آنژیو قلب از راه دست چقدر طول میکشد؟

آنژیوگرافی عروق کرونر قلب از طریق دست یا رادیال عملی است که توسط متخصص قلب و عروق برای تشخیص انسداد و گرفتگی های عروقی که مانع عبور خون به قلب می شوند، به کار می رود. در این مقاله با آنژیو قلب از دست بیشتر آشنا می شوید.

مزایای آنژیوگرافی از راه دست

آنژیوگرافی جزو دسته ای از عمل ها است که با نام کاتترگذاری قلبی شناخته می شود. در آنژیوگرافی قلب رادیال، کاتتر از طریق دست به سیستم گردش خون شما وارد شده و توسط متخصص آنژیوگرافی به سمت محل مشکوک به گرفتگی عروق هدایت می شود.

در طول این عمل، نوع خاصی از رنگ که به وسیله ماشین های تصویربرداری قابل رؤیت است، به رگ های قلب تزریق می شود. سپس ماشین عکسبرداری یک سری عکس پشت سر هم گرفته و به پزشک این امکان را می دهد تا وضعیت شریان ها را از نزدیک ببیند و در صورت گرفتگی، آن را با آنژیوپلاستی باز کند.

برای کسب اطلاعات در خصوص آنژیوپلاستی می‌توانید به مقاله «آنژیوپلاستی» مراجعه کنید

آنژیوگرافی از راه دست به راحتی می تواند علت اصلی هر یک از بیماری های زیر را شناسایی کند:

 • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش های دیگر مشخص نشود.
 • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
 • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
 • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
 • مشکلات دیگر مربوط به رگ های خونی یا جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی از طریق دست به دنبال دارد، قبل از آن تست های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می شود.

آنژیوگرافی

 چگونه باید برای انجام آنژیوگرافی  از دست آماده شد؟

متخصص قلب یا پرستار شما دستورالعمل هایی برای آماده شدن جهت آنژیوگرافی قلب را به شما می دهد.

 • اگر دارویی مصرف می کنید، مانند رقیق کننده های خون، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قلب از آنژیوگرافی قطع کنید.
 • از شما خواسته می شود چند ساعت قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید.
 • شمارش سلول های خونی شما، عملکرد کلیوی و آزمایش انعقاد خون ممکن است قبل از فرآیند برای شما درخواست شود.
 • قبل از فرآیند به شما داروهایی می دهند تا آرامش خود را حفظ کنید.

این فرآیند در بیمارستان و اتاق های خاصی انجام می شود که دارای ابزار های مخصوصی هستند.

روش انجام آنژیوگرافی از راه دست

در ادامه به بررسی مراحل آنژیوگرافی از دست می پردازیم.

۱. وارد کردن آنژیوکت به بازو

با شروع فرآیند آنژیوگرافی، پرستار یک آنژیوکت را به درون ورید بازوی شما وارد می کند تا از طریق آن مایعات و داروها را به راحتی برای شما تزریق کند. اگر در طی آنژیوگرفی مضطرب شوید، برای آرامش بیشتر شما داروهایی به شما می دهند.

۲. کاهش هوشیاری بیمار

در طی آنژیوگرافی درحالی که روی میز دراز شده اید، هوشیاری شما را کمتر می کنند، اما در تمام مراحل فرآیند بیدار می مانید. یک متخصص آنژیوگرافی قلب این کار را انجام می دهد.

۳. تزریق لیدوکایین

بعد از آرام شدن شما، پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق لیدوکایین استفاده می کند، که یک بی حس کننده ی موضعی است و ناحیه ی مدنظر را بی حس می کند.

وارد شدن این سوزن ممکن است تنها دردی باشد که شما در تمام فرآیند متوجه خواهید شد. این فرآیند معمولا بدون درد است.

از طریق این نقطه ی دستیابی که می تواند در ران یا بازو باشد، کاتتر از طریق شریان ها به قلب می رسد. به این دلیل که شریان ها عصبی ندارند، شما از عبور کاتتر در عروق خونی چیزی احساس نمی کنید.

۴. اشعه ایکس

دوربین اشعه ایکس به پزشک کمک میکند تا کاتتر را به سمت قلب برساند.

۵. تزریق رنگ حاجب

وقتی که کاتتر به درستی جایگذاری شد، متخصص  آنژیوگرافی رنگ حاجب را از طریق کاتتر به قلب و عروق آن تزریق خواهد کرد.

تصاویر آنژیوگرافی

بیشتر افراد هیچ احساسی در مورد این تزریق نخواهند داشت. هرچند بعضی افراد ممکن است یک ناراحتی کوچک در قفسه سینه خود احساس کنند که معمولا چند ثانیه طول می کشد. ممکن است کمی احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته باشید.

هنگامی که اشعه ی ایکس از آن رنگ عبور می کند، شریان ها به عنوان سایه های سیاه روی یک زمینه ی سفید ظاهر می شوند. اگر شما دچار انسداد باشید، در یک ناحیه ی سفید ظاهر می شود.

۶. ضبط فیلم

دوربین اشعه ایکس یک فیلم را از حفرات قلبی و شریان های آن ضبط می کند. این فیلم به عنوان یک تصویر دیجیتال پزشکی ضبط می شود. متخصص قلب با مشاهده جریان خون، اندازه، شکل انسداد و طول آن می تواند بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

مدت بستری آنژیوگرافی قلب

اگر وضعیت بیمار مناسب باشد و نیاز به مراقبت های ویژه نباشد، معمولا همان روز یا نهایتا فردای روز آنژیوگرافی شریان رادیال، مرخص خواهد شد.

فیلم آنژیوگرافی قلب

فیلم آنژیوگرافی قلب از طریق دست که توسط دکتر یزدان خواه انجام می‌شود را در ویدیو زیر میتوانید مشاهده کنید.

عوارض آنژیوگرافی

بسیاری از من می پرسند که عوارض آنژیوگرافی چیست؟ آنژیوگرافی قلب در کل بی خطر است. هر چند، هر آزمایشی خطراتی دارد.

خونریزی، عفونت و بی نظمی در ضربان قلب ممکن است در صورت آنژیو قلب از دست به وجود بیایند. همچنین عوارض خطرناک تری، مانند حمله قلبی ، سکته مغزی و مرگ ممکن است ایجاد شوند، اما آنها شایع نیستد.

اگر به iodineیا رنگ حاجب حساسیت دارید، باید به متخصص آنژیوگرافی و پرستار خون اطلاع دهید، تا از داروهایی استفاده کنند که باعث بروز واکنش حساسیتی نشوند.

iodine چیست
ماده ای که در طول آزمایش استفاده میشود دارای iodine است. بعضی از بیماران یک واکنش کوچک به ماده تزریقی دارند، مانند راش های پوستی و خارش.

این ماده ندرتا سبب عوارض جدی کلیوی می شود، به خصوص اگر عملکرد کلیه قبل از فرآیند طبیعی باشد. در صورتی که عملکرد کلیه فرد به دلیل فشار خون یا دیابت مختل باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به عوارض او را تهدید می کند. اگر این عارضه ایجاد شود، صدمات اغلب موقت هستند اما بعضی اوقات می توانند دائمی باشند.

در حالی که احتمال بروز خطرات جدی پایین است، اما امکان بروز خطراتی مرتبط با فرایند آنژیوگرافی قلب از طریق دست نیز وجود دارد. رایج ترین خطرات این فرایند کبودی یا تورم در محل ورود کاتتر  می باشد. خطرات غیر رایج شامل موارد زیر می شوند:

 • واکنش حساسیتی به رنگ مخصوص اشعه ایکس و داروهایی که در حین فرایند داده می شوند.
 • حمله قلبی یا سکته مغزی
 • خونریزی
 • عفونت
 • ضربان های غیر عادی قلب که آریتمی قلبی نامیده می شوند.
 • آسیب دیدن شریان
 • کاهش عملکرد کلیوی

احتمال مرگ در آنژیوگرافی

باید بگوییم احتمال مرگ در اثر آنژیو فرایند نادری است. قبل از گرفتن رضایت عمل جراحی از بیمار، پزشک تمامی خطرات را به همراه جزئیات برای بیمار شرح می دهد. به بیمار توصیه می شود تا هر گونه سوال یا نگرانی خود را با تیم پزشکی مطرح کند. پزشک از بیمار درخواست می کند تا جهت اعلام رضایت خود از انجام فرایند، برگه ای را امضا کند.

آنژیو قلب چقدر طول میکشد

آنژیوگرافی قلب به طور معمول ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان می برد. در آنژیوگرافی از مچ دست، بیمار دوره بستری کوتاهی دارد و معمولا پس از ۲ ساعت با تشخیص پزشک ترخیص می شود.

آنژیوگرافی از ران

آنژیوگرافی از راه پا

در آنژیوگرافی قلب از طریق پا ،شریان رانی در ناحیه ی کشاله ران، یکی از متداول ترین رگ های خونی است که پزشک برای وارد کردن کاتتر از آن استفاده می کند. در آنژیوگرافی پا تمام مراحل آنژیو از طریق کشاله ی ران بیمار انجام می شود.

آنژیوگرافی از طریق پا

گاهی اوقات پزشک آنژیوگرافی از راه عروق پا را به بیمار توصیه می کند. این عمل نیز کلیاتی مشابه آنژیو از طریق دست دارد ولی معمولا دوران بستری طولانی تری در بیمارستان دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.

آنژیوگرافی از طریق پا

آنژیو از دست بهتره یا پا

گاهی ممکن است پزشک تصمیم بگیرد به جای شریان رانی از شریان بازویی برای وارد کردن کاتتر استفاده کند. در رابطه با اینکه آنژیو دست بهتر است یا پا باید متخصص قلب شما تصمیم بگیرد. این موضوع بسته به شرایط بیمار دارد و دکتر باید تشخیص دهد.

تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب

اگر آنژیوگرافی انسداد جدی نشان دهد:

 • ممکن است متخصص قلب مداخلات فوری مانند آنژیوپلاستی یا استنت گذاری را برای بازگشایی انسداد و برگرداندن جریان خون به مقدار طبیعی را در دستور کار قرار دهد،
 • ممکن است پزشک بر اساس گرفتگی رگ های قلب، عمل قلب باز را پیشنهاد دهد.

اما اگر آنژیوگرافی چیز خاصی را نشان ندهد، پزشک تغیرات سبک زندگی و یا داروهای مصرفی شما را پیشنهاد می دهد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی برای بهبودی سریع تر بیمار و جلوگیری از عوارض آنژیوگرافی بسیار مهم هستند.
با رعایت نکات مراقبت بعد از آنژیوگرافی به راحتی می توان دوران بهبودی و نقاهت را بدون مشکل پشت سر گذاشت و از عوارضی چون مثل لخته، تپش قلب، کبودی و ورم محل ورود کاتتر جلوگیری کرد.

برای آشنایی با مراقبت های بعد از آنژیوگرافی مقاله زیر را بخوانید

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

⚠ توجه: 
اگر موارد زیر را متوجه شدید باید به پزشک اطلاع دهید:
✳ خونریزی، ترشحات یا تورم دردناک در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.
✳ تورم یا ضعف و بیحسی در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام سوالم درموردانژیوگرافی قلب پدرم هستش،پدرم حدود۶۵سال سن وسابقه فشارخون بالارادارد.
  چن سال پیش هم انژیوگرافی روانجام داده،ووضعیت جسمی مناسب داشت امارژیم غذای رورعایت نکرده واخیرادچارگرفتگی عروق شده باانجام تست ورزش دکترتشخیص دادن که انژیوانجام بدهنداماباوضعیت بیمارستانهاکه الوده ویروس هستن،برای مدتی میتوانیم انژیوبه زمانی دیگه موکول کنیم ودارواستفاده کنن؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که آنژیوگرافی یچسال قبل طبیعی بوده است احتمال اینکه در مدت یکسال دچار گرفتگی عروق شده باشند بسیار کم است. توصیه میکنم که همراه با سی دی آنژیوگرافی سال قبل برای مشورت با یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق دیگر نیز مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر Setare چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،پسرم سه سال ونیمه است ۲روزه آنژیو گرافی شده الان بدنش دانه ریزو قرمزشده وخارش داره بایدچکار کنیم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال بسیار زیاد ناشی از حساسیت به ماده حاجب است. در صورتی که خیلی بی‌قراری میکند از هیدروکسی زین استفاده بفرمایید و در غیر این صورت نیاز به دارویی نیست.
 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1018 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من دو سال پیش استنت قلبی قرار دادن الان یه مدته دوباره قلبشون درد می کنه. میخواستم بدونم از کجا باید بفهمیم که بعد استنت، دوباره ایشون دچار گرفتگی قلب شدن یا نه؟ چون شنیدم تو سن بالا (75 سالگی) انجام مجدد استنت گذاری خطرناک هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بستگی به الگوی درد و بر اساس آن میزان احتمال گرفتگی عروق دارد اگر بر این اساس احتمال گرفتگی عروق زیاد باشد پیشنهاد میکنم آنژیوگرافی شوند و در صورتی که احتمال گرفتگی عروق کم باشد روش های تشخیصی کمتر تهاجمی نظیر اسکن هسته ای و یا سی تی آنژیوگرافی را پیشنهاد میکنم
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)
   سن محدودیتی برای آنژیوپلاستی نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 584 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خسته نباشی .ا یا استنت گذاری که در قلب انجام میشود تاریخ انقضادارد یعنی کسی که فنر گذاشته باید بعد از مدتی ان را تعویض کند یا مادام العمر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر تاریخ انقضا ندارد ولی احتمال تنگی مجدد وجود دارد
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر.آقای دکتر پدر من یک ماه پیش دچار گرفتی یکی از رگ های قلب شد و دکتر آنژیو و بالن و استنت گذاری انجام دادن.میخواستم بدونم آیا انجام اکو قبل از بالن زدن و آنژیو لازم بوده انجام بشه یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   اکوکاردیوگرافی یکی از از روش های تشخیصی غیر تهاجمی است که قاعدتاً قبل از انجام آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در تمام بیماران توصیه می شود

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  حدودا ۲۰روز پیش حمله قلبی داشتم و در ccu چند شب بستری بودم بعد به تشخیص پزشک آنژیو شدم ولی نه بالون و نه استند گذاری نکردند و پزشک اعلام کرد ۳ الی ۴ عروق کرونری بسیار باریک شده و بالون زدن درمان موقتی است که انجام ندادم و عمل قلب باز را پیشنهاد داد و فرمودند تا اردیبهشت هم عجله ای نیست
  حالا میخواهم بدانم طی این مدت فعالیتهای روزمره ام را چگونه انجام بدهم
  چه غذاهایی باید بخورم و چه غذاهایی نباید
  در چه حد مجاز به ورزش هستم
  چگونه میتوانم حضورا از شما مشورت بگیرم
  من مذکر و ۵۶ساله هستم ورزشکار و فاقد هیچگونه بیماری فاقد قند و چربی و فشارخون و ضربان قلبم بین ۶۰ تا ۸۰ می‌باشد بسیار خونسرد و ریلکس هستم
  ممنون میشوم پاسخ دهید
  ایمیل منهم
  jabadshahvaladi42@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در مورد فعالیت های روزمره در صورتی که ایجاد درد نکند محدودیتی وجود ندارد در مورد ورزش نیز همین موضوع مصداق دارد ولی از ورزشهای قدرتی و یا ایزو متریک اجتناب کنید در مورد غذا نیز غذاهای چرب نظیر کله پاچه، خامه، سرشیر، کره، جگر و غذاهایی از این دست را مصرف نفرمایید
   در صورت تمایل به مراجعه حضوری نیز می توانید در روزهای زوج همراه با سی دی آنژیوگرافی و سایر مدارک به کلینیک بنده که آدرس آن در سایت موجود است مراجعه فرمایید

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام مادرم یک هفته آنژیو کرده دستش خیلی در داره باید چکار کنه در ضمن تنگی رگ قلب. نداشته رگ قلبش گشاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   از حوله گرم و مسکن هایی نظیر ژلوفن استفاده کنند

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پدرم ۷۷ سال سن و کراتینین ۲ یکبار هم در سال ۹۱ یک فنر گذاشته و۲۰ سال است که دیابت دارد وانسولین تزریق میکند االان هم دچار گرفتگی و تنگی نفس میباشد آیا آنژیوگرافی می تواند انجام دهد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   با رعایت احتیاط های لازم جهت جلوگیری از آسیب کلیوی ناشی از مصرف ماده حاجب و به حداقل رساندن مقدار ماده حاجب مصرفی بله می توانند آنژیوگرافی کنند

 • تصویر کاربر ... شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  انژیو گرافی خیلی خطر ناکه ؟
  بعد انژیو گرافی چ پیشنهادی ت تغذیه میتونید بکنید ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   آنژیوگرافی از روش های تشخیصی کم خطر است که می تواند با آنژیوپلاستی برای جای گذاری استنت یا بالن عروق هم زمان انجام شود.
   شما می توانید هر آنچه در مورد آنژیوگرافی لازم است بدانید را در این مقاله

   https://dryazdankhah.com/14/

   و تغذیه مناسب را بعد از آنژیوپلاستی در این مقاله بخوانید.
   https://dryazdankhah.com/1412/

 • تصویر کاربر لیلی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من نزدیک یک ماه است که برای اولین بار دچار سکته قلبی شد و مدت یک هفته در بیمارستان بستری بود که آزمایشات بغیر از آنزیم AST و نوار و اکوی قلب نرمال بودند. ولی هنوز به خاطر ترس از آنژیوگرافی حاضر نیست به بیمارستان مراجعه کند. عکس خلاصه پرونده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   عکس آزمایشها و پرونده پزشکی ایشان به دست من نرسیده است، لطفا دوباره ارسال نمایید.

درحال دریافت اطلاعات