سی تی آنژیو قلب چگونه انجام می شود؟

سی تی آنژیو گرافی چیست؟

سی تی آنژیو عروق کرونر از اسکن توموگرافی کامپیوتری، جهت تصویر برداری از شریان های کرونری قلب در حال تپیدن، استفاده می کند.
این شریان ها، خون مورد نیاز عضله قلب را به آن می رسانند و بیماری این عروق (آترواسکلروز یا تصلب شرایین) عامل بسیاری از حملات قلبی می باشد.

مواد حاجب به درون ورید (معمولا بازو) تزریق می شوند. مواد حاجب غلظت خون در عروق را افزایش می دهند و ساختارهای درونی و بیرونی عروق خونی را در عکس برداری آنژیوگرام قابل مشاهده می کنند.

ممکن است داروهایی نیز جهت کاهش جریان خون و ضربان قلب به بیمار داده شود تا تصاویر واضح تر بوده و آسان تر تفسیر شوند. این دارو ها می توانند هم به صورت قرص داده شده و هم از طریق یک کانولای وریدی (یک لوله پلاستیکی باریک) به درون بازو تزریق شوند.

کی سی تی آنژیوگرافی انجام دهیم؟

چرا پزشک از بیمار می خواهد تا سی تی آنژیو عروق کرونر یا CTCA را انجام دهد؟

هنگامی که بیمار با علائم گرفتگی عروق به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا بیمار به تنگی عروق کرونری که می تواند عامل ایجاد علائم او باشد، انجام این آزمایش را از او درخواست کند.

علائم رایج گرفتگی عروق کرونر :

 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب
 • استفراغ

آمادگی برای سی تی آنژیوگرافی

در این بخش به پاسخ این سوال می پردازیم که چگونه باید برای انجام آزمایش سی تی آنژیو آماده شد؟

تصویر های توموگرافی کامپیوتری (CT) در صورتی که ضربان قلب بیمار آرام باشد وضوح بهتری خواهند داشت. از این رو ممکن است قبل از انجام آزمایش جهت کاهش ضربان قلب بیمار به او دارو داده شود.

توصیه می شود که بیمار قبل از انجام این آزمایش از مصرف هرگونه چای (از جمله چای گیاهان دارویی)، قهوه، نوشابه، شکلات یا دیگر مواد محرک خودداری کند، زیرا این مواد حاوی کافئین هستند و می توانند ضربان قلب را افزایش دهند.

✅ ناشتا بودن قبل از آزمایش ضروری نیست اما پر بودن شکم بیمار توصیه نمی شود، زیرا پر بودن شکم و دادن ماده حاجب به بیمار می تواند سبب ایجاد حالت تهوع در بیمار شود.

✅ در صورتی که فرد به آسم، دیابت، هر گونه مشکل کلیوی و ضربان غیر عادی قلب ابتلا دارد یا سابقه حساسیت به مواد حاجب استفاده شده در فرایند رادیولوژی را دارد، ضروری است که کارکنان مرکز رادیولوژی را از این موضوع با خبر کند.

✅ در صورتی که فرد به هر کدام از وضعیت های گفته شده مبتلا باشد، احتمال دارد که انجام این آزمایش برای او ممکن نباشد. ممکن است پس از اینکه بیمار به مرکز درمانی رسید نیاز به ساعت ها آماده سازی قبل از انجام این آزمایش داشته باشد.

در صورتی که فرد برای بیماری دیابت خود داروی متفورمین مصرف می کند، بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیه خود ممکن است نیاز باشد تا جهت انجام این آزمایش، مصرف دارو را قطع کند. فرد باید نتیجه آزمایش اخیر عملکرد کلیوی را با خود به همراه آورد تا این مورد بتواند بررسی شود.

✅ بسیاری از بیماران در هنگام آزمایش فردی دیگر را با خود به همراه می آورند تا بتواند آنها را به خانه برساند. با این وجود، ممکن است بیمار مجبور شود تا هنگام رفع شدن اثرات داروی کاهنده ضربان قلب در مرکز درمانی بماند. پس از آن نیز ممکن است فرد بیمار هنگام رانندگی یا راه رفتن مقداری احساس سبکی در سر داشته باشد.

در حین آزمایش سی تی آنژیو چه اتفاقی می افتد؟

مراحل سی تی آنژیو : آماده سازی، تصویربرداری و بهبودی (ریکاوری) نام دارند.

آماده سازی برای سی تی آنژیو

قبل از سی تی آنژیوگرافی ، از بیمار درباره سابقه پزشکی او (مشکلات یا علائمی که سبب شده اند پزشک عمومی یا متخصص، بیمار را برای انجام این تست ارجاع دهند) سوال پرسیده خواهد شد.

✅ ضربان قلب بیمار به وسیله یک دستگاه نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) بررسی خواهد شد. حدودا ۴ قطعه الکترود بر روی پوست قفسه سینه فرد قرار داده می شود تا سیم ها بتوانند به این قطعات وصل شوند.

✅ پزشک متخصصی (رادیولوژیست یا متخصص قلب) که بر انجام فرایند آزمایش نظارت دارد نوار قلب بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتی که ضربان قلب بیمار عادی باشد، یک کانولای داخل رگی به یکی از ورید ها که معمولا جلوی چین آرنج است وارد خواهد شد.

✅ بسته به نوع دستگاه تصویربرداری CT که استفاده می شود، در صورتی که ضربان فرد بالای ۶۰ بار در دقیقه باشد ممکن است دارویی خوراکی یا درون رگی به نام بتا بلاکر جهت کاهش ضربان قلب به بیمار بدهند. کاهش ضربان قلب سبب واضح تر شدن تصاویر و آسان تر شدن تفسیر آنها می شود.

✅ فشار خون و ضربان بیمار بررسی خواهند شد و هنگامی که ضربان قلب او به حد لازم (ریتم عادی) رسید، بیمار به محل آماده سازی در اتاق تصویر برداری CT برده خواهد شد.

✅ چندین دقیقه قبل از انجام آزمایش، به وسیله یک اسپری مشابه با اسپری هایی که افراد مبتلا به آسم استفاده می کنند مقداری نیتروگلیسرین به پشت حلق فرد اسپری می شود. این کار جهت متسع کردن عروق کرونری جهت کمک به آزمایش استفاده خواهد شد.

در صورتی که فرد جهت درمان یا جلوگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه که به عضله قلب مربوط است) به طور معمول قرص یا برچسب نیتروگلیسرین استفاده نمی کند، این کار می تواند سبب سردرد یا احساس خفیف سبکی سر در او شود.

سی تی آنژیوگرافی

تصویر برداری سی تی آنژیوگرافی

پس از گذراندن گام های آمادگی، بیمار وارد مراحل سی تی آنژیو گرافی می شود.

✅ بیمار بر روی یک تخت دراز می کشد تا تصاویر به وسیله دستگاه تصویر برداری گرفته شوند. دستگاه سی تی اسکن، دستگاهی بزرگ و مربعی شکل است که یک سوراخ دایره وار را در خود جای داده است. گاهی اوقات این دستگاه به شکل یک دونات (یک نوع شیرینی) است.

تخت در هنگام تصویر برداری از قلب به داخل و بیرون سوراخ حرکت می کند. ضروری است که بیمار در حین عکس برداری حرکت نکند زیرا این کار بر روی کیفیت تصاویر تاثیر خواهد گذاشت.

✅ در برخی مراکز رادیولوژی، یک دوز آزمایشی از ماده حاجب به بیمار داده می شود تا زمان جا به جایی این ماده از بازو (جایی که تزریق شده است) تا به قلب اندازه گیری شود. این کار زمان دقیق شروع آزمایش را معین می کند. این کار می تواند توسط برخی دستگاه های سی تی اسکن درست قبل از شروع آزمایش اصلی انجام شود.

✅ درحالی که مریض بر روی تخت دراز کشیده است، ماده حاجب ید دار به وسیله یک دستگاه تزریق فشاری از طریق کانولا به ورید او تزریق می شود. این ماده گاهی به عنوان رنگ دهنده اشعه ایکس تصور می شود اما مایعی بی رنگ و شفاف است.

✅ هنگامی که ماده حاجب از طریق ورید ها به قلب می رسد تصویر برداری آغاز می شود. بیمار چرخش دستگاه سی تی اسکن را به دور خود احساس خواهد کرد. در هنگام تصویری برداری تخت به داخل و بیرون دستگاه حرکت می کند. در برخی دستگاه ها ممکن است تخت ثابت بوده یا مقدار کمی حرکت نماید.

✅ هر باری که تصویر برداری صورت می گیرد از بیمار خواسته می شود تا برای ۱۰ تا ۱۲ ثانیه نفس خود را حبس کند و حرکتی نکند، علت حبس نفس، تار شدن عکس ها در صورت حرکت کردن قفسه سینه است.

✅ دستگاه های اسکن یک سری عکس (برش مقطعی) از بالا تا پایین قلب می گیرند. همزمان با گرفته شدن این عکس ها نوار قلب بیمار نیز ثبت می شود.

دستگاه تصویر برداری از ثبت شدن پالس های الکتریکی توسط دستگاه نوار قلب بهره می برد و هر بار که قلب تپش می کند عکسی از قلب می گیرد.

✅ دستگاه سی تی اسکن با نوار قلب هماهنگ است و در بازه یا بازه هایی که قلب کمترین حرکت را دارد عکس هایی بدون حرکت از عروق کرونری قلب می گیرد و به همین ترتیب عکس ها به جای اینکه تار شوند شفاف به نظر می آیند.

سی تی آنژیوگرافی چه اطلاعاتی میدهد؟

✅ علائم و تنگی یا انسداد عروق کرونری که می توانند عامل حمله های قلبی باشند می توانند در این آزمایش تایید شوند. اطلاعات دیگری نیز در ارتباط با:

 • تغییرات عضله قلب
 • فضای داخلی چهار حفره قلب
 • دریچه ها
 • لایه های احاطه کننده قلب (پری کاردیوم)
 • شرایط قفسه سینه که خارج از محدوده قلب است

می تواند بدست آید.

ترخیص از سی تی آنژیو

هنگامی که تمامی عکس ها گرفته شدند (حدودا ۲۰ دقیقه بعد) قبل از اینکه فرد مرخص شود، جهت تحت نظر بودن و برداشتن کانولای وریدی از دست او به محل ریکاوری برده می شود.

در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، ممکن است از او خواسته شود تا رفع شدن اثرات این دارو منتظر بماند.

عوارض سی تی آنژیو چیست؟

✅ در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، معمولا او تا هنگام برطرف شدن هر گونه احساس سبکی در سر که معمولا تا نیم ساعت طول می کشد تحت نظر قرار می گیرد. البته این زمان می تواند بیش از نیم ساعت نیز به طول انجامد.

✅ اگر فرد در اثر مصرف نیتروگلیسرین دچار سردرد شود، این درد نسبتا سریع و ظرف مدت ۲۰ دقیقه و حتی کمتر از آن تسکین می یابد. همچنین ممکن است فرد نسبت به ماده حاجب حساسیت نشان دهد.

✅ این حساسیت می تواند از اثرات خفیف مانند عطسه، خارش، راش و کهیر تا واکنش های شدید را در بر گیرد. واکنش های شدید به ندرت اتفاق می افتند اما می توانند به سختی در تنفس، افت فشار خون و تورم بافت نرم صورت و گلو منجر شوند.

آیا سی تی آنژیو عواقبی در پی دارد؟

هنگامی که این وضعیت در راه های هوایی اتفاق می افتد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. چنین واکنش هایی بسیار نادر هستند اما این واکنش ها باید به سرعت توسط کادر پزشکی که برای چنین شرایط اورژانسی آموزش دیده اند درمان شوند.

در صورتی که فرد سابقه واکنش حساسیتی به ماده حاجب را داشته یا یک زمینه ای قوی در ارتباط با حساسیت به موارد دیگر داشته باشد باید قبل از انجام آزمایش، کادر پزشکی مرکز رادیولوژی را از آن مطلع سازد.

دوز تشعشعات در این فرایند حدودا ۲ تا ۲۱.۵ میلی سیورت (یک معیار اندازه گیری دوز تشعشعات) است.

تصویر برداری سی تی آنژیو چقدر طول می کشد؟

تمام فرایند از جمله آماده سازی، تصویر برداری و بهبود مخصوصا اگر به فرد بتا بلاکر داده شود، می تواند حداکثر ۳ تا ۴ ساعت به طول انجامد. تصویر برداری به تنهایی حدودا ۲۰ دقیقه طول می کشد.آنژیوگرافی قلب

خطرات سی تی آنژیو

خطرات اصلی آزمایش سی تی آنژیو عبارتند از:

ماده حاجب ید دار

✅ پارگی رگ ناشی از کانولا که به ندرت اتفاق می افتد.

✅ تزریق سریع ماده حاجب متوسط به بافت های اطراف می تواند سبب پارگی دیواره ورید های کوچک شود.

✅ تزریق شدن هوا به درون ورید که امروزه با تدابیر ایمنی دستگاه های تزریق کننده پیشرفته این اتفاق رخ نمی دهد.

✅ واکنش حساسیتی به ماده حاجب که می تواند شامل عطسه، خارش، راش و کهیر شود. این مورد نیز در درصد کمی از بیماران اتفاق می افتد.

این موارد معمولا در عرض چند دقیقه پس از تزریق اتفاق می افتند. واکنش های شدید تر به ندرت اتفاق افتاده و شامل افت فشار خون و تورم بافت های نرم می شوند که می توانند زندگی فرد را تهدید کنند. این واکنش ها نیازمند درمان فوری هستند. در صورت رخ دادن واکنش های شدید، کادر پزشکی در مرکز رادیولوژی (جایی که از بیمار آزمایش گرفته می شود) برای درمان آنها آموزش دیده اند.

بیماران مبتلا به نقص کلیوی ممکن است پس از مصرف ماده حاجب ید دار، بدتر شدن عملکرد کلیه را تجربه کنند. این وضعیت معمولا پس از گذشت چند روز بهبود می یابد. در صورتی که نقص کلیوی شدید باشد، تا زمانی که اطلاعاتی که از تصویر برداری که به این روش بدست می آیند مهم تر از خطر افزایش زوال عملکرد کلیوی نباشند این آزمایش انجام نخواهد شد.

✅ دارو های بتا بلاکر می توانند در افراد مبتلا به آسم سبب برونکو اسپاسم (تنگ شدن راه های هوایی بزرگ) شوند. این دارو ها به افرادی که باید جهت حفظ کارکرد طبیعی قلب، ضربان قلبشان بالا باشد داده نخواهند شد.

نیتروگلیسرین می تواند سبب ایجاد سر درد و افت فشار خون شود.

✅ بیماران مبتلا به دیابت که داروی مت فورمین مصرف می کنند بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیوی شان ممکن است مجبور به قطع مصرف آن باشند. در صورتی که بیمار مت فورمین مصرف می کند باید نتایج تست اخیر عملکرد کلیوی خود را جهت بررسی با خود به همراه آورد.

سی تی آنژیوگرافی در بارداری

✅ این آزمایش به دلیل قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات برای خانم های باردار انجام نمی شود.

✅ در بیمارانی که به فرزندان خود شیر می دهند، ماده حاجب می تواند وارد شیر شود اما به اندازه ای نیست که کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای سی تی آنژیو

این روش برای بیمارانی که مشکل بهبودی در محل زخم دارند توصیه می شود، اما به هر صورت به عنوان روشی نسبتا نوپا هنوز به تکامل روش معمول آنژیوگرافی نرسیده است.

مزیت آزمایش این است که حتی در صورتی که آترواسکلروز (یک بیماری که سبب انسداد جریان خون در عروق می شود) سبب انسداد جریان خون نشود، این تست قادر به نشان دادن وسعت و محل آن در شریان های کرونری می باشد.

برای آشنایی با آنژیوگرافی عروق قلب از طریق دست کلیک کنید : آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

اطلاعات منتشر شده بیان دارند که اگر آزمایش صورت گرفت و هیچگونه بیماری عروق کرونری تشخیص داده نشد، پزشک می تواند از این اطلاعات استفاده کرده و علائم بیمار را درمان کند.

هنگامی که عروق کرونری ناهنجاری هایی را نشان می دهند، پزشک درمان بیمار را بر اساس اطلاعات نشان داده شده از ناهنجاری ها تغییر می دهد.

سی تی آنژیو آزمایشی نسبتا جدید است و روش های انجام آن به دلیل توسعه سریع تجهیزات جدید در حال تکامل هستند. هنوز هم در ارتباط با مزایای این آزمایش بین پزشکان متخصص (متخصصان قلب و رادیولوژیست ها) اختلاف نظر وجود دارد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  سلام همسرم،سی و نه سال دارند یک هفته پیش قفسه سینه و دست چپش درد گرفت ،بردم دکتر ،کفتند انزیم قلبش بالا رفته ،و حمله قلبی داشته ،بعد از دو شب بستری در سی سی یو ،و نرمال شدن انزیم و خوب بودن نوار و اکو ،مرخص شد و تجویز اسکن دادن ،،اسکن هسته ایی گرفتیم،شکر خدا سالم یودن، ولی درد در جناق سمت چپ دارند ،کتر گفتندراینصورت،باید آنژو ،بشی ،آیا لازم هست انجام بدن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب میتوانند بجای انژیوگرافی سی تی آنژیوگرافی انجام دهند
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  انژیو گرفتم نشانومیده سه رگم نازک شده .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً سوال خود را به صورت مشخص و واضح مطرح کنید
 • تصویر کاربر عسل شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 448 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربابام دوروزه انژیوقلب انجام داده ولی امروزخیلی قلبش ودست چپش دردمیکنه میخوام ببینم مشکل داره البته ازدست راست انژیوگرفتن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش آنژیوگرافی را بفرستید
 • تصویر کاربر بدری چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخر اقای دکتر خانمی ۳۳ ساله هستم که قلبم درد میکنه و‌دستم تیر میکشه نوار قلب دادم انگار خیلی خوب نیست میشه شما هم ببینید نوار قلبمو و تشخیص بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نوار قلب شما طبیعی است
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  سلام .بیمار ی که ۱۲ روز هست آنژیو وبالون زده میتونه ماهی قزل آلا مصرف کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 342 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. مادرشوهرم بخاطر اینکه فشارشون میرفت بالا حدود اول دی براشون انژیو انجام دادید. فرمودید دوتا از رگهای قلبش خیلی کم گرفته و مشکلی نیست. براشون والزومیکس ۵/۱۶۰، روپیکسون ۲۰، کنکور ۵تجویز کردید. میخواستم بدونم تو اوضاع پاندمیک اگر نیازی نیست مطب نیارمش و دارو چی مصرف کنه البته ایشون قند هم دارن. فشارشون امروز 15 رو 7 بود ضربانش هم 66 بود چند روز پیش 11 رو 7 ضربان 69 بود با دستگاه دیجیتالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب فعلا داروها را با همان دوز قبلی ادامه دهند و در صورت بالا بودن دائمی فشارخون هر صبح نصف قرص هیدروکلروتیازید را به داروهای ایشان اضافه کنید.
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 361 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر . جناب دکتر، 25 سالمه، از یک ماه و نیم خستگی ، درد ملایم قفسه سینه و تنگی نفس پیدا کردم، در حالی که اکسیژن خونم روی 98 بودش، فشارم عادی 110/60 و در تست ورزش 130/80 چندین بار تپش قلب پیدا کردم طوری که ضربان قلب به 160 یا 188 هم میرسید، معمولا بعد غذای سنگین و فعالیتی که ملایم باشه.
  اینها رو قبلا نداشتم، الان پیاده روی و فعالیت برام سخت تر و خسته کننده شده.
  اکو نرمال بود، تست ورزش خوب ولی نه عالی، مشکلاتی داخل اون نشون داده شد و نوار قلب هم که عادی مشکلی نداشت اما هنگام تپش قلب شدید تاکی کاردی سینوسی و Abnormal T wave رو نشون میداد. خواستم نگاهی به تست ورزش من بندازید و آیا سی تی انژیو لازمه یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض لطفاً نوار قلب حین طپش قلب خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنون از پاسخگویی شما جناب دکتر یزدان خواه عزیز
   این نوار قلب زمانی هستش که تپش قلبم به 160 رسید، حالم بد شد و رسوندنم اوژانس وقتی رسیدم کم کم پایین تر اومده بودش و رسیده بود به 121 بعد نیم ساعت. یک نوار قلب دیگه هم مشابه همین شرایط گرفتم که وقتی رسیدم اورژانس به 100 رسیده بود اما توی خونه خیلی شدید بودن. در طی یکی دو ساعت کمتر میشه. معمولا کم کم میره به اوج میرسه و بعدش میاد پایین.
   همچنین احساس تنگی نفسم بیشتر شبانه هستش و مجبورم به صورت نشسته بخوابم گاهی وقتا، یا هم با چند بالش زیر کمرم.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   در هر دو نوار ارسالی تاکی کاردی سینوسی یکی با تعداد ضربان قلب ۱۰۰ در دقیقه و دیگری ۱۲۰ در دقیقه است و هیچ کدام ۱۶۰ یا ۱۸۰ نیست و تغییرات T قابل توجهی نیز دیده نمیشود لذا این احتمال وجود دارد که بعلت یک آریتمی گذرای قلبی مثل فیبریلاسیون دهلیزی و یا PSVT دچار حالت مورد اشاره شده باشید که پیاز مدتی و بصورت خود بخود به ریتم سینوسی تبدیل شده باشد و موفق به گرفتن نوار قلب در زمان طپش قلب و ثبت آریتمی نشده باشید. یافته های تست ورزش و اکوکاردیوگرافی شما نیاز طبیعی هستند و جای نگرانی از نظر بیماری‌های ساختاری قلب و گرفتگی عروق نیست. توصیه میکنم که در صورت مکرر بودن این وضعیت هولتر نوار قلب طولانی مدت انجام دهید و یا در اولین فرصت با شروع طپش قلب به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه بفرمایید و نوار قلب را در همان زمان طپش قلب بگیرید تا آریتمی ثبت شده و نوع آن مشخص شود و براساس اطلاعات بدست آمده در مورد درمان مناسب ( دارویی و یا ابلیشن) تصمیم گیری شود.
  4. تصویر کاربر وحید یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   یک دنیا ممنون از شما.
   واقعا منو از نگرانی در اوردید چون گفته بودند تغییرات مشکوکی توی تست ورزشت هستش و ممکنه از عروق باشه.
   ممنون از وقتتون
   خدا خیرتون بده.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم لطفاً پس از پایان مشاوره و دریافت کامل پاسخ خود با شرکت در نظر سنجی زیر و با استفاده از لینک ارائه شده به بهبود کیفیت سایت و کمک به دیگر دوستان در یافتن پاسخ سوالات آنها کمک کنید http://bit.ly/drReview
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 474 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر تفاوت بین اسکن هسته ای قلب با سی تی آنژیو چیست
  شما کدام یک را برای بررسی عروق و رگهای قلب پیشنهاد می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در روش اسکن هسته ای با تزریق ماده رادیو اکتیو توزیع آن را قسمت‌های مختلف قلب که توسط عروق مختلفی مشروب می‌شوند بررسی می‌کنند و با مقایسه خونرسانی به دیواره های مختلف احتمال گرفتگی رگی را که محدوده ای از قلب که توسط آن خونرسانی می‌شود را تشخیص می دهند ولی در سی تی آنژیوگرافی قلب با تزریق ماده حاجب و بازسازی تصاویر به دست آمده با روش های کامپیوتری تصویر رگ بازسازی شده و خود رگ و میزان تنگی آن رویت میشود طبیعتاً سی تی آنژیوگرافی برای تشخیص گرفتگی عروق دقت و حساسیت بیشتری نسبت به اسکن هسته‌ای دارد و نکته مهم دیگری که در در مورد تفاوت بین اسکن هسته ای و سیتی آنژیوگرافی وجود دارد آن است که در اسکن هسته ای اطلاعات فیزیولوژیک و در سیتی آنژیو گرافی اطلاعات آناتومیک عروق به دست می آید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 383 مشاهده پرسش
  سلام.40سالمه پارسال سکته کردم ویکی از رگها فنر گذاشتن،دوباره بخاطر بروز علایم آنژیوشدم که مشکل خاصی نبود و گفته شده یکی از رگهای فرعی گرفتگی داره که دارو نوشتن.بعد آنژیو چندروزه خارش،کهیررو دست کف دست زده علت چیه و چه کنم در مورد رگ فرعی هم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب علت خارش پوست ریزش دست ماده حاجب مصرفی هنگام آنژیوگرافی است. در صورتی که شدید نیست نیاز به اقدام خاصی نیست و خودبخود در طی یک هفته بهبود خواهد یافت و در غیر اینصورت از هیدروکسی زین ۱۰ میلی گرم روزانه دو تا سه بار استفاده کنید. در مورد رگ فرعی نیز از نیتروکانتین دوز بالا استفاده کنید و در صورت عدم پاسخ مناسب‌ نیکوراندیل را اضافه کنید
 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب پدر من هفتاد روز پیش آنژیوگرافی انجام دادن وبعد از مرخص شدن از بیمارستان تا الان دست وپا و صورت ایشون ورم می‌کنه زیاد ورم معده هم دارن کل بدن درد می‌کنه وورم داره ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانیم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب علت علایم نامبرده انجام آنژیوگرافی نیست و احتمالا ناشی از بیماری زمینه‌ای است که برای آن آنژیوگرافی انجام شده است. لطفاً تصویر گزارش آنژیوگرافی را بفرستید و اطلاعاتی در مورد وضعیت کارکرد کلیه، کبد و تیروئید ایشان بدهید.
درحال دریافت اطلاعات