نارسایی قلبی از علائم تا درمان قطعی آن

 نارسایی احتقانی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است که در آن، قلب خون را به طور ناکارآمد در سراسر بدن پمپاژ می‌کند. در ادامه ی نوشتار با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

ما به پمپاژ خون توسط قلب نیاز داریم تا خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن به همه‌ی سلول‌های بدن برسد. وقتی سلول‌های بدن به قدر کافی تغذیه نشوند، بدن نمی‌تواند به درستی کار خود را انجام دهد و همین امر ممکن است منجر به نارسایی قلبی گردد.

وقتی قلب ضعیف شود و نتواند خون کافی را به سلول‌ها برساند، بیمار خسته و بی‌حال می‌شود و فعالیت‌های روزمره که زمانی  خیلی راحت بودند، تبدیل به یک چالش بزرگ برای او می‌شوند.

نارسایی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است و معمولاً درمانی ندارد. با این حال با یک روش زندگی صحیح، بیمار همچنان می‌تواند یک زندگی لذت‌بخش، بامعنا و مفید داشته باشد.

نارسایی قلبی چیست؟

ابتدا به توضیح برخی از اصطلاحات مهم می پردازیم:

حمله‌ی قلبی

حمله قلبی وضعیت بسیار خطرناکی است که به دلیل اختلال در جریان خون به قلب، اتفاق می افتد. در حمله قلبی عضله‌ی قلب به علت عدم دریافت اکشیژن می میرد.

👈 مطلب مرتبط: علائم سکته قلبی در زنان و مردان چیست؟ در هنگام سکته قلبی چه کنیم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
سکته قلبی

نارسایی قلبی

به این معنی است که عضله‌ی قلبی نمی‌تواند به درستی خون را در همه‌ی بدن پمپاژ کند، اما به معنی حمله یا سکته‌ی قلبی نیست.

ایست قلبی

به این معنی است که قلب و جریان خون متوقف می‌شود و دیگر ضربانی وجود ندارد.

علت نارسایی قلبی

نارسایی قلبی در نتیجه‌ی عارضه‌ای که منجر به آسیب عضلات قلبی شود، ایجاد می شود. از جمله این موارد می توان به:

بیماری عروق کرونری

 عروق یا شریان های کرونری، وظیفه ی خون رسانی به قلب را به عهده دارند. اگر این عروق مسدود شوند و یا تنگ شوند، جریان خون به قلب کاهش پیدا می کند و قلب نمی‌تواند خونی را که نیاز دارد دریافت کند.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با علائم تنگی عروق کرونری (تصلب شرایین) و روش های درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

حمله‌ی قلبی

 انسداد ناگهانی عروق کرونری؛ این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در بافت قلب می‌شود و میزان پمپاژ موثر آن را کاهش می‌دهد.

کاردیومیوپاتی

همان آسیب عضله‌ی قلب است، اما نه در نتیجه‌ی مشکلات عروقی یا جریان خون، بلکه به دلیل اثرات جانبی داروها یا عفونت .

شرایطی که قلب را خسته می‌کنند

این شرایط عبارتند از: بیماری دریچه‌ی قلب، فشار خون بالا، دیابت، بیماری کلیوی و مشکلات قلبی از بدو تولد.

⬅ مواردی که در ادامه می‌آیند عوامل خطر مربوط به نارسایی احتقانی قلب هستند:

دیابت

دیابت بخصوص دیابت نوع ۲ ، احتمال ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را تشدید می نماید.

چاقی

افرادی که هم چاق هستند و هم دیابت نوع ۲ دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به این عارضه دارند.

سیگار

افرادی که به طور منظم سیگار می‌کشند، ریسک بسیار بالایی برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را دارند.

آنمی یا کم‌خونی

کمبود سلول‌های قرمز خون می تواند خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب را بیشتر کند.

پرکاری تیروئید

 کارکرد بیش‌از حد غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈مطلب مرتبط: علائم و علت پرکاری تیروئید کدامند؟ پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟ آیا پرکاری غده تیروئید خطرناک است؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
پرکاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید

کارکرد کم غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈 مطلب مرتبط: علائم و علت کم کاری غده تیروئید کدامند؟ کم کاری غده تیروئید چگونه درمان میشود؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
کم کاری غده تیروئید

میوکاردیتیس (آماس ماهیچه‌ی قلب)

میوکاردیتیس التهاب عضله‌ی قلبی معمولا در نتیجه‌ی یک ویروس است، که منجر به نارسایی قلبی سمت چپ می‌شود.

آریتمی قلبی

آریتمی قلبی همان ریتم غیر طبیعی قلب است که می تواند منجر به ضربان سریع قلب شود، به این ترتیب قلب باید خیلی کار کند و در نهایت قلب ضعیف و دچار نارسایی قلبی می‌شود. آریتمی قلبی همچنین می تواند منجر به ضربان آهسته قلب شود که در این صورت اگر ضربان قلب آن‌قدر کند باشد که خون نتواند از قلب به سمت بدن برود، نارسایی قلبی ایجاد می‌شود.

فیبریلاسون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

آمفیزم

یک بیماری مزمن که باعث تنفس سخت بیمار می‌شود.

لوپوس

حمله‌ی سیستم ایمنی بدن بیمار، به سلول‌ها و بافت‌های سالم اوست.

هموکروماتوزیس

وقتی بدن آهن بیش از اندازه ایی از غذا و منابع دیگر مثل ویتامین هایی که حاوی آهن هستند ، جذب کند هموکروماتیس رخ می دهد .

آمیلوئیدوز

آمیلوئیدوز بیماری است که در آن پروتئین‌های آمیلوئید در اندام‌ها و بافت‌ها انباشته می‌شوند.

علائم نارسایی قلبی

در ادامه علائم کم کاری قلب ( یا همان علائم نارسایی قلبی) و علائم نارسایی قلبی در زنان را بررسی می‌کنیم:

علائم نارسایی قلبیاحتقان ریوی

مایع درون ریه جمع می‌شود و وقتی بیمار در حال استراحت است،  به خصوص وقتی دراز کشیده، تنفس کوتاه دارد. همچنین احتقاق ریوی می‌تواند منجر به سرفه‌های خشک و کوتاه شود که همگی از علائم کم کاری قلب هستند.

احتباس مایع در کلیه

از آن‌جا که خون کمی به کلیه‌ها پمپ می‌شود، کلیه دچار احتباس آب می‌شود. این موضوع منجر به تورم قوزک پا، پاها و شکم می‌شود. از دیگر عوارض می توان به افزایش وزن و افزایش ادرار اشاره کرد.

خستگی و سرگیجه از علائم نارسایی قلبی

از آن‌جا که در نتیجه کم کاری قلبی، خون کمی به اندام‌های بدن می‌رسد، خستگی ایجاد می‌شود. همچنین به علت کاهش جریان خون به سمت مغز، احساس سرگیجه و گیجی ایجاد می‌شود.

ضربان قلب سریع و نامنظم

برای جبران کمبود جریان خون در هر انقباض قلبی، ممکن است قلب مجبور به پمپ سریع شود. نارسایی قلبی علائم مشترکی با دیگر بیماری ها دارد و اگر هر کدام از این علائم وجود داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که نارسایی قلبی ایجاد شده است.

با این حال، هرکس بیش از یکی از این نشانه‌ها را داشته باشد باید به پزشک اطلاع دهد و برای ارزیابی وضعیت قلبی خود سریعاً اقدام کند.

افرادی که برای آن‌ها تشخیص نارسایی قلبی داده شده است باید نشانه‌هایشان را به دقت کنترل کنند و هر تغییر ناگهانی را به سرعت به پزشک اطلاع دهند.

علائم نارسایی قلبی در زنان

نارسایی قلبی در زنان و مردان تقریباً علائم مشابهی دارند. با این حال شایع‌ترین این علائم در زنان را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید:

تنگی نفس

تنگی نفس در حین فعالیت (معمولاً) ، در حالت استراحت یا هنگام خواب ، که ممکن است ناگهان به وجود بیاید و شما را از خواب بیدار کند. اغلب در هنگام خوابیدن درحالت مسطح با تنفس مشکل دارید و ممکن است لازم باشد قسمت بالایی بدن و سر را روی دو بالش بگذارید.

علت تنگی نفس این است که در رگهای ریوی (عروقی که خون را از ریه ها به قلب باز می گرداند) خون ذخیره می شود زیرا قلب نمی‌تواند این حجم خون را در درون خود داشته باشد. این باعث می شود مایعات به درون ریه ها نشت کنند.

سرفه مداوم یا خس خس سینه

سرفه ای که باعث ایجاد مخاط سفید و صورتی رنگ می شود چرا که مایعات در ریه ها رشد می کنند.

تجمع مایعات اضافی در بافت های بدن

تورم در پا ، مچ پا ، پا یا شکم یا افزایش وزن. ممکن است متوجه شوید که کفشهای شما تنگ شده است. این به بدان علت است که با کاهش جریان خون از قلب ، بازگشت خون به قلب از طریق رگها بالا می رود و باعث ایجاد مایعات در بافت ها می شود. کلیه ها قادر به دفع سدیم و آب نیستند و همچنین باعث احتباس مایعات در بافت ها می شوند.

خستگی و بی حالی

احساس خستگی تمام وقت و مشکل در فعالیتهای روزمره ، مانند خرید ، بالا رفتن از پله ها ، حمل مواد غذایی یا پیاده روی.  علت این امر آن است که قلب نمی تواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بافتهای بدن پمپ کند.

عدم اشتها ، حالت تهوع

احساس سیر بودن و داشتن حالت تهوع هنگام غذا خوردن به آن علت که دستگاه گوارش خون کمتری دریافت می کند و باعث بروز مشکل در هضم می شود.

سردرگمی و اختلال در تفکر

از دست دادن حافظه و احساس بی نظمی. یک مراقب یا خویشاوند ممکن است زودتر از دیگران متوجه این امر شود. تغییر سطح برخی از مواد در خون مانند سدیم می تواند باعث سردرگمی شود.

ضربان قلب سریع

احساس تپش قلب زیاد چرا که قلب برای “جبران” کاهش پمپاژ ، سریعتر می تپد.

طول عمر بیماران نارسایی قلبی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد که طول عمر بیش از نیمی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، بیشتر از پنج سال از زمان تشخیص می باشد.

انواع نارسایی قلبی

انواع مختلفی از نارسایی قلبی وجود دارد:

نارسایی قلب سمت چپ

نارسایی قلبی سمت چپ یکی از انواع رایج نارسایی احتقانی قلب است. سمت چپ قلب مسئول پمپاژ خون به باقی قسمت‌های بدن است. از آن‌جا که خون به طور موثری از قلب به بیرون پمپاژ نمی‌شود، خون پشت ریه برمی‌گردد. و این موضوع منجر به کوتاه‌ شدن تنفس و تجمع مایع می‌شود.

نارسایی قلبی سمت راست

سمت راست قلب خون را به شش‌ها پمپ می‌کند که اکسیژن را جمع‌آوری می‌کنند. نارسایی سمت راست اغلب در نتیجه‌ی تجمع مایع در شش‌ها به علت نارسایی سمت چپ است. گاهی اوقات این موضوع به علت عارضه‌های دیگری مانند بیماری‌ ریوی ایجاد می‌شود.

نارسایی قلبی دیاستولیک

این عارضه وقتی ایجاد می‌شود که عضله‌ی قلبی سفت‌تر از حالت نرمال است. از آن‌جا که قلب از حالت عادی سفت‌تر است نمی‌تواند به درستی پر از خون شود، به این مشکل، اختلال عملکرد دیاستولی می‌گویند.

از آن‌جا که قلب پر از خون نمی‌شود، نمی‌تواند آن مقدار خونی را که برای بدن لازم است به سمت بدن پمپ کند. این مشکل ممکن است در هر سمت قلب اتفاق بیفتد.

نارسایی سیستولیک قلب

اختلال عملکرد سیستولی به این صورت تعریف می‌شود: ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی، پس از پر شدن با خون. این عارضه وقتی اتفاق می‌افتد که قلب ضعیف یا بزرگ باشد. این مشکل در هر سمت قلب می‌تواند رخ دهد.

دارو

درمان نارسایی قلبی

آسیب به پمپاژ قلب به علت نارسایی قلبی را نمی‌توان درست کرد. با این وجود، درمان‌های معمول می‌تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی بیمار را بهبود دهد، چون می‌تواند بیماری را تحت کنترل درآورد و خیلی از نشانه‌ها را تسکین دهد.

درمان دارویی نارسایی قلبی

برخی درمان‌های رایج برای نارسایی قلبی عبارتند از:

 • بازدارنده‌های ACE (بازدارنده‌های آنزیم تبدیل کننده‌ی آنژیوتنسین)

این داروها عروق را ریلکس می‌کنند، فشار خون را پایین می‌آورند، به قلب کمک می‌کنند خون را راحت‌تر به سراسر بدن پمپ کند، این داروها فشار کاری قلب را کاهش می‌دهند. بازدارنده‌های ACE عموماً کارکرد قلب را بهبود می‌دهند و کاملاً کیفیت زندگی بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. از طرفی، این داروها برای برخی بیماران مناسب نیستند. چنین داروهایی سرفه‌های تحریک‌کننده در برخی افراد ایجاد می‌کنند.

 • داروهای دیورتیک یا ادرارآور

این داروها به افرادی که قوزک‌های متورمی دارند کمک می‌کنند. همچنین نفس‌نفس زدن‌های ناشی از نارسایی قلبی را هم تسکین می‌دهند. دیورتیک‌ها آب و نمک را به کمک ادرار از کلیه‌ها خارج می‌کنند. سه نوع اصلی از این داروها وجود دارد: دیورتیک‌های حلقه‌ای، دیورتیک‌های تیازیدی، و دیورتیک‌های نگهدارنده‌ی پتاسیم.

 • داروهای ضد انعقاد خون

این داروها باعث می‌‌شوند خون به سختی لخته شود؛ کمک می‌کنند خون رقیق شود و از حمله‌ی قلبی پیشگیری می‌کنند. رایج‌ترین دارو از این دسته وارفارین است. با این حال، باید کاملاً تحت نظر پزشک از این دارو استفاده کنید تا مطمئن شوید خون بیش از اندازه رقیق نشود و فقط باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که دلیل دیگری برای رقیق شدن خون داشته باشید.

 • دیگوکسین

دارویی است برای بیمارانی که دارای ریتم قلبی سریع و نامنظم هستند. دیگوکسین ضربان قلب را آهسته می‌کند.

 • بتابلاکرها

این دارو برای همه‌ی بیماران دچار نارسایی قلبی مفید است.

 • داروهای ضد لختگی

این داروها باعث می‌شوند پلاکت های خون تشکیل لخته ندهند. آسپیرین یک از این داروهاست که می‌تواند برای افرادی با ریسک بالای حمله‌ی قلبی یا سکته و ریسک خونریزی مفید باشد. اخیرا پیشنهاد می‌شود که از این دارو برای پیشگیری از اختلالات قلبی عروقی به مدت طولانی استفاده نشود.

جراحی نارسایی قلب

همه‌ی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی به دارو درمانی جواب نمی‌دهند. چند گزینه‌ی جراحی وجود دارد:

 • گرافت بای‌پس عروق کرونری

این رایج‌ترین درمان جراحی برای نارسایی احتقانی قلب است که به خاطر اختلال عروق کرونری ایجاد می‌شود.

 • جراحی دریچه‌ی قلب

این جراحی برای ترمیم نقص دریچه استفاده می‌شود که منجر به افزایش کار قلب شده است.

 • دستگاه قابل کاشت کمک بطن چپ (LVAD)

برای بیمارانی که به دیگر درمان‌ها جواب نداده‌اند و بستری هستند، این دارو می‌تواند به پمپاژ خون توسط قلب کمک کند. این دارو اغلب برای بیمارانی استفاده می‌شود که در نوبت پیوند هستند.

 • پیوند قلب

اگر هیچ نوع درمان و جراحی کارگشا نباشد، پیوند آخرین گزینه است. پیوند فقط زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که بیمار به جز مشکل قلبی، در سلامت کامل باشد.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۴
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جميله پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر ايا قلبي كه شده ٣٠ درصد با دارو مياد بالا؟ايا با ٣٠ درصد و مشكل كليه ميشه زندگي كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   در پاسخ سوال قبلی عرض کردم بستگی به علت نارسایی قلبی و همچنین نارسایی کلیه دارد. بله امکان ادامه حیات وجود دارد و امکان برگشت کارکرد قلب بعد از پیوند کلیه وجود دارد بشرطی که علت نارسایی قلبی ثانوی به نارسایی کلیه باشد
 • تصویر کاربر جميله پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر خواهرم ٢٧ سالشه نارسايي ٢ تا كليه داشته تا يك هفته پيش يهو تنگى نفس گرفت تو خواب با اكسيژن برديمش بيمارستان و ادم ريه پيدا كرده بود الان دكترا ميگن قلبش ضعيف شده ٣٥ درصد كار ميكنه ايا ممكنه با دارو قلبش تا ٥٠ درصد برسه و بره براى پيوند كليه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب با دیالیز و درمان دارویی مناسب این امکان وجود دارد البته تا حد زیادی بستگی به علت نارسایی کلیه ایشان دارد در صورتی که علت نارسایی کلیه ایشان دیابت طولانی مدت باشد علل دیگری نیز مطرح می‌شوند که نیاز به بررسی های خاص خود را دارند
 • تصویر کاربر میترا یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدرم 61سالشه 3سال پیش به دلیل گرفتگیه 3تارگ عمل باز انجام دادن متاسفانه 60روز پیش به دلیل فشار بالاسکته مغزی کردن وقلبشونم بعد از اکو مشخص شد 25درصد کار میکنه دارو مصرف میکنن الان 4روزه که تنگی نفس گرفته فشار بالا وپایین میشه خواب نمیرن وشبا حالت توهم گرفته
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً دارو ها نیاز به تغییر و یا تغییر دوز دارند
 • تصویر کاربر مهناز سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم دوماه پیش توی خواب سکته کردن اکو واسکن انجام دادن گفتن ۲۶ درصد قلبش کار میکنه وانژیو هم فایده ای نداره میخواستم بپرسم بادارو درمانی میتونن چندین سال زندگی کنن یانه این بیماران عمر محدودی دارن پدرم ۷۷سالشه، سلول درمانی فایده ای نداره؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب با دانش کنونی نمی‌توان در مورد طول عمر افراد قضاوت دقیقی داشت ولی بیمار نامبرده با مشخصات فوق طبیعتاً طول عمر کمتری نسبت به فرد مشابه با عملکرد بطنی خوب خواهد داشت. سلول درمانی یا استفاده از سلول‌های بنیادی نیز در مورد ایشان کاربردی ندارد
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات دقیق از موثر بودن جراحی یا انژیوپلاستی و یا غیر موثر بودن آنها PET اسکن یا MRI قلبی انجام دهید که نسبت به اسکن هسته ای روش های دقیق تری هستند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یعقوب جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .پدر بنده حدود 15روز پیش سکته قلبی کرده بوده و بیمارستان که مراجعه کردیم گفتن زخم معده داره و بعد از 5روز مرخص شد و تا ده روز خونه استراحت کرد ولی همچنان بی حال و خسته بود بعد که بیمارستان رجایی بردیم گفتن سکته قلبی بوده و درخواست انژو گرافی کردیم میگن فایده ای نداره و قرص دادن ایا واقعا راهی نیست .چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به رویت مدارک شامل نوار قلب و اکو و همچنین ویزیت خود ایشان را دارم
 • تصویر کاربر سوگل جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیدپدرمن56ساله هستن نارسایی قلبی دارن کارکردقلب15درصدهست یه مدت زیادی هست احساس سرگیجه وکم اشتهایی داره میگه غذاازگلوم پایین نمیره،آیااینامال همین نارسایی هست چون بیشترمواقع هم سردردهستن احتیاجی هست بره دکتراعصاب نوارسربگیره یاهمه مشکلات ازهمین نارسایی قلبی هست؟پیشاپیش ممنون ازجوابتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب احساس سرگیجه و بی اشتهایی هر دو می‌توانند هم از علایم و هم از عوارض جانبی داروهای مصرفی در نارسایی قلبی باشند. بویژه در صورتی که فشار خون ایشان کمتر از ۱۰ باشد و یا از داروی دیگوکسین استفاده کنند
  2. تصویر کاربر سوگل پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،اقای دکترالان نظرشماچیه ماچکارکنیم داروهاروببریم که تغییربدن فشارشم خوبه نرمال تا12هست هیچوقتم دردقلب وقفسه سینه اصلانداره
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله احتمالاً با تغییر داروها وضعیت عمومی ایشان تا حدودی بهتر خواهد شد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر پدری ۷۳ساله دارم که هم ریه هاش آب آوردن هم دکتر بهش گفته قلبت خیلی ضعیفه چند روزیه نمیتونه بخوابه چون بیماران قلبی نمیتونن دراز بکشن فقط نشسته چند سانیه چرت میزنه خاستم ببینم چکار باید بکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در حال حاضر بهترین کار برای ایشان مطلوب کردن درمان دارویی و رژیم غذایی کم نمک و برطرف کردن عوامل تشدید کننده نارسایی قلبی است و در صورت عدم پاسخ مناسب به موارد فوق نیاز به اقدامات تکمیلی دیگر بر اساس اطلاعات نوار قلب و سایر پارامترهای بالینی و پاراکلینیک نظیر تعبیه پیس میکر سه حفره ای بازتوانی قلب دارند

 • تصویر کاربر Mahdi سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۶ سالمه جناب دکتر سه ماهی هست بدلیل مصرف مکمل های بدنسازی دچار نارسایی قلبی شدم در سن ۸ سالگی هم دریچه قلبم گشاد بود که با دارو خوب شده حدود یه ماه پیش با انفجار خونه یه شوک بدی از استرس بهم وارد شد جناب دکتر الان چند روزی هست تنگی نفس دارم پشت کتفم گرفتگی داره درد قفیه سینه دارم جناب دکتر. اکو نوار قلب و لیست قرصایی که بهم دادن رو براتون فرستادم بی زحمت شماهم بگین من چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً موارد مورد اشاره را بفرستید

 • تصویر کاربر نهال شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بردار من ۱۸ سالشه و قلبش از ۱۰ سالگی درد میومد ولی توجه ای نکردیم الان فهمیده ک یکی از دریچه های قلبش مشکل داره ینی دکتر ها میگن قلبش کامل رشد نکرده و شل هست و گفتن ک فوقش تا پنج یا ده سال دیگ زنده بمونه آیا درمانی داره یا نه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نیاز به رویت مدارک ایشان به ویژه اکو و در صورت انجام ام آر آی قلب ایشان را دارم

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،بنده دو سال است که متاسفانه متوجه شدم نارسایی قلبی دارم و کارکرد قلبم 15% را نشان میدهد،میخواستم بدونم چه راه حلی برای من وجود داره،اگه بخوام از وضعیت جسمانیم بگم با دویدن و یا بالا رفتن از پله ها مشکلی ندارم و دچار تنگی نفس نمیشم و الان مدتی است گرفتگی بسیار خفیفی روی سینه چپم احساس میکنم،آیا خطرناکه؟داروهامو به این صورت است:کارودیلول ۶.۲۵ دو عدد در طول روز،اسپیرولاگتون یک عدد صبح و نصف شب،لیزونوپریل ۲۰ یک عدد،ویتامین ب۱ و فولیک اسید و نصف فوروزمایند،خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   داروهای مصرفی مناسب هستند
   توصیه می‌کنم که یک سی تی آنژیوگرافی عروق قلب و همچنین یک تست ورزش قلبی-ریوی تاکید میکنم قلبی-ریوی انجام دهید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر