علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر daryamazafari@gmail.com جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید فشار خون کوچک من تقریبا 9هستش و فشار خون بزرگ من 12,5بود
  به نظر شما من مبتلا به بیماری فشار خون هستم یا می‌تونه دلیل دیگه ای هم داشته باشه بالا بودن فشارخون من؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله فشارخون بالا است که می تواند علت قابل تشخیصی داشته باشد یا نباشد
 • تصویر کاربر مرضیه چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 318 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۶ ساله هستم و تا حالا چند بار شبها فشار مینیمم به یکدفعه بالا میرود و قبلش بیقراری میگیرم و تپش قلب و سوزش در جناق سینه و زیر بغلم که فشارم رو میگیرم ۱۳ روی ۱۰ و حتی بالاتر در حالت معمولی همیشه فشار من ۱۰ روی ۷ است چند بار اورژانس رفتم و گفتن حمله های پانیک و آسنترا حدود ۷ ماهه استفاده میکنم و دیشب بعد از ۴ ماه دوباره اینجوری شدم خیلی ناراحتم کمکم کنید لطفا ممنون
  من اکو قلب و نوار قلب و آزمایشای دیگه دادم پزشک گفتن هنه سالم است و کم کاری تیرویید دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار را به آسنترا اضافه بفرمائید
 • تصویر کاربر نیسیانی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ارادت
  بنده خانم ۶۶ساله هستم که دارای چاقی هم می باشم و سالیان متمادی است که از فشار خون بالا رنج میبرم و دارو استفاده میکنم(آملو‌پرس ۵نصف صبح و نصف شب و متورال۵۰نصف صبح و لوزاتن-اچ نصف شب) و سه سال پیش ی گرفتگی جزیی عروق داشتم و آنژیو کردم (فنر…احتیاج نبود).الان چهار روز است فشار خونم بالاست با دارو گاها پایین میاد دوباره بالا میره تا 16.5روی ۹.5هم در این چند روز بوده (در ابتدای صبح و آخر شب بالاتره.).داروی سلوکسیب شش روزی است روزی یکعدد برای درد مفاصل میخورم که امروز علت فشار بالا رو احتیاطا در این دارو فرض کردم و اون رو قطع کردم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامی برای کاهش فشار خون انجام بدهم؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که ضربان قلب چه میزان است
  2. تصویر کاربر نیسیانی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام
   معمولا ضربان ۶۰ است و در حال حاضر ۶۵ می باشد.
   ممنون از پیگیری شما
  3. تصویر کاربر نیسیانی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام
   ضربان معمولا ۶۰ است و گاهی کمتر؛اما در حال حاضر که فشار بالاست ۶۶ میباشد.ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً ترکیب داروییرا به والزومیکس ۵/۸۰ هر صبح یک عدد و بیزوپرولول ۲٫۵ هر شب یک عدد تغییر دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اکرم یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام من فشارم ۱۰/۵ روی ۸/۷ هستش .به نظرم فشار دیاستولیک من بالا هستش ۳۵ ساله هستم و سابقه فشارخون در خانواده ما هست . یهو عصبی میشم یا خوابم کم میشه سریع فشار دیاستولیک من میره روی ده . به نظر شما با سابقه فشار خون در خانواده ما فشار دیاستولیک ۸/۶ برای من زیاد هستش ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب این فشار دیاستولی بالا محسوب می‌شود توصیه می‌کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  با سلام وادب بنده ۳۷ساله هستم بعضی وقتا عصبی میشم فشار خون مینیمم میره بالا ولی جدیدا قلب درد هم گرفتم نصف متورال هم میخورم چکار کنم که بهبود پیدا کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به بررسی هم از نظر فشارخون و هم علت درد سینه دارید توصیه می کنم که جهت ویزیت و بررسی های مورد اشاره به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر رز جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی 40ساله هستم چندروزی هست که قفسه سینم سنگین ودردداره بخصوص موقع راه رفتن باتحرک.. چنددفعه هم به پزشک مراجعه کردم نوارقلبم مشکلی نداشت ولی فشارخون 14روی 10بوده 13روی 9و9دهم بوده سردردم میشم سوزش شدیدسردل وسط جناغ سینه. تپش قلب هم دارم بطورناگهانی. .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به بررسی از نظر گرفتگی عروق قلبی دارید
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر،من تقریبا هر چندوقت یکبار سردرد شدید و فشار دیستولیک ۱۱ و حتی نزدیک به ۱۲ دارم. به طوریکه بدنم بی حس میشود و میفتم و تمام بدنم شروع به گز گز میکند، نفسم به سختی میاد و احساس خفگی میکنم. متخصص قلب مراجعه کردم، اکو و تست ورزش دادم مشکل قلب نداشتم.لطف میکنید راهنماییم کنید که ممکن هست چه مشکلی داشته باشم. چون نمیدونم به چه متخصصی مراجعه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب مبتلا به فشارخون هستید و نیاز به درمان دارویی دارید
 • تصویر کاربر قاسمی دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  باسلام بااینکه قلبم وکلیم سالمه فشارم بالاس در روز نوسان داره گاهی بالاس گاه پایین مینی مومم بیشتر بالاس
  تا ۱۲٪۱۶ ارژانس میبرم بیمارستان پایین میارن شاید درهفته دوبار قرص فشار هم میخورم صبح روزار ۵۰شب آمودیپین ونصف میترال شب لطفا راهنمایم کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر قاسمی دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  باسلام بااینکه قلبم وکلیم سالمه فشارم بالاس در روز نوسان داره گاهی بالاس گاه پایین مینی مومم بیشتر بالاس
  تا ۱۲٪۱۶ ارژانس میبرم بیمارستان پایین میارن شاید درهفته دوبار قرص فشار هم میخورم صبح روزار ۵۰شب آمودیپین ونصف میترال شب لطفا راهنمایم کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید. روش مصرف دارو دوبار در هفته اشتباه بوده و تاثیری در کنترل فشارخون شما ندارد
 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۹ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير. من چند روز سردرد شديد همراه حال تهوع داشتم حال تهوع خوب شده ولي سر دردم هم چنان هست فشارم هميشه نرمال بوده الان دو شب فشار بالا١٣و پايين ٩.از راهنماييتون سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از نظر سایر علل ایجاد سردرد بررسی بیشتری انجام دهید احتمالاً سردرد شما ناشی از فشارخون بالا نیست
درحال دریافت اطلاعات