علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۵
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با احترام. بنده یک مرد 35 ساله با 187 سانتی متر قد و 91 کیلوگرم وزن هستم هرگز قند و چربی بالا نداشتم اما چون سیگار میکشم یک مقدار غلظت خون دارم چند روز پیش آزمایش دادم حتی غلظت خونم هم بالا نبود الان به مدت 10 روز سردرد دارم روزهای اول سر صبح اواخر شب ها تا آخر شب درد دارم خون اهدا کردم چند روز پیش افاقه نکرد به نظر شما دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت طبیعی بودن فشارخون لطفاً با یکی از همکاران محترم نورولوژیست مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر سوسن شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ٤ماه كليت روده دارم و كورتن مصرف ميكنم از ٣ روز پيش با شنيدن خبر بد دچار فشار خونه و تنگي نفس شدم و هنوز فشارم پايين نيومده مثلا روي ١٥ و تقريبا ٩ هست با توجه باينكه روزي ٣ تا پروپانول ميخورم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   مصرف پردنیزولون میتواند موجب افزایش فشار خون شود توصیه می‌کنم که پروپرانولول را با کانکور ۵ میلی گرم هر شب جایگزین بفرمایید

 • تصویر کاربر حسين شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ٤٦ سال و وزنم٨٦ كيلوهست مدتي است فشارپايين خونم بالاست درحدود ٨.٨ تا٩هست سردرد وتهوع بهم دست ميده رفتم دكتر بهم گفته تريامترن استفاده كنم ولى كارساز نبوده چكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید تا بر اساس یافته‌های آن در مورد داروی مناسب برای شما تصمیم گیری شود و همچنین آزمایش‌های اولیه فشارخون را انجام دهید
   همچنین کاهش وزن و رعایت رژیم کم نمک و ورزش و استفاده بیشتر از سبزیجات و لبنیات کم چرب را توصیه می کنم

 • تصویر کاربر شاهرخ یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  به نام خدا
  باسلام
  آقای دکتر بنده یک ماه پیش آنژیو کردم و یک رگ درگیر داشتم که با بالون باز شد داروها رو مرتب استفاده می کنم قرص فشار خون روزی دو عدد کاپتو پریل یک صبح یکی شب استفاده می کنم الان فشار روی 13بر روی 9 می باشد هرچند وقت یک بار یک درد ریز سمت راست و گاهی چپ و وبعضی اوقات هم پشت کتف احساس می کنم خواستم بدونم فشار خونم نرماله یا نیاز به تعویض دارو دارم (42سالمه )
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   فشار خون شما بالاست و نیاز به افزایش دوز کاپتوپریل به روزانه سه بار و یا تعویض آن با لوزارتان روزانه ۲۵ میلی گرم دارید

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانم 50 ساله هستم با فشارخون ماکسیمم 114 و مینیمم 89 ودرد مختصر که گاه گاهی به اندازه چهار انگشت فاصله از گوش سمت چپ پشت سر دارم درد 2 ثانیه بیشتر طول نمی کشد خواهشمند است علت را بیان فرمائید .سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اطلاعات ارائه شده برای تشخیص کافی نیستند، به نظر نمی رسد منشا درد شما از بیماری های قلبی باشد.

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  معمولا فشارم ۱۳ روی ۹ یا ۱۳ روی ۱۰ میباشد مشکل از چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما مشکل فشار خون مرحله 1 دارید و نیاز به بررسی علت ها و درمان دارویی دارید. مقاله زیر را مطالعه نمایید. درمان فشار خون بالا

 • تصویر کاربر پروانه شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانمی ۷۳ ساله هستم فشار خون دیاستولی برای اولین بار بین ۹تا ۹/۸ در تغییر بود وفشار سیسنولی بین ۱۲ تا ۱۴/۷ در طول روز. میتونم برای کاهش آن نا دسترسی به پزشک یک عدد کاپتوپریل ۲۵ میل زیر زبان بگذارم ضمنا ۱۰ سال قبل آنژیوپلاستی یگ رگ شده ام داروهای مصرفی درحال حاضر متورال ۵۰ نصف شب نصف صبح پلاویکس ایرانی (osvix) یک روز درمیان یکی و لوزارتان ۲۵ روزی یک عدد ممنون از شما چه دستوری میفرمایید در اینگونه موارد باتوجه به اینکه شهرستان هستم تا دسترسی به پزشک
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت دسترسی به هولتر فشارخون انجام آن را قبل از تغییر داروها توصیه می کنم و در غیر این صورت بهتر است که متورال را با کانکور ۵ میلی گرم روزانه جایگزین بفرمایید

 • تصویر کاربر فرنوش دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 52ساله سه بار صبح از خواب بلند شدم احساس سر گیجه داشتم فشارخونم تا 13و 14روی 9و10 بود باز مجدا خوب میشدم احساس سرگیجه نداشتم اما دیاستول بالا بوده و هست 12روی 9علایم ندارم اکو گوش و اکو قلب رفتم مشکلی نداشتم . با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما نیاز به درمان دارویی و کنترل فشار خون دارید.

 • تصویر کاربر لاااله دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای دیاستولیک بالا چه کاری باید انجام بدیم ک بیاد پایین؟
  الان چند روزه اینجوری شدم کناره ها قلبم هم درد میکنه؟
  میشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت بالا بودن مستمر فشار خون چه سیستولی و چه دیاستولی نیاز به مصرف دارو دارید
   در مورد سوزش قفسه سینه هم لطفاً توضیح بیشتری بدهید. در این مقاله می توانید درمان فشار خون بالا را مطالعه کنید.

 • تصویر کاربر لاااله دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای دیاستولیک بالا چه کاری باید انجام بدیم ک بیاد پایین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت بالا بودن مستمر فشار خون چه سیستولی و چه دیاستولی نیاز به مصرف دارو دارید
   در مورد سوزش قفسه سینه هم لطفاً توضیح بیشتری بدهید. در این مقاله می توانید https://dryazdankhah.com/28/%d9%81%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7/">درمان فشار خون بالا را مطالعه کنید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر