سی تی آنژیو قلب چگونه انجام می شود؟

سی تی آنژیو گرافی چیست؟

سی تی آنژیو عروق کرونر از اسکن توموگرافی کامپیوتری، جهت تصویر برداری از شریان های کرونری قلب در حال تپیدن، استفاده می کند.
این شریان ها، خون مورد نیاز عضله قلب را به آن می رسانند و بیماری این عروق (آترواسکلروز یا تصلب شرایین) عامل بسیاری از حملات قلبی می باشد.

مواد حاجب به درون ورید (معمولا بازو) تزریق می شوند. مواد حاجب غلظت خون در عروق را افزایش می دهند و ساختارهای درونی و بیرونی عروق خونی را در عکس برداری آنژیوگرام قابل مشاهده می کنند.

ممکن است داروهایی نیز جهت کاهش جریان خون و ضربان قلب به بیمار داده شود تا تصاویر واضح تر بوده و آسان تر تفسیر شوند. این دارو ها می توانند هم به صورت قرص داده شده و هم از طریق یک کانولای وریدی (یک لوله پلاستیکی باریک) به درون بازو تزریق شوند.

کی سی تی آنژیوگرافی انجام دهیم؟

چرا پزشک از بیمار می خواهد تا سی تی آنژیو عروق کرونر یا CTCA را انجام دهد؟

هنگامی که بیمار با علائم گرفتگی عروق به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا بیمار به تنگی عروق کرونری که می تواند عامل ایجاد علائم او باشد، انجام این آزمایش را از او درخواست کند.

علائم رایج گرفتگی عروق کرونر :

 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب
 • استفراغ

آمادگی برای سی تی آنژیوگرافی

در این بخش به پاسخ این سوال می پردازیم که چگونه باید برای انجام آزمایش سی تی آنژیو آماده شد؟

تصویر های توموگرافی کامپیوتری (CT) در صورتی که ضربان قلب بیمار آرام باشد وضوح بهتری خواهند داشت. از این رو ممکن است قبل از انجام آزمایش جهت کاهش ضربان قلب بیمار به او دارو داده شود.

توصیه می شود که بیمار قبل از انجام این آزمایش از مصرف هرگونه چای (از جمله چای گیاهان دارویی)، قهوه، نوشابه، شکلات یا دیگر مواد محرک خودداری کند، زیرا این مواد حاوی کافئین هستند و می توانند ضربان قلب را افزایش دهند.

✅ ناشتا بودن قبل از آزمایش ضروری نیست اما پر بودن شکم بیمار توصیه نمی شود، زیرا پر بودن شکم و دادن ماده حاجب به بیمار می تواند سبب ایجاد حالت تهوع در بیمار شود.

✅ در صورتی که فرد به آسم، دیابت، هر گونه مشکل کلیوی و ضربان غیر عادی قلب ابتلا دارد یا سابقه حساسیت به مواد حاجب استفاده شده در فرایند رادیولوژی را دارد، ضروری است که کارکنان مرکز رادیولوژی را از این موضوع با خبر کند.

✅ در صورتی که فرد به هر کدام از وضعیت های گفته شده مبتلا باشد، احتمال دارد که انجام این آزمایش برای او ممکن نباشد. ممکن است پس از اینکه بیمار به مرکز درمانی رسید نیاز به ساعت ها آماده سازی قبل از انجام این آزمایش داشته باشد.

در صورتی که فرد برای بیماری دیابت خود داروی متفورمین مصرف می کند، بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیه خود ممکن است نیاز باشد تا جهت انجام این آزمایش، مصرف دارو را قطع کند. فرد باید نتیجه آزمایش اخیر عملکرد کلیوی را با خود به همراه آورد تا این مورد بتواند بررسی شود.

✅ بسیاری از بیماران در هنگام آزمایش فردی دیگر را با خود به همراه می آورند تا بتواند آنها را به خانه برساند. با این وجود، ممکن است بیمار مجبور شود تا هنگام رفع شدن اثرات داروی کاهنده ضربان قلب در مرکز درمانی بماند. پس از آن نیز ممکن است فرد بیمار هنگام رانندگی یا راه رفتن مقداری احساس سبکی در سر داشته باشد.

در حین آزمایش سی تی آنژیو چه اتفاقی می افتد؟

مراحل سی تی آنژیو : آماده سازی، تصویربرداری و بهبودی (ریکاوری) نام دارند.

آماده سازی برای سی تی آنژیو

قبل از سی تی آنژیوگرافی ، از بیمار درباره سابقه پزشکی او (مشکلات یا علائمی که سبب شده اند پزشک عمومی یا متخصص، بیمار را برای انجام این تست ارجاع دهند) سوال پرسیده خواهد شد.

✅ ضربان قلب بیمار به وسیله یک دستگاه نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) بررسی خواهد شد. حدودا ۴ قطعه الکترود بر روی پوست قفسه سینه فرد قرار داده می شود تا سیم ها بتوانند به این قطعات وصل شوند.

✅ پزشک متخصصی (رادیولوژیست یا متخصص قلب) که بر انجام فرایند آزمایش نظارت دارد نوار قلب بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتی که ضربان قلب بیمار عادی باشد، یک کانولای داخل رگی به یکی از ورید ها که معمولا جلوی چین آرنج است وارد خواهد شد.

✅ بسته به نوع دستگاه تصویربرداری CT که استفاده می شود، در صورتی که ضربان فرد بالای ۶۰ بار در دقیقه باشد ممکن است دارویی خوراکی یا درون رگی به نام بتا بلاکر جهت کاهش ضربان قلب به بیمار بدهند. کاهش ضربان قلب سبب واضح تر شدن تصاویر و آسان تر شدن تفسیر آنها می شود.

✅ فشار خون و ضربان بیمار بررسی خواهند شد و هنگامی که ضربان قلب او به حد لازم (ریتم عادی) رسید، بیمار به محل آماده سازی در اتاق تصویر برداری CT برده خواهد شد.

✅ چندین دقیقه قبل از انجام آزمایش، به وسیله یک اسپری مشابه با اسپری هایی که افراد مبتلا به آسم استفاده می کنند مقداری نیتروگلیسرین به پشت حلق فرد اسپری می شود. این کار جهت متسع کردن عروق کرونری جهت کمک به آزمایش استفاده خواهد شد.

در صورتی که فرد جهت درمان یا جلوگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه که به عضله قلب مربوط است) به طور معمول قرص یا برچسب نیتروگلیسرین استفاده نمی کند، این کار می تواند سبب سردرد یا احساس خفیف سبکی سر در او شود.

سی تی آنژیوگرافی

تصویر برداری سی تی آنژیوگرافی

پس از گذراندن گام های آمادگی، بیمار وارد مراحل سی تی آنژیو گرافی می شود.

✅ بیمار بر روی یک تخت دراز می کشد تا تصاویر به وسیله دستگاه تصویر برداری گرفته شوند. دستگاه سی تی اسکن، دستگاهی بزرگ و مربعی شکل است که یک سوراخ دایره وار را در خود جای داده است. گاهی اوقات این دستگاه به شکل یک دونات (یک نوع شیرینی) است.

تخت در هنگام تصویر برداری از قلب به داخل و بیرون سوراخ حرکت می کند. ضروری است که بیمار در حین عکس برداری حرکت نکند زیرا این کار بر روی کیفیت تصاویر تاثیر خواهد گذاشت.

✅ در برخی مراکز رادیولوژی، یک دوز آزمایشی از ماده حاجب به بیمار داده می شود تا زمان جا به جایی این ماده از بازو (جایی که تزریق شده است) تا به قلب اندازه گیری شود. این کار زمان دقیق شروع آزمایش را معین می کند. این کار می تواند توسط برخی دستگاه های سی تی اسکن درست قبل از شروع آزمایش اصلی انجام شود.

✅ درحالی که مریض بر روی تخت دراز کشیده است، ماده حاجب ید دار به وسیله یک دستگاه تزریق فشاری از طریق کانولا به ورید او تزریق می شود. این ماده گاهی به عنوان رنگ دهنده اشعه ایکس تصور می شود اما مایعی بی رنگ و شفاف است.

✅ هنگامی که ماده حاجب از طریق ورید ها به قلب می رسد تصویر برداری آغاز می شود. بیمار چرخش دستگاه سی تی اسکن را به دور خود احساس خواهد کرد. در هنگام تصویری برداری تخت به داخل و بیرون دستگاه حرکت می کند. در برخی دستگاه ها ممکن است تخت ثابت بوده یا مقدار کمی حرکت نماید.

✅ هر باری که تصویر برداری صورت می گیرد از بیمار خواسته می شود تا برای ۱۰ تا ۱۲ ثانیه نفس خود را حبس کند و حرکتی نکند، علت حبس نفس، تار شدن عکس ها در صورت حرکت کردن قفسه سینه است.

✅ دستگاه های اسکن یک سری عکس (برش مقطعی) از بالا تا پایین قلب می گیرند. همزمان با گرفته شدن این عکس ها نوار قلب بیمار نیز ثبت می شود.

دستگاه تصویر برداری از ثبت شدن پالس های الکتریکی توسط دستگاه نوار قلب بهره می برد و هر بار که قلب تپش می کند عکسی از قلب می گیرد.

✅ دستگاه سی تی اسکن با نوار قلب هماهنگ است و در بازه یا بازه هایی که قلب کمترین حرکت را دارد عکس هایی بدون حرکت از عروق کرونری قلب می گیرد و به همین ترتیب عکس ها به جای اینکه تار شوند شفاف به نظر می آیند.

سی تی آنژیوگرافی چه اطلاعاتی میدهد؟

✅ علائم و تنگی یا انسداد عروق کرونری که می توانند عامل حمله های قلبی باشند می توانند در این آزمایش تایید شوند. اطلاعات دیگری نیز در ارتباط با:

 • تغییرات عضله قلب
 • فضای داخلی چهار حفره قلب
 • دریچه ها
 • لایه های احاطه کننده قلب (پری کاردیوم)
 • شرایط قفسه سینه که خارج از محدوده قلب است

می تواند بدست آید.

ترخیص از سی تی آنژیو

هنگامی که تمامی عکس ها گرفته شدند (حدودا ۲۰ دقیقه بعد) قبل از اینکه فرد مرخص شود، جهت تحت نظر بودن و برداشتن کانولای وریدی از دست او به محل ریکاوری برده می شود.

در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، ممکن است از او خواسته شود تا رفع شدن اثرات این دارو منتظر بماند.

عوارض سی تی آنژیو چیست؟

✅ در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، معمولا او تا هنگام برطرف شدن هر گونه احساس سبکی در سر که معمولا تا نیم ساعت طول می کشد تحت نظر قرار می گیرد. البته این زمان می تواند بیش از نیم ساعت نیز به طول انجامد.

✅ اگر فرد در اثر مصرف نیتروگلیسرین دچار سردرد شود، این درد نسبتا سریع و ظرف مدت ۲۰ دقیقه و حتی کمتر از آن تسکین می یابد. همچنین ممکن است فرد نسبت به ماده حاجب حساسیت نشان دهد.

✅ این حساسیت می تواند از اثرات خفیف مانند عطسه، خارش، راش و کهیر تا واکنش های شدید را در بر گیرد. واکنش های شدید به ندرت اتفاق می افتند اما می توانند به سختی در تنفس، افت فشار خون و تورم بافت نرم صورت و گلو منجر شوند.

آیا سی تی آنژیو عواقبی در پی دارد؟

هنگامی که این وضعیت در راه های هوایی اتفاق می افتد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. چنین واکنش هایی بسیار نادر هستند اما این واکنش ها باید به سرعت توسط کادر پزشکی که برای چنین شرایط اورژانسی آموزش دیده اند درمان شوند.

در صورتی که فرد سابقه واکنش حساسیتی به ماده حاجب را داشته یا یک زمینه ای قوی در ارتباط با حساسیت به موارد دیگر داشته باشد باید قبل از انجام آزمایش، کادر پزشکی مرکز رادیولوژی را از آن مطلع سازد.

دوز تشعشعات در این فرایند حدودا ۲ تا ۲۱.۵ میلی سیورت (یک معیار اندازه گیری دوز تشعشعات) است.

تصویر برداری سی تی آنژیو چقدر طول می کشد؟

تمام فرایند از جمله آماده سازی، تصویر برداری و بهبود مخصوصا اگر به فرد بتا بلاکر داده شود، می تواند حداکثر ۳ تا ۴ ساعت به طول انجامد. تصویر برداری به تنهایی حدودا ۲۰ دقیقه طول می کشد.آنژیوگرافی قلب

خطرات سی تی آنژیو

خطرات اصلی آزمایش سی تی آنژیو عبارتند از:

ماده حاجب ید دار

✅ پارگی رگ ناشی از کانولا که به ندرت اتفاق می افتد.

✅ تزریق سریع ماده حاجب متوسط به بافت های اطراف می تواند سبب پارگی دیواره ورید های کوچک شود.

✅ تزریق شدن هوا به درون ورید که امروزه با تدابیر ایمنی دستگاه های تزریق کننده پیشرفته این اتفاق رخ نمی دهد.

✅ واکنش حساسیتی به ماده حاجب که می تواند شامل عطسه، خارش، راش و کهیر شود. این مورد نیز در درصد کمی از بیماران اتفاق می افتد.

این موارد معمولا در عرض چند دقیقه پس از تزریق اتفاق می افتند. واکنش های شدید تر به ندرت اتفاق افتاده و شامل افت فشار خون و تورم بافت های نرم می شوند که می توانند زندگی فرد را تهدید کنند. این واکنش ها نیازمند درمان فوری هستند. در صورت رخ دادن واکنش های شدید، کادر پزشکی در مرکز رادیولوژی (جایی که از بیمار آزمایش گرفته می شود) برای درمان آنها آموزش دیده اند.

بیماران مبتلا به نقص کلیوی ممکن است پس از مصرف ماده حاجب ید دار، بدتر شدن عملکرد کلیه را تجربه کنند. این وضعیت معمولا پس از گذشت چند روز بهبود می یابد. در صورتی که نقص کلیوی شدید باشد، تا زمانی که اطلاعاتی که از تصویر برداری که به این روش بدست می آیند مهم تر از خطر افزایش زوال عملکرد کلیوی نباشند این آزمایش انجام نخواهد شد.

✅ دارو های بتا بلاکر می توانند در افراد مبتلا به آسم سبب برونکو اسپاسم (تنگ شدن راه های هوایی بزرگ) شوند. این دارو ها به افرادی که باید جهت حفظ کارکرد طبیعی قلب، ضربان قلبشان بالا باشد داده نخواهند شد.

نیتروگلیسرین می تواند سبب ایجاد سر درد و افت فشار خون شود.

✅ بیماران مبتلا به دیابت که داروی مت فورمین مصرف می کنند بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیوی شان ممکن است مجبور به قطع مصرف آن باشند. در صورتی که بیمار مت فورمین مصرف می کند باید نتایج تست اخیر عملکرد کلیوی خود را جهت بررسی با خود به همراه آورد.

سی تی آنژیوگرافی در بارداری

✅ این آزمایش به دلیل قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات برای خانم های باردار انجام نمی شود.

✅ در بیمارانی که به فرزندان خود شیر می دهند، ماده حاجب می تواند وارد شیر شود اما به اندازه ای نیست که کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای سی تی آنژیو

این روش برای بیمارانی که مشکل بهبودی در محل زخم دارند توصیه می شود، اما به هر صورت به عنوان روشی نسبتا نوپا هنوز به تکامل روش معمول آنژیوگرافی نرسیده است.

مزیت آزمایش این است که حتی در صورتی که آترواسکلروز (یک بیماری که سبب انسداد جریان خون در عروق می شود) سبب انسداد جریان خون نشود، این تست قادر به نشان دادن وسعت و محل آن در شریان های کرونری می باشد.

برای آشنایی با آنژیوگرافی عروق قلب از طریق دست کلیک کنید : آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

اطلاعات منتشر شده بیان دارند که اگر آزمایش صورت گرفت و هیچگونه بیماری عروق کرونری تشخیص داده نشد، پزشک می تواند از این اطلاعات استفاده کرده و علائم بیمار را درمان کند.

هنگامی که عروق کرونری ناهنجاری هایی را نشان می دهند، پزشک درمان بیمار را بر اساس اطلاعات نشان داده شده از ناهنجاری ها تغییر می دهد.

سی تی آنژیو آزمایشی نسبتا جدید است و روش های انجام آن به دلیل توسعه سریع تجهیزات جدید در حال تکامل هستند. هنوز هم در ارتباط با مزایای این آزمایش بین پزشکان متخصص (متخصصان قلب و رادیولوژیست ها) اختلاف نظر وجود دارد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  درد در قفسه داشتم به دکتر مراجعه کردم نوار و اکو گرفت مشکلی نداشتم سی تی انژیو نوشته برم یا نه راستی مراکز سی تی انژیو در تهران کجا هستش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی دقیق کافی نیست. بهترین مراکز جهت سی تی آنژیوگرافی در تهران بیمارستان شهید رجایی و بیمارستان بانک ملی می‌باشند
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  ببخشید جناب دکتر دوباره مزاحم میشم اگر در نواحی عروق دست انسداد وجود داشته باشه می تونه در سی تی انژیو قلب یا ریه یا نواحی سروگردن اختلال به وجودبیاره ؟ ایا می تونه مانع از عبور ماده حاجب بشه؟به طور کلی اگه اگه درعروق دست انسداد وجود داشته باشه فرد میتونه سی تی انژیو درنواحی قفسه سینه یاسروگردن انجام بده ؟ایامشکلی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   انسداد شریان دست اختلالی در سی تی آنژیوگرافی قلب یا مغز ایجاد نخواهد کرد زیرا تزریق ماده حاجب در ورید دست انجام می‌شود نه در شریان
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وادب خدمت جناب اقای دکتر ایا انسداد یانتگی عروق دست می تونه مشکل ایجاد کنه برای انجام سی تی انژیو درناحیه قفسه سینه یا سر یاحتی درروند ازمایش اختلال به وجود بیاره؟به طور کلی اگر در مسیر عبور ماده حاجب تزریقی انسداد یاتنگی عروق باشه میتونه موجب اختلال در رسیدن ماده حاجب به عروق هدف بشه؟به خصوص اگر تنگی عروق در دست باشه؟باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب انسداد عروق در هر قسمت موجب علایم کم شدن خون‌رسانی به نواحی بعد از تنگی یا انسداد می‌شود و در دست میتواند به شکل احساس ضعف و درد و خستگی در دست بدنبال فعالیت با آن دست شود. بخشی از خونرسانی به قسمت پشت مغز به وسیله شریان‌های انجام می‌گیرد که از عروق تامین کننده جریان خون دست منشعب می شوند ولی به دلیل اینکه دو طرف مغز ارتباطات وسیعی با یکدیگر دارند انسداد یک طرفه این عروق موجب کم خونی و یا سکته مغزی در آن ناحیه مغز نمی شود مگر در موارد خیلی شدید که تنگی و یا انسداد دو طرف باشد و معمولاً به صورت علائمی نظیر سرگیجه خود را نشان میدهد و در پروسه انجام سی تی آنژیو گرافی نیز به دلیل وجود ارتباطات مذکور چه در مغز و چه در قسمتهای مختلف دست با یکدیگر بعد از ایجاد تنگی موجب اختلال خونرسانی خیلی وسیع به دست نمی شود مگر در موارد انسداد حاد مه به وسیله لخته پرانی ایجاد می‌شود. بنابراین سیتی آنژیوگرافی در این موارد نشان دهنده تنگی و یا انسداد کامل خواهد بود و در قسمت بعد از تنگی نیز ماده حاجب جریان خواهد داشت و قسمتهای انتهایی تر نیز دیده خواهند شد
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ایا متخصص قلب میتونه سی تی انژیومغز وعروق کاروتید تجویز بکنه؟یا اینکه برای انجام سی تی انژیو مغزوعروق گردن باید به متخصص مغزواعصاب مراجعه کرد؟درصورتی که بیمار مشکل داشته باشد واین ازمایش های تصویر برداری سی تی انژیو مغز وگردن نیاز باشد کدام متخصص باید تجویز کند وبیمار مراجعه بکنه؟خیلی ممنون از خدمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله همه پزشکان میتوانند سی تی آنژیوگرافی عروق مغز و کاروتید را درخواست کنند
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت جناب اقای دکتر اقای دکتر میشه همزمان سی تی انژیو عروق مغزی وکاروتیدوعروق قلبی رو همزمان انجام داد؟بسیار ممنون میشم جوابموبدهید باتشکر از خدمات حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله ولی کیفیت خوبی نخواهد داشت و بهتر است که در دو پروتکل جداگانه انجام شود
 • تصویر کاربر شیما شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا سی تی انژیو قلب میتونه تاحدودی مشکلات عروق ریوی رو هم نشون بده؟یا به عبارت دیگر اگر سی تی انژیو قلب نورمال باشه باز نیازی به سی تی انژیوریوی هست؟خلی ممنون میشم پاسخ حقیررو بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که درخواست شود اپراتور می‌تواند سی تی آنژیوگرافی قلب ( کرونر) و عروق ریوی را همزمان انجام داد. سی تی آنژیوگرافی عروق ریوی معمولا زمانی درخواست میشود که پزشک به آمبولی ریه و یا ناهنجاری های مادرزادی عروق ریوی مشکوک باشد. بنابراین سی تی آنژیوگرافی عروق قلب و عروق ریوی اطلاعات تشخیصی متفاوتی را در اختیار پزشک قرار می‌دهند و بسته به شک بالینی درخواست میشوند و جایگزین یکدیگر نیستند
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ایادر سی تی انژیو قلب اعورت قفسه سینه واعورت شکمی ومشکلات اونها به خوبی مشخص میشود؟وعروق بسیار کوچک کرونر کاملا دیده میشود؟ممنون میشم جواب حقیر رو بدهید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در سی تی آنژیوگرافی قلب قسمتی از آئورت که در قفسه سینه قرار دارد و بخشی از قسمت فوقانی آئورت شکمی که در نزدیکی قفسه سینه است بخوبی دیده میشود ولی قسمت های مرکزی و انتهای آئورت شکمی دیده نمیشود مگر اینکه در زمان درخواست سی تی آنژیوگرافی اشاره شده باشد که آئورت شکمی نیز تصویر برداری شود تا پروتکل تصویر برداری مناسب اعمال شود. در سی تی آنژیوگرافی عروق قلب هو عروق اصلی و شاخه های مهم آنها دیده میشوند ولی دقت خوبی برای عروق بسیار ریز ندارد
 • تصویر کاربر دینا یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  عکس های اکو دینا عبدالله زاده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   متاسفانه عکسی نرسیده است لطفاً فایل ها را با فرمت مناسب بفرستید
 • تصویر کاربر Iraj شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز . ایرج از استان بوشهر هستم دو سال پیش آنژیوگرافی انجام دادم نسبتا موفقیت آمیز بود . اما بخاطر استرس و نگرانی مخصوصا شبها دکتر قرص امپرازولام تجویز کرد . ولی میبینم عوارض از استفاده ار این قرص برایم نمایان شده . از جناب آقای دکتر ایا میتونم این قرص را کنار بگذارم . خواهشمندم مرا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله بتدریج دارو را کم کرده و قطع کنید و در صورت عود علائم با یکی از همکاران محترم روانپزشک مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 446 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 17سالمه و یک سالهکهدچار تنگی نفس و درد قفسه سینه هستم به خصوص در ناحیه چپ روز بهروز تنگی نفس ودردم بیشتر میشه واحساس میکنم که ریتم قلبم تغییر کرده ازمایش های ایتدایی مانند اکو ونوار قلب انجام دادم که نورمال بودن وخودم احساس میکنم رگ های قلبم گرفته ایا به نظر شما سیتی انژیو برای من مناسبه؟واینکه هنگام تصویر برداری نفسمو نمیتونم خیلی حبس کنم ممکنه تصاویر نامفهوم باشن؟ممنون میشم بندهروراهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال ابتلا به گرفتگی عروق در این سن بسیار کم است و در صورت عدم ابتلا به فرم های ارثی بالا بودن کلسترول خون تقریباً این احتمال منتفی است ولی اشکالات مادرزادی عروق قلبی و نیز بیماری‌های کمتر شایع را نمیتوان با قطعیت کنار گذاشت لذا توصیه می‌کنم بعد از مراجعه به یکی از همکاران محترم قلب و عروق پس از اخذ شرح حال دقیق در صورت صلاحدید ایشان سی تی آنژیوگرافی را انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات