خطرات سوزاندن رگ قلب [ ابلیشن قلبی ]

ابلیشن قلبی فرآیندی است که می تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می پردازیم. 

ابلیشن قلبی با از بین بردن بافتی که در قلب شما عامل ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب است، کار می کند. در بعضی موارد، ابلیشن قلبی از ورود پیام های الکتریکی غیر طبیعی به قلب شما جلوگیری کرده و اینگونه آریتمی را متوقف می کند.

معمولا در آریتمی قلبی از یک لوله ی دراز و انعطاف پذیر (کاتتر) استفاده می شود. پزشک کاتتر را به ورید یا شریانی در کشاله ی ران شما وارد  می کند و به سمت قلب شما آن را می فرستند تا انرژی را به صورت گرما یا سرمای شدید برای اصلاح بافت قلبی که باعث آریتمی شده است به آن بافت انتقال بدهد.

بعضی اوقات ابلیشن قلبی تحت جراحی باز انجام می شود، اما معمولا با استفاده از کاتتر انجام می شود، که این فرآیند را به فرآیندی با تهاجم کمتر و مدت زمان بهودی کوتاه تر تبدیل می کند.

انواع ابلیشن

 • Atrial flutter ablation
 • Pulmonary vein isolation
 • ablation SVT
 • Ventricular tachycardia ablation

علت انجام عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی فرآیندی است که برای تصحیح مشکلات ریتم قلبی انجام می شود. زمانی که قلب شما می تپد، ایمپالس های الکتریکی که آن را ایجاد می کنند باید مسیر دقیقی را درون قلب شما دنبال کنند.

هر گوه وقفه در این ایمپالس های می تواند باعث تپش قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود، چیزی که بعضی اوقات توسط ابلیشن قلبی درمان می شود. معمولا ابلیشن اولین گزینه ی درمانی شما نیست. ابلیشن گزینه ی درمانی مناسبی برای افرادی است که:

 • برای درمان آریتمی از داروهایی استفاده کرده باشند، اما موفقیتی بدست نیامده باشد.
 • فرد در اثر داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده کرده، به عوارض شدیدی دچار شده باشد.
 • نوع خاصی آریتمی را داشته باشد که پاسخ خوبی به ابلیشن می دهد، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت و تاکیکاردی فوق بطنی
 • دچار عوارض خیلی خطرناک در اثر آریتمی شود، مانند ایست قلبی ناگهانی

خطرات عمل ابلیشن

ابلیشن قلبی خطر عوارضی نیز دارد، که شامل موارد زیر می شود:

 • خون ریزی یا عفونت در محلی که کاتتر از آن جا وارد شده است.
 • آسیب به عروق خونی، جایی که کاتتر ممکن است در هنگام عبور از رگ، باعث آسیب و خراشیدن آن شود.
 • ایجاد سوراخ در قلب
 •  آسیب به سیستم الکتریکی قلب، چیزی که می تواند آریتمی شما را بدتر کرده و برای تصحیح آن نیاز به ضربان ساز (پیس میکر) باشد.
 • ایجاد لخته ی خون در پاها یا ریه های شما (ترومبوآمبولی وریدی)
 • سکته ی مغزی یا حمله ی قلبی
 • تنگ شدن وریدی که خون را بین ریه ها و قلب شما حمل می کند (تنگی ورید پولموناری).
 • رنگی که در این فرآیند از آن استفاده می شود ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند.
 • در موراد نادر ممکن است عمل ابلیشن قلبی منجر به مرگ شود.

برای تشخیص آن که آیا این فرآیند برای شما مفید است یا خیر، درمورد فواید و ضررهای آن با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

آماده شدن برای عمل ابلیشن قلبی

پزشک شما ممکن است شما را ارزیابی کند و ممکن است چند آزمایش برای ارزیابی شرایط قلب شما درخواست کند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید ابلیشن قلبی با شما صحبت خواهد کرد.

نیاز است شب قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید. اگر دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف آن قبل از عمل باید در مورد آن از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، شما باید مصرف داروهای آریتمی قلبی خود را چند روز قبل از این فرآیند متوقف کنید.

اگر شما دستگاهی در قلب خود دارید، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی، در مورد هرگونه اقدامات مراقبی با پزشک خود صحبت کنید.

در طی ابلیشن قلبی

ابلیشین کاتتری در بیمارستان انجام می شود. قبل از شروع فرآیند، یک کارشناس، آنژیوکتی وارد دست یا بازوی شما می کند و برای کمک به آرامش شما به شما آرامبخش می دهند. در بعضی موقعیت ها، ممکن است به جای اینکه شما را به حالتی شبیه به خواب ببرند، از بیهوشی عمومی استفاده کنند. این که چه نوع بیهوشی استفاده شود، بستگی به موقعیت خاص شما دارد.

بعد از اینکه آرامبخش شما تاثیراتش را گذاشت، پزشک یا کارشناس دیگری یک ناحیه ی کوچک نزدیک به وریدی روی کشاله ی ران، گردن یا ساعدتان را بی حس می کند. پزشک سوزنی وارد ورید کرده و از طریق آن غلاف را وارد می کند.

پزشک شما کاتتر را از طریق غلاف به قسمت مشخصی از قلب شما خواهد رساند. پزشکتان ممکن است رنگ را به درون کاتتر تزریق کند، چیزی که به تیم پزشکی شما کمک می کند عروق خونی شما و قلبتان را با استفاده از عکس برداری اشعه ی ایکس مشاهده کنند. کاتتر، الکترودی در راس خود دارد که می تواند برای فرستادن ایمپالس های الکتریکی به قلب شما و ضبط فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند.

این فرآیند که با استفاده از عکس برداری و دیگر آزمایش ها برای تشخیص علت آریتمی انجام می شود، مطالعه ی الکتروفیزیولوژی خوانده می شود. این مطالعه معمولا قبل از ابلیشن قلبی برای تشخیص موثرترین راه برای درمان آریتمی انجام می شود.

زمانی که بافت قلبی که باعث آریتمی شده است را شناسایی کردند، پزشک شما توسط راس کاتتر بافت غیر طبیعی قلب را هدف قرار می دهد. انرژی از طریق راس کاتتر برای ایجاد بافت زخم یا نابود کردن بافت عامل آریتمی به قلب شما منتقل می شود.

 در بعضی موراد، ابلیشن پیام های الکتریکی ای که از طریق قلب شما منتقل می شوند را متوقف می کند تا ریتم غیر طبیعی متوقف شود و به پیام ها اجازه می دهد تا به جای آن در مسیر طبیعی طی مسیر کنند. این انرژی که در این فرآیند استفاده می شود می تواند از موارد زیر بدست آید:

 • سرمای شدید (ابلیشن کریو)
 • گرما (رادیوفرکوئنسی)
 • لیزر

 معمولا ۳ تا ۶ ساعت زمان می برد تا ابلیشن قلبی به پایان برسد، اما فرآیندهای پیچیده تر ممکن است طولانی تر شوند.

در هنگام فرآیند، ممکن است در هنگامی که کاتتر در قلب شما حرکت میکند یا زمانی که انرژی منتقل می شود احساس ناراحتی کوچکی داشته باشید. اگر دچار هرگونه درد شدید یا تنگی نفس شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از ابلیشن قلبی

درپی فرآیند، شما را به اتاق بهبودی می برند تا به مدت ۴ تا ۶ ساعت استراحت کنید و از خونریزی در محل ورود کاتتر پیشگیری شود. ضربان قلب و فشار خون شما به صورت پیوسته پایش می شوند تا هرگونه عارضه ی فرآیند ارزیابی شود.

براساس شرایط شما، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید یا ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. اگر همان روز به خانه می روید، برنامه ریزی کنید که شخص دیگری همراه شما باشد تا شما را به خانه برساند.

ممکن است بعد از فرآیند مقداری احساس درد داشته باشید، اما این احساس نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولا شما می توانید چند روز بعد از ابلیشن قلبی به فعالیت های طبیعی خود بازگردید.

ابلیشن قلبی

نتایج عمل ابلیشن قلبی

گرچه ابلیشن قلبی می تواند موفق باشد، اما بعضی از افراد نیاز به تکرار آن دارند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید، حتی بعد از انجام ابلیشن.

برای حفظ سلامتی قلبتان، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییراتی در شیوه ی زندگی خود ایجاد کنید که سلامت عمومی قلبی شما را بهبود دهند، به خصوص برای پیشگیری یا درمان مشکلی که می تواند باعث آریتمی یا بدتر شدن آریتمی شود، مانند فشار خون بالا. ممکن است پزشک شما موارد زیر را برای شما توصیه کند:

 • مصرف نمک کمتر، چیزی که می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.
 • افزایش فعالیت فیزیکی
 • ترک سیگار و مصرف دخانیات
 • پرهیز از نوشیدن الکل
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن ایده آل
 • مدیریت و کنترل احساسات مانند خشم

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اجلال یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضربان قلب همسرم بدون دلیل به ۱۵۲رسیدکه دراورژانس باتشخیص spvt وتزریق ادونوزین ضربان به حالت عادی برگشت.این موضوع یکماه بعدباضربان ۱۴۰ تکرار شد.ابلیشن پیشنهاد گردیده ایا باتوجه شرایط فوق ابلیشن لازم است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله اقدام مناسبی است

 • تصویر کاربر سمیه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در چند روزی که دربیمارستان بستری هستن، قبل از ابلیشن مثل آنژیوگرافی، آمپول توی شکم تزریق میشه هر روز قبل از ابلیشن؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من۲۶سالمه سال گذشته بیمارستان امامخمینی عمل ابلیشن انجام دادم .متاسفانه تپش قلب برگشت .الان چهار روزه دوباره عملو انجام دادم بیمارستان رجایی دکتر حق جو ممکنه دوباره برگرده خیلی نگرانم ؟چکار کنم برنگرده بازم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   نگران نباشید شما در یکی از بهترین مراکز و توسط یکی از بهترین همکاران اینکار رو انجام داده اید و جای نگرانی نیست

  2. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام دستتون درد نکنه .الان یک هفتس عمل کردم یک تپس قلب ۱ثانیه ای داشتم .همش احساس سنگینی میکنم رو سینم.وقتی حرف میزنم نفس کم میارم خیلی خیلی نگرانم چکار کنم لازمه با دکترم مشورت کنم؟
  3. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام ممنون از پاسختون.الان یک هفته از عملم میگذره یک تپش قلب یک ثانیه ای گرفتم وهمش احساس سنگینی رو قفسه سینم دارم موقعه حرف زدن نفس کم میارم دلیلش چیه لازمه با دکترم مشورت کنم
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتیکه نتیجه اکو بعد از ابلیشن طبیعی باشه مشکلی ندارید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مادر 88ساله است و حدود 20سال گهگاهی دچار تبش قلب می شد و اخیرا هر هفته یکبار وگاهی دوبار به طبش قلب دچار می شود قرص متورال مصرف می کند و قرص وراپامیل فقط هنگام گرفتن طبش به او می دادیم آیا قرص های وراپامیل را مرتب بدهیم مشکل حل میشه یا عمل ابلیشن برایش تجویز می کنید میزان مصرف قرص را هم لطف کنید اگر توصیه می کنید و یک مرکز درمانی یا پزشگ در اصفهان هم برای عمل ،اگر توصیه می فرمایید موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا نوع آریتمی رو بفرمائید

 • تصویر کاربر پاکزاد یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مامان من تپش قلب داره دکتر ها هم گفتن نیاز به ابلیشن داره این عمل ریسکی یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت انجام توسط فرد داری مهارت کافی ریسک کمی داره.

 • تصویر کاربر سوسن یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من48 ساله هستم سابقه فشارخون دا م ولوزارتان 25 روزی دوتا می خورمدوسال قبل دچار حملهAFشدم قرص کونکورد دونیم با ریوروکسابین 20 برایم شروع شد گاهی ضربانهای نابجا دارم ولی زیاد طول نمی کشد امروز دچار طپش قلب شدم175 بار در اورژانس بستری شدم دونوبت ایندرال ویک نوبت دیگوکسین گرفتم ضربانم عادی شد اکو انجام دادم مشکلی نبود ایا نیاز به ابلیشن هست ممنون می شم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در مورد شما ابلیشن مناسب هست.

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من بعضی اوقات تپش قلب دارم به طوری که ضربانم تا200میرسه چندبارم بیشتراز30دقیقه طول کشیده که معمولا چندسال یه باراینطورمیشه ولی نامنظمیها معمولا روزانه هست دکترهم زیادرفتم نوار،اکووتست ورزش انجام دادم گفتن هیچ مشکلی ندارم ولی مشکل هنوزوجودداره
  سوال دیگه این که عمل ابلیشن چه عوارضی میتونه داشته باشه درسته که معمولابعدعمل دردقفسه سینه شایع هست؟
  ممنون ازراهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توضیحات شما ظاهرا تشخیص بیماری مسجل هست و در صورت توصیه به ابلیشن اینکار رو انجام بدید
   درد سینه بیشتر در هنگام ابلیشن هست و بعد از مدت کوتاهی هم از بین خواهد رفت.

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر من 19 سال داره دوبار تپش قلب گرفته بار اول اندازه نگرفتیم ولی بار دوم با گوشی موبایل ضربان قلبش 207 بود. آیا میتونه به خاطر اضطراب کنکور باشه ؟ آیا نیاز به EPS و ابلیشن داره و اینکه در شیراز بیمارستان کوثر انجام بدیم خوبه یا پیشنهاد دیگری دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در این مورد ثبت نوار قلب حین طپش قلب بسیار اهمیت داره و تصمیم گیری بر اساس نتیجه آن خواهد بود که آیا نیاز به EPS هست یا خیر
   بیمارستان‌ کوثر مرکز معتبر و مجهزی است.

 • تصویر کاربر س.ب دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما.من یه خانم 34ساله ام .پزشکم بهم گفته باید عمل ابلیش بشی .هولتر قلب 24ساعته وصل کردن 16000ضربان اضافه داشتم .پی وی سی داره قلبم .گفتن برم بیمارستان شهید رجایی چون دوتا بچه دارم از این جراحی می ترسم .ریسک و خطر این جراحی چقدره لطفاً کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   این ابلیشن ریسک بالایی نداره نگران نباشید.

 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر،به مدت چندماه است که ضربان قلبم صدوبیست می ره و فشارم بالا و پایین میشه.به متخصص قلب و عروق اهواز مراجعه کردم و تست ورزش از من گرفت و آنژیو کردم ولی رگام باز بود.متخصص گفت فقط یه رگ بای پاس اضافی در قلب وجود دارد که باعث بالا رفتن ضربان و فشار می شود،چه راه حلی پیشنهاد می شود.ممنون می شوم راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت تکرار بی نظمی قلبی و طپش توصیه به ابلیشن میشه.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر