از گشادی قلب تا دریچه های آن

گشادی قلب یک اصطلاح کاملاً عامیانه است که واژه ی درست آن به دو حالت ممکن استبه چند حالت زیر اطلاق شود:

– هیپرتروفی بطن چپ

– هیپرتروفی بطن راست

– بزرگ شدن دهلیز چپ

– بزرگ شدن دهلیز راست

– بزرگ شدن حفرات بطن چپ

– بزرگ شدن حفرات بطن راست 

در ادامه نقش هر یک از موارد فوق را در گشاد شدن قلب بررسی می کنیم.

هیپرتروفی بطن چپ (LVH)

هایپرتروفی بطن چپ (LVH) که به عنوان قلب بزرگ شده نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن دیواره عضله ی حفره ی پمپاژ سمت چپ قلب (بطن) ضخیم می شود (هایپرتروفی)

سایر بیماری ها مانند حمله قلبی، بیماری دریچه ای و کاردیومیوپاتی دیلاته می تواند باعث بزرگتر شدن قلب (یا حفره قلب) شوند. این حالت همانند هایپرتروفی بطن چپ نیست.

🟪 عوامل ایجاد هیپرتروفی بطن چپ

قلب یک عضله است پس مانند سایر عضلات، اگر به مرور زمان سخت کار کند، بزرگتر می شود. چندین بیماری باعث می شوند قلب شما سخت تر از حد طبیعی کار کند. شایع ترین علت هایپرتروفی بطن چپ، فشار خون بالا است. علل دیگر شامل: هایپرتروفی ورزشی (یک بیماری مربوط به ورزش)، بیماری دریچه ای، کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک (HOCM) و بیماری های مادرزادی قلب می باشند.

🟪 علائم هیپرتروفی بطن چپ

هایپرتروفی بطن چپ ممکن است سال ها بدون علامت قابل توجهی وجود داشته باشد. با بدتر شدن شرایط، علائمی که ایجاد می شوند شامل موارد زیر است:

⚠️ تنگی نفس

⚠️ خستگی

⚠️ درد قفسه سینه (خصوصاً با ورزش)

⚠️ تپش قلب

⚠️ سرگیجه یا غش

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک قلب خود صحبت کنید تا مشکل شما شناسایی و درمان شود.

🟪 تشخیص هیپرتروفی بطن چپ

هیپرتروفی بطن چپ ممکن است برای اولین بار در الکتروکاردیوگرام مشاهده شود. اگر پزشک شواهد ابتلا به هایپرتروفی بطن چپ  را در الکتروکاردیوگرام شما مشاهده کند، برای تعیین تشخیص، انجام اکوکاردیوگرام را توصیه می کند. این تست به پزشک شما امکان می دهد دیواره های بطن را اندازه گیری کند.

اندازه ی بیشتر از ۱.۵ سانتی متر، بزرگی در نظر گرفته می شود. اندازه دیواره های بطن بیماران مبتلا به هیپرتروفی ورزشی معمولاً کمتر از ۱.۵ سانتی متر است و دیواره پس از تمرین به اندازه طبیعی برمی گردد. اگر هیچ یک از دلایل معمولی هایپرتروفی بطن چپ ندارید و سابقه خانوادگی کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک  را دارید، پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک دارید.

🟪 درمان هیپرتروفی

هیپرتروفی بطن چپ غالباً با درمان بیماری که باعث شده قلب سخت کار کند، برطرف شود. بسته به نوع آسیب وارد شده، اقدامات درمانی ممکن است شامل مصرف دارو و شیوه زندگی سالم باشد که به کاهش فشار بر روی قلب کمک می کند. اگر هیپرتروفی بطن چپ ناشی از اشکال در دریچه قلب باشد، ممکن است برای ترمیم یا تعویض دریچه به عمل جراحی نیاز باشد.

هیپرتروفی بطن راست RVH

هیپرتروفی بطن راست هنگامی رخ می دهد که دیواره بطن راست به دلیل فشار مزمن بیش از حد ضخیم شود درست مشابه هیپرتروفی بطن چپ

🟪 آیا هیپرتروفی بطن راست جدی است؟

هیپرتروفی بطن راست همیشه علامتی ایجاد نمی کند، به این معنی که اغلب تا مراحل بعدی آن تشخیص داده نمی شود. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به برخی عوارض جدی از جمله نارسایی قلبی شود.

عوامل نارسایی قلبی
نارسایی قلبی

🟪 شایع ترین علت هایپرتروفی بطن راست

این بیماری معمولاً به دلیل بیماری مزمن ریوی یا نقص ساختاری قلبی ایجاد می شود. یکی از شایع ترین علل RVH، فشار خون ریوی (PH) است که به عنوان افزایش فشار خون در عروق خون دهنده ریه ها تعریف می شود.

بزرگی دهلیز راست

بزرگی دهلیز راست (RAE) نوعی کاردیومگالی یا بزرگی قلب محسوب می شود. آن را می توان به سه دسته ی هایپرتروفی (RAH)، رشد بیش از حد یا گشادی دهلیز راست طبقه بندی کرد.

🟪بزرگی دهلیز راست تا چه میزان جدی است؟

هنگامی که بزرگی دهلیز راست اتفاق می افتد، مدت کمی طول می کشد تا پتانسیل های عملکرد قلبی از طریق میوکارد دهلیزی (مانند بزرگی دهلیز چپ) طی شود. این حالت به عنوان فشار ریوی شناخته می شود زیرا بیماری ریوی می تواند باعث فشار شدید بر روی قلب راست و بزرگ شدن دهلیز راست شود.

🟪عوامل ایجاد بزرگی دهلیز راست 

بزرگی دهلیز راست می تواند ناشی از شرایط زیر باشد:

 • افزایش فشار بطن راست، فشارخون دهلیزی ریوی،کورپولمونر
 • بیماری دریچه ای، نارسایی دریچه سه لتی، تنگی دریچه سه لتی، ناهنجاری ابشتین
 • نقص سپتوم دهلیزی (ASD)
 • فیبریلاسیون دهلیزی (AF)
 • کاردیومیوپاتی دیلاته

بزرگی دهلیز چپ

بزرگی دهلیز چپ به اتساع دهلیز چپ اشاره دارد که ناشی از بیماری هایی است که می توانند فشار دهلیز چپ را به طور مزمن افزایش دهند. این موارد شامل نارسایی احتقانی قلب، کاردیومیوپاتی، نقص مادرزادی قلبی و بیماری دریچه ای قلب می باشند.

🟪 قلب بزرگ شده چگونه احساس می شود؟

قلب بزرگ شده یا “گشاد شده” یکی از رایج ترین انواع کاردیومیوپاتی است. شایع ترین علائمی که بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی تجربه می کنند تنگی نفس و تورم مچ پا می باشد. علائم نادری شامل سرگیجه و درد قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهند. میوکاردیت  عفونت قلب است که به طور کلی توسط یک ویروس ایجاد می شود.

🟪 آیا بزرگی دهلیز چپ طبیعی است؟

بزرگی دهلیز چپ اغلب در افراد مبتلا به فشار خون بالا مشاهده می شود. با بررسی ۱۵ مطالعه در طول ۱۲ سال گذشته، مشخص شده است که بزرگی دهلیز چپ در ۱۶ تا ۸۳ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا تحت درمان یا درمان نشده، وجود دارد.

🟪درمان بزرگی دهلیز چپ

هیچ درمانی برای بزرگی دهلیز چپ وجود ندارد. با این حال، پزشکان بر شناسایی و درمان علت اصلی تمرکز خواهند کرد. درمان فشار خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مصرف داروهایی از جمله مسدود کننده های بتا، دیورتیک ها، مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و مسدود کننده های کانال کلسیم برای درمان فشار خون بالا

 بزرگی بطن راست

هیاپرتروفی بطن راست (که به آن بزرگی بطن راست نیز گفته می شود) زمانی اتفاق می افتد که عضله سمت راست قلب شما ضخیم و بزرگ می شود. همچنین ممکن است هایپرتروفی بطن چپ نیز داشته باشید، اما این حالت معمولاً به دلیل افزایش فشار خون یا مشکلی در دریچه آئورت است.

🟪 در صورت نارسایی بطن راست چه اتفاقی می افتد؟

نارسایی قلب سمت راست به این معنی است که حفره ی سمت راست توانایی پمپاژ خود را از دست داده است. پس قلب شما نمی تواند با خون کافی پر شود و خون به رگ ها بازگردد. اگر این اتفاق بیفتد، پاها، مچ پا و شکم شما اغلب متورم می شوند.

🟪 چه عواملی باعث بزرگی بطن راست می شوند؟

هیپرتروفی بطن راست معمولاً در اثر بیماری ریوی یا مشکل در ساختار یا عملکرد قلب ایجاد می شود. بیماری ریوی مرتبط با هایپرتروفی بطن راست به طور کلی باعث فشار خون شریان ریوی می شود که سبب باریک شدن شریان های حامل خون به ریه های شما می گردد.

🟪 علائم بزرگی دهلیز راست

تقریباً نیمی از بیماران (۴۸٪) دارای بزرگی مادرزادی دهلیز راست، علامتی ندارند. در صورت بروز علامت، تنگی نفس (۲۸٪ موارد)، تپش قلب (۱۷٪)، آریتمی (۱۲٪) و در موارد نادر، نارسایی قلبی راست و خستگی شدید وجود دارد.

🟪 درمان بزرگی بطن راست

درمان هایپرتروفی بطن راست بستگی به علت اصلی آن دارد. اگر علت فشار خون دهلیزی ریوی باشد، ممکن است برای کمک به عملکرد شریان ریوی، داروهایی مانند سیلدنافیل کمک کننده باشند. داروهای دیگری که پزشک ممکن است برای بهبود عملکرد قلب تجویز کند عبارتند از: مهار کننده های  آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین

چه غذاهایی برای قلب بزرگ شده مفید هستند؟

شما می توانید از صدمه های بعدی به قلب که می توانند باعث بزرگی آن شوند، پیشگیری کنید: یک رژیم غذایی سالم با میوه و سبزیجات، مرغ بدون چربی، ماهی، لبنیات کم چرب و غلات سبوس دار، محدود کردن مصرف نمک، چربی های اشباع شده  و چربی ترانس و همین طور اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل نقش مهمی در پیگشیری از علائم خطرناک قلبی دارند.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  باسلام جناب اقای دکتر ایا این امکان وجود دارد که مشکله فردی در استرس اکو رویت شود ازقبیل کاهش خونرسانی وطریقه پمپاژخون اما سی تی انژیو گرافی قلبش نورمال باشد ؟ایا این امکان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   این احتمال غیر ممکن نیست ولی خیلی احتمال آن کم است.
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر پدر من اسفند ماه سکته قلبی کردن که منجرب به احیا شد و سریعا آنژیو دو رگ با کار گذاری استند انجام شد اما بعد گذشت چندین ماه هر از گاهی مشکل تنگی نفس مخصوصا در خواب اذیت می کنه پدر را کار کرد قلب ایشون ۳۰ الی ۳۵ هست و داروی فروزماید مصرف میکنه اما الان چند روز هست کلیه هاش درد گرفته
  ۱.آیا تنگی نفس ایشون خوب خواهد شد؟
  ۲.دلیل درد کلیه هاش احتمالا از فوروزماید هست شما چه پیشنهادی دارین؟
  ۳.آیا با باتری گذاری قلب مشکل حل می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   برای تصمیم گیری در مورد تعبیه باتری نیاز به ویژگی‌های خاصی در نوار قلب است لطفاً تصویر نوار قلب ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  نارسایی میترال و تریسکوپید دارم صبح که از خواب بیدار می شم یک فشار و درد روی سینه ام یواش یواش ایجاد می شه گاهگایی هم اریتمی قلبی می گیرم مرمر یا هری ریختم قلبم که شاید تا چند ثانیه طول بکشد دکتر خیلی حالت بدیه باید بگم این حالت شاید یک هفته تا ده روز باشد بعد بهتر می شم حدود یک ماه بهترم ولی باز دوباره همین حکایت دیواره قلبم هم یه کم ضخیم شده دکتر جان با توجه به مدارک و اکو بفرمایید این علایم بیشتر از دریچه ها هست یا از دیواره بطن چپ قلبم است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   ناشی از هر دو مورد می تواند باشد

 • تصویر کاربر م شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام من خانومی هستم با 42سال سن. .فشارم همیشه 12 رو 8..بعضی وقتا هم 10 روی 7..البته موقع خاص.چند وقتی شبها توی خواب ضربان قلبم حس میکنم کم میشه و ازخواب بلند میشم. .خشکی چشم هم دارم. .سرگیجه های خفیف هم دارم. .چون آدم استرسی هستم امروز موقع نوار قلب و اکو ترسیدم و دچار تپش قلب شدم و فشارم 14 روی 9 بود. .دکتر به مدت 2 ماه قرص کنکور بهم داد گفت اکوت سالم ولی افتادگی کم دریچه میترال دارم. .گفت زیاد مهم نیست آیا لازم قرص کنکور را بخورم. .چون شبها ضربانم کم. .لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید تا بر اساس اطلاعات به دست آمده در مورد نیاز به مصرف دارو و نوع دارو تصمیم‌گیری شود

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خسته نباشین دکتر تو نوار قلب بلندی یا تنگی و منحنی های پروپلاپس میترال در نوار قلب قابل تشخیص هس یا با الو قابل مشاهده میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   تشخیص پرولاپس میترال با اکو است و یافته های نوار قلب غیر اختصاصی است

 • تصویر کاربر AH شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 768 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر یزدان خواه...
  بنده پرولاپس دریچه ی میترال دارم و اولین دکتری که مراجعه کردم قرصی تجویز نکرد و گفت چیز مهمی نیست و فقط باید یه سری نکات رو رعایت کنم مثل نخوردن ادویه و فلفل و نداشتن هیجان و استرس و اضطراب...
  به دکتر دوم که مراجعه کردم ایشان هم گفتند که چیز مهمی نیست اما قرص سرترالین ۵۰ هفته اول روزی نصف و از هفته دوم روزی یک عدد صبح ها تجویز کردند و روزی دو عدد قرص پرانول ۲۰...
  حقیقتا خوردن این قرص ها زندگیمو مختل کرده و خوابیدن زیاد حتی باعث ناراحتی و نگرانی خانواده ام شده...
  از زمان مصرف قرص ها دیگه قلبم درد نداشته و تیر نکشیده اما وقتی سریع از حالت نشسته یا درازکش بلند میشم تا ۱۰ ثانیه جلوی چشمام سیاهی میره...
  سوالم از محضرتون اینه که آیا میتونم مصرف این قرص ها رو قطع کنم و ورزش کردن رو جایگزینش کنم؟...
  اگه جواب مثبته چه ورزشی رو پیشنهاد میکنید؟...
  و اینکه قطع مصرف این دو قرص (پرانول ۲۰ و سرترالین ۵۰) باید به چه صورت باشه که ایجاد خطر نکنه؟...
  ممنون از توجهتون...
  خدانگهدار...
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   فعلا سرترالین رو قطع بفرمایید و پروپرانولول رو به ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار کاهش دهید
   پرولاپس در صورتی که وجود داشته باشد قابل از بین رفتن با هیچ روشی از جمله ورزش نیست

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام . آقای دکتر من پدر و عمو و مادر بزرگم مشکل افتادگی دریچه میترال داشتند ‌ آیا ممکن است من هم به ارث برده باشم ؟ درد ناگهانی قلب و احساس تپش های محکم قلب دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   ارتباط چندانی بین وراثت و افتادگی دریچه قلب اثبات نشده است، می توانید برای حصول اطمینان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر ساحل یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ممنونم از وقتی که در اختیار ما قرار میدید .آیا کسی که افتادگی دریچه میترال داره ،مداوم باید دارو بخوره ؟
  پزشکم برای مشکل تپش قلب و پرولاپس دریچه میترالم به من پروپرانول ۱۰ تجویز کردن که هر ۱۲ ساعت بخورم ولی وقتی میخورم سردرد و گیجی اذیتم میکنه ،به خاطر همین نمیتونم مرتب بخورم ،آیا راه حلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   صرف وجود پرولاپس میترال نیازی به درمان دارویی ندارد و اگر علائمی مثل تپش قلب یا درد سینه وجود داشته باشه برای از بین بردن این علائم از داروهایی مثل پروپرانولول استفاده می شود بنابراین اگر علامتی ندارید نیازی به مصرف دارو هم ندارید

درحال دریافت اطلاعات