آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

در قسمت چپ قلب دو حفره وجود دارد، دهلیز چپ و بطن چپ. دریچه میترال بین این دو قرار دارد. وقتی دریچه میترال به طور کامل بسته نشود، افتادگی دریچه میترال رخ می دهد.

افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) گاهی منجر به پس زده شدن خون به داخل دهلیز چپ می شود که به این وضعیت نارسائی دریچه میترال می گویند.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

علائم افتادگی دریچه میترال

با اینکه افتادگی دریچه میترال اختلالی مادام العمر است اما بسیاری از افراد مبتلا به این وضعیت، هیچ گونه علائمی ندارند. هنگامی که این وضعیت در این افراد تشخیص داده می شود، ممکن است از اینکه مبتلا به این وضعیت قلبی هستند شوکه شوند.

رخ دادن علائم و نشانه ها ممکن است به دلیل پس زده شدن خون به واسطه ی دریچه (نارسائی دریچه) باشد. علائم پرولاپس دریچه میترال می توانند در افراد مختلف به طور گسترده ای متفاوت باشند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب شدید یا غیرعادی (آریتمی قلبی)
 •  احساس سرگیجه یا سبکی سر
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس، معمولا در وضعیت خوابیده به حالت صاف یا در حین فعالیت فیزیکی اتفاق می افتد.
 • خستگی
 • درد قفسه سینه که علت آن سکته ی قلبی یا بیماری عروق کرونری نیست.

درمان درد قفسه سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار درد در قفسه ی سینه خود هستید و از اینکه این وضعیت حمله قلبی است یا خیر اطمینان ندارید، فورا به دنبال مراقبت پزشکی اورژانسی باشید. اگر قبلا تشخیص داده شده که به افتادگی دریچه میترال مبتلا هستید در صورت بدتر شدن علائمتان به پزشکتان مراجعه کنید.

عوامل ایجادکننده افتادگی دریچه میترال

هنگامی که قلب به خوبی کار می کند، دریچه میترال هنگام انقباض کامل بطن چپ بسته می شود و از پس زده شدن خون به محفظه ی بالایی و چپ قلب (دهلیز چپ) جلوگیری می کند. اما در برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه قلب، یکی از برگچه های دریچه میترال یا هر دوی آن ها هر باری که قلب منقبض می شود مانند یک چتر نجات به درون دهلیز چپ تحدب پیدا می کند.

این تحدب یا برآمدگی می تواند مانع محکم بسته شدن دریچه شود. وضعیتی را که خون به واسطه ی دریچه پس زده می شود نارسائی دریچه میترال می گویند. اگر تنها مقدار کمی از خون به داخل دهلیز چپ پس زده شود ممکن است مشکلی ایجاد نکند. نارسائی شدید تر دریچه میترال می تواند سبب علائمی از جمله تنگی نفس، خستگی یا احساس سبکی سر شود. نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک – مورمور است.

هنگامی که متخصص قلب به وسیله ی گوشی به قلب فرد گوش می دهد، او ممکن است صدایی کلیک مانند هنگام برآمده شدن برگچه های دریچه بشنود که پس از این صدای مور مور مانندی که ناشی از برگشت خون به درون بطن است شنیده می شود. دیگر نام هائی که برای تعریف افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) به کار می روند شامل موارد زیر می شوند :

 • سندرم بارلو
 • سندرم شلی دریچه قلب
 • سندرم موج داشتن دریچه میترال
 • بیماری میگزوماتوس دریچه میترال

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

افتادگی دریچه میترال می تواند در هر فردی و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال بیشتر در مردان بالای 50 سال به وقوع می پیوندند. افتادگی دریچه میترال می تواند به صورت خانوادگی باشد و با چندین وضعیت دیگر مانند: سندرم مارفان، سندرم اتنر دانلوس، ناهنجاری ابستین، دیستروفی عضلانی،  بیماری گریوز و  اسکولیوزیس یا کژپشتی مرتبط باشد.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

عوارض افتادگی دریچه میترال

با اینکه بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ گاه دچار مشکل نمی شوند اما عوارضی در این افراد می توانند رخ دهند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

❇ نارسائی دریچه میترال

 شایع ترین عارضه، وضعیتی است که در آن دریچه، خون را به درون دهلیز چپ پس می زند. مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا خطر نارسائی دریچه میترال را افزایش می دهد. اگر نارسائی شدید باشد، ممکن است فرد برای ترمیم یا تعویض دریچه جهت جلوگیری از نارسائی قلبی به جراحی نیاز داشته باشد.

👈مطلب مرتبط: علائم نارسایی دریچه میترال چیست ؟ نارسایی دریچه میترال چه عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

نارسایی دریچه میترال

❇ مشکلات ریتمی قلب (آریتمی ها)

ریتم های غیرعادی قلب بیشتر در محفظه های بالائی قلب رخ می دهند. این بی نظمی ها می توانند آزار دهنده باشند اما معمولا تهدید کننده ی زندگی فرد نیستند.

افراد مبتلا به نارسائی یا تغییر شکل شدید دریچه میترال، بیشترین خطر مبتلا شدن به مشکلات ریتمی قلب را دارند که این مشکلات می توانند جریان خون در قلب را نیز تحت تاثر قرار دهند.

❇ عفونت دریچه قلب (اندوکارتیدیس)

 داخل قلب توسط لایه ای نازک به نام اندوکاردیوم پوشیده شده است. عفونت این لایه داخلی را اندوکارتیدیس می نامند. غیرعادی بودن دریچه میترال احتمال مبتلا شدن به اندوکارتیدیسی که عامل باکتریایی دارد را افزایش می دهد.

این عفونت می تواند سبب آسیب بیشتر به دریچه شود. ممکن است برای افراد در معرض خطر شدید اندوکارتیدیس جهت کاهش خطر عفونت، قبل از اینکه فرایند های مشخص پزشکی و مربوط به دندان (عفونت های دندانی که به قلب ربط پیدا می کنند) انجام شوند آنتی بیوتیک تجویز شود.

پیشگیری از پرولاپس دریچه میترال

نمی توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد. هر چند که، می توان احتمال ایجاد یا گسترش عوارض مرتبط با این وضعیت را از طریق مصرف داروها (در صورتی که داروئی تجویز شده باشد) به گونه ای که توصیه شده است کاهش داد.

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشکان ممکن است افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند. پزشک معمولا افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب از طریق گوشی پزشکی در حین معاینه ی فیزیکی تشخیص می دهد.

اکوکاردیوگرافی

اگر فرد دچار افتادگی دریچه میترال باشد، پزشک ممکن است صدایی کلیک مانند بشنود که در این وضعیت شایع است. پزشک ممکن است سوفل های قلبی (صداهای غیر عادی قلب) را بشنود که این صدا ها می توانند ناشی از نارسائی دریچه میترال (درصورت داشتن نارسائی) باشند.

دیگر آزمایشاتی که می توانند جهت ارزیابی قلب مورد استفاده قرار گیرند ممکن است شامل موارد زیر شوند:

❇اکوی قلب یا اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام معمولا جهت تایید تشخیص و تعیین شدت وضعیت فرد انجام می شود. اکوکاردیوگرام روشی غیر تهاجمی است که از طریق امواج فراصوت قلب را ارزیابی می کند.

این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت ایجاد تصاویری از قلب فرد استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا عبور جریان خون از دریچه میترال فرد را مشاهده کرده و مقدار پس زده شده ی خون را اندازه گیری کنند.

ممکن است فرد تست اکوی قلبی ترانس ازوفاژیال را نیز انجام دهد. در این آزمایش پزشک لوله ای انعطاف پذیر به همراه وسیله ای کوچک (مبدل) که به لوله وصل است را به داخل حلق و تا پایین مری (مجرایی که پشت دهان را به معده متصل می کند) می فرستد. از آن نقطه، مبدل می تواند جایگذاری شود تا تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب فرد به دست آورد.

👈 مطلب مرتبط: جهت آشنایی با انواع اکوی قلبی، خطرات و عوارض انواع اکوی قلب و آمادگی برای انجام اکوکاردیوگرافی قلب برروی لینک زیر کلیک کنید.
اکوی قلب

❇ عکس اشعه ایکس از قفسه سینه

عکس اشعه ایکس تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی فرد نشان می دهد و می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند. این روش در صورتی که قلب بزرگ شده باشد آن را نشان می دهد.

نوار قلب

❇ الکتروکاردیوگرام (ECG)

 در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین قطعاتی بر روی سینه فرد قرار می دهد تا امواج الکتریکی که ضربان قلب را ایجاد می کنند را ثبت کند. الکتروکاردیوگرام این سیگنال های الکتریکی را ثبت کرده و می تواند به پزشک در شناسایی بی نظمی های ریتمی و ساختاری قلب از جمله افتادگی دریچه میترال کمک کند.

❇ آزمایش استرس

پزشک ممکن است یک آزمایش استرس برای پی بردن به اینکه آیا غیرعادی بودن دریچه میترال توانایی فرد در ورزش کردن را محدود می کند یا خیر انجام دهد. در یک آزمایش استرس، فرد ورزش کرده و یا داروهایی مشخص را مصرف می کند تا ضربان قلبش افزایش یابد و قلبش شدید تر کار کند. همچنین فرد ممکن است آزمایش استرس را برای تعیین اینکه مبتلا به وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونری هست یا خیر انجام دهد.

 ❇رگ نگاری عروق قلبی یا آنژیوگرام کرونری

این نوع از لوله گذاری قلبی از تصویر برداری اشعه ایکس جهت مشاهده عروق خونی قلب استفاده می کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه قلب استفاده نمی شود اما ممکن است هنگامی که فرد در حال آزمایش دادن برای تشخیصی دیگر است این موضوع را نشان دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک رگ نگاری و لوله گذاری قلبی را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شدت وضعیت توصیه کند. در روش لوله گذاری قلبی، پزشک یک لوله را در رگی از کشاله ران (شریان رانی) یا مچ دست (شریان رادیال) وارد می کند. لوله سپس تا به درون عروق خونی قلب فرستاده می شود.

👈 مطلب مرتبط: آنژیوگرافی قلب چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟ عوارض آنژیوگرافی قلب چیست؟ برای یافتن پاسخ پرسش ها، برروی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوگرافی

آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، مخصوصا افرادی که علائمی نشان نمی دهند نیازی به درمان ندارند. اگر فرد نارسایی دریچه میترال داشته، اما علائم را نداشته باشد پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد به او توصیه کند که معایناتی متوالی را انجام دهد تا وضعیت او پایش شود.

هر چند که، اگر فرد علائم را داشته باشد و مقداری قابل توجه از جریان خون از طریق دریچه میترال پس زده شود پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد مصرف دارو یا جراحی را توصیه کند.

❇ قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دارای علائم باشد پزشک ممکن است داروهایی معین را برای درمان درد قفسه سینه مرتبط با افتادگی دریچه میترال، بی نظمی های ریتمی قلب یا عوارض دیگر تجویز کند. برخی دارو هایی که ممکن است تجویز شوند شامل موارد زیر هستند:

دارو

☑ بتا بلاکر ها

این داروها به جلوگیری از تپش های غیر عادی قلب به واسطه ی آرام و ضعیف کردن ضربان قلب که منجر به کاهش فشار خون می شود کمک می کنند. بتا بلاکر ها نیز کمک می کنند تا عروق خونی استراحت کرده و منبسط شوند تا عبور جریان خون بهبود یابد.

☑ دیورتیک ها یا ادرار آور ها

پزشک ممکن است قرص های ادرار آور جهت کاهش مایعات بر روی ریه ها تجویز کند.

☑ داروهای ریتم قلب

پزشک ممکن است داروی ضد بی نظمی ریتم قلب مانند فلکاینید (تامبوکور)، آمیودارون (کوردارون، پاسرون) و پروپافنون (ریتمول، ریتمول اس آر) تجویز کند. داروهای ضد بی نظمی ریتم قلب به کنترل ریتم قلب از طریق عادی سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب کمک می کنند.

☑ آسپرین

اگر فرد مبتلا به افتادگی دریچه میترال باشد و سابقه ی سکته مغزی را داشته باشد پزشک ممکن است جهت کاهش خطر لخته های خونی آسپرین تجویز کند.

☑ داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون)

این داروها ازجمله وارفارین (کومادین)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آبیکسابان (الیکوئیس) و ادوکسابان (ساوایسا) در صورتی که فرد ریتم های قلبی غیر عادی مانند فیبریلاسیون شریانی داشته باشد از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. اگر فرد فیبریلاسیون شریانی، سابقه ی نارسائی قلبی یا سابقه ی سکته مغزی داشته باشد پزشک ممکن است استفاده از این دارو ها را پیشنهاد دهد. این دارو ها می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، با این حال، این دارو ها باید دقیقا به گونه ای که تجویز شده اند مصرف شوند.

❇ جراحی افتادگی دریچه میترال

گرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به جراحی ندارند اما در صورتی که فرد نارسایی شدید دریچه میترال با یا بدون وجود علائم داشته باشد پزشک ممکن است درمان جراحی را پیشنهاد دهد. نارسایی شدید دریچه میترال می تواند در نهایت به نارسائی قلبی و بازداشتن قلب از پمپاژ موثر خون ختم شود. اگر نارسائی طولانی مدت شود، قلب ممکن است ضعیف تر از آن شود که بتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

جراحی دریچه میترال

اگر پزشک جراحی را پیشنهاد داد، او ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه میترال را پیشنهاد کند. ترمیم یا تعویض دریچه میترال می تواند با استفاده از عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی صورت گیرد. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر و دوره ی بهبود کوتاه تر نسبت به عمل قلب باز و احتمالا از دست دادن خون کمتر می شود.

☑ ترمیم دریچه

ترمیم دریچه میترال یک عمل جراحی است که همان دریچه قلب فرد را حفظ می کند. برای اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، این روش درمانی جراحی برای تصحیح این وضعیت ترجیح داده می شود. دریچه میترال شامل دو زبانه مثلثی شکل می شود که از جنس بافتی به نام برگچه یا لت تشکیل شده اند. برگچه ها ی دریچه میترال به واسطه ی حلقه ای به نام آنولوس به عضله ی قلب متصل می شوند. جراح می تواند جهت رفع پس زده شدن خون شکل اصلی دریچه را تغییر دهد. (والولوپلاستی) جراحان می توانند از طریق متصل کردن دوباره ی برگچه های دریچه یا با بریدن بافت اضافی دریچه، دریچه را ترمیم کنند تا برگچه ها بتوانند محکم بسته شوند. گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل تنگ کردن یا تعویض حلقه ی آنولوس می شود. به این عمل آنولوپلاستی گفته می شود. مهم است تا اطمینان حاصل کنید که جراح شما در ترمیم دریچه میترال تبحر دارد.

☑ تعویض دریچه

در صورتی که ترمیم دریچه ممکن نباشد جراح ممکن است تعویض دریچه انجام دهد. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده با یک دریچه ی مصنوعی (از جنس پروتز) تعویض می شود. دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند. دریچه های مکانیکی ممکن است مدت طولانی دوام بیاورند. هر چند که، اگر فرد دریچه مکانیکی داشته باشد، جهت جلوگیری از تشکیل لخته های خون بر روی دریچه باید تا آخر عمر دارویی ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) مصرف کند. اگر یک لخته خون بر روی دریچه تشکیل شود و در جریان خون آزاد شود ممکن است به مغز رفته و سبب سکته مغزی شود.

دریچه های بافتی از بافت های بدن (دریچه قلب) حیواناتی مانند خوک یا گاو ساخته شده اند. این نوع از دریچه ها تحت عنوان بیوپروتزها نامیده می شوند. این دریچه ها ممکن است در طول زمان پاره شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. هر چند که، مزیت این دریچه بافتی این است که فرد مجبور نیست در دراز مدت از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کند.

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک های به ندرت تجویز شده

پزشکان قبلا پیشنهاد می کردند که برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال قبل از انجام فرایند های پزشکی و مربوط به دندان جهت جلوگیری از اندوکارتیدیس یا التهاب لایه ی داخلی قلب آنتی بیوتیک هایی را مصرف کنند که امروزه دیگر توصیه نمی شود. به گفته ی انجمن قلب آمریکا، در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال دیگر نیازی به آنتی بیوتیک ها ندارند. با این حال، اگر به شما گفته شد که قبل از انجام هرگونه فرایند و روشی آنتی بیوتیک مصرف کنید، ضروری بودن آن را با پزشکتان بررسی کنید.

درمان های احتمالی آینده

محققان در حال مطالعه ی تکنیک های جدید جهت ترمیم یا تعویض دریچه به واسطه ی یک لوله (کاتتر) که از طریق یک رگ خونی در کشاله ران به قلب فرستاده می شود هستند.

سبک زندگی و درمان های خانگی افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال زندگی هایی عادی، پربار و عاری از هرگونه علائم دارند. پزشکان عموما اعمال محدودیت بر سبک زندگی یا هر گونه محدود سازی ورزش شخصی یا برنامه غذایی را پیشنهاد نمی کنند. با اینحال، از پزشکتان در مورد توصیه های او درباره ی تغییرات در سبک زندگی سوال کنید.

اگر نارسایی شدید دریچه قلب داشته باشید، پزشکتان ممکن است محدودیت های ورزشی معینی را توصیه کند. پزشک شما ممکن است ویزیت های متوالی و عادی برای ارزیابی وضعیت شما را پیشنهاد دهد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

5 (100%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.من ی خانم ۲۷ساله هستم که مشکل افتادگی دریچه میترال دارم...ی مدت دارومصرف کردم ..الان دوساله مصرف نمیکنم...ب دلیل ی سری مشکلات نمیتونم دکتربرم...تپش قلبم بالاس...والان حدودوهفته اس خیلی قلبم تیرمیکشه ...گاهی ی چیزاندازه گردوحس میکنم ازسمت قلبم حرکت میکنه ب سمت سینه...ازروی پوست هم دیده میشه...وقتی حرکت میکنه ازدردمیخوام جون بدم انگار...ممنون میشم اگه بشه بگین دلیلش چی میتونه باشه.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   متوجه چیزی که فرمودید حرکت میکنه نشدم
   در صورت درد توصیه می کنم که از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم دو بار در روز کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم هر شب قبل از خواب و ایبوپروفن ۲۰۰ میلی گرم سه بار در روز استفاده بفرمایید.
   میتوانید حضوری برای معاینه بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر حنانه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون به خیر
  دختری هستم ۲۷ ساله تو آزمایشگاه کار میکنم
  از سال ۹۴ متوجه شدم که افتادگی خفیف دریچه ی میترال دارم
  چند وقتی هست که کلاس ورزش TRX میرم ؛ جناب دکتر با توجه به وضعیتم اشکال نداره ورزش قدرتی کار میکنم ؟ در حین ورزش و بعدش مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که مشکلی مشاهده نکردید، جای نگرانی وجود ندارد.

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر، من ۴ ساله افتادگی دریچه میترال دارمتو اکو هم نشون دادن نارسایی خفیف. دکتر اول بهم پروپرانل داد خوب نشدم متورال داد خوب نشدم.دردی ندارم فقط شبا خوابیدنی یا در روز وقتی که استرس دارم قلبم نامنظم و بعضی وقتا به صورتی که چند لحظه قلب وایسه بعد شروع به تپیدن کنه دارم. رفتم پیش دکتر دبگه بهم آسنترا50داد روزی یه بار پروپروانول10 صبح بکی شب یکی خیلی حالمو نسبت به قبل بهتر کرده ولی هر از گاهی اذیت میشم باز. موقعی که سرما مبخورم قرص سرما خوردگی که مصرف میکنم تپش قلبم بالا میره حمله قلبی بهم دست میده .کلا اون حال نصفی ای خوبی هم که داشتم از بین میره تا وقتی که قرص استامینیفون رو قطع کنم. خواهشا بگید چیکار باید بکنم، مخصوصا قرصایی که دارم مصرف میکنم خوبه یا نه.اگه قرص جایگزین بهتری مد نظرتون هست ممنون میشم بگید.اینم بگم که کلا آدم استرسی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال بسیار زیاد علائمی که اشاره فرمودید به علت پرولاپس میترال نیست توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعت انجام دهید

 • تصویر کاربر سعیده چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من خانم 26 ساله هستم
  دوتا از دریچه های قلبم افتاده ،چند روز هست در خواب قفسه سینم قفل میشه و نفسم بند میاد،و احساس سنگینی در قلبم دارم
  و هر روز درد میکشم ،بنظرتون مشکل من جدی شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   سریع تر به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من امروزرفتم اکو دادم دکتر گف افتادگی خفیف یا شلی دریچه میتراله و برام پروپرانول و کلردیازپوکساید تجویز کردن سوال اولم اینه ک عوارض جدی ندارن این داروها؟سه چهار شبه نفسم بالا نمیادوسط قفسه سینم میسوزه قبلا گاهی اینجوری میشدم اما الان این دو سه روز مداوم.. این دارو ها برای درد موثره؟تا اخر عمر این درد باهام هس؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   این داروها هم مثل هر داروی دیگری دچار عوارض خاص خود هستند ولی این عوارض تا حدود زیادی جدی نیست
   متاسفانه توضیحات ارائه شده در مورد درد قفسه سینه کافی نیست و شما رو برای پاسخ به این سوال به پاسخ سوالات مشابه ارجاع می دهم

 • تصویر کاربر نغمه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا کسی که بر اثر شیمی درمانی شدید دریچه قلبش پاره شده باشد ریه اش اب می اورد؟یا دست وپاش ورم می کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   پارگی دریچه از عوارض شیمی درمانی نیست ولی پارگی دریچه می‌تواند منجر به تجمع مایع در فضای جنب و بافت ریه و تورم دست و پا شود

 • تصویر کاربر راضیه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من19سالمه یه مدت حس میکردم ضربان قلبم خیلی بالاست و قفسه سینم هم تیر میکشید
  دکتر رفتم ضربان قلبم 150تا160بود افتادگی دریچه میترال هم داشتم پرانول 10تجویز کردن.. اصلا خوب نبود هیچ نفس تنگی شدیدی هم گرفتم سرگیجه بی‌حالی خستگی و.. حالامتورال 48استفاده میکنم بازم تاثیر آنچنانی نداره.. همچنان نفس تنگی سرگیجه و.. رو دارم بازم برام اکو و هولتر نوشتن به نظرشما امکانش هست که به عمل ترمیم افتادگی دریچه نیاز داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نیاز به جراحی تابع شدت نارسایی دریچه است و در موارد خفیف تا متوسط نیاز به اقدام خاصی از سوی شما نیست

 • تصویر کاربر Kian چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Shahram Zare:
  باسلام من چند وقت پیش بعد از اکو دکتر گفت یه کم افتادگی دریچه میترال دارم ولی دیگه هیچ توضیحی راجب بیماریم نداد میخاستم بدونم آیا بیماریم خطرناکه دچار نارسایی هستم ؟ بیماریم پیشرفت میکنه یا نه من هر چند وقت یکبار باید اکو کنم ؟فعلا علامتی هم ندارم عکس اکو رو براتون میفرستم 30سالمه پسرم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بنا به توضیحات گزارش اکو شما مبتلا به پرولاپس خفیف با نارسایی دریچه بسیار کم هستید که در مجموع جای نگرانی وجود ندارد و احتمال پیشرفت هم خیلی کم هست و هر دو سال یک بار اکو را تکرار کنید

 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دختر ۲سالش بودوزن گیری نداشت زیادمریض میشد دکترقلب رفتن گفت باید انژیو بشه موقع تولد رگ قلب ریه بسته نشده باید بسته بشه بعد گفت افتادگی دریچهداره دخت الان باز وزن کم داره لاغره گم خونی داره بعدها مشکل بدترنشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت وجود شریان اضافه و ارتباط غیر طبیعی بین شریان ریوی و آئورت نیاز به بسته شدن این رگ به وسیله چتر یا کویل هست و به بهبود وضعیت ایشان کمک خواهد کرد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پزشک بهم گفت نرمی دریچه قلب داری درد شدیدی تو قسمت پشت شونه چپ و طرف چپ سر و گردن دارم چون رشتمم تربیت بدنی هست ورزش هم تا جایی که میتونم انجام میدم 19سالم هست بنظرتون نیاز به عمل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر نیاز به جراحی ندارید و در صورتی که همراه با نارسایی نباشه تکرار اکو هر ۲ یا ۳ سال کافیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر