علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الینا پنجشنبه ۴ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی ۳۵ ساله هستم،متاهل،بدون مصرف هر نوع دارویی،اکنون یکسالی است که ازدواج کرده ام و پس از ازدواج دچار افت فشار خون هستم،البته قبل از ازدواج هم فشار خونم گاهی افت داشت ولی نه به شدت الان.گاهی هر روز گاهی دو تا ۴ مرتبه افت شدید فشار خون دارم،و جالب است که فشار خون سیستولی ۱۰ یا ۹ است اما فشار خون دیاستولی ۵ یا ۶ است و یکبار به عدد ۴ رسید و بستری شدم.لطفا راهنمایی کنید که چه کنم.با سپاس فراوان🙏💐
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۴ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب از نمک و مایعات بیشتر استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر الینا پنجشنبه ۴ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.ببخشید من فشار خون سیستولی خوبی دارم،مثلا ۹ یا ۱۰ و فشار خون دیاستولی ام بیشتر اوقات ۵ یا ۶ یا ۷ است.
  وقتی روی ۵ باشد سرگیجه،روی هوا رفتن،عدم تمرکز،درد در چشم و ....
  علت را نمیدانم و دنبال درمانش هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۴ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض مسئله مهمی نیست از مایعات و نمک بیشتری استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر جوکار دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 493 مشاهده پرسش
  یک ماهی است ک فشار بالا دارم معمولا ۱۳ ب روی ۹وسردرد شدید دارم لطف میکنید راهنماییم کنید با قرص لوزارتان و املوپرس هم کنترل نمیشود۵۹ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از نظر سایر علل ایجاد سردرد نیز بررسی شوید و یک هولتر فشارخون ۲۴ ساعته هم انجام دهید
 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 498 مشاهده پرسش
  سلام من فشاردیاستولیکم همیشه بالای ۹هست ۵۲ساله هستم و اکو وتست ورزشم مشکلی نداشته مشکل کبد هم دارم و قرص ازرام روزی ۲تا و نیزوپرد۵روزی ۱/۵مصرف میکنم قرص آملودیپین ۵هم نصف صبح ونصف شب استفاده میکنم آیا برای پایین آوردن فشار مینیمم دوز مصرفیم خوب هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر لطفاً آملودیپین را با والزومیکس ۵٫۸۰ روزانه یک عدد جایگزین بفرمایید
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده مردی۵۷ سال هستم
  حدودا از ۵ ماه قبل احساس ضعف در عضله دست و پا بصورت مقطعی شروع شده شاید تو ۲۴ ساعت چند مورد اتفاق می افته و بی حوصله میشم احساس میکنم سنگینی روی سینه هست فشار ۸_۱۳میشه سردرد خفیف مزمن شروع میشه
  چندین آزمایش و اکو و نوار قلب و بستن هولدر نشان دهنده سالم بودن و نشان میده ولی این وضعیت ادامه دار و اذیت کننده است
  در تمامی موارد داخلی و مغز و عصب و قلب مراجعه کرده ام
  جواب اکثریت
  حمله پانیک
  خواهشن راهنمائی فرمائید
  متشگرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب آیا از نظر مشکلات مهره های گردنی بررسی شده اید؟
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده ۵۷ سال دارم
  حدودا از ۵ ماه قبل احساس ضعف در عضله دست و پا بصورت مقطعی شروع شده شاید تو ۲۴ ساعت چند مورد اتفاق می افته و بی حوصله میشم احساس میکنم سنگینی روی سینه هست فشار ۸_۱۳میشه سردرد خفیف مزمن شروع میشه
  چندین آزمایش و اکو و نوار قلب و بستن هولدر نشان دهنده سالم بودن و نشان میده ولی این وضعیت ادامه دار و اذیت کننده است
  در تمامی موارد داخلی و مغز و عصب و قلب مراجعه کرده ام
  جواب اکثریت
  حمله پانیک
  خواهشن راهنمائی فرمائید
  متشگرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب با دریچه فلزی و مصرف وارفارین نیز می‌توان باردار شد (با رعایت تغییر لازم و جایگزینی وارفارین با هپارین در اوایل و اواخر بارداری) ولی حاملگی پر ریسک محسوب می‌شود
 • تصویر کاربر ابوالقاسمی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر. ابوالقاسمی هستم
  گفته بودین که جواب سونوگرافی شکم رو براتون بفرستم.
  سوال دیگه هم داشتم. من هنوز ورم پاهام نمیخوابه.
  راه حلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب گزارش سونوگرافی بجز کبد چرب گرید یک طبیعی است
 • تصویر کاربر Sadegh شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  با سلام
  ۳۸سال دارم؛دستگاه فشار دیجیتال خریدم و گاهی اوقات فشارمو چک میکنم؛هر دفعه که میگیرم مینیمم فشارم ۱۵وماکزیمم ۱۶/۵تا۱۷/۵هم میرسه؛دکتر رفتم ازمایش کلیه و نوار گرفتم گفت سالم هستین ودارو نمیخواد بخوری پیاده روی کن؛در حالت عادی هیچ مشکلی ندارم نه قلبم درد میکنه و نه چیز دیگه ای؛فقط فشار بالایی دارم؛از اونموقعی که دستگاه فشاررو خریدم ۵سال میگذره و از همون موقع فهمیدم که فشارم بالاس؛به خود دستگاه شک کردم که شاید مشکل از دستگاهه ولی رو بقیه افراد خانواده که فشار میگرفتم دیدم همه زیر ۱۲بودن حتی ۸هم بود وفشارهای مینیممشون نیز کمتر از ۷بودن؛راهنمایی لطفا احتیاج به دارو هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و آزمایش های اولیه فشارخون را انجام دهید
 • تصویر کاربر گل شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر
  عرض ادب واحترام، بنده مردی 55ساله هستم که عموما فشار دیاستولیک مابین 85 الی 98 می باشد وبه پزشک متخصص قلب، وخون مراجعه کرد وتستهاونوار قلب را انجام دادم هیچ مشکلی نبوده، متاسفانه دلیلی راپیدا نکردند لطفا بنده راراهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب شما مبتلا به فشارخون اولیه هستید و نیاز به شروع درمان دارویی دارید
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  من ۴۵ سال دارم افتادگی خفیف دریچه میترال دارم و آلرژی تنفسی ، مدت دو سال که سرگیجه های گذرا و کوتاه مدت دارم ولی هر روزه ، فشار سیستولم نرمال هستش بین ۱۱ و ۱۲ ولی فشار دیاستولم بالا میره گاهی تا ۹۵ و ضربان قلبم اکثرا بالای ۸۰ هستش میخواستم ببینم رابطه ای بین آلرژی تنفسی و بالا بودن فشار دیاستول وجود دارد ؟ چون قرص آنتی هیستامین که میخورم فشار دیاستول پایین می آید و نرمال میشود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر رابطه‌ای وجود ندارد
درحال دریافت اطلاعات