فشار خون بالا در بارداری چگونه کنترل و درمان می شود؟

فشار خون بالا در بارداری الزاما خطرناک نیستند. فشار خون بالا در بارداری نیازمند پایش دقیق است. در اینجا به مطالبی می پردازیم که نیاز است بدانید تا از خود و کودکتان مراقبت کنید.

انواع فشار خون در طول بارداری

فشار خون حاملگی

 کسانی که فشار خون حاملگی دارند، بعد از هفته ی ۲۰ بارداری دچار فشار خون بالا می شوند. در این افراد پروتئین اضافه ای در ادرار وجود نداشته یا نشانه ای از آسیب اندامی وجود نخواهد داشت. بعضی از کسانی که فشار خون حاملگی دارند، در نهایت به پره اکلامپسی دچار می شوند.

پره اکلامپسی

 پره اکلامپسی زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بعد از هفته ی ۲۰ بارداری رخ دهد و همراه با علائم دیگری که نشان دهنده ی آسیب به اندام های بدن شامل کلیه، کبد، خون یا مغز است، باشد. پره اکلامپسی درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی مثل رخ دادن تشنج در مادر و مرگ جنین و مادر شود.

قبلا پره اکلامپسی فقط در حالتی تشخیص داده میشد که خانم باردار دچار فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار می شد. اما اکنون متخصصان می دانند که ممکن است پره اکلامپسی بدون وجود پروتئین در ادرار وجود داشته باشد.

فشار خون مزمن

 فشار خون مزمن، فشار خون بالایی است که قبل از بارداری یا قبل از هفته ی ۲۰ حاملگی رخ می دهد. اما به این دلیل که فشار خون بالا معمولا علامتی ندارد، در هنگام شروع تشخیص آن سخت است.

 فشار خون مزمن که پره اکلامپسی به آن اضافه شده

 این مشکل در خانم هایی ایجاد می شود که قبل از بارداری فشار خون مزمن دارند و بعد از بارداری فشار خونشان تشدید شده و پروتئین در ادرارشان ظاهر شده یا دچار دیگر عوارض مرتبط در هنگام بارداری می شوند.

فشار خون بالا در بارداری

عوارض فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا در بارداری خطرات مختلفی را ایجاد می کند، از جمله:

کاهش جریان خون جفت

اگر جفت خون رسانی کافی نداشته باشد، ممکن است کودک شما اکسیژن و مواد غذایی کمتری دریافت کند. این موضوع میتواند سبب رشد آهسته (کاهش رشد درون رحمی)، تولد با وزن کم یا تولد نارس شود.

جدا شدن جفت

پره اکلامپسی خطر ایجاد این مشکل را برای شما افزایش می دهد، شرایطی که در آن قبل از زایمان جفت از دیواره ی داخلی رحم جدا میشود. جدا شدن شدید میتواند باعث خونریزی شدید شود، چیزی که میتواند تهدید کننده ی حیات برای شما و کودکتان باشد.

کاهش رشد درون رحمی

فشار خون بالا در بارداری ممکن است باعث کاهش رشد یا رشد آهسته ی کودک شما شود.

آسیب به دیگر اندام های شما

کنترل ضعیف فشار خون شما می تواند باعث آسیب به مغز، قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و دیگر اندام های اصلی شما شود. در موارد شدید، این مسئله میتواند تهدید کننده ی حیات باشد.

تولد نارس

بعضی اوقات نیاز است که زایمان زودتر انجام شود تا از عوارض احتمالی تهدید کننده ی حیات فشار خون بالا در بارداری پیشگیری شود.

بیماری های قلبی عروقی در آینده

ابتلا به پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی عروقی در آینده را افزایش دهد. خطر ابتلای شما در آینده به بیماری های قلبی عروقی در صورتی که بیش از یک ماه پره اکلامپسی داشته باشید یا به دلیل فشار خون بالا زایمان زودرس داشته باشید بالاتر خواهد بود.

فشار خون نرمال در بارداری چند است؟

فشار خون نرمال در بارداری برای عدد کوچکتر بین ۶۰ الی ۸۰ میلی متر جیوه است و برای عدد بزرگتر بین ۹۰ الی ۱۲۰ میلیمتر جیوه است.

اگر عدد بزرگتر شما (فشار سیستولیک) بالاتر از عدد ۱۴۰میلیمتر جیوه و عدد کوچکتر شما بالاتر از عدد ۹۰ میلیمتر جیوه باشد شما به فشار خون بارداری مبتلا هستید و بهتر است هر چه سریعتر با پزشک خود مشورت کنید.

علائم پره اکلامپسی در بارداری چیست ؟

در کنار فشار خون بالا، دیگر علائم پره اکلامپسی شامل موارد زیر هستند:

 • پروتئین اضافی در ادرار (پروتئینوری) یا علامت دیگری از مشکلات کلیه ای
 • سردرد شدید
 • تغییر در بینایی، شامل از دست دادن موقت بینایی، تیره شدن دید و حساسیت به نور
 • درد قسمت فوقانی شکم، معمولا زیر دنده ها و سمت راست
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش مقدار پلاکت های خون شما (ترومبوسیتوپنی)
 • ضعف عملکرد کبدی
 • تنگی نفس، در اثر تجمع مایع در ریه های شما

افزایش وزن ناگهانی و تورم (ادم) به خصوص در صورت و دست هایتان، اغلب با پره اکلامپسی در ارتباط است. اما همینطور ممکن است در بارداری های طبیعی نیز رخ دهند، درنتیجه افزایش وزن و تورم به عنوان یک علامت قابل اعتماد پره اکلامپسی درنظر گرفته نمی شوند.

مصرف داروی فشار خون در دوران بارداری

استفاده از بعضی داروهای فشار خون در هنگام بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، اما داروهای مهارکننده ی آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین (ACEI)، مسدود کننده ی گیرنده آنژیوتانسین ۲ و مهارکننده های رنین در حالت کلی در بارداری ممنوع هستند.

با این حال درمان مهم است. فشار خون بالا شما را در معرض خطر حمله ی قلبی، سکته ی مغزی و دیگر عارضه های مهم قرار می دهد. و می تواند برای کودک شما خطرناک باشد.

اگر در هنگام بارداری برای کنترل فشار خونتان نیاز به دارو دارید، پزشکتان مناسب ترین دارو را در بهترین مقدارش برای شما تجویز خواهد کرد. دارو را دقیقا مانند دستور پزشک مصرف کنید. خودتان مصرف دارو را قطع نکنید و مقدار مصرف آن را تغییر ندهید.

فشار خون بالا در بارداری

برای آماده شدن جهت بارداری چه کاری باید انجام دهم؟

اگر شما فشار خون دارید، با پزشکی که قرار است به بارداری شما رسیدگی کند یک قرار ملاقات تنظیم کنید. همچنین با دیگر اعضای گروه پزشکی خود ملاقات کنید، مثل پزشک خانوادگیتان یا یک متخصص قلب و عروق.

آن ها بهترین راه برای مدیریت فشار خون شما را ارزیابی می کنند و تغییرات درمانی که ممکن است برای بارداری نیاز باشد را درنظر می گیرند. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است پزشکتان توصیه کند که قبل از سعی برای بارداری چند کیلو وزن کم کنید.

راههای کنترل فشار خون بالا در بارداری

مراقبت خوب از خودتان بهترین راه برای مراقبت از کودکتان است. برای مثال:

قرارهای قبل از تولد با پزشکتان را جدی بگیرید.

در سراسر بارداریتان به صورت مرتب به پزشکتان مراجعه کنید.

داروهای فشار خونتان را همانند تجویزشان مصرف کنید.

پزشک شما بی خطرترین دارو را با مناسب ترین مقدار برای شما تجویز خواهد کرد.

فعال باشید.

توصیه های پزشکتان برای فعالیت های جسمی را پیگیری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید.

در صورت نیاز به کمک بیشتر، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

موارد منع شده را بدانید.

از سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر پرهیز کنید. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک خود صحبت کنید.

پژوهشگران در حال تحقیق برای راهی جهت پیشگیری از پره اکلامپسی هستند، اما در آینده ی دور، هنوز راه واضحی برای آن کشف نشده است. اگر در طی بارداری قلبی خود دچار اخلال فشار خون شده بودید، ممکن است پزشک شما دوز روزانه ی آسپرین برای شما توصیه کند که در اواخر سه ماهه ی اول بارداری شروع میشود.

فشار خون بالا در ماه نهم بارداری

برای پیشگیری از عوارض، ممکن است پزشک شما قبل از تاریخ تعیین شده زایمان را انجام دهد. چه شما دچار آسیب انتهایی اندام ها شوید، چه کودکتان دچار عوارض شود، زمان بندی زایمان شما براساس چگونگی کنترل فشار خون شما خواهد بود.

اگر شما دچار پره اکلامپسی شدید باشید، ممکن است در هنگام درد زایمانتان برای جلوگیری از تشنج به شما داروهایی بدهند.

 

شیردهی با فشار خون بالا

در بیشتر خانم هایی که فشار خون بالا دارند، شیردهی توصیه شده است، حتی خانمی که دارو مصرف میکند. قبل از تولد کودکتان با پزشک خود در مورد داروهایتان صحبت کنید. بعضی اوقات داروی فشار خون جایگزینی لازم است.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مدیا شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  با سلام و‌خسته نباشین
  دکتر من فشار سیستولیک ۹ و دیاستولیک ۵ می‌باشد و‌حتی پایینتر هم میاد،و ضربان قلبم بین ۵۰ نهایت ۶۰ می‌باشد آیا این طبیعی است؟خانم ۳۸ ساله قبلا مبتلا به سرطان لنفوم بودم،الان هم کم کاری تیروئید دارم،چرا فشارم پائین است؟ و‌همچنین تعداد ضربان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که علامتی ندارید جای نگرانی نیست و نیاز به اقدام خاصی ندارد به ویژه اگر در حین فعالیت میزان فشار خون و ضربان قلب شما در حد قابل انتظار افزایش می یابد
 • تصویر کاربر حسنی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام
  من نارسایی قلبی دارم لیزینوپریل بیست روزی دو عدد و آوارمون ۲۵ روزی دو عدد و کونکور ۵ روزی دو عدد و فوروزماید میخورم بجای لیزینوپریل چی بخورم
  کاپتوپریل یا انالاپریل ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب انالاپریل با همان دوز مصرفی لیزینوپریل
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند سالی استرس داشتم از استرس فشارم بالا میره باداروی متورال کنترل می کردم گاهی وقت فشارم بالا میره تا ۱۶ هم میره زیر زبانی هم میزنم پایین نمی یاد چیکار کنم تورو خدا راهی نشونم بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر سید شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  45 سالمه/ فشارخونم سیستولیک 120 - دیاستولیک 88 (آیا دارای فشارخونم؟ لازم است دارو مصرف کنم؟). با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت تایید در اندازه گیری های مکرر بله نیاز به مصرف دارو دارید
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  آقای دکتر برای مادر قرص والزومیکس تجویز کردید و گفتم خدمتتون که وقتی فشارش میره بالا قرص کنکور کر هم مصرف میکنند چون احساس درد در قلبشون دارند ... ولی چون قرص کنکور کر کمیابه فرمودید قرص بیزوفار میتونند مصرف کنند خواستم بپرسم قرص بیزوفار چند میلی مصرف کنند؟؟؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بستگی به میزان فشار خون و ضربان قلب ایشان دارد
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 3349 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۵۳ سال دارم . یک متخصص ارولوژی برای بزرگی پروستات و تخلیه کامل ادرار ترازوسین ۲ داده و یک متخصص دیگه پرازوسین ۱ داده. هر دو هم برام موثر بودن. عوارض کدوم کمتره . ضمنا فشارخون هم دارم نصف بیزوپرولول ۲/۵ شما تجویز فرمودید که مصرف میکنم و فشارم با نصف بیزو کنترله. نطرتان چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب ترازوسین و پرازوسین هر دو در یک خانواده دارویی قرار دارند و عملکرد و عوارض شبیه یکدیگر دارند لذا با هر یک از این دارو (به شرط آنکه افت فشار قابل توجهی ندهند) می توانید درمان را ادامه داده و تفاوت چندانی بین این دو دارو وجود ندارد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر خدمت شما.یک سوال داشتم ببخشید بار اول که فشار گرفتم ۱۱ و نیم روی ۶ و ۷ بود ...مجدد که گرفتیم برای بار ۲ .۳.۴ ام فشار ناگهان به روی ۱۳ بر روی ۷ و ۸ رفت (بدون قرص) حال میخواستم بدونم دلیلی دارد؟ و آیا مشکل کجاست؟ و مبنا رو بر چه اساسی باید بزاریم یعنی کدوم رو به عنوان شاخص قرار بدیم؟ چندین مرتبه این اتفاق افتاد ها است...باتشکر از پاسخگویی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب برای اندازه‌گیری فشارخون روزانه دو بار (صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام، هر دو بار با مثانه خالی) فشار خون خود را اندازه گیری کنید و در صورت تمایل به اندازه گیری مجدد با رعایت فاصله زمانی یک دقیقه ای اندازه گیری را تکرار کنید
 • تصویر کاربر آقای شنبه ۱۹ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  امکان داره با تطبیق دارو بابدن فشارم بهتر بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۹ تیر ۰( 3 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۲ تیر ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من 47ساله و بیشتر اوقات فشارم 13 روی9الی10 می باشد و ضربان قلب 65الی70 در صورت نیاز به مصرف برای کاهش فشار مینیمم چه دارویی توصیه می نمایید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ تیر ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لوزارتان یا والسارتان
 • تصویر کاربر دل دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من تازه واردماه چهارم بارداری شدم فشارخونم ۱۲به هشت هست.دکترم به من توصیه کرده که به پزشک قلب مراجعه کنم .میخواستم بدونم آیافشاربالا محسوب میشه .لطفا راهنماییم کنید.استرس گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
درحال دریافت اطلاعات