نارسایی قلبی از علائم تا درمان قطعی آن

 نارسایی احتقانی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است که در آن، قلب خون را به طور ناکارآمد در سراسر بدن پمپاژ می‌کند. در ادامه ی نوشتار با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

ما به پمپاژ خون توسط قلب نیاز داریم تا خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن به همه‌ی سلول‌های بدن برسد. وقتی سلول‌های بدن به قدر کافی تغذیه نشوند، بدن نمی‌تواند به درستی کار خود را انجام دهد و همین امر ممکن است منجر به نارسایی قلبی گردد.

وقتی قلب ضعیف شود و نتواند خون کافی را به سلول‌ها برساند، بیمار خسته و بی‌حال می‌شود و فعالیت‌های روزمره که زمانی  خیلی راحت بودند، تبدیل به یک چالش بزرگ برای او می‌شوند.

نارسایی قلبی یک عارضه‌ی خطرناک است و معمولاً درمانی ندارد. با این حال با یک روش زندگی صحیح، بیمار همچنان می‌تواند یک زندگی لذت‌بخش، بامعنا و مفید داشته باشد.

نارسایی قلبی چیست؟

ابتدا به توضیح برخی از اصطلاحات مهم می پردازیم:

حمله‌ی قلبی

حمله قلبی وضعیت بسیار خطرناکی است که به دلیل اختلال در جریان خون به قلب، اتفاق می افتد. در حمله قلبی عضله‌ی قلب به علت عدم دریافت اکشیژن می میرد.

👈 مطلب مرتبط: علائم سکته قلبی در زنان و مردان چیست؟ در هنگام سکته قلبی چه کنیم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
سکته قلبی

نارسایی قلبی

به این معنی است که عضله‌ی قلبی نمی‌تواند به درستی خون را در همه‌ی بدن پمپاژ کند، اما به معنی حمله یا سکته‌ی قلبی نیست.

ایست قلبی

به این معنی است که قلب و جریان خون متوقف می‌شود و دیگر ضربانی وجود ندارد.

علت نارسایی قلبی

نارسایی قلبی در نتیجه‌ی عارضه‌ای که منجر به آسیب عضلات قلبی شود، ایجاد می شود. از جمله این موارد می توان به:

بیماری عروق کرونری

 عروق یا شریان های کرونری، وظیفه ی خون رسانی به قلب را به عهده دارند. اگر این عروق مسدود شوند و یا تنگ شوند، جریان خون به قلب کاهش پیدا می کند و قلب نمی‌تواند خونی را که نیاز دارد دریافت کند.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با علائم تنگی عروق کرونری (تصلب شرایین) و روش های درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تصلب شرایین

حمله‌ی قلبی

 انسداد ناگهانی عروق کرونری؛ این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در بافت قلب می‌شود و میزان پمپاژ موثر آن را کاهش می‌دهد.

کاردیومیوپاتی

همان آسیب عضله‌ی قلب است، اما نه در نتیجه‌ی مشکلات عروقی یا جریان خون، بلکه به دلیل اثرات جانبی داروها یا عفونت .

شرایطی که قلب را خسته می‌کنند

این شرایط عبارتند از: بیماری دریچه‌ی قلب، فشار خون بالا، دیابت، بیماری کلیوی و مشکلات قلبی از بدو تولد.

⬅ مواردی که در ادامه می‌آیند عوامل خطر مربوط به نارسایی احتقانی قلب هستند:

دیابت

دیابت بخصوص دیابت نوع ۲ ، احتمال ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را تشدید می نماید.

چاقی

افرادی که هم چاق هستند و هم دیابت نوع ۲ دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به این عارضه دارند.

سیگار

افرادی که به طور منظم سیگار می‌کشند، ریسک بسیار بالایی برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب را دارند.

آنمی یا کم‌خونی

کمبود سلول‌های قرمز خون می تواند خطر ابتلا به نارسایی احتقانی قلب را بیشتر کند.

پرکاری تیروئید

 کارکرد بیش‌از حد غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈مطلب مرتبط: علائم و علت پرکاری تیروئید کدامند؟ پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟ آیا پرکاری غده تیروئید خطرناک است؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
پرکاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید

کارکرد کم غده‌ی تیرویید می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری نارسایی احتقانی قلب قرار دهد.

👈 مطلب مرتبط: علائم و علت کم کاری غده تیروئید کدامند؟ کم کاری غده تیروئید چگونه درمان میشود؟ برای دریافت پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
کم کاری غده تیروئید

میوکاردیتیس (آماس ماهیچه‌ی قلب)

میوکاردیتیس التهاب عضله‌ی قلبی معمولا در نتیجه‌ی یک ویروس است، که منجر به نارسایی قلبی سمت چپ می‌شود.

آریتمی قلبی

آریتمی قلبی همان ریتم غیر طبیعی قلب است که می تواند منجر به ضربان سریع قلب شود، به این ترتیب قلب باید خیلی کار کند و در نهایت قلب ضعیف و دچار نارسایی قلبی می‌شود. آریتمی قلبی همچنین می تواند منجر به ضربان آهسته قلب شود که در این صورت اگر ضربان قلب آن‌قدر کند باشد که خون نتواند از قلب به سمت بدن برود، نارسایی قلبی ایجاد می‌شود.

فیبریلاسون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی تپش نامنظم و اغلب تند قلب است که می تواند خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و دیگر مشکلات قلبی را افزایش دهد.

آمفیزم

یک بیماری مزمن که باعث تنفس سخت بیمار می‌شود.

لوپوس

حمله‌ی سیستم ایمنی بدن بیمار، به سلول‌ها و بافت‌های سالم اوست.

هموکروماتوزیس

وقتی بدن آهن بیش از اندازه ایی از غذا و منابع دیگر مثل ویتامین هایی که حاوی آهن هستند ، جذب کند هموکروماتیس رخ می دهد .

آمیلوئیدوز

آمیلوئیدوز بیماری است که در آن پروتئین‌های آمیلوئید در اندام‌ها و بافت‌ها انباشته می‌شوند.

علائم نارسایی قلبی

در ادامه علائم کم کاری قلب ( یا همان علائم نارسایی قلبی) و علائم نارسایی قلبی در زنان را بررسی می‌کنیم:

علائم نارسایی قلبیاحتقان ریوی

مایع درون ریه جمع می‌شود و وقتی بیمار در حال استراحت است،  به خصوص وقتی دراز کشیده، تنفس کوتاه دارد. همچنین احتقاق ریوی می‌تواند منجر به سرفه‌های خشک و کوتاه شود که همگی از علائم کم کاری قلب هستند.

احتباس مایع در کلیه

از آن‌جا که خون کمی به کلیه‌ها پمپ می‌شود، کلیه دچار احتباس آب می‌شود. این موضوع منجر به تورم قوزک پا، پاها و شکم می‌شود. از دیگر عوارض می توان به افزایش وزن و افزایش ادرار اشاره کرد.

خستگی و سرگیجه از علائم نارسایی قلبی

از آن‌جا که در نتیجه کم کاری قلبی، خون کمی به اندام‌های بدن می‌رسد، خستگی ایجاد می‌شود. همچنین به علت کاهش جریان خون به سمت مغز، احساس سرگیجه و گیجی ایجاد می‌شود.

ضربان قلب سریع و نامنظم

برای جبران کمبود جریان خون در هر انقباض قلبی، ممکن است قلب مجبور به پمپ سریع شود. نارسایی قلبی علائم مشترکی با دیگر بیماری ها دارد و اگر هر کدام از این علائم وجود داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که نارسایی قلبی ایجاد شده است.

با این حال، هرکس بیش از یکی از این نشانه‌ها را داشته باشد باید به پزشک اطلاع دهد و برای ارزیابی وضعیت قلبی خود سریعاً اقدام کند.

افرادی که برای آن‌ها تشخیص نارسایی قلبی داده شده است باید نشانه‌هایشان را به دقت کنترل کنند و هر تغییر ناگهانی را به سرعت به پزشک اطلاع دهند.

علائم نارسایی قلبی در زنان

نارسایی قلبی در زنان و مردان تقریباً علائم مشابهی دارند. با این حال شایع‌ترین این علائم در زنان را در ادامه می‌توانید مطالعه کنید:

تنگی نفس

تنگی نفس در حین فعالیت (معمولاً) ، در حالت استراحت یا هنگام خواب ، که ممکن است ناگهان به وجود بیاید و شما را از خواب بیدار کند. اغلب در هنگام خوابیدن درحالت مسطح با تنفس مشکل دارید و ممکن است لازم باشد قسمت بالایی بدن و سر را روی دو بالش بگذارید.

علت تنگی نفس این است که در رگهای ریوی (عروقی که خون را از ریه ها به قلب باز می گرداند) خون ذخیره می شود زیرا قلب نمی‌تواند این حجم خون را در درون خود داشته باشد. این باعث می شود مایعات به درون ریه ها نشت کنند.

سرفه مداوم یا خس خس سینه

سرفه ای که باعث ایجاد مخاط سفید و صورتی رنگ می شود چرا که مایعات در ریه ها رشد می کنند.

تجمع مایعات اضافی در بافت های بدن

تورم در پا ، مچ پا ، پا یا شکم یا افزایش وزن. ممکن است متوجه شوید که کفشهای شما تنگ شده است. این به بدان علت است که با کاهش جریان خون از قلب ، بازگشت خون به قلب از طریق رگها بالا می رود و باعث ایجاد مایعات در بافت ها می شود. کلیه ها قادر به دفع سدیم و آب نیستند و همچنین باعث احتباس مایعات در بافت ها می شوند.

خستگی و بی حالی

احساس خستگی تمام وقت و مشکل در فعالیتهای روزمره ، مانند خرید ، بالا رفتن از پله ها ، حمل مواد غذایی یا پیاده روی.  علت این امر آن است که قلب نمی تواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بافتهای بدن پمپ کند.

عدم اشتها ، حالت تهوع

احساس سیر بودن و داشتن حالت تهوع هنگام غذا خوردن به آن علت که دستگاه گوارش خون کمتری دریافت می کند و باعث بروز مشکل در هضم می شود.

سردرگمی و اختلال در تفکر

از دست دادن حافظه و احساس بی نظمی. یک مراقب یا خویشاوند ممکن است زودتر از دیگران متوجه این امر شود. تغییر سطح برخی از مواد در خون مانند سدیم می تواند باعث سردرگمی شود.

ضربان قلب سریع

احساس تپش قلب زیاد چرا که قلب برای “جبران” کاهش پمپاژ ، سریعتر می تپد.

طول عمر بیماران نارسایی قلبی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد که طول عمر بیش از نیمی از افراد مبتلا به نارسایی قلبی، بیشتر از پنج سال از زمان تشخیص می باشد.

انواع نارسایی قلبی

انواع مختلفی از نارسایی قلبی وجود دارد:

نارسایی قلب سمت چپ

نارسایی قلبی سمت چپ یکی از انواع رایج نارسایی احتقانی قلب است. سمت چپ قلب مسئول پمپاژ خون به باقی قسمت‌های بدن است. از آن‌جا که خون به طور موثری از قلب به بیرون پمپاژ نمی‌شود، خون پشت ریه برمی‌گردد. و این موضوع منجر به کوتاه‌ شدن تنفس و تجمع مایع می‌شود.

نارسایی قلبی سمت راست

سمت راست قلب خون را به شش‌ها پمپ می‌کند که اکسیژن را جمع‌آوری می‌کنند. نارسایی سمت راست اغلب در نتیجه‌ی تجمع مایع در شش‌ها به علت نارسایی سمت چپ است. گاهی اوقات این موضوع به علت عارضه‌های دیگری مانند بیماری‌ ریوی ایجاد می‌شود.

نارسایی قلبی دیاستولیک

این عارضه وقتی ایجاد می‌شود که عضله‌ی قلبی سفت‌تر از حالت نرمال است. از آن‌جا که قلب از حالت عادی سفت‌تر است نمی‌تواند به درستی پر از خون شود، به این مشکل، اختلال عملکرد دیاستولی می‌گویند.

از آن‌جا که قلب پر از خون نمی‌شود، نمی‌تواند آن مقدار خونی را که برای بدن لازم است به سمت بدن پمپ کند. این مشکل ممکن است در هر سمت قلب اتفاق بیفتد.

نارسایی سیستولیک قلب

اختلال عملکرد سیستولی به این صورت تعریف می‌شود: ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی، پس از پر شدن با خون. این عارضه وقتی اتفاق می‌افتد که قلب ضعیف یا بزرگ باشد. این مشکل در هر سمت قلب می‌تواند رخ دهد.

دارو

درمان نارسایی قلبی

آسیب به پمپاژ قلب به علت نارسایی قلبی را نمی‌توان درست کرد. با این وجود، درمان‌های معمول می‌تواند به طور چشمگیری کیفیت زندگی بیمار را بهبود دهد، چون می‌تواند بیماری را تحت کنترل درآورد و خیلی از نشانه‌ها را تسکین دهد.

درمان دارویی نارسایی قلبی

برخی درمان‌های رایج برای نارسایی قلبی عبارتند از:

 • بازدارنده‌های ACE (بازدارنده‌های آنزیم تبدیل کننده‌ی آنژیوتنسین)

این داروها عروق را ریلکس می‌کنند، فشار خون را پایین می‌آورند، به قلب کمک می‌کنند خون را راحت‌تر به سراسر بدن پمپ کند، این داروها فشار کاری قلب را کاهش می‌دهند. بازدارنده‌های ACE عموماً کارکرد قلب را بهبود می‌دهند و کاملاً کیفیت زندگی بیمار مبتلا به نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند. از طرفی، این داروها برای برخی بیماران مناسب نیستند. چنین داروهایی سرفه‌های تحریک‌کننده در برخی افراد ایجاد می‌کنند.

 • داروهای دیورتیک یا ادرارآور

این داروها به افرادی که قوزک‌های متورمی دارند کمک می‌کنند. همچنین نفس‌نفس زدن‌های ناشی از نارسایی قلبی را هم تسکین می‌دهند. دیورتیک‌ها آب و نمک را به کمک ادرار از کلیه‌ها خارج می‌کنند. سه نوع اصلی از این داروها وجود دارد: دیورتیک‌های حلقه‌ای، دیورتیک‌های تیازیدی، و دیورتیک‌های نگهدارنده‌ی پتاسیم.

 • داروهای ضد انعقاد خون

این داروها باعث می‌‌شوند خون به سختی لخته شود؛ کمک می‌کنند خون رقیق شود و از حمله‌ی قلبی پیشگیری می‌کنند. رایج‌ترین دارو از این دسته وارفارین است. با این حال، باید کاملاً تحت نظر پزشک از این دارو استفاده کنید تا مطمئن شوید خون بیش از اندازه رقیق نشود و فقط باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که دلیل دیگری برای رقیق شدن خون داشته باشید.

 • دیگوکسین

دارویی است برای بیمارانی که دارای ریتم قلبی سریع و نامنظم هستند. دیگوکسین ضربان قلب را آهسته می‌کند.

 • بتابلاکرها

این دارو برای همه‌ی بیماران دچار نارسایی قلبی مفید است.

 • داروهای ضد لختگی

این داروها باعث می‌شوند پلاکت های خون تشکیل لخته ندهند. آسپیرین یک از این داروهاست که می‌تواند برای افرادی با ریسک بالای حمله‌ی قلبی یا سکته و ریسک خونریزی مفید باشد. اخیرا پیشنهاد می‌شود که از این دارو برای پیشگیری از اختلالات قلبی عروقی به مدت طولانی استفاده نشود.

جراحی نارسایی قلب

همه‌ی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی به دارو درمانی جواب نمی‌دهند. چند گزینه‌ی جراحی وجود دارد:

 • گرافت بای‌پس عروق کرونری

این رایج‌ترین درمان جراحی برای نارسایی احتقانی قلب است که به خاطر اختلال عروق کرونری ایجاد می‌شود.

 • جراحی دریچه‌ی قلب

این جراحی برای ترمیم نقص دریچه استفاده می‌شود که منجر به افزایش کار قلب شده است.

 • دستگاه قابل کاشت کمک بطن چپ (LVAD)

برای بیمارانی که به دیگر درمان‌ها جواب نداده‌اند و بستری هستند، این دارو می‌تواند به پمپاژ خون توسط قلب کمک کند. این دارو اغلب برای بیمارانی استفاده می‌شود که در نوبت پیوند هستند.

 • پیوند قلب

اگر هیچ نوع درمان و جراحی کارگشا نباشد، پیوند آخرین گزینه است. پیوند فقط زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که بیمار به جز مشکل قلبی، در سلامت کامل باشد.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دربندی جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر ۷۳ ساله دارم که چندین سال است نارسایی قلبی و آریتمی و فیبریلاسیون دهلیزی قلب دارند و داروهای لانوکسین و لوزار و زالربان ۱۵ و زباکر ۲/۵ و اسپیرنو لاکتون ۲۵ و فروزماید استفاده میکنند اخیرا دچار ورم شدید مچ پا و شکم شدند و مقدرار فروزماید از یک عدد در روز به ۲ عدد افزایش یافت ولی چندان اثری در کاهش ادم نداشته ،بیمار احساس بیحالی و تنگی نفس در هنگام خواب دارند به علت اینکه پزشکشان در شهر دیگر است و به علت کرونا قادر نیستیم تا به پزشک مراجعه کنیم در مقاله نوشته بودید نارسایی قلبی باعث نارسایی کلیه و ادم پا و شکم میشه ،خواهش میکنم بفرمایید برای رفع ادم چیکار کنیم افزایش فروزماید تا چند عدد در روز باعث از بین رفتن ادم میشه؟ هم اکنون از دو عدد فروزماید در روز استفاده میشه آیا دارویی برای عملکرد بهتر کلیه هست؟ خواهش میکنم بفرمایید از چه دارویی استفاده بکنیم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش آخرین اکوکاردیوگرافی آزمایش های ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت داداشم ۳۰ ساله ۲۵روز پیش یه دفه حالش بد شد بردیم دکتر نوارقلبش مشکل داشت اکو انجام دادن گفتن قلبش ۱۵درصد بیشتر کار نمیکنه بداز آزمایش گفتن علتش کرونا بوده دارو دارن استفاده میکنن
  وخداراشکر بهترن
  ایا قلبشون برمیگرده؟؟؟
  دارویی هست که کمک کنه قلبشون برگرده؟؟؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب احتمال برگشت کامل، بهبود نسبی و پیشرفت بیماری هر سه سناریو وجود دارد که در طول زمان مشخص خواهد شد و استفاده از داروهای نارسایی قلبی به بهبود علائم و وضعیت کمک خواهد کرد
 • تصویر کاربر کیمیا شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دختر ۱۳ساله هستم بعضی مواقع چند ماه یک بار قلبم تیر میکشه بعضی مواقع هم سرم گیج میره و چشمم همه جا را سیاه می بینه وقتی هم ورزش میکنم سرسع شروع به نفس نفس زدن میکنم یا اگر ورزش شدید باشه در بعضی موارد نفسم بالا نمیاد یاوقتی اب میخورم نفس های بلند میکشم وقتی ورزش میکنم در ناحیه ی شکم احساس درد میکنم بعضی مواقع هم سرفه های شدید میکنم و قلبم درد میگیره میخواستم بدونم با این علائم بیماری قلبی دارم یا خیر ؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام احتراما تصویر اکو ونوار قلب همسرم ارسال میشود ازمایشات غیر ازانزیم کبدی sgptمساوی ۵۰ همه نرمال نظر شما بطور کلی در مورد وضعیت قلبی ایشان چیستبرای برسی گرفتگی رگها چقدر زمان دارد و ایا انژیو یا سی تی انژیو
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پاسخ شما در سوال قبلی داده شد نیاز به آنژیوگرافی عروق قلب دارند
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام و تشکر فراوان از محضر پزشک محترم اکو ونوار قلب همسرم به پیوست ارسال میشود
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً سوال خود را نیز مطرح بفرمائید
  2. تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   باعرض پوزش سوالم به طور کلی وضعیت قلب همسرم چگونه است با سن۵۴ سال ونسبتا چاق میباشند
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   نارسایی قلبی سیستولی متوسط که احتمالا ناشی از گرفتگی عروق قلبی است و نیاز به آنژیوگرافی عروق قلب دارند. لطفاً در صورت دسترسی تصویر نوار قلب ایشان را نیز بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  efبرابر۴۰ تا ۴۵ درصد مشکل دریچهای در سه دریچه درحد mildاکو ارسال میشود ازمایشات نرمال غیراز یک انزیم کبدیsgptبرابر۵۰
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی ایشان را بفرستید و سوال خود را نیز بطور واضح مطرح کنید
 • تصویر کاربر رسولی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ، بنده 58 سال دارم دو بار انژیو شدم و چندبن ساله دارو مصرف میکنم و چندین بار پزشک مراجعه کردم ولی همچنان مشکل دارم اکو رفتم ef رو 30-25 نوشتن ، این نارسایی چقدر غیر طبیعی هست؟ برای پسرم میخواستم معافیت بگیرم ، در ایین نامه های نظام وظیفه نوشته ای اف باید زیر 35 باشد ، یعنی شرایط قلبی بنده چنین حالتی رو دارد ؟ ممنونم از زحماتتون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب نارسایی شدید قلبی است و به شرط تایید موارد فوق در بیمارستان های نظامی و یا دانشگاهی شرط معافیت را دارید
 • تصویر کاربر مينا چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشين..اقاي دكتر پدر من يك هفته هست تنگي نفس دارن برديم دكتر نوار قلب و اكو گفتن فقط ٢٠ درصد قلبشون كار ميكنه و رگ قلبشون گشاد شده و به خاطر سنشون كه 79 سالشونه باتري نميتونن بذارن...ممنون ميشم راهنمايي كنين اقاي دكتر🙏🏻
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و نوار قلب ایشان را بفرستید
  2. تصویر کاربر مينا چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اقاي دكتر من فرستادم خدمتتون🙏🏻
  3. تصویر کاربر مينا چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اقاي دكتر فرستادم خدمتتون🙏🏻
  4. تصویر کاربر مينا چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام اقاي دكتر فرستادم خدمتتون
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   قبل از هر اقدامی ابتدا باید از وضعیت بافت زنده قلب اطلاع بگیرند و برای این منظور بهترین روش تشخیصی ام آر آی قلب است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر در حالت استراحت و دراز کش ضربانم جدیدا بین ۵۵تا ۷۵ هست ولی در مواقع استرس و...وقتی که سرپا هستم تا ۱۴۰ هم میره ولی کم کم بهتر میشه میره تو ۱۰۰ تا ۱۱۰ فعلا این نوسانات عادیه ؟ضربان ۶۰ خطر نداره؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   مورد فوق می تواند هم طبیعی و هم غیر طبیعی باشد ( بسته به اطلاعات بدست آمده از هولتر)
  3. تصویر کاربر سینا شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون یه جا میخونیم ضربان قلب در حالت استراحت برای افراد عادی نه صرفا ورزشکار ۵۰ تا ۸۰ هست .این واقعا درسته؟ینی اگه ضربان تو حالت استراحت بین ۵۵ تا ۷۰ نوسان کند نیاز به نگرانی داره؟ لطفا میانگین واقعی ضربان برای ادم سالم رو بگین
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   تعداد ضربان قلب طبیعی بین ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه است
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اتوسا سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام. شوهرم۱۲۰ کیلو وزن داره و مبتلا به دیابت هست .حدود یک هفته پیش دچار ایست قلبی شد بهش شوک دادن و تو قلبش فنر گذاشتن .دکتر گفت فقط ۴۰ در صد قلبش کار می کنه. شوهرم الان رفته سر کار .شغِلش پخت پیتزا ست. براش ضرر نداره. الان ۴۰ در صد قلبش کار می کنه یعنی چقدر عمر می کنه؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب ادامه شغل ایشان بلامانع است ۴۰ درصد عملکرد از ۵۵ درصد میزان طبیعی است و نه از ۱۰۰ درصد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر