سی تی آنژیو قلب چگونه انجام می شود؟

سی تی آنژیو گرافی چیست؟

سی تی آنژیو عروق کرونر از اسکن توموگرافی کامپیوتری، جهت تصویر برداری از شریان های کرونری قلب در حال تپیدن، استفاده می کند.
این شریان ها، خون مورد نیاز عضله قلب را به آن می رسانند و بیماری این عروق (آترواسکلروز یا تصلب شرایین) عامل بسیاری از حملات قلبی می باشد.

مواد حاجب به درون ورید (معمولا بازو) تزریق می شوند. مواد حاجب غلظت خون در عروق را افزایش می دهند و ساختارهای درونی و بیرونی عروق خونی را در عکس برداری آنژیوگرام قابل مشاهده می کنند.

ممکن است داروهایی نیز جهت کاهش جریان خون و ضربان قلب به بیمار داده شود تا تصاویر واضح تر بوده و آسان تر تفسیر شوند. این دارو ها می توانند هم به صورت قرص داده شده و هم از طریق یک کانولای وریدی (یک لوله پلاستیکی باریک) به درون بازو تزریق شوند.

کی سی تی آنژیوگرافی انجام دهیم؟

چرا پزشک از بیمار می خواهد تا سی تی آنژیو عروق کرونر یا CTCA را انجام دهد؟

هنگامی که بیمار با علائم گرفتگی عروق به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا بیمار به تنگی عروق کرونری که می تواند عامل ایجاد علائم او باشد، انجام این آزمایش را از او درخواست کند.

علائم رایج گرفتگی عروق کرونر :

 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب
 • استفراغ

آمادگی برای سی تی آنژیوگرافی

در این بخش به پاسخ این سوال می پردازیم که چگونه باید برای انجام آزمایش سی تی آنژیو آماده شد؟

تصویر های توموگرافی کامپیوتری (CT) در صورتی که ضربان قلب بیمار آرام باشد وضوح بهتری خواهند داشت. از این رو ممکن است قبل از انجام آزمایش جهت کاهش ضربان قلب بیمار به او دارو داده شود.

توصیه می شود که بیمار قبل از انجام این آزمایش از مصرف هرگونه چای (از جمله چای گیاهان دارویی)، قهوه، نوشابه، شکلات یا دیگر مواد محرک خودداری کند، زیرا این مواد حاوی کافئین هستند و می توانند ضربان قلب را افزایش دهند.

✅ ناشتا بودن قبل از آزمایش ضروری نیست اما پر بودن شکم بیمار توصیه نمی شود، زیرا پر بودن شکم و دادن ماده حاجب به بیمار می تواند سبب ایجاد حالت تهوع در بیمار شود.

✅ در صورتی که فرد به آسم، دیابت، هر گونه مشکل کلیوی و ضربان غیر عادی قلب ابتلا دارد یا سابقه حساسیت به مواد حاجب استفاده شده در فرایند رادیولوژی را دارد، ضروری است که کارکنان مرکز رادیولوژی را از این موضوع با خبر کند.

✅ در صورتی که فرد به هر کدام از وضعیت های گفته شده مبتلا باشد، احتمال دارد که انجام این آزمایش برای او ممکن نباشد. ممکن است پس از اینکه بیمار به مرکز درمانی رسید نیاز به ساعت ها آماده سازی قبل از انجام این آزمایش داشته باشد.

در صورتی که فرد برای بیماری دیابت خود داروی متفورمین مصرف می کند، بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیه خود ممکن است نیاز باشد تا جهت انجام این آزمایش، مصرف دارو را قطع کند. فرد باید نتیجه آزمایش اخیر عملکرد کلیوی را با خود به همراه آورد تا این مورد بتواند بررسی شود.

✅ بسیاری از بیماران در هنگام آزمایش فردی دیگر را با خود به همراه می آورند تا بتواند آنها را به خانه برساند. با این وجود، ممکن است بیمار مجبور شود تا هنگام رفع شدن اثرات داروی کاهنده ضربان قلب در مرکز درمانی بماند. پس از آن نیز ممکن است فرد بیمار هنگام رانندگی یا راه رفتن مقداری احساس سبکی در سر داشته باشد.

در حین آزمایش سی تی آنژیو چه اتفاقی می افتد؟

مراحل سی تی آنژیو : آماده سازی، تصویربرداری و بهبودی (ریکاوری) نام دارند.

آماده سازی برای سی تی آنژیو

قبل از سی تی آنژیوگرافی ، از بیمار درباره سابقه پزشکی او (مشکلات یا علائمی که سبب شده اند پزشک عمومی یا متخصص، بیمار را برای انجام این تست ارجاع دهند) سوال پرسیده خواهد شد.

✅ ضربان قلب بیمار به وسیله یک دستگاه نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) بررسی خواهد شد. حدودا ۴ قطعه الکترود بر روی پوست قفسه سینه فرد قرار داده می شود تا سیم ها بتوانند به این قطعات وصل شوند.

✅ پزشک متخصصی (رادیولوژیست یا متخصص قلب) که بر انجام فرایند آزمایش نظارت دارد نوار قلب بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتی که ضربان قلب بیمار عادی باشد، یک کانولای داخل رگی به یکی از ورید ها که معمولا جلوی چین آرنج است وارد خواهد شد.

✅ بسته به نوع دستگاه تصویربرداری CT که استفاده می شود، در صورتی که ضربان فرد بالای ۶۰ بار در دقیقه باشد ممکن است دارویی خوراکی یا درون رگی به نام بتا بلاکر جهت کاهش ضربان قلب به بیمار بدهند. کاهش ضربان قلب سبب واضح تر شدن تصاویر و آسان تر شدن تفسیر آنها می شود.

✅ فشار خون و ضربان بیمار بررسی خواهند شد و هنگامی که ضربان قلب او به حد لازم (ریتم عادی) رسید، بیمار به محل آماده سازی در اتاق تصویر برداری CT برده خواهد شد.

✅ چندین دقیقه قبل از انجام آزمایش، به وسیله یک اسپری مشابه با اسپری هایی که افراد مبتلا به آسم استفاده می کنند مقداری نیتروگلیسرین به پشت حلق فرد اسپری می شود. این کار جهت متسع کردن عروق کرونری جهت کمک به آزمایش استفاده خواهد شد.

در صورتی که فرد جهت درمان یا جلوگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه که به عضله قلب مربوط است) به طور معمول قرص یا برچسب نیتروگلیسرین استفاده نمی کند، این کار می تواند سبب سردرد یا احساس خفیف سبکی سر در او شود.

سی تی آنژیوگرافی

تصویر برداری سی تی آنژیوگرافی

پس از گذراندن گام های آمادگی، بیمار وارد مراحل سی تی آنژیو گرافی می شود.

✅ بیمار بر روی یک تخت دراز می کشد تا تصاویر به وسیله دستگاه تصویر برداری گرفته شوند. دستگاه سی تی اسکن، دستگاهی بزرگ و مربعی شکل است که یک سوراخ دایره وار را در خود جای داده است. گاهی اوقات این دستگاه به شکل یک دونات (یک نوع شیرینی) است.

تخت در هنگام تصویر برداری از قلب به داخل و بیرون سوراخ حرکت می کند. ضروری است که بیمار در حین عکس برداری حرکت نکند زیرا این کار بر روی کیفیت تصاویر تاثیر خواهد گذاشت.

✅ در برخی مراکز رادیولوژی، یک دوز آزمایشی از ماده حاجب به بیمار داده می شود تا زمان جا به جایی این ماده از بازو (جایی که تزریق شده است) تا به قلب اندازه گیری شود. این کار زمان دقیق شروع آزمایش را معین می کند. این کار می تواند توسط برخی دستگاه های سی تی اسکن درست قبل از شروع آزمایش اصلی انجام شود.

✅ درحالی که مریض بر روی تخت دراز کشیده است، ماده حاجب ید دار به وسیله یک دستگاه تزریق فشاری از طریق کانولا به ورید او تزریق می شود. این ماده گاهی به عنوان رنگ دهنده اشعه ایکس تصور می شود اما مایعی بی رنگ و شفاف است.

✅ هنگامی که ماده حاجب از طریق ورید ها به قلب می رسد تصویر برداری آغاز می شود. بیمار چرخش دستگاه سی تی اسکن را به دور خود احساس خواهد کرد. در هنگام تصویری برداری تخت به داخل و بیرون دستگاه حرکت می کند. در برخی دستگاه ها ممکن است تخت ثابت بوده یا مقدار کمی حرکت نماید.

✅ هر باری که تصویر برداری صورت می گیرد از بیمار خواسته می شود تا برای ۱۰ تا ۱۲ ثانیه نفس خود را حبس کند و حرکتی نکند، علت حبس نفس، تار شدن عکس ها در صورت حرکت کردن قفسه سینه است.

✅ دستگاه های اسکن یک سری عکس (برش مقطعی) از بالا تا پایین قلب می گیرند. همزمان با گرفته شدن این عکس ها نوار قلب بیمار نیز ثبت می شود.

دستگاه تصویر برداری از ثبت شدن پالس های الکتریکی توسط دستگاه نوار قلب بهره می برد و هر بار که قلب تپش می کند عکسی از قلب می گیرد.

✅ دستگاه سی تی اسکن با نوار قلب هماهنگ است و در بازه یا بازه هایی که قلب کمترین حرکت را دارد عکس هایی بدون حرکت از عروق کرونری قلب می گیرد و به همین ترتیب عکس ها به جای اینکه تار شوند شفاف به نظر می آیند.

سی تی آنژیوگرافی چه اطلاعاتی میدهد؟

✅ علائم و تنگی یا انسداد عروق کرونری که می توانند عامل حمله های قلبی باشند می توانند در این آزمایش تایید شوند. اطلاعات دیگری نیز در ارتباط با:

 • تغییرات عضله قلب
 • فضای داخلی چهار حفره قلب
 • دریچه ها
 • لایه های احاطه کننده قلب (پری کاردیوم)
 • شرایط قفسه سینه که خارج از محدوده قلب است

می تواند بدست آید.

ترخیص از سی تی آنژیو

هنگامی که تمامی عکس ها گرفته شدند (حدودا ۲۰ دقیقه بعد) قبل از اینکه فرد مرخص شود، جهت تحت نظر بودن و برداشتن کانولای وریدی از دست او به محل ریکاوری برده می شود.

در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، ممکن است از او خواسته شود تا رفع شدن اثرات این دارو منتظر بماند.

عوارض سی تی آنژیو چیست؟

✅ در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، معمولا او تا هنگام برطرف شدن هر گونه احساس سبکی در سر که معمولا تا نیم ساعت طول می کشد تحت نظر قرار می گیرد. البته این زمان می تواند بیش از نیم ساعت نیز به طول انجامد.

✅ اگر فرد در اثر مصرف نیتروگلیسرین دچار سردرد شود، این درد نسبتا سریع و ظرف مدت ۲۰ دقیقه و حتی کمتر از آن تسکین می یابد. همچنین ممکن است فرد نسبت به ماده حاجب حساسیت نشان دهد.

✅ این حساسیت می تواند از اثرات خفیف مانند عطسه، خارش، راش و کهیر تا واکنش های شدید را در بر گیرد. واکنش های شدید به ندرت اتفاق می افتند اما می توانند به سختی در تنفس، افت فشار خون و تورم بافت نرم صورت و گلو منجر شوند.

آیا سی تی آنژیو عواقبی در پی دارد؟

هنگامی که این وضعیت در راه های هوایی اتفاق می افتد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. چنین واکنش هایی بسیار نادر هستند اما این واکنش ها باید به سرعت توسط کادر پزشکی که برای چنین شرایط اورژانسی آموزش دیده اند درمان شوند.

در صورتی که فرد سابقه واکنش حساسیتی به ماده حاجب را داشته یا یک زمینه ای قوی در ارتباط با حساسیت به موارد دیگر داشته باشد باید قبل از انجام آزمایش، کادر پزشکی مرکز رادیولوژی را از آن مطلع سازد.

دوز تشعشعات در این فرایند حدودا ۲ تا ۲۱.۵ میلی سیورت (یک معیار اندازه گیری دوز تشعشعات) است.

تصویر برداری سی تی آنژیو چقدر طول می کشد؟

تمام فرایند از جمله آماده سازی، تصویر برداری و بهبود مخصوصا اگر به فرد بتا بلاکر داده شود، می تواند حداکثر ۳ تا ۴ ساعت به طول انجامد. تصویر برداری به تنهایی حدودا ۲۰ دقیقه طول می کشد.آنژیوگرافی قلب

خطرات سی تی آنژیو

خطرات اصلی آزمایش سی تی آنژیو عبارتند از:

ماده حاجب ید دار

✅ پارگی رگ ناشی از کانولا که به ندرت اتفاق می افتد.

✅ تزریق سریع ماده حاجب متوسط به بافت های اطراف می تواند سبب پارگی دیواره ورید های کوچک شود.

✅ تزریق شدن هوا به درون ورید که امروزه با تدابیر ایمنی دستگاه های تزریق کننده پیشرفته این اتفاق رخ نمی دهد.

✅ واکنش حساسیتی به ماده حاجب که می تواند شامل عطسه، خارش، راش و کهیر شود. این مورد نیز در درصد کمی از بیماران اتفاق می افتد.

این موارد معمولا در عرض چند دقیقه پس از تزریق اتفاق می افتند. واکنش های شدید تر به ندرت اتفاق افتاده و شامل افت فشار خون و تورم بافت های نرم می شوند که می توانند زندگی فرد را تهدید کنند. این واکنش ها نیازمند درمان فوری هستند. در صورت رخ دادن واکنش های شدید، کادر پزشکی در مرکز رادیولوژی (جایی که از بیمار آزمایش گرفته می شود) برای درمان آنها آموزش دیده اند.

بیماران مبتلا به نقص کلیوی ممکن است پس از مصرف ماده حاجب ید دار، بدتر شدن عملکرد کلیه را تجربه کنند. این وضعیت معمولا پس از گذشت چند روز بهبود می یابد. در صورتی که نقص کلیوی شدید باشد، تا زمانی که اطلاعاتی که از تصویر برداری که به این روش بدست می آیند مهم تر از خطر افزایش زوال عملکرد کلیوی نباشند این آزمایش انجام نخواهد شد.

✅ دارو های بتا بلاکر می توانند در افراد مبتلا به آسم سبب برونکو اسپاسم (تنگ شدن راه های هوایی بزرگ) شوند. این دارو ها به افرادی که باید جهت حفظ کارکرد طبیعی قلب، ضربان قلبشان بالا باشد داده نخواهند شد.

نیتروگلیسرین می تواند سبب ایجاد سر درد و افت فشار خون شود.

✅ بیماران مبتلا به دیابت که داروی مت فورمین مصرف می کنند بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیوی شان ممکن است مجبور به قطع مصرف آن باشند. در صورتی که بیمار مت فورمین مصرف می کند باید نتایج تست اخیر عملکرد کلیوی خود را جهت بررسی با خود به همراه آورد.

سی تی آنژیوگرافی در بارداری

✅ این آزمایش به دلیل قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات برای خانم های باردار انجام نمی شود.

✅ در بیمارانی که به فرزندان خود شیر می دهند، ماده حاجب می تواند وارد شیر شود اما به اندازه ای نیست که کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای سی تی آنژیو

این روش برای بیمارانی که مشکل بهبودی در محل زخم دارند توصیه می شود، اما به هر صورت به عنوان روشی نسبتا نوپا هنوز به تکامل روش معمول آنژیوگرافی نرسیده است.

مزیت آزمایش این است که حتی در صورتی که آترواسکلروز (یک بیماری که سبب انسداد جریان خون در عروق می شود) سبب انسداد جریان خون نشود، این تست قادر به نشان دادن وسعت و محل آن در شریان های کرونری می باشد.

برای آشنایی با آنژیوگرافی عروق قلب از طریق دست کلیک کنید : آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

اطلاعات منتشر شده بیان دارند که اگر آزمایش صورت گرفت و هیچگونه بیماری عروق کرونری تشخیص داده نشد، پزشک می تواند از این اطلاعات استفاده کرده و علائم بیمار را درمان کند.

هنگامی که عروق کرونری ناهنجاری هایی را نشان می دهند، پزشک درمان بیمار را بر اساس اطلاعات نشان داده شده از ناهنجاری ها تغییر می دهد.

سی تی آنژیو آزمایشی نسبتا جدید است و روش های انجام آن به دلیل توسعه سریع تجهیزات جدید در حال تکامل هستند. هنوز هم در ارتباط با مزایای این آزمایش بین پزشکان متخصص (متخصصان قلب و رادیولوژیست ها) اختلاف نظر وجود دارد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، امیدوارم که حالتون خوب باشه. من پدرم حدود 2 ماه پیش از بیمارستان امام علی کرمانشاه آنژیوگرافی کردند و گفتند که دو رگ ایشان نیاز به فنر دارد (ناگفته نماند که سال 90 هم یک فنر گذاشته بودند که خوشبختانه همون فنر باز بود) و پزشک معالج ایشون چون به دستیارانش داده بودن که آنژیوگرافی رو انجام بدن پدرم دچار پسودوآنوریسم شدند که با زحمت تونستیم سودوآنوریسم رو درمان کنیم الان پدرم ترسیده و گفتن که در کرمانشاه فنر نمیذارن. گفتم با شما مشورت کنم که ما دارای دفترچه روستایی(بیمه سلامت هستیم) اگه شما زحمت گذاشتن فنر رو براشون بکشین هزینه دوتا فنر با بیمارستانش چقد در میاد. چونکه ما روستایی هستیم و وضعیت مالی مون هم خوب نیست که بریم بیمارستان خصوصی. ممنون اگه پاسخ منو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه در مراکزی که من فعالیت دارم این نوع بیمه پذیرفته نمی شود و با توجه به توضیحات شما توصیه می کنم که این کار را در یکی از مراکز خوب تهران مثل مرکز قلب تهران انجام دهید
   آدرس سایت مرکز قلب تهران :
   http://thc.tums.ac.ir/

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام من 50سالمه بعضی اوقات درقسمت قلبم احساس میکنم تیک میزنه به اینصورت که وقتی به سمت قلب درارکشیدم وقتی خون میخوادردبشه درقسمت زیرسینه حالت تیک ایجادمیشه وبایدتغییرحالت بدم وبه سمت دیگه بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   اطلاعات برای پاسخ به پرسش شما کافی نیست، توصیه می شود ابتدا به یک پزشک عمومی برای گرفتن شرح حال و راهنمایی برای مسیر درمانی مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام ببخشیدفرق سی تی آنژیوباآنژیوگرافی چیه وکدام یک ازنظرهزینه ومدت ودقت وسایرمواردبهتره وچراپزشکان محترم سی تی پیشنهادنمیکنن احتمالا ازنظرهزینه چیزی به آنهانمیرسه لطفاراهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سی تی آنژیوگرافی نسبت به آنژیوگرافی دقت بسیار کمتری دارد و در صورت توصیه می شود که بیمار مشکلی برای انجام آنژیوگرافی داشته باشد.

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  دخترم در سال ٩٥ قبل از عمل ستون فقرات به دليل تزريق امپي سيلين چيني در بيمارستان مهراد دچار تشنج شد و از اون موقع تا الان لاموتريژين مصرف ميكنه
  چهارشنبه هم سي تي انژيو داره
  ايا سابقه ي تشنج و استفاده از قرص تشنج كه هنوز ادامه داره براي انجام سي تي انژيو براي دخترم مشكلي ايجاد نميكنه؟
  دخترم ١٥. سالشه
  ممنون از پاسخگويي شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که علت تشنج حساسیت به ماده حاجب نبوده باشد انجام سی تی آنژیو در ایشون منعی ندارد

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باسلام .پنج ماه پیش آنژیوگرافی قلب شده ام و بعداز عمل سردردهای شدید دارم چه کاری باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   سردرد شما به علت آنژیوگرافی نیست در صورتی که از داروهای ایجاد کننده سردرد استفاده نمی کنید توصیه می کنم که به یکی از همکاران محترم نورولوژیست مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر mehrnaz سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر تقای دکتر از سمت پدری من در هر سنی با MA فوت شدن و ناراحتب قلبی رو همه اشون دارن من با توجه به یک سری علائم بالینی که دارم تپش قلب،درد گرفتن دست چپ،یا تیر کشیدن قفسه سینه در زمان کوتاه در حین استراحت کفته شده که سی اثتی انژیو بشم می خواستم نظر شمارو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   انجام سی تی آنژیو گرافی در شما پیشنهاد منطقی هست

 • تصویر کاربر سهند سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام من فردی 40 ساله می باشم که( در یکی از شهرستانهای که امکانات پزشکی پیشرفته وجود ندارد) حدود یک هفته پیش بر اثر درد در ناحیه قفسه سینه و درد در دست راستم 4 روز در بیمارستان بستری شدم و بعد از آن به تشخیص دکتر معالجم جهت آنژیوگرافی معرفی شدم وبعد از آن به توصیه پزشکی دیگری سی تی آنژیوگرافی به من توصیه شد و حالا من مانده ام کدام از این روشها را انجام بدهم و اگر راه کاری دیگری غیر از این موارد وجود دارد خواهشمند هستم من را راهنمایی فرمائید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   تصمیم‌گیری در مورد انجام آنژیوگرافی و یا سی تی آنژیوگرافی و تابع شرایط و حالات بیمار هست در صورتی که با توجه به شرح حال و یافته های به دست آمده از نوار قلب ،تست ورزش و اکو بیشتر احتمال گرفتگی عروق را داده باشیم توصیه به انجام آنژیوگرافی و در غیر اینصورت توصیه به انجام سی تی آنژیوگرافی می کنم

 • تصویر کاربر لیدا شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من افتادگی دریچه ی میترال دارم و بعضی وقت ها دچار تپش شدید قلب برای مدت چند ثانیه میشم بطوری که احساس میکنم دارم سکته میکنم ، بشدت هم عصبی هستم و زود از کوره در میرم و احساس میکنم به قلبم فشار میاد ، میخواستم ببینم آیا برای چک کردن وضعیت قلبم نوار قلب میتونه کافی باشه یا خیر ؟ چون چندباری که نوار قلب و اکو در سالهای قبل انجام دادم ، گفتن مشکلی ندارم .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که یک نوار قلب ۴۸ ساعت انجام بدید و اکو نیز هر دو الی سه سال یکبار تکرار شود

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی 42 ساله هستم که الان چند ماهی است که به یکباره درد شدیدی فقط عضله قلبم را به درد می آورد طوری که فقط دراز میکشم و کل بدنم را بی حس میکند جوری که برای یک ساعت نمی توانم کاری را انجام بدهم در زمینه کاری بسیار استرس و مسئولیت کاری بالایی دارم به بیمازستان قلب تهران رفتم و اکو وآزمایشات خون و تست ورزش را انجام دادم دکتر اعلام کرد که در تست ورزش شما مثبت و مقداری مشکوک است و چون متوجه شد که بیماری قلبی در برادر بزرگ من هم هست گفت که سیتی آنژیو کنم . دکتر گفت که این درد مربوط به قلب شما نیست حالا با توجه به این شرح حال از شما میخواهم بدانم که این آیا این کار را انجام بدهم یا نه؟ چون خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توضیحات ارائه شده انجام سی تی آنژیو گرافی رو پیشنهاد می کنم

 • تصویر کاربر Haniye چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام.مادرم۵۴ساله هستن. یک ماه پیش به دلیل تنگی نفس شدید وسرگیجه به دکترقلب مراجعه کردن وگفتن۸۰درصد رگ اصلی بسته شده وبراش فنرگذاشتن اما همچنان سرگیجه وتنگی نفس رو دارن طوریکه باید اورژانس بیادبالاسرش به دکترشونم که میگیم میگن قلب سالمه وعلائمتون ناشناخته ست.الان مابایدپیش چه دکتری ببریمش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   سرگیجه ایشون با گرفتگی رگ قلب قابل توجیه نیست و در این مورد می توانید با یک پزشک متخصص بیماریهای داخلی مغز و اعصاب و یا یکی از همکاران محترم گوش و حلق و بینی و مشورت بفرمایید
   در مورد تنگی نفس میتونه ناشی از بیماری‌های قلبی و یا ریوی باشد در صورت امکان گزارش اکو و آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی ایشون رو بفرستید تا بتوانم در این مورد با اطلاعات دقیق تری به سوال شما پاسخ بدم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر