ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه را نبض یا ضربان قلب می گویند. تپش قلب نرمال و یا ضربان قلب نرمال هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما میزان طبیعی آن در افراد بزرگسال، بین 60 الی 100 بار در هر دقیقه است.

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساسات مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند.

مهم‌تر از همه اینکه سلامتی و تندرستی باعث کاهش ضربان قلب و عملکرد بهتر آن می‌شوند. با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، میزان ضربان قلب ورزشکاران در حالت استراحت بین 40 الی 60 بار در هر دقیقه است.

قلب یک ماهیچه است و همان‌طور که با انجام برخی فعالیت‌ها، ماهیچه‌ها قوی می‌شوند، قلب نیز نیاز به برخی فعالیت‌ها دارد. دانستن میزان ضربان قلب، به کنترل میزان فعالیت و همچنین به تشخیص برخی بیماری‌ ها کمک می‌کند.

فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

بعضی مردم فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه می‌گیرند. فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد می کند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

به‌ طور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشار خون بالا صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس. انجام فعالیت موجب افزایش میزان ضربان قلب می‌شود، اما فعالیت شدید تنها ممکن است به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

چگونه ضربان قلب خود را اندازه‌ گیری کنیم؟

 اندازه گیری ضربان قلب

بهترین قسمت های بدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب عبارتند از:

 • مچ‌ دست‌
 • جلو آرنج
 • کنار گردن
 • بالای پا

برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در 60 ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در 20 ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد 3 ضرب کنید.

👈 توجه: توصیه می‌شود از انگشت شست برای گرفتن نبض استفاده نکنید، زیرا شست، خود دارای نبض ضعیفی است.

ضربان قلب در حالت استراحت

ضربان قلب در حالت استراحت

میزان ضربان قلب در حالت استراحت، تعداد نبض در حالت خوابیده یا نشسته است که فرد فعالیتی ندارد. به گفته انجمن قلب آمریکا بهترین زمان برای اندازه‌گیری ضربان قلب در حالت استراحت، در هنگام صبح و پیش از بیرون آمدن از رختخواب است.

میزان ضربان قلب طبیعی یا در حال استراحت برای سنین 18 سال و بالاتر، بین 60 الی 100 بار در دقیقه است و این میزان بستگی به شرایط فیزیکی و سن دارد. بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان ضربان قلب طبیعی کودکان در رده سنی 6 الی 15 ساله، بین 70 الی 100 بار در دقیقه است.

اساساً ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه به معنی مشکلات قلبی نیست بلکه افراد ورزشکار به دلیل سلامتی و آمادگی بدنی دارای ضربان قلب ضعیفی هستند. میزان ضربان قلب نرمال این افراد کمتر از 40 بار در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی افرادی که دارو مصرف می‌ کنند، به‌ خصوص داروهای فشار خون، کمتر از 60 بار در دقیقه است.

در صورتی که ضربان نرمال قلب پایین تر از 60 باشد و با علائمی از قبیل سرگیجه همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

در حال استراحت تابعی از سن فرد، میزان فعالیت ورزشی، وزن و توانایی جسمی اوست.

حداکثر ضربان قلب ۲۲۰ بار منهای سن شما است. برای راحتی شما، جدول زیر حداکثر ضربان مجاز قلبی را برای سنین مختلف ارائه می دهد. اگر ضربان قلب شما  از این اعداد فراتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن

حداکثر ضربان قلب مجاز فرد

میانگین ضربان قلب حالت استراحت
۲۰ ساله۲۰۰ bpm50 – 85 bpm
۳۰ ساله۱۹۰ bpm45 – 80 bpm
۳۵ ساله۱۸۵ bpm45 – 80 bpm
۴۰ ساله۱۸۰ bpm45 – 75 bpm
۴۵ ساله۱۷۵ bpm45 – 75 bpm
۵۰ ساله۱۷۰ bpm45 – 75 bpm
۵۵ ساله۱۶۵ bpm40 – 70 bpm
۶۰ ساله۱۶۰ bpm40 – 70 bpm
۶۵ ساله۱۵۵ bpm35 – 65 bpm
۷۰ ساله۱۵۰ bpm35 – 65 bpm

ضربان قلب هدف یا ضربان حین ورزش

در صورتیکه ضربان طبیعی قلب فردی بالا باشد و همراه با برخی علائم، عملکرد قلبی وی باید توسط متخصص قلب و عروق بررسی شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا، دانستن میزان ضربان قلب در حالت فعالیت، به فرد، در دانستن میزان فعالیت خود کمک می‌کند. زمانی که فرد در حوزه ضربان قلب هدف فعالیت کند، بیشترین بهره را از فعالیت خود کسب می‌کند.

بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حوزه ی ضربان قلب هدف یک شخص جوان، بین 50 الی 85  است. در صورتی که برای فردی 60 ساله، حوزه ضربان قلب هدف بین 80 الی 136 است. ضربان قلب یا نبض را می‌توان از طریق دستگاه‌های دیجیتالی مخصوص و همچنین به‌ صورت دستی محاسبه کرد.

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی کمتر از سایر افراد معمولی است. متوسط ضربان قلب در حال استراحت معمولاً بین 60 تا 80 دور در دقیقه است. اما برخی از ورزشکاران ضربان قلب آرامتری و بین 30 تا 40 بار در دقیقه دارند.

👈مطلب مرتبط: ضربان قلب هدف چیست؟ ضربان قلب هدف برای سنین مختلف چند است و چگونه محاسبه می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

ضربان قلب هدف

چگونه قلب خود را آرام کنیم؟

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می‌شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می‌توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت‌های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می‌شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه‌ ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۴۱سال سن دارم وصبحها که از خواب بلند. میشم ضربانم ۶۰هست ولی بعد از ان تا شب موقع استراحت 70تا۸۲میشه این طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله طبیعی است

 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مادر من ۵۶ ساله و دیابت دارن و انسولین تزریق میکنن
  ضربان قلبشون بین ۹۰ تا ۱۰۰ هست
  فشارشون ۱۳ رو ۸
  ایا این ضربان قلب برای ایشون نرماله یا باید چک اپ بشن ؟
  البته سابقه بیماری قلبی ندارن و ۱ سال قبل
  اکو و نوار قلب و تست ورزش انجام دادن همه چیز خوب بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً متورال ۲۵ میلی گرم دو بار در روز به داروهای ایشان اضافه شود

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر،(بنده ۳۴ سالمه)تقریبا ۴سال پیش دچار حملات پانیک‌ شدم و وسواس فکر شدید ضربانم بالای ۱۱۰ ۱۲۰ میرفت،با کمک روانپزشک و‌قرصهای فلووکسامین،الپرازولام و پروپرانول تقریبا ۲ ساله شکر خدا خوبم داروهامو به یک سوم رسوندم،ضربانم بین ۶۰ تا ۷۵ بیشتر ۶۸ هستش،پارسال هم نواز قلب تست ورزش دادم همش خوب‌بود،این روزها در حالت استراحت قرنطینه یک ماهه با اکسیمتر تست میگیرم اکسیژن ۹۵ تا ۹۹ متغییر هستش ولی بعضی اوقات ضربانم تا ۵۶-۵۷ هم میاد پایین این مشکلی هست؟ چون میگن صربان نرمال ۶۰ تا ۱۰۰ هستش،ممنون از بزرگواری و شکیبایی جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   نگران نباشید مشکلی نیست

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر،بنده تقریبا ۴سال پیش دچار حملات پانیک‌ شدم و وسواس فکر شدید ضربانم بالای ۱۱۰ ۱۲۰ میرفت،با کمک روانپزشک و‌قرصهای فلووکسامین،الپرازولام و پروپرانول تقریبا ۲ ساله شکر خدا خوبم داروهامو به یک سوم رسوندم،ضربانم بین ۶۰ تا ۷۵ بیشتر ۶۸ هستش،پارسال هم نواز قلب تست ورزش دادم همش خوب‌بود،این روزها در حالت استراحت قرنطینه یک ماهه با اکسیمتر تست میگیرم اکسیژن ۹۵ تا ۹۹ متغییر هستش ولی بعضی اوقات ضربانم تا ۵۶-۵۷ هم میاد پایین این مشکلی هست؟ چون میگن صربان نرمال ۶۰ تا ۱۰۰ هستش،ممنون از بزرگواری و شکیبایی جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   نگران نباشید مشکلی نیست

 • تصویر کاربر Ashkan یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید
  آقای دکتر آیا تپش قلب باعث سوت کشیدن گوش میشود؟برای رفع عارضه خشکی چشم در اثر استفاده از قرص ایندرال از چه قطره و داردیی میتوان استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر تپش قلب موجب سوت کشیدن در گوش نمی شود
   در مورد خشکی چشم نیز توصیه می کنم با یکی از همکاران محترم چشم پزشک مشورت بفرمایید و تا آن زمان از قطره اشک مصنوعی استفاده بفرمایید
   ایندرال در شرایط معمول موجب خشکی چشم نمی شود

 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر اینجانب یک بار سال۷۶ توسط دکتر ماندگار عمل باز قلب شدند وایپاس از رگ پا
  سال84 هما رگها استند گذاری شد توسط دکتر نور محمدی بیمارستان بهمن سال 91برای مرتبه دوم عمل باز وایپس از رگ های دست توسط دکتر مشا ونور محمدی در بیمارستان بهمن صورت پذیرفته پس از کاهش ضربان قلب به میزان ۳۸وهمچنین تغییر داروها واکو مجدد امروز برای آنژیو مجددا بستری شدند دکتر اعلام کردند که به جز دورگ پیوندی باقی رگ ها مسدود میباشد و امکان استند گذاری نمی باشد و میبایست با تغییر داروها و درمان دارویی مداوا را ادامه دهیم
  سوال آیا با باز بودن دو شریان ادامه حیات چقدر میباشد؟آیا امکان افزایش ضربان قلب با دوشریان باز ومداوا دارویی وجود دارد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   طول عمر بیشتر تابع میزان EF هست تا تعداد عروق باز
   کاهش ضربان قلب میتواند ناشی از بعضی داروها باشد و در صورتی که این مسئله مطرح نباشد نیاز به تعبیه پیس میکر دارند

 • تصویر کاربر افشین دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر .دکتر گاهی اوقات بدون دلیل ضربان قلب محدود ۱۰۰تا۱۱۰میره ورزش می کنم چک آب قلب از جمله اکو و نوار گرفتم تست ورزش دادم .هولتر نصب کردم چیزی نشون نداد اما احساس اضطراب می کنم بخصوص الان تو وضعیت کرونا .من ۴۳سالم هست و زندگی سالمی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکل شما ریشه جسمی ندارد، برای کنترل استرس خود میتوانید به همکاران محترم روانشناس مراجعه نمایید. در شرایط کنونی برخی از روانشناسان جلسات غیرحضوری و آنلاین نیز برگزار می کنند.

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام. دکتر چطوری میتونم چندتا نوار و هولتر و اکو رو براتون بفرستم. امکانش هست بررسی بفرمایید. اینجا محدودیت عکس گذاری داره نمیشه بیشتر از 5تا گذاشت. متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   می توانید در ادامه پیگیری سوال خود، باز مدارک مورد نیاز را ارسال بفرمایید، همه به دست بنده میرسد.

 • تصویر کاربر حجت دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز جوانی 35 ساله هستم یک هفته میشه که بیمارستان رجای تهران ابلیشن EFناوکس انجام داده ام عمل موفقیت امیز بود،سوال اینکه چرا قبل از عمل در حال استراحت ضربانم 60در دقیقه بود الان 80در دقیقه است من نگرانم،از روز عمل به بعد عصبی وپرخاشگر شدم،واینکه تا چند ماه باید قرص ریواروکسابان مصرف کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد تغییر تعداد ضربان قلب تابع تغییراتی که در داروهای مصرفی شما داده شده است و مدت مصرف ریواروکسابان حداقل دو ماه پس از ابلیشن است و بعد از دو ماه نیز بر اساس ریسک سکته مغزی در مورد ادامه و یا قطع آن تصمیم‌گیری خواهد شد

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده چند روزی است ضربان قلبم حدود 90 هست و احساس سنگینی تنفس دارم سن بنده 26 وزن حدود 130 و قد 182 هست میخواستم بدونم مشکل خاصی هست یا خیر این مشکل ویروس کرونا هم نگرانم کرده که شاید این مورد به خاطر ویروس هست اما علائم دیگه ای ندادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   از لحاظ بیماری های تنفسی معاینه شوید، کاهش وزن شما موجب کاهش فشار روی دستگاه تنفسی و گردش خون می شود، توصیه میکنم سریع تر وزن خود را کاهش دهبد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر