آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

در قسمت چپ قلب دو حفره وجود دارد، دهلیز چپ و بطن چپ. دریچه میترال بین این دو قرار دارد. وقتی دریچه میترال به طور کامل بسته نشود، افتادگی دریچه میترال رخ می دهد.

افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) گاهی منجر به پس زده شدن خون به داخل دهلیز چپ می شود که به این وضعیت نارسائی دریچه میترال می گویند.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

علائم پرولاپس دریچه میترال

با اینکه افتادگی دریچه میترال اختلالی مادام العمر است اما بسیاری از افراد مبتلا به این وضعیت، هیچ گونه علائمی ندارند. هنگامی که این وضعیت در این افراد تشخیص داده می شود، ممکن است از اینکه مبتلا به این وضعیت قلبی هستند شوکه شوند.

رخ دادن علائم و نشانه ها ممکن است به دلیل پس زده شدن خون به واسطه ی دریچه (نارسائی دریچه) باشد. علائم پرولاپس دریچه میترال می توانند در افراد مختلف به طور گسترده ای متفاوت باشند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب شدید یا غیرعادی (آریتمی قلبی)
 •  احساس سرگیجه یا سبکی سر
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس، معمولا در وضعیت خوابیده به حالت صاف یا در حین فعالیت فیزیکی اتفاق می افتد.
 • خستگی
 • درد قفسه سینه که علت آن سکته ی قلبی یا بیماری عروق کرونری نیست.

درمان درد قفسه سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار درد در قفسه ی سینه خود هستید و از اینکه این وضعیت حمله قلبی است یا خیر اطمینان ندارید، فورا به دنبال مراقبت پزشکی اورژانسی باشید. اگر قبلا تشخیص داده شده که به افتادگی دریچه میترال مبتلا هستید در صورت بدتر شدن علائمتان به پزشکتان مراجعه کنید.

علت افتادگی دریچه میترال

هنگامی که قلب به خوبی کار می کند، دریچه میترال هنگام انقباض کامل بطن چپ بسته می شود و از پس زده شدن خون به محفظه ی بالایی و چپ قلب (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

در برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه قلب، یکی از برگچه های دریچه میترال یا هر دوی آن ها هر باری که قلب منقبض می شود مانند یک چتر نجات به درون دهلیز چپ تحدب پیدا می کند.  این تحدب یا برآمدگی می تواند مانع محکم بسته شدن دریچه شود. وضعیتی را که خون به واسطه ی دریچه پس زده می شود نارسائی دریچه میترال می گویند.

اگر تنها مقدار کمی از خون به داخل دهلیز چپ پس زده شود ممکن است مشکلی ایجاد نکند. نارسائی شدید تر دریچه میترال می تواند سبب علائمی از جمله تنگی نفس، خستگی یا احساس سبکی سر شود. نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک – مورمور است.

هنگامی که متخصص قلب به وسیله ی گوشی به قلب فرد گوش می دهد، او ممکن است صدایی کلیک مانند هنگام برآمده شدن برگچه های دریچه بشنود که پس از این صدای مور مور مانندی که ناشی از برگشت خون به درون بطن است شنیده می شود.

دیگر نام هائی که برای تعریف افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) به کار می روند شامل موارد زیر می شوند :

 • سندرم بارلو
 • سندرم شلی دریچه قلب
 • سندرم موج داشتن دریچه میترال
 • بیماری میگزوماتوس دریچه میترال

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است

افتادگی دریچه میترال می تواند در هر فردی و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال بیشتر در مردان بالای ۵۰ سال به وقوع می پیوندند.

افتادگی دریچه میترال می تواند به صورت خانوادگی باشد و با چندین وضعیت دیگر مانند: سندرم مارفان، سندرم اتنر دانلوس، ناهنجاری ابستین، دیستروفی عضلانی،  بیماری گریوز و  اسکولیوزیس یا کژپشتی مرتبط باشد.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

افتادگی دریچه میترال و ورزش

بسیاری از ورزشکارانی که پس از تست ورزش، متوجه می شوند که پرولاپس دریچه میترال دارند، دچار ترس می شوند. دکتر یزدانخواه در مورد محدودیت ورزش و بدنسازی برای بیماران مبتلا به پرولاپس دریچه میترال این گونه توضیح دادند:

در صورتی که بیمار به پرولاپس خفیف دریچه میترال قلب مبتلا باشد، محدودیتی برای ورزش های ایزومریک و ایروبیک ندارد، از آنجایی که احتمال پیشرفت این مشکل کم است، جای نگرانی وجود ندارد.
در صورت تشخیص نارسائی دریچه، فرد باید تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار گیرد و از ورزش سنگین منع می شود.

عوارض افتادگی دریچه میترال قلب

با اینکه بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ گاه دچار مشکل نمی شوند اما عوارضی در این افراد می توانند رخ دهند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

۱. نارسائی دریچه میترال

 شایع ترین عارضه، وضعیتی است که در آن دریچه، خون را به درون دهلیز چپ پس می زند. مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا خطر نارسائی دریچه میترال را افزایش می دهد. اگر نارسائی شدید باشد، ممکن است فرد برای ترمیم یا تعویض دریچه جهت جلوگیری از نارسائی قلبی به جراحی نیاز داشته باشد.

👈مطلب مرتبط: علائم نارسایی دریچه میترال چیست ؟ نارسایی دریچه میترال چه عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

نارسایی دریچه میترال

۲. مشکلات ریتمی قلب (آریتمی ها)

ریتم های غیر عادی قلب بیشتر در محفظه های بالائی قلب رخ می دهند. این بی نظمی ها می توانند آزار دهنده باشند اما معمولا تهدید کننده ی زندگی فرد نیستند.

افراد مبتلا به نارسائی یا تغییر شکل شدید دریچه میترال، بیشترین خطر مبتلا شدن به مشکلات ریتمی قلب را دارند که این مشکلات می توانند جریان خون در قلب را نیز تحت تاثر قرار دهند.

۳. عفونت دریچه قلب (اندوکارتیدیس)

 داخل قلب توسط لایه ای نازک به نام اندوکاردیوم پوشیده شده است. عفونت این لایه داخلی را اندوکارتیدیس می نامند. غیرعادی بودن دریچه میترال احتمال مبتلا شدن به اندوکارتیدیسی که عامل باکتریایی دارد را افزایش می دهد.

این عفونت می تواند سبب آسیب بیشتر به دریچه شود. ممکن است برای افراد در معرض خطر شدید اندوکارتیدیس جهت کاهش خطر عفونت، قبل از اینکه فرایند های مشخص پزشکی و مربوط به دندان (عفونت های دندانی که به قلب ربط پیدا می کنند) انجام شوند آنتی بیوتیک تجویز شود.

پیشگیری از پرولاپس دریچه میترال

نمی توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد. هر چند که، می توان احتمال ایجاد یا گسترش عوارض مرتبط با این وضعیت را از طریق مصرف داروها (در صورتی که داروئی تجویز شده باشد) به گونه ای که توصیه شده است کاهش داد.

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشکان ممکن است افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند. پزشک معمولا افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب از طریق گوشی پزشکی در حین معاینه ی فیزیکی تشخیص می دهد.

اکوکاردیوگرافی برای تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دچار افتادگی دریچه میترال باشد، پزشک ممکن است صدایی کلیک مانند بشنود که در این وضعیت شایع است. پزشک ممکن است سوفل های قلبی (صداهای غیر عادی قلب) را بشنود که این صدا ها می توانند ناشی از نارسائی دریچه میترال (درصورت داشتن نارسائی) باشند.

دیگر آزمایشاتی که می توانند جهت ارزیابی قلب مورد استفاده قرار گیرند ممکن است شامل موارد زیر شوند:

۱. اکوی قلب یا اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام معمولا جهت تایید تشخیص و تعیین شدت وضعیت فرد انجام می شود. اکوکاردیوگرام روشی غیر تهاجمی است که از طریق امواج فراصوت قلب را ارزیابی می کند.

این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت ایجاد تصاویری از قلب فرد استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا عبور جریان خون از دریچه میترال فرد را مشاهده کرده و مقدار پس زده شده ی خون را اندازه گیری کنند.

ممکن است فرد تست اکوی قلبی ترانس ازوفاژیال را نیز انجام دهد. در این آزمایش پزشک لوله ای انعطاف پذیر به همراه وسیله ای کوچک (مبدل) که به لوله وصل است را به داخل حلق و تا پایین مری (مجرایی که پشت دهان را به معده متصل می کند) می فرستد. از آن نقطه، مبدل می تواند جایگذاری شود تا تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب فرد به دست آورد.

👈 مطلب مرتبط: جهت آشنایی با انواع اکوی قلبی، خطرات و عوارض انواع اکوی قلب و آمادگی برای انجام اکوکاردیوگرافی قلب برروی لینک زیر کلیک کنید.
اکوی قلب

۲. عکس اشعه ایکس از قفسه سینه

عکس اشعه ایکس تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی فرد نشان می دهد و می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند. این روش در صورتی که قلب بزرگ شده باشد آن را نشان می دهد.

نوار قلب

۳. الکتروکاردیوگرام (ECG)

 در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین قطعاتی بر روی سینه فرد قرار می دهد تا امواج الکتریکی که ضربان قلب را ایجاد می کنند را ثبت کند. الکتروکاردیوگرام این سیگنال های الکتریکی را ثبت کرده و می تواند به پزشک در شناسایی بی نظمی های ریتمی و ساختاری قلب از جمله افتادگی دریچه میترال کمک کند.

۴. آزمایش استرس

پزشک ممکن است یک آزمایش استرس یا همان تست ورزش قلب برای پی بردن به اینکه آیا غیرعادی بودن دریچه میترال توانایی فرد در ورزش کردن را محدود می کند یا خیر انجام دهد.

در یک آزمایش استرس، فرد ورزش کرده و یا داروهایی مشخص را مصرف می کند تا ضربان قلبش افزایش یابد و قلبش شدید تر کار کند. همچنین فرد ممکن است آزمایش استرس را برای تعیین اینکه مبتلا به وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونری هست یا خیر انجام دهد.

تست ورزش قلب - استرس تست

 آنژیوگرافی عروق کرونر

این نوع از لوله گذاری قلبی از تصویر برداری اشعه ایکس جهت مشاهده عروق خونی قلب استفاده می کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه قلب استفاده نمی شود اما ممکن است هنگامی که فرد در حال آزمایش دادن برای تشخیصی دیگر است این موضوع را نشان دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک رگ نگاری و لوله گذاری قلبی را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شدت وضعیت توصیه کند. در روش لوله گذاری قلبی، پزشک یک لوله را در رگی از کشاله ران (شریان رانی) یا مچ دست (شریان رادیال) وارد می کند. لوله سپس تا به درون عروق خونی قلب فرستاده می شود.

👈 مطلب مرتبط: آنژیوگرافی قلب چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟ عوارض آنژیوگرافی قلب چیست؟ برای یافتن پاسخ پرسش ها، برروی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوگرافی

ایا افتادگی دریچه میترال درمان دارد

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، مخصوصا افرادی که علائمی نشان نمی دهند نیازی به درمان ندارند. اگر فرد نارسایی دریچه میترال داشته، اما علائم را نداشته باشد پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد به او توصیه کند که معایناتی متوالی را انجام دهد تا وضعیت او پایش شود.

هر چند که، اگر فرد علائم را داشته باشد و مقداری قابل توجه از جریان خون از طریق دریچه میترال پس زده شود پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد مصرف دارو یا جراحی را توصیه کند.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دارای علائم باشد پزشک ممکن است داروهایی معین را برای درمان درد قفسه سینه مرتبط با افتادگی دریچه میترال، بی نظمی های ریتمی قلب یا عوارض دیگر تجویز کند. برخی دارو هایی که ممکن است تجویز شوند شامل موارد زیر هستند:

☑ بتا بلاکر ها

این داروها به جلوگیری از تپش های غیر عادی قلب به واسطه ی آرام و ضعیف کردن ضربان قلب که منجر به کاهش فشار خون می شود کمک می کنند. بتا بلاکر ها نیز کمک می کنند تا عروق خونی استراحت کرده و منبسط شوند تا عبور جریان خون بهبود یابد.

☑ دیورتیک ها یا ادرار آور ها

پزشک ممکن است قرص های ادرار آور جهت کاهش مایعات بر روی ریه ها تجویز کند.

☑ داروهای ریتم قلب

پزشک ممکن است داروی ضد بی نظمی ریتم قلب مانند فلکاینید (تامبوکور)، آمیودارون (کوردارون، پاسرون) و پروپافنون (ریتمول، ریتمول اس آر) تجویز کند. داروهای ضد بی نظمی ریتم قلب به کنترل ریتم قلب از طریق عادی سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب کمک می کنند.

☑ آسپرین

اگر فرد مبتلا به افتادگی دریچه میترال باشد و سابقه ی سکته مغزی را داشته باشد پزشک ممکن است جهت کاهش خطر لخته های خونی آسپرین تجویز کند. آسپیرین میتوان گفت از جمله بهترین دارو برای گشادی دریچه قلب است.

☑ داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون)

این داروها ازجمله وارفارین (کومادین)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آبیکسابان (الیکوئیس) و ادوکسابان (ساوایسا) در صورتی که فرد ریتم های قلبی غیر عادی مانند فیبریلاسیون شریانی داشته باشد از لخته شدن خون جلوگیری می کنند.

دارو

اگر فرد فیبریلاسیون شریانی، سابقه ی نارسائی قلبی یا سابقه ی سکته مغزی داشته باشد پزشک ممکن است استفاده از این دارو ها را پیشنهاد دهد. این دارو ها می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، با این حال، این دارو ها باید دقیقا به گونه ای که تجویز شده اند مصرف شوند.

☑ آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

پزشکان قبلا پیشنهاد می کردند که برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال قبل از انجام فرایند های پزشکی و مربوط به دندان جهت جلوگیری از اندوکارتیدیس یا التهاب لایه ی داخلی قلب آنتی بیوتیک هایی را مصرف کنند که امروزه دیگر توصیه نمی شود.

به گفته دکتر سعید یزدانخواه، در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال دیگر نیازی به آنتی بیوتیک ها ندارند.

با این حال، اگر به شما گفته شد که قبل از انجام هرگونه فرایند و روشی آنتی بیوتیک مصرف کنید، ضروری بودن آن را با پزشکتان بررسی کنید.

ایا گشادی دریچه میترال خفیف ومتوسط نیاز به جراحی دارد

گرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به جراحی ندارند اما در صورتی که فرد نارسایی شدید دریچه میترال با یا بدون وجود علائم داشته باشد پزشک ممکن است درمان جراحی را پیشنهاد دهد.

نارسایی شدید دریچه میترال می تواند در نهایت به نارسائی قلبی و بازداشتن قلب از پمپاژ موثر خون ختم شود. اگر نارسائی طولانی مدت شود، قلب ممکن است ضعیف تر از آن شود که بتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

جراحی افتادگی دریچه میترال

اگر پزشک جراحی را پیشنهاد داد، او ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه میترال را پیشنهاد کند. ترمیم یا تعویض دریچه میترال می تواند با استفاده از عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی صورت گیرد. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر و دوره ی بهبود کوتاه تر نسبت به عمل قلب باز و احتمالا از دست دادن خون کمتر می شود.

☑ ترمیم دریچه

ترمیم دریچه میترال یک عمل جراحی است که همان دریچه قلب فرد را حفظ می کند. برای اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، این روش درمانی جراحی برای تصحیح این وضعیت ترجیح داده می شود. دریچه میترال شامل دو زبانه مثلثی شکل می شود که از جنس بافتی به نام برگچه یا لت تشکیل شده اند.

برگچه ها ی دریچه میترال به واسطه ی حلقه ای به نام آنولوس به عضله ی قلب متصل می شوند. جراح می تواند جهت رفع پس زده شدن خون شکل اصلی دریچه را تغییر دهد.

والولوپلاستی - جراحی دریچه قلب و درمان افتادگی دریچه میترال

در والولوپلاستی جراحان می توانند از طریق متصل کردن دوباره ی برگچه های دریچه یا با بریدن بافت اضافی دریچه، دریچه را ترمیم کنند تا برگچه ها بتوانند محکم بسته شوند.

گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل تنگ کردن یا تعویض حلقه ی آنولوس می شود. به این عمل آنولوپلاستی گفته می شود. مهم است تا اطمینان حاصل کنید که جراح شما در ترمیم دریچه میترال تبحر دارد.

☑ تعویض دریچه

در صورتی که ترمیم دریچه ممکن نباشد جراح ممکن است تعویض دریچه انجام دهد. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده با یک دریچه ی مصنوعی (از جنس پروتز) تعویض می شود.

دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند. دریچه های مکانیکی ممکن است مدت طولانی دوام بیاورند. هر چند که، اگر فرد دریچه مکانیکی داشته باشد، جهت جلوگیری از تشکیل لخته های خون بر روی دریچه باید تا آخر عمر دارویی ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) مصرف کند.

اگر یک لخته خون بر روی دریچه تشکیل شود و در جریان خون آزاد شود ممکن است به مغز رفته و سبب سکته مغزی شود. دریچه های بافتی از بافت های بدن (دریچه قلب) حیواناتی مانند خوک یا گاو ساخته شده اند. این نوع از دریچه ها تحت عنوان بیوپروتزها نامیده می شوند.

این دریچه ها ممکن است در طول زمان پاره شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. هر چند که، مزیت این دریچه بافتی این است که فرد مجبور نیست در دراز مدت از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کند.

آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

درمان های احتمالی آینده

محققان در حال مطالعه ی تکنیک های جدید جهت ترمیم یا تعویض دریچه به واسطه ی یک لوله (کاتتر) که از طریق یک رگ خونی در کشاله ران به قلب فرستاده می شود هستند.

سبک زندگی و درمان های خانگی افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال زندگی هایی عادی، پربار و عاری از هرگونه علائم دارند. پزشکان عموما اعمال محدودیت بر سبک زندگی یا هر گونه محدود سازی ورزش شخصی یا برنامه غذایی را پیشنهاد نمی کنند. با این حال، از پزشک تان در مورد توصیه های او درباره ی تغییرات در سبک زندگی سوال کنید.

اگر نارسایی شدید دریچه قلب داشته باشید، پزشکتان ممکن است محدودیت های ورزشی معینی را توصیه کند. پزشک شما ممکن است ویزیت های متوالی و عادی برای ارزیابی وضعیت شما را پیشنهاد دهد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . ببخشید من 29. سالمه و دکتر افتادگی دریچه میترال خفیف تشخیص دادن. من دو شبه که در هنگام خوابیدن مشکل دارم و احساس بدی در قلب دارم.تیر می‌کشه . و دستم کمی گز میکنه . چکار کنم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب از پروپرانولول و پنتوپرازول استفاده بفرمائید
 • تصویر کاربر مهراد سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام دکتر . من ۲۷ سال سن دارم . مدتی بود سمت چپ سینم درد میکرد انگار توی قلبم آب یا هوایی چیزیه ک حس سنگینی داشتم رفتم دکتر گفت افتادگی میترال داری و نیاز ب چیزی نیست و رفتم خونه ‌ ی مدت خوب بود یه مدت درد میگرفت . بعد رفتم باشگاه بدنسازی ‌ مدتی بود کار میکردم و این درد قفسه سینم از پشت کتف سمت چپم شروع میشد تا به جلوی قفسه سینه چپ ختم میشد خیلی اذیتم میکرد نفس کشیدنم سخت بود و شب ک میرفتم خونه سنگینی قفسه سینه اذیتم میکرد و دباره رفتم یه دکتره دیگه و اون هم گفت چیزی نیست افتادگیه دریچه داری مشکلی نداره و عادیه بهم قرص کلسیمو ویتامین دی دادو یه قرص صورتی فک کنم آلپرازولام بود. از حق نگذریم من دارو هایی ک دادک در حالت عادی مصرف نمیکنم اگه حالم بد شه میخورم ‌ ولی یه درده سخت همراهمه شبا مخصوصا احساس سنگینیه بدی سمت چپ سینم دارم جوری که دستمو میزارم رو قلبم و نفس عمیق میکشم یه تیکش میلرزه با هربار نفس عمیق کشیدن این درد کلافم کرده . احتمال داره عفونتی چیزی باشه ؟ راستی اکو هم دادم هربار . آخرین بار هم rf 60 بود . لطفا شما راهنماییم کنید چطور ازین درد خلاس شم و حدث میزنید با این علایم چیخ و چارش چیه لطفا کمکم کنید شبا نمیتونم بخابم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب ضمن مصرف مسکن با یکی از همکاران محترم متخصص طب فیزیکی نیز مشورت بفرمایید
  2. تصویر کاربر مهراد دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   دکتر من اگه دریچه میترالمو عمل کنم و ترمیم کنم . آیا میتونم باشگاه برم و وزنه بزنم؟ یعنی زندگیه بعد عمله (ترمیم) چطوریه؟ آیا همچیزم عادی میشه؟ و میتونم راحت بدووم و ورزش های سنگین بکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
  4. تصویر کاربر مهراد سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   این هستش
  5. تصویر کاربر مهراد سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   این اکو
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   با این گزارش مشکل جدی ندارید و می توانید زندگی عادی داشته باشید و بحث جراحی اصلأ مطرح نیست
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من ۳۳ ساله هستمسال۹۸زایمان ناموفق داشتم میخوام دوباره اقدام کنم سال۹۹هم فهمیدم که پرلاپس دریچه دارم بنطرتون میتونم دوباره باردار بشم یا مشکلی برای خودم یا جنین حین بارداری بوجود نمیادد با تشکر قرص پروپرانولول هم مصرفمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
 • تصویر کاربر نرگس جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام من به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم افتادگی دریچه قلب تشخیص دادند و گفتند احتمالا در آینده احتیاج به عمل خواهم داشت. اما فعلا لازم‌نیست. من قبلا پیاده روی و کوه‌نوردی سبک انجام می‌دادم آیا می‌توانم به این فعالیت‌ها ادامه بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  پرولاپس خفیف دریچه میترال دارم ۵۹سالهو سیگاری هستم پارسال هولتر گذاشتن پزشک و گفتن پی ام سی دارم که مشکلی نیست و دارو ندادن. گاهی بخاطر استرس پروپرانول ۱۰میخورم ایا باید اسپرین بخورم. فشارم هم گاهی ۱۴/۹و گاهی نرماله ممنون از پاسخ
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بر اساس اطلاعات ارائه شده نمی توان در مورد نیاز به مصرف آسپرین اظهار نظر کرد و نیاز به اطلاعات چربی خون شما دارم
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   و همچنین داروهای مصرفی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن دچار افتادگی دریچه میترال ونارسایی خفیف دریچه میترال هستم ضربان قلب بالا دارم ودست چپمم خیلی میگیره پراپرانولول 20مصرف میکنم بااین حال حالم بهترنشده بایدچیکارکنم تا بهترشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از نظر سایر عوامل ایجاد کننده درد دست بررسی شوید و آلپرازولام را به داروهای مصرفی اضافه بفرمائید
  2. تصویر کاربر سحر جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   دکترجواب اکو براتون فرستادم میشه راهنماییم کنین
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   پنتوپرازول را به داروهای مصرفی اضافه کنید و سالیانه یک بار اکوکاردیوگرافی را تکرار کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شهین پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام تقاضای عاجزانه و کمک دارم مادرم 70 سال دارند سال 85 بای پس قلب شدند توسط دکتر مرزبان و سال 2013 دچار لنفوم اولیه مثانه با پروتکل آرچاپ در المان درمان شدند 6 ماه پیش در خارج کشور دچار کرونا شدند حین کرونا ارتیمی پیدا کردند و دارو مصرف می کنند هر دکتری یه دارو میده در نهایت میگن اوضاع دریچه ها خوب نیست و باید جراحی بشن روحیه رو کاملا از دست دادند و اخرین داروها که در حال حاضر مصرف می کنند متورال 50 نصف قرص روزی دومرتبه و نیتروکانتین 2 بار در روز تروزماید صبحها نصف قرص اسویکس و انلاپریل 5 نصف قرص و زارلتو 15 مصرف می کردند الان یک ماه پیش دچار عفونت اداری شدید با خون در ادرار شدند که دکتر فعلا قطع کرده، لطفا بفرمایید چیکار کنیم.و کم خونی دارند و هموگلوبین 9.8 هست به پزشک خون بردم چیز خاصی نگفتند. الان درد قلبی خاصی ندارند فقط زیاد خوب نمی تونن راه برند و استرس زیادی دارند. البته خونه اصلا مشکلی ندارند و اخرین آزمایشات کم خونی دارند هموگلوبین 9.5 هست زود زود دچار عفونت اداری میگردند دوبار هولتر بستند هم تبریز هم استانبول نرمال می باشد .ممنون میشم کمک بفرمایید در حال حاضر بخاطر عفونت ادراری و نمود خون در ادرار فقط داروی متورال و انالا÷ریل می خورند و نیترو کانتین و زارلتو و اسویکس نمی خورند و هر از گاهی سرفه می کنند. .حتی اینکه از نزدیک بیارم ببینید ما ساکن تبریز هستیم. مدارک و نمی تونم بفرستم با تصویر درصورت ارائه ایمیل می تونم تمام مدارک ارسال نمایم .
  مادرم یکبار جراحی انجام دادند آیا تحمل جراحی مجدد و خطر مرگ نداره و آیا این ترمیم با روشهای نوین نمی تونه انجام بگیره حتی اگر در خارج از اایران امکان هست بفرمایید.
  در صورت امکان ادرس ایمیل بفرمایید من بتونم مدارک و کامل بفرستم .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله امکان ترمیم دریچه میترال و تریکوسپید به روش کمتر تهاجمی و از طریق کشاله ران در اروپا هست
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 501 مشاهده پرسش
  سلام من واقعا حس میکنم نیاز به درمان داره دریچه میترالم دارم چون علائمی مثل لرزش و حس بی حسی دست و شل بودن بدن و استرس الکی واختلال در زندگیم ایجاد کرده چون قبلا ورزش بدنسازی انجام میدادم الان تا یه چیز یکم سنگین بلند میکنم کل بدنم دچار لرزش میشه از وقتی که دچار پرولاپس دریچه میترال شدم.
  در ضمن من تو سایت دکتر حسن اکبری که تخصصش آسیب سلولی و طب سنتی هست خوندم که علت پرولاپس دریچه میترال بخاطر نفود آب و بلغم بر روی تمام سلول های بدن و ورم سلولی و در نتیجه ضعیف شدن سلولای بدن میشه و با اصلاح رژیم و حذف سردی درست میشه میخوام بدونم این تا چه حدی درست هستش؟
  در ضمن آزمایشم هم گذاشتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب علایم شما ناشی از پرولاپس دریچه میترال نیست و با توجه به عدم اطلاع از طب به اصطلاح سنتی در آن مورد اظهار نمیکنم
 • تصویر کاربر nasy یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 522 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. دختری39 ساله ام حدود دو سال پیش بعد از معاینه متخصص و گرفتن نوار قلب، متوجه شدم دچار شلی دریچه قلب هستم و حدود سه ماه قرص مصرف می کردم که به توصیه پزشک مربوطه به مرور دارو رو قطع کردم از ان زمان تا کنون مشکل خاصی نداشتم تا اینکه چند روز پیش به هنگام پاک کردن شیشه پنجره ها، ناگهان درد تیرکشنده ای به همان شکل دوسال پیش با شدت زیادی رو در سمت چپ درست زیر سینه و کمی مایل به سمت وسط احساس کردم به گونه ای که تنفسم دچار مشکل شد یعنی با نفس کشیدن (خصوصا نفس عمیق) درد بیشتر می شد و قادر به ادامه فعالیت نبودم و بالاجبار برای تسکین درد حدود 20 دقیقه دراز کشیده و استراحت کردم. الان یکی دو روزه که هنوز درد خفیفی در همون ناحیه دارم. البته چندماهی هم هست که موقع پیاده روی و بالا رفتن از پله نفس نفس می زنم اما دردی نداشتم. به نظر شما نیازی هست که مجددا برای بررسی به متخصص مراجعه کنم؟ آیا کسانی مثل من که این مشکل رو دارند امکان سنکوپ یا ایست قلبی در انها وجود داره؟ راستش این درد تیرکشنده کمی نگرانم کرده و نمی خوام غافلگیرم کنه. ممنونم که راهنمایی می کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از مسکن هایی نظیر ژلوفن استفاده کنید درد شما منشا قلبی ندارد و لذا از بابت سنکوپ و ایست قلبی دلیلی برای نگرانی نیست در صورت ادامه درد علیرغم مصرف مسکن جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق جهت بررسی های لازم مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 432 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  افتادگی خفیف دریچه میترال دارم و قرص پرانول ۱۰ دو نوبت میخورم.سوالم این میخوام ماه رمضان روزه بگیرم میتونم فقط یه نوبت قرص پرانول ۱۰ بخورم.
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً طوری برنامه کنید که قبل از ماه رمضان دارو را قطع کرده باشید
درحال دریافت اطلاعات