درمان خانگی درد قفسه سینه ناشی از معده

بسیاری از افراد دردهای قفسه سینه را در نتیجه حملات قلبی می دانند، اما درد در ناحیه قفسه سینه به دلایل متعددی می تواند اتفاق افتد. در این مقاله ۹ راهکار خانگی جهت درمان درد قفسه سینه و قلب درد به شما پیشنهاد می شود.

علت درد قفسه سینه

درست است که درد قفسه سینه می‌تواند از علائم بیماری قلبی باشد، اما بسیاری از دردهای قفسه سینه که بر حسب تصور افراد،  به دلیل مشکلات قلبی اتفاق می افتند، درنتیجه مشکلات گوارشی از قبیل گاز و گرفتگی عضلات معده و همچنین اضطراب است.

شناخت تفاوت میان دردهای خوش خیم و مشکلات جدی جهت درمان درد قفسه سینه کار چندان آسانی نیست. البته نشانه های قلب درد در کودکان متفاوت است که در مقاله‌ای جدا به آن پرداخته ایم.

در صورت مشاهده موارد زیر، فرد باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد:

 • درد در ناحیه قفسه سینه و قلب، همراه با احساس سنگینی، فشار و تنگی در این ناحیه
 • نفس تنگی همراه با درد در ناحیه قفسه سینه
 • در صورت بروز علائم حملات قلبی

درمان خانگی درد قفسه سینه

در هنگام بروز دردهای قلبی، کارهای مختلفی را می توان برای تسکین آن در منزل انجام داد و باعث پیشگیری از بروز مجدد آن شد.

‼ توجه!! درمان های خانگی که در ادامه معرفی می‌شوند را تنها در صورتی می‌توان به کاربرد که، درد قفسه سینه توسط پزشک بررسی شده باشد و مشخص شده باشد که درد در نتیجه عوامل جدی مانند حملات قلبی نیست. علاوه بر این راه های درمانی ذیل برای افراد مبتلا به آنژین قلبی توصیه نمی‌شود و این افراد باید طبق دستورات پزشک عمل نمایند.

✅ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با بادام

بادام

خوردن چند دانه بادام یا نوشیدن یک لیوان شیر بادام در صورتی که ریفلاکس اسید معده عامل دردهای سینه باشد، بسیار مؤثر است. در مورد این امر هیچ دلیل علمی وجود ندارد، ولی شواهد تجربی بسیاری برای نشان دادن تأثیر آن در تخفیف دردهای سینه وجود دارد.

نکته ای که همواره باید به خاطر داشت میزان چربی بالا در بادام است، که خود می‌تواند موجب ریفلاکس اسید معده شود. از این رو در واقعیت ممکن است بادام باعث تشدید درد هم شود.

علی رقم این موارد نیز برخی تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که مصرف بادام می‌تواند باعث پیشگیری از بیماری های قلبی شود. اگرچه مصرف بادام باعث توقف سریع درد نمی‌شود، اما می‌توان گفت که مصرف آن تأثیر بسزایی بر سلامت کلی قلب دارد.

✅ درمان گرفتگی عضلات سینه با کیسه یخ

یکی از دلایل اصلی دردهای قفسه سینه، گرفتگی عضلات این ناحیه است. که با کیسه یخ می توان تا حدودی آن را درمان کرد.

علت گرفتگی عضلات سینه

دردهای قفسه سینه ناشی از گرفتگی عضلات، می‌تواند به دلیل ورزش، فعالیت و آسیب به این ناحیه باشد. سرد کردن این ناحیه توسط کیسه یخ در مورد هرکدام از موارد بالا، روشی بسیار مؤثر برای کاهش ورم و درد است.

✅ درمان درد قفسه سینه با نوشیدنی های داغ

نوشیدنی داغ

نوشیدنی های داغ علاوه بر کمک به هضم غذا، می‌توانند باعث تخفیف دردهای ناشی از نفخ و ورم معده شوند.

✅ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با جوش شیرین

افزودن جوش شیرین به آب گرم یا سرد یکی دیگر از راه های تخفیف درد قفسه سینه است. محلول قلیایی جوش شیرین باعث کاهش اسید معده می‌شود. از این رو در صورتی که درد ناشی از اسیدی بودن معده باشد، این محلول قلیایی بسیار مؤثر است.

توجه: بر اساس مطالعات انجام شده، علی رقم تأثیر مثبت جوش شیرین بر سوزش معده، این ماده برای سلامت کلی قلب بسیار مضر است.

✅ درمان گرفتگی قفسه سینه با سیر

سیر علاج دردهای قفسه سینه است. شما می‌توانید میخک و دو حبه سیر خرد شده را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کرده و مصرف نمایید. تحقیقات نشان می دهند سیر در درمان بیماری های قلبی و کاهش رسوب در داخل عروق نقش موثری دارد.

✅ درمان درد قفسه سینه با آسپیرین

برخی افراد ممکن است برای تسکین دردهای قفسه سینه، آسپرین مصرف می‌کنند. اما باید توجه داشت مصرف آسپرین تنها در مورد دردهای بسیار خفیف می‌تواند مؤثر باشد. همچنین بر اساس تحقیقات، مصرف مداوم آسپرین در دوز پایین می‌تواند مانع حملات قلبی شود.

✅ درمان درد قفسه سینه ناشی از معده با زنجبیلزنجبیل

زنجبیل به دلیل داشتن خواص ضد التهابی بسیار مفید است. علاوه بر این بر اساس تحقیقات، زنجبیل باعث تسکین ناراحتی های معده و جلوگیری از استفراغ می‌شود. بنابراین می‌توان درمان درد قفسه سینه ناشی از معده را با زنجبیل تسکین کرد.

✅ درمان درد قفسه سینه با زردچوبه

زردچوبه نیز همانند زنجبیل به دلیل داشتن خواص ضد التهابی باعث تسکین دردهای قفسه سینه می‌شود. نوشیدن یک فنجان شیر گرم به همراه یک قاشق چای‌خوری زردچوبه قبل از خواب موجب تخفیف درد در ناحیه قفسه سینه می‌شود.

مصرف مداوم ترکیب شیر و زردچوبه در دراز مدت باعث جلوگیری از بیماری های قلبی می‌گردد. علاوه بر این ادویه جات سبب کاهش میزان کلسترول بالا نیز می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. برای کاهش فوری کلسترول خود برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

✅ درمان خانگی درد قفسه سینه با دراز کشیدن

دراز کشیدن در هنگام درد در قفسه سینه و بالا آوردن سر توسط بالش می‌تواند موجب تخفیف درد شود. بر خلاف این مورد، در صورتی که درد ناشی از ریفلاکس معده باشد، ایستادن باعث تسکین درد می‌گردد.

درمان خانگی درد قفسه سینه

قلب درد معمولا به خودی خود خوب می‌شود و نیاز به اقدام خاصی نیست. با این وجود راهکارهای زیر می‌تواند مفید باشد:

استراحت کردن

استراحت، تنفس آرام و تغییر وضعیت از حالت خم یا قوز به صاف می توانند موثر باشند.

داروهای ضد التهاب

برای تسکین درد قلبی ، می‌توانید از داروهای ضد التهابی که بدون نسخه هم می‌توان تهیه کرد مصرف کنید.

تنفس عمیق

گاهی تنفس عمیق می تواند تیر کشیدن قلب را کمتر کند و درد آن را تسکین دهد. توصیه می‌کنیم تنفس آرام تا وقتی که تیر کشیدن قلب برطرف شود، ادامه دهید.

سایر راهکارهای موثر در درمان درد قفسه سینه

 • تخم شنبلیله زیرا به تنظیم کلسترول و بهبود فشار خون کمک می کند.
 • نوشیدن شیر با سیر ممکن است در رفع مشکل تیر کشیدن قلب به شما کمک کند.
 • شیر بادام ممکن است به شما در خنثی کردن اسید موجود در مری کمک کند تا در نتیجه قلب درد کمتری داشته باشید.
 • سرکه سیب برای کمک به رفلاکس اسید ، که می تواند باعث درد قفسه سینه شود، موثر است.
 • زردچوبه با شیر چرا که زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است.
 • آب آلوئه ورا ممکن است به تثبیت ریتم قلب کمک کرده و تیرکشیدگی و درد قلب را کاهش دهد.
 • محدود کردن مصرف الکل و ترک سیگار بسیار کمک کننده خواهد بود.
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم را جدی بگیرید.
چرا گاهی یهو دچار تپش قلب شدید می شویم؟ 
https://dryazdankhah.com/2118

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .من سی سال دارم و قفسه سینه ام میسوزه وشب ها احساس تنگی نفس دارم که باعث بیقرای میشه .گاهی اوقات کامل خوب میشم بعد مدتی دوباره سینه ام میسوزه لطفا مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که ریسک فاکتورهای قلبی ندارید و در فعالیت مشکلاتی نظیر تنگی نفس و یا سوزش سینه ندارید از پنتوپرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده ۴۱ ساله هستم.چند وقته دردی مثل سوزش در بالای سینه و زیره گردنم در سمت چپ دارم.بارها به متخصص مراجعه کردم و انواع تست ورزش و اکو و نوارقلب دادم. حتی هوتر ضربان و فشارم نصب کردم که گفتند کمی فشار خون خفیف دارم وهیچ مشکل قلبی ندارم ویک چهارم قرص میخورم.اما در طول روز و بخصوص شبها درد دارم.حتی نمیتونم به سمت چپم بخوابم.از این موضوع خیلی نگرانم و ذهنم خیلی درگیره.لطفا بمن کمک و راهمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً این دردها منشاء اسکلتی عضلانی و بویژه از مهره‌های گردن دارد با این حال در صورتی که شک به منشأ قلبی این دردها بطور کامل ازبین نرفته باشد میتوانید یک سی تی آنژیوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من الان دوسال قرص دو نیم نصف اول هر روز الان ی روز در میان میخورم رفلاکس معده هم دارم اندوسکوپی کردم دکتر گفت التهاب مری دارم میخاستم بدونم این درد معده به دست چپ هم میزنه دو روزه که خیلی درد دارم گاهی اضطراب هم دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً نام قرص و دوز دقیق مصرفی را بفرمایید.
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله دردهای گوارشی در دست نیز ممکن است حس شوند.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مأوا چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت شما دکتر،و ممنون بابت پاسخگویی سوالاتم،با توجه به دستور شما مبنی بر مصرف پنتوپرازول آیا الان که دارم فاموتیدبن میخورم اونم بخورم یا فاموتیدین و قطع کنم.و دیشب متوجه شدم روی زبانم کاملا سفید شده این می‌تونه چه دلیلی داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   بله از پنتوپرازول هر صبح و فاموتیدین هر شب استفاده بفرمایید. سفید شدن روی زبان معمولا مسایل بهداشتی نظیرعدم استفاده از مسواک و نخ دندان ، خشکی دهان،تنفس از طریق دهان و... است و در موارد کمتری مشکلات جدی‌تر نظیر عفونت‌های قارچی و ... است.
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام
  من الان نزدیک دو روزه درد قفسه سینه نقطه ای دارم که با خوردم دارو فاموتدین درد کمتر میشه بعد از گذشت چند شاعت دوباره درد به سراغم میاد و احساس تنگی نفس میکنم نوار قلب گرفتم و تست ورزش دادم ولی همه چیز اوکی بود به نظر شما مشکل کجاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به این توضیحات احتمالاً درد شما ناشی از ریفلاکس مری است. در صورتی که سن بالایی ندارید و ریسک فاکتورهای گرفتگی عروق قلبی را ندارید از پنتوپرازول ۴۰ میلی‌گرم هر صبح استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر سامیار پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من بعضی مواقع یهو قفسه سینه سمت چپم شدید درد و تیر میکشه نمیتونم خودمو تکون بدم نگران میشم هی. بعد بعضی مواقع هم قفسه سینه و دست چپم داغ داغ میشه که با تحرک این داغی از بین میره. من موقع اون تیرکشیدن نگران میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب جای نگرانی نیست در صورت شدید بودن درد از مسکن استفاده کنید
 • تصویر کاربر سامیار چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  آقای دکتر ریفلاکس مری فقط در سمت چپ قفسه سینه ایجاد میشود؟ علتش چیست؟آیا درمانی بجز دارو دارد؟عوارض دارو چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ریفلاکس می تواند در هر قسمتی از قفسه سینه ایجاد درد کند و علت آن کاهش تون اسفنکتر بین مری و معده است. رعایت یکسری شرایط کلی نظیر عدم استفاده از چای، شکلات، شیرینی، نوشابه های گازدار، سس قرمز و رعایت برخی آداب در غذا خوردن نظیر خوب جویدن غذا، استفاده از غذا با حجم کم و دفعات زیاد، سر شب شام خوردن، با عجله غذا نخوردن و عدم استفاده غذاهای نفاخ نیز کمک کننده خواهند بود. مصرف دارو به مدت سه ماه عارضه چندانی نخواهد داشت
 • تصویر کاربر سامیار دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  آقای دکتر این مشکل تا آخر عمر قطعا مشکلاتی مانند بزرگ شدن قلب و......... ایجاد نمیکند؟ پس این درد قطعا قلبی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر غزال دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من این چند روزی قفسه سینم درد می کنه باید چیکار کنم خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی دقیق کافی نیست
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام .آقای دکتر پیرو سوالات قبلی که در مورد درددر ناحیه کتف چپ و زیر بغل چپ و سینه چپ که پرسیده بودم و فرمودیدآنژو کرونر بدم .نوبت متخصص برای پس فردا دادن بهم .راستش گفتم ضرر نداره رفتم اورژانس پزشک عمومی و بعد از روزی که سوالمو پیش شما مطرح کردم به بعد پوست کتفم قرمز شد و هر روز بیشتر شده و مثل جوشهای ریزه که فایلشو خدمتتون ارسال کردم و خارش دردناک ایشون گفتند شک ندارن زونا هست و یه نوار قلب گرفت که گفتند عالیه و هیچ مشکلی نیست دارو زونا دادند نظر شما برام مهمه از این نظر که خدمتتون نگفته بودم راجب پوست و قرمزچون بعدش کم کم زیاد شد میشه لطفا نظرتون رو بگین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله تصویر ارسالی کاملاً منطبق با زونا است که می‌تواند درد آن ناحیه را هم توجیه کند. لذا فعلا نیازی به انجام سی تی آنژیوگرافی ندارید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ویا نیازی به انجام آنژیوگرافی ندارید
  3. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنونم واقعا خیالم راحت شد .خدا اجرتون بده پس فردا هم نوبت دارم ایشالا با معاینه فیزیکی و اکو خیالم راحتتر بشه چون نوبت دارم بی ادبیه کنسل کنم .دوباره جواب قطعی رو میزارم همینجا.با تشکر از شما
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم لطفاً پس از پایان مشاوره و دریافت کامل نتیجه با شرکت در نظر سنجی زیر و با استفاده از لینک ارائه شده به بهبود کیفیت سایت و کمک به دیگر دوستان در یافتن پاسخ سوالات آنها کمک کنید http://bit.ly/drReview
  5. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   چشم .حتما.
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   از لطف و کمک شما برای بهبود کیفیت پاسخگویی بینهایت سپاسگزارم
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر