آیا افتادگی دریچه میترال درمان دارد؟

در قسمت چپ قلب دو حفره وجود دارد، دهلیز چپ و بطن چپ. دریچه میترال بین این دو قرار دارد. وقتی دریچه میترال به طور کامل بسته نشود، افتادگی دریچه میترال رخ می دهد.

افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) گاهی منجر به پس زده شدن خون به داخل دهلیز چپ می شود که به این وضعیت نارسائی دریچه میترال می گویند.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

علائم پرولاپس دریچه میترال

با اینکه افتادگی دریچه میترال اختلالی مادام العمر است اما بسیاری از افراد مبتلا به این وضعیت، هیچ گونه علائمی ندارند. هنگامی که این وضعیت در این افراد تشخیص داده می شود، ممکن است از اینکه مبتلا به این وضعیت قلبی هستند شوکه شوند.

رخ دادن علائم و نشانه ها ممکن است به دلیل پس زده شدن خون به واسطه ی دریچه (نارسائی دریچه) باشد. علائم پرولاپس دریچه میترال می توانند در افراد مختلف به طور گسترده ای متفاوت باشند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب شدید یا غیرعادی (آریتمی قلبی)
 •  احساس سرگیجه یا سبکی سر
 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس، معمولا در وضعیت خوابیده به حالت صاف یا در حین فعالیت فیزیکی اتفاق می افتد.
 • خستگی
 • درد قفسه سینه که علت آن سکته ی قلبی یا بیماری عروق کرونری نیست.

درمان درد قفسه سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار درد در قفسه ی سینه خود هستید و از اینکه این وضعیت حمله قلبی است یا خیر اطمینان ندارید، فورا به دنبال مراقبت پزشکی اورژانسی باشید. اگر قبلا تشخیص داده شده که به افتادگی دریچه میترال مبتلا هستید در صورت بدتر شدن علائمتان به پزشکتان مراجعه کنید.

علت افتادگی دریچه میترال

هنگامی که قلب به خوبی کار می کند، دریچه میترال هنگام انقباض کامل بطن چپ بسته می شود و از پس زده شدن خون به محفظه ی بالایی و چپ قلب (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

در برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه قلب، یکی از برگچه های دریچه میترال یا هر دوی آن ها هر باری که قلب منقبض می شود مانند یک چتر نجات به درون دهلیز چپ تحدب پیدا می کند.  این تحدب یا برآمدگی می تواند مانع محکم بسته شدن دریچه شود. وضعیتی را که خون به واسطه ی دریچه پس زده می شود نارسائی دریچه میترال می گویند.

اگر تنها مقدار کمی از خون به داخل دهلیز چپ پس زده شود ممکن است مشکلی ایجاد نکند. نارسائی شدید تر دریچه میترال می تواند سبب علائمی از جمله تنگی نفس، خستگی یا احساس سبکی سر شود. نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک – مورمور است.

هنگامی که متخصص قلب به وسیله ی گوشی به قلب فرد گوش می دهد، او ممکن است صدایی کلیک مانند هنگام برآمده شدن برگچه های دریچه بشنود که پس از این صدای مور مور مانندی که ناشی از برگشت خون به درون بطن است شنیده می شود.

دیگر نام هائی که برای تعریف افتادگی دریچه میترال ( پرولاپس دریچه میترال ) به کار می روند شامل موارد زیر می شوند :

 • سندرم بارلو
 • سندرم شلی دریچه قلب
 • سندرم موج داشتن دریچه میترال
 • بیماری میگزوماتوس دریچه میترال

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است

افتادگی دریچه میترال می تواند در هر فردی و در هر سنی رخ دهد. علائم جدی افتادگی دریچه میترال بیشتر در مردان بالای ۵۰ سال به وقوع می پیوندند.

افتادگی دریچه میترال می تواند به صورت خانوادگی باشد و با چندین وضعیت دیگر مانند: سندرم مارفان، سندرم اتنر دانلوس، ناهنجاری ابستین، دیستروفی عضلانی،  بیماری گریوز و  اسکولیوزیس یا کژپشتی مرتبط باشد.

در اکثر افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده ی زندگی فرد نیست و نیازی به درمان یا تغییر در سبک زندگی ندارد. هر چند که، برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان دارند.

افتادگی دریچه میترال و ورزش

بسیاری از ورزشکارانی که پس از تست ورزش، متوجه می شوند که پرولاپس دریچه میترال دارند، دچار ترس می شوند. دکتر یزدانخواه در مورد محدودیت ورزش و بدنسازی برای بیماران مبتلا به پرولاپس دریچه میترال این گونه توضیح دادند:

در صورتی که بیمار به پرولاپس خفیف دریچه میترال قلب مبتلا باشد، محدودیتی برای ورزش های ایزومریک و ایروبیک ندارد، از آنجایی که احتمال پیشرفت این مشکل کم است، جای نگرانی وجود ندارد.
در صورت تشخیص نارسائی دریچه، فرد باید تحت درمان و مراقبت پزشکی قرار گیرد و از ورزش سنگین منع می شود.

عوارض افتادگی دریچه میترال قلب

با اینکه بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ گاه دچار مشکل نمی شوند اما عوارضی در این افراد می توانند رخ دهند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

۱. نارسائی دریچه میترال

 شایع ترین عارضه، وضعیتی است که در آن دریچه، خون را به درون دهلیز چپ پس می زند. مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا خطر نارسائی دریچه میترال را افزایش می دهد. اگر نارسائی شدید باشد، ممکن است فرد برای ترمیم یا تعویض دریچه جهت جلوگیری از نارسائی قلبی به جراحی نیاز داشته باشد.

👈مطلب مرتبط: علائم نارسایی دریچه میترال چیست ؟ نارسایی دریچه میترال چه عوارضی را در پی دارد؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

نارسایی دریچه میترال

۲. مشکلات ریتمی قلب (آریتمی ها)

ریتم های غیر عادی قلب بیشتر در محفظه های بالائی قلب رخ می دهند. این بی نظمی ها می توانند آزار دهنده باشند اما معمولا تهدید کننده ی زندگی فرد نیستند.

افراد مبتلا به نارسائی یا تغییر شکل شدید دریچه میترال، بیشترین خطر مبتلا شدن به مشکلات ریتمی قلب را دارند که این مشکلات می توانند جریان خون در قلب را نیز تحت تاثر قرار دهند.

۳. عفونت دریچه قلب (اندوکارتیدیس)

 داخل قلب توسط لایه ای نازک به نام اندوکاردیوم پوشیده شده است. عفونت این لایه داخلی را اندوکارتیدیس می نامند. غیرعادی بودن دریچه میترال احتمال مبتلا شدن به اندوکارتیدیسی که عامل باکتریایی دارد را افزایش می دهد.

این عفونت می تواند سبب آسیب بیشتر به دریچه شود. ممکن است برای افراد در معرض خطر شدید اندوکارتیدیس جهت کاهش خطر عفونت، قبل از اینکه فرایند های مشخص پزشکی و مربوط به دندان (عفونت های دندانی که به قلب ربط پیدا می کنند) انجام شوند آنتی بیوتیک تجویز شود.

پیشگیری از پرولاپس دریچه میترال

نمی توان از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کرد. هر چند که، می توان احتمال ایجاد یا گسترش عوارض مرتبط با این وضعیت را از طریق مصرف داروها (در صورتی که داروئی تجویز شده باشد) به گونه ای که توصیه شده است کاهش داد.

تشخیص افتادگی دریچه میترال

پزشکان ممکن است افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند. پزشک معمولا افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب از طریق گوشی پزشکی در حین معاینه ی فیزیکی تشخیص می دهد.

اکوکاردیوگرافی برای تشخیص افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دچار افتادگی دریچه میترال باشد، پزشک ممکن است صدایی کلیک مانند بشنود که در این وضعیت شایع است. پزشک ممکن است سوفل های قلبی (صداهای غیر عادی قلب) را بشنود که این صدا ها می توانند ناشی از نارسائی دریچه میترال (درصورت داشتن نارسائی) باشند.

دیگر آزمایشاتی که می توانند جهت ارزیابی قلب مورد استفاده قرار گیرند ممکن است شامل موارد زیر شوند:

۱. اکوی قلب یا اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام معمولا جهت تایید تشخیص و تعیین شدت وضعیت فرد انجام می شود. اکوکاردیوگرام روشی غیر تهاجمی است که از طریق امواج فراصوت قلب را ارزیابی می کند.

این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت ایجاد تصاویری از قلب فرد استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا عبور جریان خون از دریچه میترال فرد را مشاهده کرده و مقدار پس زده شده ی خون را اندازه گیری کنند.

ممکن است فرد تست اکوی قلبی ترانس ازوفاژیال را نیز انجام دهد. در این آزمایش پزشک لوله ای انعطاف پذیر به همراه وسیله ای کوچک (مبدل) که به لوله وصل است را به داخل حلق و تا پایین مری (مجرایی که پشت دهان را به معده متصل می کند) می فرستد. از آن نقطه، مبدل می تواند جایگذاری شود تا تصاویری با اطلاعات بیشتر از قلب فرد به دست آورد.

👈 مطلب مرتبط: جهت آشنایی با انواع اکوی قلبی، خطرات و عوارض انواع اکوی قلب و آمادگی برای انجام اکوکاردیوگرافی قلب برروی لینک زیر کلیک کنید.
اکوی قلب

۲. عکس اشعه ایکس از قفسه سینه

عکس اشعه ایکس تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی فرد نشان می دهد و می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند. این روش در صورتی که قلب بزرگ شده باشد آن را نشان می دهد.

نوار قلب

۳. الکتروکاردیوگرام (ECG)

 در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین قطعاتی بر روی سینه فرد قرار می دهد تا امواج الکتریکی که ضربان قلب را ایجاد می کنند را ثبت کند. الکتروکاردیوگرام این سیگنال های الکتریکی را ثبت کرده و می تواند به پزشک در شناسایی بی نظمی های ریتمی و ساختاری قلب از جمله افتادگی دریچه میترال کمک کند.

۴. آزمایش استرس

پزشک ممکن است یک آزمایش استرس یا همان تست ورزش قلب برای پی بردن به اینکه آیا غیرعادی بودن دریچه میترال توانایی فرد در ورزش کردن را محدود می کند یا خیر انجام دهد.

در یک آزمایش استرس، فرد ورزش کرده و یا داروهایی مشخص را مصرف می کند تا ضربان قلبش افزایش یابد و قلبش شدید تر کار کند. همچنین فرد ممکن است آزمایش استرس را برای تعیین اینکه مبتلا به وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونری هست یا خیر انجام دهد.

تست ورزش قلب - استرس تست

 آنژیوگرافی عروق کرونر

این نوع از لوله گذاری قلبی از تصویر برداری اشعه ایکس جهت مشاهده عروق خونی قلب استفاده می کند. این آزمایش معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه قلب استفاده نمی شود اما ممکن است هنگامی که فرد در حال آزمایش دادن برای تشخیصی دیگر است این موضوع را نشان دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک رگ نگاری و لوله گذاری قلبی را برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شدت وضعیت توصیه کند. در روش لوله گذاری قلبی، پزشک یک لوله را در رگی از کشاله ران (شریان رانی) یا مچ دست (شریان رادیال) وارد می کند. لوله سپس تا به درون عروق خونی قلب فرستاده می شود.

👈 مطلب مرتبط: آنژیوگرافی قلب چگونه انجام میشود؟ آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟ عوارض آنژیوگرافی قلب چیست؟ برای یافتن پاسخ پرسش ها، برروی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوگرافی

ایا افتادگی دریچه میترال درمان دارد

بسیاری از افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، مخصوصا افرادی که علائمی نشان نمی دهند نیازی به درمان ندارند. اگر فرد نارسایی دریچه میترال داشته، اما علائم را نداشته باشد پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد به او توصیه کند که معایناتی متوالی را انجام دهد تا وضعیت او پایش شود.

هر چند که، اگر فرد علائم را داشته باشد و مقداری قابل توجه از جریان خون از طریق دریچه میترال پس زده شود پزشک ممکن است بسته به شدت وضعیت فرد مصرف دارو یا جراحی را توصیه کند.

قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال

اگر فرد دارای علائم باشد پزشک ممکن است داروهایی معین را برای درمان درد قفسه سینه مرتبط با افتادگی دریچه میترال، بی نظمی های ریتمی قلب یا عوارض دیگر تجویز کند. برخی دارو هایی که ممکن است تجویز شوند شامل موارد زیر هستند:

☑ بتا بلاکر ها

این داروها به جلوگیری از تپش های غیر عادی قلب به واسطه ی آرام و ضعیف کردن ضربان قلب که منجر به کاهش فشار خون می شود کمک می کنند. بتا بلاکر ها نیز کمک می کنند تا عروق خونی استراحت کرده و منبسط شوند تا عبور جریان خون بهبود یابد.

☑ دیورتیک ها یا ادرار آور ها

پزشک ممکن است قرص های ادرار آور جهت کاهش مایعات بر روی ریه ها تجویز کند.

☑ داروهای ریتم قلب

پزشک ممکن است داروی ضد بی نظمی ریتم قلب مانند فلکاینید (تامبوکور)، آمیودارون (کوردارون، پاسرون) و پروپافنون (ریتمول، ریتمول اس آر) تجویز کند. داروهای ضد بی نظمی ریتم قلب به کنترل ریتم قلب از طریق عادی سازی سیگنال های الکتریکی در بافت قلب کمک می کنند.

☑ آسپرین

اگر فرد مبتلا به افتادگی دریچه میترال باشد و سابقه ی سکته مغزی را داشته باشد پزشک ممکن است جهت کاهش خطر لخته های خونی آسپرین تجویز کند. آسپیرین میتوان گفت از جمله بهترین دارو برای گشادی دریچه قلب است.

☑ داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون)

این داروها ازجمله وارفارین (کومادین)، هپارین، دابیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو)، آبیکسابان (الیکوئیس) و ادوکسابان (ساوایسا) در صورتی که فرد ریتم های قلبی غیر عادی مانند فیبریلاسیون شریانی داشته باشد از لخته شدن خون جلوگیری می کنند.

دارو

اگر فرد فیبریلاسیون شریانی، سابقه ی نارسائی قلبی یا سابقه ی سکته مغزی داشته باشد پزشک ممکن است استفاده از این دارو ها را پیشنهاد دهد. این دارو ها می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، با این حال، این دارو ها باید دقیقا به گونه ای که تجویز شده اند مصرف شوند.

☑ آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

پزشکان قبلا پیشنهاد می کردند که برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال قبل از انجام فرایند های پزشکی و مربوط به دندان جهت جلوگیری از اندوکارتیدیس یا التهاب لایه ی داخلی قلب آنتی بیوتیک هایی را مصرف کنند که امروزه دیگر توصیه نمی شود.

به گفته دکتر سعید یزدانخواه، در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به نارسایی دریچه میترال یا افتادگی دریچه میترال دیگر نیازی به آنتی بیوتیک ها ندارند.

با این حال، اگر به شما گفته شد که قبل از انجام هرگونه فرایند و روشی آنتی بیوتیک مصرف کنید، ضروری بودن آن را با پزشکتان بررسی کنید.

ایا گشادی دریچه میترال خفیف ومتوسط نیاز به جراحی دارد

گرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به جراحی ندارند اما در صورتی که فرد نارسایی شدید دریچه میترال با یا بدون وجود علائم داشته باشد پزشک ممکن است درمان جراحی را پیشنهاد دهد.

نارسایی شدید دریچه میترال می تواند در نهایت به نارسائی قلبی و بازداشتن قلب از پمپاژ موثر خون ختم شود. اگر نارسائی طولانی مدت شود، قلب ممکن است ضعیف تر از آن شود که بتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

جراحی افتادگی دریچه میترال

اگر پزشک جراحی را پیشنهاد داد، او ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه میترال را پیشنهاد کند. ترمیم یا تعویض دریچه میترال می تواند با استفاده از عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی صورت گیرد. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر و دوره ی بهبود کوتاه تر نسبت به عمل قلب باز و احتمالا از دست دادن خون کمتر می شود.

☑ ترمیم دریچه

ترمیم دریچه میترال یک عمل جراحی است که همان دریچه قلب فرد را حفظ می کند. برای اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، این روش درمانی جراحی برای تصحیح این وضعیت ترجیح داده می شود. دریچه میترال شامل دو زبانه مثلثی شکل می شود که از جنس بافتی به نام برگچه یا لت تشکیل شده اند.

برگچه ها ی دریچه میترال به واسطه ی حلقه ای به نام آنولوس به عضله ی قلب متصل می شوند. جراح می تواند جهت رفع پس زده شدن خون شکل اصلی دریچه را تغییر دهد.

والولوپلاستی - جراحی دریچه قلب و درمان افتادگی دریچه میترال

در والولوپلاستی جراحان می توانند از طریق متصل کردن دوباره ی برگچه های دریچه یا با بریدن بافت اضافی دریچه، دریچه را ترمیم کنند تا برگچه ها بتوانند محکم بسته شوند.

گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل تنگ کردن یا تعویض حلقه ی آنولوس می شود. به این عمل آنولوپلاستی گفته می شود. مهم است تا اطمینان حاصل کنید که جراح شما در ترمیم دریچه میترال تبحر دارد.

☑ تعویض دریچه

در صورتی که ترمیم دریچه ممکن نباشد جراح ممکن است تعویض دریچه انجام دهد. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده با یک دریچه ی مصنوعی (از جنس پروتز) تعویض می شود.

دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند. دریچه های مکانیکی ممکن است مدت طولانی دوام بیاورند. هر چند که، اگر فرد دریچه مکانیکی داشته باشد، جهت جلوگیری از تشکیل لخته های خون بر روی دریچه باید تا آخر عمر دارویی ضد انعقاد خون مانند وارفارین (کومادین) مصرف کند.

اگر یک لخته خون بر روی دریچه تشکیل شود و در جریان خون آزاد شود ممکن است به مغز رفته و سبب سکته مغزی شود. دریچه های بافتی از بافت های بدن (دریچه قلب) حیواناتی مانند خوک یا گاو ساخته شده اند. این نوع از دریچه ها تحت عنوان بیوپروتزها نامیده می شوند.

این دریچه ها ممکن است در طول زمان پاره شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. هر چند که، مزیت این دریچه بافتی این است که فرد مجبور نیست در دراز مدت از داروهای ضد انعقاد خون استفاده کند.

آنتی بیوتیک برای درمان افتادگی دریچه میترال

درمان های احتمالی آینده

محققان در حال مطالعه ی تکنیک های جدید جهت ترمیم یا تعویض دریچه به واسطه ی یک لوله (کاتتر) که از طریق یک رگ خونی در کشاله ران به قلب فرستاده می شود هستند.

سبک زندگی و درمان های خانگی افتادگی دریچه میترال

اغلب افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال زندگی هایی عادی، پربار و عاری از هرگونه علائم دارند. پزشکان عموما اعمال محدودیت بر سبک زندگی یا هر گونه محدود سازی ورزش شخصی یا برنامه غذایی را پیشنهاد نمی کنند. با این حال، از پزشک تان در مورد توصیه های او درباره ی تغییرات در سبک زندگی سوال کنید.

اگر نارسایی شدید دریچه قلب داشته باشید، پزشکتان ممکن است محدودیت های ورزشی معینی را توصیه کند. پزشک شما ممکن است ویزیت های متوالی و عادی برای ارزیابی وضعیت شما را پیشنهاد دهد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیمین یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود ۵ سال هست که ضربان قلبم در حال استراحت هم بالا هستش کلا ضربانم بالاس و درد میکنه درد قلب همیشگی دارم
  و سریع خسته میشم ونمیتونم کارای ساده روانجام بدم و زمانی که صاف میخوابم حرکات تند تپش رو میتونم ببینم وقتایی ک استرس دارم تپش قلب میگیرم دردش بیشتر میشه
  و در خواب هم گاهی حس خفگی میکنم.
  قبلا اکو دادم‌گفت شلی دریچه میترال داری ولی اشکالی نداره بهم پرانول داد ولی اصلا خوب نشدم
  گاهی دچار افت فشار خون میشم
  دیگه خستم.از این ضربان بالای همیشگی
  به نظر شما چرا ضربان قلب در حال استراحت بالاس دائما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   میزان ضربان قلب طبیعی ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه است در صورتی که تعداد ضربان قلب شما در این محدوده باشد نیاز به اقدام خاصی ندارید مگر اینکه تپش قلب آزارنده داشته باشید که در این صورت مصرف پروپرانولول را توصیه می کنم
   همچنین توصیه می کنم که با یکی از همکاران محترم روانپزشک نیز مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر arash یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  باسلام
  من بعد از انجام اکو منوجه افتادگی خفیف با نارسایی بسیار خفیف میترال شدم بعضی وقتا دچار تپش قلب به اندازه چند ثانیه میشم این تپشها به خاطر افتادگی میتراله؟ آیا مشکلات گوارشی هم باعث تپش قلب میشود؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله افتادگی دریچه میترال می‌تواند منجر به تپش قلب میشود و مشکلات گوارشی نیز در موارد ناشایعی می توانند ایجاد تپش قلب کنند

  2. تصویر کاربر arash شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 سال پیش)
   با سلام ایااین نارسایی پیشرفت میکند که تبدیل به مشکل حاد شود چون
   قصد ازدواج دارم و نگران اینده ایا نیاز به جراحی پیدا میکند
   بانشکر فراوان
  3. تصویر کاربر arash شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 سال پیش)
   باسلام
   اقصد ازدواج دارم و نگران اینده ایا این نارسایی پیشرفت میکند که نیاز به جراحی پیدا کند
   با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر این نارسایی پیشرفت نمی کند، توصیه بنده مانند سوالات قبلی شما بر تکرار اکوی قلب هر دو سال یک بار است.
   مانند همه افراد نیز توصیه می کنم رژیم غذایی مناسب و همین طور تحرک و ورزش مداوم داشته باشید تا از بیماری قلبی دور بمانید.

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 364 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر در سن هیجده سالگی ورزش رزمی بصورت حرفه ای شروع کردم ولی چون تنگی نفس داشتم پیش متخص قلب رفتم بعد از اکو گفتن افتادگی دریچه میترال دارم و باید ورزش حرفه ای نکنم.الان چهل و دو سالمه و ورزش رزمی به صورت یه هفته در میان بخاطر شیفت کاریم انجام میدم.در حین دویدن بصورت خیلی آهسته مشکلی ندارم ولی بخوام سریع تر بدوم نفس کم میارم و ضربان قلبم بشدت میره بالا واحساس بی حسی و مور مور در قلبم احساس میکنم ولی میتونم به ورزشم ادامه بدم و با توقف ورزش خیلی طول میکشه نفسم جا بیاد.در حالت عادیم بعضی وقتها قلبمو مثل یه عضو خارجی حس میکنم و توجه منو بخودش جلب میکنه ولی درد ندارم.میخواستم بدونم ورزش میتونم ادامه بدم و با چه ریتم و شدتی و چه زمانی در حین ورزش دست از ورزش بکشم .مثلا هنگامی که قبلم درد گرفت؟نفس تنگیمو با چه تمریناتی میتونم بهبود بدم؟ خیلی ممنون.موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   به نظر می رسد به علت ثبات مشکل شما در بلند مدت، شما نیاز به درمان نزد متخصص دارید، در غیر این صورت می تواند از مقاله ورزش برای بیماران قلبی استفاده کنید.

 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یک سال پیش کمی فشارم رفت بالا به دکتر مراجعه کردم نوار قلب گرفتم اکو انجام دادم گفتن شلی خفیف دریچه مترال دارم و گفتم به خاطر لایف استایل اشتباه بوده و دکتر برام پرانو ده تحویز کرد با لوزارتا بیست نصفشو صبح نصفشو شب ومن ای دارو هارو تا نه ماه خوردم بعد نخوردم بعضی موقه ها که اسرس دارم یکم تپش قلب میگیرم میخواستم بدونم مشکلی دارم یا لازمه دباره به دکتر مراجعه کنم یا .....؟دکترم بهم گفت که دارو هارو بخور ورزش کن تغذیتم درست کتی درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته نیز انجام دهید

 • تصویر کاربر محمدزاده سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من چند وقت بود که علائم مختلفی مثل تپش قلب، نامنظمی ضربان قلب، احساس لرزش قلب داشتم. الان بیشتر احساس درد گاهاً شدید دارم و دارم میبینم روز به روز علائمم شدیدتر میشه.حدود 40 روز پیش به پزشک مراجعه کردم بعداز انجام اکو بهم گفتند که دوتا از دریچه های قلبم شل هست.گفتند مشکلی نداری بعد 3یا4 سال اکو رو تکرار کن.دارویی ندادند. اما من روز به روز دردم بیشتر میشه مدام احساس سوزش و درد زیاد دارم. به نظر شما من چه کاری باید انجام بدم؟
  ورزش میکنم.29 سالمه. دوتا دختر هم دارم. شاغل هم هستم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که هر یک از فاکتورهای خطر بیماری‌های قلبی نظیر مصرف دخانیات، چربی خون بالا ،فشارخون بالا و یا سابقه خانوادگی بیماری های قلبی را دارید نیاز به بررسی بیشتری از نظر احتمال گرفتگی عروق هم دارید

  2. تصویر کاربر محمدزاده یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر. بله من سابقه خانوادگی دارم. این گرفتگی عروق که فرمودید میتونه خطرناک باشه؟ پیگیری اون مهمه؟ ورزش خطری نداره؟
   ممنونم که پاسخ میدید
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت شک به گرفتگی عروق می توانید سیتی آنژیوگرافی انجام دهید که در دقت بسیار زیادی برای تشخیص گرفتگی عروق

  4. تصویر کاربر محمدزاده دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)
   ممنونم از اینکه با حوصله وقت گذاشتید و جواب دادید. متشکرم 🌺
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلامت باشید.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.من ی خانم ۲۷ساله هستم که مشکل افتادگی دریچه میترال دارم...ی مدت دارومصرف کردم ..الان دوساله مصرف نمیکنم...ب دلیل ی سری مشکلات نمیتونم دکتربرم...تپش قلبم بالاس...والان حدودوهفته اس خیلی قلبم تیرمیکشه ...گاهی ی چیزاندازه گردوحس میکنم ازسمت قلبم حرکت میکنه ب سمت سینه...ازروی پوست هم دیده میشه...وقتی حرکت میکنه ازدردمیخوام جون بدم انگار...ممنون میشم اگه بشه بگین دلیلش چی میتونه باشه.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   متوجه چیزی که فرمودید حرکت میکنه نشدم
   در صورت درد توصیه می کنم که از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم دو بار در روز کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم هر شب قبل از خواب و ایبوپروفن ۲۰۰ میلی گرم سه بار در روز استفاده بفرمایید.
   میتوانید حضوری برای معاینه بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر حنانه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون به خیر
  دختری هستم ۲۷ ساله تو آزمایشگاه کار میکنم
  از سال ۹۴ متوجه شدم که افتادگی خفیف دریچه ی میترال دارم
  چند وقتی هست که کلاس ورزش TRX میرم ؛ جناب دکتر با توجه به وضعیتم اشکال نداره ورزش قدرتی کار میکنم ؟ در حین ورزش و بعدش مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که مشکلی مشاهده نکردید، جای نگرانی وجود ندارد.

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، من ۴ ساله افتادگی دریچه میترال دارمتو اکو هم نشون دادن نارسایی خفیف. دکتر اول بهم پروپرانل داد خوب نشدم متورال داد خوب نشدم.دردی ندارم فقط شبا خوابیدنی یا در روز وقتی که استرس دارم قلبم نامنظم و بعضی وقتا به صورتی که چند لحظه قلب وایسه بعد شروع به تپیدن کنه دارم. رفتم پیش دکتر دبگه بهم آسنترا50داد روزی یه بار پروپروانول10 صبح بکی شب یکی خیلی حالمو نسبت به قبل بهتر کرده ولی هر از گاهی اذیت میشم باز. موقعی که سرما مبخورم قرص سرما خوردگی که مصرف میکنم تپش قلبم بالا میره حمله قلبی بهم دست میده .کلا اون حال نصفی ای خوبی هم که داشتم از بین میره تا وقتی که قرص استامینیفون رو قطع کنم. خواهشا بگید چیکار باید بکنم، مخصوصا قرصایی که دارم مصرف میکنم خوبه یا نه.اگه قرص جایگزین بهتری مد نظرتون هست ممنون میشم بگید.اینم بگم که کلا آدم استرسی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال بسیار زیاد علائمی که اشاره فرمودید به علت پرولاپس میترال نیست توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعت انجام دهید

 • تصویر کاربر سعیده چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من خانم 26 ساله هستم
  دوتا از دریچه های قلبم افتاده ،چند روز هست در خواب قفسه سینم قفل میشه و نفسم بند میاد،و احساس سنگینی در قلبم دارم
  و هر روز درد میکشم ،بنظرتون مشکل من جدی شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   سریع تر به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من امروزرفتم اکو دادم دکتر گف افتادگی خفیف یا شلی دریچه میتراله و برام پروپرانول و کلردیازپوکساید تجویز کردن سوال اولم اینه ک عوارض جدی ندارن این داروها؟سه چهار شبه نفسم بالا نمیادوسط قفسه سینم میسوزه قبلا گاهی اینجوری میشدم اما الان این دو سه روز مداوم.. این دارو ها برای درد موثره؟تا اخر عمر این درد باهام هس؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   این داروها هم مثل هر داروی دیگری دچار عوارض خاص خود هستند ولی این عوارض تا حدود زیادی جدی نیست
   متاسفانه توضیحات ارائه شده در مورد درد قفسه سینه کافی نیست و شما رو برای پاسخ به این سوال به پاسخ سوالات مشابه ارجاع می دهم

درحال دریافت اطلاعات