ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه را نبض یا ضربان قلب می گویند. تپش قلب نرمال و یا ضربان قلب نرمال هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما میزان طبیعی آن در افراد بزرگسال، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در هر دقیقه است.

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساسات مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند.

مهم‌تر از همه اینکه سلامتی و تندرستی باعث کاهش ضربان قلب و عملکرد بهتر آن می‌شوند. با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، میزان ضربان قلب ورزشکاران در حالت استراحت بین ۴۰ الی ۶۰ بار در هر دقیقه است.

قلب یک ماهیچه است و همان‌طور که با انجام برخی فعالیت‌ها، ماهیچه‌ها قوی می‌شوند، قلب نیز نیاز به برخی فعالیت‌ها دارد. دانستن میزان ضربان قلب، به کنترل میزان فعالیت و همچنین به تشخیص برخی بیماری‌ ها کمک می‌کند.

فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

بعضی مردم فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه می‌گیرند. فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد می کند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

به‌ طور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشار خون بالا صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس. انجام فعالیت موجب افزایش میزان ضربان قلب می‌شود، اما فعالیت شدید تنها ممکن است به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

چگونه ضربان قلب خود را اندازه‌ گیری کنیم؟

 اندازه گیری ضربان قلب

بهترین قسمت های بدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب عبارتند از:

 • مچ‌ دست‌
 • جلو آرنج
 • کنار گردن
 • بالای پا

برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در ۶۰ ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در ۲۰ ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد ۳ ضرب کنید.

👈 توجه: توصیه می‌شود از انگشت شست برای گرفتن نبض استفاده نکنید، زیرا شست، خود دارای نبض ضعیفی است.

ضربان قلب در حالت استراحت

ضربان قلب در حالت استراحت

میزان ضربان قلب در حالت استراحت، تعداد نبض در حالت خوابیده یا نشسته است که فرد فعالیتی ندارد. به گفته انجمن قلب آمریکا بهترین زمان برای اندازه‌گیری ضربان قلب در حالت استراحت، در هنگام صبح و پیش از بیرون آمدن از رختخواب است.

میزان ضربان قلب طبیعی یا در حال استراحت برای سنین ۱۸ سال و بالاتر، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است و این میزان بستگی به شرایط فیزیکی و سن دارد. بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان ضربان قلب طبیعی کودکان در رده سنی ۶ الی ۱۵ ساله، بین ۷۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است.

اساساً ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار در دقیقه به معنی مشکلات قلبی نیست بلکه افراد ورزشکار به دلیل سلامتی و آمادگی بدنی دارای ضربان قلب ضعیفی هستند. میزان ضربان قلب نرمال این افراد کمتر از ۴۰ بار در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی افرادی که دارو مصرف می‌ کنند، به‌ خصوص داروهای فشار خون، کمتر از ۶۰ بار در دقیقه است.

در صورتی که ضربان نرمال قلب پایین تر از ۶۰ باشد و با علائمی از قبیل سرگیجه همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

در حال استراحت تابعی از سن فرد، میزان فعالیت ورزشی، وزن و توانایی جسمی اوست.

حداکثر ضربان قلب ۲۲۰ بار منهای سن شما است. برای راحتی شما، جدول زیر حداکثر ضربان مجاز قلبی را برای سنین مختلف ارائه می دهد. اگر ضربان قلب شما  از این اعداد فراتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن

حداکثر ضربان قلب مجاز فرد

میانگین ضربان قلب حالت استراحت
۲۰ ساله۲۰۰ bpm۵۰ – ۸۵ bpm
۳۰ ساله۱۹۰ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۳۵ ساله۱۸۵ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۴۰ ساله۱۸۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۴۵ ساله۱۷۵ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۰ ساله۱۷۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۵ ساله۱۶۵ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۰ ساله۱۶۰ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۵ ساله۱۵۵ bpm۳۵ – ۶۵ bpm
۷۰ ساله۱۵۰ bpm۳۵ – ۶۵ bpm

ضربان قلب هدف یا ضربان حین ورزش

در صورتیکه ضربان طبیعی قلب فردی بالا باشد و همراه با برخی علائم، عملکرد قلبی وی باید توسط متخصص قلب و عروق بررسی شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا، دانستن میزان ضربان قلب در حالت فعالیت، به فرد، در دانستن میزان فعالیت خود کمک می‌کند. زمانی که فرد در حوزه ضربان قلب هدف فعالیت کند، بیشترین بهره را از فعالیت خود کسب می‌کند.

بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حوزه ی ضربان قلب هدف یک شخص جوان، بین ۵۰ الی ۸۵  است. در صورتی که برای فردی ۶۰ ساله، حوزه ضربان قلب هدف بین ۸۰ الی ۱۳۶ است. ضربان قلب یا نبض را می‌توان از طریق دستگاه‌های دیجیتالی مخصوص و همچنین به‌ صورت دستی محاسبه کرد.

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی کمتر از سایر افراد معمولی است. متوسط ضربان قلب در حال استراحت معمولاً بین ۶۰ تا ۸۰ دور در دقیقه است. اما برخی از ورزشکاران ضربان قلب آرامتری و بین ۳۰ تا ۴۰ بار در دقیقه دارند.

👈مطلب مرتبط: ضربان قلب هدف چیست؟ ضربان قلب هدف برای سنین مختلف چند است و چگونه محاسبه می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

ضربان قلب هدف

چگونه قلب خود را آرام کنیم؟

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می‌شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می‌توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت‌های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می‌شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه‌ ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسنی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام مجدد آقای دکتر گفتین نوار قابل تشخیص نیست الان قابل تفسیر هست لطفا تفسیرش کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   طبیعی است
 • تصویر کاربر ژیلا چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از 40روزقبل بعلت آریتمیAF تحت درمان با سوتالول 40 میلی دوبار در روز هستم هفته آینده عمل ابلیشنafدارن که باید سوتالول رو از سه روز قبل وریواکسابان رواز شب قبل از ابلیشن قطع کنم من وقتی سوتالول رو قطع کنم دچار افزایش فشار دیاستول یک واریتمی afمیشم میتونم تو اون سه روز ایندرال که نیمه عمر کوتاه‌تری داره استفاده کنم؟ ودیگه اینکه شب قبل از عمل باتوجه به قطع سوتالول من حتماafرو دارم اشکال نداره ریواروکسابان نخورم میترسم آمبولی رخ بده درضمن 49 ساله هستم ممنونم از پاسخگویی شما آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر لطفاً از داروی جایگزین استفاده نکنید. خطر لخته ناچیز است
 • تصویر کاربر محسنی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد دکتر شما گفتین روزی دوبار متورال مصرف کنید من آسم دارم دیروز رفتم دکتر متوجه شدم داروهای استنشاقی بهم دادن مشکلی نداره متورال مصرف کنم ؟ ضروریه برم دکتر قلب یا داروهام مصرف کنم اگ خوب نشدم برم واینکه ضربان قلبم بخاطر کرونا رفته بالا یا ربطی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   در صورتی که آسم فعال نداشته باشید مصرف متورال ۲۵ میلی گرم روزانه دو بار بلامانع است ولی در صورت مصرف و تشدید تنگی نفس باید از ادامه مصرف پرهیز کنید
 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من ۱۵/۵ سالمه. ضربان قلبم معمولا بالای ۱۰۰ تا در دقیقه هست. حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰.
  با توجه به اینکه گفتید ضربان نرمال بین ۶۰ تا ۱۰۰ هست. و حداکثر تا ۲۰۰ تا هم جا داره. میخواستم ببینم آیا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم؟ یا مشکلی نداره؟
  البته من حساسیت تنفسی هم دارم و گاهاً اسپری مصرف میکنم. گفتم شاید اینم تاثیر داشته باشه
  ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً جهت بررسی به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر M یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم فشار خون دارند و دیابت امشب وقتی فشار خونش رو گرفتیم ضربان قلب روی 44تا 58کم و زیاد میشه ایا خطر داره یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً نوار قلب ایشان را گرفته و جهت ویزیت و بررسی های لازم به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت اقای دکتر
  ببخشین من ۶۰سالمه و صربان قلبمب ۱۴۰رسیده و یک ماه پیش شیمی درمانی شدم
  بنظرن باید برا کنترل ضربان قلبم چکار کمم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که میزان هموگلوبین چه میزان است؟ آیا تب دارید یا خیر؟ و همچنین تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی جدید خود را بفرستید
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۳۴ سال سن دارم که جهت انجام ازمایش طب کار رفته ودکتر گفتن که تپش قلبتون بالاست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بمدت یک هفته در منزل ضربان قلب خود را بعد از پانزده دقیقه اندازه گیری و ثبت کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۲۹ سال سن دارم 3 ماه پیش به علت پری کاردیت در بیمارستان طرفه دو روز بستری شدم دکتر برای من قرص اسویکس تجویز کردن که مجدد رفتم دکتر و اکو گرفتن گفتن مشکلت حل شده ولی ضربان قلب من شب ها هنگام خواب تا ۴۸ هم میاد این علتش چیست و من ورزش نمیکنم
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب کاهش ضربان قلب در خواب طبیعی است. لطفاً بفرمائید که تعداد ضربان قلب در خواب را چگونه اندازه گیری کرده اید؟
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر با دستگاه اکسیمتری
   ممکن هست برای قرص اسویکس باشه؟
   زمانی که ضربان قلبم میاد پایین گویا نفسم داخل سینم حبس میشه انگار یادم میره نفس بکشم،و با کوچک ترین حرکت بدنی ضربان قلبم به یکبار بالا میره گاهی تا ۸۹ الی۹۰ هم میره و مجدد یهو میاد پایین
   ممنونم از شما
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   خیر به علت مصرف اسویکس نیست. لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   ولی اصولاً اسویکس در درمان پریکاردیت جایگاهی ندارد
  5. تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   خیلی ممنونم از شما باورم نمیشد که به این سرعت جواب بدهید واقعا ممنونم
   اقای دکتر ایا شما هولتر نوار قلب را انجام میدهید؟
   میتونم زیر نظر شما باشم و به مطب مراجعه کنم؟
   بی نهایت سپاس گذارم
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   بله هولتر نوار قلب را می‌توانید در اکثر مراکز درمانی و کلینیک‌های قلب از جمله کلینیک فوق تخصصی نیکان انجام دهید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  عرض سلام وادب خدمت شما،بنده ۴۵ سال سن دارم مشکل خاصی ندارم وبیماری پزوریازیس دارم که تحت نظر پزشک چند سالی است دارو مصرف میکنم مشکل اینجاست که از زمستان گذشته اکثر مواقع ضربان قلبم ۱۰۰الی گاها ۱۱۰ یا ۱۱۵هم میشود که خودم احساس گرما میکنم وبا بازکردن درب منزل وهوای تازه کمی حالم بهتر میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید میزان طبیعی ضربان قلبم چه تعداد بایستی باشه واگر مشکل دارم راهکارش چیه ممنونم ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب تعداد ضربان قلب طبیعی بین ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه است. لطفاً آزمایش های تیروئید را انجام دهید
 • تصویر کاربر بهراد جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر عزیز.
  من تپش قلبم در حال استراحت بین ۸۰ و ۹۰ هست تا یه مقدار راه میرم ضربانم میره روی ۱۱۰ و پیاده روی رو ۱۳۰. فشارم بالا بود که الان قرص میخورم و اومده رو ۱۳ و۸ و ۱۴ ۸ متغییر. نکران ضربانم هستم.طبیعیه؟ سنم ۳۷ و وزنم ۱۲۰
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که برای کنترل فشار خون از چه دارویی و با چه دوزی استفاده می‌کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر