ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه را نبض یا ضربان قلب می گویند. تپش قلب نرمال و یا ضربان قلب نرمال هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما میزان طبیعی آن در افراد بزرگسال، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در هر دقیقه است.

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساسات مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند.

مهم‌تر از همه اینکه سلامتی و تندرستی باعث کاهش ضربان قلب و عملکرد بهتر آن می‌شوند. با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، میزان ضربان قلب ورزشکاران در حالت استراحت بین ۴۰ الی ۶۰ بار در هر دقیقه است.

قلب یک ماهیچه است و همان‌طور که با انجام برخی فعالیت‌ها، ماهیچه‌ها قوی می‌شوند، قلب نیز نیاز به برخی فعالیت‌ها دارد. دانستن میزان ضربان قلب، به کنترل میزان فعالیت و همچنین به تشخیص برخی بیماری‌ ها کمک می‌کند.

فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

بعضی مردم فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه می‌گیرند. فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد می کند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

به‌ طور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشار خون بالا صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس. انجام فعالیت موجب افزایش میزان ضربان قلب می‌شود، اما فعالیت شدید تنها ممکن است به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

چگونه ضربان قلب خود را اندازه‌ گیری کنیم؟

 اندازه گیری ضربان قلب

بهترین قسمت های بدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب عبارتند از:

 • مچ‌ دست‌
 • جلو آرنج
 • کنار گردن
 • بالای پا

برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در ۶۰ ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در ۲۰ ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد ۳ ضرب کنید.

👈 توجه: توصیه می‌شود از انگشت شست برای گرفتن نبض استفاده نکنید، زیرا شست، خود دارای نبض ضعیفی است.

ضربان قلب در حالت استراحت

ضربان قلب در حالت استراحت

میزان ضربان قلب در حالت استراحت، تعداد نبض در حالت خوابیده یا نشسته است که فرد فعالیتی ندارد. به گفته انجمن قلب آمریکا بهترین زمان برای اندازه‌گیری ضربان قلب در حالت استراحت، در هنگام صبح و پیش از بیرون آمدن از رختخواب است.

میزان ضربان قلب طبیعی یا در حال استراحت برای سنین ۱۸ سال و بالاتر، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است و این میزان بستگی به شرایط فیزیکی و سن دارد. بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان ضربان قلب طبیعی کودکان در رده سنی ۶ الی ۱۵ ساله، بین ۷۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است.

اساساً ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار در دقیقه به معنی مشکلات قلبی نیست بلکه افراد ورزشکار به دلیل سلامتی و آمادگی بدنی دارای ضربان قلب ضعیفی هستند. میزان ضربان قلب نرمال این افراد کمتر از ۴۰ بار در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی افرادی که دارو مصرف می‌ کنند، به‌ خصوص داروهای فشار خون، کمتر از ۶۰ بار در دقیقه است.

در صورتی که ضربان نرمال قلب پایین تر از ۶۰ باشد و با علائمی از قبیل سرگیجه همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

در حال استراحت تابعی از سن فرد، میزان فعالیت ورزشی، وزن و توانایی جسمی اوست.

حداکثر ضربان قلب ۲۲۰ بار منهای سن شما است. برای راحتی شما، جدول زیر حداکثر ضربان مجاز قلبی را برای سنین مختلف ارائه می دهد. اگر ضربان قلب شما  از این اعداد فراتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن

حداکثر ضربان قلب مجاز فرد

میانگین ضربان قلب حالت استراحت
۲۰ ساله۲۰۰ bpm۵۰ – ۸۵ bpm
۳۰ ساله۱۹۰ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۳۵ ساله۱۸۵ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۴۰ ساله۱۸۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۴۵ ساله۱۷۵ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۰ ساله۱۷۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۵ ساله۱۶۵ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۰ ساله۱۶۰ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۵ ساله۱۵۵ bpm۳۵ – ۶۵ bpm
۷۰ ساله۱۵۰ bpm۳۵ – ۶۵ bpm

ضربان قلب هدف یا ضربان حین ورزش

در صورتیکه ضربان طبیعی قلب فردی بالا باشد و همراه با برخی علائم، عملکرد قلبی وی باید توسط متخصص قلب و عروق بررسی شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا، دانستن میزان ضربان قلب در حالت فعالیت، به فرد، در دانستن میزان فعالیت خود کمک می‌کند. زمانی که فرد در حوزه ضربان قلب هدف فعالیت کند، بیشترین بهره را از فعالیت خود کسب می‌کند.

بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حوزه ی ضربان قلب هدف یک شخص جوان، بین ۵۰ الی ۸۵  است. در صورتی که برای فردی ۶۰ ساله، حوزه ضربان قلب هدف بین ۸۰ الی ۱۳۶ است. ضربان قلب یا نبض را می‌توان از طریق دستگاه‌های دیجیتالی مخصوص و همچنین به‌ صورت دستی محاسبه کرد.

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی کمتر از سایر افراد معمولی است. متوسط ضربان قلب در حال استراحت معمولاً بین ۶۰ تا ۸۰ دور در دقیقه است. اما برخی از ورزشکاران ضربان قلب آرامتری و بین ۳۰ تا ۴۰ بار در دقیقه دارند.

👈مطلب مرتبط: ضربان قلب هدف چیست؟ ضربان قلب هدف برای سنین مختلف چند است و چگونه محاسبه می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

ضربان قلب هدف

چگونه قلب خود را آرام کنیم؟

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می‌شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می‌توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت‌های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می‌شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه‌ ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

۳
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیما چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من اریتمی قلب انجام دادم دو ساله فشار خون دهرم دارو مصرف می کنم می خواستم بدونم ضربان قلب من که خانم هستم در این چقدر نرمال هست.در ضمن قرص سوتاکیم 80هم استفاده می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام و عرض ادب تعداد ضربان قلب طبیعی در خانمها و آقایان در سنین بزرگسالی 60 تا 90 در دقیقه است
 • تصویر کاربر ارغوان چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  جناب آقای دکتر من مدتی هست که احساس کم آوردن در تنفس و خستگی زود هنگام به هنگام انجام امورات روزانه هستم و با مراجعه به دکتر گفتند که ضربان قلبم زیر 60 تاست، لازم به ذکره که من برای کنترل کم کاری تیروئید چند ساله که لووتیروکسین مصرف میکنم، البته قبلا مشکلی نداشتم ولی مدتیه حالم خوب نیست و خیلی زود خسته میشم و دچار تنفس کم برد و تنگی نفس میشم
  باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام و عرض ادب علت این وضعیت میتواند ناشی از مشکلات قلبی و یا ریوی باشد لذا پیشنهاد میکنم که ابتدا به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه کنید تا ضمن گرفتن شرح حال دقیق و معاینه و انجام اکو کاردیوگرافی و گرفتن نوار قلب به تشخیص بیماری برسد و یا جهت بررسی مشکلات ریوی شما را به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای ریوی ارجاع دهند
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،بنده۵۲سال سن دارم فشارخون بالا دارم ووالسارتان ۸۰و دلتیازم۶۰ از هرکدام دو۲ عدد درروز ظهر و شب مصرف میکنم با دستگاه فشار خانگی فشارم معمولا ماگزیمم ۱۲۵و مینیمم ۸۰تا ۸۶ هست بعضی موقع درحالت استراحت تعداد ضربان قلبم ۵۶ در دقیقه هست آیا این تعداد ضربان مشکی ایجاد میکند ضمنا من اکثر اوقات بین دوتا کتفم درد دارم بنده رو راهنمایی بفرمایید.با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب فشارخون و تعداد ضربان قلب شما در محدوده قابل قبول است و نیازی به تغییر داروهای مصرفی نیست. در مورد درد توصیه می‌کنم که بررسی مختصری از نظر احتمال گرفتگی عروق قلبی انجام دهید
 • تصویر کاربر منصوره چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  42 سال سن دارم بیشتر اوقات فشار خون پایینی دارم و غلظت خون هم دارم یکبار که سرما خورده بودم دکتر گفت برای فشار پایین باید چکاب قلب کنم و من هم انجام دادم ولی مشکلی نبود بعضی وقتها احساس سنگینی در قفسه سینه دارم چگونه باید پیگیری کنم آیا دکتر دیگری باید برم ....لطفا راهنمای کنید ...متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً برای شروع یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوردن دمنوش یا چای بابونه و آویشن برای کسی که تپش قلب داره و آریتمی داره اشکال نداره؟ممنوعیتی برای این افراد برای دمنوش یا چای هستش یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در حد متعارف اشکالی ندارد
 • تصویر کاربر جعفریان پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  من ۵۰سال سن دارم به علت بالا رفتن ضربان وفشار به دکتر مراجعه کردم اکو کردند وگفتند قلب هیچ مشکلی ندارد وسپس انژیو ااز دست انجام دادند گفتند هر۳رگ گشاد شده که من گزارش اکو وانژو را برای شما فرستادم دارو قرص پلی ویل وی روزی۱عدد وکنکور۲.۵ روزی نیم عددواکسابین۲.۵ روزی ۲عدد تجویز کردند وگفتند بین ۳تا یک سال رگها درست میشن ودراین مدت بار سنگین برندارم وفعالیت بدنی سنگین نکنم الان با این داروها وضعیتم نرماله ولی سوالم این هست که ایا درست میشه ؟ایا داروها مناسب هستن؟اگر راهنمایی بفرمایین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله داروهای مناسبی هستند ولی متاسفانه این اشکال قابلیت برطرف شدن نداشته و دایمی است و نیاز به ادامه مصرف داروها است
 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من۳۶ سال دارم ۴ ماه هست به دستور پزشک قلب قرص متاهگزال ۲۳/۷۵ یکدونه صبح میخوردم، الان سه روز هست داروم تمام شده،البته خودم دارو یک هفته نصف خوردم و بعد قطعش کردم،الان ضربان قلب حتی در حالت عادی و کم فعالیت جزیی به ۹۸ می رسه و امروز۱۰۳ شد،حتی وقتی دارو می خوردم تا عصر و شب اثرش از بین می رفت و باز ضربانم بالا می رفت،این قرص هم دیگه تو بازار پیدا نمیشه دوز۴۷ هم یکی دو جا دارن،میشه راهنمایی کنید داروی دیگه ای جایگزین کنم،قرص لوپرسور خارجی تهیه کردم اون هم اثر موقت و خیلی قوی هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب از قرص متازیرو بعنوان جایگزین استفاده کنید با همان دوز مصرفی قبل
 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند روزی هست پشت سرم درد میکنه قرص پروپرانولول 20 استفاده میکنم قلبم هم تیر میکشه در طول روز چند بار چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی دقیق کافی نیست با این حال فشارخون خود را اندازه گیری کنید و در صورتی که فشار خون بالا باشد اقدامات تشخیصی لازم و در صورت لزوم( بسته به میزان فشار خون) درمان شوید و در مورد درد سینه نیز اطلاعات کافی نیست
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  فشار خون اکثرا بین ۱۳۸ الی ۱۴۰ می باشد
  و ضربان قلبم ۶۶ تا ۶۸ میباشد
  وضعیتم چطوریست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به انجام یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته دارید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من یه پسر 20 ساله ام و دو شب هست که متوجه شدم بعد از خوردن شام ضربان قلبم زیاد میشه و فشارم رو که میگیرم تا 14 روی 9 بالا میره و ضربان قلبم 106 هست
  خیلی نگرانم و در شرایط فعلی رفتن به بیمارستان ریسک داره
  چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب میتوانید تا قبل از بررسی دقیق تر از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده بفرمایید در عین حال هر صبح به مدت یک هفته قبل از صبحانه و با مثانه خالی فشار خون خود را کنترل کنید و در صورت بالا بودن به یکی از همکاران محترم متخصص بیماری های قلب و عروق و یا نفرولوژیست مراجعه فرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر