ضربان قلب نرمال چند است؟

تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه را نبض یا ضربان قلب می گویند. تپش قلب نرمال و یا ضربان قلب نرمال هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما میزان طبیعی آن در افراد بزرگسال، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در هر دقیقه است.

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب نرمال

ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساسات مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند.

مهم‌تر از همه اینکه سلامتی و تندرستی باعث کاهش ضربان قلب و عملکرد بهتر آن می‌شوند. با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط انجمن قلب آمریکا (AHA)، میزان ضربان قلب ورزشکاران در حالت استراحت بین ۴۰ الی ۶۰ بار در هر دقیقه است.

قلب یک ماهیچه است و همان‌طور که با انجام برخی فعالیت‌ها، ماهیچه‌ها قوی می‌شوند، قلب نیز نیاز به برخی فعالیت‌ها دارد. دانستن میزان ضربان قلب، به کنترل میزان فعالیت و همچنین به تشخیص برخی بیماری‌ ها کمک می‌کند.

فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

بعضی مردم فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه می‌گیرند. فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد می کند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

به‌ طور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشار خون بالا صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس. انجام فعالیت موجب افزایش میزان ضربان قلب می‌شود، اما فعالیت شدید تنها ممکن است به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

چگونه ضربان قلب خود را اندازه‌ گیری کنیم؟

 اندازه گیری ضربان قلب

بهترین قسمت های بدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب عبارتند از:

 • مچ‌ دست‌
 • جلو آرنج
 • کنار گردن
 • بالای پا

برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در ۶۰ ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در ۲۰ ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد ۳ ضرب کنید.

👈 توجه: توصیه می‌شود از انگشت شست برای گرفتن نبض استفاده نکنید، زیرا شست، خود دارای نبض ضعیفی است.

ضربان قلب در حالت استراحت

ضربان قلب در حالت استراحت

میزان ضربان قلب در حالت استراحت، تعداد نبض در حالت خوابیده یا نشسته است که فرد فعالیتی ندارد. به گفته انجمن قلب آمریکا بهترین زمان برای اندازه‌گیری ضربان قلب در حالت استراحت، در هنگام صبح و پیش از بیرون آمدن از رختخواب است.

میزان ضربان قلب طبیعی یا در حال استراحت برای سنین ۱۸ سال و بالاتر، بین ۶۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است و این میزان بستگی به شرایط فیزیکی و سن دارد. بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان ضربان قلب طبیعی کودکان در رده سنی ۶ الی ۱۵ ساله، بین ۷۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه است.

اساساً ضربان قلب کمتر از ۶۰ بار در دقیقه به معنی مشکلات قلبی نیست بلکه افراد ورزشکار به دلیل سلامتی و آمادگی بدنی دارای ضربان قلب ضعیفی هستند. میزان ضربان قلب نرمال این افراد کمتر از ۴۰ بار در دقیقه است. ضربان قلب طبیعی افرادی که دارو مصرف می‌ کنند، به‌ خصوص داروهای فشار خون، کمتر از ۶۰ بار در دقیقه است.

در صورتی که ضربان نرمال قلب پایین تر از ۶۰ باشد و با علائمی از قبیل سرگیجه همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

در حال استراحت تابعی از سن فرد، میزان فعالیت ورزشی، وزن و توانایی جسمی اوست.

حداکثر ضربان قلب ۲۲۰ بار منهای سن شما است. برای راحتی شما، جدول زیر حداکثر ضربان مجاز قلبی را برای سنین مختلف ارائه می دهد. اگر ضربان قلب شما  از این اعداد فراتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سن

حداکثر ضربان قلب مجاز فرد

میانگین ضربان قلب حالت استراحت
۲۰ ساله۲۰۰ bpm۵۰ – ۸۵ bpm
۳۰ ساله۱۹۰ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۳۵ ساله۱۸۵ bpm۴۵ – ۸۰ bpm
۴۰ ساله۱۸۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۴۵ ساله۱۷۵ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۰ ساله۱۷۰ bpm۴۵ – ۷۵ bpm
۵۵ ساله۱۶۵ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۰ ساله۱۶۰ bpm۴۰ – ۷۰ bpm
۶۵ ساله۱۵۵ bpm۳۵ – ۶۵ bpm
۷۰ ساله۱۵۰ bpm۳۵ – ۶۵ bpm

ضربان قلب هدف یا ضربان حین ورزش

در صورتیکه ضربان طبیعی قلب فردی بالا باشد و همراه با برخی علائم، عملکرد قلبی وی باید توسط متخصص قلب و عروق بررسی شود.

به گفته انجمن قلب آمریکا، دانستن میزان ضربان قلب در حالت فعالیت، به فرد، در دانستن میزان فعالیت خود کمک می‌کند. زمانی که فرد در حوزه ضربان قلب هدف فعالیت کند، بیشترین بهره را از فعالیت خود کسب می‌کند.

بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، حوزه ی ضربان قلب هدف یک شخص جوان، بین ۵۰ الی ۸۵  است. در صورتی که برای فردی ۶۰ ساله، حوزه ضربان قلب هدف بین ۸۰ الی ۱۳۶ است. ضربان قلب یا نبض را می‌توان از طریق دستگاه‌های دیجیتالی مخصوص و همچنین به‌ صورت دستی محاسبه کرد.

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی

ضربان قلب ورزشکاران در حالت عادی کمتر از سایر افراد معمولی است. متوسط ضربان قلب در حال استراحت معمولاً بین ۶۰ تا ۸۰ دور در دقیقه است. اما برخی از ورزشکاران ضربان قلب آرامتری و بین ۳۰ تا ۴۰ بار در دقیقه دارند.

👈مطلب مرتبط: ضربان قلب هدف چیست؟ ضربان قلب هدف برای سنین مختلف چند است و چگونه محاسبه می شود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

ضربان قلب هدف

چگونه قلب خود را آرام کنیم؟

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می‌شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می‌توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت‌های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می‌شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه‌ ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رهرا پنجشنبه ۸ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  الان بعد از 7سال مجددا تپش قلب دارم دکتر رفتم به من قرص بیزوپرولول. داده ولی جلوتر از این قرص ضربان قلبم پایین فشارم پایین بیشتر افت فشار دارم چه دستور می‌فرمایید چکار کنم قبلاً قرص وراپامیل 40میخوردم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۸ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که فشارخون و ضربان قلب چه میزان است؟
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما و عرض خسته نباشید
  پدرم حدود 70 روز است که عمل قلب باز انجام داده اند و سابقه سی ساله فشار خون هم دارند و سالهاست که قرص متادون هم مصرف میکنند.قرص متورال 50 به صورت دو تا 25 مصرف میکنند.رنج ضربان قلب بین 52 تا حداکثر 59 است.(در بیمارستان گفته شده که اصولا ضربان قلب ایشان پایین است)گاهی اوقات که فشار خون ایشان حدود ده می شود و ضربان قلب حدود 51 تا 52 است.آیا باید متورال را در آن زمان هم مصرف کنند؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله مصرف کنند. توصیه میکنم که دوز مصرفی را به ۱۲٫۵ میلی گرم (یک چهارم قرص) روزانه دو بار کاهش دهند
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  با سلام جوان ۲۵ ساله هستم مرد.حدود ۱۰ سال تحت نظارت پزشک های مختلف داروی افسردگی و وسواس خوردم الان ضربان قلبم در ۶۰ ثانیه ۵۴ هستش وحس سنگینی در قفسه سینه دارم ممنون میشم راهنمایی کنین چکارکنم چ آزمایشی انجام بدم ..
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که با فعالیت ضربان قلب افزایش متناسبی داشته باشد جای نگرانی نیست و نیاز به اقدام خاصی نیست. از عدم ابتلا به کم کاری تیروئید اطمینان حاصل فرمائید
 • تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸سال دارم ظربان قلب نامنظم دارم vEB20134دارم وCPT1039وvt17هست ازنظرشما چ اقداماتی باید انجام شود آیانیاز ب درمان وپیگیری هست متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه متوجه سوال شما نشدم
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی۶۳ سالمه دیابت و فشار خون دارم روزانه دو قرص لوزارتان ۲۵ مصرف میکنم و یکعدد قرص آملودیپین و ضربان قلبم در حالت استراحت حدود ۸۵-۹۵ هست و فشارم ۱۴ روی ۸/۵ ...چکار کنم تا فشارم نرمال شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب داروهای مصرفی را با والزومیکس ۵٫۱۶ روزانه یک عدد هر صبح و بیزوپرولول ۵ هر شب یک عدد جایگزین بفرمایید
 • تصویر کاربر Nbch شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بخاطر آریتمی لگزاتال10میلی مصرف میکردم گفتین مصرف رو قطع کنم 1ماهه دوز رو طبق دستور کاهش دادم تا الان که 10روزه کامل مصرف نمیکنم 2شبه یه حس خفیفی حالت شوک تو بدنم بوجود میاد صبحا خوب میشم مجدد شب همونجور قبلا این حس شدید تربود ولی الان خیلی کمتره، چکارکنم بنظرتون، زمان ویزیتم خیلی دیره نمیتونم صبرکنم حتی اگه 1پنجم قرص رو مصرف کنم تا 5روز دیگه این حس اصلا ندارم مجدد شب ششم برمیگرده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر دارو را مصرف نکنید و نگران نباشید
 • تصویر کاربر پویا شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 463 مشاهده پرسش
  با سلام. من 30 سالمه. موقع استراحت ضربان قلب حدود 80 دارم و موقع پیاده روی و یا استرس زیاد ضربان قلبم بالای 115 میره. اکو هم گرفتم و قلبم سالم گزارش شده. به نظرتون باید چیکار کرد؟ایا ضربانم از حالت طبیعی بالاتره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب ضربان قلب شما طبیعی است و نیاز به اقدام خاصی ندارد
 • تصویر کاربر شايسته شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 509 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  اقاي دكتر مادرم ٥٥ساله هستن وهشت روزي است در گير كرونا هستن ودرگيريه ريه نداشتن وقرص متورال هم مصرف ميكنن ولي در بعضي ساعات ضربان قلبشون به ٥٠مي رسد ممكن است كرونا قلب را هم در گير كرده باشدو خطر ناك است؟(البته با نظر دكتر ريه چند روزي است ميزان مصرف متورال را كاهش دادن)
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال درگیری قلب در زمینه کرونا در بیمارستان ها کم است و احتمالاً پایین بودن میزان ضربان قلب ناشی از مصرف متورال است
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  من حدوا ۴۰روز از ابتدای ابتلا به بیماری کرونایم میگذرد
  الان در حالت نشسته ضربان قلبم بین ۸۷تا۹۵است(در ضمن شخصی استرسی هستم وسنم ۴۳سال است)
  اقای دکتر ایا ضربان قلبم در حد نرمال است
  وخطری متوجه من نمیشود
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در محدوده بالای طبیعی است نگران نباشید و از متورال استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر جعفر پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدضربان قلب من 56 است درسن 33سالگی ایاقلب من مشکل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
درحال دریافت اطلاعات