نارسایی قلبی از علائم تا درمان قطعی آن

 نارسایی احتقانی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است که در آن، قلب خون را به طور ناکارآمد در سراسر بدن پمپاژ می‌کند. در ادامه ی نوشتار با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

ما به پمپاژ خون توسط قلب نیاز داریم تا خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن به همه‌ی سلول‌های بدن برسد. وقتی سلول‌های بدن به قدر کافی تغذیه نشوند، بدن نمی‌تواند به درستی کار خود را انجام دهد و همین امر ممکن است منجر به نارسایی قلبی گردد.

وقتی قلب ضعیف شود و نتواند خون کافی را به سلول‌ها برساند، بیمار خسته و بی‌حال می‌شود و فعالیت‌های روزمره که زمانی  خیلی راحت بودند، تبدیل به یک چالش بزرگ برای او می‌شوند.

نارسایی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است و معمولاً درمانی ندارد. با این حال با یک روش زندگی صحیح، بیمار همچنان می‌تواند یک زندگی لذت‌بخش، بامعنا و مفید داشته باشد.

نارسایی قلبی چیست؟

ابتدا به توضیح برخی از اصطلاحات مهم می پردازیم:

حمله‌ی قلبی

حمله قلبی وضعیت بسیار خطرناکی است که به دلیل اختلال در جریان خون به قلب، اتفاق می افتد. در حمله قلبی عضله‌ی قلب به علت عدم دریافت اکشیژن می میرد.

👈 مطلب مرتبط: علائم سکته قلبی در زنان و مردان چیست؟ در هنگام سکته قلبی چه کنیم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
سکته قلبی

نارسایی قلبی

به این معنی است که عضله‌ی قلبی نمی‌تواند به درستی خون را در همه‌ی بدن پمپاژ کند، اما به معنی حمله یا سکته‌ی قلبی نیست.

ایست قلبی

به این معنی است که قلب و جریان خون متوقف می‌شود و دیگر ضربانی وجود ندارد.

علت نارسایی قلبی

نارسایی قلبی در نتیجه‌ی عارضه‌ای که منجر به آسیب عضلات قلبی شود، ایجاد می شود. از جمله این موارد می توان به:

بیماری عروق کرونری

 عروق یا شریان های کرونری، وظیفه ی خون رسانی به قلب را به عهده دارند. اگر این عروق مسدود شوند و یا تنگ شوند، جریان خون به قلب کاهش پیدا می کند و قلب نمی‌تواند خونی را که نیاز دارد دریافت کند.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با علائم تنگی عروق کرونری (تصلب شرایین) و روش های درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

حمله‌ی قلبی

 انسداد ناگهانی عروق کرونری؛ این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در بافت قلب می‌شود و میزان پمپاژ موثر آن را کاهش می‌دهد.

کاردیومیوپاتی

همان آسیب عضله‌ی قلب است، اما نه در نتیجه‌ی مشکلات عروقی یا جریان خون، بلکه به دلیل اثرات جانبی داروها یا عفونت .

شرایطی که قلب را خسته می‌کنند

این شرایط عبارتند از: بیماری دریچه‌ی قلب، فشار خون بالا، دیابت، بیماری کلیوی و مشکلات قلبی از بدو تولد.

⬅ مواردی که در ادامه می‌آیند عوامل خطر مربوط به نارسایی احتقانی قلب هستند:

دیابت

دیابت بخصوص دیابت نوع ۲ ، احتمال ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را تشدید می نماید.

چاقی

افرادی که هم چاق هستند و هم دیابت نوع ۲ دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به این عارضه دارند.

سیگار

افرادی که به طور منظم سیگار می‌کشند، ریسک بسیار بالایی برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را دارند.

آنمی یا کم‌خونی

کمبود سلول‌های قرمز خون می تواند خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب را بیشتر کند.

پرکاری تیروئید

 کارکرد بیش‌از حد غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈مطلب مرتبط: علائم و علت پرکاری تیروئید کدامند؟ پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟ آیا پرکاری غده تیروئید خطرناک است؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
پرکاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید

کارکرد کم غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈 مطلب مرتبط: علائم و علت کم کاری غده تیروئید کدامند؟ کم کاری غده تیروئید چگونه درمان میشود؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
کم کاری غده تیروئید

میوکاردیتیس (آماس ماهیچه‌ی قلب)

میوکاردیتیس التهاب عضله‌ی قلبی معمولا در نتیجه‌ی یک ویروس است، که منجر به نارسایی قلبی سمت چپ می‌شود.

آریتمی قلبی

آریتمی قلبی همان ریتم غیر طبیعی قلب است که می تواند منجر به ضربان سریع قلب شود، به این ترتیب قلب باید خیلی کار کند و در نهایت قلب ضعیف و دچار نارسایی قلبی می‌شود. آریتمی قلبی همچنین می تواند منجر به ضربان آهسته قلب شود که در این صورت اگر ضربان قلب آن‌قدر کند باشد که خون نتواند از قلب به سمت بدن برود، نارسایی قلبی ایجاد می‌شود.

فیبریلاسون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

آمفیزم

یک بیماری مزمن که باعث تنفس سخت بیمار می‌شود.

لوپوس

حمله‌ی سیستم ایمنی بدن بیمار، به سلول‌ها و بافت‌های سالم اوست.

هموکروماتوزیس

وقتی بدن آهن بیش از اندازه ایی از غذا و منابع دیگر مثل ویتامین هایی که حاوی آهن هستند ، جذب کند هموکروماتیس رخ می دهد .

آمیلوئیدوز

آمیلوئیدوز بیماری است که در آن پروتئین‌های آمیلوئید در اندام‌ها و بافت‌ها انباشته می‌شوند.

علائم نارسایی قلبی

در ادامه علائم کم کاری قلب ( یا همان علائم نارسایی قلبی) و علائم نارسایی قلبی در زنان را بررسی می‌کنیم:

علائم نارسایی قلبیاحتقان ریوی

مایع درون ریه جمع می‌شود و وقتی بیمار در حال استراحت است،  به خصوص وقتی دراز کشیده، تنفس کوتاه دارد. همچنین احتقاق ریوی می‌تواند منجر به سرفه‌های خشک و کوتاه شود که همگی از علائم کم کاری قلب هستند.

احتباس مایع در کلیه

از آن‌جا که خون کمی به کلیه‌ها پمپ می‌شود، کلیه دچار احتباس آب می‌شود. این موضوع منجر به تورم قوزک پا، پاها و شکم می‌شود. از دیگر عوارض می توان به افزایش وزن و افزایش ادرار اشاره کرد.

خستگی و سرگیجه از علائم نارسایی قلبی

از آن‌جا که در نتیجه کم کاری قلبی، خون کمی به اندام‌های بدن می‌رسد، خستگی ایجاد می‌شود. همچنین به علت کاهش جریان خون به سمت مغز، احساس سرگیجه و گیجی ایجاد می‌شود.

ضربان قلب سریع و نامنظم

برای جبران کمبود جریان خون در هر انقباض قلبی، ممکن است قلب مجبور به پمپ سریع شود. نارسایی قلبی علائم مشترکی با دیگر بیماری ها دارد و اگر هر کدام از این علائم وجود داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که نارسایی قلبی ایجاد شده است.

با این حال، هرکس بیش از یکی از این نشانه‌ها را داشته باشد باید به پزشک اطلاع دهد و برای ارزیابی وضعیت قلبی خود سریعاً اقدام کند.

افرادی که برای آن‌ها تشخیص نارسایی قلبی داده شده است باید نشانه‌هایشان را به دقت کنترل کنند و هر تغییر ناگهانی را به سرعت به پزشک اطلاع دهند.

علائم نارسایی قلبی در زنان

نارسایی قلبی در زنان و مردان تقریباً علائم مشابهی دارند. با این حال شایع‌ترین این علائم در زنان را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید:

تنگی نفس

تنگی نفس در حین فعالیت (معمولاً) ، در حالت استراحت یا هنگام خواب ، که ممکن است ناگهان به وجود بیاید و شما را از خواب بیدار کند. اغلب در هنگام خوابیدن درحالت مسطح با تنفس مشکل دارید و ممکن است لازم باشد قسمت بالایی بدن و سر را روی دو بالش بگذارید.

علت تنگی نفس این است که در رگهای ریوی (عروقی که خون را از ریه ها به قلب باز می گرداند) خون ذخیره می شود زیرا قلب نمی‌تواند این حجم خون را در درون خود داشته باشد. این باعث می شود مایعات به درون ریه ها نشت کنند.

سرفه مداوم یا خس خس سینه

سرفه ای که باعث ایجاد مخاط سفید و صورتی رنگ می شود چرا که مایعات در ریه ها رشد می کنند.

تجمع مایعات اضافی در بافت های بدن

تورم در پا ، مچ پا ، پا یا شکم یا افزایش وزن. ممکن است متوجه شوید که کفشهای شما تنگ شده است. این به بدان علت است که با کاهش جریان خون از قلب ، بازگشت خون به قلب از طریق رگها بالا می رود و باعث ایجاد مایعات در بافت ها می شود. کلیه ها قادر به دفع سدیم و آب نیستند و همچنین باعث احتباس مایعات در بافت ها می شوند.

خستگی و بی حالی

احساس خستگی تمام وقت و مشکل در فعالیتهای روزمره ، مانند خرید ، بالا رفتن از پله ها ، حمل مواد غذایی یا پیاده روی.  علت این امر آن است که قلب نمی تواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بافتهای بدن پمپ کند.

عدم اشتها ، حالت تهوع

احساس سیر بودن و داشتن حالت تهوع هنگام غذا خوردن به آن علت که دستگاه گوارش خون کمتری دریافت می کند و باعث بروز مشکل در هضم می شود.

سردرگمی و اختلال در تفکر

از دست دادن حافظه و احساس بی نظمی. یک مراقب یا خویشاوند ممکن است زودتر از دیگران متوجه این امر شود. تغییر سطح برخی از مواد در خون مانند سدیم می تواند باعث سردرگمی شود.

ضربان قلب سریع

احساس تپش قلب زیاد چرا که قلب برای “جبران” کاهش پمپاژ ، سریعتر می تپد.

طول عمر بیماران نارسایی قلبی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد که طول عمر بیش از نیمی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، بیشتر از پنج سال از زمان تشخیص می باشد.

انواع نارسایی قلبی

انواع مختلفی از نارسایی قلبی وجود دارد:

نارسایی قلب سمت چپ

نارسایی قلبی سمت چپ یکی از انواع رایج نارسایی احتقانی قلب است. سمت چپ قلب مسئول پمپاژ خون به باقی قسمت‌های بدن است. از آن‌جا که خون به طور موثری از قلب به بیرون پمپاژ نمی‌شود، خون پشت ریه برمی‌گردد. و این موضوع منجر به کوتاه‌ شدن تنفس و تجمع مایع می‌شود.

نارسایی قلبی سمت راست

سمت راست قلب خون را به شش‌ها پمپ می‌کند که اکسیژن را جمع‌آوری می‌کنند. نارسایی سمت راست اغلب در نتیجه‌ی تجمع مایع در شش‌ها به علت نارسایی سمت چپ است. گاهی اوقات این موضوع به علت عارضه‌های دیگری مانند بیماری‌ ریوی ایجاد می‌شود.

نارسایی قلبی دیاستولیک

این عارضه وقتی ایجاد می‌شود که عضله‌ی قلبی سفت‌تر از حالت نرمال است. از آن‌جا که قلب از حالت عادی سفت‌تر است نمی‌تواند به درستی پر از خون شود، به این مشکل، اختلال عملکرد دیاستولی می‌گویند.

از آن‌جا که قلب پر از خون نمی‌شود، نمی‌تواند آن مقدار خونی را که برای بدن لازم است به سمت بدن پمپ کند. این مشکل ممکن است در هر سمت قلب اتفاق بیفتد.

نارسایی سیستولیک قلب

اختلال عملکرد سیستولی به این صورت تعریف می‌شود: ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی، پس از پر شدن با خون. این عارضه وقتی اتفاق می‌افتد که قلب ضعیف یا بزرگ باشد. این مشکل در هر سمت قلب می‌تواند رخ دهد.

دارو

درمان نارسایی قلبی

آسیب به پمپاژ قلب به علت نارسایی قلبی را نمی‌توان درست کرد. با این وجود، درمان‌های معمول می‌تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی بیمار را بهبود دهد، چون می‌تواند بیماری را تحت کنترل درآورد و خیلی از نشانه‌ها را تسکین دهد.

درمان دارویی نارسایی قلبی

برخی درمان‌های رایج برای نارسایی قلبی عبارتند از:

 • بازدارنده‌های ACE (بازدارنده‌های آنزیم تبدیل کننده‌ی آنژیوتنسین)

این داروها عروق را ریلکس می‌کنند، فشار خون را پایین می‌آورند، به قلب کمک می‌کنند خون را راحت‌تر به سراسر بدن پمپ کند، این داروها فشار کاری قلب را کاهش می‌دهند. بازدارنده‌های ACE عموماً کارکرد قلب را بهبود می‌دهند و کاملاً کیفیت زندگی بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. از طرفی، این داروها برای برخی بیماران مناسب نیستند. چنین داروهایی سرفه‌های تحریک‌کننده در برخی افراد ایجاد می‌کنند.

 • داروهای دیورتیک یا ادرارآور

این داروها به افرادی که قوزک‌های متورمی دارند کمک می‌کنند. همچنین نفس‌نفس زدن‌های ناشی از نارسایی قلبی را هم تسکین می‌دهند. دیورتیک‌ها آب و نمک را به کمک ادرار از کلیه‌ها خارج می‌کنند. سه نوع اصلی از این داروها وجود دارد: دیورتیک‌های حلقه‌ای، دیورتیک‌های تیازیدی، و دیورتیک‌های نگهدارنده‌ی پتاسیم.

 • داروهای ضد انعقاد خون

این داروها باعث می‌‌شوند خون به سختی لخته شود؛ کمک می‌کنند خون رقیق شود و از حمله‌ی قلبی پیشگیری می‌کنند. رایج‌ترین دارو از این دسته وارفارین است. با این حال، باید کاملاً تحت نظر پزشک از این دارو استفاده کنید تا مطمئن شوید خون بیش از اندازه رقیق نشود و فقط باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که دلیل دیگری برای رقیق شدن خون داشته باشید.

 • دیگوکسین

دارویی است برای بیمارانی که دارای ریتم قلبی سریع و نامنظم هستند. دیگوکسین ضربان قلب را آهسته می‌کند.

 • بتابلاکرها

این دارو برای همه‌ی بیماران دچار نارسایی قلبی مفید است.

 • داروهای ضد لختگی

این داروها باعث می‌شوند پلاکت های خون تشکیل لخته ندهند. آسپیرین یک از این داروهاست که می‌تواند برای افرادی با ریسک بالای حمله‌ی قلبی یا سکته و ریسک خونریزی مفید باشد. اخیرا پیشنهاد می‌شود که از این دارو برای پیشگیری از اختلالات قلبی عروقی به مدت طولانی استفاده نشود.

جراحی نارسایی قلب

همه‌ی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی به دارو درمانی جواب نمی‌دهند. چند گزینه‌ی جراحی وجود دارد:

 • گرافت بای‌پس عروق کرونری

این رایج‌ترین درمان جراحی برای نارسایی احتقانی قلب است که به خاطر اختلال عروق کرونری ایجاد می‌شود.

 • جراحی دریچه‌ی قلب

این جراحی برای ترمیم نقص دریچه استفاده می‌شود که منجر به افزایش کار قلب شده است.

 • دستگاه قابل کاشت کمک بطن چپ (LVAD)

برای بیمارانی که به دیگر درمان‌ها جواب نداده‌اند و بستری هستند، این دارو می‌تواند به پمپاژ خون توسط قلب کمک کند. این دارو اغلب برای بیمارانی استفاده می‌شود که در نوبت پیوند هستند.

 • پیوند قلب

اگر هیچ نوع درمان و جراحی کارگشا نباشد، پیوند آخرین گزینه است. پیوند فقط زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که بیمار به جز مشکل قلبی، در سلامت کامل باشد.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الینا دوشنبه ۴ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر من خیلی ساله که بعداز فعالیت وکار مثل بالا رفتن از پله وقتی عصبانی میشم تپش قلب شدید پیدا میکنم ونفسم بالا نمیاد به طوری که نمیتونم صحبت کنم در ضمن بعضی وقتا یه درد شدید درحد چند ثانیه توی قلبم به وجود میاد ونکته مهم اینکه یک بار موقع خواب قلبم عین یه تلمبه شدید همه بدنمو تمون داد بطوری که برای چند ثانیه حس کردم که قلبم وایساده لطفا راهنماییم کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۴ مرداد ۰( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به انجام هولتر ریتم طولانی مدت دارید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام واحترام اقای دکترپدرمن هفتادسال دارند چندسال فشارخون داشتن وقرص مصرف میکردن چندهفته پیش خیلی اذیت میشدند درموقع خواب خلاصه بعدازازمایش واکوی قلب efقلبشون ۱۵ تا۲۰ بود دکتر یه سری دارونوشتن وگفتن به خاطراضافه وزن وزنشوبیاره پایین الان بعدازمصرف یه هفته دارو ورژیمشون حالشون خیلی بهترشده خوابشون وحال عمومیشون بهترشده ایاامکان دارد باادامه مصرف درصد کمی بهبودپیداکند ویا...هرچیزلازم میدوننیدبگید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ضمن ادامه درمان دارویی نیاز به بررسی برای یافتن و درمان مناسب عامل بیماری ( که در این سن شایعترین عامل گرفتگی عروق قلبی است) دارند. لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده چند روز پیش درد قفسه سینه داشتم و مقداری تنگی نفس به دکتر متخصص مراجعه کردم اکو دادم ef بطن چپم 50 تا 55 بود دکتر واسم قرص بیزپرولول 2.5 تجویز کرد الان روزی یه دونه مصرف میکنم بنظرتون من نارسایی قلبی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت صحت اطلاعات اکوکاردیوگرافی نارسایی قلبی خفیف دارید. توصیه می‌کنم که اکوکاردیوگرافی را توسط یکی از همکاران محترم فلوشیپ اکوکاردیوگرافی تکرار بفرمایید
 • تصویر کاربر *** پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام بعد از سکته قلبی چقدر عمر داریم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پارامترهای مختلفی در این مورد دخالت دارند لذا پاسخ ثابتی برای این سوال وجود ندارد
 • تصویر کاربر solmaz سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من ۳۱ ساله و دو سال قبل ابلیشن انجام دادم psvt داشتم بعد عمل مشکلم حل شد ولی طی ماه اخیر ضربانم دو بار ناگهانی بالا رفت شبیه اریتمی بود ولی یک دقیقه نشده نرمال شد. امکان عود هست یا طبیعیه این موارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال عود PSVT بسیار نادر است ولی احتمال بروز سایر آریتمی ها منتفی نیست
 • تصویر کاربر بیمار23 یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت به خیر
  بیمار 23 ساله آقا داریم. 9ماه است متوجه شدیم بیماری کوارکتاسیون آئورت و دریچه دولتی دارد. بیمار هیچ علامتی نداشت تا به طور اتفاقی 9 ماه پیش فشار خون گرفت و فهمیدیم خیلی بالاست. برای رفع کوارکتاسیون 9 ماه پیش استنت گذاشت. دو اکوی اخیر پس از عمل استنت گذاری آپلود شد. قطر آئورت قبل از استنت 5.1 و بعد از عمل ابتدا 4.85 و سپس 5 شده است. با مقایسه دو اکو اخیر، آیا سایز بطن چپ افزایش یافته و در صورت تاخیر انداختن عمل چه عوارضی به جز دایسکشن متوجه بیمار است؟
  در خوش بینانه ترین حالت؛ تا چه زمانی می تواند عمل تعویض دریچه آئورت و اصلاح ریشه را به تعویق بیاندازد؟(دچار مشکل نارسایی قلب یا دایسکشن نشود)
  بیمار مایل است به دلیل عوارض وارفارین عمل را تا حد ممکن به تاخیر بیاندازد.
  بیمار در حال حاضر سه داروی فوروزماید-کارودیلول-آملودیپین را مصرف می کند. فشارش کنترل است. استرس و یبوست ندارد و هیچ علامت بالینی دیگری ندارد. ونگران دایسکشن آئورت نیستیم به دلیل سبک زندگی سالم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله ابعاد قلب بعلت نارسایی دریچه آئورت افزایش یافته است و این بیمار علیرغم میزان EF ظاهراً طبیعی دچار نارسایی قلبی است و تاخیر در جراحی موجب پیشرفت نارسایی قلبی خواهد شد لذا زمان جراحی فرا رسیده است. بروز دایسکشن آئورت ارتباطی با سبک زندگی ندارد
  2. تصویر کاربر بیمار23 یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام
   در تهران کدام جراح در بیمارستان خصوصی علاوه بر دکتر ماندگار معرفی می کنید؟
   باز هم ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر فروزان نیا ولی در درجه اول خود دکتر ماندگار
  4. تصویر کاربر بیمار23 یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   خدا خیرتون بده که رایگان بیمارها را راهنمایی می کنید. یک دنیا سپاسگذارم
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که مفید بوده باشد
  6. تصویر کاربر بیمار23 یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   جناب دکتر عزیز
   بیمارمون الان هیچ علامت تنگی نفس و... ندارد و فشارش کاملا کنترل است آیا بازهم چاره ای جز عمل نداریم؟ چون باید بتوانم او را متقاعد کنم
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   همانگونه که عرض کردم زمان عمل فرا رسیده است و چاره دیگری نیست
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بندهد38سال سن دارم سال 98سکته کردم والان اکو قلبم بین 30تا 35 می باشد با توجه به استفاده دارو الان سرفه هی خشک و درد در ساق پا دارم با توجه به زاهدان هستم لطفا چه دارویی استفاده کنم . ایا بهبودی و امید برای عضله قلب از دست می باشد . الان استند در شریان اصلی قلبم هست ایا نیاز هست عمل قلب باز بشوم . چون اگر یک سکته دیگر برنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً لیست داروهای مصرفی و گزارش انژیوگرافی و آنژیوپلاستی را نیز بفرستید
 • تصویر کاربر ستاره جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  بابام هفتاد و پنج سالشه ef بیست درصد. فکر می کنید چقدر دیگه زنده می مونه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در این مورد نمیتوان اظهار نظر دقیقی کرد
 • تصویر کاربر دربندی جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر ۷۳ ساله دارم که چندین سال است نارسایی قلبی و آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی قلب دارند و داروهای لانوکسین و لوزار و زالربان ۱۵ و زباکر ۲/۵ و اسپیرنو لاکتون ۲۵ و فروزماید استفاده میکنند اخیرا دچار ورم شدید مچ پا و شکم شدند و مقدرار فروزماید از یک عدد در روز به ۲ عدد افزایش یافت ولی چندان اثری در کاهش ادم نداشته ،بیمار احساس بیحالی و تنگی نفس در هنگام خواب دارند به علت اینکه پزشکشان در شهر دیگر است و به علت کرونا قادر نیستیم تا به پزشک مراجعه کنیم در مقاله نوشته بودید نارسایی قلبی باعث نارسایی کلیه و ادم پا و شکم میشه ،خواهش میکنم بفرمایید برای رفع ادم چیکار کنیم افزایش فروزماید تا چند عدد در روز باعث از بین رفتن ادم میشه؟ هم اکنون از دو عدد فروزماید در روز استفاده میشه آیا دارویی برای عملکرد بهتر کلیه هست؟ خواهش میکنم بفرمایید از چه دارویی استفاده بکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش آخرین اکوکاردیوگرافی آزمایش های ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت داداشم ۳۰ ساله ۲۵روز پیش یه دفه حالش بد شد بردیم دکتر نوارقلبش مشکل داشت اکو انجام دادن گفتن قلبش ۱۵درصد بیشتر کار نمیکنه بداز آزمایش گفتن علتش کرونا بوده دارو دارن استفاده میکنن
  وخداراشکر بهترن
  ایا قلبشون برمیگرده؟؟؟
  دارویی هست که کمک کنه قلبشون برگرده؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال برگشت کامل، بهبود نسبی و پیشرفت بیماری هر سه سناریو وجود دارد که در طول زمان مشخص خواهد شد و استفاده از داروهای نارسایی قلبی به بهبود علائم و وضعیت کمک خواهد کرد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر