آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

در قسمت چپ قلب دو حفره وجود دارد، دهلیز چپ و بطن چپ. دریچه میترال بین این دو قرار دارد. وقتی دریچه میترال به طور کامل بسته نشود، افتادگی دریچه میترال رخ می دهد.

افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) گاهی منجر به پس زده شدن خون به داخل دهلیز چپ می شود که به این وضعیت نارسائی دریچه میترال می گویند.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

علائم افتادگی دریچه میترال

با اینکه افتادگی دریچه میترال اختلالی مادام العمر است اما بسیاری از افراد مبتلا به این وضعیت، هیچ گونه علائمی ندارند. هنگامی که این وضعیت در این افراد تشخیص داده می شود، ممکن است از اینکه مبتلا به این وضعیت قلبی هستند شوکه شوند.

رخ دادن علائم و نشانه ها ممکن است به دلیل پس زده شدن خون به واسطه ی دریچه (نارسائی دریچه) باشد. علائم پرولاپس دریچه میترال می توانند در افراد مختلف به طور گسترده ای متفاوت باشند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب شدید یا غیرعادی (آریتمی قلبی)
 •  احساس سرگیجه یا سبکی سر
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس، معمولا در وضعیت خوابیده به حالت صاف یا در حین فعالیت فیزیکی اتفاق می افتد.
 • خستگی
 • درد قفسه سینه که علت آن سکته ی قلبی یا بیماری عروق کرونری نیست.

درمان درد قفسه سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار درد در قفسه ی سینه خود هستید و از اینکه این وضعیت حمله قلبی است یا خیر اطمینان ندارید، فورا به دنبال مراقبت پزشکی اورژانسی باشید. اگر قبلا تشخیص داده شده که به افتادگی دریچه میترال مبتلا هستید در صورت بدتر شدن علائمتان به پزشکتان مراجعه کنید.

عوامل ایجادکننده افتادگی دریچه میترال

هنگامی که قلب به خوبی کار می کند، دریچه میترال هنگام انقباض کامل بطن چپ بسته می شود و از پس زده شدن خون به محفظه ی بالایی و چپ قلب (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

در برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه قلب، یکی از برگچه های دریچه میترال یا هر دوی آن ها هر باری که قلب منقبض می شود مانند یک چتر نجات به درون دهلیز چپ تحدب پیدا می کند.  این تحدب یا برآمدگی می تواند مانع محکم بسته شدن دریچه شود. وضعیتی را که خون به واسطه ی دریچه پس زده می شود نارسائی دریچه میترال می گویند.

اگر تنها مقدار کمی از خون به داخل دهلیز چپ پس زده شود ممکن است مشکلی ایجاد نکند. نارسائی شدید تر دریچه میترال می تواند سبب علائمی از جمله تنگی نفس، خستگی یا احساس سبکی سر شود. نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک – مورمور است.

هنگامی که متخصص قلب به وسیله ی گوشی به قلب فرد گوش می دهد، او ممکن است صدایی کلیک مانند هنگام برآمده شدن برگچه های دریچه بشنود که پس از این صدای مور مور مانندی که ناشی از برگشت خون به درون بطن است شنیده می شود.

دیگر نام هائی که برای تعریف افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) به کار می روند شامل موارد زیر می شوند :

 • سندرم بارلو
 • سندرم شلی دریچه قلب
 • سندرم موج داشتن دریچه میترال
 • بیماری میگزوماتوس دریچه میترال

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

افتادگی دریچه میترال می تواند در هر فردی و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال بیشتر در مردان بالای 50 سال به وقوع می پیوندند.

افتادگی دریچه میترال می تواند به صورت خانوادگی باشد و با چندین وضعیت دیگر مانند: سندرم مارفان، سندرم اتنر دانلوس، ناهنجاری ابستین، دیستروفی عضلانی،  بیماری گریوز و  اسکولیوزیس یا کژپشتی مرتبط باشد.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

افتادگی دریچه میترال و ورزش

بسیاری از ورزشکارانی که پس از تست ورزش، متوجه می شوند که پرولاپس دریچه میترال دارند، دچار ترس می شوند. دکتر یزدانخواه در مورد محدودیت ورزش و بدنسازی برای بیماران مبتلا به پرولاپس دریچه میترال این گونه توضیح دادند:

در صورتی که بیمار به پرولاپس خفیف دریچه میترال قلب مبتلا باشد، محدودیتی برای ورزش های ایزومریک و ایروبیک ندارد، از آنجایی که احتمال پیشرفت این مشکل کم است، جای نگرانی وجود ندارد.
در صورت تشخیص نارسائی دریچه، فرد باید تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار گیرد و از ورزش سنگین منع می شود.

عوارض افتادگی دریچه میترال

با اینکه بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ گاه دچار مشکل نمی شوند اما عوارضی در این افراد می توانند رخ دهند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

❇ نارسائی دریچه میترال

 شایع ترین عارضه، وضعیتی است که در آن دریچه، خون را به درون دهلیز چپ پس می زند. مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا خطر نارسائی دریچه میترال را افزایش می دهد. اگر نارسائی شدید باشد، ممکن است فرد برای ترمیم یا تعویض دریچه جهت جلوگیری از نارسائی قلبی به جراحی نیاز داشته باشد.

👈مطلب مرتبط: علائم نارسایی دریچه میترال چیست ؟ نارسایی دریچه میترال چه عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

نارسایی دریچه میترال

❇ مشکلات ریتمی قلب (آریتمی ها)

ریتم های غیرعادی قلب بیشتر در محفظه های بالائی قلب رخ می دهند. این بی نظمی ها می توانند آزار دهنده باشند اما معمولا تهدید کننده ی زندگی فرد نیستند.

افراد مبتلا به نارسائی یا تغییر شکل شدید دریچه میترال، بیشترین خطر مبتلا شدن به مشکلات ریتمی قلب را دارند که این مشکلات می توانند جریان خون در قلب را نیز تحت تاثر قرار دهند.

❇ عفونت دریچه قلب (اندوکارتیدیس)

 داخل قلب توسط لایه ای نازک به نام اندوکاردیوم پوشیده شده است. عفونت این لایه داخلی را اندوکارتیدیس می نامند. غیرعادی بودن دریچه میترال احتمال مبتلا شدن به اندوکارتیدیسی که عامل باکتریایی دارد را افزایش می دهد.

این عفونت می تواند سبب آسیب بیشتر به دریچه شود. ممکن است برای افراد در معرض خطر شدید اندوکارتیدیس جهت کاهش خطر عفونت، قبل از اینکه فرایند های مشخص پزشکی و مربوط به دندان (عفونت های دندانی که به قلب ربط پیدا می کنند) انجام شوند آنتی بیوتیک تجویز شود.

پیشگیری از پرولاپس دریچه میترال

نمی توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد. هر چند که، می توان احتمال ایجاد یا گسترش عوارض مرتبط با این وضعیت را از طریق مصرف داروها (در صورتی که داروئی تجویز شده باشد) به گونه ای که توصیه شده است کاهش داد.

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشکان ممکن است افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند. پزشک معمولا افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب از طریق گوشی پزشکی در حین معاینه ی فیزیکی تشخیص می دهد.

اکوکاردیوگرافی برای تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دچار افتادگی دریچه میترال باشد، پزشک ممکن است صدایی کلیک مانند بشنود که در این وضعیت شایع است. پزشک ممکن است سوفل های قلبی (صداهای غیر عادی قلب) را بشنود که این صدا ها می توانند ناشی از نارسائی دریچه میترال (درصورت داشتن نارسائی) باشند.

دیگر آزمایشاتی که می توانند جهت ارزیابی قلب مورد استفاده قرار گیرند ممکن است شامل موارد زیر شوند:

❇اکوی قلب یا اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام معمولا جهت تایید تشخیص و تعیین شدت وضعیت فرد انجام می شود. اکوکاردیوگرام روشی غیر تهاجمی است که از طریق امواج فراصوت قلب را ارزیابی می کند.

این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت ایجاد تصاویری از قلب فرد استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا عبور جریان خون از دریچه میترال فرد را مشاهده کرده و مقدار پس زده شده ی خون را اندازه گیری کنند.

ممکن است فرد تست اکوی قلبی ترانس ازوفاژیال را نیز انجام دهد. در این آزمایش پزشک لوله ای انعطاف پذیر به همراه وسیله ای کوچک (مبدل) که به لوله وصل است را به داخل حلق و تا پایین مری (مجرایی که پشت دهان را به معده متصل می کند) می فرستد. از آن نقطه، مبدل می تواند جایگذاری شود تا تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب فرد به دست آورد.

👈 مطلب مرتبط: جهت آشنایی با انواع اکوی قلبی، خطرات و عوارض انواع اکوی قلب و آمادگی برای انجام اکوکاردیوگرافی قلب برروی لینک زیر کلیک کنید.
اکوی قلب

عکس اشعه ایکس از قفسه سینه

عکس اشعه ایکس تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی فرد نشان می دهد و می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند. این روش در صورتی که قلب بزرگ شده باشد آن را نشان می دهد.

نوار قلب

الکتروکاردیوگرام (ECG)

 در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین قطعاتی بر روی سینه فرد قرار می دهد تا امواج الکتریکی که ضربان قلب را ایجاد می کنند را ثبت کند. الکتروکاردیوگرام این سیگنال های الکتریکی را ثبت کرده و می تواند به پزشک در شناسایی بی نظمی های ریتمی و ساختاری قلب از جمله افتادگی دریچه میترال کمک کند.

آزمایش استرس

پزشک ممکن است یک آزمایش استرس یا همان تست ورزش قلب برای پی بردن به اینکه آیا غیرعادی بودن دریچه میترال توانایی فرد در ورزش کردن را محدود می کند یا خیر انجام دهد.

در یک آزمایش استرس، فرد ورزش کرده و یا داروهایی مشخص را مصرف می کند تا ضربان قلبش افزایش یابد و قلبش شدید تر کار کند. همچنین فرد ممکن است آزمایش استرس را برای تعیین اینکه مبتلا به وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونری هست یا خیر انجام دهد.

تست ورزش قلب - استرس تست

 آنژیوگرافی عروق کرونر

این نوع از لوله گذاری قلبی از تصویر برداری اشعه ایکس جهت مشاهده عروق خونی قلب استفاده می کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه قلب استفاده نمی شود اما ممکن است هنگامی که فرد در حال آزمایش دادن برای تشخیصی دیگر است این موضوع را نشان دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک رگ نگاری و لوله گذاری قلبی را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شدت وضعیت توصیه کند. در روش لوله گذاری قلبی، پزشک یک لوله را در رگی از کشاله ران (شریان رانی) یا مچ دست (شریان رادیال) وارد می کند. لوله سپس تا به درون عروق خونی قلب فرستاده می شود.

👈 مطلب مرتبط: آنژیوگرافی قلب چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟ عوارض آنژیوگرافی قلب چیست؟ برای یافتن پاسخ پرسش ها، برروی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوگرافی

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، مخصوصا افرادی که علائمی نشان نمی دهند نیازی به درمان ندارند. اگر فرد نارسایی دریچه میترال داشته، اما علائم را نداشته باشد پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد به او توصیه کند که معایناتی متوالی را انجام دهد تا وضعیت او پایش شود.

هر چند که، اگر فرد علائم را داشته باشد و مقداری قابل توجه از جریان خون از طریق دریچه میترال پس زده شود پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد مصرف دارو یا جراحی را توصیه کند.

❇ قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دارای علائم باشد پزشک ممکن است داروهایی معین را برای درمان درد قفسه سینه مرتبط با افتادگی دریچه میترال، بی نظمی های ریتمی قلب یا عوارض دیگر تجویز کند. برخی دارو هایی که ممکن است تجویز شوند شامل موارد زیر هستند:

☑ بتا بلاکر ها

این داروها به جلوگیری از تپش های غیر عادی قلب به واسطه ی آرام و ضعیف کردن ضربان قلب که منجر به کاهش فشار خون می شود کمک می کنند. بتا بلاکر ها نیز کمک می کنند تا عروق خونی استراحت کرده و منبسط شوند تا عبور جریان خون بهبود یابد.

☑ دیورتیک ها یا ادرار آور ها

پزشک ممکن است قرص های ادرار آور جهت کاهش مایعات بر روی ریه ها تجویز کند.

☑ داروهای ریتم قلب

پزشک ممکن است داروی ضد بی نظمی ریتم قلب مانند فلکاینید (تامبوکور)، آمیودارون (کوردارون، پاسرون) و پروپافنون (ریتمول، ریتمول اس آر) تجویز کند. داروهای ضد بی نظمی ریتم قلب به کنترل ریتم قلب از طریق عادی سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب کمک می کنند.

☑ آسپرین

اگر فرد مبتلا به افتادگی دریچه میترال باشد و سابقه ی سکته مغزی را داشته باشد پزشک ممکن است جهت کاهش خطر لخته های خونی آسپرین تجویز کند.

☑ داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون)

این داروها ازجمله وارفارین (کومادین)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آبیکسابان (الیکوئیس) و ادوکسابان (ساوایسا) در صورتی که فرد ریتم های قلبی غیر عادی مانند فیبریلاسیون شریانی داشته باشد از لخته شدن خون جلوگیری می کنند.

دارو

اگر فرد فیبریلاسیون شریانی، سابقه ی نارسائی قلبی یا سابقه ی سکته مغزی داشته باشد پزشک ممکن است استفاده از این دارو ها را پیشنهاد دهد. این دارو ها می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، با این حال، این دارو ها باید دقیقا به گونه ای که تجویز شده اند مصرف شوند.

❇ جراحی افتادگی دریچه میترال

گرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به جراحی ندارند اما در صورتی که فرد نارسایی شدید دریچه میترال با یا بدون وجود علائم داشته باشد پزشک ممکن است درمان جراحی را پیشنهاد دهد.

نارسایی شدید دریچه میترال می تواند در نهایت به نارسائی قلبی و بازداشتن قلب از پمپاژ موثر خون ختم شود. اگر نارسائی طولانی مدت شود، قلب ممکن است ضعیف تر از آن شود که بتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

جراحی افتادگی دریچه میترال

اگر پزشک جراحی را پیشنهاد داد، او ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه میترال را پیشنهاد کند. ترمیم یا تعویض دریچه میترال می تواند با استفاده از عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی صورت گیرد. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر و دوره ی بهبود کوتاه تر نسبت به عمل قلب باز و احتمالا از دست دادن خون کمتر می شود.

☑ ترمیم دریچه

ترمیم دریچه میترال یک عمل جراحی است که همان دریچه قلب فرد را حفظ می کند. برای اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، این روش درمانی جراحی برای تصحیح این وضعیت ترجیح داده می شود. دریچه میترال شامل دو زبانه مثلثی شکل می شود که از جنس بافتی به نام برگچه یا لت تشکیل شده اند.

برگچه ها ی دریچه میترال به واسطه ی حلقه ای به نام آنولوس به عضله ی قلب متصل می شوند. جراح می تواند جهت رفع پس زده شدن خون شکل اصلی دریچه را تغییر دهد.

والولوپلاستی - جراحی دریچه قلب و درمان افتادگی دریچه میترال

در والولوپلاستی جراحان می توانند از طریق متصل کردن دوباره ی برگچه های دریچه یا با بریدن بافت اضافی دریچه، دریچه را ترمیم کنند تا برگچه ها بتوانند محکم بسته شوند.

گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل تنگ کردن یا تعویض حلقه ی آنولوس می شود. به این عمل آنولوپلاستی گفته می شود. مهم است تا اطمینان حاصل کنید که جراح شما در ترمیم دریچه میترال تبحر دارد.

☑ تعویض دریچه

در صورتی که ترمیم دریچه ممکن نباشد جراح ممکن است تعویض دریچه انجام دهد. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده با یک دریچه ی مصنوعی (از جنس پروتز) تعویض می شود.

دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند. دریچه های مکانیکی ممکن است مدت طولانی دوام بیاورند. هر چند که، اگر فرد دریچه مکانیکی داشته باشد، جهت جلوگیری از تشکیل لخته های خون بر روی دریچه باید تا آخر عمر دارویی ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) مصرف کند.

اگر یک لخته خون بر روی دریچه تشکیل شود و در جریان خون آزاد شود ممکن است به مغز رفته و سبب سکته مغزی شود. دریچه های بافتی از بافت های بدن (دریچه قلب) حیواناتی مانند خوک یا گاو ساخته شده اند. این نوع از دریچه ها تحت عنوان بیوپروتزها نامیده می شوند.

این دریچه ها ممکن است در طول زمان پاره شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. هر چند که، مزیت این دریچه بافتی این است که فرد مجبور نیست در دراز مدت از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کند.

آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

آنتی بیوتیک برای افتادگی دریچه میترال

پزشکان قبلا پیشنهاد می کردند که برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال قبل از انجام فرایند های پزشکی و مربوط به دندان جهت جلوگیری از اندوکارتیدیس یا التهاب لایه ی داخلی قلب آنتی بیوتیک هایی را مصرف کنند که امروزه دیگر توصیه نمی شود.

به گفته دکتر سعید یزدانخواه، در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال دیگر نیازی به آنتی بیوتیک ها ندارند.

با این حال، اگر به شما گفته شد که قبل از انجام هرگونه فرایند و روشی آنتی بیوتیک مصرف کنید، ضروری بودن آن را با پزشکتان بررسی کنید.

درمان های احتمالی آینده

محققان در حال مطالعه ی تکنیک های جدید جهت ترمیم یا تعویض دریچه به واسطه ی یک لوله (کاتتر) که از طریق یک رگ خونی در کشاله ران به قلب فرستاده می شود هستند.

سبک زندگی و درمان های خانگی افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال زندگی هایی عادی، پربار و عاری از هرگونه علائم دارند. پزشکان عموما اعمال محدودیت بر سبک زندگی یا هر گونه محدود سازی ورزش شخصی یا برنامه غذایی را پیشنهاد نمی کنند. با اینح ال، از پزشکتان در مورد توصیه های او درباره ی تغییرات در سبک زندگی سوال کنید.

اگر نارسایی شدید دریچه قلب داشته باشید، پزشکتان ممکن است محدودیت های ورزشی معینی را توصیه کند. پزشک شما ممکن است ویزیت های متوالی و عادی برای ارزیابی وضعیت شما را پیشنهاد دهد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  همسر بنده حدود ۳سالی میشه درد در ناحیه قفسه سینه داره
  که این اواخر خیلی اذیتش میکنه طوری ک هردکتری ام میریم میگن کاری ازمون برنمیاد و حتی هیچ دارویی ام تجویز نمیکنن ،ولی این درد خیلی اذیتت کننده هستش برای همسرم
  موقع کار زودی خسته میشن ،ضربان قلبش بالا میره
  و خیلی از شبها دچار دردخیلی شدیدمیشه حتی اکو ام انجام دادن ولی مشکلی نبوده
  میشه راهنمایی بفرمایین .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که سن بالایی دارند و یا هر یک از ریسک فاکتورهای بیماری های قلبی را دارند نیاز به بررسی دقیق تر و بیش از اکو از نظر گرفتگی عروق را دارند

 • تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلا من نوزده سالمه ودوماه فهمیدم گشادی دریچه میترال دارم الان بعضی وقتا یه جاهایی ازبدنم انگارمیسوزه احساس میکنم نفسم داخل معدم میپیچه پهویی کل بدنم مورمورمیشه انگارمیسوزه گردنموفکم یکم مورمورمیشن ایامشکل جدی دارم وبایددوباره اکوبدم توقلبمم بعضی وقتا درددارم انگارسوزن سوزن میشه باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   افتادگی دریچه میترال خفیف، نیاز به اقدام پزشکی ندارد، لطفا تصویر و گزارش اکو خود را ارسال نمایید. در صورت عدم تکرار نشانه ها، فقط سالیانه یک بار اکو قلب انجام دهید.

 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه چند روزه متوجه شدم افتادگی دریچه میترال دارم علی رغم اینکه پزشک گفت جای نگرانی نیست ولی من ضربان قلبم رو دائما حس میکنم و حتی موقع خوابیدن رو دست چپ ناحیه چپ سینم و پشت کتفم هم تیر میکشه هر ازگاهی هم حالت حمله قلبی بهم دست میده .واقعا استرس و نگرانی این موضوع رو دارم که ایا خطرناکه این موضوع یا خیر از داروهای تجویز شده هم مصرف نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   داروهای تجویز شده برای التیام علائم شما هستند، لطفا طبق تجویز پزشک معالج خود دارو ها را مصرف کنید. پرولاپس دریچه میترال مشکلی رایج است که معمولا نیازی به درمان تهاجمی ندارد. اما در صورت حاد بودن افتادگی می تواند موجب سکته قلبی نیز بشود.

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمن28سالمه ومادرزادی لقی دریچه دارم ولی چندساله خودش رونشون داده.دردتپش شدیدسرگیجه تنگی نفس واحساس سنگینی درسینه دارم.اکو60درصدتشخیص داده ولی من واقعادارم اذیت میشم فشارم هم جدیدا بالامیره.میشه به خواست خودم ترمیم دریچه انجام بدم تابدترنشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   خیر جراحی ترمیم دریچه اندیکاسیون‌های خاص خود را دارد به منظور پیشگیری انجام نمی‌شود

 • تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من گشادی دریچه میترال دارم سه چارروزه فهمیدم ولی این موضوع اذیتم میکنه اشتهام کم شده و بدنم ضعیف و زیربغلم امشب سوزن سوزن میشه قطع میشه، دوباره سوزن سوزن میشه قطع میشه. دور از روتون پریود هم هستم شدید. به نظرتون ربطی به پریودیمم داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکو را بفرستید

 • تصویر کاربر نسیم چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلم دکتر گرامی. 47 ساله وخانم هستم دوهفته میشه که درد قفسه سینه داشتم هنگام صبح که بیدار میشم تا نصف روز ادامه داره .اکو دادم که پیوست میکنم. دکتر متورال 50 دادن و باز درد داره گفتن سه بار بخور سه تانصفه. بهترشده اما بازم کمی هست دردش . علامت دیگری ندارم.میخواستم بگم اولا افتادگی من متوسطه یا شدیده یاخفیف. ثانیا احتیاج به اضافه کردن قرص دارم یا همینکه درد کمترشده کفایت میکنه . در ضمن تست ورزشم هم مشکلی نداشته که نفرستادم. پیشاپیش متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   به شدت پرولاپس اشاره ای نشده است
   در صورت بهبود علائم نیازی به اضافه کردن دوز دارو نیست

 • تصویر کاربر سیمین یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود ۵ سال هست که ضربان قلبم در حال استراحت هم بالا هستش کلا ضربانم بالاس و درد میکنه درد قلب همیشگی دارم
  و سریع خسته میشم ونمیتونم کارای ساده روانجام بدم و زمانی که صاف میخوابم حرکات تند تپش رو میتونم ببینم وقتایی ک استرس دارم تپش قلب میگیرم دردش بیشتر میشه
  و در خواب هم گاهی حس خفگی میکنم.
  قبلا اکو دادم‌گفت شلی دریچه میترال داری ولی اشکالی نداره بهم پرانول داد ولی اصلا خوب نشدم
  گاهی دچار افت فشار خون میشم
  دیگه خستم.از این ضربان بالای همیشگی
  به نظر شما چرا ضربان قلب در حال استراحت بالاس دائما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   میزان ضربان قلب طبیعی ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه است در صورتی که تعداد ضربان قلب شما در این محدوده باشد نیاز به اقدام خاصی ندارید مگر اینکه تپش قلب آزارنده داشته باشید که در این صورت مصرف پروپرانولول را توصیه می کنم
   همچنین توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم روانپزشک نیز مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر در سن هیجده سالگی ورزش رزمی بصورت حرفه ای شروع کردم ولی چون تنگی نفس داشتم پیش متخص قلب رفتم بعد از اکو گفتن افتادگی دریچه میترال دارم و باید ورزش حرفه ای نکنم.الان چهل و دو سالمه و ورزش رزمی به صورت یه هفته در میان بخاطر شیفت کاریم انجام میدم.در حین دویدن بصورت خیلی آهسته مشکلی ندارم ولی بخوام سریع تر بدوم نفس کم میارم و ضربان قلبم بشدت میره بالا واحساس بی حسی و مور مور در قلبم احساس میکنم ولی میتونم به ورزشم ادامه بدم و با توقف ورزش خیلی طول میکشه نفسم جا بیاد.در حالت عادیم بعضی وقتها قلبمو مثل یه عضو خارجی حس میکنم و توجه منو بخودش جلب میکنه ولی درد ندارم.میخواستم بدونم ورزش میتونم ادامه بدم و با چه ریتم و شدتی و چه زمانی در حین ورزش دست از ورزش بکشم .مثلا هنگامی که قبلم درد گرفت؟نفس تنگیمو با چه تمریناتی میتونم بهبود بدم؟ خیلی ممنون.موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   به نظر می رسد به علت ثبات مشکل شما در بلند مدت، شما نیاز به درمان نزد متخصص دارید، در غیر این صورت می تواند از مقاله ورزش برای بیماران قلبی استفاده کنید.

 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یک سال پیش کمی فشارم رفت بالا به دکتر مراجعه کردم نوار قلب گرفتم اکو انجام دادم گفتن شلی خفیف دریچه مترال دارم و گفتم به خاطر لایف استایل اشتباه بوده و دکتر برام پرانو ده تحویز کرد با لوزارتا بیست نصفشو صبح نصفشو شب ومن ای دارو هارو تا نه ماه خوردم بعد نخوردم بعضی موقه ها که اسرس دارم یکم تپش قلب میگیرم میخواستم بدونم مشکلی دارم یا لازمه دباره به دکتر مراجعه کنم یا .....؟دکترم بهم گفت که دارو هارو بخور ورزش کن تغذیتم درست کتی درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته نیز انجام دهید

 • تصویر کاربر محمدزاده سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من چند وقت بود که علائم مختلفی مثل تپش قلب، نامنظمی ضربان قلب، احساس لرزش قلب داشتم. الان بیشتر احساس درد گاهاً شدید دارم و دارم میبینم روز به روز علائمم شدیدتر میشه.حدود 40 روز پیش به پزشک مراجعه کردم بعداز انجام اکو بهم گفتند که دوتا از دریچه های قلبم شل هست.گفتند مشکلی نداری بعد 3یا4 سال اکو رو تکرار کن.دارویی ندادند. اما من روز به روز دردم بیشتر میشه مدام احساس سوزش و درد زیاد دارم. به نظر شما من چه کاری باید انجام بدم؟
  ورزش میکنم.29 سالمه. دوتا دختر هم دارم. شاغل هم هستم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که هر یک از فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی نظیر مصرف دخانیات، چربی خون بالا ،فشارخون بالا و یا سابقه خانوادگی بیماری های قلبی را دارید نیاز به بررسی بیشتری از نظر احتمال گرفتگی عروق هم دارید

  2. تصویر کاربر محمدزاده یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر. بله من سابقه خانوادگی دارم. این گرفتگی عروق که فرمودید میتونه خطرناک باشه؟ پیگیری اون مهمه؟ ورزش خطری نداره؟
   ممنونم که پاسخ میدید
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت شک به گرفتگی عروق می توانید سیتی آنژیوگرافی انجام دهید که در دقت بسیار زیادی برای تشخیص گرفتگی عروق

  4. تصویر کاربر محمدزاده دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
   ممنونم از اینکه با حوصله وقت گذاشتید و جواب دادید. متشکرم 🌺
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلامت باشید.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر