هولتر مانیتورینگ، نظارت ۲۴ ساعته بر فشار خون

هولتر مانیتورینگ فشار خون یک روش ادامه دار و مستمر است. تشخیص دقیق فشار خون بیماران می تواند در بررسی شرایط و انتخاب راهکار درمانی بهتر توسط پزشکان تاثیر ویژه داشته باشد.

هولتر مانیتورینگ فشار خون

از این روش مستمر و ۲۴ ساعته برای اندازه گیری و مدیریت مشکل فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. هایپرتنشن یک روش اندازه گیری برای فشار خون در بدن است که در آن فشار خون سیستولیک (بالا) بر روی ۱۴۰ یا بالاتر بوده و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا کمتر است.

اندازه گیری به روش هولتر فشار خون این امکان را فراهم می کند تا پروسه خواندن فشار خون در یک بازه ۲۴ ساعته اتفاق بیفتد و فرقی نمی کند که بیمار هوشیار بوده و یا خواب باشد. در داخل مطب یا درمانگاه، دستگاهی با نام اسفنج مغناطیسی جهت اندازه گیری فشار خون استفاده می شود. در هر جلسه معاینه توسط پزشک معمولا دو بار فشار خون اندازه گیری می شود. اما در اندازه گیری هولتر فشار خون این اتفاق در یک بازه طولانی و مستمر رخ می دهد.

در بیشتر موارد، خواندن میزان فشار هر ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در طی روز انجام می شود. در طول شب نیز این اتفاق با فاصله زمانی یک ساعت رخ می دهد. امکان اندازه گیری ضربان قلب به صورت همزمان نیز وجود دارد.

در طول بازه ۲۴ ساعت، چندین بار فشار خون فرد اندازه گیری می شود تا بتوان میانگین آن را به دست آورد. امکان محاسبه تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشار خون و دیگر آمار و ارقام نیز در این روش فراهم است.

 

چرا از روش اندازه گیری هولتر فشار خون استفاده می شود؟

این روش اندازه گیری می تواند اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات فشار خون ناشی از فعالیت روزانه و الگوی خواب ثبت کند. اتحادیه سرویس های پیشگیرانه ایالات متحده آمریکا (USPSTF) پیشنهاد می کند برای تشخیص نهایی مشکل فشار خون از همین روش هولتر استفاده شود.

برای بیشتر افراد، فشار خون سیستولیک در حین خواب بین ۱۰ الی ۲۰ درصد افت پیدا می کند. با این حال برای برخی افراد ممکن است فشار خون در حین خواب نه تنها کاهشی نداشته باشد، بلکه بیشتر شود.

اندازه گیری هولتر فشار خون می تواند تغییرات غیر طبیعی در این زمینه که معمولا در معاینات معمولی توسط پزشکان شناسایی نمی شود را مشخص کند. این روش اندازه گیری برای شناسایی مشکلاتی نظیر سندروم کت سفید فشار خون، فشار خون مخفی و فشار خون پایدار است.

فشار خون روپوش سفید

برخی افراد که از داروهای کاهش فشار خون استفاده نمی کنند، در حین معاینه پزشک در داخل مطب یا دیگر مراکز درمانی، فشار خون بالایی دارند. به این حالت، سندروم کت سفید (یا روپوش سفید) فشار خون گفته می شود.

این سندروم می تواند منجر به انجام تشخیص نادرست در افرادی باشد که فشار خون بدن آن ها طبیعی است. سندروم کت سفید فشار خون، در ۱۵ الی ۳۰ درصد از افرادی که تست فشار خون را پشت سر گذاشته بودند شناسایی شد.

در روش هولتر، فشار خون را در یک بازه طولانی و خارج از مطب پزشک اندازه گیری می کند و در نتیجه بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای کاهش فشار خون ندارند.

فشار خون مخفی

در این شرایط معمولا فشار خون مراجعه کننده در مطب پزشک نرمال بوده اما وقتی که به خانه برمی گردد فشار خون افزایش پیدا می کند. این اتفاق ممکن است در ۲۰ درصد از افرادی که برای مشکل فشار خون بالا تحت درمان هستند رخ دهد.

فشار خون پایدار

این مورد مربوط به شرایطی است که میزان فشار خون چه در مطب و چه در خانه برای مراجعه کننده بالا است. این شرایط به احتمال زیاد دلیل خاصی دارد و مرتبط با آسیب های قلبی یا کلیوی است.

کاربردهای هولتر مانیتورینگ

از این روش اندازه گیری به شکل فراگیر جهت تشخیص میزان تاثیر مثبت داروهای ضد افزایش فشار خون استفاده می شود. در برخی از موارد، داروهای ضد فشار خون بالا نمی توانند به شکل موثر فشار خون را در طول یک روز و شب کامل کنترل کنند.

پزشک متخصص با توجه به الگوی تغییرات فشار خون در بیمار می تواند میزان دز مصرفی دارو و فواصل زمانی استفاده از آن را تغییر دهد. در دیگر موارد ممکن است جهت ثابت نگه داشتن فشار خون به داروهای بیشتری نیاز باشد.

هولتر فشار خون هم چنین می تواند احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی (رگ های خونی درون قلب) و مغز و اعصاب (رگ های خونی درون مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب ارگان های بدن را نیز تشخیص دهد.

این روش در شرایط دیگری نیز ممکن است کاربرد داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بیمارانی با مشکل فشار خون مرزی
 •  وجود مشکل در کنترل فشار خون به کمک دارو
 • تغییرات فشار خون در اثر مصرف دارو
 • تغییرات در دارو و نسخه بیماران که می تواند بر روی فشار خون تاثیر بگذارد.
 • غش کردن و یا هایپوتنشن (فشار خون پایین)
 •  بانوان باردار که مشکل فشار خون بالا دارند.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با فشار خون بالا در بارداری و کنترل و درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون بالا در بارداری

مزایای کاربرد روش هولتر مانیتورینگ فشار خون

این روش اندازه گیری می تواند از مواردی نظیر سندروم روپوش سفید را جلوگیری نماید و در نتیجه به بیماران داروهای غیر ضروری جهت کاهش فشار خون بدن تجویز نخواهد شد.

همچنین این روش در تشخیص فشار خون پنهان بیماران کارایی خوبی دارد و در نتیجه داروهای مناسب و لازم جهت کنترل فشار خون توسط پزشکان تجویز می شوند.

احتمال بروز سکته، بیماری قلبی و آسیب به ارگان های بدن در نتیجه فشار خون را می توان به کمک این روش کاهش داد. همچنین این روش می تواند واکنش طولانی مدت بیماران به داروهای کاهنده فشار خون را مشخص کند.

معایب نظارت ۲۴ ساعته هولتر مانیتورینگ

ممکن است به دلیل ۲۴ ساعته بودن پروسه این روش، احساس ناراحتی و خستگی داشته باشید. فشار ناشی از باد شدن مکرر دست بند باعث ایجاد درد در بازو می شود. همچنین اندازه گیری فشار خون در شب می تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند.

احتمال دارد که دست بند بادی منجر به حساسیت پوست شده و بر روی آن زخم به وجود آورد. البته این زخم ها به مرور زمان از بین می روند. برخی از طرح های بیمه استفاده از دستگاه های هولتر مانیتورینگ را تحت پشتیبانی خود قرار نمی دهند مگر اینکه احتمال وجود سندروم کت سفید در بیماران وجود داشته باشد.

فشار خون به چه شکل در روش هولتر ثبت می شود؟

اندازه گیری فشار خون معمولا به شکل مستمر در طول ۲۴ ساعت انجام می شود. در این مدت یک دستگاه به اندازه رادیو کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه متصل به بند یا کمربندی است که بر روی بدن فرد قرار می گیرد. اطلاعات و آمار در طول ۲۴ ساعت توسط این سیستم جمع آوری شده و سپس به یک رایانه انتقال داده می شود.

یک بند اندازه گیری فشار خون که به دستگاه متصل است در ناحیه بالای دست شما بسته می شود. ممکن است این بند در زیر لباس قرار گیرد و قابل رویت نباشد. این بند در بازه های زمانی خاص روز و شب باد می شود.

ممکن است به شما گفته شود تمامی فعالیت های روزانه خود را در یک دفترچه با ذکر زمان یادداشت کرده و نگه دارید. به کمک این کار می توان فعالیت های روزانه و یا استراحت را به تغییرات فشار خون ربط داد.

پس از ۲۴ ساعت، می توانید دستگاه مربوطه و بند فشار خون را خارج کرده و آن ها را به کلینیک یا مطب پزشک برگردانید. یک رایانه اطلاعات را جهت مشخص شدن نتایج آنالیز خواهد کرد.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رز سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما ،از شمامتشکرم که سوال بنده رو جواب دادید میشه یه سوال از خدمت شما بپرسم که برای برادرم که قبلا خدمت شما عرض کردم که wbc خونش ۴۷۰۰ بود دکتر برای ایشون ویتامین دی و فولیک اسید نوشته فقط میخواستم بدونم که چون غلظت خون داره خوردن فولیک اسید مشکلی ایجاد نمیکنه ؟؟ باز هم تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر وفا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  شوهرم دوازده روز کرونا داره تنگی نفس نداره ولی فشارش 13 رو 9 هست باید چکار کنم ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تعداد ضربان قلب را هم بفرمایید
 • تصویر کاربر رز شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 417 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر برادر من ۲۰ سالشه فروردین امسال درد قفسه سینه داشت که بردیمش دکتر قلب و بعد از اکو و عکس و نوار قلب که از ایشون گرفتن واسش پروپرانولول و کلردیازپوکساید نوشتن و اینکه قبلش هم آزمایش خون داده بود که متوجه شدن غلظت خون داره که واسش فصد نوشتن که چون فشارش ۱۰ بود انجام نشد تا الان قرصها رو ادامه داده و فشارش ۱۰ روی ۶ هستش تا کی باید قرص ها رو ادامه بده ؟؟؟ جدیدا هم آزمایش خون داده تعداد wbc خونش ۴۷۰۰ بود این مقدار کم نیست ؟؟؟ آیا بدنش ضعیف شده ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که درد قفسه سینه ایشان از بین رفته است داروها را به تدریج کم کرده و سپس قطع کنند. آزمایش نیز نیاز به تکرار دارد.
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،وقتتون بخیر،مادرم ۷۷ساله ومبتلابه دیابت هستند،دیروزظهرفشارخون ۱۲روی ۵ونیم،ودیشب قبل شام ۱۴روی ۷بود،امروزدوبارگرفتم ۱۵روی ۷ونیم بود،قرص فشارلوزارتان ۲۵شبی نصفی به همراه متورال ۵۰نصفی صبح نصف هم شب.خواستم ببینم فشارخون ایشان طبیعی است ونیازبه اصلاح دارو ندارند؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب این میزان فشار خون برای مبتلایان به دیابت بالا است ولی توصیه می‌کنم که قبل از تغییر در دوز یا نوع دارو ابتدا یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهند. البته با این فشار خون احتمال نارسایی دریچه آئورت وجود دارد که در این صورت نیاز به افزایش دوز دارو نیست.
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر بنده 5سال پیش آنژیو شدن و یک استند هم دارن، چند روز هست کمی سردرد دارن و از اواخر سال 98 به دلیل نایاب بودن قرص کنکور 2/5 مصرف نمیکند آیا سردرد ایشان از عدم استفاده کنکور میباشد ؟ داروهای مصرفی آاس اس 80
  آتورواستاتین 40 میباشد . سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر منصوره چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  باسلام من لزار25هرروزصبح میخورم الان چندروزه می نیمم فشارم بین نه تاده است،چکارکنم تمام ازمایشات واکوقلبم هم سالم بوده فقط بیست تاچربی بالا داشتم ورزش ورژیم غذاییم هم خوب هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که مصرف لوزارتان به هر دلیلی ضرورت دارد مقدار آنرا به روزانه نصف قرص کاهش دهید
  2. تصویر کاربر منصوره سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   ,سلام اقای دکتر فشارم روی 14یا15ومینیمم روی نودتاصد هست،لوزارتان رانصف کنم،؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   با عرض معذرت بعلت اشتباه تایپ و فرمت نرم افزار به اشتباه فکر کردم که فشار سیستولی شما بین نه تا ده است. خیر از لوزارتان ۲۵ روزی دو عدد استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام
  یک ماه است که به دلیل افزایش فشار خون یک مرتبه تا۱۷ قرص لوزارتان ۲۵ صبح و شب یک عدد با مشورت متخصص قلب مصرف میکنم.ولی فشار خون بالا بین ۱۰.۸تا۱۲ و فشار پایین بین۶.۸تا۷.۳ میباشد.صبح ها مصرف یک حبه سیر دارم واحساس سردی در نوک انگشتان پاها و دستان دارم ایا نیاز است قرص را کم ویا حذف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر فشارخون با مصرف دارو بخوبی کنترل شده است. لطفاً دارو را با همین دوز ادامه دهید
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب،
  مینیمم بنده بین ۱۰ تا ۱۱ می باشد (به مدت یکسال و نیم)
  البته زمانی که فشار خون را با دست های مختلف میگیرم نتیجه متفاوت می دهد.
  سن بنده ۵۷ سال می باشد.
  وزن ۱۰۵ کیلو
  قد ۱۷۰
  ایمیل:
  yeganeh_4444@yahoo.com
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً داروهای مصرفی و بیماری های دیگری را که به آنها مبتلا هستید نام ببرید
  2. تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   هیچ دارویی تابحال استفاده نکرده ام
   هیچ نوع علائم کسالت و مریضی ندارم
   هرروز و یا چند روزیکبار با دستگاه فشار سنج خودم را چک میکنم
   ماکسیمم اغلب روی۱۳ یا ۱۴ است
   مینیمم همیشه روی۹۸الی۱۰۸است
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   شما نیاز به انجام آزمایشات اولیه فشارخون و مصرف دارو دارید. پیشنهاد میکنم از والزومیکس ۵/۱۶۰ روزانه یک عدد استفاده کنید
  4. تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   هیچ نوع دارو و قرض مصرف نمیکنم
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   باید مصرف دارو به شرح فوق را شروع کنید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شرمنده چون جواب سوال دومم واسم نیومد مجبور شدم دوباره اینجا بگم،سوالم این بود که چون دوبار دو دکتر فشار رو گرفتن و۱۳روی۸بود که در جواب سوال قبل فرمودین فشارخون ندارین و بدلیل تکرار دفعات کاذب بالا میره ،فرمودین اگه حساس هستین یه هفته چک کنید ،خواستم عرض کنم بنظرتون ورزش رو ادامه بدم و حساس نشم بهتر نیست؟چون فک میکنم جنبه روانیش این حالات رو پدید میاره و نظر شما خیلی تاثیر میذاره
  شرمنده مزاحم شدم باز
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   بله ورزش را حتما ادامه دهید. کنترل فشار خون زیانی به شما نخواهد رساند و با تأیید عدم ابتلا به فشارخون از نظر روحی به آرامش خواهید رسید و در صورت تأیید ابتلا به فشارخون ضمن بررسی های لازم برای کشف علت از درمان مناسب نیز بهره خواهید برد
 • تصویر کاربر مصی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام خانمی ۴۷ ساله با سابقه ی ۷ سال دیابت نوع دو هستم اخیرا قندم ب طور کامل کنترل نمیشه اضافه وزن و کلسترول بالایی ندارم آزمایشات و سونو کلیه موردی رو نشون نمیده اما ۴ روز میشه ک سردردم ک بیشتر در نیمکره ی راست و حتی گاها گوش و گردنم هست اذیتم میکنه و نزدیک ب یکسال میشه ک ضربان قلبم تا بالای ۹۰ میره و اخیرا با تپش از خواب بیدار میشم سی آنژیو موردی نداشت . لطفا راهنماییم کنین
  سپاسگزارم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب سردرد شما احتمالا از خانواده میگرنی است در صورتی که فشارخون شما طبیعی است توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم نورولوژیست مشورت بفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   از خانواده‌ سر دردهای میگرنی
  3. تصویر کاربر مصی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام‌آقای دکتر فشار من ۱۰ روی ۸:۵ هست و تپش قلب دارم بخصوص زمانی ک خواب هستم و از شدت تپش بیدار میشم واخرین نوار قلبم رو ک پزشک خانواده دیدن گفتن طبیعی نیست و تو این شرایط بیماری کوید جرات نکردم ب بیمارستان مراجعه کنم
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   لطفاً تصویر نوار قلب خود را که به گفته پزشک خانواده طبیعی نیست بفرستید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات