زردچوبه قبل از خواب موجب تخفیف درد در ناحیه قفسه سینه می‌شود.

مصرف مداوم ترکیب شیر و زردچوبه در دراز مدت باعث جلوگیری از بیماری های قلبی می‌گردد. علاوه بر این ادویه جات سبب کاهش میزان کلسترول بالا نیز می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. برای کاهش فوری کلسترول خود برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

✅ درمان خانگی درد قفسه سینه با دراز کشیدن

دراز کشیدن در هنگام درد در قفسه سینه و بالا آوردن سر توسط بالش می‌تواند موجب تخفیف درد شود. بر خلاف این مورد، در صورتی که درد ناشی از ریفلاکس معده باشد، ایستادن باعث تسکین درد می‌گردد.

درمان خانگی درد قفسه سینه

قلب درد معمولا به خودی خود خوب می‌شود و نیاز به اقدام خاصی نیست. با این وجود راهکارهای زیر می‌تواند مفید باشد:

استراحت کردن

استراحت، تنفس آرام و تغییر وضعیت از حالت خم یا قوز به صاف می توانند موثر باشند.

داروهای ضد التهاب

برای تسکین درد قلبی ، می‌توانید از داروهای ضد التهابی که بدون نسخه هم می‌توان تهیه کرد مصرف کنید.

تنفس عمیق

گاهی تنفس عمیق می تواند تیر کشیدن قلب را کمتر کند و درد آن را تسکین دهد. توصیه می‌کنیم تنفس آرام تا وقتی که تیر کشیدن قلب برطرف شود، ادامه دهید.

سایر راهکارهای موثر در درمان درد قفسه سینه

 • تخم شنبلیله زیرا به تنظیم کلسترول و بهبود فشار خون کمک می کند.
 • نوشیدن شیر با سیر ممکن است در رفع مشکل تیر کشیدن قلب به شما کمک کند.
 • شیر بادام ممکن است به شما در خنثی کردن اسید موجود در مری کمک کند تا در نتیجه قلب درد کمتری داشته باشید.
 • سرکه سیب برای کمک به رفلاکس اسید ، که می تواند باعث درد قفسه سینه شود، موثر است.
 • زردچوبه با شیر چرا که زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است.
 • آب آلوئه ورا ممکن است به تثبیت ریتم قلب کمک کرده و تیرکشیدگی و درد قلب را کاهش دهد.
 • محدود کردن مصرف الکل و ترک سیگار بسیار کمک کننده خواهد بود.
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم را جدی بگیرید.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

۱۰
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Fti سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام شوهرم قفسه سینش درد شدید داره هرجادکترم رفتیم یکی میگه جزئی ریش مشکل داره قرص داد چیزی نشد رفتیم جایی دیگه گفت نفخ داره اونم قرص دادیک هفته خوب بود بعد از دوباره همونطوری شد دردش خیلی شدیده میگه انگارزغال رو قفسه سینمه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد مشخصات درد و وجود فاکتورهای خطر گرفتگی عروق قلبی و سن ایشان توضیح بیشتری دهید
  2. تصویر کاربر Fti سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   سنش 30مشکل قلبی نداری هرسالی دوباراکوقلب انجام میده فقط چربی خون داره دکترقلب میگه قلبش خوبه دردش فقط وسط قفسه سینست میگه انگاری استخونم داره میشکنه بعد اتیش داره میگیره قرص چربی هم میخوره
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 3 روز پیش)
   در صورتی که درد با غذا خوردن ارتباط دارد و یا سابقه ریفلاکس مری دارند از پنتوپرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح و فاموتیدین ۴۰ میلی‌گرم هر شب استفاده کنند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اوا پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه و بعضی مواقع حس میکنم قلبم نامنظم می تپه.
  بعضی وقتا هم قلبم تندتر می زنه و حس ضعف و سرگیجه ی خفیف هم دارم .درضمن این علائم در حالت عادی و بدون فعالیت شدید رخ میده .ایا این علایم نشانه ی بیماری هست یا خیر.ممنون میشم اگه پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال آریتمی وجود دارد توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من یه سوال دارم،،،از چه طریقی میشه صد در صد قلب و سلامت قلب رو چک کرد؟؟
  اسکن هسته ای باید بکنیم؟

  من میخوام مطمئن بشم قلیم مشکل نداره،،،،24 سال سن دارم ولی احساس سنگینی میکنم روی قلبم و سمت چپ،،،،در اکثر زوز این احساس خیلی بد با من هسد و خسته شدم،،،،

  و اینکه دکتر،،،،ایا به دلیل معده هم امکان داره این سنگینی رخ بده؟؟ یعنی معده میتونه همچین مشکلی درست کنه؟؟ احساس سنگینی و حتی گاهی اوقات تنفس سنگین رو میگم،،،،چون اندوسکوپی هم میخوام بشم به درخواست خودم،،،،

  سپاص ازتون،،
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب هیچ تست واحدی تضمین کننده سلامت کامل قلب نیست و مجموعه ای از شرح حال و ترکیبی از تست ها برای تشخیص مشکلات قلبی بکار میروند مشکلات گوارشی از جمله ریفلاکس مری نیز می‌توانند بیماری‌های قلبی را تقلید کنند و ایجاد تنگی نفس کنند
 • تصویر کاربر سونیا چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتی هستش درد قفسه سینه و گاهی تنگی نفس دارم وقتی غذا میخورم گلوم اذیت میشه و گاهی گلو درد دارم حتی با خوردن آب بعضی وقتا حس میکنم غذا تو گلوم میخواد گیر کنه یا حالت خفگی دارم نمیدونم دلیلش مشکلات معده است یا چیزی دیگه است ممنون راهنمایی کنید؟چیکار کنم و چی استفاده کنم؟ عکس آندوسکوپی چند ماه پیش گرفته بودم دکتر گفت یکم ورم مشاهده شده،عکس آندوسکوپی و براتون فرستادم دکتر لطفا نظرتونو بگید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ضمن مصرف پنتوپرازول ۴۰ میلی‌گرم هر صبح نیم ساعت قبل از صبحانه با یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای گوش و حلق و بینی نیز مشورت بفرمایید
  2. تصویر کاربر سونیا دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   دکتر من نگران مشکلات مری هستم ممکنه از مری باشه؟ البته من چند سال پیشم آندوسکوپی دادم که دکتر گفتش معدت زیاد اسید ترشح میکنه میتونه از این باشه یا نه؟ آندوسکوپی که براتون فرستادم مشکلی نداشت خوب بود یا نه؟
   ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   نتیجه آندوسکوپی کاملاً نرمال است ولی احتمال ریفلاکس مری منتفی نیست
  4. تصویر کاربر سونیا سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   ممنون دکتر از پاسخگویی شما،برای ریفلاکس چی باید استفاده کرد همون قرص پنتوپرازول ۴۰ کافیه؟ یا در کنارش باید داروهایی دیگه هم استفاده کرد؟ من گاهی شربت آلومینیوم،منیزیوم میخورم خوبه دکتر یا نه؟ البته به طور کلی قرصی استفاده نمیکنم، آیا در طولانی مدت خطرناک نیست؟
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   در صورتی که با پنتوپرازول به تنهایی علایم کنترل نشود فاموتیدین ۴۰ میلی‌گرم هر شب را به پنتوپرازول اضافه کنید مصرف آنتی اسید هم جایگزین دیگر است. مسئله مهمی نیست نگران نباشید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من 19 سالمه بیماری تالاسمی نیاز به خون دارم
  چند روز هستش قفسه سینه ام در میکنه پشت گردنم سمت چپ و راست احساس سنگینی میکنم احساس کوفتگی هم دارم دلی نه اونقدر زیاد یکم هم گلوم خشکه میشه بفرمائید مشکل ام چی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد درد شما منشا اسکلتی-عضلانی دارد با توجه به تالاسمی پیشنهاد میکنم که در صورتی که تا کنون ام آر آی قلبی انجام نداده اید اینکار را انجام دهید
 • تصویر کاربر Shaho شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم دکتر یزدان خواه.
  ببخشید
  چند بار پشت سر هم حالتی شبیه به نیشکول گرفتن در سمت چپ سینه ام رخ میدهد که با درد نسبتا زیادی همراه است. البته نود درصد اوقات در سمت چپ این احساس درد را دارم اما گاهی دقیق در همان راستا اما در سمت راست سینه ام ان را احساس میکنم.
  به نظر شما مشکل از قلبم هست؟
  (پسری۱۷ساله)
  ( از همان کودکی همینطور بودم)
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مشکل قلبی نیست
 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من یکی از دریچه قلبی مشکل داره صبح و شب نصف کاردیلول 6/25استفاده میکنم و درحال حاضر پشت کمرم انگار تو رگهام چیزی حرکت میکنه که ماساژ میدم و الان شکمم سر معدم درد میگیره که طوری احساس میکنم نفسم بند میاد و دلم انگار اشوبه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب علایم مورد اشاره ارتباطی با مشکلات دریچه ای ندارند و تنها احتمال باقیمانده آن است که در صورتی که مشکل دریچه ای شما دو لتی بودن دریچه آئورت با یا بدون نارسایی یا تنگی دریچه آئورت باشد و در این زمینه دچار دیسکسیون آئورت شده باشید که یک مورد اورژانس است لذا توصیه می‌کنم که حتماً به یکی از مراکز درمانی مراجعه کنید تا ضمن بررسی مشکل گوارشی- قلبی و یا سایر مشکلات اقدام درمانی مناسب نیز انجام شود
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام فرزندم حدودا ده سال دارد که هر شب موقع خواب از درد در جناغ سینه شکایت میکند میخواستم علت درد ودرمان درد را بدانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب درد در این سن معمولاً منشاء استخوانی دارد و پیشنهاد میکنم که در صورت ادامه درد صمن انجام آزمایشات اولیه توسط یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای کودکان ویزیت شوند
 • تصویر کاربر ازى چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من ٤ ماه هست كه درد قفسه سينه دارم كه بيشتر بالاى سينه يك نقطه درد ميگيرد كه دردش پخش ميشه كه خيلى هم كوتاه هست زمان درد. بيشتر مواقع وقتى از روى مبل بلند ميشم يه دردى ميگيره و ول ميكنه . شبها اصلا نميتونم طاق باز بخوابم چون اون نقطه درد ميگيره و بايد به پهلو بخوابم تا دردش قطع بشه با توجه با اينكه مدت طولانى هست كه به اين درد دچارم نگران شدم . در ضمن چون تپش قلب گاهى دارم به دستور دكتر يك سال هست كه پروپرانول ١٠ استفاده ميكنم. به نظر شما اين درد كه در يك قسمت از قفسه سينه هست نشانه چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب درد شما منشا اسکلتی-عضلانی دارد
 • تصویر کاربر reza سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشد من سمت چپ سینه به سمت زیر بغل درد دارم و دفع مدفوع خیلی کم شده مشکل کجاست باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب درد سینه منشاء مختلفی دارد از جمله مشکلات قلبی، گوارشی، مشکلات بافت یا عروق ریه، اشکالات دنده‌ها و گردن، پرده اطراف قلب و ریه و بسیاری از علل دیگر که بحث آن خارج از حوصله این گفتگو است و متاسفانه با اطلاعات بسیار کلی ارائه شده در این سوال نمی‌توان در مورد درد خاص مورد اشاره شما اظهارنظر کرد لازم به ذکر است که ارتباطی بین یبوست و درد قفسه سینه وجود ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر