ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه را نبض یا ضربان قلب می گویند. تپش قلب نرمال و یا ضربان قلب نرمال هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما میزان طبیعی آن در افراد بزرگسال، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در هر دقیقه است.

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساسات مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند.

مهم‌تر از همه اینکه سلامتی و تندرستی باعث کاهش ضربان قلب و عملکرد بهتر آن می‌شوند. با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، میزان ضربان قلب ورزشکاران در حالت استراحت بین ۴۰ الی ۶۰ بار در هر دقیقه است.

قلب یک ماهیچه است و همان‌طور که با انجام برخی فعالیت‌ها، ماهیچه‌ها قوی می‌شوند، قلب نیز نیاز به برخی فعالیت‌ها دارد. دانستن میزان ضربان قلب، به کنترل میزان فعالیت و همچنین به تشخیص برخی بیماری‌ ها کمک می‌کند.

فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

بعضی مردم فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه می‌گیرند. فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد می کند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

به‌ طور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشار خون بالا صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس. انجام فعالیت موجب افزایش میزان ضربان قلب می‌شود، اما فعالیت شدید تنها ممکن است به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

چگونه ضربان قلب خود را اندازه‌ گیری کنیم؟

 اندازه گیری ضربان قلب

بهترین قسمت های بدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب عبارتند از:

 • مچ‌ دست‌
 • جلو آرنج
 • کنار گردن
 • بالای پا

برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در ۶۰ ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در ۲۰ ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد ۳ ضرب کنید.

👈 توجه: توصیه می‌شود از انگشت شست برای گرفتن نبض استفاده نکنید، زیرا شست، خود دارای نبض ضعیفی است.

ضربان قلب در حالت استراحت

ضربان قلب در حالت استراحت

میزان ضربان قلب در حالت استراحت، تعداد نبض در حالت خوابیده یا نشسته است که فرد فعالیتی ندارد. به گفته انجمن قلب آمریکا بهترین زمان برای اندازه‌گیری ضربان قلب در حالت استراحت، در هنگام صبح و پیش از بیرون آمدن از رختخواب است.

میزان ضربان قلب طبیعی یا در حال استراحت برای سنین ۱۸ سال و بالاتر، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است و این میزان بستگی به شرایط فیزیکی و سن دارد. بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان ضربان قلب طبیعی کودکان در رده سنی ۶ الی ۱۵ ساله، بین ۷۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است.

اساساً ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار در دقیقه به معنی مشکلات قلبی نیست بلکه افراد ورزشکار به دلیل سلامتی و آمادگی بدنی دارای ضربان قلب ضعیفی هستند. میزان ضربان قلب نرمال این افراد کمتر از ۴۰ بار در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی افرادی که دارو مصرف می‌ کنند، به‌ خصوص داروهای فشار خون، کمتر از ۶۰ بار در دقیقه است.

در صورتی که ضربان نرمال قلب پایین تر از ۶۰ باشد و با علائمی از قبیل سرگیجه همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

در حال استراحت تابعی از سن فرد، میزان فعالیت ورزشی، وزن و توانایی جسمی اوست.

حداکثر ضربان قلب ۲۲۰ بار منهای سن شما است. برای راحتی شما، جدول زیر حداکثر ضربان مجاز قلبی را برای سنین مختلف ارائه می دهد. اگر ضربان قلب شما  از این اعداد فراتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن

حداکثر ضربان قلب مجاز فرد

میانگین ضربان قلب حالت استراحت
۲۰ ساله۲۰۰ bpm۵۰ – ۸۵ bpm
۳۰ ساله۱۹۰ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۳۵ ساله۱۸۵ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۴۰ ساله۱۸۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۴۵ ساله۱۷۵ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۰ ساله۱۷۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۵ ساله۱۶۵ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۰ ساله۱۶۰ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۵ ساله۱۵۵ bpm۳۵ – ۶۵ bpm
۷۰ ساله۱۵۰ bpm۳۵ – ۶۵ bpm

ضربان قلب هدف یا ضربان حین ورزش

در صورتیکه ضربان طبیعی قلب فردی بالا باشد و همراه با برخی علائم، عملکرد قلبی وی باید توسط متخصص قلب و عروق بررسی شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا، دانستن میزان ضربان قلب در حالت فعالیت، به فرد، در دانستن میزان فعالیت خود کمک می‌کند. زمانی که فرد در حوزه ضربان قلب هدف فعالیت کند، بیشترین بهره را از فعالیت خود کسب می‌کند.

بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حوزه ی ضربان قلب هدف یک شخص جوان، بین ۵۰ الی ۸۵  است. در صورتی که برای فردی ۶۰ ساله، حوزه ضربان قلب هدف بین ۸۰ الی ۱۳۶ است. ضربان قلب یا نبض را می‌توان از طریق دستگاه‌های دیجیتالی مخصوص و همچنین به‌ صورت دستی محاسبه کرد.

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی کمتر از سایر افراد معمولی است. متوسط ضربان قلب در حال استراحت معمولاً بین ۶۰ تا ۸۰ دور در دقیقه است. اما برخی از ورزشکاران ضربان قلب آرامتری و بین ۳۰ تا ۴۰ بار در دقیقه دارند.

👈مطلب مرتبط: ضربان قلب هدف چیست؟ ضربان قلب هدف برای سنین مختلف چند است و چگونه محاسبه می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

ضربان قلب هدف

چگونه قلب خود را آرام کنیم؟

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می‌شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می‌توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت‌های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می‌شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه‌ ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایسان جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خانمی 35 ساله هستم و یک بار زایمان داشتم ضربان قلبم معمولا بین 90 تا 100و با تحرک کم به 120 میرسد دوبار اکو قلب کردم و دو بار نوار قلب گرفتم که گفتند قلبم هیچ مشکلی ندارد. و قرصی هم بهم ندادند
  حدود یکسال هم چندین بار در روز حملات پانیک داشتم که بهتر شدم ولی تپش قلبم خوب نشد
  برای،کاهش ضربان قلبم چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 روز پیش)
   سلام و عرض ادب از پروپرانولول ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده کنید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲۱ ساله هستم
  اکثر مواقع ضربام بالای ۱۰۰ هست
  یک سابقه حمله تنفسی هم دارم که ناراحتی و استرس زیاد علتش بود.
  لرزش دستم هنگام کار با کیبورد کاملا واضحه خصوصا اگر در حال انجام کاری باشم که تمرکز میخ واد شدید میشه
  برای این ضریان و لرزش دست کاری میشه کرد؟
  به خاطر نوع کارم که تماما نیاز به سیستم هست و دغدغه افت نکردن پروژه و.. استرسم بالاست و کلا آدمی هستم که به زور میتونم بشینم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد می کنم که ابتدا یک تست تیروئید انجام دهید. احتمال پرکاری تیروئید با این توضیحات وجود دارد. در صورت طبیعی بودن نتیجه آزمایش تیروئید پیشنهاد می کنم که یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید تا بر اساس آن در مورد نیاز به درمان دارویی برای شما تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمادرم 54سالشون هست ضعف وبی حالی تکررادرار دارن وقرص فشارخون مصرف میکند البته این یکدفعه اتفاق میفتدقبلا اینجوری نبودن هرچندوقتی این اتفاق میفتدوحالشان بدمیشودمیخواستم لطف کنین راهنمایی کنین ازچی هست وماچکارکنیم ممنون من ازمشهدمزاحمتون میشم یاعلی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که مبتلا به دیابت نیز هستند این وضعیت میتواند بعلت نوسانات قند خون باشد و در غیر این صورت بهتر است که در زمان ضعف و بی‌حالی فشارخون ایشان را اندازه گیری کنید. ممکن است که حالات نامبرده ارتباطی با نوسانات فشارخون نداشته باشد
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید همسر من یکبار سکته کرده21سال دار.وقتی تپش قلبش میره بالا صد حالش بد میشه سرش خیلی داغ می‌کنه فشارشم یکجا نمیمونه همش بالا پایین میشه .تپش قلبشم بالای صد می‌ره حالش بد میشه اصلانم حالش خوب نمیشه هرساعت هر روز با این مشگل روبرو هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصاویر مدارک ایشان شامل نوار قلب، اکو، هولتر احتمالی نوار قلب، گزارش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی احتمالی، خلاصه پرونده بستری و... را بفرستید. در صورتی که تعداد تصاویر بیش از پنج تصویر است مازاد ۵ تصویر را با شماره پیگیری جدید و با همین نام بفرستید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر جان. من ۱۹ سالمه چن روز پیش با یک دستگاه دیجیتال فشار خون فشارمو گرفتم ۱۱ رو ۷ بود ولی چیزی که نگرانم کرد میران ضربانم بود که ۱۰۲ بود . من چند ساله بعضی اوقات تپش قلب دارم ینی ضربانمو خس میکنم یه ۳ ۴ سال پیش هم رفتم دکتر بخاطر همین موضوع گفت انگار دریچه ات مادرزادی لقه برا همین رفتم اکو قلب گفت نه همچی نرماله و از اون موقه ضربان قلبم همینجوره میخاستم ببینم موردی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب شما نیاز نیاز به گرفتن یک نوار قلب و انجام آزمایشات تیروئید دارید. در صورتی که موارد فوق طبیعی باشند و فقط ضربان قلب بالا باشد پیشنهاد میکنم که از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده کنید
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   دست شما درد نکند دکتر جان
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر s سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم 61 سال سن داره ضربان قلبش 47 بار در دقیقه است داروی فشار و قلب و استرس هم میخوره آیا طبیعی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر طبیعی نیست. در صورتی که در بین داروهای مصرفی قلبی از داروهایی استفاده می کنند که موجب کندی ضربان قلب می‌شوند باید آن دارو را قطع کنند. و در غیر اینصورت نیاز به بررسی بیشتر از جمله هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته دارند
 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سوالم این است که برای قطع قرص پرانول 10 که به مدت یک ماه یکی می خوردم الان برای قطع کردن ان باید یک روز درمیان بخورم؟ در چندروز ادامه بدم تا قطع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   لطفاً بفرمائید که روزانه چند نوبت پروپرانولول استفاده می کنید؟
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با دورود
  40 سال سن دارم . مدت 4 ماهی میشه چند بار در روز احساس درد در قسمت قلب می کنم و تا 1 ساعت و بعضی وقت ها 2 ساعت طول میکشه .نوار قلب گرفتم گفتن نرمال است. فشار خون و هم نرمال بود فقط ازمایش خون من کلسرول بالا بود .
  من در کشور سوِید زندگی می گنم .البته به دکتر عمومی مراجعه کردم. دکتر میگه مشکل قلبی ندارید . احتمالا از ضلات سینه هست . می خواستم نظر شما را هم جویا بشوم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که از دخانیات استفاده میکنید و یا سابقه فشارخون بالا و دیابت و یا سابقه بیماری گرفتگی عروق قلبی در بستگان درجه اول در سنین پایین دارید و بویژه اگر درد با فعالیت تشدید می‌شود نیاز به بررسی بیشتری از نظر گرفتگی عروق قلب دارید
 • تصویر کاربر فهیمه دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمادرم 81سال دارد قرص اعصاب میخوره با قرص فشارآتانول 50ولوزارتن 25الان یه مدتی هست فشارش همش بالاست ضربان قلبش بین 60تا70هستش به نظرشما پیش دکترقلب ببریمش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب برای کنترل بهتر فشارخون نیاز دارند که توسط یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق و یا نفرولوژیست ویزیت شوند
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم که ضربان قلب خانم ۴۳ ساله در حالت طبیعی چقدر هستش؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بین ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه طبیعی است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر