مقایسه آنژیوپلاستی و عمل قلب باز

برای انتخاب بین آنژیوپلاستی و عمل قلب باز توصیه پزشک از همه مهم تر است. اما در این مقاله سعی می کنیم این دو فرآیند درمانی را رو در روی هم مقایسه کنیم.

این روش ها برای درمان گرفتگی عروق کرونر یا تصلب شرایین حاد استفاده می شود که شدید ترین نشانه گرفتگی عروق، سکته قلبی است. بگذارید در ابتدا تعریفی ساده از آنژیوپلاستی و عمل قلب باز ارائه دهیم:

آنژیوپلاستی عروق چیست؟

آنژیوپلاستی به وسیله بالون زدن یک فرایند کم تهاجمی برای باز کردن عروق کرونری و بازگردانی میزان جریان خون مناسب به قلب است.

عمل آنژیوپلاستی ( بالون زدن ) جهت باز کردن عروق گرفته شده قلب استفاده می شود. در آنژیوپلاستی پزشک با وارد و باد کردن بالون کوچکی در رگ مسدود شده، به باز کردن آن شریان می پردازد.

معمولا در عمل آنژیوپلاستی یک لوله تور مانند بسیار کوچک به نام استنت به صورت دائمی در رگ مسدود شده، قرار داده می شود تا از تنگ شدن مجدد رگ جلوگیری کند.

آنژیوپلاستی، بالون قلب و استنت گذاری هر سه زیرشاخه یک روش درمانی هستند و مفهوم مشابهی دارند.

آنژیوپلاستی

عمل قلب باز چیست؟

عمل قلب باز یا پیوند بای پس شریان کرونری (CABG) فرآیندی درمانی است که طی این فرایند در حین جراحی قلب باز یک شریان یا ورید از ناحیه دیگری از بدن گرفته شده و با هدف دور زدن محل انسداد به ناحیه تنگی پیوند زده می شود.

جراح در مرکز قفسه ی سینه یعنی در امتداد جناغ سینه برشی ایجاد می کند. و بعد قفسه ی سینه را باز می کند تا به قلب برسد. بعد از این که قفسه ی سینه باز شد، قلب به طور موقت از عمل می ایستد و به جای آن، دستگاه بای پس قلب و ریه عملکرد قلب را به عهده می گیرد و جریان خون را در بدن به گردش در می آورد.

جراح یک بخش از یک رگ سالم را، اغلب از دیواره ی داخلی قفسه ی سینه یا کشاله ی ران، برمی دارد و به بالا و پایین رگ مسدود شده پیوند می زند، به طوری که جریان خون، آن رگ مسدود شده یا تنگ را دور می زند.

بای پس عروق کرونر

جراحی بای پس یا استنت گذاری: کدام یک را باید انتخاب کرد؟

تصمیم گیری در این باره بر عهده پزشک بوده اما کسب اطلاعات درباره این روش های درمانی می تواند مفید باشد. قلب تنها وظیفه پمپاژ خون را بر عهده نداشته و برای زنده ماندن به خون نیز نیاز دارد. به همین دلیل، هنگامی که خونرسانی شریان های کرونری به قلب تهدید می شود، باید اقدامی مناسب انجام داد.

اگر بیمار فقط در یک رگ کرونری دچار گرفتگی باشد، گزینه راحت تر و ساده تر آنژیو پلاستی است، اما اگر تعداد عروق دارای انسداد بیشتر باشند، عمل قلب باز گزینه بهتری است.

کدام یک بهتر است؟ انتخاب بهترین گزینه از میان این دو به تعدادی از عوامل بستگی دارد. انتخاب بین جراحی بای پس یا استنت گذاری برای افرادی مطرح است که چندین رگ مبتلا داشته و تمامی سه شریان کرونری آن ها درگیر هستند.

این افراد یک چهارم یا یک سوم بیماران مبتلا به بیماری کرونری را تشکیل می دهند. در صورتی که خطر جراحی فرد بالا نباشد، جواب این سوال ((جراحی بای پس قلب)) می باشد.

نشان داده شده که در بیماری گرفتگی سه شریان کرونری جراحی بای پس قلب نسبت به استنت گذاری تاثیر گذاری بیشتری دارد. البته در برخی موارد که تنگی شریان بسیار کوتاه است امکان دارد استنت گذاری انتخاب مناسب تری باشد.

مقایسه آماری آنژیوپلاستی و عمل قلب باز

در یک مطالعه آماری بلند مدت نشان داده شد که در فرایند های درمانی پیچیده، جراحی بای پس اندکی موفق تر از آنژیوپلاستی بوده است.

درصدی که تا ۱۸ ماه زنده مانده و حمله قلبی نداشته اند

جراحی بای پس

استنت گذاری

انسداد ۳ رگ۹۶%۹۴.۶%
انسداد ۲ رگ۹۴.۵%۹۲.۵%

نیاز به انجام مجدد فرایند ظرف ۱۸ ماه

۵.۱%۳۰.۶%

 

برای مقایسه بهتر آنژیو یا عمل قلب باید نکات زیر را نیز در نظر گرفت:

 • زمان عمل آنژیوپلاستی بین ۳۰ دقیقه تا حداکثر ۳ ساعت است. این عمل برای جراحی قلب بین ۳ تا ۶ ساعت می تواند متغیر باشد.
 • آنژیوپلاستی نیازی به بیهوشی کامل ندارد ولی در عمل بای پس فرد باید بیهوش شود.
 • عمل آنژیو قلب دوران نقاهت کوتاهی در بیمارستان دارد و در صورت آنژیوپلاستی از راه دست احتیاجی به بستری شدن بیمار نیست و مریض بعد از چند ساعت مرخص می شود.

نکته دیگری که باید مدنظر داشت، وجود عروق مناسب در بدن برای جایگزینی عروق کرونر است، گاهی اوقات برای بیمارانی که دچار واریس حاد هستند، رگ مناسب برای پیوند وجود ندارد.

عمل قلب باز برای شرایط حاد بهتر است

سه شریان کرونری قلب با یکدیگر برابر نیستند. مهم ترین شریان قلبی ((شریان نزولی قدامی چپ یا LAD)) نام داشته و به تمامی دیواره جلویی قلب خونرسانی می کند.

وسعت نواحی قلبی که توسط این شریان خونرسانی می شوند از مجموع وسعت نواحی تحت پوشش دو شریان دیگر بیشتر است. تنگی یا انسداد این شریان جدی تر از تنگی یا انسداد شریان های دیگر است.

جراحی بای پس قلبی معمولا بهترین گزینه درمانی برای انسداد شریان LAD می باشد. در صورتی که LAD مسدود نبوده و عوامل تشدید کننده دیگری وجود نداشته باشند حتی در صورت مسدود بودن دو شریان دیگر احتمال به کار گیری استنت گذاری بیشتر است.

در صورتی که دو شریان قلبی فرد مسدود شده و یکی از آن دو LAD (مخصوصا قسمت بالا رونده آن) باشد، انجام جراحی بای پس قلب انتخاب مناسب تری به نظر می رسد. البته مناسب بودن این فرایند در بیماران مبتلا به بیماری سه شریان قلب بیشتر است.

در این موارد قبل از انجام فرایند سوالاتی از قبیل موارد زیر پیش می آیند که در تعیین روش درمان تاثیر گذار خواهند بود:

 • آیا هر دو شریان قلبی را می توان به آسانی با استنت گذاری درمان کرد؟
 • آیا بیمار دارای عوامل خطر بالایی است؟

یکی از دلایل اصلی انتخاب جراحی بای پس این است که برای پیوند از شریانی در قفسه سینه و نزدیک به قلب به نام شریان پستانی استفاده می شود. احتمال بروز عوارض در این پیوند پایین بوده و نتیجه این فرایند می تواند تا چند دهه ماندگاری داشته باشد.

علاوه بر این، به دلایلی که تاکنون مشخص نشده اند شریان پستانی تقریبا نسبت به انسداد ایمن است. در فرایند استنت گذاری شریان LAD تنها از محل انسداد محافظت شده و بخش های دیگر شریان آسیب پذیر باقی می مانند اما در جراحی بای پس قسمت پایین رونده شریان تقریبا برای همیشه مصون خواهد ماند.

هنگامی که استنت گذاری بهتر است

در مواردی که بیماری شریان LAD را درگیر نکرده، معمولا استنت گذاری اولین گزینه درمانی می باشد. در صورتی که انسداد در یک یا حتی دو عدد از شریان ها رخ داده باشد بحث پزشک و بیمار بیش از آن که بر انتخاب بین بای پس و استنت گذاری باشد، درباره انتخاب بین استنت گذاری و دارو درمانی خواهد بود.

در فرایند دارو درمانی فرد پس از ملاقات با متخصص قلب جهت رفع تنگی یا انسداد دارو مصرف کرده و نیازی به انجام هیچ گونه فرایند مداخله ای تهاجمی ندارد.

همچنین، هنگامی که بای پس جز گزینه های درمانی فرد نباشد، استنت گذاری به بهترین گزینه درمانی تبدیل می شود.

در حالی که ترمیم LAD با شریان پستانی معمولا ماندگاری مادام العمر دارد اما پیوند های بای پس برای دو شریان دیگر از چنین ماندگاری برخوردار نیستند.

در این فرایند ها معمولا به جای شریان از ورید استفاده شده و در نیمی از افراد ورید های پیوند شده پس از ۸ تا ۱۰ سال نارسا می شوند.

با اینکه در صورت بروز این نارسایی می توان بار دیگر جراحی بای پس را انجام داد، اما معمولا استنت گذاری ترجیح داده می شود.

جراحی بای پس قلب بهترین گزینه برای بیماران دیابتی

در بیماران دیابتی سوالات کمتری در زمینه انتخاب بین دو روش استنت گذاری و بای پس قلبی مطرح می شود. در این افراد معمولا جراحی بای پس نسبت به آنژیوپلاستی ترجیح داده می شود.

هنگامی که بیش از یک شریان قلبی مسدود شده باشد، احتمال زنده ماندن بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در جراحی بای پس قلب بیشتر است. نتایج آنژیوپلاستی و جراحی بای پس به اندازه کافی نزدیک به هم هستند تا فرد بتوانند بین این دو انتخاب کند.

افراد همواره باید فرایند پیشنهادی پزشک را از او جویا شده و درباره گزینه های درمانی جایگزین نیز سوال بپرسند.

انتخاب بین آنژیوپلاستی و عمل قلب باز برای بیماران دیابتی

نتیجه گیری

در پاسخ به سوال آنژیو یا عمل قلب باز برای بیماران گرفتگی عروق می توان جواب را این گونه مشخص کرد:

 • اگر فقط یک یا دو رگ گرفتگی دارند، آنژیوپلاستی بهترین گزینه است.
 • اگر بیش از دو رگ گرفتگی دارند، عمل قلب باز گزینه بهتری است.
 • اگر سابقه گرفتگی عروق ندارند و اولین بار است که مبتلا می شوند، آنژیوپلاستی معمولا گزینه راحت تری است.
 • اگر سابقه بیماری قلبی بیمار شدید است و گرفتگی عروق مکرر اتفاق می افتد، عمل قلب باز بهتر است.

آیا درمان دارویی گرفتگی عروق کافی است؟

حتما باید آنژیوپلاستی یا عمل قلب باز شویم؟ آیا با مصرف دارو و رژیم غذایی نمی توان گرفتگی عروق را درمان کرد؟

در صورت ابتلا به حمله قلبی انجام آنژیوپلاستی اورژانسی یا جراحی بای پس قطعا بهترین گزینه درمانی است. این گفته در افراد مبتلا به درد خفیف قفسه سینه (آنژین) یا تنگی بدون علامت شریان کرونری صحیح نیست.

قبل از همراه شدن با قطار فرایند های درمانی افراد باید مزایای درمان دارویی را نیز در نظر بگیرند. در این درمان افراد علاوه بر ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی سالم دارو هایی را نیز جهت تسکین و پیشگیری از آنژین، محافظت از قلب و عروق خونی و همچنین افزایش سطح کلسترون محافظتی HDL مصرف می کنند.

درمان دارویی در واقع یک گزینه درمانی نیست. بلکه باید پس از انجام جراحی بای پس یا آنژیوپلاستی به بخشی بنیادی از زندگی فرد تبدیل شود.

انواع داروهای فشار خون

آنژیوپلاستی سبب فشردگی پلاک شده و جراحی بای پس ناحیه مبتلا به پلاک را دور می زند اما تنها با درمان دارویی می توان با بیماری ایجاد کننده پلاک یعنی آترواسکلروز یا تصلب شرایین مقابله کرد. بدون رعایت درمان دارویی پلاک به رشد خود ادامه خواهد داد.

در افراد مبتلا به آنژین پایدار یا تنگی بدون علامت شریان کرونری درمان دارویی می تواند هم اندازه با آنژیوپلاستی تاثیر گذار باشد. با درمان دارویی می توان از خطر اندک اما کاملا واقعی ابتلا به عوارض آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس اجتناب کرد. عوارض جانبی این فرایند ها از ابتلا به عفونت تا حتی مرگ را شامل می شوند.

آنژیوپلاستی همراه با دارو

نتایج بالینی یک مطالعه نشان داد که همراه کردن آنژیوپلاستی با درمان دارویی عالی نسبت به درمان دارویی تنها در پیشگیری از حملات قلبی آتی و افزایش طول عمر افراد برتری چندانی نداشت. طبق این مطالعه می توان نتیجه گرفت که در درمان آنژین پایدار آنژیوپلاستی یک انتخاب بوده و الزامی نیست.

مورد دیگری که افراد باید در نظر گیرند مصرف روزانه دارو های کلوپیدوگرل (پلاویکس) و آسپرین به مدت حداقل یک سال پس از دریافت استنت آغشته به دارو است. این دارو ها برای پیشگیری از تشکیل لخته های ناگهانی و اغلب مرگبار بر روی استنت ضروری هستند.

همچنین، این دارو ها مخصوصا در افراد مصرف کننده دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی می توانند سبب بروز مشکلات معده ای یا خونریزی های گوارشی شوند. از جمله دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی می توان به ایبوپروفن اشاره کرد.

علاوه بر این، برخی پزشکان تمایل ندارند که بیماران خود برای انجام جراحی های دیگر مصرف این دارو ها را متوقف کنند. قبل از توافق با پزشک برای جایگذاری استنت آغشته به دارو افراد باید مطمئن شوند که در صورت نیاز به انجام جراحی های ضروری و اجتناب ناپذیر پزشک راهکاری جهت محافظت از استنت دارد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راضیه چهارشنبه ۲ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۴هفته پیش دچار حمله قلبی شدم و انژیوپلاستی کردم و الان داروهای متورال و تیکورا و اناپریل و اسپیرین و استاتین
  مصرف میکنم میخواستم بپرسم همین هفته میتونم واکسن کرونا بزنم یا باید مدتی صبر کنم (چه مدت؟)
  و اینکه خوردن این دارو ها با زدن واکسن تداخل نداره ؟ چون برای رفع عوارض احتمالی واکسن نمیشه هم زمان با این دارو ها از استامینوفن استفاده کرد از چه مسکنی استفاده کنم ؟
  از چه زمانی میتونم رانندگی کنم؟
  با توجه به اینکه تو شهر اهواز زندگی میکنم میخواستم بپرسم گرمای هوا برام مشکل ایجاد نمیکنه ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب تزریق واکسن و مصرف استامینوفن هر دو بلامانع است. از دو هفته پس از حمله قلبی میتوانید رانندگی کنید. در صورتی که دچار کاهشEF شده باشید بهتر است از هوای گرم، شرجی و گرد و خاک دوری بفرمایید
 • تصویر کاربر Nila شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1318 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر ۲ تا سوال دارم خدمتتون
  باتوجه به عکس هایی که ارسال شد میخواستم بدونم نشون دهنده واریس هست یا خیر؟ آیا نیاز به درمان جوراب واریس هست یا به درمانی نیاز نیست؟
  کسی که داروی تیکورا ۹۰ و آسپرین مصرف میکنه میتونه به دندان پزشکی برا درمان پوسیدگی دندان مراجعه کنه؟ یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله و فعلا نیازی به جوراب واریس نیست. مصرف آسپرین و و تیکاگرلور منعی برای اعمال دندانپزشکی ندارد
 • تصویر کاربر فاطیما شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام من 52 سالمه وهانم هستم و چهارماهه آنژیو پلاستی کردم. چهارتا استنت گذاشتن هنوز سوزش معده دارم. وقتی پنتو پرازول با سرم بهم تزریق میکنن آروم میشم. البته میکروب معده هم دارم. این ممکنه باز گرفتگی عروق باشه یا از همون معده هست؟ نوار قلب َسه مرتبه گرفتم ویکی هستند ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خدمت هر دو احتمال ممکن است ولی احتمال منشاء گوارشی بودن بیشتر است. توصیه می‌کنم که ضمن بررسی های گوارشی لازم یک اسکن هسته ای قلب نیز انجام دهید
 • تصویر کاربر سپیده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر یزدان خواه
  وقت شما بخیر
  پدرم 60 سالشون هست و پنج شنبه هفته گذشته آنژیوپلاستی کردن. الان از قرص آسپرین و پلاویکس برای رقیق کردن خون استفاده می کنند.
  امروز دندان درد شدید داشتند که باید دندان را می کشیدند، آیا با وجود مصرف این داروها می توانند دندانشان را بکشند.

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله منعی ندارد
  2. تصویر کاربر سپیده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   ممنون از پاسخگويي شما
   آيا خوردن داروهاي پلاويكس و آسپرين با مسكن هايي مثل آموکسی سیلین، متروماكس (براي كاهش دندان درد ) تداخل دارويي دارد؟
  3. تصویر کاربر سپیده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   ممنون از پاسخگويي شما
   آيا خوردن داروهاي پلاويكس و آسپرين با مسكن هايي مثل آموکسی سیلین، متروماكس (براي كاهش دندان درد ) تداخل دارويي دارد؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   خیر تداخل ندارند
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با عرض ادب خدمت آقای دکتر بنده یک سال نیم پیش استنت برا گذاشتن و دچار پانیک شدم همش
  فکر می‌کنم قلبم درد میکنه چند بار ازمایش دادم
  جدید تست استرس اکو اکو تست ورزش وچند روز پیش ازمایش کلی قلب دادم همش نرمال بودش
  ولی دست چپم گاهی درد درد میگیره دیسک خفیف گردن هم دارم و این دست درد به پشت کتفم هم منتقل میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم متخصص طب فیزیکی مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر آقای یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من دو هفته پیش با درد شدید قفسه سینه به بیمارستان مراجعه کردم دکتر اکو نوار قلب انجام دادن ایشون نظر سکته قلبی دادن و سریع بستری کردن در شعر خودمون بعد از چند روز بستری و استفاده دارو در بیمارستان و انجام آنژیو گفتن رگ قلب گرفتگی داره و باید استنت بگذارم ولی تخصص ایشان در این شهر نیست آیا می توانم جهت نوبت به شما مراجعه کنم و شما هم تشخیص بدهید و اگر لازم بود انجام دهید وباید به کجا برای ویزیت به شما مراجعه کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله در خدمت شما هستم برای ویزیت میتوانید به آدرس کلینیک فوق تخصصی نیکان واقع در اقدسیه مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر F.m پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  عرض‌ادب و وقت‌بخیر جناب دکتر یزدان‌خواه عزیز.
  من حدودا در سن ۱۳سالگی بدلیل دولتی بودن قلب و تنگی آئورت عمل کوارکتاسیون قلب انجام دادم. بعداز یکسال دیگه دارویی مصرف نکردم تا الان که ۳۸ساله هستم، در حال حاضر با توجه به اینکه فشار‌خونم همیشه بالا هست ولی شکرخدا هیچ مشکلی نداشته و ندارم ولی برای اطمینان بیشتر چکاپ کامل انجام دادم و دکتر تشخیص دادند که دوباره رگ آئورت تنگی دارد و پیشنهاد استنت‌گذاری یا عمل کردند، خواستم از خدمتتون بپرسم آیا امکانش هست با گذاشتن استنت یا بالن این‌کار انجام بشه و دیگه نیازی به‌عمل نباشه؟

  [قبلاًازمحبت‌شما‌سپاسگزارم]
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله معمولاً در این موارد باز کردن تنگی با استنت و نه جراحی مجدد توصیه می شود و در مورد شما با مشخصات اشاره شده در اکو استنت گذاری امکان پذیر است
 • تصویر کاربر سنچولی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشیداقادکترمادرم ساله گذشته بافشارخون بالابه پزشک مراجعه کردم فشاربه حدی بالابودکه هرروزحدود19بودودیگه داروجواب نمیدادکه بااین حال به پزشک مراجعه کردیم وبعدازانژیوگرافی مشخص شدکه سه رگ اصلی قلبش بسته است واقای دکتردورگ روبراایشون استنت گذاشت ورگ سوم گفتن نیازی نیست ومقدارکمی رسوب گرفته ولی متاسفانه دوبارره مادرم بااحساس درددرقفسه سینه وتنگی نفس به پزشک مراجعه کردن که بعدازانژیوگرافی تشخیص پزشک برایه عمل بازایشون شدولی مادرم ازاسترس عمل بازوضع روحی وجسمی مناسبی نداره لذاازبیمارستان مرخص وبه پزشک دیگری مراجعه کردیم که ایشون گفتن بامصرف دارومتورال مادرنیازبه عمل ندارن وبهبودمیابدچنانچه حالش مساعدنباشه برای ایشون استنت وبالن میگذارن اقادکترلطفادراین زمینه منوراهنمایی بفرماییدچیکاربایدبکنم که برایه مادرم خدایه نکرده مشکلی پیش نیاد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب برای اظهارنظر درست نیاز به رویت کلیه مدارک و مستندات از جمله سی دی آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و گزارش آنژیوپلاستی، اکو، نوار قلب و ویزیت خود بیمار دارم زیرا اطلاعات ارائه شده موارد ضد و نقیض زیادی دارد.
 • تصویر کاربر مهناز پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من 5 روز پیش قلبش رو بالن زدن و فنر گذاشتن بعد از مرخص شدن سرگیجه داره فشارش هم خوبه ایا خطر داره یا میتونه به خاطر انژیو پلاستی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد مشکل جدی نیست لطفاً در صورت ادامه سرگیجه علیرغم طبیعی بودن فشارخون با پزشک محترم معالج مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر خلیل جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر از مشهد مزاحم شدم بنده جونم بسته به جون مادرم قلبش گفتن باید عمل بشه فیلم بفرستم ایا راه دیگه ای نیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه امکان ارسال فیلم نیست در صورت امکان فیلم یا سی دی ایشان را بهمراه شرح حال ایشان و کلیه مدارک توسط یکی از آشنایان به بنده برسانید
درحال دریافت اطلاعات