ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه را نبض یا ضربان قلب می گویند. ضربان قلب نرمال هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما میزان طبیعی آن در افراد بزرگسال، بین 60 الی 100 بار در هر دقیقه است.

ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساسات مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند.

مهم‌تر از همه اینکه سلامتی و تندرستی باعث کاهش ضربان قلب و عملکرد بهتر آن می‌شوند. با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، میزان ضربان قلب ورزشکاران در حالت استراحت بین 40 الی 60 بار در هر دقیقه است.

قلب یک ماهیچه است و همان‌طور که با انجام برخی فعالیت‌ها، ماهیچه‌ها قوی می‌شوند، قلب نیز نیاز به برخی فعالیت‌ها دارد. دانستن میزان ضربان قلب، به کنترل میزان فعالیت و همچنین به تشخیص برخی بیماری‌ ها کمک می‌کند.

فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

بعضی مردم فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه می‌گیرند. فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد می کند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

به‌ طور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشار خون بالا صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس. انجام فعالیت موجب افزایش میزان ضربان قلب می‌شود، اما فعالیت شدید تنها ممکن است به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

چگونه ضربان قلب خود را اندازه‌ گیری کنیم؟

بهترین قسمت های بدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب عبارتند از:

مچ‌ دست‌؛

جلو آرنج؛

کنار گردن؛

بالای پا؛

برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در 60 ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در 20 ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد 3 ضرب کنید.

👈 توجه: توصیه می‌شود از انگشت شست برای گرفتن نبض استفاده نکنید، زیرا شست، خود دارای نبض ضعیفی است.

ضربان قلب در حالت استراحت

میزان ضربان قلب در حالت استراحت، تعداد نبض در حالت خوابیده یا نشسته است که فرد فعالیتی ندارد. به گفته انجمن قلب آمریکا بهترین زمان برای اندازه‌گیری ضربان قلب در حالت استراحت، در هنگام صبح و پیش از بیرون آمدن از رختخواب است.

میزان ضربان قلب طبیعی یا در حال استراحت برای سنین 18 سال و بالاتر، بین 60 الی 100 بار در دقیقه است و این میزان بستگی به شرایط فیزیکی و سن دارد. بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان ضربان قلب طبیعی کودکان در رده سنی 6 الی 15 ساله، بین 70 الی 100 بار در دقیقه است.

اساساً ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه به معنی مشکلات قلبی نیست بلکه افراد ورزشکار به دلیل سلامتی و آمادگی بدنی دارای ضربان قلب ضعیفی هستند. میزان ضربان قلب نرمال این افراد کمتر از 40 بار در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی افرادی که دارو مصرف می‌ کنند، به‌ خصوص داروهای فشار خون، کمتر از 60 بار در دقیقه است.

در صورتی که ضربان نرمال قلب پایین تر از 60 باشد و با علائمی از قبیل سرگیجه همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

 اندازه گیری ضربان قلب
نحوه ی اندازه گیری ضربان قلب

جدول ضربان قلب نرمال

ضربان قلب در حال استراحت تابعی از سن فرد، میزان فعالیت ورزشی، وزن و توانایی جسمی اوست.

حداکثر ضربان قلب ۲۲۰ بار منهای سن شما است. برای راحتی شما، جدول زیر حداکثر ضربان مجاز قلبی را برای سنین مختلف ارائه می دهد. اگر ضربان قلب شما  از این اعداد فراتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن

حداکثر ضربان قلب مجاز فرد

میانگین ضربان قلب حالت استراحت
۲۰ ساله۲۰۰ bpm50 – 85 bpm
۳۰ ساله۱۹۰ bpm45 – 80 bpm
۳۵ ساله۱۸۵ bpm45 – 80 bpm
۴۰ ساله۱۸۰ bpm45 – 75 bpm
۴۵ ساله۱۷۵ bpm45 – 75 bpm
۵۰ ساله۱۷۰ bpm45 – 75 bpm
۵۵ ساله۱۶۵ bpm40 – 70 bpm
۶۰ ساله۱۶۰ bpm40 – 70 bpm
۶۵ ساله۱۵۵ bpm35 – 65 bpm
۷۰ ساله۱۵۰ bpm35 – 65 bpm

ضربان قلب هدف یا ضربان حین ورزش

در صورتیکه ضربان طبیعی قلب فردی بالا باشد و همراه با برخی علائم، عملکرد قلبی وی باید توسط متخصص قلب و عروق بررسی شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا، دانستن میزان ضربان قلب در حالت فعالیت، به فرد، در دانستن میزان فعالیت خود کمک می‌کند. زمانی که فرد در حوزه ضربان قلب هدف فعالیت کند، بیشترین بهره را از فعالیت خود کسب می‌کند.

بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حوزه ی ضربان قلب هدف یک شخص جوان، بین 50 الی 85  است. در صورتی که برای فردی 60 ساله، حوزه ضربان قلب هدف بین 80 الی 136 است. ضربان قلب یا نبض را می‌توان از طریق دستگاه‌های دیجیتالی مخصوص و همچنین به‌ صورت دستی محاسبه کرد.

👈مطلب مرتبط: ضربان قلب هدف چیست؟ ضربان قلب هدف برای سنین مختلف چند است و چگونه محاسبه می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

ضربان قلب هدف

چگونه قلب خود را آرام کنیم؟

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می‌شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می‌توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت‌های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می‌شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه‌ ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر m.kh شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  ضربان قلب نوجوان ۱۷ ساله در یک دقیقه باید چقد باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   ضربان قلب نرمال برای هر فرد متناسب با سن، قد، وزن، شرایط هورمونی و موارد دیگر تعیین می شود، ولی به طور کلی در مراجع علمی، برای سنین مختلف بازه ضربان قلب نرمال در حال استراحت ذکر شده که در جدول آورده ام. برای سن شما پس از سی دقیقه دراز کشیدن و استراحت، ضربان قلب باید بین 50 تا 90 باشد. اگر ورزشکار هستید، ضربان قلب پایین تر نیز در محدوده مجاز قرار می گیرد.

 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر ۳۸ ساله هستم و ضربان قلبیم ۵۰تا۶۰ هستش اکو و نوار قلب رفتم تو قلبم مشکلی نبوده ولی چند وقتیه احساس سرما ولرز دارم که بد جور کلافم کرده و حس خستگی و خواب بهم دست میده ضمنا اخیرا زود عصبانی میشم و کم تحمل شدم .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای تشخیص کافی نیست، سن، وزن و قد، میزان فعالیت روزانه و بیماری های دیگر در ضربان قلب موثر هستند. برای شروع به پزشک عمومی مراجعه کنید تا شرح حال کامل از شما گرفته و آزمایش های اولیه لازم را تجویز کند.

 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، آقای دکتر ضربان قلبم مابین ۵۰تا۶۰ هستش ولی چند مدته احساس سرماو لرز دارم که کلافم کرده و حس خستگی و خواب در طول روز وهمچنین کم تحملی و کم طاقتی دارم و زود عصبانی میشم‌.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای تشخیص کافی نیست، سن، وزن و قد، میزان فعالیت روزانه و بیماری های دیگر در ضربان قلب موثر هستند. برای شروع به پزشک عمومی مراجعه کنید تا شرح حال کامل از شما گرفته و آزمایش های اولیه لازم را تجویز کند.

 • تصویر کاربر رضایی دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.وقتتون بخیر
  من دختری19ساله ام و وقتی نبض دستم رو میگیرم میبینم که بین هر4-5تا ضربان قلبم یکی رو جا میندازه و بعد دوتا پشت سرهم و سریع میزنه.گاهی اوقاتم همینطور که نشستم در وضعیت استراحت یهو قلبم تند تند ضربان میزنه و بعد2-3ثانیه به حالت عادی برمیگرده.بعضی وقتا هم یهو سوزش و تیرکشیدنی در قلب و قفسه سینه احساس میکنم و در اون7-8ثانیه نمیتونم تکون بخورم یا نفس بکشم چون اگر تکون بخورم بدجور و غیرقابل تحمل تیرمیکشه.فقط نفسمو حبس میکنم تا وقتی دوباره به حالت عادی برگردم.آیا چیز خطرناکیه؟یا نه مشکل ساز نیست؟
  مشکل قلبی هم درخانواده داریم عموم قلبش مشکل داره داییمم دریچه مصنوعی میترال داره
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا یک هولتر نوار قلب 24 ساعته انجام  دهید و نتیجه را ارسال کنید.

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا ضربان قلب درهنگام خاب و بیداری تفاوت دارد؟؟؟؟
  ایا در حالت خاب ضربان پایین تر میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله، ضربان قلب با توجه به میزان فعالیت بدنی کم و زیاد می شود. معمولا کم ترین ضربان قلب هنگام خواب عمیق یا مدیتیشن و آرامش ذهنی و جسمی رخ می دهد.

 • تصویر کاربر شهرزاد چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۸ سالمه و حدود ۶ ساله بدنسازی کار میکنم اما جدیدا با خریدن مچ بند متوجه شدم هنگام ورزش ضربان من حدود ۱۰۰ و در حالت استراحت متغیر بین ۷۰ تا ۸۵ است
  اینها معمولیه یا باید چکاب بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   ضربان قلب شما در محدوده طبیعی قرار دارد و جای نگرانی نیست. می توانید با افزایش ورزش های ایروبیک، قلب خود را به ضربان پایین تر عادت دهید.

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . من 18 سال سن دارم و ضربان در شرایط استرس تا 150 هم بالا میره و در حالت نرمال بین 90 تا 110 هستش . البته مدتیه ( حدود یک ماه )که به این شکله و قبلا ضربانم نرمال بود . الان پروپرانانول 10 مصرف می کنم و ضربانم نرمال هستش . آیا نیاز به پیگیری هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً در صورت در دسترس بودن نوار قلب زمانی که ضربان قلب ۱۵۰ بوده است را بفرستید

 • تصویر کاربر حمیدرضا چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید دکتر من پروپلاپس میترال دارم به متخصص رفتم گفت که در قلبت مشکلی نیس ولی..میترال داری و دکتر من نمیتونم بخوابم چون ضربان قلبم محکم میزنه مثل قبلا نیس حدود 1ماهه ...دارو اینا هم مصرف نمیکنم ویه سوال دکتر میخوام به نظام استخدام بشم این پروپلاپس میترال مشکل خاصی ندار که...ممنون ازطون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   از قوانین استخدام نظامی اطلاعی ندارم ولی می دانم که ابتلا به پرولاپس میترال در هنگام سربازی موجب معافیت از رزم می شود

 • تصویر کاربر ar چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما . من آقایی 24 ساله هستم . دو سال هست تپش قلب در حالت استراحت یهو میگیرم و بازو دست چپم هم درد میگیره و احساس نا آرامی در قلب میکنم . شاید سه بار هم به سه متخصص مختلف مراجعه کردم که ازم نوار گرفتن گفتن مشکلی نیست اکو هم دادم گفتن موردی نداره و تمام از استرس هست قرص متورال دادن که یک سالی هست قطع کردم و مصرف نمیکنم . برای تیروئید هم همون 1.5 سال قبل آزمایش دادم مشکلی نبود فقط گفتن hgb خونم 17.5 هست که خونم مقداری غلیظه و میزان LDL خونم هم اون موقع 248 بود . من 175 سانتی متر قدم هست و 82 کیلو وزن دارم . الان مشکل قلبی هست آقای دکتر . چون فکر همین موضوع استرس من را خیلی بالا برده . ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که هولتر نوارقلب ۴۸ ساعت انجام دهید و همچنین نیازمند مصرف داروهای خانواده استاتین به علت کلسترول بسیار بالا هستید

 • تصویر کاربر Fatemeh چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من 24سالمه و موقعی که استراحت کافی دارم تپش قلب دارم انگار قلبم داخل گلو میزنه.تعدادضربان قلبم 108 تامیزنه.ایا مشکل خاصی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که آزمایش های تیروئید را انجام دهید و همچنین یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته بگیرید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر