نارسایی قلبی از علائم تا درمان قطعی آن

 نارسایی احتقانی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است که در آن، قلب خون را به طور ناکارآمد در سراسر بدن پمپاژ می‌کند. در ادامه ی نوشتار با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

ما به پمپاژ خون توسط قلب نیاز داریم تا خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن به همه‌ی سلول‌های بدن برسد. وقتی سلول‌های بدن به قدر کافی تغذیه نشوند، بدن نمی‌تواند به درستی کار خود را انجام دهد و همین امر ممکن است منجر به نارسایی قلبی گردد.

وقتی قلب ضعیف شود و نتواند خون کافی را به سلول‌ها برساند، بیمار خسته و بی‌حال می‌شود و فعالیت‌های روزمره که زمانی  خیلی راحت بودند، تبدیل به یک چالش بزرگ برای او می‌شوند.

نارسایی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است و معمولاً درمانی ندارد. با این حال با یک روش زندگی صحیح، بیمار همچنان می‌تواند یک زندگی لذت‌بخش، بامعنا و مفید داشته باشد.

نارسایی قلبی چیست؟

ابتدا به توضیح برخی از اصطلاحات مهم می پردازیم:

حمله‌ی قلبی

حمله قلبی وضعیت بسیار خطرناکی است که به دلیل اختلال در جریان خون به قلب، اتفاق می افتد. در حمله قلبی عضله‌ی قلب به علت عدم دریافت اکشیژن می میرد.

👈 مطلب مرتبط: علائم سکته قلبی در زنان و مردان چیست؟ در هنگام سکته قلبی چه کنیم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
سکته قلبی

نارسایی قلبی

به این معنی است که عضله‌ی قلبی نمی‌تواند به درستی خون را در همه‌ی بدن پمپاژ کند، اما به معنی حمله یا سکته‌ی قلبی نیست.

ایست قلبی

به این معنی است که قلب و جریان خون متوقف می‌شود و دیگر ضربانی وجود ندارد.

علت نارسایی قلبی

نارسایی قلبی در نتیجه‌ی عارضه‌ای که منجر به آسیب عضلات قلبی شود، ایجاد می شود. از جمله این موارد می توان به:

بیماری عروق کرونری

 عروق یا شریان های کرونری، وظیفه ی خون رسانی به قلب را به عهده دارند. اگر این عروق مسدود شوند و یا تنگ شوند، جریان خون به قلب کاهش پیدا می کند و قلب نمی‌تواند خونی را که نیاز دارد دریافت کند.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با علائم تنگی عروق کرونری (تصلب شرایین) و روش های درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

حمله‌ی قلبی

 انسداد ناگهانی عروق کرونری؛ این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در بافت قلب می‌شود و میزان پمپاژ موثر آن را کاهش می‌دهد.

کاردیومیوپاتی

همان آسیب عضله‌ی قلب است، اما نه در نتیجه‌ی مشکلات عروقی یا جریان خون، بلکه به دلیل اثرات جانبی داروها یا عفونت .

شرایطی که قلب را خسته می‌کنند

این شرایط عبارتند از: بیماری دریچه‌ی قلب، فشار خون بالا، دیابت، بیماری کلیوی و مشکلات قلبی از بدو تولد.

⬅ مواردی که در ادامه می‌آیند عوامل خطر مربوط به نارسایی احتقانی قلب هستند:

دیابت

دیابت بخصوص دیابت نوع ۲ ، احتمال ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را تشدید می نماید.

چاقی

افرادی که هم چاق هستند و هم دیابت نوع ۲ دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به این عارضه دارند.

سیگار

افرادی که به طور منظم سیگار می‌کشند، ریسک بسیار بالایی برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را دارند.

آنمی یا کم‌خونی

کمبود سلول‌های قرمز خون می تواند خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب را بیشتر کند.

پرکاری تیروئید

 کارکرد بیش‌از حد غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈مطلب مرتبط: علائم و علت پرکاری تیروئید کدامند؟ پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟ آیا پرکاری غده تیروئید خطرناک است؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
پرکاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید

کارکرد کم غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈 مطلب مرتبط: علائم و علت کم کاری غده تیروئید کدامند؟ کم کاری غده تیروئید چگونه درمان میشود؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
کم کاری غده تیروئید

میوکاردیتیس (آماس ماهیچه‌ی قلب)

میوکاردیتیس التهاب عضله‌ی قلبی معمولا در نتیجه‌ی یک ویروس است، که منجر به نارسایی قلبی سمت چپ می‌شود.

آریتمی قلبی

آریتمی قلبی همان ریتم غیر طبیعی قلب است که می تواند منجر به ضربان سریع قلب شود، به این ترتیب قلب باید خیلی کار کند و در نهایت قلب ضعیف و دچار نارسایی قلبی می‌شود. آریتمی قلبی همچنین می تواند منجر به ضربان آهسته قلب شود که در این صورت اگر ضربان قلب آن‌قدر کند باشد که خون نتواند از قلب به سمت بدن برود، نارسایی قلبی ایجاد می‌شود.

فیبریلاسون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

آمفیزم

یک بیماری مزمن که باعث تنفس سخت بیمار می‌شود.

لوپوس

حمله‌ی سیستم ایمنی بدن بیمار، به سلول‌ها و بافت‌های سالم اوست.

هموکروماتوزیس

وقتی بدن آهن بیش از اندازه ایی از غذا و منابع دیگر مثل ویتامین هایی که حاوی آهن هستند ، جذب کند هموکروماتیس رخ می دهد .

آمیلوئیدوز

آمیلوئیدوز بیماری است که در آن پروتئین‌های آمیلوئید در اندام‌ها و بافت‌ها انباشته می‌شوند.

علائم نارسایی قلبی

در ادامه علائم کم کاری قلب ( یا همان علائم نارسایی قلبی) و علائم نارسایی قلبی در زنان را بررسی می‌کنیم:

علائم نارسایی قلبیاحتقان ریوی

مایع درون ریه جمع می‌شود و وقتی بیمار در حال استراحت است،  به خصوص وقتی دراز کشیده، تنفس کوتاه دارد. همچنین احتقاق ریوی می‌تواند منجر به سرفه‌های خشک و کوتاه شود که همگی از علائم کم کاری قلب هستند.

احتباس مایع در کلیه

از آن‌جا که خون کمی به کلیه‌ها پمپ می‌شود، کلیه دچار احتباس آب می‌شود. این موضوع منجر به تورم قوزک پا، پاها و شکم می‌شود. از دیگر عوارض می توان به افزایش وزن و افزایش ادرار اشاره کرد.

خستگی و سرگیجه از علائم نارسایی قلبی

از آن‌جا که در نتیجه کم کاری قلبی، خون کمی به اندام‌های بدن می‌رسد، خستگی ایجاد می‌شود. همچنین به علت کاهش جریان خون به سمت مغز، احساس سرگیجه و گیجی ایجاد می‌شود.

ضربان قلب سریع و نامنظم

برای جبران کمبود جریان خون در هر انقباض قلبی، ممکن است قلب مجبور به پمپ سریع شود. نارسایی قلبی علائم مشترکی با دیگر بیماری ها دارد و اگر هر کدام از این علائم وجود داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که نارسایی قلبی ایجاد شده است.

با این حال، هرکس بیش از یکی از این نشانه‌ها را داشته باشد باید به پزشک اطلاع دهد و برای ارزیابی وضعیت قلبی خود سریعاً اقدام کند.

افرادی که برای آن‌ها تشخیص نارسایی قلبی داده شده است باید نشانه‌هایشان را به دقت کنترل کنند و هر تغییر ناگهانی را به سرعت به پزشک اطلاع دهند.

علائم نارسایی قلبی در زنان

نارسایی قلبی در زنان و مردان تقریباً علائم مشابهی دارند. با این حال شایع‌ترین این علائم در زنان را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید:

تنگی نفس

تنگی نفس در حین فعالیت (معمولاً) ، در حالت استراحت یا هنگام خواب ، که ممکن است ناگهان به وجود بیاید و شما را از خواب بیدار کند. اغلب در هنگام خوابیدن درحالت مسطح با تنفس مشکل دارید و ممکن است لازم باشد قسمت بالایی بدن و سر را روی دو بالش بگذارید.

علت تنگی نفس این است که در رگهای ریوی (عروقی که خون را از ریه ها به قلب باز می گرداند) خون ذخیره می شود زیرا قلب نمی‌تواند این حجم خون را در درون خود داشته باشد. این باعث می شود مایعات به درون ریه ها نشت کنند.

سرفه مداوم یا خس خس سینه

سرفه ای که باعث ایجاد مخاط سفید و صورتی رنگ می شود چرا که مایعات در ریه ها رشد می کنند.

تجمع مایعات اضافی در بافت های بدن

تورم در پا ، مچ پا ، پا یا شکم یا افزایش وزن. ممکن است متوجه شوید که کفشهای شما تنگ شده است. این به بدان علت است که با کاهش جریان خون از قلب ، بازگشت خون به قلب از طریق رگها بالا می رود و باعث ایجاد مایعات در بافت ها می شود. کلیه ها قادر به دفع سدیم و آب نیستند و همچنین باعث احتباس مایعات در بافت ها می شوند.

خستگی و بی حالی

احساس خستگی تمام وقت و مشکل در فعالیتهای روزمره ، مانند خرید ، بالا رفتن از پله ها ، حمل مواد غذایی یا پیاده روی.  علت این امر آن است که قلب نمی تواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بافتهای بدن پمپ کند.

عدم اشتها ، حالت تهوع

احساس سیر بودن و داشتن حالت تهوع هنگام غذا خوردن به آن علت که دستگاه گوارش خون کمتری دریافت می کند و باعث بروز مشکل در هضم می شود.

سردرگمی و اختلال در تفکر

از دست دادن حافظه و احساس بی نظمی. یک مراقب یا خویشاوند ممکن است زودتر از دیگران متوجه این امر شود. تغییر سطح برخی از مواد در خون مانند سدیم می تواند باعث سردرگمی شود.

ضربان قلب سریع

احساس تپش قلب زیاد چرا که قلب برای “جبران” کاهش پمپاژ ، سریعتر می تپد.

طول عمر بیماران نارسایی قلبی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد که طول عمر بیش از نیمی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، بیشتر از پنج سال از زمان تشخیص می باشد.

انواع نارسایی قلبی

انواع مختلفی از نارسایی قلبی وجود دارد:

نارسایی قلب سمت چپ

نارسایی قلبی سمت چپ یکی از انواع رایج نارسایی احتقانی قلب است. سمت چپ قلب مسئول پمپاژ خون به باقی قسمت‌های بدن است. از آن‌جا که خون به طور موثری از قلب به بیرون پمپاژ نمی‌شود، خون پشت ریه برمی‌گردد. و این موضوع منجر به کوتاه‌ شدن تنفس و تجمع مایع می‌شود.

نارسایی قلبی سمت راست

سمت راست قلب خون را به شش‌ها پمپ می‌کند که اکسیژن را جمع‌آوری می‌کنند. نارسایی سمت راست اغلب در نتیجه‌ی تجمع مایع در شش‌ها به علت نارسایی سمت چپ است. گاهی اوقات این موضوع به علت عارضه‌های دیگری مانند بیماری‌ ریوی ایجاد می‌شود.

نارسایی قلبی دیاستولیک

این عارضه وقتی ایجاد می‌شود که عضله‌ی قلبی سفت‌تر از حالت نرمال است. از آن‌جا که قلب از حالت عادی سفت‌تر است نمی‌تواند به درستی پر از خون شود، به این مشکل، اختلال عملکرد دیاستولی می‌گویند.

از آن‌جا که قلب پر از خون نمی‌شود، نمی‌تواند آن مقدار خونی را که برای بدن لازم است به سمت بدن پمپ کند. این مشکل ممکن است در هر سمت قلب اتفاق بیفتد.

نارسایی سیستولیک قلب

اختلال عملکرد سیستولی به این صورت تعریف می‌شود: ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی، پس از پر شدن با خون. این عارضه وقتی اتفاق می‌افتد که قلب ضعیف یا بزرگ باشد. این مشکل در هر سمت قلب می‌تواند رخ دهد.

دارو

درمان نارسایی قلبی

آسیب به پمپاژ قلب به علت نارسایی قلبی را نمی‌توان درست کرد. با این وجود، درمان‌های معمول می‌تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی بیمار را بهبود دهد، چون می‌تواند بیماری را تحت کنترل درآورد و خیلی از نشانه‌ها را تسکین دهد.

درمان دارویی نارسایی قلبی

برخی درمان‌های رایج برای نارسایی قلبی عبارتند از:

 • بازدارنده‌های ACE (بازدارنده‌های آنزیم تبدیل کننده‌ی آنژیوتنسین)

این داروها عروق را ریلکس می‌کنند، فشار خون را پایین می‌آورند، به قلب کمک می‌کنند خون را راحت‌تر به سراسر بدن پمپ کند، این داروها فشار کاری قلب را کاهش می‌دهند. بازدارنده‌های ACE عموماً کارکرد قلب را بهبود می‌دهند و کاملاً کیفیت زندگی بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. از طرفی، این داروها برای برخی بیماران مناسب نیستند. چنین داروهایی سرفه‌های تحریک‌کننده در برخی افراد ایجاد می‌کنند.

 • داروهای دیورتیک یا ادرارآور

این داروها به افرادی که قوزک‌های متورمی دارند کمک می‌کنند. همچنین نفس‌نفس زدن‌های ناشی از نارسایی قلبی را هم تسکین می‌دهند. دیورتیک‌ها آب و نمک را به کمک ادرار از کلیه‌ها خارج می‌کنند. سه نوع اصلی از این داروها وجود دارد: دیورتیک‌های حلقه‌ای، دیورتیک‌های تیازیدی، و دیورتیک‌های نگهدارنده‌ی پتاسیم.

 • داروهای ضد انعقاد خون

این داروها باعث می‌‌شوند خون به سختی لخته شود؛ کمک می‌کنند خون رقیق شود و از حمله‌ی قلبی پیشگیری می‌کنند. رایج‌ترین دارو از این دسته وارفارین است. با این حال، باید کاملاً تحت نظر پزشک از این دارو استفاده کنید تا مطمئن شوید خون بیش از اندازه رقیق نشود و فقط باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که دلیل دیگری برای رقیق شدن خون داشته باشید.

 • دیگوکسین

دارویی است برای بیمارانی که دارای ریتم قلبی سریع و نامنظم هستند. دیگوکسین ضربان قلب را آهسته می‌کند.

 • بتابلاکرها

این دارو برای همه‌ی بیماران دچار نارسایی قلبی مفید است.

 • داروهای ضد لختگی

این داروها باعث می‌شوند پلاکت های خون تشکیل لخته ندهند. آسپیرین یک از این داروهاست که می‌تواند برای افرادی با ریسک بالای حمله‌ی قلبی یا سکته و ریسک خونریزی مفید باشد. اخیرا پیشنهاد می‌شود که از این دارو برای پیشگیری از اختلالات قلبی عروقی به مدت طولانی استفاده نشود.

جراحی نارسایی قلب

همه‌ی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی به دارو درمانی جواب نمی‌دهند. چند گزینه‌ی جراحی وجود دارد:

 • گرافت بای‌پس عروق کرونری

این رایج‌ترین درمان جراحی برای نارسایی احتقانی قلب است که به خاطر اختلال عروق کرونری ایجاد می‌شود.

 • جراحی دریچه‌ی قلب

این جراحی برای ترمیم نقص دریچه استفاده می‌شود که منجر به افزایش کار قلب شده است.

 • دستگاه قابل کاشت کمک بطن چپ (LVAD)

برای بیمارانی که به دیگر درمان‌ها جواب نداده‌اند و بستری هستند، این دارو می‌تواند به پمپاژ خون توسط قلب کمک کند. این دارو اغلب برای بیمارانی استفاده می‌شود که در نوبت پیوند هستند.

 • پیوند قلب

اگر هیچ نوع درمان و جراحی کارگشا نباشد، پیوند آخرین گزینه است. پیوند فقط زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که بیمار به جز مشکل قلبی، در سلامت کامل باشد.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۵ آذر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدببخشیددوباره مزاحم شدم مشکل تنگی نفس ناگهانی واحساس فشاردر گلو گاهی به ندرت قفسه سینه دارم دکترریه تشخیص آسم دادن داروتجویزکردن حالا فشارم بالا پایین میشه گاهی 11وگاهی تا15یا16 ممنونم ازراهنمایی شمادکتربزرگوار
  بیماری:پرولابس-کم خونی
  داروهای فعلی:شربت برونشی پرت-قرص پرودنیزولون۵-اسپری فلوتیکازون۱۲۵
  جواب اکورومیفرستم خدمت شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۵ آذر ۰( 5 روز پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد. یافته های اکوکاردیوگرافی توجیه کننده علائم شما نیست
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۴ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من27سالمه الان ۱هفته میشه فشار خونم همش ۱۷روی۱۰ هستش باقرص تا۱۴میاد گردن درد.سردرد خیلی شدید.سرگیجه احساس سوزش در پیشانی دارم وتپش قلب شدید نوار قلبم هیچ مشکلی نداشته سی تی اسکن ازسرم دادم اونم مشکلی نداشته باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ضمن مصرف دارو نیاز به انجام تست های آزمایشگاهی فشارخون را دارید
 • تصویر کاربر راضیه شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادرمن۶۴ سالشه حدود۱۱سال پیش عمل قلب باز داشتن زیرآنژیو یکدفه تصمیم به عمل گرفتن الان چند وقتی هست شکمشون شدیدا آب اورده فشارشون پایینه و بسیار ضعیف شدن قلبشون از اون سال اول عمل ۱۵ درصده چند وقت پیش دکترشون گفتن ضعیف ترشده آیا میشه که براش باتری گذاشت؟تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب و اسکن هسته ای و آخرین اکوکاردیوگرافی ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید 28 سالمه. بعد از انجام اکو ای اف قلبم دکتر گفته از حد طبیعی بالاتره ایا دارویی برای کاهش ان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب این مسئله غیر طبیعی نیست
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلتم احترام تقدیم شما دکتر عزیز مادرم 69سالشونه با بیماری لوسمی خوش خیم از نوع cml و فقط دارو استفاده میکنن ..هیچ اعلام درد قلبی هم نداشتن فقط به یکباره اشفتد دچار تنگی نفس شدید شدن که بردیم دکتر ریه و ایشون اکو ندشتن و گفتن قلب 25درصد هست..اما بخاطر بیماری زمینه ای انژیو گفتن زیسک داره فقط سی تی انژیو انجام شد و گفتن تنگی عروق هم داره..هشت ناه دارو استفاده کرد بهبودی حاسل نشد امروز با تاییدیه دکتر لوسمی انژیو رو انجام دادن اما اینجا گفت قلب 10درصد هست و فنر هم نگذاشتیم با دکتر دیگه برای قلب باز معرفی کردن و مشورت بگیریم دکتر سی دی ها را دیدن گفتن عروق خیلی مهم نیس مشکل ایشان ماهیچه اس و دریچه و عمل باز مناسب این نیس ما را ارجاع دادن ب بیمارستان شهید رجایی تهران..اقای دکتر به خاطر خدا و اخرت خداوند هیچ وقت رنگ غم رو صورتتون نذاره بفرمایید چی صلاح میدونید چه راهکاری به جز دارو برای مادرم با قلب 10درصد و سن 69و این بیملری زمینه ای وجود داره....
  به خاطر تزریق هپارین و رقیق شدن خون برای انجام انژیو هم مرتب خون از دهنشون میاد دکتر قلب گفتن دکتر لوسمی به ماگفتن مشکلی پیش نمیاد و تایید کردن ولی ما باید ده هزار واحد هپارین تزریق میکردیم و فنر میگذاشتین گفت خوب شد این کار رو نکردیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب و گزارش اکوکاردیوگرافی و آنژیوگرافی ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  درود خداقوت، چهارماه پیش انژیو شدم ولخته ای دریمی از رگهای قلبم بود که فنر گذاشتند الان داروهام تموم شده وفقط اسویکس واسپیرین 80مصرف میکنم، باکوچکترین نشست وبرخاست سرم گیج میره بطوریکه بایدچندثانیه ای بی حرکت باشم تا بتونم راه برم متاسفانه دکترم واسه هفته اینده وقت ویزیت داده، چه دستوری میدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب استاتین را به داروهای مصرفی اضافه بفرمائید و تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده را به آهستگی انجام دهید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  پدر بنده 70 ساله هستن که دچار مشکل نارسایی قلبی هست،25=ef الان دو ماه هست که دچار تپش قلب شده و ضربان قلبش هم نامنظم هست. تنگی نفس شبانه هم داره. بیمارستان بستری میشه، حالش خوب میشه. برمیگرده خونه با وجود مصرف داروها باز هم بعد یه ماه مجدد حالش بد میشه و بستری میشه همین الان که بیمارستان بستریه معده دچار ادم شده خیلی نگرانشم تو رو خدا بگید چی کار کنیم حالش بد نشه.اسکن قلب هم گرفتن، رگ های قلب دچار گرفتگی نبوده.
  ممنون میشم جهت درمان راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً لیست و دوز داروهای مصرفی را بفرمایید. در بیمار شما اسکن هسته ای کافی نیست و حتما نیاز به انجام آنژیوگرافی است
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   با سلام و تشکر از پاسخگویی شما
   داروهای مصرفی به قرار زیر عبارتند از :فروزماید 40، نصف صبح، نصف شب.آپیکسابان 2.5صبح یکی، شب یکی،کاپتوپریل 25، نصف صبح، نصف شب. اسپیرونولاکتون روزی یک عدد، دیگوگسین به جز روزهای دوشنبه و جمعه روزی نصف عدد. و قرص آسپرین روزی یک عدد.
   در سال 87 آنژیوگرافی انجام شده و رگ های قلب بسته نبودن آیا مجدد باید آنژیو بشن؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   آیا در سال ۸۷ هم EF پایین بوده است ؟ لطفاً میزان فشارخون و ضربان قلب را نیز بفرمایید
  4. تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   با تشکر فراوان از شما پزشک گرانقدر.
   بله در سال 87 میزان ef هم پایین بود 20 تا 30 درصد. فشار خون با دارو تنظیم و روی ماکسیمم 12 و مینیمم 8 میباشد. ضربان قلب تا قبل از 2 ماه پیش خوب بود و احساس تپش قلب نداشت. اما الان میزان ضربان متغییر بوده حداقل 70 و حداکثر 100 می باشد و تپش قلب دارند.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۴ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و نوار قلب ایشان را نیز بفرستید
  6. تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   با سلام و عرض ادب و احترام
   تصویر نوار قلب و اکو به حضور تقدیم می گردد.
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفاً دوز فروزماید را به یک قرص (۴۰ میلی گرم) روزانه دو بار افزایش دهید و تصویر نوار قلب را نیز بفرستید
  8. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   با تشکر از شما دکتر بزرگوار.
   نوار قلب خدمت شما ارسال گردید. با تشکر
  9. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   تعبیه پیس میکر سه حفره‌ای نیز می تواند تا حدودی کمک کننده باشد
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  ۲۵ سال مرد مجرد وزن ۶۴ قد ۱۸۷
  یکسال پیش با انجام ورزش شدید این علایم رو پیدا کردم که هیچ سابقیه ای نداشتم
  فشار پایینو سبکی سر و تپش قلب و بیحالی
  ۹/۶ و ضربانم ۵۴ تا ۶۰ در حال استراحت با فعالیت و راه رفتن یدفعه به ۱۰۰ میرسه
  برادی کاردی دارم ؟
  نارسایی قلبی ؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر Reza سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   تست ورزش و نوار هم پیوست شد ./
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب مشکل جدی ندارید نگران نباشید
  3. تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   افزایش ناگهانی ضربان به هنگام ایستادن مثالا از ۶۶ به ۹۰ و تپش
   مشکلی نداره ؟ نیاز به هولتر یا تست تیلت ؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر یاس سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  اکوی پدرم که ۶۲ سال دارد و الان تحت درمان هست رو براتون می فرستم بی زحمت راهنمایی کنید
  آیا میشه جراحی نکرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش آنژیوگرافی ایشان را نیز بفرستید
  2. تصویر کاربر یاس دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام
   آنژیو نشده است
  3. تصویر کاربر یاس دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام
   آنژیو نشده است
  4. تصویر کاربر یاس دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام آنژیو نشده است.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   پس چگونه بدون آنژیوگرافی برای جراحی ایشان تصمیم گیری شده است؟
  6. تصویر کاربر یاس دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   گفتن آنژیو و جراحی
   یکشنبه آینده تصمیم گیری میشه
   منظورم اینه می تونه با دارو ادامه بدیم و جراحی نکنیم ؟
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   در صورت عدم تنگی عروق انجام جراحی دریچه به تنهایی در بیمار شما موجب بهبود نخواهد شد و حتی ممکن است وضعیت را بدتر کند
  8. تصویر کاربر یاس دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   اگه تنگی عروق هم باشه جراحی بهتره یا ادامه درمان با دارو؟
  9. تصویر کاربر یاس سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   و بهترین راه درمان ؟
  10. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   تنها در صورتی جراحی کمک کننده است که تنگی عروق هم داشته باشند و در غیر اینصورت درمان دارویی
  11. نمایش سایر 9 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام شنبه ۶ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام. دکتر اینکه اغلب گفته می شود که طول عمر بیماران نارسایی قلبی کمتر از ۵ سال است، منظور زمانی است که بیمار بدون درمان رها شود یا حتی پس از عمل تعبیه باطری هم این عدد تغییری نمی کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ شهریور ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب این صحبت صحیح نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر