فشار خون بالا در بارداری چگونه کنترل و درمان می شود؟

فشار خون بالا در بارداری الزاما خطرناک نیستند. فشار خون بالا در بارداری نیازمند پایش دقیق است. در اینجا به مطالبی می پردازیم که نیاز است بدانید تا از خود و کودکتان مراقبت کنید.

انواع فشار خون در طول بارداری

فشار خون حاملگی

 کسانی که فشار خون حاملگی دارند، بعد از هفته ی ۲۰ بارداری دچار فشار خون بالا می شوند. در این افراد پروتئین اضافه ای در ادرار وجود نداشته یا نشانه ای از آسیب اندامی وجود نخواهد داشت. بعضی از کسانی که فشار خون حاملگی دارند، در نهایت به پره اکلامپسی دچار می شوند.

پره اکلامپسی

 پره اکلامپسی زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بعد از هفته ی ۲۰ بارداری رخ دهد و همراه با علائم دیگری که نشان دهنده ی آسیب به اندام های بدن شامل کلیه، کبد، خون یا مغز است، باشد. پره اکلامپسی درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی مثل رخ دادن تشنج در مادر و مرگ جنین و مادر شود.

قبلا پره اکلامپسی فقط در حالتی تشخیص داده میشد که خانم باردار دچار فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار می شد. اما اکنون متخصصان می دانند که ممکن است پره اکلامپسی بدون وجود پروتئین در ادرار وجود داشته باشد.

فشار خون مزمن

 فشار خون مزمن، فشار خون بالایی است که قبل از بارداری یا قبل از هفته ی ۲۰ حاملگی رخ می دهد. اما به این دلیل که فشار خون بالا معمولا علامتی ندارد، در هنگام شروع تشخیص آن سخت است.

 فشار خون مزمن که پره اکلامپسی به آن اضافه شده

 این مشکل در خانم هایی ایجاد می شود که قبل از بارداری فشار خون مزمن دارند و بعد از بارداری فشار خونشان تشدید شده و پروتئین در ادرارشان ظاهر شده یا دچار دیگر عوارض مرتبط در هنگام بارداری می شوند.

فشار خون بالا در بارداری

عوارض فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا در بارداری خطرات مختلفی را ایجاد می کند، از جمله:

کاهش جریان خون جفت

اگر جفت خون رسانی کافی نداشته باشد، ممکن است کودک شما اکسیژن و مواد غذایی کمتری دریافت کند. این موضوع میتواند سبب رشد آهسته (کاهش رشد درون رحمی)، تولد با وزن کم یا تولد نارس شود.

جدا شدن جفت

پره اکلامپسی خطر ایجاد این مشکل را برای شما افزایش می دهد، شرایطی که در آن قبل از زایمان جفت از دیواره ی داخلی رحم جدا میشود. جدا شدن شدید میتواند باعث خونریزی شدید شود، چیزی که میتواند تهدید کننده ی حیات برای شما و کودکتان باشد.

کاهش رشد درون رحمی

فشار خون بالا در بارداری ممکن است باعث کاهش رشد یا رشد آهسته ی کودک شما شود.

آسیب به دیگر اندام های شما

کنترل ضعیف فشار خون شما می تواند باعث آسیب به مغز، قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و دیگر اندام های اصلی شما شود. در موارد شدید، این مسئله میتواند تهدید کننده ی حیات باشد.

تولد نارس

بعضی اوقات نیاز است که زایمان زودتر انجام شود تا از عوارض احتمالی تهدید کننده ی حیات فشار خون بالا در بارداری پیشگیری شود.

بیماری های قلبی عروقی در آینده

ابتلا به پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی عروقی در آینده را افزایش دهد. خطر ابتلای شما در آینده به بیماری های قلبی عروقی در صورتی که بیش از یک ماه پره اکلامپسی داشته باشید یا به دلیل فشار خون بالا زایمان زودرس داشته باشید بالاتر خواهد بود.

فشار خون نرمال در بارداری چند است؟

فشار خون نرمال در بارداری برای عدد کوچکتر بین ۶۰ الی ۸۰ میلی متر جیوه است و برای عدد بزرگتر بین ۹۰ الی ۱۲۰ میلیمتر جیوه است.

اگر عدد بزرگتر شما (فشار سیستولیک) بالاتر از عدد ۱۴۰میلیمتر جیوه و عدد کوچکتر شما بالاتر از عدد ۹۰ میلیمتر جیوه باشد شما به فشار خون بارداری مبتلا هستید و بهتر است هر چه سریعتر با پزشک خود مشورت کنید.

علائم پره اکلامپسی در بارداری چیست ؟

در کنار فشار خون بالا، دیگر علائم پره اکلامپسی شامل موارد زیر هستند:

 • پروتئین اضافی در ادرار (پروتئینوری) یا علامت دیگری از مشکلات کلیه ای
 • سردرد شدید
 • تغییر در بینایی، شامل از دست دادن موقت بینایی، تیره شدن دید و حساسیت به نور
 • درد قسمت فوقانی شکم، معمولا زیر دنده ها و سمت راست
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش مقدار پلاکت های خون شما (ترومبوسیتوپنی)
 • ضعف عملکرد کبدی
 • تنگی نفس، در اثر تجمع مایع در ریه های شما

افزایش وزن ناگهانی و تورم (ادم) به خصوص در صورت و دست هایتان، اغلب با پره اکلامپسی در ارتباط است. اما همینطور ممکن است در بارداری های طبیعی نیز رخ دهند، درنتیجه افزایش وزن و تورم به عنوان یک علامت قابل اعتماد پره اکلامپسی درنظر گرفته نمی شوند.

مصرف داروی فشار خون در دوران بارداری

استفاده از بعضی داروهای فشار خون در هنگام بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، اما داروهای مهارکننده ی آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین (ACEI)، مسدود کننده ی گیرنده آنژیوتانسین ۲ و مهارکننده های رنین در حالت کلی در بارداری ممنوع هستند.

با این حال درمان مهم است. فشار خون بالا شما را در معرض خطر حمله ی قلبی، سکته ی مغزی و دیگر عارضه های مهم قرار می دهد. و می تواند برای کودک شما خطرناک باشد.

اگر در هنگام بارداری برای کنترل فشار خونتان نیاز به دارو دارید، پزشکتان مناسب ترین دارو را در بهترین مقدارش برای شما تجویز خواهد کرد. دارو را دقیقا مانند دستور پزشک مصرف کنید. خودتان مصرف دارو را قطع نکنید و مقدار مصرف آن را تغییر ندهید.

فشار خون بالا در بارداری

برای آماده شدن جهت بارداری چه کاری باید انجام دهم؟

اگر شما فشار خون دارید، با پزشکی که قرار است به بارداری شما رسیدگی کند یک قرار ملاقات تنظیم کنید. همچنین با دیگر اعضای گروه پزشکی خود ملاقات کنید، مثل پزشک خانوادگیتان یا یک متخصص قلب و عروق.

آن ها بهترین راه برای مدیریت فشار خون شما را ارزیابی می کنند و تغییرات درمانی که ممکن است برای بارداری نیاز باشد را درنظر می گیرند. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است پزشکتان توصیه کند که قبل از سعی برای بارداری چند کیلو وزن کم کنید.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

مراقبت خوب از خودتان بهترین راه برای مراقبت از کودکتان است. برای مثال:

قرارهای قبل از تولد با پزشکتان را جدی بگیرید.

در سراسر بارداریتان به صورت مرتب به پزشکتان مراجعه کنید.

داروهای فشار خونتان را همانند تجویزشان مصرف کنید.

پزشک شما بی خطرترین دارو را با مناسب ترین مقدار برای شما تجویز خواهد کرد.

فعال باشید.

توصیه های پزشکتان برای فعالیت های جسمی را پیگیری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید.

در صورت نیاز به کمک بیشتر، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

موارد منع شده را بدانید.

از سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر پرهیز کنید. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود صحبت کنید.

پژوهشگران در حال تحقیق برای راهی جهت پیشگیری از پره اکلامپسی هستند، اما در آینده ی دور، هنوز راه واضحی برای آن کشف نشده است. اگر در طی بارداری قلبی خود دچار اخلال فشار خون شده بودید، ممکن است پزشک شما دوز روزانه ی آسپرین برای شما توصیه کند که در اواخر سه ماهه ی اول بارداری شروع میشود.

فشار خون بالا در ماه نهم بارداری

برای پیشگیری از عوارض، ممکن است پزشک شما قبل از تاریخ تعیین شده زایمان را انجام دهد. چه شما دچار آسیب انتهایی اندام ها شوید، چه کودکتان دچار عوارض شود، زمان بندی زایمان شما براساس چگونگی کنترل فشار خون شما خواهد بود.

اگر شما دچار پره اکلامپسی شدید باشید، ممکن است در هنگام درد زایمانتان برای جلوگیری از تشنج به شما داروهایی بدهند.

 

شیردهی با فشار خون بالا

در بیشتر خانم هایی که فشار خون بالا دارند، شیردهی توصیه شده است، حتی خانمی که دارو مصرف میکند. قبل از تولد کودکتان با پزشک خود در مورد داروهایتان صحبت کنید. بعضی اوقات داروی فشار خون جایگزینی لازم است.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خانمی 53ساله هستم مدتی ضربانم با لا بود چند وز فشار دیاستولم روی 9 میباشد کم کاری تیرویید دارم دارو مصرف میکنم برا فشارم متورال 50با لوزارتان 25رمصرف میکنم ایا کافیه بازم بعضی وقتها فشارم 11رو،9هست ضربانم بالای 95 لطفن راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید و بسته به نتیجه آن در مورد میزان مصرف داروها و نوع داروهای مفید تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر مهناز شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خانمی 53ساله هستم مدتی ضربانم با لا بود چند وز فشار دیاستولم روی 9 میباشد کم کاری تیرویید دارم دارو مصرف میکنم برا فشارم متورال 50با لوزارتان 25رمصرف میکنم ایا کافیه بازم بعضی وقتها فشارم 11رو،9هست ضربانم بالای 95 لطفن راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید و بسته به نتیجه آن در مورد میزان مصرف داروها و نوع داروهای مفید تصمیم گیری شود

 • تصویر کاربر کبری یکشنبه ۸ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 42 سالمه تازه دو ساله متوجه شدم مشکل فشار خون داشتم رفتم دکتر عمومی آزمایشاتی برام نوشتند و خوشبختانه همه سالم بودند یک مدت قرص آملوپرس برام نوشتند که مصرف میکردم هر موقع فشارم بالا بود که این مصرف را شبها انجام میدادم قبل خواب که بعد از مدتی مشکل فشار خونم برطرف نشد و هنوز فشارم روی13 الی 14 بودتپش قلبم روی 80 تا 85 بود و درد قفسه سینه داشتم و رفلکس معده مجددا پیش دکتر رفتم قرص پروپرانولول 20 برام نوشت و همان قرص قبلی روزی یک عددو قرص معده کلیدینیوم قبل از غذا و ورانیتیدین بعد از غذا که بعد از دو هفته از مصرف آنها فشارم بهتر شد 12 الی 12.5 تپش قلب70 الی 75 دکترم گفت که دیگه قرص آملوپرس رو نخورم هم.ن قرص پروپرانولول رو بخورم هر وقت فشارم بالا رفت دوباره از قرص آملوپرس بخورم یه سرما خوردگی باعث شد دوباره با وجود مصرف قرص فشارم13.5 الی14 بشه دیگه خسته شدم و دیگه فشارم رو نمیگیرم چون استرس میگیرم و فشارم بیشتر میره بالا جدیداً شبها قبل خواب قفسه سینم درد میگیره به یه طرف که میخوابم احساس تنگی سینه دارم نمیدونم چکار کنم دکتر من خدایا شکر مریضی نداشتم و سرما خوردگی باعث میشد سردرد بگیرم و اطلاع نداشتم که فشارم باعث سردردها هست ودیر به پزشک مراجعه کردم الان هم چون بهتر نمیشم استرس گرفتم این درد سینه که جدیدا دچارش شدم منو میترسونه میترسم شب بشه بخوابم البته درد شدید نیست ولی ممکنه مصرف قرصها باعث این درد شده باشه لطفا منو راهنمائی کنید. ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد درد شما ناشی از ریفلاکس مری توصیه می کنم که روزانه ۴۰ میلی‌گرم پنتوپرازول هر صبح مصرف بفرمایید و همچنین یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته هم انجام دهید در صورتی که درد شما ناشی از ریفلاکس باشد مصرف آن را دیپین باعث تشدید آن خواهد شد

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  باسلام.من مادرم چندوقته شبها نصف شب بیشترفشارش بالا میره چندروزبیمارستان بستری بوددکترعکس رنگی ازقلبش گرفت قرص سوستاک داد.ولوزارتان اچ .واملودیپین.ولی بازشبها فشارروبیست وبیست ویک میرفت.پیش دکترقبلی خودش بردیم .قرص لوزارپنجاه بهش که قبلا بیست وپنج رومیخوردوقرص متورال .وقرص تریامترن اچ تدافارم.گفتن یک هفته بخوره روزی سه نوبت فشارروبگیرین واسه من بیارین.گرفتیم بعضی شبها روشانزده نوزدمیرفت بازقرص میدادیم بعضی روزها هم سه یا چهارعددقرص دادیم برای فشار.به دکترکه نشون دادم گفت خوبه البته منشی نذاشت من برم توخودش بردنشون داد.دکترگفته رگ قلب مادرتون ضخیم شده ویه مقداررسوب کرده.ولی گرفتگی نداره.ولی برای ضخیم شدن رگ ورسوب دارونداده .شما راهنمایی کنید لطفا ممنون.دکترشون دکتررکابی هستن.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم برای بررسی دقیق تر کنترل بودن یا نبودن فشار خون ابتدا یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
   در مورد گرفتگی عروق و یا ضخیم شدن عروق هم لطفاً نتیجه اسکن هسته ای ایشان را برای من بفرستید
   در صورت ابتلا به بیماری گرفتگی عروق و یا شک بالینی به آن نیاز به مصرف قرص های پایین آورنده چربی خون موسوم به استاتین و آسپرین هم دارند

 • تصویر کاربر کرمی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  باسلام مادرم دوهفته پیش خون دماغ شد با فشار خون بالا. مجبور به تامپون گذاشتن شد . و گفتند آ اس آ نخورد، ده روز هست که تامپون ها رو برداشتند ،ولی هنوز خلط خونی دارد ،تا کی نباید آسپرین بخورد؟الان فشار خونشان با دارو های جدید کنترل شده . ولی ضعف و بیحالی زیادی دارد ،آیا از شدت خونریزی زیاد هست یا حمله قلبی؟البته اکو گرفتن گفتند تپش قلب دارد که باقرص کونکور بهتر شده . مادرم قبلا دو با آنژیوگرافی شده گفتند گرفتگی در رگهای فرعی و مختصر هست. سه ماه پیش هم یک دکتر قلب گفتند که نیاز به آنژیو پلاستی هست ولی با توجه به ابنکه مادرم با مصرف پلاویکس دچار کبودی وسیع پوست میشوند گفتند احتمال خونریزی داخلی زیاد هست .لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خونریزی فعلی مربوط به آسپرین نیست و بهتر است که توسط یکی از همکاران محترم متخصص گوش و حلق و بینی بررسی بیشتری از این نظر انجام شود و میتوان آسپرین را مجددا شروع کرد
   ضعف و بیحالی ممکن است به علت کنترل فشارخون باشد و تا دو هفته بعد از این مسئله مغز به فشار خون طبیعی جدید عادت خواهد کرد و یا اینکه به علت خون ریزی بیش از حد و کم خونی ناشی از آن باشد که برای تایید آن می‌توان با توجه به نتیجه آزمایش خون تصمیم‌گیری کرد
   در مورد نیاز به آنژیوپلاستی باید بر اساس علائم بیمار و آناتومی رگ تصمیم گرفت لذا بدون رویت سی دی و بیمار در این مورد نمی‌توانم اظهار نظری کنم

 • تصویر کاربر انسی چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مادر من ۵۸ساله شونه و به خاطر فشار خون بالا آتنولول ۵۰ روزی یک عدد مصرف میکنه.چند ماهی میشه که ضربان قلبشون ۴۸تا ۵۸ و بالاتر نمیره.این نشون دهنده ی مشکل قلبیه؟در ضمن پلاکت خونشون هم ۱۰۰هزاره.ممکنه از پلاکت پایین باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   پایین بودن تعداد ضربان قلب به علت مصرف آتنولول هست توصیه می کنم که با توجه به منسوخ شدن مصرف آتنولول برای کنترل فشار خون از داروهای دیگر هم خانواده آن نظیر کارودیلول یا کانکور استفاده کنند
   پایین بودن تعداد پلاکت موجب پایین آمدن تعداد ضربان قلب نیست

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  در هفته ۲۴ بارداری هستم.
  گاهی اوقات فشار خونم  ۱۳۶ روی ۶۷ یا روی ۷۶ هست.
  آیا لازمه پیگیری خاصی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   فعلا خیر ولی فشار خون شما در مرز فوقانی حد طبیعی است و لذا کنترل مرتب و روزانه فشار خون رو توصیه می کنم

 • تصویر کاربر مهدس چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید .فشارم یهو بعد ناهار ماکارونی میخوردم بعدش نیم ساعت یهو رفت بالا چند روز فشارم بالا بود الان دو روزه نوسانات رفع شده البته خون دادم. میخواستم برگه آزمایشم و قبل خون دادن و ببینید نظر بدید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   آزمایشات در محدوده طبیعی هستند ولی اگر سیگار می کشید ترک سیگار رو پیشنهاد می کنم و اگر چاق هستید نیاز به کاهش وزن دارید قند خون شما در محدوده فراتر از حد طبیعی است ولی هنوز در محدوده دیابت نیست

 • تصویر کاربر سهیل.ع سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من سوال نوشتم،،جنابعالی هم نوشتید در جواب نوار قلب و اکو بفرستید..بله به روی چَشم..ولی خواستم قبل از اون کمال تشکر و قدردانی را از شما بکنم همین که جواب همه رو میدید بزرگترین ثواب رو میگیرید همینکه رایگان به این همه سوال، پاسخ رو با دقت حداکثرکامل میدید.سپاسگذارم.خدا شما و خانواده گرامی شما رو حفظ کنه.من از دستم این کار برمیاد و گرنه لایق و شایسته برترینهایید.ببخشید،شرمنده سهیل عباسی از رضایئه شهر بدون دریاچهً شُور
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیلی ممنونم انجام وظیفس

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده جوانی 24ساله هستم حدود 5ماه هست که فهمیدم فشار خون دارم فشار خونم بین 13تا 16متغیر هست و موقعی هم هست که فشار رو 12بیاد نوار قلب و اکو گرفتم گفتن مشکلی نیست اوایل پروپانولول مصرف می کردم ولی الان به دلایلی مصرف نمیکنم معمولا هم صبح فشارم بالا میره آقای دکتر لطفا منو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   از کانکور ۵ میلی گرم هر شب استفاده کنید

درحال دریافت اطلاعات