آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

در قسمت چپ قلب دو حفره وجود دارد، دهلیز چپ و بطن چپ. دریچه میترال بین این دو قرار دارد. وقتی دریچه میترال به طور کامل بسته نشود، افتادگی دریچه میترال رخ می دهد.

افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) گاهی منجر به پس زده شدن خون به داخل دهلیز چپ می شود که به این وضعیت نارسائی دریچه میترال می گویند.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

علائم پرولاپس دریچه میترال

با اینکه افتادگی دریچه میترال اختلالی مادام العمر است اما بسیاری از افراد مبتلا به این وضعیت، هیچ گونه علائمی ندارند. هنگامی که این وضعیت در این افراد تشخیص داده می شود، ممکن است از اینکه مبتلا به این وضعیت قلبی هستند شوکه شوند.

رخ دادن علائم و نشانه ها ممکن است به دلیل پس زده شدن خون به واسطه ی دریچه (نارسائی دریچه) باشد. علائم پرولاپس دریچه میترال می توانند در افراد مختلف به طور گسترده ای متفاوت باشند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب شدید یا غیرعادی (آریتمی قلبی)
 •  احساس سرگیجه یا سبکی سر
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس، معمولا در وضعیت خوابیده به حالت صاف یا در حین فعالیت فیزیکی اتفاق می افتد.
 • خستگی
 • درد قفسه سینه که علت آن سکته ی قلبی یا بیماری عروق کرونری نیست.

درمان درد قفسه سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار درد در قفسه ی سینه خود هستید و از اینکه این وضعیت حمله قلبی است یا خیر اطمینان ندارید، فورا به دنبال مراقبت پزشکی اورژانسی باشید. اگر قبلا تشخیص داده شده که به افتادگی دریچه میترال مبتلا هستید در صورت بدتر شدن علائمتان به پزشکتان مراجعه کنید.

علت افتادگی دریچه میترال

هنگامی که قلب به خوبی کار می کند، دریچه میترال هنگام انقباض کامل بطن چپ بسته می شود و از پس زده شدن خون به محفظه ی بالایی و چپ قلب (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

در برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه قلب، یکی از برگچه های دریچه میترال یا هر دوی آن ها هر باری که قلب منقبض می شود مانند یک چتر نجات به درون دهلیز چپ تحدب پیدا می کند.  این تحدب یا برآمدگی می تواند مانع محکم بسته شدن دریچه شود. وضعیتی را که خون به واسطه ی دریچه پس زده می شود نارسائی دریچه میترال می گویند.

اگر تنها مقدار کمی از خون به داخل دهلیز چپ پس زده شود ممکن است مشکلی ایجاد نکند. نارسائی شدید تر دریچه میترال می تواند سبب علائمی از جمله تنگی نفس، خستگی یا احساس سبکی سر شود. نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک – مورمور است.

هنگامی که متخصص قلب به وسیله ی گوشی به قلب فرد گوش می دهد، او ممکن است صدایی کلیک مانند هنگام برآمده شدن برگچه های دریچه بشنود که پس از این صدای مور مور مانندی که ناشی از برگشت خون به درون بطن است شنیده می شود.

دیگر نام هائی که برای تعریف افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) به کار می روند شامل موارد زیر می شوند :

 • سندرم بارلو
 • سندرم شلی دریچه قلب
 • سندرم موج داشتن دریچه میترال
 • بیماری میگزوماتوس دریچه میترال

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است

افتادگی دریچه میترال می تواند در هر فردی و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال بیشتر در مردان بالای ۵۰ سال به وقوع می پیوندند.

افتادگی دریچه میترال می تواند به صورت خانوادگی باشد و با چندین وضعیت دیگر مانند: سندرم مارفان، سندرم اتنر دانلوس، ناهنجاری ابستین، دیستروفی عضلانی،  بیماری گریوز و  اسکولیوزیس یا کژپشتی مرتبط باشد.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

افتادگی دریچه میترال و ورزش

بسیاری از ورزشکارانی که پس از تست ورزش، متوجه می شوند که پرولاپس دریچه میترال دارند، دچار ترس می شوند. دکتر یزدانخواه در مورد محدودیت ورزش و بدنسازی برای بیماران مبتلا به پرولاپس دریچه میترال این گونه توضیح دادند:

در صورتی که بیمار به پرولاپس خفیف دریچه میترال قلب مبتلا باشد، محدودیتی برای ورزش های ایزومریک و ایروبیک ندارد، از آنجایی که احتمال پیشرفت این مشکل کم است، جای نگرانی وجود ندارد.
در صورت تشخیص نارسائی دریچه، فرد باید تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار گیرد و از ورزش سنگین منع می شود.

عوارض افتادگی دریچه میترال قلب

با اینکه بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ گاه دچار مشکل نمی شوند اما عوارضی در این افراد می توانند رخ دهند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

۱. نارسائی دریچه میترال

 شایع ترین عارضه، وضعیتی است که در آن دریچه، خون را به درون دهلیز چپ پس می زند. مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا خطر نارسائی دریچه میترال را افزایش می دهد. اگر نارسائی شدید باشد، ممکن است فرد برای ترمیم یا تعویض دریچه جهت جلوگیری از نارسائی قلبی به جراحی نیاز داشته باشد.

👈مطلب مرتبط: علائم نارسایی دریچه میترال چیست ؟ نارسایی دریچه میترال چه عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

نارسایی دریچه میترال

۲. مشکلات ریتمی قلب (آریتمی ها)

ریتم های غیر عادی قلب بیشتر در محفظه های بالائی قلب رخ می دهند. این بی نظمی ها می توانند آزار دهنده باشند اما معمولا تهدید کننده ی زندگی فرد نیستند.

افراد مبتلا به نارسائی یا تغییر شکل شدید دریچه میترال، بیشترین خطر مبتلا شدن به مشکلات ریتمی قلب را دارند که این مشکلات می توانند جریان خون در قلب را نیز تحت تاثر قرار دهند.

۳. عفونت دریچه قلب (اندوکارتیدیس)

 داخل قلب توسط لایه ای نازک به نام اندوکاردیوم پوشیده شده است. عفونت این لایه داخلی را اندوکارتیدیس می نامند. غیرعادی بودن دریچه میترال احتمال مبتلا شدن به اندوکارتیدیسی که عامل باکتریایی دارد را افزایش می دهد.

این عفونت می تواند سبب آسیب بیشتر به دریچه شود. ممکن است برای افراد در معرض خطر شدید اندوکارتیدیس جهت کاهش خطر عفونت، قبل از اینکه فرایند های مشخص پزشکی و مربوط به دندان (عفونت های دندانی که به قلب ربط پیدا می کنند) انجام شوند آنتی بیوتیک تجویز شود.

پیشگیری از پرولاپس دریچه میترال

نمی توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد. هر چند که، می توان احتمال ایجاد یا گسترش عوارض مرتبط با این وضعیت را از طریق مصرف داروها (در صورتی که داروئی تجویز شده باشد) به گونه ای که توصیه شده است کاهش داد.

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشکان ممکن است افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند. پزشک معمولا افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب از طریق گوشی پزشکی در حین معاینه ی فیزیکی تشخیص می دهد.

اکوکاردیوگرافی برای تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دچار افتادگی دریچه میترال باشد، پزشک ممکن است صدایی کلیک مانند بشنود که در این وضعیت شایع است. پزشک ممکن است سوفل های قلبی (صداهای غیر عادی قلب) را بشنود که این صدا ها می توانند ناشی از نارسائی دریچه میترال (درصورت داشتن نارسائی) باشند.

دیگر آزمایشاتی که می توانند جهت ارزیابی قلب مورد استفاده قرار گیرند ممکن است شامل موارد زیر شوند:

۱. اکوی قلب یا اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام معمولا جهت تایید تشخیص و تعیین شدت وضعیت فرد انجام می شود. اکوکاردیوگرام روشی غیر تهاجمی است که از طریق امواج فراصوت قلب را ارزیابی می کند.

این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت ایجاد تصاویری از قلب فرد استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا عبور جریان خون از دریچه میترال فرد را مشاهده کرده و مقدار پس زده شده ی خون را اندازه گیری کنند.

ممکن است فرد تست اکوی قلبی ترانس ازوفاژیال را نیز انجام دهد. در این آزمایش پزشک لوله ای انعطاف پذیر به همراه وسیله ای کوچک (مبدل) که به لوله وصل است را به داخل حلق و تا پایین مری (مجرایی که پشت دهان را به معده متصل می کند) می فرستد. از آن نقطه، مبدل می تواند جایگذاری شود تا تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب فرد به دست آورد.

👈 مطلب مرتبط: جهت آشنایی با انواع اکوی قلبی، خطرات و عوارض انواع اکوی قلب و آمادگی برای انجام اکوکاردیوگرافی قلب برروی لینک زیر کلیک کنید.
اکوی قلب

۲. عکس اشعه ایکس از قفسه سینه

عکس اشعه ایکس تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی فرد نشان می دهد و می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند. این روش در صورتی که قلب بزرگ شده باشد آن را نشان می دهد.

نوار قلب

۳. الکتروکاردیوگرام (ECG)

 در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین قطعاتی بر روی سینه فرد قرار می دهد تا امواج الکتریکی که ضربان قلب را ایجاد می کنند را ثبت کند. الکتروکاردیوگرام این سیگنال های الکتریکی را ثبت کرده و می تواند به پزشک در شناسایی بی نظمی های ریتمی و ساختاری قلب از جمله افتادگی دریچه میترال کمک کند.

۴. آزمایش استرس

پزشک ممکن است یک آزمایش استرس یا همان تست ورزش قلب برای پی بردن به اینکه آیا غیرعادی بودن دریچه میترال توانایی فرد در ورزش کردن را محدود می کند یا خیر انجام دهد.

در یک آزمایش استرس، فرد ورزش کرده و یا داروهایی مشخص را مصرف می کند تا ضربان قلبش افزایش یابد و قلبش شدید تر کار کند. همچنین فرد ممکن است آزمایش استرس را برای تعیین اینکه مبتلا به وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونری هست یا خیر انجام دهد.

تست ورزش قلب - استرس تست

 آنژیوگرافی عروق کرونر

این نوع از لوله گذاری قلبی از تصویر برداری اشعه ایکس جهت مشاهده عروق خونی قلب استفاده می کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه قلب استفاده نمی شود اما ممکن است هنگامی که فرد در حال آزمایش دادن برای تشخیصی دیگر است این موضوع را نشان دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک رگ نگاری و لوله گذاری قلبی را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شدت وضعیت توصیه کند. در روش لوله گذاری قلبی، پزشک یک لوله را در رگی از کشاله ران (شریان رانی) یا مچ دست (شریان رادیال) وارد می کند. لوله سپس تا به درون عروق خونی قلب فرستاده می شود.

👈 مطلب مرتبط: آنژیوگرافی قلب چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟ عوارض آنژیوگرافی قلب چیست؟ برای یافتن پاسخ پرسش ها، برروی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوگرافی

ایا افتادگی دریچه میترال درمان دارد

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، مخصوصا افرادی که علائمی نشان نمی دهند نیازی به درمان ندارند. اگر فرد نارسایی دریچه میترال داشته، اما علائم را نداشته باشد پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد به او توصیه کند که معایناتی متوالی را انجام دهد تا وضعیت او پایش شود.

هر چند که، اگر فرد علائم را داشته باشد و مقداری قابل توجه از جریان خون از طریق دریچه میترال پس زده شود پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد مصرف دارو یا جراحی را توصیه کند.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دارای علائم باشد پزشک ممکن است داروهایی معین را برای درمان درد قفسه سینه مرتبط با افتادگی دریچه میترال، بی نظمی های ریتمی قلب یا عوارض دیگر تجویز کند. برخی دارو هایی که ممکن است تجویز شوند شامل موارد زیر هستند:

☑ بتا بلاکر ها

این داروها به جلوگیری از تپش های غیر عادی قلب به واسطه ی آرام و ضعیف کردن ضربان قلب که منجر به کاهش فشار خون می شود کمک می کنند. بتا بلاکر ها نیز کمک می کنند تا عروق خونی استراحت کرده و منبسط شوند تا عبور جریان خون بهبود یابد.

☑ دیورتیک ها یا ادرار آور ها

پزشک ممکن است قرص های ادرار آور جهت کاهش مایعات بر روی ریه ها تجویز کند.

☑ داروهای ریتم قلب

پزشک ممکن است داروی ضد بی نظمی ریتم قلب مانند فلکاینید (تامبوکور)، آمیودارون (کوردارون، پاسرون) و پروپافنون (ریتمول، ریتمول اس آر) تجویز کند. داروهای ضد بی نظمی ریتم قلب به کنترل ریتم قلب از طریق عادی سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب کمک می کنند.

☑ آسپرین

اگر فرد مبتلا به افتادگی دریچه میترال باشد و سابقه ی سکته مغزی را داشته باشد پزشک ممکن است جهت کاهش خطر لخته های خونی آسپرین تجویز کند. آسپیرین میتوان گفت از جمله بهترین دارو برای گشادی دریچه قلب است.

☑ داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون)

این داروها ازجمله وارفارین (کومادین)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آبیکسابان (الیکوئیس) و ادوکسابان (ساوایسا) در صورتی که فرد ریتم های قلبی غیر عادی مانند فیبریلاسیون شریانی داشته باشد از لخته شدن خون جلوگیری می کنند.

دارو

اگر فرد فیبریلاسیون شریانی، سابقه ی نارسائی قلبی یا سابقه ی سکته مغزی داشته باشد پزشک ممکن است استفاده از این دارو ها را پیشنهاد دهد. این دارو ها می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، با این حال، این دارو ها باید دقیقا به گونه ای که تجویز شده اند مصرف شوند.

☑ آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

پزشکان قبلا پیشنهاد می کردند که برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال قبل از انجام فرایند های پزشکی و مربوط به دندان جهت جلوگیری از اندوکارتیدیس یا التهاب لایه ی داخلی قلب آنتی بیوتیک هایی را مصرف کنند که امروزه دیگر توصیه نمی شود.

به گفته دکتر سعید یزدانخواه، در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال دیگر نیازی به آنتی بیوتیک ها ندارند.

با این حال، اگر به شما گفته شد که قبل از انجام هرگونه فرایند و روشی آنتی بیوتیک مصرف کنید، ضروری بودن آن را با پزشکتان بررسی کنید.

ایا گشادی دریچه میترال خفیف ومتوسط نیاز به جراحی دارد

گرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به جراحی ندارند اما در صورتی که فرد نارسایی شدید دریچه میترال با یا بدون وجود علائم داشته باشد پزشک ممکن است درمان جراحی را پیشنهاد دهد.

نارسایی شدید دریچه میترال می تواند در نهایت به نارسائی قلبی و بازداشتن قلب از پمپاژ موثر خون ختم شود. اگر نارسائی طولانی مدت شود، قلب ممکن است ضعیف تر از آن شود که بتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

جراحی افتادگی دریچه میترال

اگر پزشک جراحی را پیشنهاد داد، او ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه میترال را پیشنهاد کند. ترمیم یا تعویض دریچه میترال می تواند با استفاده از عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی صورت گیرد. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر و دوره ی بهبود کوتاه تر نسبت به عمل قلب باز و احتمالا از دست دادن خون کمتر می شود.

☑ ترمیم دریچه

ترمیم دریچه میترال یک عمل جراحی است که همان دریچه قلب فرد را حفظ می کند. برای اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، این روش درمانی جراحی برای تصحیح این وضعیت ترجیح داده می شود. دریچه میترال شامل دو زبانه مثلثی شکل می شود که از جنس بافتی به نام برگچه یا لت تشکیل شده اند.

برگچه ها ی دریچه میترال به واسطه ی حلقه ای به نام آنولوس به عضله ی قلب متصل می شوند. جراح می تواند جهت رفع پس زده شدن خون شکل اصلی دریچه را تغییر دهد.

والولوپلاستی - جراحی دریچه قلب و درمان افتادگی دریچه میترال

در والولوپلاستی جراحان می توانند از طریق متصل کردن دوباره ی برگچه های دریچه یا با بریدن بافت اضافی دریچه، دریچه را ترمیم کنند تا برگچه ها بتوانند محکم بسته شوند.

گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل تنگ کردن یا تعویض حلقه ی آنولوس می شود. به این عمل آنولوپلاستی گفته می شود. مهم است تا اطمینان حاصل کنید که جراح شما در ترمیم دریچه میترال تبحر دارد.

☑ تعویض دریچه

در صورتی که ترمیم دریچه ممکن نباشد جراح ممکن است تعویض دریچه انجام دهد. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده با یک دریچه ی مصنوعی (از جنس پروتز) تعویض می شود.

دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند. دریچه های مکانیکی ممکن است مدت طولانی دوام بیاورند. هر چند که، اگر فرد دریچه مکانیکی داشته باشد، جهت جلوگیری از تشکیل لخته های خون بر روی دریچه باید تا آخر عمر دارویی ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) مصرف کند.

اگر یک لخته خون بر روی دریچه تشکیل شود و در جریان خون آزاد شود ممکن است به مغز رفته و سبب سکته مغزی شود. دریچه های بافتی از بافت های بدن (دریچه قلب) حیواناتی مانند خوک یا گاو ساخته شده اند. این نوع از دریچه ها تحت عنوان بیوپروتزها نامیده می شوند.

این دریچه ها ممکن است در طول زمان پاره شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. هر چند که، مزیت این دریچه بافتی این است که فرد مجبور نیست در دراز مدت از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کند.

آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

درمان های احتمالی آینده

محققان در حال مطالعه ی تکنیک های جدید جهت ترمیم یا تعویض دریچه به واسطه ی یک لوله (کاتتر) که از طریق یک رگ خونی در کشاله ران به قلب فرستاده می شود هستند.

سبک زندگی و درمان های خانگی افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال زندگی هایی عادی، پربار و عاری از هرگونه علائم دارند. پزشکان عموما اعمال محدودیت بر سبک زندگی یا هر گونه محدود سازی ورزش شخصی یا برنامه غذایی را پیشنهاد نمی کنند. با این حال، از پزشک تان در مورد توصیه های او درباره ی تغییرات در سبک زندگی سوال کنید.

اگر نارسایی شدید دریچه قلب داشته باشید، پزشکتان ممکن است محدودیت های ورزشی معینی را توصیه کند. پزشک شما ممکن است ویزیت های متوالی و عادی برای ارزیابی وضعیت شما را پیشنهاد دهد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام من واقعا حس میکنم نیاز به درمان داره دریچه میترالم دارم چون علائمی مثل لرزش و حس بی حسی دست و شل بودن بدن و استرس الکی واختلال در زندگیم ایجاد کرده چون قبلا ورزش بدنسازی انجام میدادم الان تا یه چیز یکم سنگین بلند میکنم کل بدنم دچار لرزش میشه از وقتی که دچار پرولاپس دریچه میترال شدم.
  در ضمن من تو سایت دکتر حسن اکبری که تخصصش آسیب سلولی و طب سنتی هست خوندم که علت پرولاپس دریچه میترال بخاطر نفود آب و بلغم بر روی تمام سلول های بدن و ورم سلولی و در نتیجه ضعیف شدن سلولای بدن میشه و با اصلاح رژیم و حذف سردی درست میشه میخوام بدونم این تا چه حدی درست هستش؟
  در ضمن آزمایشم هم گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب علایم شما ناشی از پرولاپس دریچه میترال نیست و با توجه به عدم اطلاع از طب به اصطلاح سنتی در آن مورد اظهار نمیکنم
 • تصویر کاربر nasy یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. دختری39 ساله ام حدود دو سال پیش بعد از معاینه متخصص و گرفتن نوار قلب، متوجه شدم دچار شلی دریچه قلب هستم و حدود سه ماه قرص مصرف می کردم که به توصیه پزشک مربوطه به مرور دارو رو قطع کردم از ان زمان تا کنون مشکل خاصی نداشتم تا اینکه چند روز پیش به هنگام پاک کردن شیشه پنجره ها، ناگهان درد تیرکشنده ای به همان شکل دوسال پیش با شدت زیادی رو در سمت چپ درست زیر سینه و کمی مایل به سمت وسط احساس کردم به گونه ای که تنفسم دچار مشکل شد یعنی با نفس کشیدن (خصوصا نفس عمیق) درد بیشتر می شد و قادر به ادامه فعالیت نبودم و بالاجبار برای تسکین درد حدود 20 دقیقه دراز کشیده و استراحت کردم. الان یکی دو روزه که هنوز درد خفیفی در همون ناحیه دارم. البته چندماهی هم هست که موقع پیاده روی و بالا رفتن از پله نفس نفس می زنم اما دردی نداشتم. به نظر شما نیازی هست که مجددا برای بررسی به متخصص مراجعه کنم؟ آیا کسانی مثل من که این مشکل رو دارند امکان سنکوپ یا ایست قلبی در انها وجود داره؟ راستش این درد تیرکشنده کمی نگرانم کرده و نمی خوام غافلگیرم کنه. ممنونم که راهنمایی می کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از مسکن هایی نظیر ژلوفن استفاده کنید درد شما منشا قلبی ندارد و لذا از بابت سنکوپ و ایست قلبی دلیلی برای نگرانی نیست در صورت ادامه درد علیرغم مصرف مسکن جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق جهت بررسی های لازم مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  افتادگی خفیف دریچه میترال دارم و قرص پرانول ۱۰ دو نوبت میخورم.سوالم این میخوام ماه رمضان روزه بگیرم میتونم فقط یه نوبت قرص پرانول ۱۰ بخورم.
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً طوری برنامه کنید که قبل از ماه رمضان دارو را قطع کرده باشید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام.لطفا جواب اکو را ببینید وبفرمایید مشکل خاصی وجود دارد یاخیر ونیاز به درمان دارد. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پرولاپس میترال بهمراه مقدار ناچیزی از نارسایی دریچه گزارش شده است و نیاز به درمان خاصی ندارد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام. خواهشمند است با بررسی اکوی اینجانب بفرماییدمشکلی دارم یا خیر و اگر مشکلی دارم درمان آن چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی را نیز بفرستید
 • تصویر کاربر ملینا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ سالم دو هفته است که درد های قلبی خفیف و آزار دهنده ای دارم به پزشک متخصص که مراجعه کردم گفتند که شلی دریچه میترال دارم قرص پروپرانولول تجویز کردند ولی هیچگونه اثری نداشت و درد ها ادامه دارند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد ویژگیهای درد از جمله ارتباط آن با فعالیت، نفس عمیق کشیدن و خم شدن به جلو، استرس، غذا خوردن، وجود یا عدم وجود ریفلاکس مری توضیح بیشتری دهید.
  2. تصویر کاربر ملینا یکشنبه ۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   درد ثابتی داره یه وقت هایی بیشتر میشه ولی با تنفس و..تشدید نمیشه..اصلا هیچوقت اینجوری نبودم یه وقت هایی درد تو دست چپم بیشتر میشه حتی مچ دست وانگشتام هم درد میگیره درد مداومی داره وقتی می خوابم یکم بهتره ولی نه زیاد بعضی وقتا سنگینی میکنه یا حس ضعف توی قلبم دارم درد شدید نیست ولی خیلی آزار دهنده بیشتر تیر می کشه حتی وقتی آرومم هم درد داره حس میکنم وقتی غذا میخورم یکم بیشتر تیر میکشه ریفلاکس هم ندارم
  3. تصویر کاربر ملینا یکشنبه ۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   بعضی اوقات هم پشت کتفم درد میگیره اضطراب هم خیلی وقت ها دارم ولی به طوری کلی حس میکنم درد ثابتی داره بعضی وقتها هم حس خنکی تو قلبم داره
   بیشتر دردش به سمت پایین قلب و بازو وزیر بغل
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   درد شما منشا قلبی ندارد توصیه می‌کنم که ضمن مصرف پنتوپرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح با یکی از همکاران محترم متخصص طب فیزیکی نیز مشورت بفرمایید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  19سالم هست از زندگی ناامید شدم مابین قفسه سینه ضربان قلب رو حس میکنم و بسیار اشکار سمت چپ بایین سینه تیر میکشه و از استرس تمامی این مشکلات برام توی بنج ماه فشار عصبی زیادی بهم وارد شد وتمام مشکلات شروع شد یک زره از چیزی خوشحال یا یکم هیجانی میشم مابین قفسه سینه قلب میخواد از جاش در بیاد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۷ دی ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب از آسنترا و پروپرانولول استفاده بفرمایید و جهت ادامه درمان به یکی از همکاران محترم متخصص روانپزشکی مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید تو جواب سوالم راجب پرولاپس دریچه میترال گفتین عکس جواب اکوکاردیوگرافی بفرستین میشه یه شماره واتس اپ بدین بفرستم این جا بلد نیستم تصویر بفرستم خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   لطفاً به شماره واتس آپ 09056080635 بفرستید
 • تصویر کاربر رامین دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۳ سالمه نزدیک یه سال نیم هست استرس زیاد دارم سمت چپ من تیر میکشه از زیر قفسه سینه به سمت بالا رفتم دکتر گفت افتادگی دریچه قلب یا همان میترال هر وقتم به سمت چپ میخابم قلبم شروع به تیر کشیدن میکنه صدای قلبم زیاد میشه
  فقط قرص پرانول برام تجویز کرد ه چه کار کنم این استرسم کم بشه دیگه یه جوری شدم نمیتونم هیچ کاری کنم همیشه استرس ترس دارم که ازین بیشتر مشکل برام پیش نیاد یا وقتی کاری بکنم مشکل پیش بیاد ترس نمیزاره هیچ کاری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به توضیحات شما مبتلا به اختلال اضطرابی هستید که نیاز به درمان دارویی بعلاوه روان درمانی دارید لذا توصیه می‌کنم که جهت پیگیری درمان به یکی از همکاران محترم روانپزشک مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر نازنین پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  من ۵ماه پیش رفتم دکتر متخصص قلب اکو گرفتن گفتن یکی از دریچه های قلبت افتاده و بهم قرص پروپرانولول دادن اما الان علائمم بیشتر شده درد تو قفسه سینه دارم خیلی قلبم تیرمیکشه و نفس کشیدن برام سخت میشه واحساس سنگینی رو ناحیه سمت چپ سینم دارم و هنگام تیر کشیدم از زیر بغلم تیرش میکشه تا انگشتای دستم بعد سر و بی حس میشه میخاستم بپرسم مشکلش افتادگی هست یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که چند سال دارید و آیا ریسک فاکتورهای قلبی را دارید یا خیر و درد سینه شما با فعالیت ارتباطی دارد یا خیر
  2. تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   من ۲۲سالمه و کارم خیاطی هست و مدام نشسته هستم و غیر کاری ام موقع استراحت این علائم رو دارم...
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   درد شما منشأ قلبی ندارد.
  4. تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   ببخشید اقای دکتر این تیر کشیدگی قلب ک میزنه ب دست چپم علائم چیه
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   ممکن است مربوط به مهره‌های گردن و یا مشکلات اسکلتی عضلانی قفسه سینه و یا مفصل شانه باشد
  6. تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   خیلی ممنونم
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 7 ماه پیش)
   خواهش می کنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر